رشوه دادن و عذاب وجدان

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رشوه دادن و عذاب وجدان

با سلام و احترام
من هرگز رشوه نمیدم و نمیگرم خیلی حروم حلال می کنم خیلی تو فکر اینچیزا هستم
قرار بود یجایی استخدام بشم تو سازمان دولتی با حقوق بسیار خوب همه مراحل رو طی کردم حتی قرارداد هم نوشتیم اما آخر سر بخاطر اینکه دروغ نگفتم رد شدم با اینکه قرارداد رو هم امضا کرده بودم.
حالا منی که اینقدر اینچزا برام مهمه مدتی پیش کارم گیر کرد تو نیرو انتظامی، رسماً گفت تا پول ندی بهت نامه نمیدیم. همه رشوه میدادن (خیلی عادی)
اینجور نبود که بگه اگه پول ندی کارت دیرتر انجام بشه، میگفت اگه پول ندی اصلا کارتو انجام نمیدیم. یعنی اسم اینکار رشوه نیست اسمش باج است.
ازون موقع تا حالا همش ناراحتم و عذاب وجدان دارم و واقعا نمیدونم باید چکار کنم!
ممنون میشم راهنماییم کنید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

نیکوکار;950036 نوشت:
با سلام و احترام
من هرگز رشوه نمیدم و نمیگرم خیلی حروم حلال می کنم خیلی تو فکر اینچیزا هستم
قرار بود یجایی استخدام بشم تو سازمان دولتی با حقوق بسیار خوب همه مراحل رو طی کردم حتی قرارداد هم نوشتیم اما آخر سر بخاطر اینکه دروغ نگفتم رد شدم با اینکه قرارداد رو هم امضا کرده بودم.
حالا منی که اینقدر اینچزا برام مهمه مدتی پیش کارم گیر کرد تو نیرو انتظامی، رسماً گفت تا پول ندی بهت نامه نمیدیم. همه رشوه میدادن (خیلی عادی)
اینجور نبود که بگه اگه پول ندی کارت دیرتر انجام بشه، میگفت اگه پول ندی اصلا کارتو انجام نمیدیم. یعنی اسم اینکار رشوه نیست اسمش باج است.
ازون موقع تا حالا همش ناراحتم و عذاب وجدان دارم و واقعا نمیدونم باید چکار کنم!
ممنون میشم راهنماییم کنید.

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

هيچ يک از مراجعه کنندگان به ادارات حق ندارند برای انجام کار خود پول يا خدمتی را به طور غيرقانونی به کارمند اداری که مکلّف به خدمت به مراجعين است، ارائه دهند، همچنين کارمندان ادارات هم که از نظر قانونی موظف به انجام کار مردم هستند، حق ندارند هيچ گونه مبلغی را به طور غيرقانونی در برابر انجام کار مراجعه کنندگان درخواست و يا دريافت کنند و جايز نيست در اين مال تصرّف نمايند، بلکه بايد آن را به صاحبانش باز گردانند.

پرداخت پول يا اموال ديگر از طرف فرد مراجعه کننده به کارمندان ادارات، حتماً منجر به فساد ادارات خواهد شد، و عملی است که از نظر شرعی حرام محسوب می شود و توهّم اضطرار، مجوّز او در انجام اين کار نيست.

شفا;950174 نوشت:
هيچ يک از مراجعه کنندگان به ادارات حق ندارند برای انجام کار خود پول يا خدمتی را به طور غيرقانونی به کارمند اداری که مکلّف به خدمت به مراجعين است، ارائه دهند، همچنين کارمندان ادارات هم که از نظر قانونی موظف به انجام کار مردم هستند، حق ندارند هيچ گونه مبلغی را به طور غيرقانونی در برابر انجام کار مراجعه کنندگان درخواست و يا دريافت کنند و جايز نيست در اين مال تصرّف نمايند، بلکه بايد آن را به صاحبانش باز گردانند.

پرداخت پول يا اموال ديگر از طرف فرد مراجعه کننده به کارمندان ادارات، حتماً منجر به فساد ادارات خواهد شد، و عملی است که از نظر شرعی حرام محسوب می شود و توهّم اضطرار، مجوّز او در انجام اين کار نيست.

سلام و عرض ادب
تشکر از پاسخگویی شما
اما افرادی که کارشون می خوره به اماکن (تو شهرهای کوچیک- بجز تهران) خوب می دونن که تا پول ندن اماکن نامه رو مهر نمی کنه
کلا نیرو انتظامی به راحتی رشوه می گیره البته اگر چول ندی اصلا کار رو راه نمیندازه
سر همین مسئله من رفتم ستاد فرماندهی که از نیرو انتظامی شکایت کنم از قضا خود فرمانده نیرو انتظامی و چند نفر دیگه اونجا بودند و جلسه داشتند. به من گفتن بیا داخل حرفتو بزن جلو همه
رفتم داخل گفتم جریان ازین قراره بعد فرمانده نیرو انتظامی بلند شد
گفت: شما خوبی بهتون نیومده ما پول میگیریم که زودتر کارتون رو راه بندازیم. بعد است کرد تو جیبش گفت، بگو چقدر دادی تا من پولتو پس بدم
گفتم اگر اون پول حقتون بوده پس چرا می خوایی پسش بدی؟
جانشین فرمانده ستاد هم اونجا بود
خلاصه اینا همه دستشون تو ی کاسه هست

نیکوکار;950214 نوشت:
سلام و عرض ادب
تشکر از پاسخگویی شما
اما افرادی که کارشون می خوره به اماکن (تو شهرهای کوچیک- بجز تهران) خوب می دونن که تا پول ندن اماکن نامه رو مهر نمی کنه
کلا نیرو انتظامی به راحتی رشوه می گیره البته اگر چول ندی اصلا کار رو راه نمیندازه
سر همین مسئله من رفتم ستاد فرماندهی که از نیرو انتظامی شکایت کنم از قضا خود فرمانده نیرو انتظامی و چند نفر دیگه اونجا بودند و جلسه داشتند. به من گفتن بیا داخل حرفتو بزن جلو همه
رفتم داخل گفتم جریان ازین قراره بعد فرمانده نیرو انتظامی بلند شد
گفت: شما خوبی بهتون نیومده ما پول میگیریم که زودتر کارتون رو راه بندازیم. بعد است کرد تو جیبش گفت، بگو چقدر دادی تا من پولتو پس بدم
گفتم اگر اون پول حقتون بوده پس چرا می خوایی پسش بدی؟
جانشین فرمانده ستاد هم اونجا بود
خلاصه اینا همه دستشون تو ی کاسه هست

سلام علیکم

با این جریانی که مطرح فرموید: تایید آن مطلبی است که خدمتتان عرض شد، یعنی دادن این مبالغ موجب مفاسد جدی است.

به هرحال دادن وجه به کارمند دولت برای انجام دادن کاری که به آن موظف است، جایز نیست، مگر اینکه تنها راه گرفتن حق این گونه باشد، برای گرفتن حق اشکالی ندارد البته نباید توهم اضطرار شود، یعنی باید راه های قانونی را با تلاش دنبال کرد.

شفا;950354 نوشت:
سلام علیکم

با این جریانی که مطرح فرموید: تایید آن مطلبی است که خدمتتان عرض شد، یعنی دادن این مبالغ موجب مفاسد جدی است.

به هرحال دادن وجه به کارمند دولت برای انجام دادن کاری که به آن موظف است، جایز نیست، مگر اینکه انجام شدن آن کار ضرورت داده باشد، و شخص از انجام ندادنش مضطر شود به مقدار رفع اضطرار اشکالی ندارد، و اگر ضرورت ندارد انجام ندهید، و از مسئولین آن امر به صورت قانونی درخواست بنمایید.

با سلام و عرض اداب
تشکر از شما
بله متاسفانه هیچ راهی نداشتم و برای اولین بار مجبور شدم تو زندگیم رشوه بدم. دیگه نمی تونم بگم من تا حالا رشوه ندادم!
موضوع قفل شده است