درخواست توضیح در مورد نحوه وضو

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست توضیح در مورد نحوه وضو

سلام
من در بخش وضو و نماز سوالات زیاد و ریزی دارم،لطفا راهنمایی فرمایید:

بخش وضو:
1-برای شستن کامل صورت،هر چقدر آب برداریم اشکال دارد؟(به نیت یک بار شستن).
2-برای شستن دست ها،هر چقدر آب بردایم اشکال دارد؟(به نیت یک بار شستن).
3-موهای من با شانه کردن تا ابروهایم می ریزد،برای مسح کردن فرق سر باز میکنم،سپس از مرکز سرم از بالا تا پایین به پهنای سه انگشت و طول یک بند انگشت تا جایی که موی سرم به ابرو ها میرسد مسح میکنم،آیا این مسح سر درست است؟مسح سر باید تا کجا ادامه داد؟
4-مسح پا را از نوک انگشتان پا(البته نه قسمت پایین تر از ناخن پا) تا قوس پا و به پهنای چهار انگشت روی آن می کشم،آیا مسح صحیح است؟

مرجع:آیت الله مکارم شیرازی

با تشکر

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

saeedrz;949387 نوشت:
سلام
من در بخش وضو و نماز سوالات زیاد و ریزی دارم،لطفا راهنمایی فرمایید:

بخش وضو:
1-برای شستن کامل صورت،هر چقدر آب برداریم اشکال دارد؟(به نیت یک بار شستن).
2-برای شستن دست ها،هر چقدر آب بردایم اشکال دارد؟(به نیت یک بار شستن).
3-موهای من با شانه کردن تا ابروهایم می ریزد،برای مسح کردن فرق سر باز میکنم،سپس از مرکز سرم از بالا تا پایین به پهنای سه انگشت و طول یک بند انگشت تا جایی که موی سرم به ابرو ها میرسد مسح میکنم،آیا این مسح سر درست است؟مسح سر باید تا کجا ادامه داد؟
4-مسح پا را از نوک انگشتان پا(البته نه قسمت پایین تر از ناخن پا) تا قوس پا و به پهنای چهار انگشت روی آن می کشم،آیا مسح صحیح است؟

مرجع:آیت الله مکارم شیرازی

با تشکر

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

۱- وقتی یک مرتبه تمام صورتتان را آب به صورت کامل گرفت و شسته شد این مرتبه اول در شستن محسوب می شود، فلذا چندین مرتبه آب اگر بریزید ولی تمام صورت را فرا نگیرد مرتبه اول محسوب نمی شود، پس ملاک تعداد آبی که می ریزید نیست ملاک شسته شدن تمام صورت است.
۲-برای شستن دست ها نیز هر چقدر آب بردارید اشکالی ندارد.
۳- شما مسح سرتان را باید حدااکثر تا آنجایی که موی سر روییده است بکشید و روی پیشانی جزء مسح سر نمی باشد، و مقدار واجب مسح سر آن مقداری است که عرفا صدق بکند که مسح انجام شده است.
۴-بله صحیح است.

موضوع قفل شده است