جمع بندی من مسلمانم یا نه؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
من مسلمانم یا نه؟

سلام....من بعضی از دلایلی رو که به خودی خود و به تنهایی بررسی می کنم اطمینان پیدا می کنم که خدایی هست و پیامبر و دینی فرستاده با نام محمد و اسلام و قرآن وحی اوست...مثلا یکی از این دلایل، تحدی قرآنه....مثلا گذاره های تاریخی و روایی هست که به ما رسیده....اما از اون طرف وقتی عمیق تر به مساله نگاه می کنم چیز هایی می بینم که باز اینجا برعکس دفعه اول، اطمینان پیدا می کنم که خدایی وجود نداره و پیامبری نفرستاده و قرآن کلام خدا نیست و خیلی از گذاره های دینی اسلام مسرخه و بی معنیه....با این توضیح توی یک جور مخمصه و ندانم گیر کردم...از یک طرف می بینم که قرآن کلام خداست و وحیه....از یک طرف مثلا می بینم که نماز خودن و شکر و عبادت خدا به جا آوردن یک امر مهمل و بی معنیه و خنده داره....خوب می خواستم بدونم با این توضیحی که دادم آیا من یک مسلمان حساب می شم؟؟؟می شه من مسلمان حساب بشم در حالی که خیلی از اعتقادات و گذاره های دینی رو حتی گاها خنده دار می بینم مثل نماز خوندن رو؟؟؟
سوال دوم من اینه که این تناقض چطور ممکنه، چطور ممکنه من هرچی تحقیق می کنم از یک طرف از روی ادله هایی پی مبرم که قرآن کلام خداست و حی است و اینا و یک طرف از روی ادله های پی برم که این قرآن کلام خدا نیست و سخنانش همگی حکیمانه نیست و خیلی گاها سخنان باطل دارد؟؟این تناقض غیر قابل انکار پذیری که با اون روبرو هستم چطور توجیه پذیره، الان من به این نتیجه رسیدم که اصولا عقل من اصلا معیار رسیدن به حقایق این چنینی نیست...اگر بود چطور دچار این تناقض می شد!!!معلومه که عقل اعتباری نداره و وسیله رسیدن به حقایقی این چنینی نیست!!!!حالا من باید چی کار کنم، تکلیف من چیه....

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

سوال:

- می شود من مسلمان حساب بشم در حالی که در حالیکه در مورد برخی از اعتقاد و اعمال دین تردید دارم؟

- سوال دوم من اینه که این تناقض چطور ممکنه، چطور ممکنه من هرچی تحقیق می کنم از یک طرف از روی ادله هایی پی مبرم که قرآن کلام خداست و حی است و اینا و یک طرف از روی ادله های پی برم که این قرآن کلام خدا نیست و سخنانش همگی حکیمانه نیست؟

پاسخ:

در پاسخ باید به چند مسئله توجه شود:

- نخست آنکه مسلمان کسی است که به وحدانیت خداوند و پیامبری حضرت محمد (ص) اعتقاد داشته باشد. کسی که این دو ویژگی را داشته باشد، مسلمان است، هرچند گاهی تردیدهایی برایش ایجاد شود.

- با این حال نباید اینگونه باشد که این تردیدهای برای شما باقی بماند. به تعبیر شهید مطهری، شک گذرگاه خوبی است ولی اقامتگاه خوبی نیست. شک اگر ماندگار باشد، ویرانگر می شود. بنابراین باید سعی کنید که بر سوالات و تردیدهای خودتان غلبه کنید.

- اینکه تصور کنید که عقل اعتبار ندارد چون نظرهای مختلفی می دهد، صحیح نیست، زیرا اگر یک استدلال کامل و تام باشد، دیگر جای این تردیدها نیست. اساسا محال است که هم گزاره «الف ب است» و هم «الف ب نیست» هر دو صحیح باشند. حتما یکی درست و دیگری نادرست است. بنابراین، اگر ما در رفت و آمد هستیم و هنوز موضع محکم نداریم، معنایش این است که استدلال های مختلف را به اندازه کافی و با دقت بالا بررسی نکرده ایم. اگر این کار راه انجام دهیم، آنگاه برایمان روشن خواهد شد که یک سو قابل دفاع و یک سو غیرقابل دفاع است. در این حالت، اتخاذ موضع کار دشواری نیست.

- بنابراین من پیشنهاد میکنم، اولا تمرکز خودتون رو در یک موضوع بالا ببرید و مطالعه جدی کنید از منابع خوب. ثانیا در یک مسئله خاص، استدلال های مختلف رو کاملا ارزیابی کنید و نقاط ضعف و قوت رو استخراج کنید. در نهایت قادر خواهید بود به این تردید پایا بدهید.

موفق باشید

برای مطالعه بیشتر در زمینه اعتقادات به این کتاب مراجعه کنید:

آموزش عقائد، آیت الله مصباح یزدی، انتشارات موسسه امام خمینی (ره)

موضوع قفل شده است