کار کردن زن در بیرون از منزل

تب‌های اولیه

28 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کار کردن زن در بیرون از منزل

آیا کار کردن زن در بیرون از منزل، زمانی که هیچ احتیاجی به درآمد آن ندارد، چگونه است؟
گاها برای تفریح یا به خاطر تنهایی در خانه و ...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

seratenoor;952712 نوشت:
آیا کار کردن زن در بیرون از منزل، زمانی که هیچ احتیاجی به درآمد آن ندارد، چگونه است؟

با سلام و احترام

اگر مستلزم امر حرام مثل خروج بدون اذن همسر، نگاه حرام یا تحریک شهوت و...نباشد به خودی خود اشکال ندارد.

موفق و مويد باشید

در حالت کلی و عمومی با کار کردن زن بیرون از خانه مخالف هستم
مگر در مورد برخی مشاغل که با روحیات زنان سازگار است و در مواردی که برخی زنان استعدادهای خاصی دارند

نور;953548 نوشت:
با سلام و احترام

اگر مستلزم امر حرام مثل خروج بدون اذن همسر، نگاه حرام یا تحریک شهوت و...نباشد به خودی خود اشکال ندارد.

سلام عليكم

1- اگر خانمي اين احتمال را بدهد كه با حضور در يك محيطي ممكن است نگاه حرام به وي شود، حضور در آن محيط برايش جايز است؟

[=Times New Roman]کاملا مخالف کار کردن خانم ها در محیط های مردانه هستم.

و کاملا موافق کار کردن خانم ها در محیط های زنانه هستم.

کهف الحصین;953659 نوشت:
سلام عليكم

1- اگر خانمي اين احتمال را بدهد كه با حضور در يك محيطي ممكن است نگاه حرام به وي شود، حضور در آن محيط برايش جايز است؟

خیلی سوال جالبیه. دوست دارم جوابشو بدونم! اصلا سوال از اساس درسته؟ احتمال بدهد که به وی نگاه حرام بشود !!!!!!! مثلا من میخوام برم دانشگاه، احتمال 5 درصد میدم که از مسیر خونه تا دانشگاه حداقل یک نفر اعم از راننده تاکسی، سوپر محل، مرد همسایه، راننده سرویس دانشگاه و .... به من یک نگاه حرامی بندازن، حتی اگر من تمام جوانب حجاب رو هم رعایت کنم. اونوقت رفتن به دانشگاه من جایزههههههه؟؟؟؟!!!

زن باید از خودش یک درامدی داشته باشه، نه ماهی سه چهار ملیون. ماهیانه حداقلی داشته باشه که بتونه پس انداز کنه. البته خرج منزل با همسره و من نمیپسندم زن حقوقشو تو خونه خرج کنه و البته کارش طوری باشه که به کانون گرم خانواده آسیب نزنه. اتفاقاکار کردن زن خیلی هم خوبه بنظرم بشرطیکه همه جوانبش سنجیده بشه.

nobelist;953675 نوشت:
خیلی سوال جالبیه. دوست دارم جوابشو بدونم! اصلا سوال از اساس درسته؟ احتمال بدهد که به وی نگاه حرام بشود !!!!!!! مثلا من میخوام برم دانشگاه، احتمال 5 درصد میدم که از مسیر خونه تا دانشگاه حداقل یک نفر اعم از راننده تاکسی، سوپر محل، مرد همسایه، راننده سرویس دانشگاه و .... به من یک نگاه حرامی بندازن، حتی اگر من تمام جوانب حجاب رو هم رعایت کنم. اونوقت رفتن به دانشگاه من جایزههههههه؟؟؟؟!!!

مسلما کسی که آرایش نکنه و حجابش کامل باشه (حجابی که جلب توجه نکنه) نگاهی رو به طرف خودش جلب نمیکنه.

چیزی که بنده دیدم این هست که خانم های محجبه به حدی آرایش میکنن که یه فرد خارجی که در کشورشون آرایش غلیظ رو نشونه هرزه بودن میدونن و این طور براشون جا افتاده که کسی که آرایش میکنه برای جلب مشتری اینکارو میکنه ! وقتی تو خیابون قدم می زد می گفت شما چقدر تو کشورتون هرزه دارید!

کسی که تمام جوانب رو رعایت کرده و خودش رو از نگاه حرام حفظ کرده دیگه گناهی برگردنش نیست .

کهف الحصین;953659 نوشت:
سلام عليكم

وعلیکم السلام

اگرحضور در آن محیط واجب نباشه و بدلیل عدم حضور در اون محیط مشکلی پیش نیاد جایز نیست.

اگر محل کار و یا تحصیل و ... هست که احتمال نگاه حرام حتی با رعایت تمام جوانب احتیاط هست(فرد یا افرادی در اون محل حضور دارن که به نگاه حرامشون اطمینان دارید) شرط احتیاط ترک اون مکان و تغییر مکان هست.

به شدت با کار کردن زن بیرون از منزل مخالفم شدید, چه دلیلی داره که بیرون از منزل کارنه, به جاش باید وضع مالی خوب وتوپی داشته باشه تا مجبور به هرکاری نشیم

seratenoor;952712 نوشت:

بسیاری از مشاغل مخصوص بانوان است مثل مامائی!
بسیاری از کار ها را اگر خانم ها انجام دهند آمار جرایم کم می شود و سلامت اجتماع را تضمین می کند مثل رانندگی کردن!
این که خانم ها بتوانند رانندگی کنند خیلی خوب است و خدا رو شکر ایران از عربستان جلوتر است و گرفتار تحجر نیست
خب اگر زنی شرایط اسلامی را در رانندگی رعایت کنند،چه ایرادی دارد؟فقهای امامیه هم می گویند اگر شرایط را رعایت کرید ایرادی ندارد
همین رانندگی زن خیلی مفید است،مثلا سرویس مدارس شوند و بچه کوچولوها را برسانند مدرسه و از مدرسه به منزل برگردانند
همین خودش آمار تجاوز جنسی به کودکان را پائین می آورد چون بسیار کم پیش می آید زنی به پسر بچه ای تجاوز جنسی کند!
اگر تحقیق شود و خانمی انتخاب شود که هم شرایط اسلامی رانندگی را رعایت می کند و هم این که متعهد است و اخلاق مدار،تقریبا تجاوز به کودکان در این مورد ها غیر ممکن است.
"هیس دختر ها فریاد نمی زنند"
نام یک فیلم سینمایی است، با این که انتقاداتی به این فیلم وارد است اما بهتر است خانم ها ببینند و پیامش را دریابند،خانم هایی که فرزند دارند حتما ببینند که چه طور سهل انگاری یک مادر آینده فرزندش را تباه می کند و زندگی او را از بین می برد
این فیلم چند وجه دارد که حائز اهمیت است
یکی این است که مادر ها مراقب باشند،درگیر شغل و کار های دیگر ...نشوند تا وظیفه اصلی خودشان را به دیگران بسپرند! برخی زنان گویا عقده اشتغال دارند!این دسته از زنان وظیفه اصلی خودشان را فراموش کردند!
وقتی ازدواج می کنند و فرزند دار می شوند در برابر آن بچه مسئول هستند،تکلیف دارند،اما برخی بانوان فقط فکر می کنند موقع طلاق حضانت بچه حقشان است! دم از حق مادری می زنند اما دیگر به این توجه ندارند که تکلیف به نگه داری بچه در دوران خوشگذرانی هایشان هم دارند!برخی زنان چنان غرق در شغل و کارهای دیگر می شوند که از خیلی چیز ها غافل می شوند
در این فیلم مادرانی دختر بچه های خودشان را دست مردان غریبه می سپردند تا از مدرسه آنان را به خانه برگردانند!
اما متاسفانه آن مردان به دختر بچه ها تجاوز جنسی و از این عمل زشت عکس و فیلم تهیه می کردند !
خب اگر اشتغال برای زنی این پیامد ها را داشته باشد اصلا نباید شغل را بر فرزند خویش ترجیح دهد،اولویت اصلی او باید فرزند خردسالش باشد،آن بچه هنوز توانایی دفاع از خودش را در اجتماع ندارد،نباید از این مسائل به سادگی گذشت کرد.اما در رابطه با این فیلم،اگر آن زنان ،رساندن و همراهی فرزندانشان را به یک زن محول می کردند شاید این اتفاق ها پیش نمی آمد! مخصوصا اگر آن زن رانندگی بلد باشد و بتواند با اتومبیل بچه ها را از مدرسه به خانه والدینشان بیاورد.
در کل نمی توان حکم کلی دارد،خداوند عقل داده است تا از آن استفاده کنیم،خیلی چیز ها ممکن است در شرع موردی نداشته باشد،مثل بسیاری از روابط جنسی! در قالب انتقاع از زن توجیه شود و برخی مراجع بفرمایند شایسته است از آن دوری شود شاید به خاطر غربی بودن آن دسته روابط!بفرمایند بهتر است دوری شود، هرچند ممکن است برخی روابط زناشویی و انتفاع از زن، فقه را وادار به عقب نشینی کنند اما این روابط به روحیه زن لطمه می زند،همین انجمن را ببینید،این انجمن تقسیم بندی شده است،روانشانسی دارد،فقه و احکام دارد،همه را باید با هم بررسی کرد
یا مثلا جواز ازدواج با پسری که به ولایت فقیه معتقد نیست،شاید از نظر فقه و احکام بگویند موردی ندارد دختری که ولایت فقیه را قبول دارد با پسری که ولایت فقیه را قبول ندارد ازدواج کند اما از جهات دیگر این ازدواج اصلا توصیه نمی شود و مفاسدی در پی دارد
یا مثلا ازدواج دختر شیعه با اهل سنت همین طور!
بنابراین صرف بررسی حکم فقهی اصلا کافی نیست باید از جهات دیگر هم موضوعات بررسی شوند و تصمیمات گرفته شوند.

hamedy12;954043 نوشت:
وعلیکم السلام

اگرحضور در آن محیط واجب نباشه و بدلیل عدم حضور در اون محیط مشکلی پیش نیاد جایز نیست.

با سلام

ممنون از پاسختان
اجازه دهيد كارشناس هم نظرشان را بيان بفرمايند چون احساس مي كنم مسئله به اين سادگي كه در جامعه رواج دارد نيست
حداقلش اين است اگر رفت و آمدي صورت ميگيرد با شرايط و ضوابط خاصي همراه است
به طوريكه حتي برخي مراجع (نظير آيت الله بهجت و آيت الله صافي گلپايگاني) پوشاندن صورت و دست ها را هم در برابر نامحرم احتياط واجب ميدانند
و بسياري ديگر در صورت وجود مفسده اين نوع پوشش را واجب ميدانند (نظير آيت الله مكارم شيرازي)
برخي در صورت خوف فساد و ريبه..(نظير مرحوم امام ره)
حال سوال اينجاست آيا كسي هست كه با اطمينان ادعا كند كه در شرايط كنوني هيچ مفسده اي دامن گيرش نمي شود؟
ميبينيم كه موضوع به اين شكلي كه عموما خيلي ساده و باخيال راحت با آن برخورد مي كنند نيست
در مورد رفت و آمد و حضور در مكان هايي كه مردان در آن حضور دارند (مانند دانشگاه و محيط كار و ...) نيز همينگونه است، و بنده از كارشناس سوال كردم كه آيا در صورتي كه شخص احتمال اين را بدهد كه در محيطي به وي نگاه حرام مي شود، حضور در آن محيط برايش جايز است ؟!
و همچنان منتظر پاسخ هستيم...

[h=1][/h]
بسیاری از خانم ها اصرار بی حدی به کار کردن و درس خوندن بیرون از خونه دارن و خیلی از مسائل دینی رو زیر پا میزارن تا به خواستشون برسن.

خواهران گرامی کسب علم و دانش بدون حضور در مکانی که خوف گناه درش هست هم امکان پذیر هست.
الان بوسیله اینترنت میشه هر علمی رو کسب کرد بدون حضور در مکان آموزشی.
خیلی راه های دیگه هم برای کسب علم هست. بدون مراجعه حضوری.

محیط های کاری زنانه هم بحمدلله الان کم نیستن.

فقط میمونه عزم راسخ برای مرتکب نشدن گناه.

واقعا کلام زیبای ابا عبدالله (سلام خدا بر او) در این مورد بوضوح دیده میشه.

[h=1]به راستى كه مردم بنده دنيا هستند و دين لقلقه زبان آنهاست، تا جايى كه دين وسيله زندگى آنهاست، دين دارند و چون در معرض امتحان قرار گيرند، دينداران كم مى‌شوند.[/h]

hamedy12;954270 نوشت:

بسیاری از خانم ها اصرار بی حدی به کار کردن و درس خوندن بیرون از خونه دارن و خیلی از مسائل دینی رو زیر پا میزارن تا به خواستشون برسن.

خواهران گرامی کسب علم و دانش بدون حضور در مکانی که خوف گناه درش هست هم امکان پذیر هست.
الان بوسیله اینترنت میشه هر علمی رو کسب کرد بدون حضور در مکان آموزشی.
خیلی راه های دیگه هم برای کسب علم هست. بدون مراجعه حضوری.

محیط های کاری زنانه هم بحمدلله الان کم نیستن.

فقط میمونه عزم راسخ برای مرتکب نشدن گناه.

واقعا کلام زیبای ابا عبدالله (سلام خدا بر او) در این مورد بوضوح دیده میشه.

به راستى كه مردم بنده دنيا هستند و دين لقلقه زبان آنهاست، تا جايى كه دين وسيله زندگى آنهاست، دين دارند و چون در معرض امتحان قرار گيرند، دينداران كم مى‌شوند.

چه جالب پس بهتره زن ها زندانی بشن در منزل چون ما آقایون خیلی بهتر میفهمیم صلاح اونها در چیست و چطور می تونن به کسب علم و دانش بپردازند. تازه اینترنت هم که پر از فحشاست و بهتره خانم ها به اینترنت هم دسترسی نداشته باشند. خودمون براشون چند تا کتاب می گیریم و همونها رو میخونن و کافی است!‌

وایسلی گوجا;954274 نوشت:
چه جالب پس بهتره زن ها زندانی بشن در منزل چون ما آقایون خیلی بهتر میفهمیم صلاح اونها در چیست و چطور می تونن به کسب علم و دانش بپردازند. تازه اینترنت هم که پر از فحشاست و بهتره خانم ها به اینترنت هم دسترسی نداشته باشند. خودمون براشون چند تا کتاب می گیریم و همونها رو میخونن و کافی است!‌

دوست عزیز نظر شما کاملا محترم

احتمالا مطلب بنده رو کامل نخوندید، یک بار بدون تعصب مطلب بنده رو بخونید

بنده اصلا در مورد مردها و اجازه دادن مرد صحبتی نکردم طرف صحبتم خانوم ها و نحوه تصمیم گیریشون بود.

اینترنت مثل خیلی از چیزهای دیگه هم استفاده خوب داره و هم بد. مثل چاقو که هم میشه استفاده خوب ازش کرد و هم نادرست. پس استفاده درست از اینترنت کاملا حلاله و مشکلی نداره.

در مورد کتاب ، تمام علمی که در دست بشر هست در کتاب ها نوشته شده!
بعید میدونم چیزی باشه که نوشته نشده باشه! پس استنباط شما هم فی نفسه درسته

در آخر اگر از نظر شما حضور در محلی که خوف گناه درش هست اشکالی نداره و جایز هست شما رو به همون حدیث امام حسین(ع) ارجاع میدم.

hamedy12;954277 نوشت:
دوست عزیز نظر شما کاملا محترم

احتمالا مطلب بنده رو کامل نخوندید، یک بار بدون تعصب مطلب بنده رو بخونید

بنده اصلا در مورد مردها و اجازه دادن مرد صحبتی نکردم طرف صحبتم خانوم ها و نحوه تصمیم گیریشون بود.

اینترنت مثل خیلی از چیزهای دیگه هم استفاده خوب داره و هم بد. مثل چاقو که هم میشه استفاده خوب ازش کرد و هم نادرست. پس استفاده درست از اینترنت کاملا حلاله و مشکلی نداره.

در مورد کتاب ، تمام علمی که در دست بشر هست در کتاب ها نوشته شده!
بعید میدونم چیزی باشه که نوشته نشده باشه! پس استنباط شما هم فی نفسه درسته

در آخر اگر از نظر شما حضور در محلی که خوف گناه درش هست اشکالی نداره و جایز هست شما رو به همون حدیث امام حسین(ع) ارجاع میدم.

شما دقت نکردید دوست گرامی. اگه محیط کار و خارج از منزل خوف گناه درش هست فرقی برای مرد و زن نمی کنه. این استدلال که خانم ها باید بشینن در منزل چون خوف گناه هست ولی آقایون هر کاری میخوان می کنن قطعا زن‌ستیزی شما رو نشون میده و تصور اینکه شما که مرد هستید از خانم ها برتر هستید و توانایی های بیشتری دارید برای دور نگهداشتن خود از گناه که طبیعتا این ذهنیت به ناچار به مرحله بعد که کنترل خانم هاست می رسه. در حدیث هم داریم عقل زن ها کمتر از مردهاست که با تفکر اسلامی شما سازگاره.

شما لطفا یک مرحله به عقب بیاید و بگذارید خانم ها خودشون تصمیم بگیرند چکار می کنند و چکار نمی کنند.

وایسلی گوجا;954287 نوشت:
شما دقت نکردید دوست گرامی. اگه محیط کار و خارج از منزل خوف گناه درش هست فرقی برای مرد و زن نمی کنه. این استدلال که خانم ها باید بشینن در منزل چون خوف گناه هست ولی آقایون هر کاری میخوان می کنن قطعا زن‌ستیزی شما رو نشون میده و تصور اینکه شما که مرد هستید از خانم ها برتر هستید و توانایی های بیشتری دارید برای دور نگهداشتن خود از گناه که طبیعتا این ذهنیت به ناچار به مرحله بعد که کنترل خانم هاست می رسه. در حدیث هم داریم عقل زن ها کمتر از مردهاست که با تفکر اسلامی شما سازگاره.

شما لطفا یک مرحله به عقب بیاید و بگذارید خانم ها خودشون تصمیم بگیرند چکار می کنند و چکار نمی کنند.

مرد و زن هیچ تفاوتی در زمینه انجام گناه ندارن.

بنده گفتم شخص نباید در محلی که خوف گناه درش هست حاضر بشه.

اگر خوف گناه در مکانی برای مرد باشه ، مرد هم نباید در اون مکان حاضر بشه.

بنده استدلال نکردم زن باید در خانه بنشینه و مرد هر کاری دلش میخواد بکنه شما این استدلال رو به بنده نسبت دادید. خدا از سر تقصیرات هممون بگذره

((((باز هم توصیه میکنم بدون تعصب و دین ستیزی بحث رو دنبال کنید)))) بحث علمی هست و جنگ و جدل نتیجه ی علمی نداره

در مورد مبحث تفاوت های آفرینش زن و مرد و اختیاراتی که خداوند به این دو داده ،
مبحث بسیار پیچیده ای هست که اگه حاضر باشید به صورت علمی در جای دیگه در موردش بحث خواهیم کرد.

در نهایت انسان (چه زن چه مرد) مختار هست بین راه درست و نادرست و عواقبش هم بر گردن خودش هست ما فقط وظیفه راهنمایی داریم

hamedy12;954289 نوشت:
مرد و زن هیچ تفاوتی در زمینه انجام گناه ندارن.

بنده گفتم شخص نباید در محلی که خوف گناه درش هست حاضر بشه.

اگر خوف گناه در مکانی برای مرد باشه ، مرد هم نباید در اون مکان حاضر بشه.

بنده استدلال نکردم زن باید در خانه بنشینه و مرد هر کاری دلش میخواد بکنه شما این استدلال رو به بنده نسبت دادید. خدا از سر تقصیرات هممون بگذره

((((باز هم توصیه میکنم بدون تعصب و دین ستیزی بحث رو دنبال کنید)))) بحث علمی هست و جنگ و جدل نتیجه ی علمی نداره

در مورد مبحث تفاوت های آفرینش زن و مرد و اختیاراتی که خداوند به این دو داده ،
مبحث بسیار پیچیده ای هست که اگه حاضر باشید به صورت علمی در جای دیگه در موردش بحث خواهیم کرد.

در نهایت انسان (چه زن چه مرد) مختار هست بین راه درست و نادرست و عواقبش هم بر گردن خودش هست ما فقط وظیفه راهنمایی داریم

خیلی خوب پس پذیرفتید که خوف گناه در محل کار و تحصیل نیست (چون اگر بود معتقد بودید مرد هم نباید در اونجا حاضر بشه). پس مخالفتتون با تحصیل و کار زن ها ربطی به این مسئله نداره و صرفا از تعصبات مذهبی و سنت گرایی افراطی شما ریشه میگیره. متشکرم که قضیه رو واضح کردید.

وایسلی گوجا;954296 نوشت:
خیلی خوب پس پذیرفتید که خوف گناه در محل کار و تحصیل نیست (چون اگر بود معتقد بودید مرد هم نباید در اونجا حاضر بشه). پس مخالفتتون با تحصیل و کار زن ها ربطی به این مسئله نداره و صرفا از تعصبات مذهبی و سنت گرایی افراطی شما ریشه میگیره. متشکرم که قضیه رو واضح کردید.

بنده دقیقا کجای مطلبم این برداشت شما رو ذکر کردم

بنده دقیقا گفتم مرد هم نباید حاضر بشه اگر خوف گناه هست . بنده خودم تحصیلات کلاسیک دانشگاهی رو کنار گذاشتم به خاطر برخی مسائل. چطور میتونید یه نفر رو به این راحتی بهش دروغ ببندید و تهمت بهش بزنید.

من کجا دقیقا با کار و تحصیل خواهران مخالفت کردم؟

همین جا دوباره میگم کار و تحصیل خواهران در صورتی که خوف گناه درش نباشه هیچ مشکلی نداره و جایز هست.

بابت تهمت و دروغ هایی که به بنده نسبت دادید شما رو به خدا واگذار می کنم تا هر طور مصلحت هست با شما برخورد کنه

دوست عزیز با فرمایش شما درباره محیط موافقم اما تاکید شده به علم آموزی. زنی که سواد داشته باشه میتونه فرزندان بهتری به جامعه تحویل بده و موجب پویایی جامعه اسلامی میشه.

fateme 88;954311 نوشت:
دوست عزیز با فرمایش شما درباره محیط موافقم اما تاکید شده به علم آموزی. زنی که سواد داشته باشه میتونه فرزندان بهتری به جامعه تحویل بده و موجب پویایی جامعه اسلامی میشه.

بنده هیچ مشکلی با علم آموزی ندارم

برداشت اشتباه شده از حرف بنده

بنده حضور در جلساتی که خوف گناه درش نیست رو نفی نکردم .

علم آموزی و کسب درآمد یا هر مورد دیگری اگر در محلی انجام بشه که خوف گناه درش هست حضور در اون مکان جایز نیست.
حضور در محل ارتکاب گناه چه باعث زیادت علم بشه چه مال جایز نیست. مال و علمی که از راه گناه کسب بشه منفعتی نخواهد داشت.

ضمن عرض سلام

موضوعي كه به نظر مي رسد ناديده گرفته شده تفاوت فيزيولوژي جنستي مرد و زن مي باشد
گفته مي شود كه اگر براي خانم ها حضور در برخي مكان ها درست نيست، پس براي آقايان هم همينطور است!

واضح است حضور در هر مكاني كه براي فرد آسيب زا باشد مناسب نيست و بايد از آن پرهيز كرد...
اما نكته قابل توجه اينست كه زن جنس لطيف است و مرد جنس سخت
ساختار مرد طوري طراحي شده كه راحت تر مي تواند خود را با محيط هاي عمومي و خطراتش وقف دهد
جنس زن (چه از جنبه جسمي و چه جنبه روحي) به شكلي است كه به طور طبيعي و در حالت عادي مردان را به سمت خود مي كشاند
به طوري كه گرايش به جنس مخالف هميشه از سمت جنس مذكر آغاز مي شود
نگاه نيز معمولا از طرف آقايان صورت ميگيرد
و به همين دليل است كه تا كلمه "چشم چران" را مي شنويم، ذهنمان ناخودآگاه سمت يك شخص مذكر مي رود
چون غالبا نگاه از طرف مردها صورت مي گيرد و آنها شروع كننده يك ارتباط هستند
بنابراين نمي توان موقعيت يك محيط را براي آقايان و خانم ها يكسان در نظر گرفت

در نتيجه يك مرد اگر تهذيب نفس كرده باشد مي تواند در يك محيط مفسده را براي خودش و ديگران به حداقل برساند، به اين دليل كه ابصار نگاهش را در اختيار دارد و اگر نخواهد نگاه نمي كند و خلاص! در نتيجه مفسده اي اتفاق نمي افتد... در اين موقعيت تا مرد نخواهد و حركتي انجام ندهد مشكلي برايش وجود ندارد
در مورد زن اينگونه نيست
يك زن هر چقدر هم مقيد باشد، حتي اگر نخواهد ارتباطي داشته باشيد و ديگران به او نگاه كنند، باز هم نمي تواند از وقوع چنين مشكلاتي كه ممكن است برايش بوجود بياورند جلوگيري كند...
در واقع يك زن فقط مي تواند خودش را كنترل كند. اما كنترل نگاه ديگران به سمت خودش را در دست ندارد! (و اين مورد نگاه حرام قرار گرفتن يعني همان مفسده)
همچنين كنترل مزاحمت هايي كه ممكن است برايش بوجود بياورند (اعم از مزاحمت هاي فيزيكي، تيكه پراني ها و...)
در صورت وقوع، توان مقابله كردن هم ندارد...
گر چه با رعايت حجاب و يك سري مسائل مي شود اين آسيب ها و مزاحمت ها به حداقل رساند، اما حقيقت اين است كه يك زن هيچوقت نمي تواند مانند مرد با اطمينان خاطر در هر مكاني حضور داشته باشد
شايد اين از دلايلي باشد كه فقط به زنها توصيه شده كه بهترين و افضل ترين چيز براي زن اينست كه نامحرمي را نبيند و مرد نامحرمي نيز او را نبيند
و اين براي آقايان نيست و سفارش نشده...
طبيعتا اين تبعيض قائل شدن بين زن و مرد نيست بلكه با توجه به ساختار هر كدام از آن ها برخي مسائل شان با هم متفاوت است

کهف الحصین;954440 نوشت:
ضمن عرض سلام

موضوعي كه به نظر مي رسد ناديده گرفته شده تفاوت فيزيولوژي جنستي مرد و زن مي باشد
گفته مي شود كه اگر براي خانم ها حضور در برخي مكان ها درست نيست، پس براي آقايان هم همينطور است!

واضح است حضور در هر مكاني كه براي فرد آسيب زا باشد مناسب نيست و بايد از آن پرهيز كرد...
اما نكته قابل توجه اينست كه زن جنس لطيف است و مرد جنس سخت
ساختار مرد طوري طراحي شده كه راحت تر مي تواند خود را با محيط هاي عمومي و خطراتش وقف دهد
جنس زن (چه از جنبه جسمي و چه جنبه روحي) به شكلي است كه به طور طبيعي و در حالت عادي مردان را به سمت خود مي كشاند
به طوري كه گرايش به جنس مخالف هميشه از سمت جنس مذكر آغاز مي شود
نگاه نيز معمولا از طرف آقايان صورت ميگيرد
و به همين دليل است كه تا كلمه "چشم چران" را مي شنويم، ذهنمان ناخودآگاه سمت يك شخص مذكر مي رود
چون غالبا نگاه از طرف مردها صورت مي گيرد و آنها شروع كننده يك ارتباط هستند
بنابراين نمي توان موقعيت يك محيط را براي آقايان و خانم ها يكسان در نظر گرفت

در نتيجه يك مرد اگر تهذيب نفس كرده باشد مي تواند در يك محيط مفسده را براي خودش و ديگران به حداقل برساند، به اين دليل كه ابصار نگاهش را در اختيار دارد و اگر نخواهد نگاه نمي كند و خلاص! در نتيجه مفسده اي اتفاق نمي افتد... در اين موقعيت تا مرد نخواهد و حركتي انجام ندهد مشكلي برايش وجود ندارد
در مورد زن اينگونه نيست
يك زن هر چقدر هم مقيد باشد، حتي اگر نخواهد ارتباطي داشته باشيد و ديگران به او نگاه كنند، باز هم نمي تواند از وقوع چنين مشكلاتي كه ممكن است برايش بوجود بياورند جلوگيري كند...
در واقع يك زن فقط مي تواند خودش را كنترل كند. اما كنترل نگاه ديگران به سمت خودش را در دست ندارد! (و اين مورد نگاه حرام قرار گرفتن يعني همان مفسده)
همچنين كنترل مزاحمت هايي كه ممكن است برايش بوجود بياورند (اعم از مزاحمت هاي فيزيكي، تيكه پراني ها و...)
در صورت وقوع، توان مقابله كردن هم ندارد...
گر چه با رعايت حجاب و يك سري مسائل مي شود اين آسيب ها و مزاحمت ها به حداقل رساند، اما حقيقت اين است كه يك زن هيچوقت نمي تواند مانند مرد با اطمينان خاطر در هر مكاني حضور داشته باشد
شايد اين از دلايلي باشد كه فقط به زنها توصيه شده كه بهترين و افضل ترين چيز براي زن اينست كه نامحرمي را نبيند و مرد نامحرمي نيز او را نبيند
و اين براي آقايان نيست و سفارش نشده...
طبيعتا اين تبعيض قائل شدن بين زن و مرد نيست بلكه با توجه به ساختار هر كدام از آن ها برخي مسائل شان با هم متفاوت است

لطفا ادعاهاتون درباره تفاوت های زن و مرد رو ثابت کنید. چون بصورت علمی برعکس است. زن بدن مقاومتری داره و از نظر روانی هم از مرد مقاومتر است.

بله دوست عزیز موافقم

وایسلی گوجا;954461 نوشت:
لطفا ادعاهاتون درباره تفاوت های زن و مرد رو ثابت کنید. چون بصورت علمی برعکس است. زن بدن مقاومتری داره و از نظر روانی هم از مرد مقاومتر است.

شما خودتون قائل به تفاوت بین زن و مرد هستید (البته بدون اثبات) پس جای بحث نیست

سلام من کارمندم ومتنفرازشغلم,وفقط ازروی اجباردارم کارمیکنم
به خاطرکار افسردگی گرفتم نه تنها من وقتی پای دردودل همکارام میشینم اونها هم دل پردرند,چندسال اول کارکرن خانم ها به خاطر ذوقی که دارنداز استقلال مالی رونبینید فقط
وقتی چندسال بگذره دیگه کارکردن وظیفشون میشه وشوهررپولشون حساب بازمیکنه
حالا یک زن میمونه ومسئولیت اقتصادی که افتاده گردنش,هم کارخونه هم بچه هم شوهرداری,این حدازفشاربرای یک زن قابل تحمل نیست,نگاه به اظهاررضایت تصنعیشون نکنیدبعدازچدسال کارکردن زن ازدرون میپوسه
البته خانم هایی که تازه شاغل شدن شایدمخالف حرف من باشند چون اوایل اشتغال به عنوان یک خانم موفق توفامیل فقط به به وچه چه میشنوند واحترامشون بیشتره(چون متاسفانه ماهامردمی هستیم که به جایگاه فردبیشترازخودش ارزش قائلیم,همون مثل لباس نوبخورپلو)
ولی چندسال که بگذره متوچه میشن چه بلایی اومده سرشون
کلاتوکشورماکارمناسب برای یک خانم تعریف نشده,زن باردار,شیرده,روزهای حیض و....درقانون اصلا شرایط خاص تعریف نشده,کارکردن وسرپابون درروزهای حیض بااون تغیرات هورمونی خلقی وروحی واقعا سخته,کجای قانون توجه شده به این ابعاد!
وگرنه زن متاهل درصورتی میتونه هم کارکنه وهم زندگیش لطمه نخوره هم خودش ازنظرروانی سالم بمونه که کار پاره وقت وچندروز درهفته بیشترنباشه

کهف الحصین;954244 نوشت:
با سلام

ممنون از پاسختان
اجازه دهيد كارشناس هم نظرشان را بيان بفرمايند چون احساس مي كنم مسئله به اين سادگي كه در جامعه رواج دارد نيست
حداقلش اين است اگر رفت و آمدي صورت ميگيرد با شرايط و ضوابط خاصي همراه است
به طوريكه حتي برخي مراجع (نظير آيت الله بهجت و آيت الله صافي گلپايگاني) پوشاندن صورت و دست ها را هم در برابر نامحرم احتياط واجب ميدانند
و بسياري ديگر در صورت وجود مفسده اين نوع پوشش را واجب ميدانند (نظير آيت الله مكارم شيرازي)
برخي در صورت خوف فساد و ريبه..(نظير مرحوم امام ره)
حال سوال اينجاست آيا كسي هست كه با اطمينان ادعا كند كه در شرايط كنوني هيچ مفسده اي دامن گيرش نمي شود؟
ميبينيم كه موضوع به اين شكلي كه عموما خيلي ساده و باخيال راحت با آن برخورد مي كنند نيست
در مورد رفت و آمد و حضور در مكان هايي كه مردان در آن حضور دارند (مانند دانشگاه و محيط كار و ...) نيز همينگونه است، و بنده از كارشناس سوال كردم كه آيا در صورتي كه شخص احتمال اين را بدهد كه در محيطي به وي نگاه حرام مي شود، حضور در آن محيط برايش جايز است ؟!
و همچنان منتظر پاسخ هستيم...

با سلام و احترام و تشکر از ارسال نظرات

قطعا اگر حضور زن در محیطی زمینه ساز گناه برای خود یا دیگری باشد جایز نیست و البته همانطوری که اشاره فرمودید جوانب رعایت پوشش و.. هم باید باشد و درصورت احتمال شئونات شرعی و به صرف احتمال گناه منعی از حضور بانوان نیست.

موفق و موید باشید

موضوع قفل شده است