جمع بندی افزایش ظرفیت روحی برای دریافت الهامات و مکاشفات

تب‌های اولیه

31 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
افزایش ظرفیت روحی برای دریافت الهامات و مکاشفات

هوالنور

سلام و عرض ادب

فرد سالک چگونه باید ظرفیت روحیشو بالا ببره برای تحمل مکاشفات؟

ممکنه شخص به دلیل ظرفیت نداشتن ,در حین مکاشفه و امثال اینها فوت کنه؟

چه ذکری یا چه دستورالعمل هایی برای افزایش ظرفیت خوبه؟

ممنونم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اویس

طارق اللیل;953730 نوشت:
هوالنور

سلام و عرض ادب

ممنونم

با عرض سلام و ادب خدمت شما خواهر گرامی

ظرفیت و قابلیت انسانها برای دریافت حقایق و کمالات الهی، امری ثابت و غیرقابل تغییر نیست بلکه آدمی این قابلیت را دارد که بواسطه انجام کارهایی این ظرفیت وجودی خویش را افزایش دهد.
به عبارت دیگر در انسان عوامل شخصى و درونى موجب ایجاد تغییر و تفاوت قابلیت‏ها مى ‏شود به طورى که اراده افراد و عوامل درونى آنان، علاوه بر عوامل محیطى و ژنتیکى در وضعیت شان تاثیر فراوانى دارد و اراده و انگیزه انسان‏ها چه بسا موجب تفاوت قابلیت بسیار در میان آنها شود.

در ذیل برخی از مهمترین عوامل افزایش قابلیت انسان را بر می شماریم:

1. کسب علم: مهمترین عامل افزایش ظرفیت انسان کسب علم و معرفت است نماید علمی که در راستای خودشناسی و خداشناسی قرار گرفته و موجب تقویت دانش توحید صمدی قرآنی انسان قرار گیرد. به عبارت دیگر هر چقدر شخص بر اساس علم توحید موحدتر باشد ظرفیت و قابلیت وی برای ادراک حقایق بیشتر خواهد شد بر همین اساس پیغبر خاتم صلی الله علیه و آله می فرمایند: «طَلَبُ العِلمِ أفضَلُ عِندَ الله مِنَ الصَّلاةِ و الصِّيامِ و الحَجِّ و الجِهادِ في سَبيلِ اللّه تَعالى» (1) یعنی نزد خداوند، آموختن دانش برتر از نماز و روزه و حجّ و جهاد در راه خداوند متعال است.
  2. انجام واجب و ترک حرام :عامل دیگر برای افزایش قابلیت انسان، عمل به شرعیات و اخلاقیات است یعنی انجام واجبات و ترک محرمات از جمله ارکان اصلی رشد و پرورش جان انسان است. امیرالمۆمنین علی علیه السلام می‏فرماید: «و جعلها منتها رضاه حاجته من خلقه فاتقوا الله الذی انتم بعینه.» (2) یعنی خداوند سبحان، انجام واجب و ترک حرام را نهایت درجه خشنودی از بنده ‏اش قرار داده است‏» (ضمیر «ها» در «جعلها» به انجام واجب و ترک حرام برمی‏گردد)
  3. احسان کردن: یکی دیگر از عوامل افزایش ظرفیت مادی و معنوی انسان نیکی و احسان کردن به دیگران است امام صادق علیه السلام می فرمایند: مَن حَسُنَ بِرُّهُ فی أهلِ بَیتِهِ زیدَ فی رِزقِهِ(3) یعنی هر کس به شایستگی در حق خانواده‌اش نیکی کند، روزیش زیاد می‌شود. مراد از رزق در این حدیث اعم از رزق مادی و معنوی است.
  4. طهارت:از جمله عوامل ازدیاد ظرفیت مادی و معنوی دوری از نجاستها و طهارت و وضو داشتن دائمی است. در حدیثی آمده است که «لَمّا قیلَ لَهُ: اُحِبُّ أن یُوَسَّعَ عَلَیَّ فِی الرِّزقِ؟-: دُم عَلَی الطَّهارَةِ یُوَسَّعُ عَلَیکَ فِی الرِّزقِ» (4) یعنی به رسول خدا صلی الله علیه و آله عرض شد: دوست دارم روزیم زیاد شود، فرمودند پیوسته با وضو باش.
  5. سحرخیزی: از جمله عوامل زیاد شدن ظرفیت و افزایش رزق مادی و معنوی سحرخیزی است. پیغمبر خاتم صلی الله علیه و آله در روایتی می فرمایند: البُکورُ مُبارَکُ یَزیدُ فی جَمیعِ النِّعَمِ خُصوصاً فِی الرِّزقِ(5) یعنی سحر خیزی برکت‌آور است و همه نعمت‌ها، مخصوصاً روزی را زیاد می‌کند

پی نوشت:

1. كنز العمّال: 28655
  2. نهج البلاغه، خطبه 183، ص 266 .
  3. الدعوات راوندی ص۱۲۷
  4. کنز الاعمال ۱۶/۱۲۸/۴۴۱۵۴
  5. بحار الانوار ج ۷۶ص۳۱۸

طارق اللیل;953730 نوشت:
هوالنور

سلام و عرض ادب

ممنونم

من در گذشته در این مورد علاقمند بودم و مقداری تحقیق کردم و دنبال این بودم که واقعا توانایی های مثل طی الارض ، تله کنیزی و قدرت های مافوق دیگر چقدر واقعیت دارند.
از طرفی در علم فیزیک تفسیر و توضیحاتی برای این قدرت ها و توانایی ها جدیدا بدست آمده و شاید طبق قوانین و فرمول هایی بشود به چنین قدرت هایی رسید. در خصوص مسیر الهی آن ادعاهایی وجود داره که در گذشته افرادی بوده اند که توانایی هایی داشته اند ولی امکان اینکه شایعه باشند وجود داره و در زمان کنونی که امکان آزمایش و بررسی صحت ادعاها وجود داره کسی دیگر چنین ادعایی نمی کنه چرا؟! البته در فیلم و سریال های هالیوودی اخیرا خیلی به اینها پرداخته میشود

prosperity;954820 نوشت:
در زمان کنونی که امکان آزمایش و بررسی صحت ادعاها وجود داره کسی دیگر چنین ادعایی نمی کنه چرا؟! البته در فیلم و سریال های هالیوودی اخیرا خیلی به اینها پرداخته میشود

چرا واقعا؟ کسی می تونه به این سوال جواب بده؟واقعا تو رو خدا بگید این چیزها واقعیه؟ واقعا آدم ها به این مقامات می رسند؟

prosperity;954820 نوشت:
من در گذشته در این مورد علاقمند بودم و مقداری تحقیق کردم و دنبال این بودم که واقعا توانایی های مثل طی الارض ، تله کنیزی و قدرت های مافوق دیگر چقدر واقعیت دارند.
از طرفی در علم فیزیک تفسیر و توضیحاتی برای این قدرت ها و توانایی ها جدیدا بدست آمده و شاید طبق قوانین و فرمول هایی بشود به چنین قدرت هایی رسید. در خصوص مسیر الهی آن ادعاهایی وجود داره که در گذشته افرادی بوده اند که توانایی هایی داشته اند ولی امکان اینکه شایعه باشند وجود داره و در زمان کنونی که امکان آزمایش و بررسی صحت ادعاها وجود داره کسی دیگر چنین ادعایی نمی کنه چرا؟! البته در فیلم و سریال های هالیوودی اخیرا خیلی به اینها پرداخته میشود

سلام و درود.
این حرفا همشون حقیقته.
فیزیک و غیره رو بزارید کنار. من نمیفهمم فیزیک درباره روح چه نظریه ای میتونه داشته باشه اصلا. هر چیزی رو باید با علم مخصوص خودش سنجید. برای دندان پزشکی آیا میشه از فیزیک هسته ای استفاده کرد؟!!!

قبلا یک مطلبی خونده بودم که نوه امام خمینی (ره) حالا کدومشون یادم نیست. میگفتند این چیزا حقیقت نداره. امام خامنه ای بهشون نامه نوشتند که دخترم، اگه ما نمیتونیم همچین کاری کنیم دلیل بر این نیست که وجود نداره!

و اینکه گفتید کسی الان چنین ادعایی نداره. علامه حسن زاده آملی که خدا بهشون عمر طولانی بده ان شا الله. هنوز زنده هستند. ایشون کتاب های زیادی درباره عرفان دارند. شما برید کتاب انسان در عرف عرفان رو بخونید تا ببینید تجربیات ایشون از سیر و سلوک چی هست.

خدارا خدارا;954830 نوشت:
و اینکه گفتید کسی الان چنین ادعایی نداره. علامه حسن زاده آملی که خدا بهشون عمر طولانی بده ان شا الله. هنوز زنده هستند. ایشون کتاب های زیادی درباره عرفان دارند. شما برید کتاب انسان در عرف عرفان رو بخونید تا ببینید تجربیات ایشون از سیر و سلوک چی هست.

چقدر عجیبه از طرفی نمی تونم باور کنم از طرفی ایشون انقدر بزرگ هستند که بگم راست نیست و از طرفی خودم هم می ترسم سمت این جور مسائل برم. کاش میشد مطمئن شد

prosperity;954820 نوشت:
کسی دیگر چنین ادعایی نمی کنه چرا؟!

علیکم السلام
خب معلومه که چرا ادعا نمیکنه ....چون کسی که برای خدا مخلص شده لازم نیست برا مردم نمایش بده (چون قرار هم نیست مثل پیامبر ها برای انتشار اسلام معجزه بیاره)
تازه مردم به معجزه پیامبر میگفتن جادو چه برسه به این اشخاص خاص
در ضمن معمولا افرادی در این مسایل توانایی دارند که نفسشون شریف باشه
افرادی نفسشون شریف هست که مزاجشون به اعتدال نزدیک باشه
و این یک لطف الهی محسوب میشه

طارق اللیل;954856 نوشت:
خب معلومه که چرا ادعا نمیکنه

اقای حسن زاده املی که کتاب دارند در این باره. از حالت های مختلفشون.
دلیل کتاب نوشتن ایشون چی بوده؟

طارق اللیل;954856 نوشت:
علیکم السلام
خب معلومه که چرا ادعا نمیکنه ....چون کسی که برای خدا مخلص شده لازم نیست برا مردم نمایش بده (چون قرار هم نیست مثل پیامبر ها برای انتشار اسلام معجزه بیاره)
تازه مردم به معجزه پیامبر میگفتن جادو چه برسه به این اشخاص خاص
در ضمن معمولا افرادی در این مسایل توانایی دارند که نفسشون شریف باشه
افرادی نفسشون شریف هست که مزاجشون به اعتدال نزدیک باشه
و این یک لطف الهی محسوب میشه

با سلام
اول اینکه من هنوز از وجود داشتن چنین توانایی هایی اطمینان ندارم. البته مرتاض های هندی و گیاه خوران کارهای شگفتی انجام میدن ولی نه در حد طی الارض و کارهای فوق العاده
و اینکه همه افراد چه نیک سیرت و چه بد سیرت توانایی دست یابی رو دارند به صورت بالقوه
و ممکنه برخی در راه صحیح استفاده نکن
اون مسیر الهی که مورد نطر شماست هم یک راه و روش دیگر هست. که با عبادت و ریاصت و ... و یا توفیق الهی ممکنه نصیب کسی بشود.

zahra*;954862 نوشت:

من کتاب در این مورد ندیدم. ولی چه بهتر که در این باره حرف بزنند و حتی در قالب مستند و کلیپ نمایش داده شود.
البته سطح بحث کردن بالا نیست اینجا که من وارد بحث های دیگر بشوم

کتاب هایی که اشاره میکنید من نگاه نکرده ام. اگر تجربیات خود حضرت ایشان واقعا باشد قابل استناد هست. ولی در کل بایست بگویم صرف کتاب دلیل نمیشود. در کتاب میشود در مورد این حالات ،عرفان نظری ،عرفان تجربی ، رابطه روح با فلان و بهمان نوشت و تقریر کرد. ولی اینها چیزی را ثابت نمیکند

در مجموع توصیه من این هست که بهتره آدم زندگی معمولی خودش را در پیش بگیرد و اگر عبادت هم میخواهد انجام بدهد همان سطح طبیعی کفایت میکند. چون ممکن است وارد شدن در این وادی دردسر ساز شود
مگر افرادی که احساس میکنند از امتیازات و توانایی هایی برخوردارند و یا انگیزه ها و اهداف دیگری دارند
والحمدلله

zahra*;954862 نوشت:

ایشون این کتب رو برای راهنمایی افرادی که تو باغ هستند نوشتن( افراد سالک)
نه برای اینکه اونی که ایمان نداره با خوندن این کتب ایمان بیاره
تا وقتی سالک دچار حالتی میشه بدونه که جریان چیه

[="Tahoma"]

۱_ هرگز جز برای خدا کاری مکن . شهید سید مرتضی آوینی

۲_ در دَرگه ما دوستی یک دله کن/هر چیز که غیر ماست آنرا یَله کن
یک صبح به اخلاص بیا بر در ما/ گر کار(کام) تو برنیامد آنگه گِله کن

۳_ آنکه را اسرار حق آموختند مهر زدند و دهانش دوختند.

۴_ برای ثابت شدن این مسائل به جای کتاب ظاهری ، بررسی کتاب وجودی خود ، ما را به یقین و سر منزل مقصود می رساند . بسم الله

پ ن: تقدیم به بزرگواران

zahra*;954825 نوشت:
چرا واقعا؟ کسی می تونه به این سوال جواب بده؟واقعا تو رو خدا بگید این چیزها واقعیه؟ واقعا آدم ها به این مقامات می رسند؟

درود ها و سلام خواهر گرامی
یک مستندی بود که سعی می کنم پیدایش کنم برایتان قرار دهم
اگر به جریان شکل گیری هیپنوتیزم در گذشته و سیرتحول آن از مانیه تیزم مسمر و.. لطف کنید نگره ای روان کنید چیز جالبی را می بینید
در یک جایی گمان کنم آفریقا عده ای مناسک خاصی را انجام می دادند و بعد طی ورد ها و نجواهایی با انجام یک سری اعمال از روی زغال آتشی و داغ رد می شدند
در این عمل چند عامل نقش داشتند یکی قدرت تلقین پلاسیبو و زمان قرار گیری پا روی آتش و..
به صورتی که افراد عادی توانایی گام نهادن بر روی زغال داغ رو نداشتن و پیروان این مناسک در این عمل توانا بودند
عده ای از دانشمندان را در آنجا روانه کردند تا سازو کار آن را بیابند و پس از آزمایشاتی دانشمندان راز آن را پی بردند و بدون ان ورد ها و جادوگری ها به مردم نشان دادند که می توان از آن گرما با پای برهنه عبور کرد
حال اگر توجه فرمایید طبق روش علمی اکنون چنین چیزی(ذهن خوانی وطی الارض و...) وجود ندارد
اما می خواهم توجهتان را به مفهوم میم(meme) و تزاید فرگشتی آن در چرخه جهانی اشاره ای کنم
ببینید این عمل راه رفتن از روی آتش هیچ ربطی به مناسک آنان نداشت ولی به علت فیتنسی(فایده ای) که برای آن مناسک داشت به آن مربوط میشد و به آن ربطش می دادند نمونه خفیف تر آنرا در کارهای شعبده باز ها می توانید ببینید که تمایلی از به اشتراک گذاشتن روش های خود ندارند
حالا شما می توانید به آزمایشات رندی که تا سال 2014 ادامه داشت مراجعه کنید که دانشجویانی را تربیت کرد که حتی دست خبره ترین دانشمندان علمی را بسته بودند و از آزمایشات آنها سربلند بیرون آمدند یعنی شما حساب کنید که چقدر سخت است وجه تمایز آن
چندی پیش یکی از دوستان ما که بسیار آدم مسلمانی است کانال حاج آقایی تحت عنوان حق شناس را بر ما اصرار می کرد که 40 عاشورای آن را انجام دهیم بیش از هزاران نفر حاجت روا شدند و آنهایی هم که نشدند در خوابی چیزی به ان ها فهمانده شد جدا از صحت سقم آن عده ای بر این شخص و امثال آقای نخودکی خرده گرفته بودند که چرا خود را دستمایه مردم گردانده بود(از آنجا که می گویند مثلا به شخصی می گفت فلان کار را انجام نده که فلان بلا سرت می آید و از این قبیل کار ها)و اورا با شخص دیگری مثل جناب قاضی مقایسه می کردند که او هم در چنین مراتبی بود ولی چنین رفتار هایی نمی کرد!
جدای از بحث های دینی آن ما می توانیم چنین پدیده ای را در کودکان هم ببینیم در حدود سن های 8 سالگی که علاقه کودکان دوست داشتنی سمت کارهای مجیک و جادویی فراوان است و صحبت های زیبای ژان پیاژه در این زمینه. شما اگر چن شب کودکان را تعقیب کند در بازی هایشان و زمانی که صحبت کار های مجیک میشود می بینید چه داستان هایی برای هم تعریف نمی کنند!از پری زیبارویی که در تاریکی دیدن تا اجنه خوفناکی که برای قلدری پیش دوستان تعریف می کنند (چون این عوامل مولتی فاکتوریال است مجبورا یک چیز دیگر که شاید بهتر از من بدانید را بازگو می کنم)
اگر آزمایش همنوایی سالمون اش را دیده باشید(در مستند میدان ذهن بسیار خوب به آن پرداخته شده) شما می بینید یک فرد تحت تاثیر جمعیت یک خطی که از 4 خط دیگر کوچک تر است (ولی سایر افراد میگویند بزرگتر است)را میگوید بزرگتر است!فقط بخاطر جمعیت حرف درست خودش را پس می گیرد
همینطور ادیان و مناسک مختلف هم برای خود می گویند معجزه ای دارند مثلا چندی پیش در فروم مسیحی می گفتند برنادت سوبریو معجزه ای است عده ای دیگر کربلایی کاظم ساروقی برای اسلام را می گفتند جدا از اینکه چرا خداوند برای حقانیت چند دین چند معجزه دارد عده هم برداشت پلورالیسمی کردند،الا ای حاله؛
بنده خودم به شخصه به چنین مواردی بر نخوردم ولی احتمال چیز هایی که علم بدان دست نیافته را هم می دهم(بنظر من شما یا خودتان افرادی که چنین توانایی را دارند از نزدیک ببینید یا به صحبت ها زیاد توجه ای نکنید[خصوصا اکثر افرادی که می گویند چنین چیزی وجود دارد ولی شواهدی ارائه نمی دهند به دلیل مسائلی]) در پایان اگر مایل بودید کتاب های دیوید هیوم را هم التفاتی فرمایید که بخشی را کپی می کنم شاید مفید واقع شود
[SPOILER]هیوم مثالی در مورد یک مرد هندی دارد و میگوید ما در چنین مواقعی باید همانند آن مرد هندی عمل کنیم. جریان آن مرد هندی از این قرار است که به او میگویند آب در شرایطی تبدیل به یخ میشود. برای آن مرد هندی این اتفاق، یک اتفاق خارق العاده است به دلیل اینکه او از روش یادشده در بالا پیروی میکند و تجربه چنین چیزی را نداشته است (به دلیل شرایط آب و هوایی هندوستان) پس برای او بخردانه است که این قضیه را نپذیرد، اما آنرا به دلیل شواهد گسترده و یگانه ای که ما به او میدهیم ممکن بپندارد.[/SPOILER]

prosperity;954891 نوشت:
با سلام
اول اینکه من هنوز از وجود داشتن چنین توانایی هایی اطمینان ندارم. البته مرتاض های هندی و گیاه خوران کارهای شگفتی انجام میدن ولی نه در حد طی الارض و کارهای فوق العاده
و اینکه همه افراد چه نیک سیرت و چه بد سیرت توانایی دست یابی رو دارند به صورت بالقوه
و ممکنه برخی در راه صحیح استفاده نکن
اون مسیر الهی که مورد نطر شماست هم یک راه و روش دیگر هست. که با عبادت و ریاصت و ... و یا توفیق الهی ممکنه نصیب کسی بشود.

سلام و درود.
بله بله حق با شماست. افراد پست هم میتونن وارد عرفان بشن ولی دیگه سالک الی الله حساب نمیشن. اونا به شیطان میرسن. درباره عرفان حلقه شنیدید دیگه؟ خدا لعنتشون کنه.

prosperity;954893 نوشت:
من کتاب در این مورد ندیدم. ولی چه بهتر که در این باره حرف بزنند و حتی در قالب مستند و کلیپ نمایش داده شود.
البته سطح بحث کردن بالا نیست اینجا که من وارد بحث های دیگر بشوم

مستند و کلیپ رو باهاتون موافق نیستم. چون هیچ چیز مفیدی دربر نخواهد داشت! بعضیا علا رو به جادوگری یا اغراق و غیره متهم خواهند کرد.فکر میکنم ضررش بیش از منفعتشه.

prosperity;954896 نوشت:
کتاب هایی که اشاره میکنید من نگاه نکرده ام. اگر تجربیات خود حضرت ایشان واقعا باشد قابل استناد هست. ولی در کل بایست بگویم صرف کتاب دلیل نمیشود. در کتاب میشود در مورد این حالات ،عرفان نظری ،عرفان تجربی ، رابطه روح با فلان و بهمان نوشت و تقریر کرد. ولی اینها چیزی را ثابت نمیکند

نخیر، به دست باکفایت خودشون و درباره تجربیات خودشون نوشته شده. کار سختی که نیست به خودتون زحمت بدید بخونیدش تا ببینید چی هست. در اینترنت قابل دانلوده.

prosperity;954903 نوشت:
در مجموع توصیه من این هست که بهتره آدم زندگی معمولی خودش را در پیش بگیرد و اگر عبادت هم میخواهد انجام بدهد همان سطح طبیعی کفایت میکند. چون ممکن است وارد شدن در این وادی دردسر ساز شود
مگر افرادی که احساس میکنند از امتیازات و توانایی هایی برخوردارند و یا انگیزه ها و اهداف دیگری دارند
والحمدلله

انسان هیچ وقت نباید راضی باشه بگه دیگه بابا همینجا رو رسیدم بسه دیگه عبادت معمولیمو کنم. زندگی معمولیمو کنم باید همیشه بره بالا و بالاتر. قانع نباشه به جایگاه معنوی کنونیش.

البته سیر و سلوک نیاز بالای به استاد داره. بدون استاد خطرات بالایی داره. یا حق

herzinand;954912 نوشت:
درود ها و سلام خواهر گرامی
یک مستندی بود که سعی می کنم پیدایش کنم برایتان قرار دهم
اگر به جریان شکل گیری هیپنوتیزم در گذشته و سیرتحول آن از مانیه تیزم مسمر و.. لطف کنید نگره ای روان کنید چیز جالبی را می بینید
در یک جایی گمان کنم آفریقا عده ای مناسک خاصی را انجام می دادند و بعد طی ورد ها و نجواهایی با انجام یک سری اعمال از روی زغال آتشی و داغ رد می شدند
در این عمل چند عامل نقش داشتند یکی قدرت تلقین پلاسیبو و زمان قرار گیری پا روی آتش و..
به صورتی که افراد عادی توانایی گام نهادن بر روی زغال داغ رو نداشتن و پیروان این مناسک در این عمل توانا بودند
عده ای از دانشمندان را در آنجا روانه کردند تا سازو کار آن را بیابند و پس از آزمایشاتی دانشمندان راز آن را پی بردند و بدون ان ورد ها و جادوگری ها به مردم نشان دادند که می توان از آن گرما با پای برهنه عبور کرد
حال اگر توجه فرمایید طبق روش علمی اکنون چنین چیزی(ذهن خوانی وطی الارض و...) وجود ندارد
اما می خواهم توجهتان را به مفهوم میم(meme) و تزاید فرگشتی آن در چرخه جهانی اشاره ای کنم
ببینید این عمل راه رفتن از روی آتش هیچ ربطی به مناسک آنان نداشت ولی به علت فیتنسی(فایده ای) که برای آن مناسک داشت به آن مربوط میشد و به آن ربطش می دادند نمونه خفیف تر آنرا در کارهای شعبده باز ها می توانید ببینید که تمایلی از به اشتراک گذاشتن روش های خود ندارند
حالا شما می توانید به آزمایشات رندی که تا سال 2014 ادامه داشت مراجعه کنید که دانشجویانی را تربیت کرد که حتی دست خبره ترین دانشمندان علمی را بسته بودند و از آزمایشات آنها سربلند بیرون آمدند یعنی شما حساب کنید که چقدر سخت است وجه تمایز آن
چندی پیش یکی از دوستان ما که بسیار آدم مسلمانی است کانال حاج آقایی تحت عنوان حق شناس را بر ما اصرار می کرد که 40 عاشورای آن را انجام دهیم بیش از هزاران نفر حاجت روا شدند و آنهایی هم که نشدند در خوابی چیزی به ان ها فهمانده شد جدا از صحت سقم آن عده ای بر این شخص و امثال آقای نخودکی خرده گرفته بودند که چرا خود را دستمایه مردم گردانده بود(از آنجا که می گویند مثلا به شخصی می گفت فلان کار را انجام نده که فلان بلا سرت می آید و از این قبیل کار ها)و اورا با شخص دیگری مثل جناب قاضی مقایسه می کردند که او هم در چنین مراتبی بود ولی چنین رفتار هایی نمی کرد!
جدای از بحث های دینی آن ما می توانیم چنین پدیده ای را در کودکان هم ببینیم در حدود سن های 8 سالگی که علاقه کودکان دوست داشتنی سمت کارهای مجیک و جادویی فراوان است و صحبت های زیبای ژان پیاژه در این زمینه. شما اگر چن شب کودکان را تعقیب کند در بازی هایشان و زمانی که صحبت کار های مجیک میشود می بینید چه داستان هایی برای هم تعریف نمی کنند!از پری زیبارویی که در تاریکی دیدن تا اجنه خوفناکی که برای قلدری پیش دوستان تعریف می کنند (چون این عوامل مولتی فاکتوریال است مجبورا یک چیز دیگر که شاید بهتر از من بدانید را بازگو می کنم)
اگر آزمایش همنوایی سالمون اش را دیده باشید(در مستند میدان ذهن بسیار خوب به آن پرداخته شده) شما می بینید یک فرد تحت تاثیر جمعیت یک خطی که از 4 خط دیگر کوچک تر است (ولی سایر افراد میگویند بزرگتر است)را میگوید بزرگتر است!فقط بخاطر جمعیت حرف درست خودش را پس می گیرد
همینطور ادیان و مناسک مختلف هم برای خود می گویند معجزه ای دارند مثلا چندی پیش در فروم مسیحی می گفتند برنادت سوبریو معجزه ای است عده ای دیگر کربلایی کاظم ساروقی برای اسلام را می گفتند جدا از اینکه چرا خداوند برای حقانیت چند دین چند معجزه دارد عده هم برداشت پلورالیسمی کردند،الا ای حاله؛
بنده خودم به شخصه به چنین مواردی بر نخوردم ولی احتمال چیز هایی که علم بدان دست نیافته را هم می دهم(بنظر من شما یا خودتان افرادی که چنین توانایی را دارند از نزدیک ببینید یا به صحبت ها زیاد توجه ای نکنید[خصوصا اکثر افرادی که می گویند چنین چیزی وجود دارد ولی شواهدی ارائه نمی دهند به دلیل مسائلی]) در پایان اگر مایل بودید کتاب های دیوید هیوم را هم التفاتی فرمایید که بخشی را کپی می کنم شاید مفید واقع شود
[SPOILER]هیوم مثالی در مورد یک مرد هندی دارد و میگوید ما در چنین مواقعی باید همانند آن مرد هندی عمل کنیم. جریان آن مرد هندی از این قرار است که به او میگویند آب در شرایطی تبدیل به یخ میشود. برای آن مرد هندی این اتفاق، یک اتفاق خارق العاده است به دلیل اینکه او از روش یادشده در بالا پیروی میکند و تجربه چنین چیزی را نداشته است (به دلیل شرایط آب و هوایی هندوستان) پس برای او بخردانه است که این قضیه را نپذیرد، اما آنرا به دلیل شواهد گسترده و یگانه ای که ما به او میدهیم ممکن بپندارد.[/SPOILER]

سلام و درود.
شما آیین های آفریقایی رو با اسلام و سیر و سلوک رو با رفتار کودکان مقایسه میکنید.
این قیاس درستی نیست.

کار آفریقایی ها و شعبده باز ها شامورتی بازیه قبول. چرا اینکارو میکنن برای خود نمایی و یا بعضا پول در آوردن.
علمای ما اکثرا اصلا حرفی از توانایی سیر و سلوکشون نمیزنن ، از این طریق نفع مادی هم بهشون نمیرسه. اهداف آفریقایی ها و یا شعبده باز ها در علمای ما نیست. پس نمیشه مقایسه کرد.

این رو هم در نظر بگیرید که سیر و سلوک از کلام اهل بیت و آیات قرآن هم قابل استنتاج هست.که ائمه معصوم هستند و قران کلام خدا، و اشتباهی در کلامشون نیست.

امیدوارم کارشناس توضیح بدن در این موارد. چون مطالعات من در این باره زیاد نیست و بیشتر و بهتر نمیتونم توضیح بدم.

خدارا خدارا;954941 نوشت:
سلام و درود.
شما آیین های آفریقایی رو با اسلام و سیر و سلوک رو با رفتار کودکان مقایسه میکنید.

سلام،نه نه عزیز ابدا قصد بی احترامی یا تخریبی در مورد دین خاص یا حتی همون آفریقایی ها نداشتم؛رویکرد من اینچنین است ازانجا که دگر اندیش هم هستم چنین توضیحاتی دادم برای خواهرمون زهرا
البته اینکه فرمودین شامورتی بازیه من چنین فکری نمیکنم ما در اثر پلاسیبو میبینیم اعتقاد چه تاثیر عمیق و سنگینی داره!یعنی اگه من به چیزی اعتقاد داشته باشم رو ذهنیت من تاثیر میذاره و حتی بعضا بیماری ذهنی رو شفا میده قبلا در مورد دارونما پلاسیبو یا اثر عکسش ناسیبو گفتم
یک گزین گویه زیبایی از نیچه هستش:آنکس که چرایی برای زیستن داشته باشد با هر چگونه ای خواهد ساخت که در کتاب انسان در جست و جوی معنا دکتر فرانکل هم اومده(که در اون شرایط سخت زنو بچشونو سوزوندن انسانایی که به چیزی ایمان داشتن بهتر دووم آوردن)در واقع هر مکتب یا ایسم خاصی یک پسکودونشیپ یا همخونی کاذب بین افراد به وجود میاره و بی خود و بیجهت هم اون فیتنس یا فایده ای رو که برای اون گروه به ارمغان آورده در اختیار دیگری نمیذاره در چنین مورادی!یعنی اینطور نیست شما برای مثلا یک هندو یا جینیسم دلیل بیاری بعد بگه خب شما درست میگی دین من اشتباهه!نه اون شرایط سخت زندگی رو بیماری و رنجشو با اون دین گذرونده در اکثر مواقع استدلال جواب نمیده و چیز بدیم نیست تا زمانی ک منجر ب شر نشه،ساز و کار فرگشته

خدارا خدارا;954941 نوشت:
چرا اینکارو میکنن برای خود نمایی و یا بعضا پول در آوردن.

البته در اینکه همه افراد دنبال چنین چیزی باشند مطمئن نیستم ولی شما تاثیر اجتماع رو باید در نظر بگیرید اگر اطرافیانمان به گزاره ای خرد ستیز باور داشته باشند و در جامعه مدام به ما بگویند و از بچگی با ان بزرگ شویم به احتمال بالایی آن گزاره را درست میدانیم

خدارا خدارا;954941 نوشت:
این رو هم در نظر بگیرید که سیر و سلوک

برادر عزیز تر از جان ببینید برای من این مهم است که روزانه 30000 کودک در آفریقا میمیرند دیگر در نظر من این مهم نیست فردی چون به خودش ریاضت داده(که گناهشان از کودکان کمتر نیست و ریاضتشان بیشتر نیست) حالا دارای حس خوبی است یا چیزی اگر میتواند طی الارض بکند کارهای عجیب بکند یک دارو کشف کند، همین آنتی بیوتیک ساده جان میلیون ها بلکه میلیارد ها نفر رو نجات داده!حتی می توان با تلقین میزان دوپامین و آدرنالین رو به صورتی دستکاری کرد تا چیز هایی دید حالا شما میگویید آن چیز ها واقعیست دیگر من نمیدانم منکرش هم نیستم
بنده سال ها پیش خودم شخصا دنبال این چیزا بودم از جفر جامع تا ادعیه های مختلف تا کلاسای مختلف یوگا برای تله کنیزی سایکومتری فرافکنی روح حالا شما میتوانید به من بگویید آدم پاک و درستی نبودید اثر نداشت من میگم حرفتان مقبول ولی چیزی که برای من اثر نداشت و عمومی و قابل آزمایش هم نیست من به شخصه منکرش هستم
مخلص کلامم به بانو زهرا همین بود حرف دیگران را ولش کنید به شواهد نگاه کنید اگر چنین افرادی بودند و از نزدیک دیدید که اعتقادتان هم قوی میشود ولی اگر ندیدید هم با خیال راحت انکار کنید چون اصالت با عدم است همیشه و اثبات بر مدعی
ادعاهای بزرگ شواهد بزرگی می طلبند

خدارا خدارا;954941 نوشت:
چون مطالعات من در این باره زیاد نیست و بیشتر و بهتر نمیتونم توضیح بدم.

عزیزید برادر درک و محبتتان بالاست

https://www.youtube.com/watch?v=San8_KoQtCk&t=554s
https://www.youtube.com/watch?v=J9iV_4oPqBY

سلام

آیا کتب معتبری در این زمینه وجود داره مطالعه کنیم؟

p3ym4n;954974 نوشت:
سلام

آیا کتب معتبری در این زمینه وجود داره مطالعه کنیم؟

سلام.
کتب علامه حسن زاده آملی و همینطور وبلاگ عبد صالح رو پیشنهاد میکنم. با سرچ هر دو رو میتونید پیدا کنید.

سلام خدمت شما
یکی از مهمترین ها اولا تسلیم بودن در حرکته
این اسلام داشتن و تسلیم بودن به حرف نیست
بیاید سالک از خودش ابتکار بخرج بده و حتما خوبه استاد راه داشته باشین که مسیر خطرناکه
راستش بعضی حرفارو ادم میزنه خودشم نمیغهمه ولی نشون میده تو مسیر داره خطا میره
از این دسته نباشین

آهسته و پیوسته برین
با محبت باشین و با خوف و خضوع
مظهر دین موسوی و عیسوی و سپس محمدی باشین.که اکمل همه اسلام محمدیست
جوری باشین با دیدنتون مشتاق دین شن نه زده بشن..
موفق باشین

دوست عزیزم
کسی که طالب حقه که خوش بحالش توجهی به این امور نداره..
اونی هم که به قدرتی میرسه توجهی نداشته و یزدان به او بحشیده و جقدر هم میتونه انسان رو منحرف کنه..
اصلا بعضی ها فرار میکنن ازینا برای همین انحرافش و دیانت به این ها نیست

گفتبن چرا کسی در زمان حال ازینکارا نمیکنه..
باید بدونید که کسی که بی اذن خداوند کرده باشه بسیار بد عاقبته و کسی از ترس خداوند بی اذن او کاری برای خود نمایی نمیکنه و اشکار نمیکنه
چه بقه باور کنند و نکتتد به حال او فرقی نداره و اهمیتی برای او نداره..
موفق باشین

herzinand;954943 نوشت:
سلام،نه نه عزیز ابدا قصد بی احترامی یا تخریبی در مورد دین خاص یا حتی همون آفریقایی ها نداشتم؛رویکرد من اینچنین است ازانجا که دگر اندیش هم هستم چنین توضیحاتی دادم برای خواهرمون زهرا
البته اینکه فرمودین شامورتی بازیه من چنین فکری نمیکنم ما در اثر پلاسیبو میبینیم اعتقاد چه تاثیر عمیق و سنگینی داره!یعنی اگه من به چیزی اعتقاد داشته باشم رو ذهنیت من تاثیر میذاره و حتی بعضا بیماری ذهنی رو شفا میده قبلا در مورد دارونما پلاسیبو یا اثر عکسش ناسیبو گفتم

ولی من هم فکر می کنم مقایسه شخصی مثل آقای قاضی و آقای حسن زاده ی آملی با اشخاصی که شما گفتید درست نیست. چطور پلاسیبو می تونه چنین تاثیری داشته باشه که در نهایت به شفا منجر بشه. ولی این رو قبول دارم که اگر کراماتی هم هست خیلی شخصیه و فایده ی برای بشریت نداره. نمی دونم فایده ی مکاشفات و کرامات چی می تونه باشه. حتی این همه شبهه که مطرح میشه چرا توسط این مکاشفات رفع نمیشه؟ یا مثلا دیدارهایی که ادعا شده با امامان انجام بشه. چرا یک دونه هم انجام نمیشه؟ یک سوالی پرسیده بشه. یک نویدی. یک خبری. یک فایده ای. همه از یکسری احوالات شخصی میگن ولی چه فایده. وقتی چیزی این همه شخصیه اگر همه بخوان برند دنبالش دنیا الان اینجا نبود. همه مریض بودند همه مشکل داشتند همه جا فقر بود و شاید هم نسل آدم ها از بین می رفت.

zahra*;955031 نوشت:
ولی من هم فکر می کنم مقایسه شخصی مثل آقای قاضی و آقای حسن زاده ی آملی با اشخاصی که شما گفتید درست نیست.

من دوباره خدمتتون عرض کنم که مقایسه مد نظر من افراد نبود بلکه نفس کار بود!
ببینید قبل اینکه علم چیزی رو کشف کنه مثلا آزمایش مار فرعون(تیوسانات جیوه)
خب علمی که در تمام دوران بوده کامل نیست حالا اینجا گروهی مثلا یهودی به آزمایش تیوسانات جیوه دسرسی پیدا میکنن آنها میگویند ما به اذن کراماتی که داریم مار تولید میکنیم خب دروغ هم که نمیگویند تا آن زمان هم که چنین آزمایشی توسط شیمی کشف نشده بود و خرق عادتیست آیا شما باور مند به جادوگری یهود و معجزه بودنش باید شوید؟

zahra*;955031 نوشت:
چطور پلاسیبو می تونه چنین تاثیری داشته باشه که در نهایت به شفا منجر بشه

بنده باز از شما تمنا دارم مستند میدان ذهن رو ببینین تلقین پلاسیبو باعث سوختن دست هم میشه!!
شما یک مورد را اگر دیدید که یک دست قطع شده جوانه زد بر اثر معجزات و کرامات آنوقت راحت بپذیرید ما امروزه میدانیم سرطان خون افرادی خود به خود خوب میشود حال این افراد به یک مکان مقدس رجوع کنند چه میشود؟ من یک نقل قول از فرانسیس بیکن(به گفته جمع کثیری پدر علم تجربی )برایتان قرار میدم
[SPOILER]شخصی را به معبدی برده می ‌خواستند قدرت خدایان را به وی نشان دهند و به ایمان بیاورند ، برای این کار لوحه‌ های نذر کسانی را که به علت نذر برای خدایان از توفان نجات یافته بودند به وی نشان می ‌دادند ولی او به همه‌ ی اینها پاسخ بسیار خوبی داد و گفت : 《 پس لوحه‌ ی آنها که نذر کردند و با وجود این غرق شدند کجاست؟ 》 تمام خرافات از قبیل عقیده به احکام نجوم و رؤیاها و تفألات و غیب‌ گوییها و امثال آن به هم شبیه است.
عقیده ‌ی به این خرافات از اینجا ناشی شده که فقط یک بار یا در یک قضیه نتیجه‌ ی مثبت داده است ولی هیچ‌کس دفعات بی ‌شماری را که این خرافات نتیجه ‌ی منفی داده است در نظر نمی ‌آورد.

فرانسیس بیکن
نقل از تاریخ فلسفه (ویل دورانت) عباس زریاب خویی[/SPOILER]

zahra*;955031 نوشت:
اگر کراماتی هم هست خیلی شخصیه و فایده ی برای بشریت نداره

صد البته که منظور من این نیست خرافه است!بلکه این را میگویم چون شواهدی ارائه نمیدهند مکانیسم تمایزی برای تشخیص از خرافه در اختیارتان نیست!دقیقا کل حرف من همین بود که گرفتار اگر نشوید، یک پدیده یا وجود دارد یا ندارد اگر وجود دارد شما برسی کنید و مطابق دین بود بپذیرید(من نمیدونم چرا همین دوستان از هر راهی برای تبلیغ دین میشود استفاده میکنند ولی در این موارد حتی برای بطلان خط فکری هم برای خود همکیشانشان کاری انجام نمیدهند)و اگر هم گفتن تجربیات عرفانی شخصیه پس خیلی راحت ردش کنید
یا اینکه خودتان پیش قدم شوید تا خیالتان راحت شود!

herzinand;955035 نوشت:
صد البته که منظور من این نیست خرافه است!

من تا حالا نه چیزی از نزدیک دیدم و نه چنین تجربه ای داشتم. دیروز اون کتابی که معرفی شد رو خوندم. از آقای حسن زاده آملی. ایشون در یک فصلی اتفاقاتی که براشون افتاده رو توضیح میدن. چندین واقعه هست. چطوری میشه با ذکرهای خاص که مربوط به اسامی خدا هست این اتفاق می افته مثلا یک جا نوشته بود ذکر الله رو گفتن برای فکر کنم یک 40 روز. خدا داند.

zahra*;955047 نوشت:
من تا حالا نه چیزی از نزدیک دیدم و نه چنین تجربه ای داشتم.

با سلام مجدد خدمت شما خواهر گرامی
تجربه های ضد و نقیض فراوان است!شما ببینید شخصی مثل خوانساری ک مجلسی و حلی از شاگردانش بوده اند گفته امام زمان بیاد من اون سوال رو از ایشان بپرسم!یکی مثل آیت الله حق شناس شما می توانید ویس های شاگردش را بشنوید همیشه با امام زمان بوده و مشکلاتش را برایش حل میکرده!
من دو کلیپ قرار دادم در کلیپ دوم شما میبینید عده ای از بزرگان مناسکی گفته اند یک انسانی با سر فیل را دیده اند که دستور به نسل کشی مسلمانان و مسیحیت داده و فاجعه آفریده!من میترسم از اینکه اختلالات سایکوتیک فردی مثل اسکیزوفرنی باعث کرامات شود و چون این افراد به گفته های خود ایمان دارند شخصیت کاریزماتیکی میابند برخی مواقع!
بقول جیمز رندی آقا شما برای پول کار نمیکنی من میگم قبول!شما برای ریختن آبروی من و اینکه نشان دهی دین تو حق است بر پیروانش بیافزایی بیا کوچکترین کراماتی را ثابت کن.اصلا مختص به دین داران هم نیست!شیطان پرستان هم که میگویند ما چنین کارهایی بلدیم آن ها هم حاضر به عملی کردن کارهایشان نیستند!مرتاضان هندی هم که طبق آزمایشات علمی کراماتی نداشتند و حقه گر در آمدن
مناظره داوکینز با شیطان پرستان(کامل نیست):https://www.aparat.com/v/fUgxi/%D8%B1%DB%8C%DA%86%D8%A7%D8%B1%D8%AF_%D8%AF%D8%A7%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%86%D8%B2_%D8%B9%D9%84%DB%8C%D9%87_%D8%B4%DB%8C%D8%B7%D8%A7%D9%86_%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86
خواهر جان این را ول کنید اصلا ی همچین سایت هایی مشابه اسکدین برای مسیحیت وجود دارد در یکی از فروم هایش عوض شوید و بگویید چه افرادی را میشناسید که کرامات و معجزه دارند؟بی برو برگشت چن نفری را میبینید که افرادی را معرفی میکنن!خب این خدا چطور است که برای هر دینی کراماتی دارد؟
اگر هم وقت کردید چن فرد دارای شیزوفرنی رو مورد مطالعه قرار بدین چیز هایی میگویند که واقعا دیده اند ولی واقعیت دارد؟(باز هم غرض من مقایسه افراد نیست ،همه افراد ساحت انسانیشان مقدس و محترم است)

باسمه القویّ العزیز

عرض سلام و ادب

طارق اللیل;953730 نوشت:

مشاهده و مکاشفه تابع قوّت نفس و ظرفیّت وجودی سالک است و البته طلب آن،خار راه سالک

و انحراف از مسیر سلوک الی الله و به تعبیر حضرت امام خمینی رحمة الله علیه به گونه ای سیر در زوایای نفس

محسوب می گردد.مانند پرداختن از منعم به نعمت.بنابراین کسی که در این وادیها سیر می کند بهتر است

عبودیت و خلوص برای حق را وجهه همت خویش قرار دهد و سرّ و ضمیر خود را از طلب هر چه غیر او و رضای اوست

پاک گرداند کما اینکه روش بزرگان نیز همین بوده است حتی بعضی از آنها به شاگردان خود توصیه می کرده اند که اگر

در نماز یا غیر آن صوری ملکوتی مشاهده نمودید توجهی به آنها نکنید نمونه اش را در کتاب مهر تابان (یادنامه ی علامه طباطبایی)

می توانید مطالعه بفرمائید.

حبیبه;955300 نوشت:
مشاهده و مکاشفه تابع 1-قوّت نفس و 2-ظرفیّت وجودی سالک است و البته 3-طلب آن،

سلام خواهر گرامی پوزش از بابت اینکه میان کلام دو خواهر وارد شدم ولی سوالی برام پیش اومد!
(صد البته اگه مایل نبودین جواب ندین)سوال شد برام شما خودتون صور های ملکوتی رو مشاهده کردین؟یا چنین تجربیات عرفانی؟
ازونجا که من خیلی به آزمایشات دو سو کور علاقه دارم از شما میپرسم خاصیت ابطال پذیری داره ؟
مثلا شما 3 عامل رو نام بردین که من مورد اول و سومش رو میتونم انجام بدم اما ظرفیت وجودی فردی که میخواد مسیرو طی کنه من ایهام دارم!
چون ازونجایی که دوپامین یا انتقال دهنده های عصبی باعث میشه چیزایی بشنویم و یا چیزایی ببینیم و اونا رو به عقاید پیشفرض ذهنی ربط بدیم
ی مثالی بزنم بدون تشبیه به موضوع تا منظورمو برسونم،مثلا من میگم موجوداتی و جهانی وجود دارند که افراد عادی قادر به دیدنش نیستن، این جمله من قابلیت وقوع برای همه نداره،چون افرادی سایکوتیک میتونن اشباح و.. چیزایی رو ببینن که افراد عادی با حواس نمیتونن[تعریف دقیق منظورمه]
میخواستم بدونم یعنی هر کی در این قدم پا میذاره باشرط اول و سوم رو داشتن چنین چیز هایی میبینه، یا ذهنیتش باید مستعد ساختن این جهان ها باشه؟
یعنی تعریف دقیقی داره که فرضا من کل کفریات ذهنی رو کنار بذارم چیزایی که واجبه رو انجام بدم و حراما رو ترک کنم(میتونم عملی انجام بدم که رویکردی غیر علمی(ساینسی) داشته باشه؟مثلا از یکی بخوام ی جمله ای بنویسه ی جایی بذاره،من در طی نماز و تصورات،متوجه جمله و مکانش بشم؟)مایلم بدونم شما چنین توانایی دارید که مثلا من جمله ای رو بنویسم شما در نماز متوجه اش بشین[البته بازم هر جور مایلید اگه نخواستین جواب ندین]

باسمه القویّ العزیز

herzinand;955332 نوشت:
سلام خواهر گرامی

با سلام و احترام

herzinand;955332 نوشت:
میخواستم بدونم یعنی هر کی در این قدم پا میذاره باشرط اول و سوم رو داشتن چنین چیز هایی میبینه، یا ذهنیتش باید مستعد ساختن این جهان ها باشه؟
یعنی تعریف دقیقی داره که فرضا من کل کفریات ذهنی رو کنار بذارم چیزایی که واجبه رو انجام بدم و حراما رو ترک کنم(میتونم عملی انجام بدم که رویکردی غیر علمی(ساینسی) داشته باشه؟

herzinand;955332 نوشت:
من خیلی به آزمایشات دو سو کور علاقه دارم از شما میپرسم خاصیت ابطال پذیری داره ؟

از آنجائیکه حضرتعالی هر مسئله ای را با میزان علوم تجربی می سنجید و در غیر آن تشکیک کرده و یا ردّ می فرمائید

و از مخاطب بحث هم برای اثبات مدعای خویش براهین علمی-تجربی طلب می کنید لذا پیشنهاد می کنم برای رسیدن

به پاسخ سؤالاتتان همان راه آزمایش و تجربه را امتحان کنید تا به پاسخ قطعی تری بر اساس مبانی فکری خویش

برسید،یعنی از سر حقیقت جویی(نیت در دریافت پاسخ صحیح خیلی مهم است) همان فرض سؤالتان را عمل بفرمائید

ببینیم چه می شود.

سوال:
ظرفیت معنوی انسان برای درک بیشتر مکاشفات از چه طرقی قابل افزایش است؟

پاسخ:
ظرفیت و قابلیت انسانها برای دریافت حقایق و کمالات الهی، امری ثابت و غیرقابل تغییر نیست بلکه آدمی این قابلیت را دارد که بواسطه انجام کارهایی این ظرفیت وجودی خویش را افزایش دهد.
به عبارت دیگر در انسان عوامل شخصى و درونى موجب ایجاد تغییر و تفاوت قابلیت‏ها مى ‏شود به طورى که اراده افراد و عوامل درونى آنان، علاوه بر عوامل محیطى و ژنتیکى در وضعیت شان تاثیر فراوانى دارد و اراده و انگیزه انسان‏ها چه بسا موجب تفاوت قابلیت بسیار در میان آنها شود.

در ذیل برخی از مهمترین عوامل افزایش قابلیت انسان را بر می شماریم:

1. کسب علم: مهمترین عامل افزایش ظرفیت انسان کسب علم و معرفت است نماید علمی که در راستای خودشناسی و خداشناسی قرار گرفته و موجب تقویت دانش توحید صمدی قرآنی انسان قرار گیرد. به عبارت دیگر هر چقدر شخص بر اساس علم توحید موحدتر باشد ظرفیت و قابلیت وی برای ادراک حقایق بیشتر خواهد شد.
  2. انجام واجب و ترک حرام :عامل دیگر برای افزایش قابلیت انسان، عمل به شرعیات و اخلاقیات است یعنی انجام واجبات و ترک محرمات از جمله ارکان اصلی رشد و پرورش جان انسان است. امیرالمۆمنین علی (علیه السلام) می‏فرماید: «و جعلها منتها رضاه حاجته من خلقه فاتقوا الله الذی انتم بعینه.» (1) یعنی خداوند سبحان، انجام واجب و ترک حرام را نهایت درجه خشنودی از بنده ‏اش قرار داده است‏» (ضمیر «ها» در «جعلها» به انجام واجب و ترک حرام برمی‏گردد)
  3. احسان کردن: یکی دیگر از عوامل افزایش ظرفیت مادی و معنوی انسان نیکی و احسان کردن به دیگران است امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: مَن حَسُنَ بِرُّهُ فی أهلِ بَیتِهِ زیدَ فی رِزقِهِ(2) یعنی هر کس به شایستگی در حق خانواده‌اش نیکی کند، روزیش زیاد می‌شود. مراد از رزق در این حدیث اعم از رزق مادی و معنوی است.
  4. طهارت:از جمله عوامل ازدیاد ظرفیت مادی و معنوی دوری از نجاستها و طهارت و وضو داشتن دائمی است. در حدیثی آمده است که «لَمّا قیلَ لَهُ: اُحِبُّ أن یُوَسَّعَ عَلَیَّ فِی الرِّزقِ؟-: دُم عَلَی الطَّهارَةِ یُوَسَّعُ عَلَیکَ فِی الرِّزقِ» (3) یعنی به رسول خدا صلی الله علیه و آله عرض شد: دوست دارم روزیم زیاد شود، فرمودند پیوسته با وضو باش.
  5. سحرخیزی: از جمله عوامل زیاد شدن ظرفیت و افزایش رزق مادی و معنوی سحرخیزی است. پیغمبر خاتم (صلی الله علیه و آله) در روایتی می فرمایند: البُکورُ مُبارَکُ یَزیدُ فی جَمیعِ النِّعَمِ خُصوصاً فِی الرِّزقِ(4) یعنی سحر خیزی برکت‌آور است و همه نعمت‌ها، مخصوصاً روزی را زیاد می‌کند

پی نوشتها:

1. آمدی، عبدالواحد بن محمد (510ق)، تصنیف غرر الحکم و درر الکلم، تحقیق مصطفی درایتی، قم، مکتب الاعلام الاسلامی، 1366ش، ص 269 .
  2. قطب راوندی، سعید بن هبةالله (573ق)، الدعوات، قم، مدرسة الامام المهدی?، 1407ق، ص127.
  3. متقی هندی، علی (975ق)، کنز العمال فی سنن الاقوال و الافعال، تحقیق بکری حیانی، صفوة السقا، بیروت، مؤسسة الرسالة، 1409ق، جلد 16، صفحه 128، حدیث 44154.
  4. مجلسی، محمدباقر (1111ق)، بحارالانوار، تحقیق محمدباقر بهبودی، بیروت، داراحیاء التراث العربی، 1403ق، جلد ۷۶، صفحه ۳۱۸.
موضوع قفل شده است