جمع بندی آیا گزارش شرابخواری حمزه سیدالشهدا صحت دارد؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا گزارش شرابخواری حمزه سیدالشهدا صحت دارد؟

آیا گزارش شرابخواری حمزه سیدالشهدا صحت دارد؟ اهل سنت گزارشی را نقل می کنند که حمزه سید الشهداء العیاذ بلله شراب نمی نوشیده؟ می دانم که دورغ است و اینگونه موارد در زمان بنی امیه به یاران اهل بیت نسبت داده می شده، اما می خواستم پاسخ علمی آن را بدانم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عماد

سلام علیکم
مکتب خلفا برای مقابله با مکتب اهل به شیوه های متعددی توسل جستند. از جمله این شیوه ها تخریب چهرهای اهل بیت و منسوبین به اهل است. این شیوه در زمان بنی امیه به اوج خود رسید. زهری روایت گر درباری بنی امیه است. او به نفع بنی امیه احادیث زیادی جعل کرده است از جمله:هری از عایشه نقل می کند که نزد پیامبرخدا بودم، عباس و علی بن ابی طالب را دیدم که به سوی ما می آیند، پیامبر وقتی آن دو را دید، فرمود: عایشه! اگر می خواهی به قیافه دو نفر از اهل آتش بنگری به این دو نفر نگاه کن!
«یا عائشة إن سرّک أن تنظری إلی رجلین من أهل النار، فانظری إلی هذین قد طلعا»(1)
داستان جعلی حمزه سید شهداء از چنین شخصی نقل شده است.

1. شرح نهج البلاغه، ج 4، ص 64

حَدَّثَنَا عَبْدَانُ: أَخْبَرَنَا عَبْدُ اللَّهِ: أَخْبَرَنَا يُونُسُ، حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ صَالِحٍ: حَدَّثَنَا عُتبَةُ: حَدَّثَنَا يُونُسُ، عَنْ الزُّهْرِيِّ: أَخْبَرَنَا عَلِيُّ بْنُ حُسَيْنٍ‏ : أَنَّ حُسَيْنَ بْنَ عَلِيٍّ- عَلَيْهِمْ السَّلَام- أَخْبَرَهُ: أَنَّ عَلِيًّا قَال

زهری از ‏ علی بن الحسین علیهماالسلام، از پدرش حسین بن علیعلیهماالسلام و او از پدر خویش علی بن ابی طالب علیهماالسلام برایم نقل کرد:
من دو نفر شتر داشتم که در کنار خانه همسایه می خوابیدند، روزی دیدم که کوهان آنها زنده زنده دریده و پهلویشان شکافته شده و جگرهایشان بیرون ریخته است. با دیدن این منظره، به شدت متأثر شدم و اشکم روان گردید، پرسیدم: چه کسی این کار قساوت بار را مرتکب شده است؟ گفتند: عمویت حمزة بن عبدالمطّلب و اکنون او با گروهی از دوستانش و با شرکت کنیزک خواننده ای در حال خوردن شراب اند و آن کنیزک در ترانه اش این جمله را مترنم است: «اَلا یا حمزة للشرف النوّاء»؛ «ای حمزه، شتران پرگوشت را دریاب.»
و حمزه با شنیدن این کلمات از زبان آن کنیزک تشویق شده، دست به شمشیر برد و شترها را به این روز سیاه انداخت! زهری می افزاید: علیّ بن ابی طالب گفت: من به جهت شکایت از عمویم حمزه، نزد پیامبر خدا رفتم و جریان شترها و حضور حمزه در خانه همسایه در مجلس بزم و می خواری را به آن حضرت گزارش کردم. پیامبر خدا، در حالی که من و زیدبن حارثه به دنبالش حرکت می کردیم، وارد آن خانه شد و حمزه را نکوهش و مذمّت کرد. حمزه که به شدّت مست و چشمانش سرخ شده بود، نگاه تندی به سراپای پیامبر خدا انداخت و گفت: مگر شماها بردگان و غلامان پدر من نیستید که بر من اعتراض می کنید؟! پیامبر خدا با شنیدن این جمله از ترس جانش عقب عقب برگشت و خانه را ترک کرد!(1)

1. صحيح البخاري، ج‏6، ص: 260، صحيح مسلم، ج‏3، ص: 1568؛ سنن أبي داود، ج‏3، ص: 1306؛ البدايةوالنهاية،ج‏3،ص:345؛

ننگ مادر بزرگ بنی امیه یعنی هند جگر خوار در ماجرای جنگ احد و به شهادت رساندن حضرت حمزه علیه السلام باعث شده تا آنان به تحریب چهره حمزه بپردازند. هند با وعده های زشت، وحشی را ترغیب کرد تا حمزه را به شهادت برساند. او پس از به شهادت رساندن حمزه، جگر حمزه را برای هند برد و این زن جنایتکار جگر را به دندان گرفت.(1) زیرا هند نذر کرده بود تا جگر حمزه را بخورد(2) او از اعضای بریده او، برای خود گوشواره، دست بند و خلخال درست کرد و آنها را با جگر حمزه به مکه برد.(3)
بنابراین بنی امیه از تخریب چهره حمزه علیه السلام علاوه تخریب چهره بنی هاشم به صورت عام، این استفاده را می بردند تا به جامعه القا کنند اگر مادر بزرگ ما چنین کاری کرده حمزه نیز انسان چندان مثبتی نبوده است.

1. بلاذری، احمد بن یحیی، انساب الاشراف، بیروت،‌دارالفکر،‌ ۱۴۱۷م، ج۳، ص۲۸۶ـ۲۸۷.
2.ابن سعد، الطبقات الکبری، ۱۴۱۰ق، ج۳، ص۱۲.
3.واقدی، محمد بن عمر، کتاب المغازی، چاپ مارسدن جونز، لندن، ۱۹۶۶، ج۱، ص۲۸۵ـ۲۸۶

جمع بندی

پرسش:
اهل سنت گزارشی را نقل می کنند که حمزه سید الشهداء شراب می نوشیده؟ می دانم که دورغ است و اینگونه موارد در زمان بنی امیه به یاران اهل بیت نسبت داده می شده، اما می خواستم پاسخ علمی آن چیست؟

پاسخ:
مکتب خلفا برای مقابله با مکتب اهل به شیوه های متعددی توسل جستند. از جمله این شیوه ها تخریب چهرهای اهل بیت و منسوبین به اهل بیت است. این شیوه در زمان بنی امیه به اوج خود رسید. زهری روایتگر درباری بنی امیه است. او به نفع بنی امیه احادیث زیادی جعل کرده است از جمله:هری از عایشه نقل می کند که نزد پیامبرخدا بودم، عباس و علی بن ابی طالب را دیدم که به سوی ما می آیند، پیامبر وقتی آن دو را دید، فرمود: عایشه! اگر می خواهی به قیافه دو نفر از اهل آتش بنگری به این دو نفر نگاه کن!
«یا عائشة إن سرّک أن تنظری إلی رجلین من أهل النار، فانظری إلی هذین قد طلعا»(1)

داستان جعلی حمزه سید شهداء از چنین شخصی نقل شده است.
حَدَّثَنَا عَبْدَانُ: أَخْبَرَنَا عَبْدُ اللَّهِ: أَخْبَرَنَا يُونُسُ، حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ صَالِحٍ: حَدَّثَنَا عُتبَةُ: حَدَّثَنَا يُونُسُ، عَنْ الزُّهْرِيِّ: أَخْبَرَنَا عَلِيُّ بْنُ حُسَيْنٍ‏ : أَنَّ حُسَيْنَ بْنَ عَلِيٍّ- عَلَيْهِمْ السَّلَام- أَخْبَرَهُ: أَنَّ عَلِيًّا قَال
زهری از ‏ علی بن الحسین (علیهماالسلام)، از پدرش حسین بن علی (علیهماالسلام) و او از پدر خویش علی بن ابی طالب (علیهماالسلام )برایم نقل کرد:

من دو نفر شتر داشتم که در کنار خانه همسایه می خوابیدند، روزی دیدم که کوهان آنها زنده زنده دریده و پهلویشان شکافته شده و جگرهایشان بیرون ریخته است. با دیدن این منظره، به شدت متأثر شدم و اشکم روان گردید، پرسیدم: چه کسی این کار قساوت بار را مرتکب شده است؟ گفتند: عمویت حمزة بن عبدالمطّلب و اکنون او با گروهی از دوستانش و با شرکت کنیزک خواننده ای در حال خوردن شراب اند و آن کنیزک در ترانه اش این جمله را مترنم است: «اَلا یا حمزة للشرف النوّاء»؛ «ای حمزه، شتران پرگوشت را دریاب.»

و حمزه با شنیدن این کلمات از زبان آن کنیزک تشویق شده، دست به شمشیر برد و شترها را به این روز سیاه انداخت! زهری می افزاید: علیّ بن ابی طالب گفت: من به جهت شکایت از عمویم حمزه، نزد پیامبر خدا رفتم و جریان شترها و حضور حمزه در خانه همسایه در مجلس بزم و می خواری را به آن حضرت گزارش کردم. پیامبر خدا، در حالی که من و زیدبن حارثه به دنبالش حرکت می کردیم، وارد آن خانه شد و حمزه را نکوهش و مذمّت کرد. حمزه که به شدّت مست و چشمانش سرخ شده بود، نگاه تندی به سراپای پیامبر خدا انداخت و گفت: مگر شماها بردگان و غلامان پدر من نیستید که بر من اعتراض می کنید؟! پیامبر خدا با شنیدن این جمله از ترس جانش عقب عقب برگشت و خانه را ترک کرد!(2)

ننگ مادر بزرگ بنی امیه یعنی هند جگر خوار در ماجرای جنگ احد و به شهادت رساندن حضرت حمزه علیه السلام باعث شده تا آنان به تحریب چهره حمزه بپردازند. هند با وعده های زشت، وحشی را ترغیب کرد تا حمزه را به شهادت برساند. او پس از به شهادت رساندن حمزه، جگر حمزه را برای هند برد و این زن جنایتکار جگر را به دندان گرفت.(3) زیرا هند نذر کرده بود تا جگر حمزه را بخورد(4) او از اعضای بریده او، برای خود گوشواره، دست بند و خلخال درست کرد و آنها را با جگر حمزه به مکه برد.(5)
بنابراین بنی امیه از تخریب چهره حمزه (علیه السلام) علاوه تخریب چهره بنی هاشم به صورت عام، این استفاده را می بردند تا به جامعه القا کنند اگر مادر بزرگ ما چنین کاری کرده حمزه نیز انسان چندان مثبتی نبوده است.

پی نوشت ها:
1. شرح نهج البلاغه، ج 4، ص 64
2. صحيح البخاري، ج‏6، ص: 260، صحيح مسلم، ج‏3، ص: 1568؛ سنن أبي داود، ج‏3، ص: 1306؛ البدايةوالنهاية،ج‏3،ص:345؛
3. بلاذری، احمد بن یحیی، انساب الاشراف، بیروت،‌دارالفکر،‌ ۱۴۱۷م، ج۳، ص۲۸۶ـ۲۸۷.
4.ابن سعد، الطبقات الکبری، ۱۴۱۰ق، ج۳، ص۱۲.
5.واقدی، محمد بن عمر، کتاب المغازی، چاپ مارسدن جونز، لندن، ۱۹۶۶، ج۱، ص۲۸۵ـ۲۸۶.

موضوع قفل شده است