جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نظر امام باقر (علیه‌السلام) درباره عمر و ابوبکر

نوشته
    7
    حضور
    5 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11

نظر امام باقر (علیه‌السلام) درباره عمر و ابوبکر

سلام
    لطفا در رابطه با نویسنده این حدیث، منشأ آن و هرآنچه به این نوشته مربوط می‌شود بنده را راهنمایی کنید.
    امام ابوحنیفه فرمود: به مدینه آمدم و به نزد امام محمد باقر رحمه الله رفتم، گفت: ای برادر عراقی! در مجلس ما ننشین.من نشستم و گفتم: خداوند ترا صلاح بخشد، در مورد ابوبکر و عمر رضی الله عنهما چه می‌گویی؟فرمود: خداوند ابوبکر و عمر را مورد رحمت و بخشش خود قرار دهد.گفتم: پیروان شما در عراق می‌گویند که تو از آنان اظهار بیزاری می‌نمایی.فرمود: پناه بر خدا! سوگند به پروردگار کعبه که آنان دروغ گفتند، آیا نمی‌دانی که علی، دخترش ام‌کلثوم بنت فاطمه را به ازدواج عمر بن خطاب درآورد؟! و آیا نمی‌دانی که مادربزرگ ام‌کلثوم خدیجه، سرور زنان بهشت و پدربزرگش رسول الله صلى الله علیه وسلم، خاتم پیامبران، سیدالمرسلین و پیامبر پروردگار جهانیان و مادرش فاطمه سرور زنان جهان و برادرانش حسن و حسین سرور جوانان بهشت و پدرش علی بن ابی‌طالب که در اسلام دارای شرف و فضیلت است، می‌باشد؟ اگر عُمر شایسته‌ی همسری ام‌کلثوم نمی‌بود، علی دخترش را به ازدواج عمر در نمی‌آورد.گفتم: اگر نامه‌ای به آنان بنویسی و این دروغی که بر شما بسته‌اند، را تکذیب کنی، مناسب است!گفت: آنان نامه‌ها را نمی‌پذیرند؛ من به تو آشکارا گفتم که این جا ننشین، قبول نکردی و نشستی، پس چه طور ممکن است که آنان از نامه‌ای اطاعت می‌کنند؟!نویسنده: امام محمد ابوزهره (ابوحنیفه حیاته و عصره، آراؤه و فقهه: ۱۴۴-۱۴۵٫)

2. صلوات

3.  

نوشته
    684
    حضور
    48 روز 10 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    18
    صلوات
    1995

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدرا

5. صلوات ها 3

علاقه
    رجال و حدیث، فقه و کلام در حوزه اهل سنت
    نوشته
    2,857
    حضور
    47 روز 14 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10620

نقل قول نوشته اصلی توسط شوق حرم نمایش پست ها
    سلام
    لطفا در رابطه با نویسنده این حدیث، منشأ آن و هرآنچه به این نوشته مربوط می‌شود بنده را راهنمایی کنید.
    با سلام و عرض ادب

1) محمد ابوزهره(م1395هـ)، یکی از اندیشوران اهل سنت در حوزه مذاهب اسلامی است که با تألیف کتابهایی همچون: «تاريخ المذاهب الإسلامية» و «الإمام الصادق - حياته وعصرة - آراؤه وفقه»؛[1] و « أبو حنيفة - حياته وعصرة - آراؤه وفقه»؛[2] و.... بدین عرصه خدمت نموده است.

2) مصدر نقل مذکور، از کتاب: «أخبار أبي حنيفة وأصحابه»؛[3] تألیف: ابو عبدالله صیمری حنفی(م436هـ)‌، است.

3) بررسی روایت:
    ظاهرا این خبر در هیچ یک از منابع روایی جز کتاب مذکور نقل نشده است؛ و از آنجا که راویان این خبر از ابوحنیفه از راویان مجهول[4] و ضعیف[5] بوده، این نقل بر اساس اصول رجالی اهل سنت، معتبر نمی باشد.

موفق باشید.

[1] . بی شک نگارش کتابی با هدف معرفی امام صادق(علیه السلام) و معرفی جایگاه علمی و معرفتی و دیدگاههای فقهی آنحضرت از سوی یک عالم اهل سنت، کار ارزشمندی به شمار می رود؛ هر چند چنین امری به معنای پذیرش همه ی مطالب وی در مورد اهل بیت(علیهم السلام) و شیعه نخواهد بود.

[2] . https://ia600201.us.archive.org/13/items/FPabha/abha.pdf

[3] . أخبار أبي حنيفة وأصحابه، الحسين بن علي بن محمد بن جعفر، أبو عبد الله الصَّيْمَري الحنفي (المتوفى: 436هـ)، ص88، عالم الكتب – بيروت:‌ ««حَدثنَا عمر بن إِبْرَاهِيم المقرىء قَالَ ثَنَا مكرم قَالَ ثَنَا عَليّ بن الْحسن المخرمي قَالَ ثَنَا مُحَمَّد بن هَارُون بن عبد الله بن مياح قَالَ ثَنَا أبي قَالَ ابو هِشَام أَصْرَم بن حَوْشَب الْهَمدَانِي قَالَ ثَنَا عبد الرَّحْمَن بن عبدويه الْيَشْكُرِي قَالَ سَمِعت أَبَا حنيفَة يَقُول قدمت الْمَدِينَة فَأتيت أَبَا جَعْفَر مُحَمَّد بن عَليّ فَقَالَ يَا أَخا أهل الْعرَاق الا تجْلِس إِلَيْنَا فَجَلَست فَقلت أصلحك الله مَا تَقول فِي أبي بكر وَعمر فَقَالَ رحم الله أَبَا بكر وَعمر قلت إِنَّهُم يَقُولُونَ عندنَا بالعراق انك تتبرأ مِنْهُمَا فَقَالَ معَاذ الله كذبُوا وَرب الْكَعْبَة اَوْ لست تعلم ان عليا زوج ابْنَته ام كُلْثُوم ابْنة فَاطِمَة من عمر بن الْخطاب وَهل تَدْرِي من هِيَ لَا ابا لَك جدَّتهَا خَدِيجَة سيدة نسَاء أهل الْجنَّة وجدهَا رَسُول الله صلى الله عَلَيْهِ وَسلم خَاتم النَّبِيين وَسيد الْمُرْسلين وَرَسُول رب الْعَالمين وَأمّهَا فَاطِمَة سيدة نسَاء الْعَالمين وأخواها الْحسن وَالْحُسَيْن سيدا شباب أهل الْجنَّة وأبوها عَليّ بن أبي طَالب ذُو الشّرف والمنقبة فِي الاسلام فَلَو لم يكن لَهَا أَهلا لَا ابالك لم يُزَوّجهَا أَيَّاهُ قَالَ قلت فَلَو كتبت إِلَيْهِم كتابا فَكَذبت على نَفسك قَالَ لَا يطيعون الْكتب هَذَا أَنْت قد قلت لَك عيَانًا أَلا تجْلِس إِلَيْنَا فعصيتني فَكيف يطيعون الْكتاب».
    [4] . «عبد الرَّحْمَن بن عبدويه الْيَشْكُرِي»، مجهول(مبهم) می باشد؛ و هیچ ترجمه ای از وی در کتب رجالی یافت نمی گردد.

[5] . «أَصْرَم بن حَوْشَب الْهَمدَانِي»، از ضعفاء و متروکین بوده که ابن حبان وی را به وضع و جعل حدیث متهم نموده است:

«المجروحين، ابن حبان (المتوفى: 354هـ)، ج1، ص181، ترجمه ی: 121، دار الوعي – حلب: «أَصْرَم بن حَوْشَب الْهَمدَانِي الْخُرَاسَانِي يَرْوِي عَن زِيَاد بْن سَعْد وَغَيره روى عَنْهُ الْحَسَن بْن أَبِي الرَّبِيع كَانَ يضع الْحَدِيث عَلَى الثِّقَات»؛

الضعفاء والمتروكون، الدارقطني (المتوفى: 385هـ)، ج1، ص259، ترجمه ی: 114، مجلة الجامعة الإسلامية بالمدينة المنورة: «أصرم بن حوشب الهمدانى أبو هشام منكر الحديث»؛

الضعفاء، أبو نعيم الأصبهاني (المتوفى: 430هـ)، ج1، ص64، دار الثقافة - الدار البيضاء: «الأصرم بن حَوْشَب الْهَمدَانِي روى عَن قُرَّة وَزِيَاد بن سعد لَا شَيْء».

ویرایش توسط صدرا : ۱۳۹۶/۰۹/۰۲ در ساعت ۱۷:۳۱
    مناجات العارفین لمولانا علی بن الحسین (علیهما السلام)

«إلهى! فَاجْعَلْنا مِنَ الَّذينَ تَوَشَّحَتْ [تَرَسَّخَتْ‏] أشْجارُ الشَوْقِ إلَيْكَ فى حَدآئِقِ صُدُورِهِمْ، وَأخَذَتْ لَوْعَةُ مَحَبَّتِكَ بِمَجامِعِ قُلُوبِهِمْ»؛

(معبودا! پس ما را از آنانى قرار دِهْ كه نهالهاى شوق به تو در باغ دلشان سبز و خرّم [يا: پايدار] گشته، و سوز محبّتت شراشر قلب آنها را فرا گرفته است).

بحارالانوار، ج91، ص150.

7. صلوات

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 14

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری