جمع بندی تقویت اراده و توبه واقعی

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تقویت اراده و توبه واقعی

سلام خسته نباشید
نمیدونم چرا هر موقع توبه میکنم حدود یک هفته بعد متاسفانه میشکونمش , امسالم سال خیلی مهمیه برا من چون کنکور دارم
و وقتی گناه میکنم عذاب وجدان میگیرم و نمیتونم بعدش درس بخونم
میخواستم بپرسم برای تقویت ارادم تو توبه چیکار باید بکنم تا توبم حقیقی باشه ؟
پیشاپیش مرسی از پاسخ جامعتون@};-
گل

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

محمد جواد 78;952698 نوشت:
نمیدونم چرا هر موقع توبه میکنم حدود یک هفته بعد متاسفانه میشکونمش , امسالم سال خیلی مهمیه برا من چون کنکور دارم

در مورد گناه خاصی صحبت می کنید؟ اگر بله در مورد مشکل تون و تاریخچه آن توضیح بدین

محمد جواد 78;952698 نوشت:
سلام خسته نباشید
میخواستم بپرسم برای تقویت ارادم تو توبه چیکار باید بکنم تا توبم حقیقی باشه ؟
پیشاپیش مرسی از پاسخ جامعتون@};-
@};-

دوست عزیز باید تمرین کنی. سعی کنی اگر چیزی رو میخوای انجام بدی 10 دقیقه عقبش بندازی.مثلا میخوای غیبت کنی و داری منفجر میشی 10 دقیقه صب کن و بهش فک نکن بگو ده دقیقه بعد میگم. بعد ده دقیقه دیگه نمیگی . این تجربه خودم بود امیدوارم مفید باشه برات دوست عزیز

پرسش :
نمی دونم چرا هر موقع توبه می کنم حدود یک هفته بعد متاسفانه میشکونمش , امسالم سال خیلی مهم براب من هست چون کنکور دارم و وقتی گناه می کنم عذاب وجدان می گیرم و نمی تونم بعدش درس بخونم میخواستم بپرسم برای تقویت ارادم تو توبه چیکار باید بکنم تا توبم حقیقی باشد ؟

پاسخ:

از اين که توانسته ايد با عزم و اراده قوي در راه پاکي و کسب رضايت خداوند قدم نهيد ، خرسنديم‌.
خوشبختانه با تقويت اراده خود توانسته ايد به وسوسه هاي شیطان "نه" بگوييد و در مقابل خواهش هاي نفساني خود بايستيد، اين کارسختي است. آن قدر اين کار سخت است که در روايات ما از آن تعبير به "جهاد اکبر" شده است و شما موفق شده اید. طبق آيات قرآن‌، شيطان دشمن قسم خورده انسان است‌. در هر لباسي که باشيم و در هر کجا که باشيم، شيطان در کمين نشسته است. کار او فقط وسوسه کردن و زينت دادن به گناهان يا دشوار نشان دادن امور نيک ‌است‌. براي در امان ماندن از او بايد به خداوند قاهر پناه ببريم.
قرآن مي‌فرمايد:
"وَإِمَّا يَنزَغَنَّکَ مِن‌َ الشَّيْطَـَن‌ِ نَزْغ‌ٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّه‌ِ إِنَّه‌ُو سَمِيع‌ٌ عَلِيم‌؛ (1) اگر از شيطان وسوسه‌اي به تو رسد، به خدا پناه ببر زيرا او شنواي داناست‌. پس زياد زير لب زمزمه کنيد : اعوذ بالله من الشيطان الرجيم.
بنابراین نبايد انتظار داشته باشيم به همين راحتي دست از سر ما بردارد. اگر یک بار توانسته ايد گناه را ترک کنيد، حتما خواهيد توانست بار ديگر و اين بار نیز آن را ترک نماييد.

متاسفانه برای ما ننوشته اید که مشکلتان چیست اما گناه هر چه بوده باشد، قابل توبه و جبران است و کسي که مرتکب آن شده، بايد با ابراز پشيماني و ندامت به درگاه الهي، توبه نمايد. هر چند بارها توبه خود را بشکند. اما آن چه بعد از توبه لازم است بعد از توبه زمینه گناه را از بین ببرید.
بنابراین این بار نیز با توبه از گناه خویش توبه نمایید و از رحمت خدا نا امید نباشید. اما این بار باید بسيار مراقب باشيد، زيرا هر چقدر در مقابل وسوسه هاي شيطان مقاومت کنيد، شيطان از ترفندهاي قوي تری استفاده خواهد کرد تا بار ديگر شما را به دام بياندازد. اگر قبلا با يک طناب نازک شما را به طرف خود مي کشيد، این بار با طناب هاي ضخيم تري به سراغ شما خواهد آمد. مطمئن باشيد تا دستگيره خدا و ائمه(ع) و امام زمان (عج) را داريد، شيطان نمي تواند دوباره شما را وسوسه کند. مهم ترين چيزي که در اين موقعيت مي تواند به شما کمک کند، ياد خداست.

راهكار اصلي در پيشگيري و درمان مشکل، طبق فرموده قرآن، داشتن تقواي دروني و عملي است. بزرگان گفته‏ اند: «نفس را مشغول بدار؛ و گرنه او تو را به خود مشغول خواهد ساخت».

البته ارائه هر راهکاري براي ترک این رفتار ناپسند، متوقف بر خواست و اراده قطعي شماست. عزمتان را براي ترک گناه حداقل ده برابر کنيد. با عزم‌هاي شکننده‌ حتماً نخواهيد توانست از پس حل اين معضل برآييد.

بعد ازتقویت اراده، برای رسیدن به مقصود راهکارهای زیر کمک زیادی شما می کند :
1ـ در امر پاک سازي محيط جدي باشيد . مردانه محيط پيراموني خود را از هر نوع وسيله محرک عاري کنيد. به عنوان مثال اگر اینترنت زمینه ساز گناه شماستتا مدتي به سراغ اينترنت نرويد.
2ـ از فکر و ترسيم صحنه ‏هاي محرک در ذهن و خيال پرهیز کنید.

نکته:
تقویت باور قلبي به اين که خداوند همواره ناظر و حاضر است(2)‌، به ياد مرگ و آخرت بودن(3)، باور اين که که واجبات ديني براي کمال و ترقي و جهت رسيدن به نعمت هاي بي پايان خدا مقرر شده و محرّمات به خاطر نجات از بدبختي ممنوع گرديده است، پرهيز از مجالست و هم‏نشيني با اهل دنيا (4) و دور از معنويت، محاسبه نفس، بهره ‏گيري از قرآن كريم و انس با آن، بهره‏ گيري از ائمه هدي (ع) و توسل به آن ها و شناخت آثار گناه و .... از مواردی است که براي تقويت ايمانتان و دوری از گناه به شما کمک می کند.
اگر با این توضیحات مشکل شما حل نشد، حتما با یک مشاور روانشناس مشکل را مطرح کنید.

موفق باشيد!

پي نوشت ها :
1. اعراف (7) آيه 200.
2. علق(96) آيه14‌.
3. زلزال (99) آيه 7 و 8 .
4. نجم(53) آيه 29.

موضوع قفل شده است