جمع بندی تجربیات طلبگی

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تجربیات طلبگی

سلام علیکم.

بنده چند سال پیش برای طلبگی ثبت نام کردم رد شدم!
فعلا دانشجو هستم.

شاید 2 سال دیگه بعد از گرفتن مدرک کارشناسی(اگه خدا بخواد) دوباره ثبت نام کنم.

ولی چند تا سوال دارم.
قبلا از روحانی پرسیدم گفتن که در طول درس خوندن نمیشه از حوزه خارج بشی یعنی در دوران تحصیل حتی خونه رفتن تعطیل!

سوالم اینه آیا به محیط حوزه میشه لب تاپ و یا کامپیوتر رو میزی برد؟
سوال دیگه اینکه که بین ترم ها(یا هرچیزی که اسمش هست!) میشه رفت خونه؟
این فضای بسته که حتی خونه حق نداری بری مگه اینکه مرخصی بگیری کمی منو میترسونه.

لطفا کارشناسان و کاربران هر تجربه ای از طلبگی دارن چه مرتبط به سوالم باشه چه نباشه بیان کنن تا با محیطش بیشتر آشنا بشم. در فضای مجازی خیلی کم گفته شده در این موارد.

امیدوارم کمک کنید. یا حق.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

خدارا خدارا;950970 نوشت:
سلام علیکم.

با عرض سلام و ادب خدمت شما برادر عزیز و همه اسک دینی های عزیز

خدارا خدارا;950970 نوشت:
فعلا دانشجو هستم.

ولی چند تا سوال دارم.
قبلا از روحانی پرسیدم گفتن که در طول درس خوندن نمیشه از حوزه خارج بشی یعنی در دوران تحصیل حتی خونه رفتن تعطیل!

لطفا کارشناسان و کاربران هر تجربه ای از طلبگی دارن چه مرتبط به سوالم باشه چه نباشه بیان کنن تا با محیطش بیشتر آشنا بشم. در فضای مجازی خیلی کم گفته شده در این موارد.

دوست عزیز احتمالا کلام آن روحانی را اشتباه متوجه شده ای و یا ایشان میخواسته اند اهمیت درس را عنوان نمایند.
دوست عزیز طبیعتا درس خواندن و موفقیت در آن در گرو تلاش و کوشش فراوان است و البته این گونه نیست که حق تردد و رفت و آمد را نداشته باشید مدارس حوزه شبانه روزی هستند ولی شما می توانید 5 شنبه و جمعه ها به خانه بروید مگر آنکه برنامه ای خاصی باشد و در طول هفته نیز با هماهنگی و اجازه تردد بلامانع است همچنانکه ما خیلی از طلبه ها را میشناسیم که اینگونه هستند لذا اصلا اینگونه نیست که تردد نباید باشد.

حوزه ها معمولا مجهز به اتاق کامپیوتر و اینترنت هستند لذا از این بابت نگران نباشید.

البته ممکن است در برخی حوزه ها به خاطر حفظ پاکی طلاب و مسائل اخلاقی و همچنین مدیریت فضای علمی محدودیتهای بیشتری اعمال شود که البته در مدارسی که طلاب را از مقطع هشتم و نهم پذیرش می کنند این محدودیتها بیشتر است. لذا لازم است که با طلاب حوزه ای که قصد تحصیل در آن را دارید صحبت نمایید و از نحوه مدیریت آن اطلاع بیشتری بیابید.

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

راهنما;951298 نوشت:

دوست عزیز احتمالا کلام آن روحانی را اشتباه متوجه شده ای و یا ایشان میخواسته اند اهمیت درس را عنوان نمایند.
دوست عزیز طبیعتا درس خواندن و موفقیت در آن در گرو تلاش و کوشش فراوان است و البته این گونه نیست که حق تردد و رفت و آمد را نداشته باشید مدارس حوزه شبانه روزی هستند ولی شما می توانید 5 شنبه و جمعه ها به خانه بروید مگر آنکه برنامه ای خاصی باشد و در طول هفته نیز با هماهنگی و اجازه تردد بلامانع است همچنانکه ما خیلی از طلبه ها را میشناسیم که اینگونه هستند لذا اصلا اینگونه نیست که تردد نباید باشد.

حوزه ها معمولا مجهز به اتاق کامپیوتر و اینترنت هستند لذا از این بابت نگران نباشید.

البته ممکن است در برخی حوزه ها به خاطر حفظ پاکی طلاب و مسائل اخلاقی و همچنین مدیریت فضای علمی محدودیتهای بیشتری اعمال شود که البته در مدارسی که طلاب را از مقطع هشتم و نهم پذیرش می کنند این محدودیتها بیشتر است. لذا لازم است که با طلاب حوزه ای که قصد تحصیل در آن را دارید صحبت نمایید و از نحوه مدیریت آن اطلاع بیشتری بیابید.

یا علی

سلام.
خدا خیرتون بده. نگرانی هام برطرف شد. این عدم تردد مثل کابوس شده بود برام!

بین ترم ها چی؟ بین هر ترم چند روز طول میکشه؟ اصلا ترم ها جدا جدا هستن و بینشون وقتی برای استراحت هست یا به هم چسبیدن؟

[="Arial"]

خدارا خدارا;950970 نوشت:

[=arial]سلام
من خودم یه مدت طلبه بودم
نگران نباشین اصلا همچین خبری نیست

سال تحصیلی طلاب کمی زودتر از دانشجویان شروع میشه تقریبا اواسط شهریورماه
اگه طلبه خوابگاهی باشین پنج شنبه ها و جمعه ها میرین خونه
سال تحصیلی طلاب کمی زودتر از دانشگاه شروع میشه و کمی دیرتر تموم میشه
ولی دوماه تعطیلی تابستون داره ( اگه درس برندارین) و تقریبا مثل دانشگاه ترمیه
مابین دوترم هم تقریبا ده دوازده روز فاصله اس
در کنار کتابخونه حوزه قسمت دیجیتال هم هست و کامپیوتر و اینترنت بر اساس ضوابطی در اختیار طلاب هست

این موارد چیزی نیست که بخواین بخاطرش نگران باشین
ولی از اونجایی که حوزه و طلاب و مخصوصا طلاب خوابگاهی حال و هوا و جو خاصی داره
پیشنهاد میکنم با یکی از مدیران حوزه صحبت کنید و چند روزی رو در کنار طلاب بگذرونید
اینطوری بیشتر با محیط آشنا میشید.

رهگذر آسمان;951358 نوشت:
[="Arial"]

[=arial]سلام
من خودم یه مدت طلبه بودم

سال تحصیلی طلاب کمی زودتر از دانشجویان شروع میشه تقریبا اواسط شهریورماه
اگه طلبه خوابگاهی باشین پنج شنبه ها و جمعه ها میرین خونه
سال تحصیلی طلاب کمی زودتر از دانشگاه شروع میشه و کمی دیرتر تموم میشه
ولی دوماه تعطیلی تابستون داره ( اگه درس برندارین) و تقریبا مثل دانشگاه ترمیه
مابین دوترم هم تقریبا ده دوازده روز فاصله اس
در کنار کتابخونه حوزه قسمت دیجیتال هم هست و کامپیوتر و اینترنت بر اساس ضوابطی در اختیار طلاب هست

این موارد چیزی نیست که بخواین بخاطرش نگران باشین
ولی از اونجایی که حوزه و طلاب و مخصوصا طلاب خوابگاهی حال و هوا و جو خاصی داره
پیشنهاد میکنم با یکی از مدیران حوزه صحبت کنید و چند روزی رو در کنار طلاب بگذرونید
اینطوری بیشتر با محیط آشنا میشید.

سلام
با اجازه ی استارتر تاپیک و پوزش
سرکار رهگذر میشه بیشتر درباره محیط حوزه توضیح بدید؟تو حوزه علاوه بر دروس حوزوی آیا سخنرانی حجت الاسلام ها هست؟اینکه خانوما تو شرایط حوزه اذیت نمیشن؟افراطی گری نیست تو حوزه؟بعد اینکه برای حوزه رفتن اجازه پدر برای دختر الزامیه؟
ببخشید زیاد سوال پرسیدم.

[="Arial"]

یا علے;951362 نوشت:
تو حوزه علاوه بر دروس حوزوی آیا سخنرانی حجت الاسلام ها هست؟

[=arial]بله این سخنرانی ها مربوط به فوق برنامه میشه
و اینکه دقیقا مثل دانشگاهه یعنی هرچی رتبتون بهتر باشه حوزه بهتری پذیرش میشین
و طبیعتا استادای حاذق تری نصیبتون میشه

یا علے;951362 نوشت:
خانوما تو شرایط حوزه اذیت نمیشن؟

[=arial]متوجه منظورتون نشدم
چه شرایطی؟
از ساعت 8 صبح تا حدودا 4 و 5 بعداز ظهر سر کلاسن بعدشم که به کارای روزمره زندگی میرسن دیگه
یکی میره حموم یکی داره درس میخونه یکی وسایلشو تمیز میکنه یکی داره کتاب میخونه چندتایی مشغول صحبتن و ...

یا علے;951362 نوشت:
افراطی گری نیست تو حوزه؟

[=arial]بستگی داره چی رو افراطی گری بدونین؟
صبح که معمولا نماز جماعت برگزار میشه و دعای عهد
بعدش صبحونه و هرکی میره سر کلاس خودش
ظهر نماز جماعت و ناهار غروبم نماز و شام
حالا اگه مناسبت خاصی باشه شاید یه مولودی خوانی یا روضه خونی یه ساعته هم برگزار بشه

یا علے;951362 نوشت:
رای حوزه رفتن اجازه پدر برای دختر الزامیه؟

[=arial]بله برای مجردین رضایت پدر و برای متاهلین رضایت همسر لازمه

البته یه شرطی هم در مورد همین تجرد هست که تو زمان ما بود الان دقیقا نمیدونم هست یا نه
دختران مجردی که در حوزه ها پذیرش میشدن سه سال اول حق ازدواج نداشتن

و نکته دیگه اینکه
هر طلبه ای در آغاز تحصیل متعهد میشد که در پایان بسته به سطحی که فارغ التحصیل شده
5 سال در خدمت حوزه باشه
که شامل اعزام به عنوان مبلغ، کار در موسسات قرآنی، معلم دیستان یا دبیر و حتی کمک مدرس حوزه میشد.

سلام. بسیار ممنون از پاسخ ها.
دو تا سوال دیگه هم دارم.
یکی اینکه برای طلبه ها در حوزه آستین بالا میزنن؟ چون طلبه ها همسران خیلی مومنی دارن این احساس رو میده که حوزه در امر ازدواج کمک میکنه. اینطور هست؟

دوم اینکه درباره لباس روحیانیت الزام هست که همیشه باید پوشید؟ من دوست دارم پوشیدنش دست خودم باشه. شاید در جایی مصلحت دیدم نپوشم مثلا.

[="Arial"]

خدارا خدارا;951370 نوشت:
برای طلبه ها در حوزه آستین بالا میزنن؟

[=arial]این کار جزو وظایف تعریف شده حوزه نیست و معمولا الزامی به انجامش نیست
ولی خب اساتیدی هستن که به دلیل شناخت از هردو قشر معمولا در نقش واسطه کسانی رو به همدیگه معرفی میکنن برای ازدواج.

در مورد لباس روحانیت
اطلاع دقیقی ندارم
برای خانوما همون چادر بود که جزء شرایط عمومی پذیرش محسوب میشد
ولی در مورد آقایون شرایطشو نمیدونم
هرچند شخصا روحانیونی رو میشناسم که الزاما همیشه ملبس به لباس روحانیت نیستن
یه وقتایی با کت و شلوارن و یه وقتایی با عبا و عمامه .
فکرم نمیکنم اجباری تو پوشیدن لباس باشه به صورت همیشگی.

رهگذر آسمان;951358 نوشت:
سلام
من خودم یه مدت طلبه بودم

سلام دوست عزیز

جسارتا میشه بگید چرا یه مدت طلبه بودبد و ادامه ندید؟البته اینطور از حرفتون برداشت کردم.

شاید واسه بعضی ها تجربتون مفید باشه.

ویه سوال دیگه تو حوزه میشه پای درس اساتید حاضر شد بدون اینکه قصد طلبه شدن داشته باشیم.

یعنی فراگیری آزاد بعضی دروسی که علاقه مندیم بدون اینکه هدفمون رتبه تحصیلی یا پاس کردن درسی باشه.

با عرض سلام و ادب مجدد
و تشکر از جناب رهگذرآسمان برای پاسخگویی به برخی سوالات با توجه به تجربیات خودشون

ابراهیم ا;952222 نوشت:
ویه سوال دیگه تو حوزه میشه پای درس اساتید حاضر شد بدون اینکه قصد طلبه شدن داشته باشیم.

یعنی فراگیری آزاد بعضی دروسی که علاقه مندیم بدون اینکه هدفمون رتبه تحصیلی یا پاس کردن درسی باشه.

در برخی حوزه های علمیه این امکان(شرکت در کلاسها به صورت آزاد) قرار داده شده است و لذا نیاز است شما از حوزه محل سکونت خود جویا شوید.

خدارا خدارا;951370 نوشت:
دوم اینکه درباره لباس روحیانیت الزام هست که همیشه باید پوشید؟ من دوست دارم پوشیدنش دست خودم باشه. شاید در جایی مصلحت دیدم نپوشم مثلا.

اصل پوشیدن لباس الزامی نمی باشد ولی وقتی که پوشیدید جزء در موارد خاص و اضطراری نپوسیدن آن مناسب نمی باشد چراکه سبب سلب اعتماد مردم به طلاب و روحانیون می شود.
ضمن آنکه برخی مشاغل حوزوی نظیر تبلیغ و یا تدریس در حوزه و...منوط به داشتن مجوز پوشیدن دائمی لباس روحانیت است

رهگذر آسمان;951366 نوشت:
البته یه شرطی هم در مورد همین تجرد هست که تو زمان ما بود الان دقیقا نمیدونم هست یا نه
دختران مجردی که در حوزه ها پذیرش میشدن سه سال اول حق ازدواج نداشتن

این شرط (عدم ازدواج)وجود ندارد مگر اینکه برخی مدارس علمیه به سلیقه خود آن را قرار دهند و لذا برای کسب اطلاعات بیشتر به مدرسه علمیه محل سکونت خود و یا مدرسه علمیه ای که قصد دارید در آن تحصیل نمایید مراجعه کنید.

رهگذر آسمان;951366 نوشت:
و نکته دیگه اینکه
هر طلبه ای در آغاز تحصیل متعهد میشد که در پایان بسته به سطحی که فارغ التحصیل شده
5 سال در خدمت حوزه باشه
که شامل اعزام به عنوان مبلغ، کار در موسسات قرآنی، معلم دیستان یا دبیر و حتی کمک مدرس حوزه میشد.

تعهد تبلیغ در دوره ها و مدارس سفیران هدایت می باشد و در مدارس بلند مدت این تعهد وجود ندارد.

یا علی

جمع بندی: تجربیات طلبگی

سوال:

سلام علیکم.

فعلا دانشجو هستم.

ولی چند تا سوال دارم.

پاسخ :

در برخی حوزه های علمیه امکان شرکت در کلاسها به صورت آزاد قرار داده شده است و لذا نیاز است شما از حوزه محل سکونت خود جویا شوید.

اصل پوشیدن لباس روحانیت الزامی نمی باشد ولی وقتی که پوشیدید جزء در موارد خاص و اضطراری نپوسیدن آن مناسب نمی باشد چراکه سبب سلب اعتماد مردم به طلاب و روحانیون می شود.
ضمن آنکه برخی مشاغل حوزوی نظیر تبلیغ و یا تدریس در حوزه و...منوط به داشتن مجوز پوشیدن دائمی لباس روحانیت است

شرط عدم ازدواج وجود ندارد مگر اینکه برخی مدارس علمیه به سلیقه خود آن را قرار دهند و لذا برای کسب اطلاعات بیشتر به مدرسه علمیه محل سکونت خود و یا مدرسه علمیه ای که قصد دارید در آن تحصیل نمایید مراجعه کنید.

یا علی

1.سايت انجمن گفتگوي ديني، انجمن مشاوره، كارشناس: راهنما: تاريخ:17/ 09/ 1396

موضوع قفل شده است