کفاره نماز و روزه قضا

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کفاره نماز و روزه قضا

سلام
من متاسفانه در سال های کنکورم (3 سال) و جدیدا که ماه رمضان در خرداد ماه میفته به خاطر امتحانات دانشگاه روزه نگرفتم(البته بیشتر از تنبلی) در مورد توصیه پزشکم یه عده به محض دونست وضع تحصیلی میگفتن نگیر مغزت نمیکشه دو نفرم به خاطر کمم خونی گفتن بهتره نگیری.تا الان 7 سال(7 ماه رمضان)روزه نگرفتم سالیان قبل هم کلشو گرفتم جز دورانی که به خاطر عذر شرعی نمیشد و قضاش هم نگرفتم.
برای نماز هم از دبیرستان خوندن من بگیر نگیر بوده یه ماه بخون یه سال نخون این مدلی.خدا روشکر حدودا چند ماه پشت سرهم منظم میخونم.اما قضای گذشته رو گرفتن حدود 10 سالگذاشتم از توانم خارجه یعنی من از تفریح و خوابمم زدم از دید بازدید فامیل فقط به خاطر درسای سنگینم واقعا نمیتونم
دیروزم که در مجلس روضه ای بود از باب اهمیت نماز گفتن تا وقتی که قضاهاشو به جا نیاری قران خوندن و دعا خوندنتم قبول نیست.
من روزی 5 صفحه میخونم (با معنی و تفسیرش) از چندماه پیش هر روزممم سعی شده زیارت عاشورا باشه الان اینا قبول نیست؟یه چیزی هم تو مایه های از اون بالا فرشته ها میکوبنش تو سرت گفت!
من الان چطور کفاره شو بدم با توجه به اینکه نمیتونم قضای نماز و روزه ی گذشته رو بگیرم؟هزینه و مقدارش چقدره؟برای نمازم میشه مثل روزه کفاره داد؟
بر اساس نظر ایت الله سیستانی و این الله خامنه ای لطفا بگید
ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

Infinity;953138 نوشت:
سلام
من متاسفانه در سال های کنکورم (3 سال) و جدیدا که ماه رمضان در خرداد ماه میفته به خاطر امتحانات دانشگاه روزه نگرفتم(البته بیشتر از تنبلی) در مورد توصیه پزشکم یه عده به محض دونست وضع تحصیلی میگفتن نگیر مغزت نمیکشه دو نفرم به خاطر کمم خونی گفتن بهتره نگیری.تا الان 7 سال(7 ماه رمضان)روزه نگرفتم سالیان قبل هم کلشو گرفتم جز دورانی که به خاطر عذر شرعی نمیشد و قضاش هم نگرفتم.
برای نماز هم از دبیرستان خوندن من بگیر نگیر بوده یه ماه بخون یه سال نخون این مدلی.خدا روشکر حدودا چند ماه پشت سرهم منظم میخونم.اما قضای گذشته رو گرفتن حدود 10 سالگذاشتم از توانم خارجه یعنی من از تفریح و خوابمم زدم از دید بازدید فامیل فقط به خاطر درسای سنگینم واقعا نمیتونم
دیروزم که در مجلس روضه ای بود از باب اهمیت نماز گفتن تا وقتی که قضاهاشو به جا نیاری قران خوندن و دعا خوندنتم قبول نیست.
من روزی 5 صفحه میخونم (با معنی و تفسیرش) از چندماه پیش هر روزممم سعی شده زیارت عاشورا باشه الان اینا قبول نیست؟یه چیزی هم تو مایه های از اون بالا فرشته ها میکوبنش تو سرت گفت!
من الان چطور کفاره شو بدم با توجه به اینکه نمیتونم قضای نماز و روزه ی گذشته رو بگیرم؟هزینه و مقدارش چقدره؟برای نمازم میشه مثل روزه کفاره داد؟
بر اساس نظر ایت الله سیستانی و این الله خامنه ای لطفا بگید
ممنون

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله سیستانی و مقام معظم رهبری:

با توجه به سوال مطرح شده، قضای روزه ها را باید بگیرد و نماز ها را نیز باید قضایش را بجا بیاورید،

واما اگر از روی بی اعتنای نماز و روزه قضا را ترک نکرده اید و بنا هم دارید قضا کنید، خواند قرآن و زیارت عاشورا و هر دعای دیگری اشکالی ندارد و صحیح است،

واما نماز کفاره ندارد، و روزه ها را هم اگر به جهت عذر شرعی(مثلا بیماری) نگرفته اید کفاره عمد ندارد، ولی اگر بدون عذر شرعی( مثلا از روی تنبلی) نگرفته اید باید علاوه بر قضا و کفاره تاخیر( در صورتی که یک سال بر آن گذشته باشد کفاره تاخیر دارد) یک کفاره عمد نیز پرداخت بنمایید.

نکته:کفاره عمد:60 نفر فقیر را اطعام کردن یا 60 روز روزه گرفتن که 31 روز آن پشت سر هم باشداگر بخواهید کفاره را به دفتر مرجع بدهید که به فقیر برساند برای هر فقیر 2000 تومان می گیرد.
کفاره تاخیر: برای هر روز 750گرم گندم یا برنج که به فقیر می دهید .

شفا;953313 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر آیت الله سیستانی و مقام معظم رهبری:

با توجه به سوال مطرح شده، قضای روزه ها را باید بگیرد و نماز ها را نیز باید قضایش را بجا بیاورید،

واما اگر از روی بی اعتنای نماز و روزه قضا را ترک نکرده اید و بنا هم دارید قضا کنید، خواند قرآن و زیارت عاشورا و هر دعای دیگری اشکالی ندارد و صحیح است،

واما نماز کفاره ندارد، و روزه ها را هم اگر به جهت عذر شرعی(مثلا بیماری) نگرفته اید کفاره عمد ندارد، ولی اگر بدون عذر شرعی( مثلا از روی تنبلی) نگرفته اید باید علاوه بر قضا و کفاره تاخیر( در صورتی که یک سال بر آن گذشته باشد کفاره تاخیر دارد) یک کفاره عمد نیز پرداخت بنمایید.

نکته:کفاره عمد:60 نفر فقیر را اطعام کردن یا 60 روز روزه گرفتن که 31 روز آن پشت سر هم باشداگر بخواهید کفاره را به دفتر مرجع بدهید که به فقیر برساند برای هر فقیر 2000 تومان می گیرد.
کفاره تاخیر: برای هر روز 750گرم گندم یا برنج که به فقیر می دهید .

سلام ممنون از پاسخ گویی
ببخشید من نفهمیدم دقیق چقدر شد؟
من قضا این 7 سال روزه رو برام مقدرو نیست اصلا بگیرم ( 7*30=210) من الان باید قضای 210 روز رو به جا بیارم که الا در شرایطم نیست اگه میتونستم که همون اول میگرفتمش
الان شما مبلغ کفاره عمد رو گفتید 2000 مبلغ کفاره تاخیر چقدر میشه همون 750 گرم گندم ؟
و اینکه چون نمیتونم قضا کنم مبلغی هم برای اون در نظر گرفته میشه؟اگه اره چقدر؟
و اینکه من مادرم و پدرم به خاطر عمل چشم و نمره بالا چشمشون و میگرن از گرفتن روزه منع شدن برای بینایی شون ضرر داره و چندساله روزه نگرفتن .برای اون ها که نمیتونن بگیرن و دلیل دارن به خاطر سلامتشون چقدر به ازای هر روز باید بپردازند؟
و یه سوال مهم من که دبریستانی بودم به خاطر جو و... یه سری شبهات اینکه زن ارزش نداره تو اسلام و یه مسائلی که اینجا جاش نیست نخوندم یه مدتم سر لج یه مدتم شاید واقعا بی اعتنایی بوده الان قران و دعا خوندن من مشکل داره؟چون گفتید اگه از روی بی اعتنایی نباشد و قصد گرفتن قضا ان را هم داشته باشد که برای من تقریبا به خصوص تو بحث نماز شامل جفتشه و دروغ چرا من توانایی خوندن 10 سال نماز قضا رو ندارم(الان این بخش یه سری نماز و دعا هست میگه به اندازه 100 سال و چند سال نماز تو کتابای مفاتیح و... که بعدش استغفارکن از اون به بعدو خوب بخون درست عمل کن خدا میبخشه قبلیا رو چی؟(این تیکه رنگی من از تی وی و استاد قرائتی شنیدم البته ظبط شده شو و واقعا هم سرهمین امیدوار شدم دو ماهه دارم میخونم وگرنه قبلشم که دلم میخواست میگفتم به خاطر اون مدت که جهنمی شدیم پس بقیه شو هم بیخیال)
لطفا جواب منو با توجه به عدم توانایی من در گرفتن روزه(210 روز!!!!) و قضای نماز ها رو بدید
مرسی
ببخشید از بین مراجع کدومشون حکمشون تو این مورد راحت تره؟
برای پدر و مادرمم طبق فتوای ایت الله خامنه ای و ایت الله خمینی

ببخشید میشه به علاوه پاسخ گویی به سوال جدیدم به این جواب بدید:
من موزیک ویدیو میبینم و گوش میکنم (یه سری kpop یا همون پاپ کره ای غربی از این موارد صحنه ناجور نداره اما شاده و بزن برقص داره) معمولا موقع ورزش یا پیاده روی تو ماشین گوش میدم.
نمیدونم میگن موسیقی حرامه مفسده داشته باشه و از یاد خدا غافل کنه.من 24 ساعته که نماز نمیخونم موقع درس خوندنم فقط متمرکز درسمم پس اون زمان موسیقی هم طبیعیه به اون توجه کنم اما اینجور نیست منو از وظایف عبادی یا حضور خدا در زندگیم کم کنه این حرامه مکروهه چیه؟چون اگه بحث باشه که اهنگی حرامه بشه باهاش رقصید خیلی از خواننده های مجوز دار ایرانم از این اهنگا دارن و پخشم هست گهگاه تی وی رسمی ایران یا کانال های ماهواره ای ایران پخشش میکنه چه فرقی هست بینشون؟اهنگای انگلیسی که من بعضیاشون به عنوان انگیزشی گوش میدم خیلی هم اثر داره مثل rise از کتی پری چی؟چون تو اینا دیگه اصلا کاری به موزیک ویدیو ندارم فقط متنش مهمه برام ؟برای کره ای اگه موزیک ویدیو رو نبینیم فقط صوتی گوش بدیم بازم مورد داره؟
لطفا پیشنهاد موسیقی سنتی ایرانم ندید که انگار برای سر قبر میخونن
به خصوص ورزش بدون موزیک چطور ورزش میکنید؟یه سری سی دی های ورزشی خارجی هم هست(فیتنس)که حالت حرکات موزون و رقص دارن(منظورم رقص ایرانی نیست یه چیزی تو مایه های هیپ هاپ که بیشتر ورزشی )اون حکمش چیه؟البته من که ورزشمو برای سلامتم میکنم سوالم برای مادرمه کار با این سی دی ها
مرسی
اگه میشه هم این سوالا هم بالایی پراجع به کفاره زودتر بگید من تکلیفم مشخص شه

Infinity;953333 نوشت:
سلام ممنون از پاسخ گویی
ببخشید من نفهمیدم دقیق چقدر شد؟
من قضا این 7 سال روزه رو برام مقدرو نیست اصلا بگیرم ( 7*30=210) من الان باید قضای 210 روز رو به جا بیارم که الا در شرایطم نیست اگه میتونستم که همون اول میگرفتمش
الان شما مبلغ کفاره عمد رو گفتید 2000 مبلغ کفاره تاخیر چقدر میشه همون 750 گرم گندم ؟
و اینکه چون نمیتونم قضا کنم مبلغی هم برای اون در نظر گرفته میشه؟اگه اره چقدر؟
و اینکه من مادرم و پدرم به خاطر عمل چشم و نمره بالا چشمشون و میگرن از گرفتن روزه منع شدن برای بینایی شون ضرر داره و چندساله روزه نگرفتن .برای اون ها که نمیتونن بگیرن و دلیل دارن به خاطر سلامتشون چقدر به ازای هر روز باید بپردازند؟
و یه سوال مهم من که دبریستانی بودم به خاطر جو و... یه سری شبهات اینکه زن ارزش نداره تو اسلام و یه مسائلی که اینجا جاش نیست نخوندم یه مدتم سر لج یه مدتم شاید واقعا بی اعتنایی بوده الان قران و دعا خوندن من مشکل داره؟چون گفتید اگه از روی بی اعتنایی نباشد و قصد گرفتن قضا ان را هم داشته باشد که برای من تقریبا به خصوص تو بحث نماز شامل جفتشه و دروغ چرا من توانایی خوندن 10 سال نماز قضا رو ندارم(الان این بخش یه سری نماز و دعا هست میگه به اندازه 100 سال و چند سال نماز تو کتابای مفاتیح و... که بعدش استغفارکن از اون به بعدو خوب بخون درست عمل کن خدا میبخشه قبلیا رو چی؟(این تیکه رنگی من از تی وی و استاد قرائتی شنیدم البته ظبط شده شو و واقعا هم سرهمین امیدوار شدم دو ماهه دارم میخونم وگرنه قبلشم که دلم میخواست میگفتم به خاطر اون مدت که جهنمی شدیم پس بقیه شو هم بیخیال)
لطفا جواب منو با توجه به عدم توانایی من در گرفتن روزه(210 روز!!!!) و قضای نماز ها رو بدید
مرسی
ببخشید از بین مراجع کدومشون حکمشون تو این مورد راحت تره؟
برای پدر و مادرمم طبق فتوای ایت الله خامنه ای و ایت الله خمینی

سلام علیکم

روزه های قضا را شما باید بگیرید، و لازم نیست همه را پشت سر هم بگیرید، بلکه هفته ای یکی یا دو تا می گیرید بعد چند سال تمام می شود.
نماز ها را نیز باید قضایش را بخوانید، ولی به صورت کم کم می توانید بخوانید و لازم نیست همه را یک دفعه بخوانید که برایتان ممکن نباشد.

و اما کفاره را اگر نمی توانید پرداخت کنید، و امکان روزه ۶۰تایی هم برایتان وجود ندارد، در این صورت طبق نظر مقام معظم رهبری، کفاره عمد از گردنتان ساقط می شود.
در ضمن کفاره عمد برای هر روز ۶۰ نفر فقیر را اطعام کردن است، حال اگر بخواهید این کار را برای شما دفتر مرجع تقلید انجام بدهد، برای هر فقیر ۲۰۰۰ تومان دریافت می شودکه با این حساب ۲۰۰۰×۶۰ =۱۲۰۰۰۰تومان برای هر روز می شود.

کفاره تاخیر برای هر روز ۷۵۰ گرم گندم است که آن را نیز اگر بخواهید به دفتر مرجع تقلید بدهید که آنها به فقرا بدهند، برای هر کفاره ای ۲۰۰۰ تومان دریافت می کنند.

تذکر: دعا ها و نمازهای و قرآنی که قرائت می کنید، همه آنها صحیح است

تذکر دوم: مطلبی که از حجت الاسلام قرائتی نقل فرمودید مطلب صحیحی است که ربطی به قضای نماز یا روزه ندارد، یعنی خداوند گناهش را می بخشد، نه اینکه در این موارد قضایش را بجا نیاورید.

نسبت به پدر مادرتان:

اگر به جهت بیماری ماه رمضان را روزه نگرفته اند، و تاسال بعد نیز نمی توانند به جهت بیماری بگیرند، دیگر قضا ندارد و ماه رمضان سال بعد فقط یک کفاره (فدیه) بابت روزه رمضان سال قبل پرداخت می نمایند.

Infinity;953438 نوشت:
ببخشید میشه به علاوه پاسخ گویی به سوال جدیدم به این جواب بدید:
من موزیک ویدیو میبینم و گوش میکنم (یه سری kpop یا همون پاپ کره ای غربی از این موارد صحنه ناجور نداره اما شاده و بزن برقص داره) معمولا موقع ورزش یا پیاده روی تو ماشین گوش میدم.
نمیدونم میگن موسیقی حرامه مفسده داشته باشه و از یاد خدا غافل کنه.من 24 ساعته که نماز نمیخونم موقع درس خوندنم فقط متمرکز درسمم پس اون زمان موسیقی هم طبیعیه به اون توجه کنم اما اینجور نیست منو از وظایف عبادی یا حضور خدا در زندگیم کم کنه این حرامه مکروهه چیه؟چون اگه بحث باشه که اهنگی حرامه بشه باهاش رقصید خیلی از خواننده های مجوز دار ایرانم از این اهنگا دارن و پخشم هست گهگاه تی وی رسمی ایران یا کانال های ماهواره ای ایران پخشش میکنه چه فرقی هست بینشون؟اهنگای انگلیسی که من بعضیاشون به عنوان انگیزشی گوش میدم خیلی هم اثر داره مثل rise از کتی پری چی؟چون تو اینا دیگه اصلا کاری به موزیک ویدیو ندارم فقط متنش مهمه برام ؟برای کره ای اگه موزیک ویدیو رو نبینیم فقط صوتی گوش بدیم بازم مورد داره؟
لطفا پیشنهاد موسیقی سنتی ایرانم ندید که انگار برای سر قبر میخونن
به خصوص ورزش بدون موزیک چطور ورزش میکنید؟یه سری سی دی های ورزشی خارجی هم هست(فیتنس)که حالت حرکات موزون و رقص دارن(منظورم رقص ایرانی نیست یه چیزی تو مایه های هیپ هاپ که بیشتر ورزشی )اون حکمش چیه؟البته من که ورزشمو برای سلامتم میکنم سوالم برای مادرمه کار با این سی دی ها
مرسی
اگه میشه هم این سوالا هم بالایی پراجع به کفاره زودتر بگید من تکلیفم مشخص شه

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

هر موسیقی که به نظر عرف موسیقی لهوی مضل عن سبیل الله که مناسب با مجالس عیش و نوش است باشد، موسیقی حرام محسوب می‏شود

و فرقی نمی‏کند که موسیقی کلاسیک باشد یا غیر کلاسیک یا ایرانی باشد یا خارجی، تشخیص موضوع هم موکول به نظر عرفی مکلّف است و اگر موسیقی این گونه نباشد بخودی خود اشکال ندارد.

[h=4]ملاک آن ملاحظه کیفیت نواختن موسیقی با در نظر گرفتن همه خصوصیات و ویژگیهای آن است و اینکه از نوع موسیقی لهوی مضل عن سبیل الله و مناسب با مجالس لهو و گناه باشد،

هر موسیقی که به حسب طبیعت خود از نوع موسیقی لهوی باشد، حرام است اعم از اینکه مهیّج باشد یا خیر و موجب ایجاد حزن و اندوه و حالات دیگر در شنونده بشود یا خیر و هرگاه غزل‏هایی که همراه با موسیقی خوانده می شوند به‌صورت غنا و آواز لهوی مناسب مجالس لهو و لعب در آیند، خواندن و شنیدن آنها حرام است.[/h][h=3][/h]

ممنون جوا سوالمو گرفتم
ولی نفهمیدم اون خطو اگه خدا گناه ها رو میبخشه(چون شنیدم البته منبع ندارم توبه کنید بعدش واقعا عوض شید مثل چه میدونم نوزاد تازه متولد هستید و...) پس الزام قضا چیه؟
انشالله که خدا کمک کنه بتونم بگیرم ولی امسال نمیشه نه قضای گذشته نه خود رمضان اینده(من حتی ماه رمضان اینده رو به خاطر شرایط ضعف جسمی که باعث مشکل درسیم میشه نمیتونم بگیرم علاوه بر اون کم خونی)اگه بندازم قضای روزه گرفته شدمو از مهر 97 باید قضای روزه از سال اولی که نخوندم به جا بیارم یا نه میشه از همون سال شروع کنم؟
و اینکه نفهمیدم اگه الان تمکن مالی ندارم برای پرداخت سالای بعد بدونم که میتونم بدم کفاره عمد ساقط میشه یا نه اون موقع باید بدم؟کفاره تاخیر هم همون روزی 2000 دیگه ضرب در 6 نمیشه؟یعنی برای 7 سال 30 روزه حدودا من باید 430 هزار پرداخت کنم؟من اینو برای سرچ فدیه پیدا کردم که یعنی چی
[=Afsoon](خوئی، تبریزی، سیستانی:) و از جهت تأخیر در سال اول برای هر روز یک مد طعام به فقیر بدهد و اما از جهت تأخیر چند سال بعدی، چیزی بر او واجب نیست.
و اینکه گفتید برای مادرم و پدرم کفاره یک فدیه یعنی یکی به ازای یه روز یا نه دوبرابر نمیشه؟لطفا اگه ممکنه محاسبات عددیش و مقدارشو مشخص کنید
من الان نمیدونم جز اون 430 که به ازای هر روز روزه نگرفتن 2000 چه چیز دیگه رو باید پرداخت کنم و چه مقدار؟
و اینکه اگه اطلاعی ندارید از میزانش میشه شماره جایی از این حوزه ها رو بدید خودشون مشخص کنند؟
مرسی
----------------------------------------------------------------------------------------------
و اینکه مناسب مجلس لهو و لعب یعنی چی؟چون تصور من از این جمله یعنی مهمونی مختلط مشروب دار پارتی جوونا از این جور مجالسه
مثلا خودم وقتی با اون برنامه ها میرقصم فقط جز حس نشاط شادابی به خاطر فعالیت فیزیکی خستگی شدید دارم نه هیچی پس مورد نداره؟
اگه با موسیقی حس رقص داشت اون حرامه؟چون در تلویزیون هم سال پیش بود نمیدونم الان هست یا نه که موسیقی های مختلفو پخش میکرد با محلیاش واقعا ریتم رقص دار دارن یا شبکه های سراسری و استانی نه فقط اهنگ که کلیپ رقص مردا رو پخش میکنند و تایید شده است که پخش میشه؟میگم تعریفی از لهو و لعب ندارم که مصداقش چیه و فرق چیزی که من گوش میدم با انواع ایرانیش زبون خوندنه
و اینکه اگه موسیقی های تایید شده وزارت ارشاد مشکل دارن پس چرا از اول پخشش میکنند؟
----------------------------------------------------------------------------------------------
و اینکه تقلید بابی چیست؟من واسه اینکه مصادیق لهو و لعب چیه تو سایتی دیدم میشه تو هر بابت مثلا خمس و زکات و موارد مالی به یک مجتهد که تو اون زمینه وارد تر میدونیم احکام نماز هم به یکی غسل وموارد مرتبتش یکی(یعنی زمینه های مرتبتش نه اینکه فقط یک چیز از کلش) در کل توضیحش مفصل بود میشه این کار رو کرد؟چون تو یه سری موارد به نظرم حکم یک مرجع کامل تر و بهتره

Infinity;953616 نوشت:
ولی نفهمیدم اون خطو اگه خدا گناه ها رو میبخشه(چون شنیدم البته منبع ندارم توبه کنید بعدش واقعا عوض شید مثل چه میدونم نوزاد تازه متولد هستید و...) پس الزام قضا چیه؟

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

1- درست است که توبه و بعضی از اعمال در روایات فرموده اند که موجب می شود گناه شخص بخشیده شود، و مانند کسی است که از مادر متولد شده است، و این از جهت 'گناهش موجب، بخشش گناه شخص است، ولی باید فرد کوتاهی های را که جبران دارد (مثل نماز و روزه و حج و....)باید جبران کنید.

Infinity;953616 نوشت:
انشالله که خدا کمک کنه بتونم بگیرم ولی امسال نمیشه نه قضای گذشته نه خود رمضان اینده(من حتی ماه رمضان اینده رو به خاطر شرایط ضعف جسمی که باعث مشکل درسیم میشه نمیتونم بگیرم علاوه بر اون کم خونی)اگه بندازم قضای روزه گرفته شدمو از مهر 97 باید قضای روزه از سال اولی که نخوندم به جا بیارم یا نه میشه از همون سال شروع کنم؟

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

2-اگر الان برایتان امکان ندارد، قضای نماز یا روزه را بجا بیاورید، می توانید از سال 97 شروع کنید.
و در عین حال نیز لازم نیست، قضاهای نماز و روزه را پشت سر هم انجام بدهید، بلکه می توانید هفته ای یک روز روزه بگیرید.

و اما در رابطه با روزه ماه رمضان سال 97 باید خدمتتان عرض کنم، اگر روزه گرفتن برایتان ضرر قابل توجه داشته باشد، روزه برایتان واجب نیست، و فقط قضایش بر شما واجب است.
فقط قضای روزه سال گذشته را بنابر احتیاط واجب باید پیش از رسیدن رمضان سال 1397 بجا بیاورید.(مثلا هفته ای دو روز یا سه روز روزه بگیرید)

و اما اگر روزه برایتان ضرر ندارد و فقط به جهت درس خواندن می خواهید روزه نگیرید، چنین کاری جایز نیست و حرام است، فلذا می توانید در ماه رمضان آن یک ماه را هر روز نیت روزه کنید و بعد از اذان صبح از شهر خارج شوید و به مقدار مسافت شرعی بروید، و چیزی بخورید و برگردید، البته پیش از اذان ظهر باید بروید؛ در این صورت در طول روز می توانید چیزی بخورید، مهمتر از همه گناه نکرده اید، و دیگر کفاره عمد هم ندارد و فقط قضای روزه بر شما واجب است.

Infinity;953616 نوشت:
و اینکه نفهمیدم اگه الان تمکن مالی ندارم برای پرداخت سالای بعد بدونم که میتونم بدم کفاره عمد ساقط میشه یا نه اون موقع باید بدم؟کفاره تاخیر هم همون روزی 2000 دیگه ضرب در 6 نمیشه؟یعنی برای 7 سال 30 روزه حدودا من باید 430 هزار پرداخت کنم؟من اینو برای سرچ فدیه پیدا کردم که یعنی چی
(خوئی، تبریزی، سیستانی:) و از جهت تأخیر در سال اول برای هر روز یک مد طعام به فقیر بدهد و اما از جهت تأخیر چند سال بعدی، چیزی بر او واجب نیست.

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:
سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

3- سقوط کفاره: کفاره عمد در صورتی که فرد الان بخواهد بپردازد، ندارد و یا برای کفاره بخواهد،60 روزه، روزه بگیرید که 31 روز آن پشت سر هم باشد، واقعا توانایی ندارد، کفاه عمد ساقط می شود.
4- کفاره تاخیری که مال سالهای گذشته است، فقط یکبار لحاظ می شود، برای هر سال که اگر فرض کنیم 30 روزه است باید کفاره برای هر روز 750 گرم گندم یابرنج بدهید،

و اگر بخواهید مبلغش را به دفاتر مراجع تقلید (در سال 1396 شمسی)بدهید که تبدیل به نان بکنند و به فقرا بدهند برای هر روز کفاره تاخیر 2000 تومان است؛ پس برای هر سال می شود 60،000 هزار تومان و اگر 7 سال بخواهد کفاره بدهد، می شود(برای هر سال 60 هزار تومان)60،000*7(سال)= هزار تومان420،000

Infinity;953616 نوشت:
و اینکه گفتید برای مادرم و پدرم کفاره یک فدیه یعنی یکی به ازای یه روز یا نه دوبرابر نمیشه؟لطفا اگه ممکنه محاسبات عددیش و مقدارشو مشخص کنید
من الان نمیدونم جز اون 430 که به ازای هر روز روزه نگرفتن 2000 چه چیز دیگه رو باید پرداخت کنم و چه مقدار؟
و اینکه اگه اطلاعی ندارید از میزانش میشه شماره جایی از این حوزه ها رو بدید خودشون مشخص کنند؟

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

5-کفاره ای که برای پدر و ماردتان ذکر شده؛ که به جهت بیماری نمی توانند روزه بگیرند، و قضایش را هم به جهت همان بیماری نمی توانند بجا بیاورند.باید (فدیه)کفاره برای هر روز 750 گرم گندم یابرنج بدهید به فقیری که می شناسند، و اگر بخواهید مبلغش را به دفاتر مراجع تقلید بدهید که تبدیل به نان بکنند و به فقرا بدهند برای هر روز 2000 تومان(سال 1396 شمسی)؛ پس برای هر سال می شود 60،000 هزار تومان.(با فرض اینکه ماه رمضان 30 روزه باشد)

Infinity;953616 نوشت:
و اینکه مناسب مجلس لهو و لعب یعنی چی؟چون تصور من از این جمله یعنی مهمونی مختلط مشروب دار پارتی جوونا از این جور مجالسه
مثلا خودم وقتی با اون برنامه ها میرقصم فقط جز حس نشاط شادابی به خاطر فعالیت فیزیکی خستگی شدید دارم نه هیچی پس مورد نداره؟
اگه با موسیقی حس رقص داشت اون حرامه؟چون در تلویزیون هم سال پیش بود نمیدونم الان هست یا نه که موسیقی های مختلفو پخش میکرد با محلیاش واقعا ریتم رقص دار دارن یا شبکه های سراسری و استانی نه فقط اهنگ که کلیپ رقص مردا رو پخش میکنند و تایید شده است که پخش میشه؟میگم تعریفی از لهو و لعب ندارم که مصداقش چیه و فرق چیزی که من گوش میدم با انواع ایرانیش زبون خوندنه
و اینکه اگه موسیقی های تایید شده وزارت ارشاد مشکل دارن پس چرا از اول پخشش میکنند؟

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

6-پخش شدن موسیقی از تلویزیون یا مجوز داشتن دلیل بر حلال بودن آن نیست و تشخیص این امر به عهده عرف متدین است، باید دید متدینین این نوع آهنگ ها را مطرب و مناسب مجالس لهو لعب می دانند یا نه.

7-لهو و لعب : یعنی یکی از نشانه های تشخیص آن این می باشد: به صورتی است که مناسب مجالس گناه باشد.

ممنون من دیگه سوالی ندارم
با تشکر از وقتیکه برای پاسخ گویی و راهنمایی گذاشتید@};-

موضوع قفل شده است