جمع بندی تأثیر مال حرام در معاویة ابن یزید

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تأثیر مال حرام در معاویة ابن یزید

سلام.
می گویند مال حرام به قدری تاثیر دارد که حلال زاده را حرام زاده و حرام زاده را حلال زاده می کند اولا آیا این درست است؟
دوما اگر این چنین است معاویه پسر یزید چگونه آدم خوبی شده و به حقانیت امام علی(ع) شهادت داد؟
سوم این که یک سوال دیگر راجع به خودم اینکه من احساس می کنم در اعمال عبادی چیزی من را به طرف انجام ندادنشان می کشد احساس می کنم از مال حرام باشد و نمی دانم روش دفع آن چیست؟می گویند باید روزه گرفت؟
ممنون./

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کافی

adroit;950035 نوشت:
سلام.
می گویند مال حرام به قدری تاثیر دارد که حلال زاده را حرام زاده و حرام زاده را حلال زاده می کند اولا آیا این درست است؟
دوما اگر این چنین است معاویه پسر یزید چگونه آدم خوبی شده و به حقانیت امام علی(ع) شهادت داد؟
سوم این که یک سوال دیگر راجع به خودم اینکه من احساس می کنم در اعمال عبادی چیزی من را به طرف انجام ندادنشان می کشد احساس می کنم از مال حرام باشد و نمی دانم روش دفع آن چیست؟می گویند باید روزه گرفت؟
ممنون./

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید
الف:
تأثیر لقمه حرام و محیط نامساعد و فساد انگیز در حدّ زمینه و شرط است نه علّت تامه؛ یعنى زمینه را براى برخى گرایش‏هاى ناروا در انسان و نسل او فراهم مى‏کند، نه آن که از انسان سلب اختیار کند. چه بسا فرزندى که از پدر و مادر کافر به وجود مى‏آید، ولى چون با اختیار و فطرت خویش به سوى کمال حرکت مى‏کند. راه خیر را در پیش مى‏گیرد.
ب: در مورد معاویه دوم باید گفت: هر چند وی فرزند یزید بوده، ولی فهمید که کار جدّش معاویه و پدرش یزید اشتباه بود، و به همین دلیل، خود را از خلافت کنار زد، و این اقدامی شایسته بود.
ج: به چنین حسی توجه نکنید، بلکه با بالا بردن معرفت خود نسبت به اعمال عبادی، و این که چه اثاری در زندگی می توانند داشته باشند و برنامه ریزی منظم، به امور عبادی خود بپردازید.
موفق باشید.

[="Arial Black"][="Blue"]

adroit;950035 نوشت:

انسان فقط تحت اثر حرام یا حلال بودن مال قرار نمیگیرد. بلکه تحت اثر عوامل دیگری مثل محیط ، دوستان ، معلمین و ... هم قرار میگیرد.

علت هدایت شدن معاویه ابن یزید ، معلم شیعه او بود که از ابتدای کودکی او را تعلیم میداد. پس از آشکار شدن عقاید حقه معاویه بن یزید ، درباریان پدرش موضوع را بررسی کردند و علت را یافتند و آن معلم را به شهادت رساندند.[/]

چقد جالب چقد خوبه که این این فروم وجود داره که میشه این مسائل رو بیان کرد که آدم اطلاعاتش بره بالا ممنون از شما عزیزان

سلام
خیلی ممنون که این موضوع رو مطرح کردید.
من به شخصه تاثیر مال حرام و تو زندگیم دیدم به طوری که با وجود حفظ قرآن خیلی دارم از خدا دور میشم وقتی که رعایت حلال و حرام نشه کم کم از خدا فاصله می گیری و خیلیا فک میکنن که دزدی کردن فقط از دیوار مردم بالا رفتن . و برق و گاز پشت کنتوری دیگه دزدی حساب نمیشه وقتی تو خانواده ای زندگی کنی که کلا حرام خدا رو حلال و حلال رو حرام کردن دیگه اختیار خیلی کم رنگ میشه برا من که این طور بوده به طوری که الان فقط آرزوی مرگ میکنم . من که شرایط خیلی بدی دارم از همتون التماس دعا دارم.
لقمه حرام خیییییییییییلی تاثیر داره

سلام من طلبه هستم
لطفا با یکی از کارشناسان اینجا درباره زندگی تان و مال حرامی که می خورید صحبت کنید و اینکه مواظب باشید که شیطان ملعون از این راه به شما تلقین نکند که ایمان شما ضعیف است و به شما حس تنبلی در عبادات و کلا این که همه چیز و هر گناه رو تقصیر مال حرام بیاندازد.
روش بیرون بردن مال حرام از شکم هم این که انسان باید روزه بگیرد.
حتما با مشاورین درباره خانواده تان صحبت نمایید با تشکر.

باسمه الشفیق

عرض سلام و ادب

کافی;950157 نوشت:
تأثیر لقمه حرام و محیط نامساعد و فساد انگیز در حدّ زمینه و شرط است نه علّت تامه؛ یعنى زمینه را براى برخى گرایش‏هاى ناروا در انسان و نسل او فراهم مى‏کند، نه آن که از انسان سلب اختیار کند.

آیا حکم حرمت برای شخصی که چاره ای جز استفاده از مال یا خوراک حرام و شبهه ناک ندارد همچنان جاری است؟

مانند فرزند خانواده که هیچ ممر معاشی جز آنچه پدرش برای وی تأمین می کند ندارد؟

آیا چنین شخصی مصداق این آیه ی شریفه نیست:

"إِنَّما حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَ الدَّمَ وَ لَحْمَ الْخِنْزِيرِ وَ ما أُهِلَّ لِغَيْرِ اللَّهِ بِهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ باغٍ وَ لا عادٍ فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ" «115/نحل»
جز اين نيست كه (خداوند) مردار و خون و گوشت خوك و آنچه نام غير خدا (به هنگام ذبح) بر آن برده شده، بر شما حرام كرده است، پس هر كس (به خوردن اينها) ناچار شود، بدون آنكه (قصد) تجاوز و تعدى (به حكم خداوند) داشته باشد و يا (از نياز ضرورى) تجاوز كند، (مانعى براى خوردنش نيست) زيرا كه خداوند بخشنده مهربان است.

بنابراین آیا می توان گفت مال حرام قطعا تأثیری اجتناب ناپذیر در آلودگی باطن دارد امّا حکم استفاده

از چنان غذایی در چنین شرایطی(اضطرار) حرمت نیست؟

با تشکر

حبیبه;951015 نوشت:
باسمه الشفیق

عرض سلام و ادب

آیا حکم حرمت برای شخصی که چاره ای جز استفاده از مال یا خوراک حرام و شبهه ناک ندارد همچنان جاری است؟

مانند فرزند خانواده که هیچ ممر معاشی جز آنچه پدرش برای وی تأمین می کند ندارد؟

آیا چنین شخصی مصداق این آیه ی شریفه نیست:

"إِنَّما حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَ الدَّمَ وَ لَحْمَ الْخِنْزِيرِ وَ ما أُهِلَّ لِغَيْرِ اللَّهِ بِهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ باغٍ وَ لا عادٍ فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ" «115/نحل»
جز اين نيست كه (خداوند) مردار و خون و گوشت خوك و آنچه نام غير خدا (به هنگام ذبح) بر آن برده شده، بر شما حرام كرده است، پس هر كس (به خوردن اينها) ناچار شود، بدون آنكه (قصد) تجاوز و تعدى (به حكم خداوند) داشته باشد و يا (از نياز ضرورى) تجاوز كند، (مانعى براى خوردنش نيست) زيرا كه خداوند بخشنده مهربان است.

بنابراین آیا می توان گفت مال حرام قطعا تأثیری اجتناب ناپذیر در آلودگی باطن دارد امّا حکم استفاده

از چنان غذایی در چنین شرایطی(اضطرار) حرمت نیست؟

با تشکر

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید
با توجه به اینکه سوال، احکامی است، ان را از بخش احکام سوال بفرمایید
با تشکر

جمع بندی
مال حرام
پرسش
مال حرام به قدری تاثیر دارد که حلال زاده را حرام زاده و حرام زاده را حلال زاده می کند اولا آیا این درست است؟
پاسخ:
الف: تأثیر لقمه حرام و محیط نامساعد و فساد انگیز در حدّ زمینه و شرط است نه علّت تامه؛ یعنى زمینه را براى برخى گرایش‏ هاى ناروا در انسان و نسل او فراهم مى‏کند، نه آن که از انسان سلب اختیار کند. چه بسا فرزندى که از پدر و مادر کافر به وجود مى‏آید، ولى چون با اختیار و فطرت خویش، یا تحت تربیت و تاثیر یک معلم و یا دوست، به سوى کمال حرکت مى‏کند. راه خیر را در پیش مى‏گیرد.
ب: در مورد معاویه دوم باید گفت: هر چند وی فرزند یزید بوده، ولی فهمید که کار جدّش معاویه و پدرش یزید اشتباه بود، و به همین دلیل، خود را از خلافت کنار زد، و این اقدامی شایسته بود.
ج: به چنین حسی توجه نکنید، بلکه با بالا بردن معرفت خود نسبت به اعمال عبادی، و این که چه اثاری در زندگی می توانند داشته باشند و برنامه ریزی منظم، به امور عبادی خود بپردازید.
موفق باشید

موضوع قفل شده است