جمع بندی استرس زیاد به دلیل ترس از عدم موفقیت تحصیلی

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
استرس زیاد به دلیل ترس از عدم موفقیت تحصیلی

سلام.من دانشجوی سال اول پرستاری هستم.قبل کنکور که کلی استرس داشتم برای کنکور فکر میکردم با ورود به دانشگاه این احساس خاتمه پیدا کنه اما الان که تقریبا ده و نیم ماه از ورود من به دانشگاه میگذره شرایطم بهتر که نشده هیچ داره روز به روز بدتر میشه.من از همون روز اولی که پا به مدرسه گذاشتم روی نمره و تحصیلاتم حساس بودم و انصافا کم هم موفقیت کسب نکردم تو این راه.منتهی من وارد یک رقابت کاملا کاملا کاملا ناخواسته شدم که داره دیووووونم میکنه.تپش قلب و حالت تهوع و سرگیجه همش به خاطر اینکه نمرم یه وقت کم نشه،اگه استاد باهام لج کنه چی،فلان تحقیقمو چیکار کنم،راستی کنفرانس فلان درسم مونده،آخ آخ هنوز هیچی از فلان درس نخوندم و .... استرسای اینچنینی.انقدر وضعیت فیزیکی و جسمانیم به هم ریخته که خواستم برم دکتر بهم دارو بده ولی خودم احساس میکنم بیشتر از هر چیزی نیاز به داروی معنوی دارم خصوصا من که آدمی هستم معتقد و مذهبی.اینطوری پیش بره دچار بیماری های حاد روحی خواهم شد!لطفا راهنمایی بفرمایید،متشکرم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

جوان جست جو گر;951803 نوشت:
سلام.من دانشجوی سال اول پرستاری هستم.قبل کنکور که کلی استرس داشتم برای کنکور فکر میکردم با ورود به دانشگاه این احساس خاتمه پیدا کنه اما الان که تقریبا ده و نیم ماه از ورود من به دانشگاه میگذره شرایطم بهتر که نشده هیچ داره روز به روز بدتر میشه.من از همون روز اولی که پا به مدرسه گذاشتم روی نمره و تحصیلاتم حساس بودم و انصافا کم هم موفقیت کسب نکردم تو این راه.منتهی من وارد یک رقابت کاملا کاملا کاملا ناخواسته شدم که داره دیووووونم میکنه.تپش قلب و حالت تهوع و سرگیجه همش به خاطر اینکه نمرم یه وقت کم نشه،اگه استاد باهام لج کنه چی،فلان تحقیقمو چیکار کنم،راستی کنفرانس فلان درسم مونده،آخ آخ هنوز هیچی از فلان درس نخوندم و .... استرسای اینچنینی.انقدر وضعیت فیزیکی و جسمانیم به هم ریخته که خواستم برم دکتر بهم دارو بده ولی خودم احساس میکنم بیشتر از هر چیزی نیاز به داروی معنوی دارم خصوصا من که آدمی هستم معتقد و مذهبی.اینطوری پیش بره دچار بیماری های حاد روحی خواهم شد!لطفا راهنمایی بفرمایید،متشکرم.

با عرض سلام و ادب خدمت شما و همه اسک دینی های عزیز
از حسن اعتمادتون به این انجمن بسیار سپاسگذارم و از مسئله ایکه با آن مواجهید متاسفم عمل و رعایت راهکارهای زیر در رفع این مسئله بسیار موثر می باشد
همچنانکه خود نیز اشاره نمودید استرس زیاد نه تنها سبب مشکلات جسمانی می شود سبب بیماری و افت تحصیلی و...نیز می شود لذا لازم است حتما برای آن چاره جویی نمایید. راهکارهای مقابله با اضطراب عبارتند از :

1. پذیرش استرس و اضطراب به عنوان بخشی از زندگی:استرس و اضطراب در حد معمولی آن خوب است چراکه کم آن حرکت و انگیزه را از انسان می گیرد و انسان بی خیال می شود و زیاد آن نیز مسائل مختلفی را به همراه دارد اما معمولی آن هم انگیزه بخش و محرک است و هم مضرات احتمالی را ندارد. لذا اضطراب در حد معمولی خوب هم می باشد.
  2. اهمیت زیادی ندادن و بی خیال بودن
  3. تمرین و آمادگی قبلی
  4. نفس عمیق
  5. ورزش و نرمش
  6. برنامه ریزی مناسب برای مطالعه و آمادگی قبل از امتحان(همراه با خواب و ورزش و تغذیه مناسب)
  7. پیش بینی رخدادهای مثبت
  8. استفاده از دم نوشهای گیاهی
  9. درصورت کم خون بودن درمان آن
  10. توجه به معنویت(نماز اول وقت،ذکر صلوات و استغفار،دعا و توسل به اهل بیت(ع) و مناجات با خداوند)
  11. استفاده از تکنیکهای آرامش بخش
  12. استفاده از شیوه های مناسب در هنگام پاسخگویی به سوالات نظیر اینکه ابتدا سوالات را نگاه نمودن و نوشتن سوالاتی که می دانید و سپس به بقیه سوالات پرداختن
  13. صرف صبحانه مناسب
  14. تغذیه سالم
  15. خواب مناسب و اندازه
  16. افزایش تمرکز و دوری از فعالیتهای تمرکز زدا
  17. با خود در مورد اینکه اگر نمره مطلوب را نگیرید چه اتفاقی می افتد صحبت نمایید و آن اتفاق را برای خود کوچک در نظر بگیرید.
  18. و...

در پناه قرآن و عترت موفق باشید

یا علی

دوست عزیز قرآن خوندن به آدم آرامش بده

سلام
به نظر من به یک روانشناس یا مشاور مراجعه کنید
حتما کمکتون میکنن

من خودم هم امسال کنکور دارم و خیلی نگرانم و تقریبا شرایط شما رو دارم. دعا کنید منم موفق بشم

[=Arial Black]

جوان جست جو گر;951803 نوشت:

سلام
استرسهای شما دو نوع است و هر کدام یک راه حل خاص خود دارد:

الف- برخی از نگرانی هایتان منطقی نیست و باید دور ریخته شود.
مثلا اینکه: اگر نمره ام کم شود چه کنم؟
همینکه درس را یاد گرفته اید و با نمره خوب (17 به بالا) پاس شده ، کافی است. نگران اینکه چرا 20 نشده یا چرا کمتر از نمره فلان دوستم است نباشید، چون اینها در حقیقت اهمیتی ندارند و شما در خیال خودتان برایش اهمیت ایجاد کرده اید. به قول قرآن: إن هی الا اسماء سمیتموها أنتم و آبائکم ما أنزل الله بها من سلطان. (نجم /23)
اینکه آدم برای چیزی که در واقعیت اهمیت ندارد ، به طور خیالی اهمیت قائل شود، منشأ برخی استرس هاست.

ب- برخی نگرانی هایتان هم منطقی است که به نظرم با "برنامه ریزی" قابل "رفع" است: مثل اینکه: کنفرانس فلان درسم مونده، هیچی از فلان درس نخوندم، و ...
در این موارد ، اگر برنامه ریزی خوبی داشته باشید ، کمتر دچار استرس میشوید.
چون وقتی می بینید که طبق نقشه (برنامه) پیش می روید و عقب نیستید ، خیالتان راحت می شود.
برنامه هم باید طبق ظرفیتهای شما باشد. بر اساس واقعیتها باشد.

برای تمام وقتتان برنامه ریزی نکنید. وقت آزادتان (وقتی که در اختیار شماست و مشغول کلاس یا حتی خواب نیستید) را مشخص کنید و برای 80% آن برنامه ریزی کنید.

به هر حال هیچ وقت طبق "حداکثر توانتان" برنامه ریزی نکنید. ورزشکاران هم معمولا تا حدود 80 درصد توان قلبشان میتوانند بدوند و حرکت ورزشی انجام دهند. اگر بالای 80% توان قلب ، کار کنند ، خطرناک است.

[=Arial Black][=Arial Black]من به شیوه برنامه ریزی های خودم عنوان "برنامه ریزی مایع" داده ام. یعنی حجمش و وزنش ثابت است ، اما شکلش در هر ظرفی (= شرایطی) ممکن است تغییر کند.

عبد شکور;953106 نوشت:
[=Arial Black]
[=Arial Black][=Arial Black]من به شیوه برنامه ریزی های خودم عنوان "برنامه ریزی مایع" داده ام. یعنی حجمش و وزنش ثابت است ، اما شکلش در هر ظرفی (= شرایطی) ممکن است تغییر کند.

سلام
میشه بیشتر درباره این برنامه ریزی مایع توضیح بدهید؟درباره نحوه برنامه ریختن و...

جلسات مذهبی روـشرکت کن،نماز اول وقت
خواندن قران،گوش دادن قران
در مصیبت سیدالشهدا گریه کن

ازدواج کن

[="Arial Black"][="Blue"]

یا علے;953107 نوشت:
سلام
میشه بیشتر درباره این برنامه ریزی مایع توضیح بدهید؟درباره نحوه برنامه ریختن و...

سلام
همون برنامه ریزی عادی خودتون را که انجام میدین ، "جامد"ش نکنید. مثلا اگر قراره روزی دو ساعت ریاضی بخونین و یک ساعت ورزش کنین ، مشخص نکنید که حتما دو ساعت ریاضی باید از ساعت 8 تا 10 باشه و یک ساعت ورزش باید از ساعت 11 تا 12 باشه.
اشکالش اینه که ممکنه کاری پیش بیاد و نشه که در ساعت معین ، کار مخصوص آن ساعت انجام بشه. مثلا اگر ساعت 9 براتون میهمان آمد ، مطالعه شما بهم میخوره.

برنامه را اینجوری قرار بدید که بگویید: "من روزی دو ساعت ریاضی می خوانم ، یک ساعت ورزش می کنم، و ... ".
حالا چه دو ساعت ریاضی را 8 تا 10 انجام بدین، چه هر وقت دیگری ، یا به دو قسمت یک ساعته یا چهار قسمت نیم ساعته و جدا از هم تقسیمش کنید ، از نظر برنامه مشکلی نداره و شما برنامه را انجام دادین. مثل یک لیتر آب که حجم مشخصی داره اما میتونین در یک ظرف استوانه ای ، یا یه ظرف مکعبی ، یا در دو تا ظرف با اندازه و شکلهای مختلف بریزینش. اما اگر با یک آجر با ابعاد کاملا مشخص سر و کار داشته باشین، فقط باید در مکانی با ابعاد کاملا مشخص خودش قرار بگیره و نمیشه هر جایی قرارش داد.

آنچه در "برنامه ریزی مایع" مهم است ، اینه که "کار مورد نظر" با همان "اندازه" ای که در برنامه مشخص شده، انجام بشه. زمانش اصلاً مهم نیست.[/]

جمع بندی: استرس زیاد به دلیل ترس از عدم موفقیت تحصیلی

سوال :

پاسخ :

با عرض سلام و ادب خدمت شما و همه اسک دینی های عزیز
از حسن اعتمادتون به این انجمن بسیار سپاسگذارم و از مسئله ایکه با آن مواجهید متاسفم عمل و رعایت راهکارهای زیر در رفع این مسئله بسیار موثر می باشد
همچنانکه خود نیز اشاره نمودید استرس زیاد نه تنها سبب مشکلات جسمانی می شود سبب بیماری و افت تحصیلی و...نیز می شود لذا لازم است حتما برای آن چاره جویی نمایید. راهکارهای مقابله با اضطراب عبارتند از :

1. پذیرش استرس و اضطراب به عنوان بخشی از زندگی:استرس و اضطراب در حد معمولی آن خوب است چراکه کم آن حرکت و انگیزه را از انسان می گیرد و انسان بی خیال می شود و زیاد آن نیز مسائل مختلفی را به همراه دارد اما معمولی آن هم انگیزه بخش و محرک است و هم مضرات احتمالی را ندارد. لذا اضطراب در حد معمولی خوب هم می باشد.
  2. اهمیت زیادی ندادن و بی خیال بودن
  3. تمرین و آمادگی قبلی
  4. نفس عمیق
  5. ورزش و نرمش
  6. برنامه ریزی مناسب برای مطالعه و آمادگی قبل از امتحان(همراه با خواب و ورزش و تغذیه مناسب)
  7. پیش بینی رخدادهای مثبت
  8. استفاده از دم نوشهای گیاهی
  9. درصورت کم خون بودن درمان آن
  10. توجه به معنویت(نماز اول وقت،ذکر صلوات و استغفار،دعا و توسل به اهل بیت(ع) و مناجات با خداوند)
  11. استفاده از تکنیکهای آرامش بخش
  12. استفاده از شیوه های مناسب در هنگام پاسخگویی به سوالات نظیر اینکه ابتدا سوالات را نگاه نمودن و نوشتن سوالاتی که می دانید و سپس به بقیه سوالات پرداختن
  13. صرف صبحانه مناسب
  14. تغذیه سالم
  15. خواب مناسب و اندازه
  16. افزایش تمرکز و دوری از فعالیتهای تمرکز زدا
  17. با خود در مورد اینکه اگر نمره مطلوب را نگیرید چه اتفاقی می افتد صحبت نمایید و آن اتفاق را برای خود کوچک در نظر بگیرید.
  18. و...

در پناه قرآن و عترت موفق باشید

یا علی

1.سايت انجمن گفتگوي ديني، انجمن مشاوره، كارشناس: راهنما: تاريخ:17/ 09/ 1396

موضوع قفل شده است