جمع بندی سوال در مورد انگشتر شرف الشمس ، فیروزه و عقیق

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال در مورد انگشتر شرف الشمس ، فیروزه و عقیق

سلام خسته نباشید .

من درباره شرف الشمس مواردی شنیده بودم . بعد چند جایی بازگو کردم .

پارسال یک سنگ عموی بنده بهم دادند که گفتند یه فرد پاک و معتقد نوشته و چند وقت بعد دایی بنده یک سنگ بهم دادند و گفتند یه شخص مورد اعتماد و مومن نوشته .

البته من نمیدونم دقبقا سنگ هستن یا ازین پلاستیک ها و نمیدونم واقعا اونایی که نوشتند آدم های این کاره بودند یا نه

بهرحال من هر دو را انگشتر کردم

آیا واقعا باید آدابی برای این دعا و دست کردنش رعایت کرد ؟

چون چند جایی چیزایی شنیدم

و اینکه اگر به قول معروف به کسی نیاد ، براش بد بیاری میاره ؟؟؟؟؟

از کجا بفهمم دعاها درست نوشته شده و سنگش اصلی هست ( میدونم جنس سنگ مهم نیست ) ؟

-------------------------------------

الان هم تصمیم گرفتم یه فیروزه و عقیق بخرم .

فیروزه نیشابور انواع و اقسام قیمت ها از 50 هزار تا چند میلیون داره . آیا فرقی دارن ؟ یا فقط فیروزه بودنش مهم هست ؟

عقیق سرخ یمن چطور ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد تذکره

در برخی از استفتاءات از مراجع معظم تقلید درباره استفاده از انگشتری که اذکار و شکل مشهور به شرف شمس در آن حک شده است، چنین آمده است:
« این حرز منسوب به امیر المؤمنین (علیه السلام) است، که بر روی سنگ های قیمتی مانند عقیق نوشته می شود، پس به دست کردن چنین انگشتری به قصد رجا (به امید کسب ثواب) اشکالی ندارد.[۴]
در نهایت می توان گفت که «شرف الشمس از علوم غریبه است، لکن درکتب متقدمین اعم از روایی و ادعیه و اذکار اثری نیافتم، فقط متاخرین در چند قرن اخیر معتبر می‌دانند و بیاناتی درباره شرف الشمس و طریقه تکسیر آن به صورت مربع یا مسبع وغیره و نیز آثار و برکات آن مطالبی متذکر شده‌اند و بعضی آن را ماخوذ از اسم اعظم تلقی کرده‌اند و در کتاب جواهر مکنونه که از کتب خطی اذکار است و همچنین در کتاب السحاب اللئالی تالیف سید عبدالله بوشهری و کتب دیگر، آثاری از جمله دفع فقر و بیماری‌ها و حفظ از گزند جانوران و ایمنی از بلایا وکسب عزت و بزرگی متذکر شده‌اند»
در کتاب «جنه الوافیه» مشهور به «مصباح کفعمی» آمده است (مصباح کفعمی کتابی نسبتا” معتبر در ادعیه است).
گفتنی است که مرحوم کفعمی، سند معتبری برای این مطلب ذکر نکرده و تنها گفته است : این حروف شکل اسم اعظم است . بعد در حاشیه کتاب می گوید: در بعضی از کتاب های علمای شیعه دیدم که این شکل از امیرالمؤمنین (علیه السلام) نقل شده است .
به نظر می رسد بیان چنین نقلی محکم نیست ; چون سند این روایت تا امیرالمؤمنین (علیه السلام) ذکر نشده است . مرحوم شیخ بهایی هم همین شکل را در کتاب «سر المستتر» با اندکی تغییر آورده است.
البته در کتاب های یاد شده این شکل به «شرف الشمس» نامیده نشده است و احتمالا تشخیص اساتید علم ختوم و اذکار این بوده که این شکل در شرف شمس – که نوزدهم فروردین ماه است – نوشته شود که ساعت خوبی است و باعث تأثیر بیشتر این شکل خواهد بود.
برای نوشتن این شکل یا حک آن بر روی انگشتر، در نوزدهم فروردین سند مکتوبی یافت نشد; اما از برخی بزرگان (مثل مرحوم کشمیری) این مطلب شنیده شده است.

نتیجه نهایی:
پس قضیه شرف الشمس چندان سندیت معتبری ندارد (و برای ما صحت آن محل اشکال است.

پی نوشت ها :
1.نک: سجادی، سید جعفر، فرهنگ معارف اسلامى، ج‏۲، ص ۱۰۵۳، انتشارات دانشگاه تهران، تهران، ۱۳۷۳ ش، باتلخیص و نقل به معنا در برخی از سطر ها.
2.مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ج ‏۵۴، ص ۲۲۶، انتشارات الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ق.

3.دیوان ‏إمام‏ علی (ع)، ص ۳۹۳، پیام اسلام، قم ، ۱۳۶۹ش.

4.ما رأیکم فی الحرز المسمى «شرف شمس» المنسوب إلى أمیر المؤمنین علیه السلام؟بسمه تعالى: هذا الحرز منسوب للإمام أمیر المؤمنین علیه السلام و یکتب على الأحجار الکریمه و لا بأس بلبسها رجاءً بجعلها فی خاتم و اللّٰه العالم. نک :تبریزی، جواد بن علی، صراط النجاه، ج ۱۰، ص ۴۲۶، قم، بی تا.

بسمه العلیم

سلام علیکم

تذکره;951283 نوشت:
در برخی از استفتاءات از مراجع معظم تقلید

تذکره;951283 نوشت:
پس به دست کردن چنین انگشتری به قصد رجا (به امید کسب ثواب) اشکالی ندارد.

تذکره;951283 نوشت:
متاخرین در چند قرن اخیر معتبر می‌دانند

تذکره;951283 نوشت:
و در کتاب جواهر مکنونه که از کتب خطی اذکار است و همچنین در کتاب السحاب اللئالی تالیف سید عبدالله بوشهری و کتب دیگر، آثاری از جمله دفع فقر و بیماری‌ها و حفظ از گزند جانوران و ایمنی از بلایا وکسب عزت و بزرگی متذکر شده‌اند»

تذکره;951283 نوشت:
در کتاب «جنه الوافیه» مشهور به «مصباح کفعمی» آمده است (مصباح کفعمی کتابی نسبتا” معتبر در ادعیه است).

تذکره;951283 نوشت:
در بعضی از کتاب های علمای شیعه دیدم که این شکل از امیرالمؤمنین (علیه السلام) نقل شده است .

تذکره;951283 نوشت:
مرحوم شیخ بهایی هم همین شکل را در کتاب «سر المستتر» با اندکی تغییر آورده است.

تذکره;951283 نوشت:
از برخی بزرگان (مثل مرحوم کشمیری) این مطلب شنیده شده است.

تذکره;951283 نوشت:

نتیجه نهایی:
پس قضیه شرف الشمس چندان سندیت معتبری ندارد (و برای ما صحت آن محل اشکال است.

عذرخواهم استاد گرامی،از مطالب فوق چگونه چنین نتیجه ای می توان گرفت؟

[="#0000FF"]باسلام

اکثر کسانی که روی سنگها اسم یا طلسم یا آیه و... حک میکنند ساعات و ایام سعد و نحس و کلا شرایط دعانویسی و حکاکی و.. را نمیدانند، در نتیجه هر چه حک کنند تاثیری نخواهد داشت! خصوصا اینهایی که وسط بازار جلوی مردم شرف الشمس رو روی سنگ حک میکنند و میدن دست مردم!!! که اصلا تاثیری ندارد!

تا جایی که اطلاع دارم سایت جواهری بینا سنگهای اصل داره ولی در حکاکی مورد تایید نیست!

بنظر بنده الان دنبال فیروزه و عقیق و... حکاکی شده نباش و یه سه ماهی صبر کن!

[/]

یکی از سنت های پیامبر (صلی الله علیه وآله و سلم) و ائمه (علیهم السلام) انگشتر به دست کردن بوده که در روایات ما اشاره هایی در مورد جنس، شکل و طرح روی آن وجود دارد. انگشتر عقیق به دست کردن مستحب است و روایات زیادى در فضیلت آن نقل شده است. که یکى از آنها این سخن امام صادق (عیه السلام) است: "ر کس انگشترى داشته باشد که نگین آن عقیق باشد فقیر نخواهد شد...". انگشتر فیروزه و یاقوت به دست نمودن نیز مستحب است و در روایتى آمده است که آنها فقر را از انسان دور مى‏کنند. [1]
" وَ عَنْ عِدَّةٍ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ سَهْلِ بْنِ زِیَادٍ رَفَعَهُ إِلَى أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ مَنْ تَخَتَّمَ بِالْفَیْرُوزَجِ لَمْ یَفْتَقِرْ کَفُّهُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ ". [2] این روایت مرسل است؛ یعنی اعتبار آن محل تردید است. البته معنای این روایت آن است که دستش پیش کسی دراز نمی شود و به فقر مبتلا نمی گردد، پس تعبیر " لَمْ یَفْتَقِرْ کَفُّهُ" یک تعبیر کنایی است، اما این که چگونه انگشتر فیروزه در فقیر نشدن انسان تاثیر گذار است باید گفت: هرچند همه احکام بر اساس مصالح و مفاسد است و هر حکمی دارای فلسفه و علتی است، ولی بیان و کشف علت تمام جزئیات احکام، کار بسیار مشکلی است.

پی نوشت ها:
[1] شیخ طبرسی، الآداب الدینیة للخزانة المعینیة، عابدى، احمد، ص 235، چاپ زائر .
[2] حر عاملی، وسائل‏الشیعة، ج 5، ص 94.

سوال :
من درباره شرف الشمس مواردی شنیده بودم . بعد چند جایی بازگو کردم .
پارسال یک سنگی عموی بنده بهم دادند که گفتند یه فرد پاک و معتقد نوشته و چند وقت بعد دایی بنده یک سنگ بهم دادند و گفتند یه شخص مورد اعتماد و مومن نوشته است .
البته من نمیدونم دقبقا سنگ هستن یا ازین پلاستیک ها و نمیدونم واقعا اونایی که نوشتند آدم های این کاره بودند یا نه
بهرحال من هر دو را انگشتر کردم. آیا واقعا باید آدابی برای این دعا و دست کردنش رعایت کرد ؟ چون چند جایی چیزایی شنیدم و این که اگر به قول معروف به کسی نیاد ، براش بد بیاری میاره ؟ از کجا بفهمم دعاها درست نوشته شده و سنگش اصلی هست ( میدونم جنس سنگ مهم نیست ) ؟ فیروزه نیشابور انواع و اقسام قیمت ها از 50 هزار تا چند میلیون داره . آیا فرقی دارن ؟ یا فقط فیروزه بودنش مهم هست ؟ عقیق سرخ یمن چطور ؟

پاسخ :
در برخی از استفتاءات از مراجع معظم تقلید درباره استفاده از انگشتری که اذکار و شکل مشهور به شرف شمس در آن حک شده است، چنین آمده است:
« این حرز منسوب به امیر المؤمنین (علیه السلام) است، که بر روی سنگ های قیمتی مانند عقیق نوشته می شود، پس به دست کردن چنین انگشتری به قصد رجا (به امید کسب ثواب) اشکالی ندارد.(1) در نهایت می توان گفت که «شرف الشمس از علوم غریبه است، لکن درکتب متقدمین اعم از روایی و ادعیه و اذکار اثری نیافتم، فقط متاخرین در چند قرن اخیر معتبر می‌دانند و بیاناتی درباره شرف الشمس و طریقه تکسیر آن به صورت مربع یا مسبع وغیره و نیز آثار و برکات آن مطالبی متذکر شده‌اند و بعضی آن را ماخوذ از اسم اعظم تلقی کرده‌اند و در کتاب جواهر مکنونه که از کتب خطی اذکار است و همچنین در کتاب السحاب اللئالی تالیف سید عبدالله بوشهری و کتب دیگر، آثاری از جمله دفع فقر و بیماری‌ها و حفظ از گزند جانوران و ایمنی از بلایا وکسب عزت و بزرگی متذکر شده‌اند»
در کتاب «جنه الوافیه» مشهور به «مصباح کفعمی» آمده است (مصباح کفعمی کتابی نسبتا معتبر در ادعیه است).
گفتنی است که مرحوم کفعمی، سند معتبری برای این مطلب ذکر نکرده و تنها گفته است : این حروف شکل اسم اعظم است . بعد در حاشیه کتاب می گوید: در بعضی از کتاب های علمای شیعه دیدم که این شکل از امیرالمؤمنین (علیه السلام) نقل شده است .
به نظر می رسد بیان چنین نقلی محکم نیست ; چون سند این روایت تا امیرالمؤمنین (علیه السلام) ذکر نشده است . مرحوم شیخ بهایی هم همین شکل را در کتاب «سر المستتر» با اندکی تغییر آورده است.
البته در کتاب های یاد شده این شکل به «شرف الشمس» نامیده نشده است و احتمالا تشخیص اساتید علم ختوم و اذکار این بوده که این شکل در شرف شمس – که نوزدهم فروردین ماه است – نوشته شود که ساعت خوبی است و باعث تأثیر بیشتر این شکل خواهد بود.
برای نوشتن این شکل یا حک آن بر روی انگشتر، در نوزدهم فروردین سند مکتوبی یافت نشد; اما از برخی بزرگان (مثل مرحوم کشمیری) این مطلب شنیده شده است.
یکی از سنت های پیامبر (صلی الله علیه وآله و سلم) و ائمه (علیهم السلام) انگشتر به دست کردن بوده که در روایات ما اشاره هایی در مورد جنس، شکل و طرح روی آن وجود دارد. انگشتر عقیق به دست کردن مستحب است و روایات زیادى در فضیلت آن نقل شده است. که یکى از آنها این سخن امام صادق (عیه السلام) است: "ر کس انگشترى داشته باشد که نگین آن عقیق باشد فقیر نخواهد شد...". انگشتر فیروزه و یاقوت به دست نمودن نیز مستحب است و در روایتى آمده است که آنها فقر را از انسان دور مى‏ کنند. (2)
" وَ عَنْ عِدَّةٍ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ سَهْلِ بْنِ زِیَادٍ رَفَعَهُ إِلَى أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ مَنْ تَخَتَّمَ بِالْفَیْرُوزَجِ لَمْ یَفْتَقِرْ کَفُّهُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ "..(3) این روایت مرسل است؛ یعنی اعتبار آن محل تردید است. البته معنای این روایت آن است که دستش پیش کسی دراز نمی شود و به فقر مبتلا نمی گردد، پس تعبیر " لَمْ یَفْتَقِرْ کَفُّهُ" یک تعبیر کنایی است، اما این که چگونه انگشتر فیروزه در فقیر نشدن انسان تاثیر گذار است باید گفت: هرچند همه احکام بر اساس مصالح و مفاسد است و هر حکمی دارای فلسفه و علتی است، ولی بیان و کشف علت تمام جزئیات احکام، کار بسیار مشکلی است.

------------------------
1.ما رأیکم فی الحرز المسمى «شرف شمس» المنسوب إلى أمیر المؤمنین علیه السلام؟بسمه تعالى: هذا الحرز منسوب للإمام أمیر المؤمنین علیه السلام و یکتب على الأحجار الکریمه و لا بأس بلبسها رجاءً بجعلها فی خاتم و اللّٰه العالم. نک :تبریزی، جواد بن علی، صراط النجاه، ج ۱۰، ص ۴۲۶، قم، بی تا.
2. شیخ طبرسی، الآداب الدینیة للخزانة المعینیة، عابدى، احمد، ص 235، چاپ زائر .
3.حر عاملی، وسائل‏الشیعة، ج 5، ص 94.

موضوع قفل شده است