جوشاندن آب انگور

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
جوشاندن آب انگور

سلام. نام مرجع آیت الله سیستانی
از آب انگور برای درست کردن شیره انگور استفاده می کنیم به این صورت که او را می جوشانیم تا وقتی که سفت شده و تبدیل به شیره شود حال سوال این است که این ظروفی که هنگام جوشانیدن آب انگور مورد استفاده قرار می گیرد پاک است؟ و تا کی این آب انگور به جوش آمده نجس است و خوردن آن حرام؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

mh1368;950375 نوشت:
سلام. نام مرجع آیت الله سیستانی
از آب انگور برای درست کردن شیره انگور استفاده می کنیم به این صورت که او را می جوشانیم تا وقتی که سفت شده و تبدیل به شیره شود حال سوال این است که این ظروفی که هنگام جوشانیدن آب انگور مورد استفاده قرار می گیرد پاک است؟ و تا کی این آب انگور به جوش آمده نجس است و خوردن آن حرام؟

با سلام و ادب

اگر شراب سرکه شود، ظرف آن هم تا جایی که شراب موقع جوش آمدن به آنجا رسیده پاک می‌شود. و کهنه و چیزی هم که معمولاً روی آن می‏گذارند اگر با آن نجس شده، پاک می‌گردد. ولی اگر پشت ظرف به آن شراب آلوده شود، احتیاط واجب آن است که بعد از سرکه شدن شراب از آن اجتناب کنند.
آب انگوری که به آتش یا به خودی خود جوش بیاید، حرام می‌شود، و اگر آن‌قدر بجوشد که دو قسمت آن کم شود و یک قسمت آن بماند، حلال می‌شود، و اگر ثابت شود که مست‌کننده است چنانچه بعضی در صورتی که خود به خود جوش بیاید گفته‌اند تنها با سرکه شدن حلال می‌شود.

رساله آیه الله سیستانی، مساله 196،209

چقد عجیب بود . من همیشه از چیزای آماده استفاده میکردم و دوست داشتم خونگی خودم سرکه درست کنم که سالم تر باشه اما الان میبینم شرایط داره و ممکنه اشتباه بشه

موضوع قفل شده است