جمع بندی افسردگی پس از شکست در ازدواج و تحصیل

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
افسردگی پس از شکست در ازدواج و تحصیل

سلام

من خیلی از سایت تون تشکر میکنم...

من خیلی فکر میکنم به خاطر دلایل زیر

اخه من به داشتن مدرک اهمیت میدم...
ولی بخاطر یه سری مشکلات و بدشانسی روزگار نتونستم ادامه تحصیل بدم و رشته ام ریاضی بود و مدرک دیپلم رو که گرفتم در پیش دانشگاهی درسهای تخصصی نتونستم پاس اش کنم..مدرک دیپلم موندم....و حالا تقریبا هفت هشت ساله که فاصله گرفتم از درس و کتاب و تنها چیزی که یادمه جدول ضربه....و با این فکر و مدرکی که دارم نمی تونم چیز ها و حرفه های جدیدی یاد بگیرم چون گفتم که به مدرک خیلی حساس ام و با مدرک دیپلم ....

نمیتونم فکر ام رو تغییر بدم عصاب ام نمیکشه...
من چطور میتونم خودم رو از این وضعیت نجات بدم....
سن ام هر چه میره بالا شدید افسرده میشم....
با اینکه توانایی و استعداد های زیادی دارم ولی شکست در تحصیلات و ماندن در مدرک دیپلم و پاس نکردن پیش دانشگاهی .....افسرده ام کرده......
به خدا نمیدونم چکار کنم
سنم اگه کم بود یه کاری میشد کرد ولی الان من 25 سالمه و نزدیک به 26 سالگی بدون سرمایه و حرفه هر چه سن ام بره بالا بدبخت تر میشم.

پایین بودن مدرک که کنار و در این جامعه به مدرک و پول اهمیت میدن...
چون واقعا هنگ کردم تو زندگی... این هم بگم من خیلی در دوران خواندن درس عالی بودم ولی روزگار جوری شد که من به این روز افتادم....
همه میگن خدا اگه دری رو ببنده در بهتری باز میکنه...من خیلی ناشکری میکنم به این وضعیت ام...
مسائل مادی که بالا شما اشاره کردین..الان هیچ منبع درامدی ندارم...حتی انقدر فکر وخیال میکنم که در این بینگواهینامه ی رانندگی ام رو گم کردم ...

نمی دونم چرا نمیتونم خدا رو با رو با تمام وجودم حس کنم...حتی گاهی وقتها به ترک نماز فکر میکنم....
ولی وقتی هم که نماز میخونم به اینکه در مادیات و پول دارم به شدت عقب می افتم فکر اش نمیزاره نماز رو با خلوص کامل بخونم....
با خودم میگم فوتبالیستهای معروف مثل رونالدو و مسی که مسیحی هستن و به عیسی مسیح اعتقاد دارن خیلی موفق تر هستند...
من چکار کنم به حضرت محمد مثل مسیحی ها که از عیسی مسیح کمک میخوان من هم بتونم از محمد یا امام حسین به خدا نزدیک بشم.....

تازه من این هم بگم در سن نوجوانی و تا سن 23 سالگی دچار دیدن فیلمهای غیر اخلاقی شده بودم که فکر میکردم نور صورت ام که از گرفته این فیلمها...
منظورم نورانیت صورت یک مومنه......
ایا دیدن این جور فیلمها نورانیت رو از انسان مگیره؟

چند ماه پیش بود که اتفاقی عاشق دختری شدم .و کلی گریه کردم و مثل سگ پشیمون شدم از دیدن اون فیلمها....
واقعا دوست اش داشتم دختر ولی وقتی دختر وضعیت مالی من رو دید با پسرخاله اش ازدواج کرد...و من با فکر اینکه این دختر رو از دست دادم و اینکه باز نتونستم درس رو بخونم و مدرک دیپلم موندم و پول و درامد خوبی ندارم و سن ام میشه 26 و هیچی نشدم فعلا .....
همه اینها باعث شده در ایمان دچار ضعف بشم و الان هم بیشتر وقتها که این شکستها و بد شانسی و اتفاقهایی که برام افتاد مخصوصا شکست در نگرفتن دختر مورد علاقه ام و وضعیت بد تحصیلی ام و مای و شغلی ... باز هم شیطان و نفس گول ام میزنه که باز برم سراغ فیلمهایی غیر اخلاقی...
ولی تا الان دچار لغزش نشدم و از شما میخوام که راهنمایی و کمک ام بکنید.

با سپاس فراوان

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیـن

سؤال:
قبلا درسهام عالی بود ولی نتوانستم ادامه تحصیل بدم و رشته ام ریاضی بود ودیپلم ماندم و حالا تقریبا هفت هشت ساله که فاصله گرفتم از درس و .سن ام هر چه میرود بالا شدید افسرده می شوم به خاطر شکست در تحصیلات و ماندن در مدرک دیپلم والان 25 سال دارم. هر چه سنم برود بالا، بدبخت تر می شوم.هیچ منبع درامدی ندارم .عاشق دختری شدم، وقتی دختر وضعیت مالی من رو دید با پسرخاله اش ازدواج کرد...همه اینها باعث شده در ایمان دچار ضعف بشوم.

پاسخ:
سلام علیکم.ابتدا شما بایستی با یک روان پزشک مشورت کنید.شما گفتید که قبلا در درس خواندن عالی بودید ولی بعدا اینطور شدید.حتما این مطلب را با روانپزشک درمیان بگذارید تا چنانچه مشکل ذهنی شما ریشه جسمی داشته باشد با دارو برطرف شود.چنانچه روانپزشک(متخصص اعصاب و روان) گفت که مشکلی نیست آنوقت شما بایستی به این نکته توجه کنید که آنچه هستید را بپذیرید.خداوند متعال انسانها را با استعدادهای متفاوت خلق کرده است به همین جهت هرکسی در حرفه ای خاص، تخصص دارد و مردم با بهره گیری از این تخصصها نیازهای خود را برطرف می کنند.عده ای در کارهای فنی تخصص دارند ولی از مسائل نظری و ریاضیات سردرنمی آورند و همچنین بالعکس.عده ای در حفظ کردنیها(مطالب نظری)عالی هستند ولی درمحاسبات و مسائل فنی ضعیف هستند و یا عده ای در ریاضیات و محاسبات قوی هستند ولی در مسائل فنی و نظری ضعیف هستند و دسته ای هم درهمه ابعاد قوی هستند و عده ای هم در همه ابعاد ضعیف هستند که درواقع مشکل هوشی دارند و از محل بحث خارج است.شما بایستی استعداد خود را کشف کنید و درآن زمینه قدم بردارید تا موفق باشید.

شما نسبت به مدرک دیپلم حساس هستید.این حساسیت به خاطر آن است که این مدرک برای شما نماد شکست شده است، چون نتوانستید به بالاتر از آن برسید.دید خودتان را اینگونه عوض کنید که شما بازحمت و تلاش توانستید مدرک دیپلم بگیرید و این حقیقتا یک موفقیت است.چنانچه شما اهدافتان را برپایه چیزی بنا کنید که نیاز به مدرک بالاتر از دیپلم نداشته باشد، آنوقت دیگر احساس شکست به شما دست نمی دهد.حتی برای ازدواج به دخترانی فکر کنید که مدرک تحصیلیشان همسطح شما یا پایین تر باشد.تا زمانیکه خودتان را با کسانی مقایسه کنید که مدرکشان از شما بالاتر است زجر خواهید کشید.

شما در حق خودتان ظلم می کنید چون دچار مقایسه ناعادلانه شده اید.شما خودتان را با کسانی مقایسه می کنید که استعداد و توانمندی بیشتری از شما دارند لذا اعتماد به نفستان آسیب می بیند.توقعتان از خودتان به اندازه استعداد و توانتان باید باشد.
توصیه می کنم به مراکز آموزش فنی و حرفه ای بروید و کارهای فنی ای که علاقه مند هستید یاد بگیرید.افراد بسیاری هستند که مدرک بالاتر از دیپلم دارند و در حال حاضر بی کار هستند و غبطه می خورند که ای کاش حرفه ای بلد بودند تا شاغل شوند.

موضوع قفل شده است