رسیدن به حق شرعی از راههای غیر شرعی

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رسیدن به حق شرعی از راههای غیر شرعی

[=&quot]سلام[/]
[=&quot]اگرما بخواهیم راستگو باشیم کسی از روی ظلم و به ناحق جلوی حق و حقوق شرعی و یا قانونی ما را بگیرد آیا ما میتوانیم با توسل به دروغ و یا حتی حیله حق خودمونو به دست بیاریم؟[/]
[=&quot]مثال نمی زنم چون در مثالهای مختلف ممکنه حساسیت های مختلف وجود داشته باشه و جواب جامع داده نشود.[/]
[=&quot]اگر لازم بود بعد از جواب کارشناس محترم در رابطه با مصداق صحبت میکنیم.[/]
[=&quot] [/]
[=&quot]با تشکر[/]
[=&quot] [/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

hosain.nor;949858 نوشت:
سلام

اگرما بخواهیم راستگو باشیم کسی از روی ظلم و به ناحق جلوی حق و حقوق شرعی و یا قانونی ما را بگیرد آیا ما میتوانیم با توسل به دروغ و یا حتی حیله حق خودمونو به دست بیاریم؟

مثال نمی زنم چون در مثالهای مختلف ممکنه حساسیت های مختلف وجود داشته باشه و جواب جامع داده نشود.

اگر لازم بود بعد از جواب کارشناس محترم در رابطه با مصداق صحبت میکنیم.

با تشکر

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

اگر اضطرار دارید اشکالی ندارد ، دروغ بگویید، و اگر اضطرار نیست توریه کنید.

تذکر:

اضطرار یعنی اینکه انسان در شرایطی باشد که ناچار شود دروغ بگوید؛ مثلاً مالی را پیش شما به امانت گذاشته‌اند و ظالمی با اصرار و تهدید بگوید باید این مال را به من بدهی! شما هم می‌گویید: "این مال پیش من نیست."
در این مورد فرقی نمی­‌کند که شخص برای دفع ضرر، امکان توریه داشته باشد یا نداشته باشد.

پی نوشت:
رساله آموزشی، احکام دروغ، موارد جواز دروغ

شفا;950171 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

تذکر:

اضطرار یعنی اینکه انسان در شرایطی باشد که ناچار شود دروغ بگوید؛ مثلاً مالی را پیش شما به امانت گذاشته‌اند و ظالمی با اصرار و تهدید بگوید باید این مال را به من بدهی! شما هم می‌گویید: "این مال پیش من نیست."
در این مورد فرقی نمی­‌کند که شخص برای دفع ضرر، امکان توریه داشته باشد یا نداشته باشد.

پی نوشت:

با سلام

آیا دروغ گفتن به غیر مسلمان جایز است ؟
مثلا اهل کتاب
مثلا مشرک
مثلا محارب
مثلا کافر ( برخی خدا را منکرند برخی فقط خدا با تعریف خود را قبول دارند)
مثلا ضد دین
مثلا ناصبی
مثلا وهابی یا تکفیری

hosain.nor;949858 نوشت:
[=&quot]سلام
[=&quot]اگرما بخواهیم راستگو باشیم کسی از روی ظلم و به ناحق جلوی حق و حقوق شرعی و یا قانونی ما را بگیرد آیا ما میتوانیم با توسل به دروغ و یا حتی حیله حق خودمونو به دست بیاریم؟
[=&quot]مثال نمی زنم چون در مثالهای مختلف ممکنه حساسیت های مختلف وجود داشته باشه و جواب جامع داده نشود.
[=&quot]اگر لازم بود بعد از جواب کارشناس محترم در رابطه با مصداق صحبت میکنیم.
[=&quot]
[=&quot]با تشکر
[=&quot]

با سلام
من شنیدم که اگر مالتان را نمیتوانید از طریق شرعی به دست اورید و کسی آن را غصب کرده باشد
شما مجازید از راه غیر شرعی آن مال یا مانند آن را از اموال غاصب بدزدید...

اما در اینکه همان ابتدا بخواهید دروغ بگویید
بستگی دارد...
هم به شرایط شما بستگی دارد و هم به اینکه طرف مقابل چه مقام یا دینی دارد ...
من مثال نمیزنم چون شما فعلا صلاح نمیدانید وارد مصادیق شویم...

شفا;950171 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

تذکر:

پی نوشت:

ممنون از جواب کارشناسان محترم و بقیه دوستان
آیا این جواب شما از منظر شرعی است یا اخلاقی؟
قبلا همین سوال را از دفتر آیت الله مکارم پرسیده ام و جواب داده اند اشکال ندارد.
ولی با وجود صریح جواب جواز دروغ باز منظورم از مطرح کردن اینجا بررسی از منظر اخلاقی بود چون روایتی از علی علیه السلام شنیده ام که ایشان فرموده اند ( نقل به مضمون) مومن هیچ گاه حیله نمی کند.
اما در رابطه با مثال :
من بنده خدایی را میشناسم که به خاطر اینکه خانواده یک فرد مستمند اثاثشان توسط صاحب خانه به خیابان ریخته نشود حاضر شد آن شخص جایی را برای رهن پیدا کند و این فرد خییر آنجا را به نام خودش رهن کند و در اختیار سرپرست این خانواده مستمند بگذارد و این کار هم انجام شد و وقتی سر سال رسید جهت فسخ قرار داد اقدام کرد ولی متاسفانه متوجه شد اون فرد مستمند ( یا ظاهرا مستمند) با تبانی با فردی که خود را بجای صاحب خانه زده بود این قرارداد اجاره را تنظیم کرده بودند و عملا خانه ای اجاره نشده بود و پول این بنده خدای خیر بالا کشیده شد و فرد مستمند و صاحب خانه قلابی غیبشان زده بود.
حال این خیر برای اینکه بتواند پول خود را زنده کند باید دروغی میگفت تا با تحریک حس طمع این فرد بتواند با این حیله اورا پیدا کند تا بتواند با شکایت یا هر راهی حق خود را بگیرد.
در این صورت باز این دروغ و حیله حرام است؟
مثال دوم: مرد متاهلی به دلایلی قانع کننده و شرعی نیاز به ازدواج مجدد دارد در حالی که خانم این فرد به ناحق با ازدواج مجدد این فرد مخالف شدید است و عملا این فرد را از حق قانونی و شرعی خود محروم کرده است در هر صورت این آقا در این زمینه اقدام می کند و ازدواج مجدد به صورت مخفیانه و به دور از چشم همسر اول انجام می شود ولی برای رفتن به خانه همسر دوم اگر بخواهد راست بگوید که کجا می رود مسلما زندگی اش از هم می پاچد و زندگی بچه اش هم به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد حال این فرد فقط با دروغ گفتن در مورد محل جایی که می رود میتواند به حق خود برسد و از پاچیدن یک یا دو زندگی جلوگیری کند. آیا باز این فرد نباید دروغ بگوید و تسلیم ظلم همسر شود و ازدواج نکند یا اینکه اگر ازدواج مجدد انجام شده باز راست بکوید و شاهد از هم پاچیدگی زندگی اش باشد؟
ممنون از لطف شما

و طاها;950192 نوشت:
با سلام

آیا دروغ گفتن به غیر مسلمان جایز است ؟
مثلا اهل کتاب
مثلا مشرک
مثلا محارب
مثلا کافر ( برخی خدا را منکرند برخی فقط خدا با تعریف خود را قبول دارند)
مثلا ضد دین
مثلا ناصبی
مثلا وهابی یا تکفیری

سلام علیکم

دروغ گفتن حرام است، و شرط خاصی ندارد که مخاطب مسلمان باشد یا غیر مسلمان، فلذا دروغ گفتن مطلقا؛ حرام است.

شفا;950487 نوشت:
سلام علیکم

دروغ گفتن حرام است، و شرط خاصی ندارد که مخاطب مسلمان باشد یا غیر مسلمان، فلذا دروغ گفتن مطلقا؛ حرام است.

با سلام

شاید مخاطب دخیل نباشد اما شرط خاص دارد ...
زیرا در فتاوی دیدم که در صورت دفع ضرر یا موارد ضروری جایز است ...

و طاها;950497 نوشت:
با سلام

شاید مخاطب دخیل نباشد اما شرط خاص دارد ...
زیرا در فتاوی دیدم که در صورت دفع ضرر یا موارد ضروری جایز است ...

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

موارد جواز دروغ

۱. اضطرار
۲. اصلاح بین اشخاص و گروه­‌ها
اگر بین اشخاص یا گروه­‌هایی اختلافی وجود دارد، جایز است برای رفع این اختلاف و ایجاد صلح بین آنان، دروغ گفت.
اما گفتن دروغ برای انجام کار صلاح دیگری غیر از اصلاح بین مردم، جایز نیست. مگر آنکه آن امر بسیار مهم باشد؛ مانند اینکه امتی با این دروغ از شرک نجات پیدا کند. همچنان­که حضرت ابراهیم (ع) برای بیداری یک امت چنین کرد.
۳. وعده دروغ به زن و فرزند
مقصود از جواز وعده کذب به زن و فرزند این نیست که خانواده‌ها با دروغ اداره شود و فضای محیط خانواده، فضای دروغ و بی‌اعتمادی باشد. بلکه چیزی است در جهت تقویت و تحکیم خانواده. با توجه به اینکه در شریعت اسلام، ادارۀ مالی خانواده به عهدۀ مرد است و زن تکلیفی ندارد؛ گرچه اموال و درآمدی هم داشته باشد. در چنین فضایی چنانچه زن و دیگر اعضای خانواده درخواست­‌هایی داشته باشند که مرد نتواند پاسخ­گوی آن باشد، برای اینکه فضای حاکم بر خانواده تلخ نشود، می­‌تواند به دروغ وعده‌­هایی بدهد و در زمان مناسب بگوید: "متأسفانه برای انجام آن، شرایط مهیا نشد."

شفا;951106 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

موارد جواز دروغ

۱. اضطرار
۲. اصلاح بین اشخاص و گروه­‌ها
اگر بین اشخاص یا گروه­‌هایی اختلافی وجود دارد، جایز است برای رفع این اختلاف و ایجاد صلح بین آنان، دروغ گفت.
اما گفتن دروغ برای انجام کار صلاح دیگری غیر از اصلاح بین مردم، جایز نیست. مگر آنکه آن امر بسیار مهم باشد؛ مانند اینکه امتی با این دروغ از شرک نجات پیدا کند. همچنان­که حضرت ابراهیم (ع) برای بیداری یک امت چنین کرد.
۳. وعده دروغ به زن و فرزند
مقصود از جواز وعده کذب به زن و فرزند این نیست که خانواده‌ها با دروغ اداره شود و فضای محیط خانواده، فضای دروغ و بی‌اعتمادی باشد. بلکه چیزی است در جهت تقویت و تحکیم خانواده. با توجه به اینکه در شریعت اسلام، ادارۀ مالی خانواده به عهدۀ مرد است و زن تکلیفی ندارد؛ گرچه اموال و درآمدی هم داشته باشد. در چنین فضایی چنانچه زن و دیگر اعضای خانواده درخواست­‌هایی داشته باشند که مرد نتواند پاسخ­گوی آن باشد، برای اینکه فضای حاکم بر خانواده تلخ نشود، می­‌تواند به دروغ وعده‌­هایی بدهد و در زمان مناسب بگوید: "متأسفانه برای انجام آن، شرایط مهیا نشد."

لطفا کارشناس محترم بفرمایند به طور مشخص در مثالهایی که در چهار پست بالا تر آوردم آیا دروغ جایز است یا خیر
ممنون

ممنونم بابت سوال

این سوال من هم بود

موضوع قفل شده است