چرا امام حسین ع فرمودند هل من ناصر ینصرنی؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا امام حسین ع فرمودند هل من ناصر ینصرنی؟

سلام برشما

سوال من این هست که امام حسین شب عاشورا به یاران خود فرمودند هرکه میخواهد برود ، پس چرا در روز عاشورا فرمودند هل من ناصر ینصرنی؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هادی

hamidreza12;952335 نوشت:
سلام برشما

سوال من این هست که امام حسین شب عاشورا به یاران خود فرمودند هرکه میخواهد برود ، پس چرا در روز عاشورا فرمودند هل من ناصر ینصرنی؟

با سلام و عرض ادب و تقدیر از پرسش خوب شما
از تأخیر به وجود آمده در امر پاسخگویی عذرخواهی می کنم
دو نکته را بایستی مدّ نظر داشته باشید:
اول اینکه: در جریان شب عاشورا امام حسین (علیه‌السلام) به همراهان خود فرمودند که من بیعت را از شما برداشتم، هر که می‌خواهد، برود؛ این پیشنهاد در واقع آخرین آزمایش از سوى حسین بن على (علیه‌السلام) بود و هدف امام از این کار، آزادی کامل یاران و همراهان بود تا مبادا کسی از روی اکراه و حیا در رکاب او بماند.

دوم: با توجه به روایات مختلف عالم هستی در اختیار ولیّ زمان است کافی بود امام اراده می‌فرمودند و لشکریان عالَم با یک چشم برهم زدنی لشکر دشمن را نابود می کردند لذا «هل من ناصر ینصرنی» به معنی نصرت و یاری طلبیدن نمی تواند باشد چرا که طبق روایات جنّیان هم به یاری حضرت آمده بودند اما خود حضرت اذن ندادند. (علامه مجلسی، بحار الانوار، ج 44، ص 330، مؤسسه الوفاء، بیروت لبنان)
بنابراین حضرت قصد داشتند با این جمله «هل من ناصر ینصرنی» حتی در آخرین لحظات هم که شده دشمن را هدایت کنند، چرا که اگر دشمن به یاری حضرت می آمد یقینا هدایت می شد.
در حقیقت هدف آن حضرت این بود که نور دل‌ها را بیرون بکشد و اگر قلبی هست که قابلیت نورانی شدن دارد، با خود همراه کند که این اتفاق افتاد و چند نفر از سپاهیان لشکر عمر سعد در روز عاشورا به یاران امام حسین (علیه‌السلام) پیوستند.

برای مطالعه بیشتر ر.ک: آیت الله سعادت پرور فروغ شهادت

سلام.
اینو فکر کنم از آقای پناهیان شنیدم که گفتند:
ادبیان شب و روز عاشورا فرق داشت. شب گفتند هرکی میخواد بره ظهر گفت آیا کمک کننده ای هست؟ ادبیات شب عاشورا برای این بود که اگر هنوز ناخالصی و یا ناپاکی در لشکر امام هست بره، و ادبیات ظهر عاشورا برای این بود که اگر هنوز پاک و خالصی در لشکر دشمن هست بیاد و هدایت بشه. در واقع امام، الک کردند.
(جملات بالا نقل به مضمون بود، قطعا حجت الاسلام زیبا تر بیان کردند)

موضوع قفل شده است