جمع بندی اين استخاره ها چقدر اعتبار دارن؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اين استخاره ها چقدر اعتبار دارن؟

سلام عليكم بنده همزمان در دو دانشگاه مطرح قبول شده بودم امسال اما از اواخر تابستان كه نتايجو اعلام كردن تا شروع سال تحصيلي شرايطم طوري بود كه نتونستم تصميم بگيرم كدومو انتخاب كنم از طرفي همش امروز و فردا كردم كه تحقيق و مشورت كنم و .... سرآخر زمان ثبت نام دانشگاه الف رسيد و از اونجايي كه من آگاهي كافي نداشتم و شرايطم يكمي آشفته بود ، استخاره كردم كه دانشگاه الف برم يا نه.البته ابنطوري استخاره كردم كه خودم قرآنو باز كردم و شماره صفحشو تو اينترنت زدم. جواب خيلي بد اومد و من رفتم دانشگاه ب .بعد از گذشت دوهفته چون باز اطلاع كافي نداشتم و حالم هم خوش نبود و استدلال كافي براي اومدن به دانشگاه ب رو نداشتم، دوباره به فكر افتادم كه الف بهتره يا ب و چون حالم مساعد نبود كه تصميم رو از آگاهي بگيرم و تصميم گيري محال بود دوباره استخاره كردم كه برم الف يا نه.البته ايندفه يكي از علماي مجرب قم استخاره كرد و گفت كه خوبه برو و اضطراب نداشته باش فرجي خواهد شد.و من اكنون دانشگاه الف هسنم.البته حالا از هر دوتاش تا حدودي اطلاعات كسب كردم و نسبتا از اين دانشگاه راضيم اما مشكل اينه كه گاهي بع ياد اون استخاره اول ميفتم كه خيلي بد اومدع بود و عذاب مي كشم. حالا دوتا سوال داشتم: شرايط استخاره اول درست؟ و اينكه اين استخاره ها چقدر اعتبار دارن؟ خيلي ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عمار

[=arial]با سلام و ادب
شما باید بعد از مشورت و تحقیق استخاره می کردید و استخاره هم طبق روشی که بیان شده باید انجام شود.
دانشگاه اول که هستید خوبه و نیازی به نگرانی و ناراحتی نیست.

لازم است پیش از استخاره جهات زیر در نظر گرفته شود:
1ـ استمداد از عقل و فکر:
خداوند بر بندگان منّت گذارده و آنها را با نیروى عقل مجهّز ساخته است. عقل مى تواند در بسیارى از موارد سرانجام کار را از نظر سود و زیان روشن سازد و تشخیص دهد کدام یک از انجام و ترک، مصلحت است؛ در این موارد هرگز استخاره به تسبیح و قرآن مورد ندارد.

2ـ مشورت با افراد مطّلع:
اسلام بقدرى به مساله مشورت اهمّیّت داده که آن را از علائم ایمان دانسته است. قرآن مجید مى فرماید: «وَ اَمْرُهُمْ شُورى بَیْنَهُمْ»؛ (و کارهایشان به صورت مشورت در میان آنهاست). و نیز خداوند به پیامبر خود دستور مى دهد که در کارهاى مهم با یاران خود مشورت کند: «وَ شاوِرْهُمْ فِى الاَمْرِ»؛ (با آنان مشورت کن!) در این صورت هرگاه نظر قاطعى از افراد با تجربه در کارى ابراز گردید، دیگر موردى براى استخاره باقى نمى ماند.

امّا در صورتى که ابهام کار از طریق عقل خود انسان و از راه مشورت گشوده نشد و مطلب ابهام و پیچیدگى پیدا کرد، در این موقع انسان در حالت تحیّر و تردید فرو مى رود و یک حال بلاتکلیفى، توام با ناراحتى براى او پدید مى آید.

دوست عزیز به جای فک کردن به نتیجه استخاره اول یا استخاره آنلاین و .... تلاشتو بکن و درس بخون بزار شاگرد اول بشی تا بتونی نتیجه خوب بگیری.

fateme 88;953344 نوشت:
دوست عزیز به جای فک کردن به نتیجه استخاره اول یا استخاره آنلاین و .... تلاشتو بکن و درس بخون بزار شاگرد اول بشی تا بتونی نتیجه خوب بگیری.

يعني خلاف استخاره عمل كردن تاثيري نداره؟

عمار;953058 نوشت:
[=arial]با سلام و ادب
شما باید بعد از مشورت و تحقیق استخاره می کردید و استخاره هم طبق روشی که بیان شده باید انجام شود.
دانشگاه اول که هستید خوبه و نیازی به نگرانی و ناراحتی نیست.

لازم است پیش از استخاره جهات زیر در نظر گرفته شود:
1ـ استمداد از عقل و فکر:
خداوند بر بندگان منّت گذارده و آنها را با نیروى عقل مجهّز ساخته است. عقل مى تواند در بسیارى از موارد سرانجام کار را از نظر سود و زیان روشن سازد و تشخیص دهد کدام یک از انجام و ترک، مصلحت است؛ در این موارد هرگز استخاره به تسبیح و قرآن مورد ندارد.

2ـ مشورت با افراد مطّلع:
اسلام بقدرى به مساله مشورت اهمّیّت داده که آن را از علائم ایمان دانسته است. قرآن مجید مى فرماید: «وَ اَمْرُهُمْ شُورى بَیْنَهُمْ»؛ (و کارهایشان به صورت مشورت در میان آنهاست). و نیز خداوند به پیامبر خود دستور مى دهد که در کارهاى مهم با یاران خود مشورت کند: «وَ شاوِرْهُمْ فِى الاَمْرِ»؛ (با آنان مشورت کن!) در این صورت هرگاه نظر قاطعى از افراد با تجربه در کارى ابراز گردید، دیگر موردى براى استخاره باقى نمى ماند.

امّا در صورتى که ابهام کار از طریق عقل خود انسان و از راه مشورت گشوده نشد و مطلب ابهام و پیچیدگى پیدا کرد، در این موقع انسان در حالت تحیّر و تردید فرو مى رود و یک حال بلاتکلیفى، توام با ناراحتى براى او پدید مى آید.

با تشكر از جوابتون
منظورتون از خوب دانشگاه اولي كه رفتم يا دانشگاه الف كه هستمه؟

سلام ...
امیدوارم که خوب و خوش و سلامت باشید

یوم التوپ

استخاره محمد علی شاه و به توپ بستن مجلس ...

بسم الله الرحمن الرحیم ...
پروردگارا اگر من امشب توپ به در مجلس بفرستم و فردا با قوه جبریه مردم را اسکات نمایم خوب است و صلاح است . استخاره خوب بیاید و الا .... استخاره ای که یکصد و هشت سال از نگارش آن میگذرد و استخاره ای که میرزا ابوطالب زنجانی روحانی ضد مشروطه آن را واجب قلمداد میکند و این چنین پاسخ میدهد ... آیه هم میفرماید نترسید ما با شما هستیم ... این کار باید بشود و غلبه قطعی هست اگر چه در اول زحمت داشته باشد ....
[=IRANSans]

سلام ...

یک مدیری بوده که همیشه تصمیم های خوب و درست در درون زندگیش میگرفته ... همیشه در درون شرکت بهترین تصمیمها رو میگرفته و اطرافیانش همیشه مبهوت تصمیم های درست و سریع ایشون بودند ... تا اینکه این مدیر ارشد یک روز بازنشسته میشه ... رفیق قدیمی که عمری با ایشون دمخور بوده بهش نزدیک میشه و ازش میپرسه ... میشه رمز موفقیت خودت رو عنوان کنی ... و ایشون در پاسخ میگه ... بسیاری از تصمیم ها هستند که نیاز به مشورت و شور و ... داره که معمولا اون تصمیم ها رو در درون جلسه ها و با حصور هیئت مدیره تصمیم گیری میکنم ...

ولی تصمیم هایی که نیاز به تصمیم سریع من دارند .... از نوعی دیگر هست ...

اگر ما در درون زندگیمون با تصمیم هایی طرف باشیم که فرقشون بین خوب و خوب هست
یا فرقشون بین بد و بد هست ...

بهترین کار این هستش که پشت دو راهی نمونیم ... و خودمون رو معطل نکنیم ... حتی اگر در تقابل میان یک تصمیم بد و بد ... گزینه بدتر رو انتخاب کنیم ... یا اگر در تقابل میان خوب و خوب ... گزینه خوبتر رو انتخاب نکینم ...

سرعت عمل و اجرای سریع و باور به درستی راه میتونه اون انتخاب رو خیلی خیلی بهتر به نتیجه برسونه ... و در نهایت میگه ...

من در درون جیبم تعدادی خرده سنگ داشتم ... هر وقت با چنین تصمیم هایی رو برو بودم ... تعدادی از اونها را با دستم برمیداشتم اگر تعدادش زوج بود یک انتخابی رو انجام میدادم و اگر تعدادشون فرد بود انتخابی دیگر رو میکردم .

جمع بندی

پررسش:
در چه شرایطی باید استخاره کرد؟

پاسخ:
استخاره باید بعد از مشورت و فکر انجام شود که شخص هنوز در دو راهی می باشد و نتوانسته است تصمیم آخر را بگیرد. و روش استخاره هم طبق آن چیزی که در روایات رسیده باید باشد.

لذا لازم است پیش از استخاره جهات زیر در نظر گرفته شود:
1ـ استمداد از عقل و فکر:

2ـ مشورت با افراد مطّلع:

موضوع قفل شده است