بهترین کتاب دینی

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بهترین کتاب دینی

سلام بهترین کتب دینی و مذهبی که مطالعه کردین و خیلی ازش لذت و بهره بردین رو معرفی کنید
بهمراه نام نویسنده
و خلاصه یک خطی از موضوع آن
اجرکم عندالله

برچسب: 

سلام
در این تاپیکی که لینکشو گذاشتم کتابای خوبی معرفی شده
http://www.askdin.com/showthread.php?t=57487&goto=newpost
کتابای پیشنهادی خودم هم
کتاب سلام بر ابراهیم؛زندگینامه شهید ابراهیم هادی
کتاب های سرای آخرت و گناهان کبیره از آیت الله دستغیب خوبه فقط اینکه کتاب های آیت الله دستغیب یکم سنگینه بعضی مفاهیمش؛از اسم کتاب ها معلومه درباره چه موضوعی هست.
کتاب "کفایة الأثر فی نص علی الأئمه اثنی عشر" کتاب خوبیه؛این کتاب فقط حدیث هست اگه اشتباه نکنم احادیث از پیامبر باشند،احادیث این کتاب درباره ی اثبات واقعه غدیر خم و برحق بودن ولایت امام علی (ع) بعد از فوت پیامبر (ص)است،این کتاب به عنوان مرجع استفاده میشه.
یاعلی

ممنون از شما
کتاب کفایه الاثر.... متنش عربی هست یا فارسی؟

خودم هم کتاب شبهای پیشاور رو چند روزه شروع کردم و بنظرم کتاب خوبی هست در رابطه با شیعه و سنی

کتاب کفایه الاثر که دست من هستش یک صفحه حدیث به زبان عربی و صفحه روبه روش ترجمه فارسی هست
جلدش هم فیروزه ای
ترجمه ی آقای رضا رفیعی

انتظار مذهب اعتراض شهید شریعتی وحماسه حسینی شهید مطهری

درجستجوی حق;951962 نوشت:
سلام بهترین کتب دینی و مذهبی که مطالعه کردین و خیلی ازش لذت و بهره بردین رو معرفی کنید
بهمراه نام نویسنده
و خلاصه یک خطی از موضوع آن
اجرکم عندالله

بهترین کتاب هایی که می تونم پیشنهاد بدم اینا هستن یعنی فوق العاده هستن.

کتاب المراقبات مرحوم میرزا جواد اقا ملکی تبریزی در کتاب علاوه بر یاد آوری و ذکر مهمترین اعمال و مراقبات سال و ذکر نکاتی درباره سیر و سلوک ، به مناسبتهای مختلف مباحث ارزنده ای در زمینه معارف اسلامی دارد
کتاب اسرار الصلاه میرزا جواد اقا ملکی تبریزی کتاب رساله لقا الله میرزی جواد اقا ملکی تبریزی این کتاب در زمینه سیر و سلوک هستش.
کتاب ارشاد شیخ مفید رحمت الله علیه درباره سیره اهل بیت علیهم سلام. در این کتاب فضایل و مناقب ائمه معصومین و حوادث مهم زندگی ایشان به تصویر کشیده شده است

کتاب الملاحم و الفتن سید ابن طاووس که درباره فتنه و اشوب های اخر الزمان در علایم ظهور حضرت مهدی علیه سلام هستش.
کتاب کشف المحجه سید ابن طاووس که وصیت های ایشان به فرزندانشان می باشد.

کتاب عیون اخبار الرضا شیخ صدوق رحمت الله علیه یکی از جامع‌ترین کتب شیعی در تاریخ علی بن موسی الرضا، امام هشتم شیعیان، و گفتاوردهای او به تألیف شیخ صدوق است

کتاب توحید مفضل علامه مجلسی رحمت الله علیه کتابی است که امام صادق(ع) آن را بر یکی از شاگردانش به نام مفضل بن عمر املاء کرده و در آن از اسرار و شگفتی های آفرینش انسان، حیوانات، جهان هستی و حکمت بلایا و سختی ها سخن گفته است و نظام احسن خلقت را به بهترین بیان نمایانده است.

کتاب جلاء العیون علامه مجلسی رحمت الله علیه که درباره زندگانی 14 معصوم علیهم سلام است.
کتاب جهاد با نفس شیخ حر عاملی این کتاب رو به شدت توصیه می کنم.
کتاب حلیة المتقین علامه مجلسی رحمت الله علیه که راجع به آداب و سنن و اخلاق نوشته شده.

کتاب زینب کبری(ع) از ولادت تا شهادت علامه سید محمد کاظم قزوینی رحمت الله علیه
کتاب سنن النبی علامه طباطبایی رحمت الله علیه کتاب طب الائمه علامه سید عبدالله شبر رحمت الله علیه

کتاب علل الشرایع شیخ صدوق رحمت الله علیه که درباره اسرار افرینش و فلسفه احکام هستش.
کتاب عین الحیات علامه مجلسی رحمت االه علیه که وصیت های پیامبر گرامی اسلام(ص) به ابوذر غفاری هست.

کتاب المحاسن ابو جعفر احمد بن محمد بن خالد الرقی
مرحوم علامه مجلسی در یک جلد بحارالانوار در مورد کتاب المحاسن می نویسد: ( کتاب المحاسن از اصول معتبره است که کلینی (صاحب کتاب شریف کافی ) و همه مولفان بعد او از این کتاب بهره برده و روایت نقل کرده اند. همچنین شیخ صدوق در مقدمه (من لا یحضره الفقیه) می نویسد: تمام احادث کتاب از منابع مشهور استحراج شده است، منابعی که عالمان شیعه به آن استناد و مراجعه می کنند: مانند کتاب (المحاسن نوشته احمد بن ابی عبدالله البرقی).
شیخ طوسی نیز در کتب خود بسیار از المحاسن روایت نقل کرده است. با توجه به مطالب فوق می توان گفت اکثر متون و منابع شیعه بویژه (کتب اربعه) وام دار این محدث گرانقدر و تالیف ارزشمند او هستند.

کتاب جامع السعادات علامه مولا مهدی نراقی رحمت الله علیه این کتاب رو به شدت توصیه می کنم.
جامع السعادات مشتمل بر سه باب است: باب اول در مقدمات که در آن مباحث کلی و مبانی علم اخلاق مطرح شده است، از قبیل تجرد و بقای نفس، تأثیر طبیعت آدمی بر اخلاق، نقش تربیت در اخلاق، شرف علم اخلاق به سبب شرافت موضوع و غایتش، ترکیب حقیقت انسان از جهات متقابل و اینکه غایت سعادت، تشبه به مبدأ یا خالق یعنی خداست؛ باب دوم در اقسام اخلاق، شامل مباحثی چون اجناس فضایل و رذایل، بحث درباره ی فضایل چهار گانه (حکمت، عدالت، شجاعت و عفت)، در حقیقت عدالت، اینکه عقل نظری ادراک کننده فضائل و رذائل است، حد وسط (اعتدال) و اطراف آن (افراط و تفریط) در اخلاق؛ باب سوم درباره اخلاق پسندیده، شامل یک مقدمه و چهار مقام. در مقدمه از راه نگهداری اعتدال فضائل، درمان کلی بیماری نفس و درمان ویژه بیماری نفس بحث می‌شود و در مقامات، از قوه عاقله، امور متعلق به قوه غضب، رذائل و فضائل قوه شهوت، پژوهش در باب رذائل و فضائلی که مربوط به این قوای سه گانه یا متعلق به دو قوه از آنهاست، سخن به میان می‌آید. کتاب جامع السعادات با دو بحث مبنایی شروع می‌شود: یکی بحث تجرد نفس که در اکثر کتاب‌هایی که درباره اخلاق اسلامی نگاشته شده‌اند، مقدّم بر سایر مباحث است؛ دیگری بحث خیر و سعادت،زیرا غایتِ تهذیب نفس، وصول به خیر و سعادت است.

کتاب حیات القلوب علامه مجلسی رحمت الله علیه این کتاب در برگیرنده سرگذشت مفصل انبیای الهی، تاریخ زندگانی پیامبر اسلام(ص) و امامان شیعه(ع) است.

کتاب معراج السعاده حاج ملا احمد نراقی رحمت الله علیه . این کتاب رو به شدت توصیه می کنم.
باب اول : بیان بعضی مقدمات نافعه از حالات نفس و منفعت فضایل اخلاق
باب دوم: سبب انحراف اخلاق از جاده پسندیده و حصول اخلاق ذمیمه
باب سوم: در بیان محافظت اخلاق حمیده از بیرون رفتن از حد اعتدال
باب چهارم: در تفصیل انواع اخلاق و بیان شرافت فضایل و کیفیت اکتساب هریک
باب پنجم : اسرار و آداب عبادات

معانی الاخبار شیخ صدوق رحمت الله علیه
این کتاب حاوی احادیثی است که جنبه تحریف زدایی از چهره واقعیت ها را دارد. و بازگوکننده تأویل و بیان واقعی الفاظ شبهه انگیزی است که در آیات قرآن و یا در سنت آمده و دارای چند احتمال است و معمولاً دست آویز بدخواهان شده بود و به همین دلیل شیعیان آن مسائل را از ائمه راستین اسلام پرسیده و پاسخ دریافت داشته اند.

مقتل لهوف سید بن طاووس(ره) این كتاب خلاصه ای از داستان جانسوز كربلا است كه واقعه كربلا را به ترتيب از بدو حركت امام حسين (ع) از مدينه به سوی كربلا تا بازگشت اهل بيت به مدينه با هدف اسناد روايت ، نقل نموده است

کتاب مقتل مفید این کتاب با سرفصل هایی همچون؛ «ادله امامت و گوشه ای از فضایل امام حسین(ع)»، «اقدامات امام(ع) پس از مرگ معاویه»، «سبب دعوت و جریان قیام و شهادت امام(ع)» و... آغاز شده و با جریاناتی همچون شهادت مسلم بن عقیل و خروج امام از مکه و تشویف پیامبر اکرم(ص) به ادامه حرکت امام حسن(ع) ادامه می یابد.
فصل های پایانی این مقتل همچون مقاتل دیگر به رشادت یاران امام حسین(ع) پرداخته و در بیانی صریح و با درنظر گرفتن حقایق این واقعه، در فصلی مجزا گوشه ای از فضایل امام حسین(ع) و ثواب زیارت او و ذکر مصیبت آن حضرت را توضیح می دهد.

کتاب منتهی الآمال شیخ عباس قمی رحمت الله علیه که در مورد تاریخ زندگی پیامبر اسلام صل الله علیه آله و سلم و اهل بیت علیهم السلام می‌باشد و یکى از بهترین و مستندترینِ کتاب‏ها در این موضوع است.

کتاب مهدی موعود علامه مجلسی رحمت الله علیه
کتاب الغدیر علامه امینی رحمت الله علیه کتابی‌ست در اثبات ولایت بلافصل امام علی (ع) بعد ازپیامبر گرامی اسلام (ص) و اثبات مذهب شیعه. این کتاب رو به شدت توصیه می کنم.

کتب اربعه به نام های الکافی ، من لا یحضره الفقیه ، تهذیب الاحکام و الاستبصار

کتاب اعتقادات شیخ صدوق رحمت الله علیه او در این کتاب با استناد به روایات معصومان به اثبات عقائد شیعه می‌پردازد.
کتاب الخصال شیخ صدوق رحمت الله علیه کتاب خصال با وجود حجم کم، دائرةالمعارف بزرگی از معارف اسلامی و احکام حلال و حرام است و به مباحث تاریخی، تفسیر قران کریم، نکات فلسفی و مسائل سیاسی نیز اشاره دارد.

کمال الدين وتمام النعمة شیخ صدوق رحمت الله علیه درباره مباحث مهدویت
کتاب الغيبة شیخ طوسی رحمت الله علیه درباره غیبت امام زمان
کتاب وسائل الشيعه شیخ حر عاملی رحمت الله علیه کتاب وسائل الشیعه مجموعه‌ای کامل و معتبر از روایات پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) درباره احکام و فقهی در ۵۰ بخش موضوعی گردآوری شده .

ali 000;952080 نوشت:
بهترین کتاب هایی که می تونم پیشنهاد بدم اینا هستن یعنی فوق العاده هستن.

سلام . خیلی لطف کردین و وقت گذاشتین. از شما تشکر و قدردانی میکنم.