جمع بندی چرا امام زمان (عج) در دوران غیبت، سوالات و شبهات را از کانال نایبان، پاسخ نمی دهند؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا امام زمان (عج) در دوران غیبت، سوالات و شبهات را از کانال نایبان، پاسخ نمی دهند؟

سلام و درود بر شما اساتید بزرگوار سایت اسکدین
سوالی که برام پیش اومده این هست.
ما در دوره ای زندگی می کنیم که از نعمت دیدن و ارتباط امام حی و حاضر حضرت اباصالح مهدی (عج) برخوردار نیستیم و ادعا می شه برخی افراد خاص و مومن که به درجات بالایی رسیدند تونستند با ایشون در ارتباط باشند!
وضع کنونی دنیا علل الخصوص کشور ما این هست که شبهات بسیار زیادی بوجود اومده که به ظاهر پاسخش در اختیار حضرت امام زمان (عج) هست.
سوالات زیادی من جمله اینکه همسر قابیل که بود چون سه نوع همسر برای ایشون معرفی شده! اینکه آیا فسیلی که در کوههای آرارات کشف شده همون کشتی حضرت نوح نبی (ع) است؟ زمان دقیق شهادت حضرت زهرا (س) و آرامگاه ایشان!
داستان رگ های صورت که 360 عدد هستند و 180 ثابت و 180 متحرک هست که اگر جای اینها عوض می شد انسان نمی تونست صحبت کنه! داستان ذوالقرنین اینکه این شخص دقیقا که بود؟ (کوروش یا امام علی (ع) یا داستان غیبت امام زمان (عج) در قرن های قبل و ظهورشون در قرن های بعد یا ....)
خود کارشناسان محترم وب سایت اسکدین می دونن چه تعداد شبهاتی ساخته می شه که در انتها گفته می شه: فعلا اثبات نشده! فعلا مشخص نشده!
در این وضع، چرا نایبان امام عصر (ع) این شبهات رو از امام زمان (عج) نمی پرسند؟ آیا قرار هست تمام این شبهات پس از ظهور امام زمان (عج) و با آوردن تفاسیر صحیح قرآنی و ... افشا شند؟
البته در مورد زمان شهادت حضرت زهرا (س) بنده شنیده بودم که یکی از علما خدمت حضرت امام زمان (ج) شرفیاب می شند و زمان شهادت رو دقیقا از ایشون می پرسند و حضرت می فرمایند: به قدری مصیبت بزرگی هست که زمان دقیق بیان نشده تا شیعیان ما ایام بین آن دو تاریخ رو (به عنوان ایام فاطمیه) عزاداری کنند! ولی خوب کلی سوالات هست که حتی بسیاری از عرفا از امام (عج) دارند که نیاز هست بپرسند! من خودم کلی سوالات دارم که در انجمن های تخصصی هم پاسخی براش پیدا نکردم!
با تشکر...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مشکور

++Hadi++;955818 نوشت:
ما در دوره ای زندگی می کنیم که از نعمت دیدن و ارتباط امام حی و حاضر حضرت اباصالح مهدی (عج) برخوردار نیستیم و ادعا می شه برخی افراد خاص و مومن که به درجات بالایی رسیدند تونستند با ایشون در ارتباط باشند!
وضع کنونی دنیا علل الخصوص کشور ما این هست که شبهات بسیار زیادی بوجود اومده که به ظاهر پاسخش در اختیار حضرت امام زمان (عج) هست.
سوالات زیادی من جمله اینکه همسر قابیل که بود چون سه نوع همسر برای ایشون معرفی شده! اینکه آیا فسیلی که در کوههای آرارات کشف شده همون کشتی حضرت نوح نبی (ع) است؟ زمان دقیق شهادت حضرت زهرا (س) و آرامگاه ایشان!
داستان رگ های صورت که 360 عدد هستند و 180 ثابت و 180 متحرک هست که اگر جای اینها عوض می شد انسان نمی تونست صحبت کنه! داستان ذوالقرنین اینکه این شخص دقیقا که بود؟ (کوروش یا امام علی (ع) یا داستان غیبت امام زمان (عج) در قرن های قبل و ظهورشون در قرن های بعد یا ....)
خود کارشناسان محترم وب سایت اسکدین می دونن چه تعداد شبهاتی ساخته می شه که در انتها گفته می شه: فعلا اثبات نشده! فعلا مشخص نشده!
در این وضع، چرا نایبان امام عصر (ع) این شبهات رو از امام زمان (عج) نمی پرسند؟ آیا قرار هست تمام این شبهات پس از ظهور امام زمان (عج) و با آوردن تفاسیر صحیح قرآنی و ... افشا شند؟
البته در مورد زمان شهادت حضرت زهرا (س) بنده شنیده بودم که یکی از علما خدمت حضرت امام زمان (ج) شرفیاب می شند و زمان شهادت رو دقیقا از ایشون می پرسند و حضرت می فرمایند: به قدری مصیبت بزرگی هست که زمان دقیق بیان نشده تا شیعیان ما ایام بین آن دو تاریخ رو (به عنوان ایام فاطمیه) عزاداری کنند! ولی خوب کلی سوالات هست که حتی بسیاری از عرفا از امام (عج) دارند که نیاز هست بپرسند! من خودم کلی سوالات دارم که در انجمن های تخصصی هم پاسخی براش پیدا نکردم!
با تشکر...

سلام و ادب@};-

در پاسخ به سؤال شما گفتنی است:

اولاً توجه به فلسفه و علل و عوامل غیبت که یکی از آنها رویکرد و عمل خود بشریت بوده که موجب شده اند حضرت بنا به مصلحت و حکمت الهی در پس پرده غیبت قرار گیرد و از اینرو مردم از فوائد بیکران حضور حضرت عج محروم شوند. موجب می شود وضعیت فعلی تا حدود زیادی قابل هضم باشد زیرا در غیبت کبری که امکان دسترسی به امام زمان عج برای همگان، مگر در موارد خاص محدود شده این قبیل محرومیت ها را در پی دارد و طبیعی است که در غیبت کبری حضرت عج، بطور خاص نائبانی ندارد تا با حضرت ارتباط پیدا کنند و پاسخ سؤالات و شبهات را از حضرت جویا شوند.

ثانیاً اقتضاء دوران غیبت کبری چنانکه در نقشه راه ترسیم شده بر این قرار است که مردم مورد آزمون هایی سخت و دشوار قرار گیرند و آنگونه که در روایات سفارش شده به علما و فقها بعنوان نواب عام حضرت رجوع کرده و پاسخ مقتضی سؤالات و شبهات دینی شان را دریافت کنند. این وضعیت، در حقیقت امتحان خداوند از بشریت در دوران غیبت کبری و آخرالزمان است تا پیروان راستین و ثابت قدم از غیر آن و به عبارتی سره از ناسره تمیز داده شود. و اگر قرار بر این بود که نواب عام حضرت (فقها و علما) نیز با امام عصر ارتباط می داشتند، نظیر آنکه در غیبت صغری معمول بود و مردم از طریق نواب خاص با حضرت مرتبط بودند. دیگر عنوان غیبت کبری مفهوم و معنایی نداشت بلکه حکایت، همان ادامه غیبت صغری بود.

ثالثاً بسیاری از سؤالات و شبهاتی که مطرح کردید دانستن یا ندانستن آنها در برنامه سلوک کمال بشریت، یا از اهمیت چندانی برخوردار نیست مانند اینکه همسر قابیل چه کسی است؟ ذوالقرنین کیست؟ و نظائر آن ... و یا بر اساس روایات پاسخ مناسب به آنها داده شده چنانکه در خصوص سؤالات مزبور همین حکایت حاکم است، و یا اینکه بر خلاف ادعای شما توسط عالمان و فقیهان و متکلمان و حکماء اسلامی پاسخ درخور و شایسته به آنها داده شده است و عدم اقناع فرد یا افرادی نسبت به این پاسخها دلیل بر عدم اتقان و استحکام این قبیل پاسخها نیست.

رابعاً در طول تاریخ غیبت کبری، موارد بسیاری که اصحاب معرفت و بصیرت از عالمان و فقیهان به دیدار حضرت تشرف یافته و یا با استغاثه و استمدادطلبی از حضرت عج، ارشاد و راهنمایی خواسته اند و یا در موارد بسیاری که به صلاح دانسته اند، امداد و راهنمایی و ارشاد خود را از عالمان دینی و بشریت دریغ نکرده اند بعبارتی حضرت عج رسالت امام گونه خود را همچون خورشیدی از پس ابر با نورافشانی خود نسبت به جامعه بشریت و جوامع اسلامی انجام داده اند. بعنوان نمونه می توان به ارشادات و راهنمایی هایی که به عالمان و فقها در زمانهای مختلف کرده اند و قطعاً این سنت و طریقه حضرت در طول تاریخ غیبت کبری تداوم دارد چه ما از این امدادها بنحو محسوس اطلاع پیدا بکنیم و چه اطلاعی نیابیم مانند: ارشادات به شیخ مفید، مقدس اردبیلی، سیدبن طاووس، آقا سید علی قاضی و دیگران که در کتابهای معتبر این ارتباطات و امدادها نقل شده است.

نظیر آنکه: «آقا سیّد هاشم حدّاد فرموده اند: «حضرت آقا آیة الله قاضی خیلی در گفتارشان و در قیام و قعودشان و به طور کلی در مواقع تغییر از حالتی به حالت دیگر خصوص کلمة «یا صاحب الزمان» را بر زبان جاری می ‎ کردند. یک روز یک نفر از ایشان پرسید: آیا شما خدمت حضرت ولیّ عصر ارواحنافداه مشرّف شده ‎ اید؟ فرمودند: کور است هر چشمی که صبح از خواب بیدار شود ودر اوّلین نظر نگاهش به امام زمان (عج) نیفتد».(1) همچنین آیت الله شیخ محمدجواد انصاری همدانی (رض) در پاسخی عارفانه به این سؤال که آیا دیدار امام زمان علیه السلام در دوران غیبت امکان دارد، فرموده است : وقتی میشود خدا را دید ،‌امام را که مخلوق خداست ،‌چگونه نمی شود دید. در جای دیگر در مورد اینکه آیا امام زمان را ملاقات کرده اند یا نه فرموده اند: مازددت یقینا! .(2)

خامساً آشنایی با امدادهای غیبی مستقیم و غیرمستقیم حضرت (عج) از جوامع اسلامی و مسلمانان که در تایپیک زیر مورد بررسی قرار گرفته است:

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=58545

دلیل روشنی است که ارتباط علمی و معرفتی بشریت و خصوصاً جوامع اسلامی با خورشید عالم تاب بشریت قطع نگردیده و در مواقع حساس، حضرت عج، عالمان دینی و نواب خاص خود و بشریت را در مواجهه با بحران های معرفتی و علمی و شبهاتی که موجب تضعیف جبهه حق بشود نیز یاری نموده و از این قبیل بحرانها خلاصی خواهد بخشید.

موفق باشید ...@};-

پی نوشت_____________________________________________________________
1. اسوه عارفان (گفته ها و نا گفته ها در باره مرحوم قاضی(ره) ص109، صادق حسن زاده، محمد طیار مراغی.
2. نقل از کتاب «در کوی بی نشانها، سیری در زندگانی عارف بالله و سالک.

++Hadi++;955818 نوشت:
در این وضع، چرا نایبان امام عصر (ع) این شبهات رو از امام زمان (عج) نمی پرسند؟

با تشکر...

باسلام

همانطور که جناب مشکور هم عرض کردند پاسخ بعضی از شبهاتی که مطرح کردید ضروری بنظر نمیرسد!

اگر واقعا شبهه یا سوال مهمی دارید که کسی جواب درستی به شما نمیدهد، میتوانید از نایبان امام زمان (عج) یعنی عارفان الهی مثل آیت الله جوادی آملی، حسن زاده آملی و.... سوال کنید

در ضمن نیازی به پرسیدن نایبان از امام زمان نیست! عرفای الهی تقریبا به همان علومی که حضرت آقا آگاهی دارند، عالم اند! اما بنابه دلایلی و حکمتی حقایق را افشاء نمیکنند! مثلا بخاطر دوره غیبت و امتحانات الهی، شهرت گریزی و...

زمان دقیق عروج حضرت فاطمه زهرا علیها السلام 3 جمادی الثانی است! و محل آرامگاه ایشان در لینک زیر توضیح داده شده که کجاست؟

کشف مزار حقیقی حضرت فاطمه سلام الله علیها
http://www.askdin.com/showthread.php?t=27192

راز مثلث برمودا فاش شد!!!!!
http://www.askdin.com/thread21109.html

ممنون از شما دوستان
حقیقتش هر از گاهی اتفاقاتی برای انسان می افته که دوست داره با خدا یا ائمه درد دل کنه و حکمت مشکلی که پیش اومده رو از این بزرگواران سوال کنه!
من مدتی دنبال راهی برای برقراری ارتباط با خدا بودم تا پرده از اتفاق عجیبی که در زندگیم افتاد بر داره!
حقیقتش خیلی دوست داشتم با امام زمان (عج) به عنوان واسطه بین خلق و خالق ارتباط برقرار کنم ولی خوب خودتون واقفید که به این سادگی ها نبست!
پس در مجموع ارتباط از طریق بزرگانی که جناب یحبونه فرمودند از طریق این اشخصا ممکن هست! ممنون و تشکر از شما!

[="Tahoma"][="Navy"]

++Hadi++;955818 نوشت:

سلام
چه بسا پاسخ ایشان در میان انبوه پاسخها به نقل از فردی دیگری باشد اما ما نمی توانیم تشخیص بدهیم
یا علیم[/]

++Hadi++;956231 نوشت:
ممنون از شما دوستان
حقیقتش هر از گاهی اتفاقاتی برای انسان می افته که دوست داره با خدا یا ائمه درد دل کنه و حکمت مشکلی که پیش اومده رو از این بزرگواران سوال کنه!
من مدتی دنبال راهی برای برقراری ارتباط با خدا بودم تا پرده از اتفاق عجیبی که در زندگیم افتاد بر داره!
حقیقتش خیلی دوست داشتم با امام زمان (عج) به عنوان واسطه بین خلق و خالق ارتباط برقرار کنم ولی خوب خودتون واقفید که به این سادگی ها نبست!
پس در مجموع ارتباط از طریق بزرگانی که جناب یحبونه فرمودند از طریق این اشخصا ممکن هست! ممنون و تشکر از شما!

سلام مجدد@};-

البته در زندگی همگان اتفاقات و حوادثی رخ می دهد که شاید در این زندگی امکان درک و فهم حکمت قطعی و یقینی این اتفاقات فراهم نباشد اما مؤمنان به یقین می دانند که این حوادث بدون حکمت نیست و از آنجاییکه به حکمت خدای حکیم ایمان و اعتقاد دارند و می دانند هیچ اتفاقی در عالم و گوشه و کنار زندگی شان بدون اذن خداوند نمی افتد، هرچند نتوانند به حکمت این اتفاقات پی ببرند باز هم رضایت می دهند و آن اتفاق را حمل بر خیر کرده و آن را دستاویز تجربه جدیدی برای بهتر ساختن پله های بعدی زندگی می کنند.

بعلاوه اینکه از طریق تقوا و پرهیزکاری(1) و مجاهدت و مراقبت(2) خداوند چشمه های حکمت را در قلب مؤمنان می گشاید و به هر کس که حکمت ببخشاید قطعاً دریچه های خیر کثیر را عطا فرموده است.(3) از این طریق اهل ایمان می توانند به گوشه هایی از حکمت امور پی ببرند.

ضمن آنکه از طریق ارتباط با اصحاب معرفت و عالمان ربانی نیز می توانید به گوشه هایی از حکمت حوادث و اتفاقات رخداده در زندگیتان پی ببرید. بی شک برخی از اولیاء و اصحاب معرفت در هر زمانه ای هستند که بدلیل داشتن چشم برزخی و اذن از طرف خداوند به حکمت اتفاقات و حوادث واقفند نظیر آنکه در باره مرحوم نخودکی، شیخ رجبعلی خیاط، مرحوم قاضی علیهم الرحمه و دیگر اولیاء گذشته و زمان ما گفته شده، لکن شناسایی و یافتن ایشان کار سهل و ساده ای نبوده و به هر کسی نمی شود اطمینان کرد زیرا بسا کسانی که در این وادی بدنبال دکان و دستگاه و شهرت هستند.

موفق باشید ...@};-

پی نوشت__________________________________
1. إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقاناً. انفال، 29.
2. وَالَّذينَ جاهَدوا فينا لَنَهدِيَنَّهُم سُبُلَنا ۚ. عنکبوت، آیه 69.
3. يُؤْتِي الْحِكْمَةَ مَنْ يَشَاءُ وَمَنْ يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْرًا كَثِيرًا. بقره، آیه 269.

++Hadi++;956231 نوشت:
ممنون از شما دوستان

باسلام

برای هر سوالی نباید به این بزرگان مراجعه کرد مثلا شخصی بود که شاید هیچ کتابی در مورد عرفان نخوانده بود و... ولی تو همین سایت میخواست در مورد نحوه ملاقات با علامه حسن زاده آملی که عارف و حکیم الهی است راهنماییش کنند و برود آنجا برای سلوک و.. درخواست دهد و...

مثلا فرصت فراهم شود و کسی برود از ایشان بپرسد کوروش کی بوده ؟و... درسته که هم ایشان و هم ائمه معصوم به خیلی امور آگاهند اما وظیفه اصلی ایشان هدایت است و باید دراین مسیر سوال کنید که البته اکثر سوالات را خود این بزرگان در کتبشان ذکر کرده اند

حکمت امور و مسائل مختلف در زندگی را نیاز نیست حتما بروید قم و از این بزرگان بپرسید. هر کسی در زندگی اتفاقاتی برایش پیش میآید که علتش را نمیداند ولی شاید چند سال بعد بر وی کشف شود.

خود بنده خیلی خوابها و اتفاقات عجیب در زندگی داشتم که حکمتش رو نمیدونستم و چه بسا بعضی مواقع خیلی غصه خوردم اما تو این سالهای اخیر همه آنها به عنایت الهی برایم بمرور کشف شد!

نقل قول:
حقیقتش در سال 85-86 یه معجزه ای از طرف امام رضا (ع) برام اتفاق افتاده بود که البته نیمه کاره رها شد و برام فایده ای جز حسرت نداشت.
موضوع از این قرار بود که چند سال قبلش (سال 79) در مشهد از امام (ع) سر دعا، همسری رویایی و ایده آل با صلاحدید خودشون رو برای آینده ام درخواست کرده بودم و به صورت ناگهانی اون فرد وارد زندگیم شد و همکلاسی دوران دانشگاهم شد و بنده کمی ضعف ایمانی داشتم و در نهایت نتونستم به سمتشون برم و با ایشون ازدواج کنم و ایشون هم با فرد دیگری ازدواج کرد. البته سعی کردم، ولی خوب نشد! وقتی من سمت ایشون می رفتم تا در مورد علاقه صحبت کنم، ایشون به بنده سر بهانه های مختلف جواب رد می دادند و وقتی فکراشونو می کردند و به بنده چراغ سبز نشون می دادند، بنده از روی ضعف ایمانی و ترس از ورود به یه جریان مهم و غرور و ... بی اعتنایی می کردم.
در مورد اطمینانم از اینکه فرد مد نظر همون آدم بود یا نه، اون زمان شبی بعد از نماز عشا سر سجده از خدا خواهش کردم حکمت این موضوع رو به من بگه که اون فرد کی هست و همون شب خواب مشهد و ضریح امام (ع) رو دیدم و فرد مد نظر جلوی ضریح بود و بعد از بیداری فهمیدم این موضوع به دعای مد نظر ربط داره.

اگر سوال شما در این خصوص است. جالب است بگویم که مشابه همین اتفاق برای شخص دیگری افتاده .
شخص خانمی را در خواب دیده بعد شخصی وارد زندگیش شده ولی مثل شما موفق نشد و دیر اقدام کرده و...

چند سال بعد خانم دیگری را خداوند در معرض وی قرار میدهد که تازه اون موقع متوجه میشود که این خانم همان خانمی بوده در خواب دیده نه آن خانم اولی!!! و ....

شما هم بهتر است بدانید قطعا مشابه یا بهتر از آن خانم را خواهید یافت. در ضمن شما که چهره زن کنار ضریح را ندیدید پس چطور فکر کردید حتما همان بانوی تو دانشگاه است؟
خیلیها همین اشتباه رو میکنند و فکر میکنند تا دعا کردند و یکی سر و کله اش پیدا شد یعنی این نیتجه اجابت دعاشون هست در حالیکه اجابت دعا برای هر کسی متفاوت است و سه سوته که رخ نمیدهد!

امام علی علیه السلام: مَن تَرَكَ لِلّهِ سُبحانَهُ شَيئا عَوَّضَهُ اللّه خَيرا مِمّا تَرَكَ
هر كس به خاطر خداى سبحان از چيزى بگذرد، خداوند بهتر از آن را به او عوض خواهد داد

بله همین موضوع بود...
قضیه از این قرار بود که بنده در دوران کودکستان و در کل دوران کودکی یک همبازی داشتم که پدرشون همکار پدرم بود و با هم همسایه هم بودیم و به نوعی چهره اون فرد در ذهنم بود که هر کسی رو به شکل ایشون می دیدم بی اختیار بدون اینکه دلیلش رو بدونم، حس می کردم چهره آشنایی داره و به نوعی حس می کردم همسرم هم باید احتمالا همین شکلی باشه! در دوران نوجوانی و شاید از سر خامی و بدون داشتن پختگی، دعایی در آستان مطهر امام رضا (ع) از خداوند خواستم و این دعا در آینده آن، موجب تحول عظیمی در زندگی بنده حقیر شد!
البته دیدگاههام به نسبت اون زمان بسیار متفاوت شده ولی خوب بعضی خاطرات و حکمتهاشون برای من عجیبند!
اطمینان نسبی از اینکه آن فرد بود یا خیر به دلیل همان خوابی بود که قبل از آن به کلی جریان دعا را فراموش کرده بودم و بعد از آن خواب، به طور کلی یاد آن دعا افتادم!

++Hadi++;956488 نوشت:
بله همین موضوع بود...
حس می کردم چهره آشنایی داره و به نوعی حس می کردم همسرم هم باید احتمالا همین شکلی باشه!

اطمینان نسبی از اینکه آن فرد بود یا خیر به دلیل همان خوابی بود که قبل از آن به کلی جریان دعا را فراموش کرده بودم و بعد از آن خواب، به طور کلی یاد آن دعا افتادم!

در مورد اطمینانم از اینکه فرد مد نظر همون آدم بود یا نه، اون زمان شبی بعد از نماز عشا سر سجده از خدا خواهش کردم حکمت این موضوع رو به من بگه که اون فرد کی هست و همون شب خواب مشهد و ضریح امام (ع) رو دیدم و فرد مد نظر جلوی ضریح بود و بعد از بیداری فهمیدم این موضوع به دعای مد نظر ربط داره.

به احتمال زیاد، درخواب همسرتان را با چهره ای شبیه آن دختر خانم دوران کودکی یا دختر خانم دانشگاهی دیدید! و آن دختر دانشگاه هم چون بهش شبیه تر بود گفتید پس خودشه!

اگر این حرفی که زدم درسته پس اشتباه کرده اید! آن شخص همسرتان نمیشد بلکه در خواب، همسر آینده تان را به چهره آن دختر نشان داده اند یعنی همسرتان کسی هست که همان ویژگیهای اسمی یا ظاهری یا مذهبی و... را دارد که آن دختر خانم داشته! و حتی بهتر هم شاید باشد!

حالا اینکه حکمت این سرگردانی چه بوده؟ بعدها خواهید فهمید انشاءالله

پرسش:
[=book antiqua]الف- چرا امام زمان (عجل الله فرجه) در دوران غیبت، سوالات و شبهات را از کانال نایبان، پاسخ نمی دهند؟
ب- چگونه می توان در زمان غیبت به حکمت بسیاری حوادث و اتفاقات و امور پی برد؟

پاسخ:
سلام و ادب

الف- در پاسخ به بخش اول سؤال شما گفتنی است:

اولاً توجه به فلسفه و علل و عوامل غیبت که یکی از آنها رویکرد و عمل خود بشریت بوده که موجب شده اند حضرت بنا به مصلحت و حکمت الهی در پس پرده غیبت قرار گیرد و از اینرو مردم از فوائد بیکران حضور حضرت (عجل الله فرجه) محروم شوند. موجب می شود وضعیت فعلی تا حدود زیادی قابل هضم باشد زیرا در غیبت کبری که امکان دسترسی به امام زمان (عجل الله فرجه) برای همگان، مگر در موارد خاص محدود شده این قبیل محرومیت ها را در پی دارد و طبیعی است که در غیبت کبری حضرت (عجل الله فرجه)، بطور خاص نائبانی ندارد تا با حضرت ارتباط پیدا کنند و پاسخ سؤالات و شبهات را از حضرت جویا شوند.

ثانیاً اقتضاء دوران غیبت کبری چنانکه در نقشه راه ترسیم شده بر این قرار است که مردم مورد آزمون هایی سخت و دشوار قرار گیرند و آنگونه که در روایات سفارش شده به علما و فقها بعنوان نواب عام حضرت رجوع کرده و پاسخ مقتضی سؤالات و شبهات دینی شان را دریافت کنند. این وضعیت، در حقیقت امتحان خداوند از بشریت در دوران غیبت کبری و آخرالزمان است تا پیروان راستین و ثابت قدم از غیر آن و به عبارتی سره از ناسره تمیز داده شود. و اگر قرار بر این بود که نواب عام حضرت (فقها و علما) نیز با امام عصر ارتباط می داشتند، نظیر آنکه در غیبت صغری معمول بود و مردم از طریق نواب خاص با حضرت مرتبط بودند. دیگر عنوان غیبت کبری مفهوم و معنایی نداشت بلکه حکایت، همان ادامه غیبت صغری بود.

ثالثاً بسیاری از سؤالات و شبهاتی که مطرح کردید دانستن یا ندانستن آنها در برنامه سلوک کمال بشریت، یا از اهمیت چندانی برخوردار نیست مانند اینکه همسر قابیل چه کسی است؟ ذوالقرنین کیست؟ و نظائر آن ... و یا بر اساس روایات پاسخ مناسب به آنها داده شده چنانکه در خصوص سؤالات مزبور همین حکایت حاکم است، و یا اینکه بر خلاف ادعای شما توسط عالمان و فقیهان و متکلمان و حکماء اسلامی پاسخ درخور و شایسته به آنها داده شده است و عدم اقناع فرد یا افرادی نسبت به این پاسخها دلیل بر عدم اتقان و استحکام این قبیل پاسخها نیست.

رابعاً در طول تاریخ غیبت کبری، موارد بسیاری که اصحاب معرفت و بصیرت از عالمان و فقیهان به دیدار حضرت تشرف یافته و یا با استغاثه و استمدادطلبی از حضرت (عجل الله فرجه)، ارشاد و راهنمایی خواسته اند و یا در موارد بسیاری که حضرت (عجل الله فرجه) به صلاح دانسته اند، امداد و راهنمایی و ارشاد خود را از عالمان دینی و بشریت دریغ نکرده اند بعبارتی حضرت (عجل الله فرجه) رسالت امام گونه خود را همچون خورشیدی از پس ابر با نورافشانی خود نسبت به جامعه بشریت و جوامع اسلامی انجام داده اند. بعنوان نمونه می توان به ارشادات و راهنمایی هایی که به عالمان و فقها در زمانهای مختلف کرده اند و قطعاً این سنت و طریقه حضرت در طول تاریخ غیبت کبری تداوم داشته و دارد چه ما از این امدادها بنحو محسوس اطلاع پیدا بکنیم و چه اطلاعی نیابیم مانند: ارشادات به شیخ مفید، مقدس اردبیلی، سیدبن طاووس، آقا سید علی قاضی و دیگران که در کتابهای معتبر این ارتباطات و امدادها نقل شده است.

نظیر آنکه: «آقا سیّد هاشم حدّاد فرموده اند: «حضرت آقا آیة الله قاضی خیلی در گفتارشان و در قیام و قعودشان و به طور کلی در مواقع تغییر از حالتی به حالت دیگر خصوص کلمة «یا صاحب الزمان» را بر زبان جاری می ‎ کردند. یک روز یک نفر از ایشان پرسید: آیا شما خدمت حضرت ولیّ عصر (ارواحنافداه) مشرّف شده ‎ اید؟ فرمودند: کور است هر چشمی که صبح از خواب بیدار شود ودر اوّلین نظر نگاهش به امام زمان (عجل الله فرجه) نیفتد».(1) همچنین آیت الله شیخ محمدجواد انصاری همدانی (رض) در پاسخی عارفانه به این سؤال که آیا دیدار امام زمان (علیه السلام) در دوران غیبت امکان دارد، فرموده است : وقتی میشود خدا را دید ،‌امام را که مخلوق خداست ،‌چگونه نمی شود دید. در جای دیگر در مورد اینکه آیا امام زمان را ملاقات کرده اند یا نه فرموده اند: مازددت یقینا! .(2)

خامساً : امدادهای غیبی مستقیم و غیرمستقیم حضرت (عجل الله فرجه) از جوامع اسلامی و مسلمانان
دلیل روشنی است که ارتباط علمی و معرفتی بشریت و خصوصاً جوامع اسلامی با خورشید عالم تاب بشریت قطع نگردیده و در مواقع حساس، حضرت (عجل الله فرجه)، عالمان دینی و نواب عام خود و بشریت را در مواجهه با بحران های معرفتی و علمی و شبهاتی که موجب تضعیف جبهه حق بشود نیز یاری نموده و از این قبیل بحرانها خلاصی خواهد بخشید.

ب- در پاسخ به بخش دوم سؤالتان لازم بذکر است:

البته در زندگی همگان اتفاقات و حوادثی رخ می دهد که شاید در این زندگی امکان درک و فهم حکمت قطعی و یقینی این اتفاقات فراهم نباشد اما مؤمنان به یقین می دانند که این حوادث بدون حکمت نیست و از آنجاییکه به حکمت خدای حکیم ایمان و اعتقاد دارند و می دانند هیچ اتفاقی در عالم و گوشه و کنار زندگی شان بدون اذن خداوند نمی افتد، هرچند نتوانند به حکمت این اتفاقات پی ببرند باز هم رضایت می دهند و آن اتفاق را حمل بر خیر کرده و آن را دستاویز تجربه جدیدی برای بهتر ساختن پله های بعدی زندگی می کنند. بعلاوه اینکه از طریق تقوا و پرهیزکاری(3) و مجاهدت و مراقبت(4) خداوند چشمه های حکمت را در قلب مؤمنان می گشاید و به هر کس که حکمت ببخشاید قطعاً دریچه های خیر کثیر را عطا فرموده است.(5) از این طریق اهل ایمان می توانند به گوشه هایی از حکمت امور پی ببرند.

ضمن آنکه از طریق ارتباط با اصحاب معرفت و عالمان ربانی نیز می توانید به گوشه هایی از حکمت حوادث و اتفاقات رخداده در زندگیتان پی ببرید. بی شک برخی از اولیاء و اصحاب معرفت در هر زمانه ای هستند که بدلیل داشتن چشم برزخی و اذن از طرف خداوند به حکمت اتفاقات و حوادث واقفند نظیر آنکه در باره مرحوم نخودکی، شیخ رجبعلی خیاط، مرحوم قاضی علیهم الرحمه و دیگر اولیاء گذشته و زمان ما گفته شده، لکن شناسایی و یافتن ایشان کار سهل و ساده ای نبوده و به هر کسی نمی شود اطمینان کرد زیرا بسا کسانی که در این وادی بدنبال دکان و دستگاه و شهرت هستند.
برای مطالعه بیشتر در مورد امداد های غیر امام زمان(عجل الله فرجه) به تاپیک زیر مراجعه کنید

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=58545

موفق باشید ...

پی نوشت__________________________________________ ___________________
1. حسن زاده، صادق؛ طیار مراغی، محمد، اسوه عارفان (گفته ها و ناگفته ها در باره مرحوم قاضی(ره))، نشر اندیشه هادی، قم، بی تا، ص109،
2. نقل از کتاب «در کوی بی نشانها»، سیری در زندگانی عارف بالله و سالک واصل انصاری همدانی، به قلم مصطفی کرمی نژاد، نشر نهاوندی، تهران.
3. [=book antiqua]«إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقاناً»، انفال، 29.
4. [=book antiqua]«وَالَّذينَ جاهَدوا فينا لَنَهدِيَنَّهُم سُبُلَنا»، عنکبوت، آیه 69.
5. [=book antiqua]«يُؤْتِي الْحِكْمَةَ مَنْ يَشَاءُ وَمَنْ يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْرًا كَثِيرًا»، بقره، آیه 269.

موضوع قفل شده است