جمع بندی چگونه تحقیق کنم؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه تحقیق کنم؟

سلام من دارم یه تحقیق انجام میدم که کاملا شخصیه. هیچ جایی قرار نیست ارایه بشه. کاملا دلبخواهی.
اما میخوام تحقیقم طبق اصول علمی و درست و حسابی انجام بدم
بحثم اینا نیست...

من در مورد موضوع تحقیقم فکر می کنم و افکارم را می نویسم. گاهی هم از کتابها یا منابعی چیزهایی که به درد تحقیقم بخوره را یادداشت میکنم.
مشکل من نحوه یادداشت کردنه.

حجم مطالب زیاده. میتونم فکرمو روی یه کاغذ بنویسم ولی چگونه نظمش بدم؟ اگر توی یه دفتر بنویسم ، خوب باید فکرهای مختلفم را که به مسایل مختلف اون تحقیق مربوط میشه ، از هم جدا بنویسم. حالا فرض کنیم بعد از مدتی بخوام فکر قبلی ام را که در فلان صفحه نوشته شده ، تکمیل کنم یا تغییر بدم. جا نداره. چون بلافاصله بعدش (یا در ورق بعدی) مطلب دیگری نوشته شده.

تایپ کردن مطالب در فایل ورد کار خوبیه اما خیلی وقتگیره. وقتی فکری سراغم میاد باید فوری بنویسمش وگرنه می پره!
اگر هم اول توی یه کاغذ بنویسم و بعدا بخوام اونا را تایپ کنم بازم نمیشه. چون به محض دیدن اون کاغذ و خوندن مطالبش ، دوباره ذهنم میجوشه و هی مطلب میده بیرون عین فواره... ضمنا تایپ کار کندیه. چه تایپ مستقیم و چه تایپ از روی یک نوشته.

مدتی بود که موبایلم را روی ضبط صدا میذاشتم و افکار فواره ای ام را می گفتم و ضبط می کردم. حاصلش شاید بیش از هزار فایل صوتیه! اینها هم هیچ نظمی ندارند. مکتوب کردن اینها هم خودش یه دردسر بزرگه.

الا یک پوشه گرفتم که ورق های سوراخ دار درش قرار می گیره. ورق های دفتر را می کنم و مطلبم را می نویسم و بعد آن ورق دفتر را پانج میکنم و لای میله های آن پوشه قرار میدم. اینطوری اگر بعدا لازم بشه ، میشه مطلبی را بین دو مطلب دیگه قرار داد. یعنی محدودیتی از این جهت نیست. شماره گذاری صفحات هم اینگونه میتونه رعایت بشه که فرضا اگر بین ورق شماره 16و ورق شماره 17 بخوام دو ورق دیگه قرار بدم ، شماره اعشاری می زنم:
16 - 16/1 - 16/2 - 17

البته اشکال این نوع شماره گذاری اینه که مثلا معلوم نیست بلین 16 و 18 آیا یک ورق هست؟ یا چند ورق؟
میشه یه فهرست موضوعی هم براش گذاشت که مثلاً: درباره فلان مساله از مسایل مربوط به موضوع تحقیق ، در ورقهای شماره 7، 13، 25/6، 49 مطلب نوشته شده.

اشکال دیگر این روش هم ظاهر نامناسب و نامرتب پوشه و ورقهای توشه. چون تنظیم اینکه جای پانج همه ورقها یکسان باشه سخته. البته ورقهای سوراخ دار آماده هستند (کاغذ کلاسور) ولی دوست ندارم از آنها استفاده کنم چون هم هزینه دارند ، هم ایرانی نیستند و من با ناخرسندی و اجبارا از چیز خارجی استفاده می کنم ، همینکه خود پوشه و خودکارم مارک خارجی دارن اعصابمو به قدر کافی خورد میکنه.

مطالب دیگری هم هست که ان شاء الله در حین بحث یادم بیاد میگم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

[=arial]با سلام و احترام
بزرگوار شما قبل از ثبت و شروع باید مقدماتی را انجام بدین بعد وارد مرحله کار بشین!
مطالعه کتابهای روشهای تحقیق و اشنایی با روش تدوین مقاله و نحوه ثبت ادرس منابع!
( مطالعه چند تا تحقیق خودش می تونه به شما کمک کنه که کارتون جلو بیفته و روش را یاد بگیرین!)
در تحقیق آنچه نخست مهمه:
داشتن یک طرح تحقیق است: یعنی باید موضوع تحقیق اول مشخص بشه! دنبال چه هدفی هستید، موضوع نباید کلی باشه، والا اصلا نمیشه کار به جایی برد و نتیجه مناسبی گرفت!! پس ابتدا باید موضوع را مشورت بگیرید! مرتبه بعدی فصل بندی و بخش بندی مطالب مرتبط با این موضوع است.
البته قبل از ورود به تدوین و بخش بندی دو سه تا کتاب مرتبط با موضوع مورد نظر را باید همین طوری مطالعه کنین بعد تا حدودی محدوده کار و نیاز شما در این تحقیق روشن میشه!
اگر چند تا مقاله ای که مرتبط با موضوع شماست را ببینین و از منابع انها برای خودتان منبع پیدا کنین، کار شما را محکم تر و سهل تر می کند! بعد از طی این مراحل می توانید طبق منابع موجود کار تحقیقی را شروع کنین!
نحوه نگارش به نظرم اگر تایپی باشه بهتره!
نشد می توانید برای هر فصل به طور جدا چند تا کتاب را ببینید و طبق ان مطالعه کنین و بعدا مطالب مفید را ثبت کنید. در حقیقت بالای فیش شما باید عنوان بحث روشن شود، ثبت ادرس کتاب در لای متن یا پاورقی و ادرس کامل منبع در حین تحقیق لازم و ضروری است! این کاغذهای کلاسور که سیمی هستند، خوبه!
در خدمتتون هستیم!!
( در صورت امکان موضوع تحقیق خودتان را اعلام بفرمایید تا کمکتون کنیم به هدفتون برسید!)

دوست عزیز انشالله که موفق باشی . میتونی از اول روی برگه بنویسی. و بعدش همه رو تایپ کنی . چون تحقیق تایپ نشده ولو مفید تو دنیای امروز جایگاهی نداره. و اینکه از منابع مختلف استفاده کن . تحقیق خوب وقت خوب هم میگیره

نشاط;952073 نوشت:
در صورت امکان موضوع تحقیق خودتان را اعلام بفرمایید تا کمکتون کنیم به هدفتون برسید!

موضوعش کاملا بکر و تازه است. در هیچ یک از آثار علمای سلف ندیده ام به این نکته پرداخته باشند.... تا جاییکه بنده خودم اصطلاح وضع می کنم و حتی نام موضوع را هم خودم یک اصطلاح گذاشته ام... وگرنه این موضوع جایی ذکر نشده تا اینکه نامی داشته باشد! فعلا نمی توانم در باره موضوع توضیح بیشتری بدهم....

مشکل من در شیوه انجام تحقیق نیست. چون بدیع است و اصلش بر تفکر است و اگر از منابعی استفاده می شود ، به خاطر این نیست که در آن منابع درباره موضوع چیزی درج شده است بلکه از برخی نکات آنها استفاده می کنم و آنها را در موضوع خودم هضم می کنم.
تحقیقم هم اصلا "مقاله" نیست... قصد دارم ان شاء الله در صورت رسیدن به نتیجه ، آن را به صورت یک کتاب منتشر کنم.
مشکل من همانطور که در متن اولم عرض کردم ، در شیوه یادداشت کردن مطالب و نتایج تفکراتم است. مشکلات شیوه فعلی کارم را مشروحا ذکر کردم. لطفا در زمینه مشکلات مطروحه بنده را راهنمایی بفرمایید:

رهروی شهدا;951605 نوشت:
سلام من دارم یه تحقیق انجام میدم که کاملا شخصیه. هیچ جایی قرار نیست ارایه بشه. کاملا دلبخواهی.
اما میخوام تحقیقم طبق اصول علمی و درست و حسابی انجام بدم
بحثم اینا نیست...

من در مورد موضوع تحقیقم فکر می کنم و افکارم را می نویسم. گاهی هم از کتابها یا منابعی چیزهایی که به درد تحقیقم بخوره را یادداشت میکنم.
مشکل من نحوه یادداشت کردنه.

نشاط;952073 نوشت:
نحوه نگارش به نظرم اگر تایپی باشه بهتره!

مشکلات این روش را در کار خودم عرض کردم:
رهروی شهدا;951605 نوشت:
تایپ کردن مطالب در فایل ورد کار خوبیه اما خیلی وقتگیره. وقتی فکری سراغم میاد باید فوری بنویسمش وگرنه می پره!
اگر هم اول توی یه کاغذ بنویسم و بعدا بخوام اونا را تایپ کنم بازم نمیشه. چون به محض دیدن اون کاغذ و خوندن مطالبش ، دوباره ذهنم میجوشه و هی مطلب میده بیرون عین فواره... ضمنا تایپ کار کندیه. چه تایپ مستقیم و چه تایپ از روی یک نوشته.

نشاط;952073 نوشت:
باید موضوع را مشورت بگیرید!

عذر می خواهم. این جمله از نظر دستور زبان فارسی درست نیست و ظاهراً "گرته برداری" است. شکل درست آن "درباره موضوع مشورت کنید" است.
(بنده روی دستور زبان حساسیت دارم).
به هر حال، چون تحقیقم کاملا دلبخواهی است و قرار نیست جایی ارائه بشه ، موضوعش هم دلبخواهی است و "مشورت برای انتخاب موضوع"، موضوعیت ندارد.

[=arial]با سلام و احترام
امیدوارم که موضوع شما خیلی مفید واقع بشود، ولی به هر حال در کارهای تحقیقی مشورت در مورد انتخاب موضوع و فعالیت و تلاش در آن حیطه یک امر بدیهی و لازم است، حال که شما در این مسئله احساس نیاز نمی بینید! یه چیز دیگر!
در نحوه نگارش فیش هایی در بیرون می فروشند یا خودتان می توانید تهیه کنید!
قبل از فیش برداری باید موضوع خودتان را ساختار بندی کنید، موضوع زیر مجوعه اش باید مشخص شود، بعد می توانید تحت هر عنوان کلی مطالبی را بنویسید بعد در کنار هم قرار دهید تا یک هدف مشخص از این تالیف در بیاد!
باید کد گذاری کنید؛ برای صفحات، عنوان، فصلها و بخشها تا بعدا بتوانید هر فیشی را در کنار بحث مرتبط قرار دهید!
اگر بحثها را بعد از فیش برداری زودتر و سریع تر به متن تبدیل کنید بهتره، فصل فصل پیش بروید، نه اینکه 1000 تا فیش را در دستتون داشته باشید بعد بخواهید به متن تبدیل کنید، این سختر می شود و...
کتاب مفید کتابی است که مستند و محکم باشد! اگر شما می خواهید با تفکرات خودتان بنویسید باید تحلیلی و استدلالی باشد، همین طوری نمی توان مطلبی را ادعا و بیان کرد!

سوال:
من یک تحقیقی را انجام می دهم که کاملا سلیقه ای و شخصی است و جایی قرار نیست ارائه شود. اما می خواهم تحقیقم طبق اصول علمی باشد، من در مورد موضوع تحقیقم فکر می کنم و افکارم را می نویسم. قسمت عمده از مشکلم، نحوه یادداشت کردن هست، لطفا راهنمائی کنید.

پاسخ:
اینکه انگیزه نوشتن را دارید، جای خوشحالی است و امید است به موفقیت های بزرگی دست یابید. در امر تحقیق بهتر است قبل از شروع و یا در حین کار، مقدماتی طی شود تا بعد از آن بتوان با تلاش هدفمند و مطلوب کار را پیش برد و نتایج خوبی را بدست آورد. توصیه می شود در این مسئله به دو جهت عنایت شود؛
جهت اول: کسب آگاهی در زمینه تحقیق از طریق مطالعه کتابها و مقالات معتبر و یا شرکت در دوره های کارگاهی روش تحقیق که در مراکز آموزشی برگزار می شود. البته اگر یک استاد خصوصی که در زمینه تحقیق کار کرده و پیوسته با او در ارتباط باشید خیلی راحت می توانید پیشرفت بکنید.
جهت دیگر: به کارگیری روشهای استناندارد در تحقیق و رعایت ضوابط آیین نگارش و روشهای رایج تحقیق (اعم از بکارگیری نوع روش و یا نوع ثبت) همراه با یک استاد راهنما می باشد. معمولا تحقیقاتی که در آن استاد راهنما فرد محقق را همراهی نمی کند، نتایج خیلی عالی بدست نمی آید. احتمال اینکه محقق کار تکراری انجام داده و خارج از موضوع به پژوهش مشغول شود، بیشتر خواهد بود، بنابراین ورود به وادی تحقیق بدون علم و آگاهی و فعالیت با عدم حضور استا راهنما صحیح نیست.

موضوع قفل شده است