جمع بندی شرمنده جوانی از این زندگانی ام!

تب‌های اولیه

89 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شرمنده جوانی از این زندگانی ام!

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام ....
لطفا سوال من رو در قسمت اعتقادی مطرح کنید نه مشاوره !!!!
چون انقدر مطرح کردیم و شنیدیم که کاملا حفظ یم
لطفا و حتمااااااا و خواهشا, تمنا میکنم حتی اگه تکراری بود و طولانی، جواب بدین

چون فوق العاده به جوابش احتیاج دارم و حسابی کم اوردم ...
من و خواهرم هردو مذهبی هستیم و مجرد ...

پدرم از نظر موقعیت اجتماعی از جایگاه خوبی برخوردارن و خداروشکر از نظر مالی مشکلی نداریم,از نظر ظاهری و بقیه ویژگی هام در سطح نرمال هستیم

اما متاسفانه هردو داریم به مرز سی می رسیم و موقعیت مناسبی وجود نداره!!!

اینکه هرکسی یک جور امتحان میشه،اینکه خداوند صدای هرکسی رو که بیشتر دوس داره بیشتر منتظرش میزاره،

و از این دست حرفها رو سالهای سال دارم از زبون مشاورین مذهبی میشنوم...

اما میخوام بدونم چرا این امتحان برای همه نیست؟؟؟ درست! هرکسی یه جور امتحان میشه ولی

چرا بقیه با هر سنی,شغل,تحصیلات,موقعیت اجتماعی و در هرسطحی ازدواج کردن و ما همچنان در مرحله خواستگاری!! ...

میخوام بدونم مگه خود خدا وعده نداده که "فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا"

مگه خود خدا نگفته «ادْعُونی‏ أَسْتَجِبْ لَکُم»

مگه خودش نگفته "وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذَلِكَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ"

مگر خودش نگفته" وَعدَ اللَّهِ حَقًّا"

چقدر باید دعا توسل و...؟؟؟؟

بعضی میگن تاخیر در ازدواج به سبب گناهه،اگر اینطور بود یعنی این همه آدم همه پاک ومنزه بودن و عاری از هرگونه گناه؟؟؟ و گیریم ما گنهکار،اگر گناهی م بود این همه سال به سبب این همه دعا و توبه و استغفارم که شده باید پاک میشد!

حاج اقای قرائتی یه جایی میگفتن هرچی به حرام ناخنک بزنی از سهم حلالت کم میشه!
گیریم این طور باشه یعنی حساب خیلیا صاف نشده هنوز؟!!!!
و اگر اینطوره پس چرا گفتن توبه و استغفار همه چیزو پاک میکنه؟!!!!
و اصلا اگر صحت داشته باشه پس این
کسانی رو که میبینیم که گناهی نبود که نکرده باشن و زودتر از بقیه م ازدواج کردن ،اینها کی ن پس؟!!!!

این روزها جامعه ی ما جوری هست که همه توی مسابقه دلبری گوی سبقت رو از هم می ربایند و بازنده کسانی هستند

که دلشون میخواد این زیبایی اختصاص به یک نفر داشته باشه نه کل جامعه!!!

ماهم دلبری کردن بلدیم اما نه توی جامعه نه با به فساد کشیدنش!! نه اینکه حراج کنیم برای همه ....

واقعا وقتی این همه راه برای برطرف کردن نیازهای عاطفی و جنسی هست دیگه چرا زیر بار مسئولیت برن؟؟؟

وقتی هم برای مذهبی هم غیرمذهبی راه ساده تری غیر از ازدواج دائم هست چرا ازدواج؟؟؟؟؟

و زمانی م که تصمیمم بگیرن به ازدواج، مطمئنا بااین همه مدل ها و صورت های بزک کرده اگر دنبال دخترمذهبی م بگردن

دنبال کسی میگردن که زیبایی ش درحد فوق العاده باشه و فقط چادرش واسه این باشه که دلشون از هرزگی اونها زده شده

و میخوان طرفشون پاک باشه ....

در واقع یه الگویی توی ذهنشون شکل گرفته که فقط روی همون الگو (بخوانید مدل)چادر سرش میکنن و

بقیه ملاک ها رو اصلا در نظر نمیگیرن!

حالا فکر نمیکنن اون با دو کیلو آرایش شده اون! و قیافه بدون آرایش طرفین رو مقایسه کنن لااقل!

چیز واضحی هست هر دختری با آرایش زیباتر میشه و بدون آرایش ساده تره!!!

وقتی بین یک دختر با قیافه ساده و یک نفرباکلی آرایش بخواد مقایسه صورت بگیره واضحه کدوم انتخاب میشه!!

حالا که دیگه آرایش هیچ ، عمل زیبایی م اضافه شده و باز ملاک زیبایی بالاتر رفته ...

وقتی همه ملاک ها توی زیبایی خلاصه بشه وضعیت همین میشه...

زمانیکه ساده باشی هیچکسی نگاهتم نمیکنه اما باهمون تیپ (چادری ساده) کافیه اندک آرایشی،مزاحمتها شروع میشه ....

حتی زمان خواستگاری اول مادر میاد قیافه رو بپسنده!! وقتی نگاه والدین اینه! از بچشون چه انتظاریه؟؟؟؟

نمیگم مهم نیست خیلی مهمه !باید به دل بشینه ولی اینکه فقط اینه یا بیشترش... این درده!!!!

حالا فکر نکنید من قیافم زشته اینهارو میگم خیر! قیافه من به گفته خیلیا متوسط به بالاست ...

درسته.... خیلی از دختران مذهبی م سطح توقعاتشون بالاست!

یکی از نظر ایمان میخواد طرف امامزاده باشه ویکیم از لحاظ شرایطی که میزاره خیلی بالا درنظر میگیره....

اما خیلی از دختران مذهبی اینجور نیستن،خیلی ها ملاک ها و شرایطشون فقط اخلاق و ایمان هست

و با خیلی چیزها میسازن و با شرایط کم کنار میان....

توی مسجد محلمون هرچی دختر مذهبی پاک و مومن و تحصیلکرده هست متاسفانه مجردن و سنشون داره میره بالا

و برعکس توی جامعه نگاه میکنی همه اون هایی که ظاهری متفاوت دارن و با انواع و اقسام تیپ هاو حتی رفتارهای اخلاقی نادرست متاهلن و حتی خیلیا باوجود تاهل هم مقید نشدن و باز به کاراشون ادامه میدن!!!!

این انصافه؟؟؟؟؟؟

چرا باید دخترانی که هدف دارن واسه زندگیشون,بها میدن به خانواده,احساس مسئولیت و وفا و... میدونن چیه،مجرد بمونن و در مقابل

کسانی که چیزی از مادری و احساسش,از
وفای به عهد,از مسئولیت و... نمیدونن، متاهل!!!!!!

تو روخدا نگین خیلی خانمها هستن که مجرد بودن و موفق، مگر حضرت معصومه مجرد نبودن،

ازدواج همه چیز نیست، به ابعاد دیگه فکر کنید و سعی کنید در جاهای دیگه موفق بشید و....

آخه مگه میشه یک نسخه رو برای همه پیچید؟؟؟

مگه همه یک سبک رو برای زندگی انتخاب میکنن؟؟؟؟

شاید یک نفر نتونه حتی به مجرد موندن فکر کنه!

چرا خداوند به وعده ش عمل نمیکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

انگار برعکسه و هرچی مذهبی تر بدبخت تر ...
اینکه خدا بعضی هارو غرق در خوشی و لذات دنیوی میکنه و این در واقع به معنای دورشدنشون از رحمتشه
درست،
ولی چرا خدا برای شخصی که صداش میزنه چاره سازی نمیکنه؟!!
مگر در قرآن نیامده که خیلیا باهم مساوی نیستن ...
پس چرا برعکسه و حتی غیرمذهبی ها جلوترن همیشه؟!!
درسته دینداری مون به معنای طلبکاری از خدا نباید باشه ولی خودش گفته بخوانید تا اجابت کنم،
پس چرا جواب کسانی که چندان تقیدی ندارن رو خیلی زود و گاها با یه معجزه میده و یا جواب کسانی که خیلی از لحاظ اعتقادی در سطح بالایی هستن رو،
و این وسط بیچاره کسانی که نه اونقدرها خوبن و نه تااین حد بد ...
به نظرم الان درصد بگیریم دخترانی که کمتر به مسائل اعتقادی پایبندن خیلی شادن (حالا گیریم شادی کاذب باشه و گذرا به هرحال چند صباحی دلشون خوشه) و در عوض مذهبی هامون دپرس و افسرده ...
از این وضعیت خسته شدیم و بهترین روزهای عمرمون در ناامیدی و حسرت داره سپری میشه
حس میکنم جوونی مون دیگه از دست رفت و حتی اگه اتفاق بیفته دیگه اون حس و نشاط رو نخواهیم نداشت
چرا؟!!!
چرا تقدیر این طور رقم خورد؟!!

از زندگانیم گله دارد جوانیم
شرمنده جوانی از این زندگانیم

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مسلم

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام

مدیر ارجاع سوالات;949012 نوشت:
سلام ....

از اینکه بعد از دو روز پاسخ دادم عذرخواهی میکنم، چرا که پاسخ به بعضی از سوالات واقعا سخت است، نه اینکه از نظر علمی سخت باشد، نه! سختی اش از این بابت است که باید از خدایی در برابر بنده اش دفاع کنی که میدانی چقدر عاشق بنده اش است، اما بنده به خاطر عدم آگاهی از حکمتهایش از او گله دارد! سخت است که در برابر گلایه های محبوب از محبّ دفاع کنی! خیلی سخت است! نمیدانی چه بگویی! نه او، و نه خودت جزئیات مطلب و جزئیات حکمت الهی را نمیدانی، اما از عشق و حکمتش مطلعی!
من هرگز نمیگویم مشکل شما را درک می کنم، و نمیخواهم شما را دلداری بدهم، نمی خواهم بگویم مشکل شما مشکل بزرگی نیست، نمی خواهم بگویم پس صبر و تحملتان کجاست و از این حرفها...؛ وظیفه بنده تحلیل مسئله است، آنچه میتوانم در تحلیل مسئله عرض کنم را در قالب چند نکته بیان میکنم، خواهش می کنم آنها را با دقت بخوانید:

نکته اول:

بعضی از مشکلات اجتماعی ناشی از اشتباه فردی نیست تا شخص توبه کند یا بگوید من که گنهکار نیستم، چرا من؟ بلکه آثار اجتماعی یک رفتار اشتباه است، لذا عواقب آن دامن همه را میگیرد، چه مقصر باشیم و چه نباشیم، مثل آلودگی محیط زیست، آلودگی هوا، و...
لذا قرآن هم می فرماید: نتیجه اعمال بد برای همه ظاهر میشود:
«ظَهَرَ الْفَسادُ فِي الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذيقَهُمْ بَعْضَ الَّذي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُون‏»؛ فساد، در خشكى و دريا بخاطر كارهايى كه مردم انجام داده‏اند آشكار شده است خدا مى‏خواهد نتيجه بعضى از اعمالشان را به آنان بچشاند، شايد (بسوى حق) بازگردند(روم:41)

از قسمت پایانی آیه روشن میشود که این مشکلات و آثار اشتباهات به این منظور است که بندگان از اشتباهات اجتماعی خود برگردند، در غیر این صورت خداوند مشکلات اجتماعی را حل نخواد کرد، همانطور که فرموده است:
«إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِم‏»؛ خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمیدهد مگر آنکه آنچه که به خودشان مربوط میشود را تغییر دهند.(رعد:11)
چون اگر خداوند این مشکلات را اصلاح کند مردم هرگز رفتارهای خود را اصلاح نخواهند کرد و این اصلا حکیمانه نخواهد بود!

الحمدلله خود شما به اندازه کافی با نگرش روشن خودتان مسئله را آفت شناسی کرده اید و این نشان از فهمیده بودن و کمالات شما دارد:
در جامعه ای که ملاکش برای انتخاب همسر شده است زیبایی، شده است پول، شده است مقام و موقعیت های اجتماعی! خب این یک انحراف است، یک آسیب است! علاوه بر مشکلات دیگری چون تبلیغات بی رویه برای اشتغال زنان که در بالا رفتن آمار بیکاری مردان بی تأثیر نبوده، و ده ها اشتباه دیگر که پسران را از ازدواج و مخارج زندگی فراری داده است، یا ملاک انتخاب برای آنها را به هم زده است!

اما گمان نکنید این مشکلات فقط برای متدینین و افراد با حجاب است، فکر نکنید دخترانی که توانسته اند با بزک کردن خودشان و دلبری کردن، کسی را جذب کنند خوشبخت شده اند. آمار طلاق در برخی شهرهای کشور بالای 50 درصد است، یعنی بیش از نیمی از این ازدواج ها منجر به طلاق میشود، خب اینها نشان میدهد خانواده هایی که برای تشکیل ملاک درستی اتخاذ نمیکنند دوامی نخواهند یافت!

علاوه بر اینکه این بزک کردن ها فقط مردان مجرد را جذب نمی کند، خانواده های متأهلین را هم درگیر کرده است، مردانی که برای ازدواج فقط چهره زن برایشان مهم است، خب طبیعتا اگر دیانتی نباشد این مقایسه را بعد از ازدواج نیز خواهند داشت، و نتیجه این شده که الان بسیاری از درخواست های مشاوره ها از سوی زنان متأهل مطرح میشود که همسرشان مجذوب زن دیگری شده است!!

نکته دوم:
وقتی جامعه ای از لحاظ فرهنگی یا معیشتی دچار مشکل شود بیشترین فشار به انسان های متدین و مومن خواهد آمد، چرا که آنها رفتارشان چارچوب مند است، هنجارمند است! چارچوبی به نام رضایت خدا!
اما کسانی که در این چارچوب حرکت نمی کنند فقر که باشد زیرآبی میروند! دزدی و قاچاق و... را در پیش می گیرند!
بیکاری که باشد دست به دامن رشوه و پارتی و... میشوند.
شرایط ازدواج که سخت باشد، برای انتخاب همسر ولو به قیمت بیمار کردن چشمان جامعه، و فروپاشی خانواده ها خود را بزک میکنند.

اما انسان های مومن خار در چشم و استخوان در گلو میشوند! و این آنها را به مولایشان علی(ع) نزدیک میکند! که علی(ع) هم میتوانست نیرنگ بازی کند و گلیمش را از آب بکشد و رقبای سیاسی اش را که همه با حقه و نیرنگ پیش میرفتند کنار بزند، اما علی(ع) برای رفتارش چارچوب داشت، و این موجب رنجی غیر قابل وصف میشود.

اینکه در روایات آمده بیشترین مردمی که مبتلا به بلا میشوند اول انبیاء هستند، سپس جانشینان و پیروانشان(الکافی، ج2، ص252) از نظر بنده منظور بلاهای شخصی مثل مریضی و مانند آن نیست! اتفاقا اگر خود اینها به تنهایی باشند بلای چندانی سراغشان نخواهد آمد، چون در چارچوب و با برنامه حرکت می کنند، منظور از بلا، بلاهای اجتماعی است که از جانب مردم جامعه متوجه آنها میشود!
همانطور که می بینیم بیشترین مصیبتی که به انبیاء و ائمه(ع) وارد شد از جانب مردم بود، وگرنه امام علی(ع)، امام حسن(ع)، امام حسین(ع) اگر ظلم مردم در حقشان نبود در زندگی خودشان چه مشکلی داشتند؟ پس طبیعتا مومنین از فرهنگ های اشتباه بیشترین لطمه میبینند.

و این بالاترین درجه امتحان برای تشخیص مومنین از غیر مومنین است، یعنی جایی که روش طبیعی تحقق یک مسئله مثل ازدواج یا اشتغال و مانند آن در جامعه به خاطر مسائلی با مشکل روبرو شده، در اینجا یا باید توقف کرد و یا باید زیرآبی رفت، وگرنه در شرایط عادی که همه دیندار و مومنی میشوند، در جایی که مشکل وجود دارد، اینجا بزنگاه امتحان الهی است:
«وَ لَنَبْلُوَنَّكُمْ حَتَّى نَعْلَمَ الْمُجاهِدينَ مِنْكُمْ وَ الصَّابِرين‏»؛ ما همه شما را قطعاً مى‏آزمائيم تا معلوم شود مجاهدان واقعى و صابران از ميان شما كيانند.(محمد:31)
«أَحَسِبَ النَّاسُ أَن يُترْكُواْ أَن يَقُولُواْ ءَامَنَّا وَ هُمْ لَا يُفْتَنُونَ* وَ لَقَدْ فَتَنَّا الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ فَلَيَعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذِينَ صَدَقُواْ وَ لَيَعْلَمَنَّ الْكَاذِبِين‏»؛ آيا مردم گمان كردند همين كه بگويند: «ايمان آورديم»، به حال خود رها مى‏شوند و آزمايش نخواهند شد؟! ما كسانى را كه پيش از آنان بودند آزموديم، بايد علم خدا درباره كسانى كه راست مى‏گويند تحقق یابد.(عنکبوت:2و3)

نکته سوم:

امتحان خداوند لزوما به این معنا نیست که خداوند بنشیند و فکر کند تا بر سر راه هر انسانی چه مشکلی قرار دهد! بلکه امتحان او همان نحوه برخورد انسان با مشکلاتی که اسباب طبیعی پیش روی او قرار داده است، پس جا ندارد که بگوییم چرا من؟ خدا چرا من را اینگونه امتحان میکند؟
علاوه براینکه این امتحان برای اذیت کردن نیست، فضای دنیا ومشکلات آن برای رشد است، و خداوند وعده داده است نتیجه این امتحانان در صورت صبر و استقامت گشایش خواهد بود، به شرط اینکه شخص به خداوند اعتماد داشته باشد، ذره ای تردید در این خصوص به دل راه ندهد.

اگرچه «مثبت اندیشی» امروزه یکی از ابزارهای موفقیت در روانشناسی مطرح میشود، اما بیراه هم نیست، اسلام هم با کمی اصلاح آن را تأیید کرده و در سرنوشت انسان موثر می داند، در روایات متعدد فرموده اند که خداوند سرنوشت انسان را همانگونه که در درون انسان است رقم میزند، انسان هایی که در درون خود نسبت به خداوند و گشایش او ناامید باشند خداوند همان ناامیدی را رقم خواهد زد، و انسان هایی که در یقینشان تردید به دل راه نمی دهند نیز خداوند امیدشان را ناامید نکرده و همان را رقم خواهد زد، امام باقر(ع):

«لَا يَحْسُنُ ظَنُّ عَبْدٍ مُؤْمِنٍ بِاللَّهِ إِلَّا كَانَ اللَّهُ عِنْدَ ظَنِّ عَبْدِهِ الْمُؤْمِنِ لِأَنَّ اللَّهَ كَرِيمٌ بِيَدِهِ الْخَيْرَاتُ يَسْتَحْيِي أَنْ يَكُونَ عَبْدُهُ الْمُؤْمِنُ قَدْ أَحْسَنَ بِهِ الظَّنَّ ثُمَّ يُخْلِفَ ظَنَّهُ وَ رَجَاءَهُ فَأَحْسِنُوا بِاللَّهِ الظَّن‏»(الکافی، ج2، ص72، حدیث2)
ترجمه: گمان هيچ بنده‏ئى نسبت به خدا نيكو نشود، مگر اينكه خدا نزد گمان بنده مؤمن خود باشد (هر گونه به او گمان برد، با او رفتار كند) زيرا خدا كريم است و همه خيرات بدست اوست، او حيا ميكند از اينكه بنده مؤمنش به او گمان نيك ببرد و او خلاف گمان و اميد بنده اش رفتار كند، پس به خدا خوش بين باشيد.

یا امام رضا(ع) می فرمایند: « أَحْسِنِ الظَّنَّ بِاللَّهِ فَإِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ أَنَا عِنْدَ ظَنِّ عَبْدِيَ الْمُؤْمِنِ بِي إِنْ خَيْراً فَخَيْراً وَ إِنْ شَرّاً فَشَرّا»( همان، حدیث 3)
ترجمه: به خدا گمان نیکو ببرید. زيرا خداى عز و جل ميفرمايد: من نزد گمان بنده مؤمن خويشم، اگر گمان او به من خوبست، رفتار من همانگونه خیر است، و اگر به من گمان شر میبرد، من هم همان را برایش رقم میزنم!

هر دو حدیث صحیح السند است، یعنی از نظر سندی کاملا معتبر هستند.

برای اینکه به نقش این اعتماد و اطمینان به خداوند پی ببرید حتما ماجرای خانه خریدن امام خمینی(ره) در محله یخچال قاضی قم را در اینترنت جستجو کرده و مطالعه کنید، تا بفهمید این ایمان و اعتماد تا چه حدی می تواند قوی باشد!
یعنی باید به گونه ای به یقین برسید که شکی در وعده خداوند نداشته باشید، اینقدر اطمینان که برای خودتان مسجّل باشد که اگر تا 50 سالگی هم مجرد ماندید بازهم ذره ای در ایمانتان سست نخواهید شد، تکلیف خودتان را با خدا روشن کنید تا امتحان تمام شود! شما بی ارتباطی این مسئله با ایمانتان را برای خدا اثبات کنید، کر تمام است ان شاالله.
خداوند وعده داده است: «وَ مَن يَتَّقِ اللَّهَ يجْعَل لَّهُ مخْرَجًا * وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يحْتَسِبُ وَ مَن يَتَوَكلَ‏ْ عَلىَ اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ»(طلاق:2و3)
ترجمه: و هر كس تقواى الهى پيشه كند، خداوند راه نجاتى براى او فراهم مى‏كند * و او را از جايى كه گمان ندارد روزى مى‏دهد و هر كس بر خدا توكّل كند، (خداوند) امرش را کفایت مى‏كند.

نکته چهارم:

با بیان نکات سه گانه فوق روشن میشود شما از رویارویی با مشکلتان ضرر نمیکنید، چیزی را از دست نمی دهید! نمیخوام بگویم بی خیال دنیا شوید، اتفاقا باید امیدوارتر از گذشته به خدا اعتماد داشته باشید، میخواهم بگویم فکر نکنید این سختی که در بروز آنها مقصر نبوده اید مایه ضرر برای شما شده است، بلکه این محرومیت ها با سودش برای شما ذخیره میشود.

یعنی علاوه بر اینکه ان شالله همسر مناسب روزی شما خواهد شد، تک تک این ثانیه ها و لحظاتی که در اضطراب و استرس این مطلب بوده اید، تک تک لحظاتی که انسان ها در کنار همسرانشان خوش بودند و شما در فکر اینکه چرا همسر هم کفو شما پیدا نشده، تک تک این لحظات جبران خواهد شد، آن هم نه به صورت معمولی(دقت کنید) بلکه به گونه ای جبران خواهد شد که اگر در انتخاب شوهر و این مشکل+مزدش اختیار داشتید باز هم همین مشکلات را با اجر و مزدش انتخاب میکردید، این لازمه عدل الهی است که ما به آن معتقد هستیم که باید عوضی که خداوند در برابر سختی ها میدهد به گونه ای باشد که شخص اگر اختیار هم میداشت باز هم همین مشکلات را به خاطر مزد عظیمشان انتخاب میکرد(علامه حلی، کشف المراد، ص339)

بنده نیز دعا می کنم، و امیدوارم هر چه زودتر گشایشی در کار شما پیدا شود.
در پناه حق

سلام بر شما
خدا قوت
(توی مسجد محلمون هرچی دختر مذهبی پاک و مومن و تحصیلکرده هست متاسفانه مجردن و سنشون داره میره بالا)
برادر من شمابهتر نیست به خواستگاری یکی از دختر های خوب محلتون برید؟
به قول بزرگتر ها از شما حرکت , از خدا برکت.
الان مشکل کار و ازدواج واسه همه جوونا هست انقدر سخت نگیرید خدا همیشه بهترین ها رو واسه بنده هاش میخواد پس به خدا اعتماد کنید.
انشاالله خدا یه دختر خوب نصیب شما کنه , یه کار آبرومند هم نصیب من.
در پناه خدا

خانوم خوب;949473 نوشت:
سلام بر شما
خدا قوت
(توی مسجد محلمون هرچی دختر مذهبی پاک و مومن و تحصیلکرده هست متاسفانه مجردن و سنشون داره میره بالا)
برادر من شمابهتر نیست به خواستگاری یکی از دختر های خوب محلتون برید؟
به قول بزرگتر ها از شما حرکت , از خدا برکت.
الان مشکل کار و ازدواج واسه همه جوونا هست انقدر سخت نگیرید خدا همیشه بهترین ها رو واسه بنده هاش میخواد پس به خدا اعتماد کنید.
انشاالله خدا یه دختر خوب نصیب شما کنه , یه کار آبرومند هم نصیب من.
در پناه خدا

:|:|:|:|:|:|:|:|:|:|:|:| شما متنو خوندین؟؟؟؟؟؟
درسته ناشناسه ولی تعیین جنسیتش فک نکنم انقدرا مبهم باشه ...

سلام و درود

جناب مسلم کارشناس محترم پاسخ خوب و کاملی ارائه کردن من تشکر می کنم.

من دخترانی می شناسم که سنشان 35 یا حتی 40 و .. هست و مجرد مانده اند و مذهبی هستند.

یکی از دلایل اصلی افزایش سن خانومها بیکاری و یا درآمد کم آقایون هست.

کمی درباره ایران تحقیق کنید درباره ذخائر بزرگ نفت و گاز و محصولات پتروشیمی و معادن غنی و محصولات کشاورزی.

کشورمان را با دیگر کشورهایی که این منابع راندارند و از ما ثروتمندتر هستند مقایسه کنید و شاخ دربیاورید.

****************************************************************************************
مسئله افزایش سن خانومها به عوامل زیادی بر می گردد از جمله خانوادها ، جامعه و مسولین.
دو موضوع را میشود مطرح کرد:
1- مدیران:
مدیران احمق و نالایق بعلت پارتی بازیها رشوه و رانتها کاری کردند که امروزه این همه بیکاری و مشکلات اقتصادی وجود داد. شغلهای کاذب و حتی شاغلین با درآمدهای کم هم جزء آن محسوب میشود.

مدیران احمقی که فقط سیاسی بازی و جناح بازی برایشان مهم هست. و نتیجه آن میشود بیکاری و مجرد ماندن جوانها.

2- فرهنگ احمقانه ما ایرانیها :

از جمله سختگیرهایی اکثر خانواده ها که جنبه چشم و هم چشمی و فخر فروشی در امر ازدواج دارد.

فرهنگ داشتن تحصیلات دانشگاهی در واقع مدرک گرایی که خیلی خانومها بسمت اون رفتن بجای اینکه جهت ازدواج برنامه ریزی کنند.

البته ناگفته نماند که فرهنگ جاهلانه مدرک گرایی بین آقایون هم بوده ولی بین خانومها بیشتر.

از علتهای این مدرک گرایی بدست آوردن شان و منزلت اجتماعی، فخر فروشی ، برتری جویی و .. بوده درحالیکه مدرک ارزش محسوب نمیشود .

البته مدیران احمق هم با سیاستهای احمقانه باعث اینکار شدند .پذیرش بیش از اندازه دانشجو در رشته های بی فایده،

بوجود آمدن دانشگاههای غیر انتفاعی و آزاد و فراگیر و پذیرش بی حساب و کتاب دانشجو جهت پر کردن جیب این دانشگاهها .

نتیجه : سونامی بیکاران با مدارک دانشگاهی و مشکلات شغل و ازدواج و....

باسلام خدمت خواهرگرامی
بنده شماروکاملا درک میکنم
چون این مراحل روگذروندم ودرحالی که به اوج ناامیدی رسیده بودم گشایش ایجادشد
ولی متاسفانه خواهرم 40سالشونه وهنوزمجردهستن باوجوداینکه عیب ونقص خاصی ندارند
فقط میتونم بگم خدانگذره ازباعث وبانیش که ازدواج روسخت کردند
همسرخودم میگه من به خاطرمشکلات مالی می خواستم مجرد بمونم
خدانگذره ازمسئولینی که به فکرنیستد
ازدواج خیلی ضروریه,نمیشه بگیم تحمل کن,باتحمل درست نمیشه,بایدتوبه اجتماعی کنیم همه دست به دست هم مشکل حل بشه

سلام.
من کاملا قضیه رو درک میکنم.
واسه خانوما مخصوصا این شرایط خیلی سخته. پاک دامن که باشن کسی نمیره سراغشون(جز عده معدودی) خودشونم که نمیتونن برن خواستگاری.
خیلی شرایط بدیه.

من کاری که میتونم بکنم اینه که در گروه ختم صلوات یک ختم 1400 صلواتی براشون بزارم ان شا الله ان شا الله به حق سرورمون فاطمه زهرا (س) که خودشون بهترین زنان بودند و یکی از بهترین مردان نصیبشون شد، حاجت ایشون هم روا بشه.

خدایا همه مجرد ها مخصوصا مخصوصا خانومارو یک همسر خوب نصیبشون کن.

هیچ چیز آزاردهنده ترازدیدن جوانهای مجرد نیست,چراهیچ کس کاری نمیکنه
به نظرم مراجع یک آستین بالابزنند
یعنی هیچکس واقعا عین خیالش نیست
نمیشه که دست روی دست گذاشت وشاهدفسادروزافزون شد,مجرد ها هم بمونن تومرداب دستوپابزنن ماهم که خرمون از پل گذشته لابد به ماچه:ا
چراهیچ کس پاسخگونییییییست!!!
کی بایداین مشکل روحل کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

خدارا خدارا;949488 نوشت:
سلام.
من کاملا قضیه رو درک میکنم.
واسه خانوما مخصوصا این شرایط خیلی سخته. پاک دامن که باشن کسی نمیره سراغشون(جز عده معدودی) خودشونم که نمیتونن برن خواستگاری.
خیلی شرایط بدیه.

من کاری که میتونم بکنم اینه که در گروه ختم صلوات یک ختم 1400 صلواتی براشون بزارم ان شا الله ان شا الله به حق سرورمون فاطمه زهرا (س) که خودشون بهترین زنان بودند و یکی از بهترین مردان نصیبشون شد، حاجت ایشون هم روا بشه.

خدایا همه مجرد ها مخصوصا مخصوصا خانومارو یک همسر خوب نصیبشون کن.

ختم صلوات خوبه ولی چاره ی این دردیه چیزدیگست
یه مسئول دلسوزمیخواییم همین

با سلام وعرض ادب

گفتنیها رو که استاد مسلم صادقانه ودلسوزانه فرمودند
خواهرم .پسرها هم دست کمی از دخترها ندارن .

پسرای اطراف ما هم تقریبا همشون مرز سی هستن ومتاسفانه مجرد .

بیکارن ببچاره ها .کار نیست .یه چند ماهی هست وام ازدواج دارن میدن کمی جون گرفتن عروسیها .

والا اونایی هم مشغول به کار آزادن هم الان بیکارن .

نمیدونیم دقیقا چه کسایی مقصرن .مسئولین هستن .خودمونیم .تحریمیم .هممون مقصریم به نوعی .

[="Arial"]واقعا مخ زدنه پسرا انقد سخته که ادم بی شوهر بمونه...وضع که خیلی خرابه قبول دارم ولی پسرای مذهبی هم کم نیستن...

به نظرم دوستانی که نظر دادین متن سوالو خوب نخوندین..ایشون شکایت دارن که چرا کسی طرف دختر مذهبی نمیره و همه دنباله دخترهایی بی حجاب و بی ایمان هستن ..ایشون میگن که چرا هر چی مذهبی تر بدبختر..خیلی هم تکرار کردن ترخدا متن رو بخونین بعد نظر بدین....

guest;949518 نوشت:
به نظرم دوستانی که نظر دادین متن سوالو خوب نخوندین..ایشون شکایت دارن که چرا کسی طرف دختر مذهبی نمیره و همه دنباله دخترهایی بی حجاب و بی ایمان هستن ..ایشون میگن که چرا هر چی مذهبی تر بدبختر..خیلی هم تکرار کردن ترخدا متن رو بخونین بعد نظر بدین....

سلااام

خواهرم استاد مسلم گفتنیها رو گفتن .روی تمام حرفهاشون میشه فکر کرد وبه نتیجه رسید .
ولی کلا آمار ازدواج اومده پایین .

من الان از برادرم بگیر تا پسر خاله هام وداییهام وبرادر شوهرم و......

همه بیچاره ها سنشون حدود سی وهمه تحصیل کرده وهمه

بیکارن .دارن شغل باباشون رو ادامه میدن ولی بازار کارشون هم خوابیده .

الان اینها باید چکار کنن .

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید:Gol:

ای آبجی
دنیا خیلی نامرد تر از این حرفاست

فقط همین قدر بدون که اگه اصلا آخرتی هم نباشه باز دنیا ارزش غصه خوردنو نداره

فکر دنیا همه رویاست رفیق
آنچه رویاست نه دنیاست رفیق

و اما راه حل:

یه دختر برای ازدواج باید دیده بشه
هر دختری قطعا پسر و پسرهایی هستند که اونو بخوان و بتونن ازدواج خوبی هم داشته باشند منتها باید از همه ظرفیت های دیده شدن اون هم حلال استفاده کرد
این قانون طبیعته
ما اگه قوانین طبیعتو بشناسیم توی اکثر نیازهامون بی نیاز از دعا میشیم
کاری که با عمل انجام میشه هیچ وقت دعا اونکارو انجام نمیده

موفق باشید

کلا وضع ازدواج خرابه.

باید پسرها به موقع ازدواج کنند تا این مشکلی ایجاد نشه.

خب پسری که کار نداره یا درآمدش پایین و از اون ور اجاره یه خونه هم سر به فلک میکشه چطور توقع دارین به موقع ازدواج کنه.

پسرها دیپلم میگرن بعد بیخود وقتشون رو تو دانشگاه تلف میکنن بعد باید برن سربازی میگن سربازی وظیفه مقدس شماست بعدم پرتش میکنن تو جامعه میگن حالا برو زندگی کن.
حالا حساب کن سن این پسر چقدر هست.
تازه حالا باید بره دنبال کار . شاید تا یکسال هم کاری پیدا نکنه . اگه شانس بیاره شاید یکسال بعد کار گیرش بیاد امکان داره این کارشو رو هم از دست بده چون خیلی کارها چفت و بستی نداره یا درآمد آنچنانی نداره.
این کارها هم درآمدی پایینی داره و مدتها باید کار کنه. بعد احساس میکنه با این درآمد و این توقع دخترها و خانوادها مجرد بمونه خیلی بهتره.

سلام بر شما
خدا قوت

ya_roghaye;949479 نوشت:
بله متنو خوندم اما اگرم که دختر خانومن که بدتر .
دختر که نمیتونه بره خواستگاری فقط یه راه هست اینکه اگر دانشجو هستن به امور فرهنگی برن و برای ثبت نام ازدواج دانشجویی اعلام آمادگی کنن و اگر هم دانشجو نیستن بهتره کسایی که تو این سایت برای سوالات ازدواج پاسخگو هستن لطفا یه تایپیک واسه مجردا بزارن و اونا رو از راه شرعی بهم معرفی کنن گناه نداره هیچ ثوابم میکنن.
در پناه خدا

خانوم خوب;949566 نوشت:
بهتره کسایی که تو این سایت برای سوالات ازدواج پاسخگو هستن لطفا یه تایپیک واسه مجردا بزارن و اونا رو از راه شرعی بهم معرفی کنن گناه نداره هیچ ثوابم میکنن.

فکر کنم سایت تبیان چنین اقدامی انجام می داد الان نمی دونم ولی فکر کنم فقط مخصوص چند استان تهران البرز و اصفهان و همدان هست.

https://article.tebyan.net/271615/%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%AC%D8%B1%D8%AF%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%87%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%86-%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D9%86%DB%8C

مسلم;949446 نوشت:
بعضی از مشکلات اجتماعی ناشی از اشتباه فردی نیست تا شخص توبه کند یا بگوید من که گنهکار نیستم، چرا من؟ بلکه آثار اجتماعی یک رفتار اشتباه است، لذا عواقب آن دامن همه را میگیرد، چه مقصر باشیم و چه نباشیم، مثل آلودگی محیط زیست، آلودگی هوا، و...

سلام و درود

کاربر > پیشنهادی دادند که به نظرم کار درستی است.

آیا این سایت نمی تواند هیچ اقدامی در راستای ازدواج جوانان انجام دهد .

خیلی ها مذهبی هستند و مجرد مانده اند چرا از طریق این سایت دینی با اهرمها و راهکارهای درستی که مانع سوء استفاده شود کاری جهت معرفی کسانی که قصد ازدواج دارند انجام نمی گیرد صرف دلداری دادن و مشاوره که مشکلی از کسی حل نمی کند.

سایت تبیان فقط مخصوص چند استان هست که اینکار رو انجام میده اگر سایت اسک دین استانهای دیگر رو هم پوشش می داد کار خیر و خداپسندانه ای بود.

https://article.tebyan.net/271615/%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%AC%D8%B1%D8%AF%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%87%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%86-%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D9%86%DB%8C

ابراهیم ا;949594 نوشت:

خیلی ها مذهبی هستند و مجرد مانده اند چرا از طریق این سایت دینی با اهرمها و راهکارهای درستی که مانع سوء استفاده شود کاری جهت معرفی کسانی که قصد ازدواج دارند انجام نمی گیرد صرف دلداری دادن و مشاوره که مشکلی از کسی حل نمی کند.

سایت تبیان فقط مخصوص چند استان هست که اینکار رو انجام میده اگر سایت اسک دین استانهای دیگر رو هم پوشش می داد کار خیر و خداپسندانه ای بود.

با سلام و احترام
در اینکه این کار، کار خداپسندانه ای است شکی وجود ندارد، و در اینکه خوب است محیط های امن و مورد اعتمادی در این راستا تحقق یابد نیز شکی وجود ندارد، اما بالاخره هر محیطی یک اهداف و چشم اندازی دارد لذا متولیان امر مرکز ملی پاسخگویی باید در این خصوص تصمیم بگیرند، تأیید یا رد چنین تصمیمی خارج از اختیارات کارشناسان است، شما باید پیشنهادتان را با مدیریت سایت در میان بگذارید.

مسلم;949446 نوشت:
تک تک این لحظات جبران خواهد شد، آن هم نه به صورت معمولی(دقت کنید) بلکه به گونه ای جبران خواهد شد که اگر در انتخاب شوهر و این مشکل+مزدش اختیار داشتید باز هم همین مشکلات را با اجر و مزدش انتخاب میکردید، این لازمه عدل الهی است که ما به آن معتقد هستیم که باید عوضی که خداوند در برابر سختی ها میدهد به گونه ای باشد که شخص اگر اختیار هم میداشت باز هم همین مشکلات را به خاطر مزد عظیمشان انتخاب میکرد(علامه حلی، کشف المراد، ص339)

باسلام

به نظر بنده چون این بخش از فرمایشات همیشه برامون مجهول هست زودی خسته میشیم

بنده اول دقیقا همین شکلی که کاربر محترم مطرح کردند برام سوال پیش میومد تو مسائلی که میدیم

بعد یکی بهم گفت باور کن حالا خدا داره ملاحظه ما رو میکنه وگرنه سر تا پا طلاشون میکرد تا بیشتر حرص بخوری اونا دیگه فقط این دنیا رو دارند چرا بهشون خوش نگذره این انصاف نیست Smile البته اینا حرفهای ایشون بود

ولی بارها شده نه این موضوع تو خیلی از مسائل شده واقعا نتایج به گونه ای رقم خورده که هر چه قدر فکر کردم دیدم بهتر از این موضوع ممکن نبود پیش بیاد

البته میدونم حرف زدن خیلی راحت هستش باید تو جایگاه فرد بود تا متوجه سختی که داره تحمل میکنه رو درک کرد ولی اینو باور دارم خدا خارج از توان بنده امتحانش نمیکنه

مثلا از دانش آموز سال اول دبستان امتحان سینوس کسینوس نمیگیرن که یا بلاعکس

مسلم;949610 نوشت:
تأیید یا رد چنین تصمیمی خارج از اختیارات کارشناسان است، شما باید پیشنهادتان را با مدیریت سایت در میان بگذارید.

باز هم سلام

ولی من عمدا خواستم کارشناسان واسطه شوند و چنین پیشنهادی بدهند.

مسلم;949610 نوشت:

با سلام و احترام
در اینکه این کار، کار خداپسندانه ای است شکی وجود ندارد، و در اینکه خوب است محیط های امن و مورد اعتمادی در این راستا تحقق یابد نیز شکی وجود ندارد، اما بالاخره هر محیطی یک اهداف و چشم اندازی دارد لذا متولیان امر مرکز ملی پاسخگویی باید در این خصوص تصمیم بگیرند، تأیید یا رد چنین تصمیمی خارج از اختیارات کارشناسان است، شما باید پیشنهادتان را با مدیریت سایت در میان بگذارید.

باسلام بارها این موضوع از طرف کاربران محترم مطرح شده و مدیر محترم سایت در پاسخ این موضوع رو خارج و خلاف اهداف انجمن دانستند.

باتشکر

یاحق

اللیل والنهار;949611 نوشت:
بعد یکی بهم گفت باور کن حالا خدا داره ملاحظه ما رو میکنه وگرنه سر تا پا طلاشون میکرد تا بیشتر حرص بخوری اونا دیگه فقط این دنیا رو دارند چرا بهشون خوش نگذره این انصاف نیست Smile البته اینا حرفهای ایشون بود

البته خیلی مذهبی ها هم ازدواج کردن و چنین مشکلی ندارند . پس نمی توان گفت که اونا فقط این دنیا رو دارن و ما فقط خوبیم.

اللیل والنهار;949614 نوشت:
باسلام بارها این موضوع از طرف کاربران محترم مطرح شده و مدیر محترم سایت در پاسخ این موضوع رو خارج و خلاف اهداف انجمن دانستند.

اهداف انجمن مگه چیه ؟ میشه صریح بگید .ممنون

ابراهیم ا;949615 نوشت:
البته خیلی مذهبی ها هم ازدواج کردن و چنین مشکلی ندارند . پس نمی توان گفت که اونا فقط این دنیا رو دارن و ما فقط خوبیم.

گفتم حرفم سر اون مواردی بود که مثلا مقایسه بین مذهبی و غیر مذهبی کردند

بله اونها هم با متاهل بودنشون در امتحان هستند نوع رفتار و گفتارشون با همین مجردها براشون امتحان هست

یاحق

ابراهیم ا;949616 نوشت:

میتونید از مدیریت سوالتون رو بپرسید هرچی که باشه این موضوع شاملش نمیشه و بهتر هست ادامه ندید تا تایپک از موضوع اصلی منحرف نشه

باتشکر

اللیل والنهار;949618 نوشت:
میتونید از مدیریت سوالتون رو بپرسید هرچی که باشه این موضوع شاملش نمیشه و بهتر هست ادامه ندید تا تایپک از موضوع اصلی منحرف نشه

باتشکر

موضوعات زیادی شامل این انجمن نمیشه که وجود دارد می تونم خیلیهاشو نام ببرم . تایپک از موضوع منحرف نمیشه اتفاقا شاید به نتیجه ای برسه.

چرا در این انجمن موضوعات زیر وجود دارد:

اشتغال و تحصیل و موفقیت و غیره که هیچ ربطی به انجمن دینی ندارد.

ادیتور این سایت هم واقعا مشکل داره.و خیلی ساده ست.

من حتما خیلی ها رو مسئول وضع موجود میدونم،محیط رو بردن اسماشون کثیف نمیکنم
زندگی سگی و لوکس اینا بوی گندش از صد فرسخی میاد
به شخصه ترجیح میدم یه زندگی رو از صفر شروع کنم،قرار نیست فکرم رو تایید کنن،شهید حججی ها نشون دادن که میشه
گیرم همه دنییا یزدی شن ما عاشق ارباب میمونیم
بچه دعا کنیم اگه کاری از دستمون بر نمیاد
ناامید نشیم به مو میرسه اما پاره نمیشه

[=Arial Black][SPOILER]

نقل قول:
سلام ....
چون انقدر مطرح کردیم و شنیدیم که کاملا حفظ یم
لطفا و حتمااااااا و خواهشا, تمنا میکنم حتی اگه تکراری بود و طولانی، جواب بدین

چون فوق العاده به جوابش احتیاج دارم و حسابی کم اوردم ...
من و خواهرم هردو مذهبی هستیم و مجرد ...

پدرم از نظر موقعیت اجتماعی از جایگاه خوبی برخوردارن و خداروشکر از نظر مالی مشکلی نداریم,از نظر ظاهری و بقیه ویژگی هام در سطح نرمال هستیم

اما متاسفانه هردو داریم به مرز سی می رسیم و موقعیت مناسبی وجود نداره!!!

اینکه هرکسی یک جور امتحان میشه،اینکه خداوند صدای هرکسی رو که بیشتر دوس داره بیشتر منتظرش میزاره،

و از این دست حرفها رو سالهای سال دارم از زبون مشاورین مذهبی میشنوم...

اما میخوام بدونم چرا این امتحان برای همه نیست؟؟؟ درست! هرکسی یه جور امتحان میشه ولی

چرا بقیه با هر سنی,شغل,تحصیلات,موقعیت اجتماعی و در هرسطحی ازدواج کردن و ما همچنان در مرحله خواستگاری!! ...

میخوام بدونم مگه خود خدا وعده نداده که "فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا"

مگه خود خدا نگفته «ادْعُونی‏ أَسْتَجِبْ لَکُم»

مگه خودش نگفته "وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذَلِكَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ"

مگر خودش نگفته" وَعدَ اللَّهِ حَقًّا"

چقدر باید دعا توسل و...؟؟؟؟

بعضی میگن تاخیر در ازدواج به سبب گناهه،اگر اینطور بود یعنی این همه آدم همه پاک ومنزه بودن و عاری از هرگونه گناه؟؟؟ و گیریم ما گنهکار،اگر گناهی م بود این همه سال به سبب این همه دعا و توبه و استغفارم که شده باید پاک میشد!

حاج اقای قرائتی یه جایی میگفتن هرچی به حرام ناخنک بزنی از سهم حلالت کم میشه!
گیریم این طور باشه یعنی حساب خیلیا صاف نشده هنوز؟!!!!
و اگر اینطوره پس چرا گفتن توبه و استغفار همه چیزو پاک میکنه؟!!!!
و اصلا اگر صحت داشته باشه پس این
کسانی رو که میبینیم که گناهی نبود که نکرده باشن و زودتر از بقیه م ازدواج کردن ،اینها کی ن پس؟!!!!

این روزها جامعه ی ما جوری هست که همه توی مسابقه دلبری گوی سبقت رو از هم می ربایند و بازنده کسانی هستند

که دلشون میخواد این زیبایی اختصاص به یک نفر داشته باشه نه کل جامعه!!!

ماهم دلبری کردن بلدیم اما نه توی جامعه نه با به فساد کشیدنش!! نه اینکه حراج کنیم برای همه ....

واقعا وقتی این همه راه برای برطرف کردن نیازهای عاطفی و جنسی هست دیگه چرا زیر بار مسئولیت برن؟؟؟

وقتی هم برای مذهبی هم غیرمذهبی راه ساده تری غیر از ازدواج دائم هست چرا ازدواج؟؟؟؟؟

و زمانی م که تصمیمم بگیرن به ازدواج، مطمئنا بااین همه مدل ها و صورت های بزک کرده اگر دنبال دخترمذهبی م بگردن

دنبال کسی میگردن که زیبایی ش درحد فوق العاده باشه و فقط چادرش واسه این باشه که دلشون از هرزگی اونها زده شده

و میخوان طرفشون پاک باشه ....

در واقع یه الگویی توی ذهنشون شکل گرفته که فقط روی همون الگو (بخوانید مدل)چادر سرش میکنن و

بقیه ملاک ها رو اصلا در نظر نمیگیرن!

حالا فکر نمیکنن اون با دو کیلو آرایش شده اون! و قیافه بدون آرایش طرفین رو مقایسه کنن لااقل!

چیز واضحی هست هر دختری با آرایش زیباتر میشه و بدون آرایش ساده تره!!!

وقتی بین یک دختر با قیافه ساده و یک نفرباکلی آرایش بخواد مقایسه صورت بگیره واضحه کدوم انتخاب میشه!!

حالا که دیگه آرایش هیچ ، عمل زیبایی م اضافه شده و باز ملاک زیبایی بالاتر رفته ...

وقتی همه ملاک ها توی زیبایی خلاصه بشه وضعیت همین میشه...

زمانیکه ساده باشی هیچکسی نگاهتم نمیکنه اما باهمون تیپ (چادری ساده) کافیه اندک آرایشی،مزاحمتها شروع میشه ....

حتی زمان خواستگاری اول مادر میاد قیافه رو بپسنده!! وقتی نگاه والدین اینه! از بچشون چه انتظاریه؟؟؟؟

نمیگم مهم نیست خیلی مهمه !باید به دل بشینه ولی اینکه فقط اینه یا بیشترش... این درده!!!!

حالا فکر نکنید من قیافم زشته اینهارو میگم خیر! قیافه من به گفته خیلیا متوسط به بالاست ...

درسته.... خیلی از دختران مذهبی م سطح توقعاتشون بالاست!

یکی از نظر ایمان میخواد طرف امامزاده باشه ویکیم از لحاظ شرایطی که میزاره خیلی بالا درنظر میگیره....

اما خیلی از دختران مذهبی اینجور نیستن،خیلی ها ملاک ها و شرایطشون فقط اخلاق و ایمان هست

و با خیلی چیزها میسازن و با شرایط کم کنار میان....

توی مسجد محلمون هرچی دختر مذهبی پاک و مومن و تحصیلکرده هست متاسفانه مجردن و سنشون داره میره بالا

و برعکس توی جامعه نگاه میکنی همه اون هایی که ظاهری متفاوت دارن و با انواع و اقسام تیپ هاو حتی رفتارهای اخلاقی نادرست متاهلن و حتی خیلیا باوجود تاهل هم مقید نشدن و باز به کاراشون ادامه میدن!!!!

این انصافه؟؟؟؟؟؟

چرا باید دخترانی که هدف دارن واسه زندگیشون,بها میدن به خانواده,احساس مسئولیت و وفا و... میدونن چیه،مجرد بمونن و در مقابل

کسانی که چیزی از مادری و احساسش,از
وفای به عهد,از مسئولیت و... نمیدونن، متاهل!!!!!!

تو روخدا نگین خیلی خانمها هستن که مجرد بودن و موفق، مگر حضرت معصومه مجرد نبودن،

ازدواج همه چیز نیست، به ابعاد دیگه فکر کنید و سعی کنید در جاهای دیگه موفق بشید و....

آخه مگه میشه یک نسخه رو برای همه پیچید؟؟؟

مگه همه یک سبک رو برای زندگی انتخاب میکنن؟؟؟؟

شاید یک نفر نتونه حتی به مجرد موندن فکر کنه!

چرا خداوند به وعده ش عمل نمیکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

انگار برعکسه و هرچی مذهبی تر بدبخت تر ...
اینکه خدا بعضی هارو غرق در خوشی و لذات دنیوی میکنه و این در واقع به معنای دورشدنشون از رحمتشه
درست،
ولی چرا خدا برای شخصی که صداش میزنه چاره سازی نمیکنه؟!!
مگر در قرآن نیامده که خیلیا باهم مساوی نیستن ...
پس چرا برعکسه و حتی غیرمذهبی ها جلوترن همیشه؟!!
درسته دینداری مون به معنای طلبکاری از خدا نباید باشه ولی خودش گفته بخوانید تا اجابت کنم،
پس چرا جواب کسانی که چندان تقیدی ندارن رو خیلی زود و گاها با یه معجزه میده و یا جواب کسانی که خیلی از لحاظ اعتقادی در سطح بالایی هستن رو،
و این وسط بیچاره کسانی که نه اونقدرها خوبن و نه تااین حد بد ...
به نظرم الان درصد بگیریم دخترانی که کمتر به مسائل اعتقادی پایبندن خیلی شادن (حالا گیریم شادی کاذب باشه و گذرا به هرحال چند صباحی دلشون خوشه) و در عوض مذهبی هامون دپرس و افسرده ...
از این وضعیت خسته شدیم و بهترین روزهای عمرمون در ناامیدی و حسرت داره سپری میشه
حس میکنم جوونی مون دیگه از دست رفت و حتی اگه اتفاق بیفته دیگه اون حس و نشاط رو نخواهیم نداشت
چرا؟!!!

از زندگانیم گله دارد جوانیم
شرمنده جوانی از این زندگانیم

[/SPOILER]
سلام
این مشکل خیلی از افراد است نه فقط مشکل شما تنها.
بالا رفتن سن ازدواج ، یکسری علل اجتماعی داره. اینو به صورت یه مشکل فردی نبینین. مشکلات اجتماعی ، همیشه همه افراد را درگیر نمیکنن. پس این درست نیست که بگیم چرا فلان افراد این مشکل رو ندارند.

خیلی سخته. درک میکنم. چون یه جورایی خودم باهاش دست به گریبانم...
علت هر چی که باشه ، راه حلش بی تقوایی نیست...
اونایی که با کارهای نادرست سعی میکنند این مشکل را برای خودشون رفع کنند ، شاید ظاهرا موفق بشن ، اما آینده خوبی در انتظارشون نیست... وقتی انتخاب بر اساس ملاکهای ظاهری باشه ، زندگی استحکامی نداره و دیر یا زود .... اما ماها ظاهر زندگی مردم را می بینیم و از مشکلات درونش خبر نداریم لذا هی میگیم خوش به حالشون...

حتما مشاورها توصیه های مختلفی بهتون کردند.
منم چند کلمه اضافه عرض کنم:
قرائت سوره مبارک یوسف ، یکی از اثراتش، ازدواج است.
زیارت حضرت امام رضا و حضرت معصومه (ع) و حاجت خواستن از آنها.... چکار کنیم دیگه. اینها بزرگان ما هستند. جز خانه آنها ، جایی نداریم که بریم.

ابراهیم ا;949616 نوشت:

سلام.
برادر هر سخن جایی و هر نقطه مکانی دارد!
این انجمن برای پاسخگویی به سوالات دینی هست نه محلی برای ازدواج! حداکثر کاری که میشه کرد اینه که برید در انجمن یک گروه بزنید توش اینکارو بکنید که مطمئنم نمیگیره!

برای اینکار باید سایت جدا زد و با دغدغه و و انگیزه و بدونه نا امیدی و بی حالی کار کرد.

همه کارارو که نباید بقیه انجام بدن. شما خودت اگر توانشو داری میونی سایتی در این باره بزنی. راه انداختن سایتتم خودم به عهده میگیرم!

عزم میخواد. اگر یه عزم مخصوصا عزم جمعی پشتش باشه مسلما میشه کار کرد.

خدارا خدارا;949636 نوشت:
سلام.
برادر هر سخن جایی و هر نقطه مکانی دارد!
این انجمن برای پاسخگویی به سوالات دینی هست نه محلی برای ازدواج!

سلام دوست عزیز

پسر خوب این انجمن سوالات مرتبط با تحصیل ، اشتغال و موفقیت و امثال اون رو در خودش جا داده و واسشون مدیر قرار داده.

سوالات دینی نیست که می فرمایید هر نکته مکانی دارد.

در واقع چنین سایتی با این همه کارشناس دینی و مشاوره ای و با این همه کاربر ظرفیت بزرگی جهت این کار رو دارند و اگر اینکه بگیم به این سایت مربوط نیست خب با این ظرفیت مربوطش کنن مگه وحی منزله که بگیم نمیشه و الا و بلا باید فقط به سوالات پاسخ بدیم.

خدارا خدارا;949636 نوشت:
برای اینکار باید سایت جدا زد و با دغدغه و و انگیزه و بدونه نا امیدی و بی حالی کار کرد.

همه کارارو که نباید بقیه انجام بدن. شما خودت اگر توانشو داری میونی سایتی در این باره بزنی. راه انداختن سایتتم خودم به عهده میگیرم!

دوست من سایت زدن راحته ولی مگه می خوام سایت فروشگاهی بزنم . اینکارها مجوز های خاص خودش رو میخواد که فکر نکنم به کسی هم بدن بعد فقط سایت کافی نیست نیاز به مشاوره ها ، کارشناس و واسطه ها و مسائل دیگه داره و همینطوری نمیشه سایت زد بعد من که خودم هم مجردم برم سایت بزنم! اصلا این خودش یه اشکاله.

اینکه میگید راه اندازی سایت من رو بعهده میگرید نشانه توجه شماست و من واقعا از شما تشکر میکنم و خوشحالم اشخاصی مثل شما در سایت فعالیت می کنند.

خدارا خدارا;949636 نوشت:

این پیشنهاد رو میشه فقط در مورد ایجاد سایتی جهت مشکل بیکاری و یا کسب درآمد کاربران سایت داد.

گروه هایی ایجاد کنیم بعد سایتی فروشگاهی یا خدماتی یا.. راه اندازی کنیم تا بوسیله اون درآمدی کسب کنیم .

این ظرفیت هم در این سایت هست اکثرا مذهبی هستند و میشه با هم تعامل کرد . در واقع این هم مربوط به ازدواج میشه.

اگه شما پیشنهادی دارید من در خدمتم و کمک می کنم.

اللیل والنهار;949618 نوشت:

باتشکر

سلام. از پستهایی که زدم و شما رو در مورد اهداف سایت و بقیه موارد خطاب قرار دادم عذر می خوام.

قصد جسارت نداشتم . این مربوط به متولیان سایت میشه و من بیجا شما رو خطاب قرار دادم.

مسلم;949610 نوشت:
نوشته اصلی توسط ابراهیم ا

با سلام و احترام

سلام . اینکه گفتم صرف دلداری دادن و مشاوره که مشکلی از کسی حل نمی کند.>> کلامی اشتباه بود از شما هم عذر می خوام.

بالاخره مشاوره و امثال آن تاثیر دارد.

خانوم خوب;949566 نوشت:
سلام بر شما
خدا قوت
ya_roghaye;949479 نوشت:
بله متنو خوندم اما اگرم که دختر خانومن که بدتر .
دختر که نمیتونه بره خواستگاری فقط یه راه هست اینکه اگر دانشجو هستن به امور فرهنگی برن و برای ثبت نام ازدواج دانشجویی اعلام آمادگی کنن و اگر هم دانشجو نیستن بهتره کسایی که تو این سایت برای سوالات ازدواج پاسخگو هستن لطفا یه تایپیک واسه مجردا بزارن و اونا رو از راه شرعی بهم معرفی کنن گناه نداره هیچ ثوابم میکنن.
در پناه خدا

سلام علیکم
این انجمن در راستای پاسخگویی به سوالات است و در این خصوص فعالیتی ندارد
لطف کرده و از مجاری و سایت هایی که صلاحیت شرعی و ارم دار هستند این مطلب پی گیری کنید
با تشکر

مدیر اجرایی;949670 نوشت:
سلام علیکم
این انجمن در راستای پاسخگویی به سوالات است و در این خصوص فعالیتی ندارد

سلام بر شما
خدا قوت
متشکرم که رسالت وجودی این سایت رو یاد آوری کردید.
در پناه خدا@};-

با نام و یاد دوست

سلام

کاربر محترم این متن را برای من ارسال نمودند و درخواست کردند تا در تاپیک درج شود:

نقل قول:

سلام ....
خواهش میکنم اختیار دارید ....
خیلی ممنون از پاسختون ....
نمیدونید چقدر حرفاتون روی من تاثیر گذاشت ...
اینکه فرمودین نمیدونم چطور از معشوق دفاع کنم در حالیکه میدونم محبوب شخصه ...
بله .... عزیزتر از خدا در زندگیم کسی نیست
و بالاتر از رسیدن بهش هدفی ندارم
و گاهی ناراحتم از اینکه اگر عشقم واقعیست چرا بابت مسائلم گلایه میکنم
مگر نه اینکه هرچه از دوست رسد نکوست...
ولی از جهتی کم میارم و نمیتونم به هیچکس نگم حتی خدا ...
مطالبی رو عنوان کردین که باز زحمت میدم و نکاتی که به نظرم رسید رو خدمتتون میگم ممنون میشم جواب هرقسمت رو جداگانه بفرمایید ...

ابتدا فرمودین تبلیغات بی رویه برای اشتغال زنان،فرض کنید دختری با موقعیت من سنش بره بالا و دیگه خانوادش نتونن حمایت مالی کنن و از اون طرف همسری م نداره،اونوقت چطور میتونه خودشو اداره کنه در حالیکه سن کارش هم گذشته و هیچ پشتوانه ای نداره؟!
خیلی از خانمها هستن که مجردن و سن شون بالارفته ولی لااقل تونستن مستقل باشن به واسطه شغل،اما دختری که هم موقعیت ازدواج رو ازدست بده هم موقعیت شغلی!چه اینده ای در انتظارشه؟!!!... بله درسته آقایون بیکارن...ولی اگه بااین تفکر نره سرکار،چه تضمینیه زندگی ایندش نابود نشه؟! اگه خدای نکرده پشتوانه مالی شو از دست بده یا بالاخره از کار افتاده بشن کدوم یکی از این اقایون میاد میگه دستتون درد نکنه؟!
البته این اصلا بحث من نیست چون کلا کار نیست چه برای اقا چه خانم ،ولی چون اشاره کردین گریزی زدم ممنون میشم کاربران در صورت تمایل به مشارکت این تیکه رو مورد بحث قرار ندن چون اصلا مورد بحثم نیست ...
در جای دیگری فرمودین بلاها به نظر شما بیشار اجتماعی ست،
ولی اگر خشک و تر باهم میسوزند چرا بیشتر شاهد سوختن سایرین هستیم تا برپا کنندگان آتش؟! این دور از عدالت خداوند نیست کسی که نقشی نداشته بسوزه به جای دیگران؟!

قسمت بعدی فرمودین جایی که روش طبیعی تحقق یک مسئله با مشکل روبرو شده یا باید زیرآبی رفت یا توقف کرد!
من دقیقا متوجه منظورتون نشدم،یعنی توقف زندگی شیوه زندگی صالحینه؟!!
یعنی فردی در شرایط بنده اگر ببینه دیگران،هم سن و سالان و اطرافیانش،زندگیشون مدام در حال تغییره،و در مرحله شاید سوم زندگی قرار گرفتن و او همچنان خونه اول ثابته و زندگیش شبیه مردابی در رکود به سر میبره جای ناراحتی نداره و در جازدن طبیعیه!چون نخواسته با هر روشی به هدف برسه؟!!

چند آیه ای در مورد ازمایش ذکر کردین و فرمودین نگیم چرا من ؟.... چشم نمیگیم ... اصلا خدا دوس داره فقط بعضی ها رو ازمایش کنه ... قبول ... ولی چرا تموم نمیشه؟!! ما که مثل حضرت نوح عمری طولانی نداریم و یا صبری جمیل ...
تاکی قراره طول بکشه؟! اصلا چرا کسی که آخرت رو بخواد باید دنیا براش سختتر بگذره؟!!
و از کجا معلوم این همه سختی بکشیم به امید ابادی و راحتی اون دنیا،و اون دنیامون سخت تر و بدتر از این دنیا باشه و هم در دنیا و هم عقبی ضرر کنیم؟!!

فرمودین نتیجه به شرط صبر گشایشه...
اگر در این راه ایمان از دست رفت چی؟!!
اگر به واسطه مشکلات امید،تبدیل به ناامیدی شد و شیطان غلبه کرد چی؟!!
مگر خدا در صورت ایمان اوردن وعده کمک نداده؟!!
یعنی انقدر مشکل میده ببینه ما چه میکنیم و بعد هم اگر مغلوب شدیم رهامون میکنه!!
این دور از عدالت خداست ...

چطور میشه به ثبات ایمان و عقیده رسید؟!!
چطور میتونیم به جایی برسیم که از مشکلات غم به دل راه ندیم و ناامید نشیم؟!!

در پایان تشکر میکنم از دعای خیرتون
ان شاءالله خداوند ما رو به ازمایشاتی مبتلا نکنه که طاقتشو نداریم و از عهده مون خارجه،و حوائج همه رو مخصوصا شما و مدیر ارجاع گرامی که مدام مزاحمشون میشم رو هم براورده و ختم بخیر کند ...
ان شاءالله

@};-@};-@};-

و همچنین این مطلب:

نقل قول:

با تشکر از مشارکت کاربران گرامی،من فقط خواستم جواب سوالم رو از جنبه اعتقادیش بدونم و همونطور که اشاره کردم دنبال قسمت مشاوره ش نبودم،
کاربری گفتن که مخ زنی بلد نیستی همچین واژه ای ....
من فکر میکنم اگر قرار باشه دختران مذهبی م مثل بقیه رفتارکنند و فقط بخوان به هدف برسن بله به قول شما کاری نداره
ولی هدف فقط شوهر کردن نیست!!!!!
من شاید بد توضیح دادم که همه سعی دارن هرجوری شده شیوه رسیدن بهش رو بیان کنن ....
من گفتم بقیه در مرحله سوم زندگی ن و ما همچنان در مرحله خواستگاری !!!!.نگفتم خواستگاری نبوده یا نیست ....
منظورم شخصی با ویژگی های اخلاقی و معیارهایی متناسب با من و شان خانواده م بود
ضمن اینکه ممنون از کاربران گرامی ولی همونطور که گفتم نیازی به استین بالا زدن از سمت سایت و ..... مشابه ندارم عرض کردم فقط خواستم دردلی کرده باشم ضمن اینکه جواب بعضی سوالاتم رو بگیرم و راهنمایی هایی برای گذروندن این ایام سخت دریافت کنم
از کاربرانی که برام دعا کردن مخصوصا اون کاربری که ختم صلوات رو مطرح کردن،از این همه همدلی متشکرم
ان شاءالله همگی حاجت روا باشید

با تشکر از همکاری و مشارکت همه عزیزان @};-

در پناه قرآن و عترت موفق باشید

دلا غافل ز سبحانی چه حاصل
مطیع نفس و شیطانی چه حاصل
بود قدر تو افزون از ملایک
تو قدر خود نمیدانی چه حاصل
بابا طاهر

سلااام خواهرم

به نظر من خوبه به فکر یاد گرفتن یه هنری باشی .اشکال

نداره ,ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه ست .الان میتونی

بری آموزش فنی وحرفه ای یه هنری رو یاد بگیری چند

سال پیش که رایگان بود .نمیدونم حالا چطوره ولی حتما

برو .دیگه مشاغل زنونه که ربطی به مشاغل آقایون نداره.

شما میفرمایید از لحاظ اعتقادی کمکم کنید .خب اعتقادات

سر جاش .همینکه نمیخوایم از راه حرام به اهدافمون برسیم .همین خودش کافیه .

ولی خب شما هم اگه یه کم به خودتون برسید یا تو

مجالس زنونه تیپ بزنید گناه نیست که.

ان شاءالله یه همسر خوب نصیبت بشه .

در ضمن نگران ایمانتون هم نباشید اگه یه زمانی واقعا

کم آوردید اسلام که در بسته نداره . میتونید یا همسر دوم بشید .ازدواج موقت هست .گناه انجام ندادید که .یکی از این راهها رو انتخاب کنید .x_x

البته این توصیه واسه ی موقعی هست که صد درصد مطمئن شدی

که امیدی به ازدواج نیست ِاین توصیه واسه خانمهای مسنه

با سلام و احترام

خواهر گرامی کوتاه و مفید عرض میکنم
چند جلسه سخنرانی پناهیان هست که توصیه میکنم همه را به ترتیب گوش کنید
عنوان زیر را در کانال جستجو کنید
عنوان : چگونه آسوده تر زندگی کنیم ؟
سخنران : حجه الاسلام پناهیان
به کانال ایشان بروید و صوت ها را به ترتیب گوش کنید...

انشاء الله با شنیدن کامل این جلسات مشکل از حیث اعتقادی حل خواهد شد
و البته به همه توصیه میکنم

با سلام و احترام

مدیر ارجاع سوالات;949777 نوشت:
خواهش میکنم اختیار دارید ....
خیلی ممنون از پاسختون ....
نمیدونید چقدر حرفاتون روی من تاثیر گذاشت ...
اینکه فرمودین نمیدونم چطور از معشوق دفاع کنم در حالیکه میدونم محبوب شخصه ..

الحمدلله، خدا را هزار مرتبه شکر، از این بابت خوشحالم

ابتدا فرمودین تبلیغات بی رویه برای اشتغال زنان،فرض کنید دختری با موقعیت من سنش بره بالا و دیگه خانوادش نتونن حمایت مالی کنن و از اون طرف همسری م نداره،اونوقت چطور میتونه خودشو اداره کنه در حالیکه سن کارش هم گذشته و هیچ پشتوانه ای نداره؟!
خیلی از خانمها هستن که مجردن و سن شون بالارفته ولی لااقل تونستن مستقل باشن به واسطه شغل،اما دختری که هم موقعیت ازدواج رو ازدست بده هم موقعیت شغلی!چه اینده ای در انتظارشه؟!!!

در مورد اشتغال خانم ها بنده هم همچون شما گذار اشاره می کنم تا تاپیک در مسیر خودش باقی بماند، ببینید قطعا منظورم از اشتغال خانم ها، اصل اشتغال نبوده و نیست، من هرگز مخالف اشتغال برای خانم ها نیستم در جایی که خودشان و یا خانواده با تصمیم خودشان تشخیص می دهند که کار کردن یک خانم اینجا به مصلحت است یا ضرورت دارد، هرگز من با چنین اشتغالی مخالف نیستم، گلایه من از موج تبلیغاتی است که به راه افتاده و بسیاری از خانم ها را گرفتار خودش کرده است، موجی که زن احساس کند اگر کار نکند تحقیر شده، با کار کردن به دنبال هویت باشد، موجی که موجب شده زن خانه دار در برابر زن شاغل احساس حقارت کند، ناراحتی من از این بابت است که این نوع تفکر بسیاری از خانم ها را به هر طریقی و با هر شغلی به میان جامعه و اشتغال کشانده است.

این موج یک احساس کاذب در تمایل به اشتغال در انسان ایجاد می کند، من با این مخالفم، همیشه در تاپیک های دیگر هم گفته ام اگر خانمی بدون تاثیرپذیری از جوّ جامعه دنبال اشتغال باشد اشکالی ندارد، خودش باشد، خودش تصمیم بگیرد، خصوصا زنانی که سرپرست هستند یا علی رغم قناعت باز هم درآمد شوهرشان کفایت نمیکند؛ نه اینکه به خاطر نگاه ها و افکار دیگران به دنبال اشتغال برود،نه اینکه با اشتغال دنبال شخصیت و هویت و کلاس باشد.

اگر کار برای زن مایه هویت شد همه زنان ولو آنکه نیازی واقعا ندارند برای هویتشان وارد فضای محدود اشتغال می شوند، در این صورت از طرفی فضای اشتغال با مشکل ایجاد می شود و آمار بیکاری بالا می رود، آمار ازدواج پایین آمده و آمار طلاق بالا میرود، از آن طرف فرزندان به جای دامن پر مهر مادر در مهد کودک ها بزرگ می شوند، و این کودکانی که در کودکی مهر مادری ندیده اند بزرگ که شدند مادران و پدرانشان را به خانه سالمندان می فرستند، به تعبیر آیت الله جوادی آملی از زمانی که مهد کودک ها زیاد شد، خانه سالمندان هم زیاد شد.
با گذاشتن یک خشت کج دیوار جامعه و خانواده تا ثریا کج می رود.
من با اشتغال هایی که برخواسته از این حس کاذب است مخالفم، نه با اصل اشتغال.

فرمودین بلاها به نظر شما بیشار اجتماعی ست،
ولی اگر خشک و تر باهم میسوزند چرا بیشتر شاهد سوختن سایرین هستیم تا برپا کنندگان آتش؟! این دور از عدالت خداوند نیست کسی که نقشی نداشته بسوزه به جای دیگران؟!

سنت الهی و چارچوب و قوانین اجتماعی چنین اقتضا می کند،همان طور که اگر یک نفر کشتی را غرق کند همه غرق می شوند، این قانون است ربطی به عدالت ندارد، مثلا وقتی تعداد پسران متقاضی ازدواج از دختران آماده ازدواج کمتر باشد این مشکل پدید می آید، قانون است نمیشود کاریش کرد، هرچقدر هم دختران دعا کنند خب ازدواج همه آنها اصلا امکان ندارد مگر آنکه موانع آن برطرف شده و مقدمات آن فراهم شود.
یادم نمیرود خانمی در همین سایت پرسیده بود که مدرک خودم کارشناسی ارشد است اما هر پسری به خواستگاری ام می آید مدرکش پایین تر از من است، گفتم وقتی قوانین را به گونه ای کنار هم می چینند از درصد ورود به دانشگاه تا مشکلاتی مثل خدمت و مانند آن که طبیعتا خروجی آن تحصیل بیشتر دختران نسبت به پسران است، از خداوند چه توقعی می توان داشت؟

ببینید نباید جزء نگر بود، اینکه ازدواج یک دختر مومن به مشکل برخورد کرده است خب این مشکل ریشه هایی دارد که از سوء رفتار و سوء فرهنگ و بعضی از رسوم غلط نشأت گرفته است و موجب شده آمار پسران متقاضی ازدواج کاهش یافته و ملاک انتخابشان هم برای ازدواج یک ملاک غلطی انتخاب شود! خداوند نمی خواهد دخترانی مثل شما را مجازات کند اما برای استجابت دعای شما باید این نگرش مردم را اصلاح کند، در حالی که اگر خداوند آنها را مجبور به خوب شدن بکند که پس اختیار و امتحان چه معنایی پیدا می کند؟! مردم خودشان باید خودشان را اصلاح کنند تا خداوند سرنوشتشان را نیکو کند، همانطور که فرموده: خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر آنکه سرنوشت ودشان را تغییر دهند.(رعد:11)

این بی عدالتی نیست، نمونه های زیاد آن را مشاهده می کنیم، ساخت ماشین های غیر استاندارد و استفاده بیش از حد از وسایل نقلیه شخصی هوای کلان شهرها را آلوده کرده و انسان های مقصر و غیر مقصر مبتلا به بیماری های ریوی و مانند آن می شوند، آیا می شود گفت کسانی که در این آلودگی نقشی نداشتند چرا بیمار می شوند؟!
برداشت بی رویه از آب های زیر زمینی موجب رانش زمین شده یا تغییرات طبیعی منفی دیگری را رقم می زند که دامن همه را می گیرد، اما آیا کسی می تواند بگوید من که از این آب های زیرزمینی برداشت نکرده ام!

سوء رفتارهای اجتماعی هم همینطور است، یعنی این سوء رفتارها اثرات خودش را دارد ، کاری ندارد طرف مقصر باشد یا نباشد.
البته نمی خواهم نقش دعا را بی تاثیر کنم، می خواهم بگویم دعا بدون فراهم کردن مقدمات هرگز محقق نخواهد شد، استجابت دعای شما راه های مختلفی دارد، مجوع این دعاهای مومنینی چون شما به گونه ای ممکن است در اصلاح این آفت ها نقش داشته باشد، یا ممکن است دعای شما پسر مومنی را که درگیر این ملاک های نادرست نشده پیش روی شما قرار دهد، یا به طرق دیگری که عقل ما بدان نمی رسد و فقط خداوند آگاه است، پس ناامید نباشید.

فرمودین جایی که روش طبیعی تحقق یک مسئله با مشکل روبرو شده یا باید زیرآبی رفت یا توقف کرد!
من دقیقا متوجه منظورتون نشدم،یعنی توقف زندگی شیوه زندگی صالحینه؟!!
یعنی فردی در شرایط بنده اگر ببینه دیگران،هم سن و سالان و اطرافیانش،زندگیشون مدام در حال تغییره،و در مرحله شاید سوم زندگی قرار گرفتن و او همچنان خونه اول ثابته و زندگیش شبیه مردابی در رکود به سر میبره جای ناراحتی نداره و در جازدن طبیعیه!چون نخواسته با هر روشی به هدف برسه؟!!

منظورم از این تقسیم بندی توقف نیست، توقف که خودش مذموم بوده و مورد رضایت خداوند نیست، منظورم این است که گاهی به خاطر یک سری مشکلات، رسیدن به یکی سری از اهداف از طریق طبیعی سخت و دشوار شده است، (نه غیر ممکن) در این صورت یا باید انسان همچنان مسیر طبیعی اهدافش را با اینکه دشوار شده با دعا و توکل و تلاش و جدیت خودش پی بگیرد، یا اینکه زیرآبی برود، و خودش را از طریق نامشروع که مورد رضایت الهی نیست به هدفش برساند.

در این رقابت دست غیر مومنین در برابر مومنین بازتر است، مثلا رقابت سیاسی امام علی(ع) و معاویه! خب معاویه هر غلطی می خواست می کرد اما علی(ع) چارچوبی داشت به نام رضایت الهی! این رقابت در سیاست بود، اما منحصر در سیاست نیست، رقابت در اشتغال، رقابت در ازدواج، رقابت در سایر عرصه ها داریم.
دشوار شدن ازدواج و اشتغال و سایر عرصه ها انسان های مومن را از غیر مومن جدا می سازد، کسانی که برای رضای خدا این دشواری را تحمل کرده و به خاکی نمی زنند، و کسانی که دشواری را بر نمی تابند و از جاده رضایت الهی خارج شده و به هر ابزاری برای تحقق هدفشان چنگ می اندازند.
پس مطلقا منظور بنده این نیست که انسان از رسیدن به هدفش باز ماند و متوقف شود! می گویم تلاشش نباید در مسیری باشد که خداوند راضی نیست.

چند آیه ای در مورد ازمایش ذکر کردین و فرمودین نگیم چرا من ؟.... چشم نمیگیم

منظور بنده این نبود که نپرسید چرا من!! منظورم این بود که هر کسی با حوادثی طبیعی که در زندگی اش اتفاق می افتد امتحان میشود، اینطور نیست که خداوند لزوما خودش مشکلاتی ایجاد کند، بلکه مشکلاتی که خودمان یا دیگران در حق ما به وجود می آورند، یا حوادث طبیعی که در زندگی ما اتفاق می افتد می شود امتحان الهی!

ولی چرا تموم نمیشه؟!! ما که مثل حضرت نوح عمری طولانی نداریم و یا صبری جمیل ...
تاکی قراره طول بکشه؟! اصلا چرا کسی که آخرت رو بخواد باید دنیا براش سختتر بگذره؟!!
و از کجا معلوم این همه سختی بکشیم به امید ابادی و راحتی اون دنیا،و اون دنیامون سخت تر و بدتر از این دنیا باشه و هم در دنیا و هم عقبی ضرر کنیم؟!!

اینکه این امتحان تا کی طول می کشد را فقط خداوند می داند، اصلا خاصیت امتحان این است که زمان انتها و نتیجه و پایان آن مشخص نباشد، وگرنه امتحان نیست! ابراهیم(ع) خودش هم نمی دانست خداوند اسماعیل را به او بر خواهد گردانید، واقعا گمان می کرد که اسماعیلش را با دست خودش خواهد کشت!
اما چیزی که با قاطعیت می توان گفت وعده ای است که خود خداوند چندین بار در قرآن فرموده است که عاقبت این امتحانات خیر و نیکی و رضایت است: «الْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقين‏» (اعراف:128؛ هود:49)
در مورد آخرت هم مطمئن باشید آخرت شما قابل مقایسه با دنیا نیست. نگذارید شیطان از این دریچه وارد شود، انچه شما را امیدوار نگه داشته همین ایمان شماست که با عشق و محبت شما به خدا پیچیده شده، و باقی هم خواهد ماند، اما شیطان این را خوب می فهمد، می داند که باید پایه را بزند تا روبنا فرو ریزد، می خواهد این پایه را بزند، مراقب این افکار منفی باشید.

فرمودین نتیجه به شرط صبر گشایشه...
اگر در این راه ایمان از دست رفت چی؟!!
اگر به واسطه مشکلات امید،تبدیل به ناامیدی شد و شیطان غلبه کرد چی؟!!
مگر خدا در صورت ایمان اوردن وعده کمک نداده؟!!
یعنی انقدر مشکل میده ببینه ما چه میکنیم و بعد هم اگر مغلوب شدیم رهامون میکنه!!
این دور از عدالت خداست ...

شک نکنید که خداوند بندگان مومنش را در امتحانات رها نمی کند! حتی ذره ای شک به دلتان راه ندهید، این تنها روزنه ای است که شیطان آن را برای نفوذ به قلبتان یافته است، نگذارید از این روزنه نفوذ کند.

چطور میشه به ثبات ایمان و عقیده رسید؟!!
چطور میتونیم به جایی برسیم که از مشکلات غم به دل راه ندیم و ناامید نشیم؟!!

رابطه خودتان با خداوند را قوی کنید، دل از غیر او بکنید، و در عین اینکه اسباب طبیعی را برای تحقق هدفتان دنبال می کنید، به خداوند توکل کنید و همه چیز را به دست او بدانید.
با عبادات و مناجات بین خود و خدا صمیمیت ایجاد کنید، و هرگز این امتحان را از باب رویگردانی خداوند از خودتان ندانید، مطلقا منفی فکر نکنید و به وعده های الهی اطمینان داشته باشید.
به اهل بیت(ع) توسل کنید، و ادعیه مختلفی که برای گره گشایی در امور وارد شده را بخوانید، مثلا این دعا که امام حسین(ع) اندکی پیش از شهادتشان به امام سجاد(ع) یاد دادند و فرمودند هنگامی که حاجتی داشتی یا مشکل بزرگی به کارت افتاده بود این دعا را بخوان:

«بِحَقِ‏ يس‏ وَ الْقُرْآنِ الْحَكِيمِ‏ وَ بِحَقِ‏ طه‏ وَ الْقُرْآنِ الْعَظِيمِ يَا مَنْ يَقْدِرُ عَلَى حَوَائِجِ السَّائِلِينَ يَا مَنْ يَعْلَمُ مَا فِي الضَّمِيرِ يَا مُنَفِّسُ عَنِ الْمَكْرُوبِينَ يَا مُفَرِّجُ عَنِ الْمَغْمُومِينَ يَا رَاحِمَ الشَّيْخِ الْكَبِيرِ يَا رَازِقَ‏ الطِّفْلِ الصَّغِيرِ يَا مَنْ لَا يَحْتَاجُ إِلَى التَّفْسِيرِ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ افْعَلْ بِي كَذَا وَ كَذَا»

به جای بخش قرمز رنگ حاجتتان را بگویید.

امیدوارم که به زودی در همین سایت خبرهای خوشی از جانب شما بشنویم.

ضمنا بنده هم از مدیر محترم ارجاعات بابت زحماتشان تشکر می کنم.

در پناه حق

[=arial]
سوره ی نور آیه ی 33

[=arial]«وَ لْیَسْتَعْفِفِ الَّذِینَ لا یَجِدُونَ نِکاحاً حَتَّى یُغْنِیَهُمُ اللهُ مِنْ فَضْلِهِ»؛
[=arial]
و کسانى که امکانى براى ازدواج نمى‏ یابند، باید پاکدامنى پیشه کنند تا خداوند از فضل خود آنان را بى‏
نیاز گرداند!

تازه عروس;949490 نوشت:
هیچ چیز آزاردهنده ترازدیدن جوانهای مجرد نیست,چراهیچ کس کاری نمیکنه
به نظرم مراجع یک آستین بالابزنند
یعنی هیچکس واقعا عین خیالش نیست
نمیشه که دست روی دست گذاشت وشاهدفسادروزافزون شد,مجرد ها هم بمونن تومرداب دستوپابزنن ماهم که خرمون از پل گذشته لابد به ماچه:ا
چراهیچ کس پاسخگونییییییست!!!
کی بایداین مشکل روحل کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با سلام

البته ببخشید .

جسارت نباشد . الان بخش زیادی از متاهلین چه خانم و یا آقا گوی سبقت فساد را اژ مجردان ربودند!

باور کنید

باید رحمت فرستاد ب جوانان مجرد

الان

..........

حیف نمی شود .
مصادیق بیان کنم .

اخلاقی نیست

.با مجردی هم می شود . بخدا رسید . و پا کدامن ماند !
تجویز ازدواج برای جوانان بیکار و بی پول و دست به جیب با با ها شون

کار ی درست نیست !

طرف پول کرایه مسیر خودش را ندارد . می رود دختر مردم را هم بدبخت می کند .

و بی غیرت تر مردی که خودش بیکار خانم جوانش نا چار می شود .

جهت تامین مخارج زندگیشآن یا در خانه هر کس و ناکسی برود . کار نماید

حالا اگر زیبا رو هم باشد .

از نوجوان 14 منزل تا پیر مرد در ب و داغون به آو نظر سو دارد .

حالا
کار در شرکت های خصوصی بماند !

توکل بخدا قبول

ولی وقتی چیزی در چنته جوانان نظیر کار و پول و خانه ووو نباشد

چه معنایی دارد ؟

با سلام و تشکر از توضیحات کامل و خوبتان

مسلم;949853 نوشت:

با سلام و احترام

در مورد اشتغال خانم ها بنده هم همچون شما گذار اشاره می کنم تا تاپیک در مسیر خودش باقی بماند، ببینید قطعا منظورم از اشتغال خانم ها، اصل اشتغال نبوده و نیست، من هرگز مخالف اشتغال برای خانم ها نیستم در جایی که خودشان و یا خانواده با تصمیم خودشان تشخیص می دهند که کار کردن یک خانم اینجا به مصلحت است یا ضرورت دارد، هرگز من با چنین اشتغالی مخالف نیستم، گلایه من از موج تبلیغاتی است که به راه افتاده و بسیاری از خانم ها را گرفتار خودش کرده است، موجی که زن احساس کند اگر کار نکند تحقیر شده، با کار کردن به دنبال هویت باشد، موجی که موجب شده زن خانه دار در برابر زن شاغل احساس حقارت کند، ناراحتی من از این بابت است که این نوع تفکر بسیاری از خانم ها را به هر طریقی و با هر شغلی به میان جامعه و اشتغال کشانده است.

مسلم;949853 نوشت:

همیشه در تاپیک های دیگر هم گفته ام اگر خانمی بدون تاثیرپذیری از جوّ جامعه دنبال اشتغال باشد اشکالی ندارد، خودش باشد، خودش تصمیم بگیرد.

ببخشید با توجه به موضوع تاپیک, برای این موضوع نمی خواستم تاپیک جدیدی ایجاد کنم و همینجا با توجه به مطالب شما سوالاتی داشته باشم.
منظور شما از این عدم مخالفت, همه موارد (بالاخص غیر ضروری و فقط همینطوری) را هم شامل می شود؟
خب درباره موارد ضرورت و نیاز و موارد خاص, موضوع روشن است و مخالفت خاصی وجود ندارد ولی من با اشتغالی که هیچ نیازی به وجود خانم نیست و نیاز مالی هم در کار نیست و کلا وضعیت معقول و معمولی هست, مخالفم. چون اولا اینکه وظیفه شان نیست, دوما ضررهای فراوان این موضوع هم به خود خانم و هم به خانواده بر می گردد. آیا شما در اینجا هم مخالفتی ندارید؟

جناب مسلم کلا در موضوع اشتغال و در ابعاد مختلف این موضوع, از طرف یک عده از خانم ها, متاسفانه سوء استفاده صورت می گیرد و شاهد این موج عظیم تمایل از سوی خانم ها هستیم و آسیب های زیاد و بعضا بزرگ را هم باید همسر و فرزندان این خانم تحمل کنند. یکی از آسیب های این را بخوام بگم, این هست که مرد خانه سرکار می رود و تلاش می کند و از اینطرف هم زن خانه می رود سرکار و اینجا مرد بیچاره علاوه بر اینکه باید حواسش به محیط کار و کاری که انجام می دهد باشد (که همین یک کار هم برای بعضی ها با توجه به شغلشان, برای ظرفیت فکری شان کافی هست), باید فکرش به وضعیت فیزیکی و معنوی منزل, وضعیت بچه (از جهات مختلف تربیتی, فکری, تغذیه و ...) و ... باشد و این موضوعات در طولانی مدت, نتیجه خودش را نشان می دهد هر چند که پدر و مادر متوجه وضعیت به وجود آمده نباشند.

با تشکر

*taha*;949903 نوشت:
منظور شما از این عدم مخالفت, همه موارد (بالاخص غیر ضروری و فقط همینطوری) را هم شامل می شود؟

ببینید آقاطاهای عزیز از نظر من آنچه که این حجم زیاد تقاضای اشتغال از جانب خانم ها را موجب شده است، همان موج تبلیغاتی است که عرض کردم، انسان اگر تحت تأثیر جوّ نباشد جز در موارد ضروری کار بیرون از خانه بر نمیگزیند! آنچه که یک خانم را مجبور می کند حتی زیر بار شغلی چون رانندگی ماشین سنگین برود همین تفکر است، مطمئن باشید اگر این تفکر فمنیستی اصلاح شود و برابری زن با مرد، و هویت زن را در اشتغال نبیند، و کار را برای زن مایه کلاس ندانند خود خانم ها از اشتغال بیرون از خانه به خاطر سختی هایش، به خاطر ناسازگاری اش با روحیات زنانه، به خاطر مفسده های احتمالی اش، و مانند آن اصلا نخواهند پذیرفت!

اگر این موج از میان برود و زن خودش بشود، یعنی در اشتغال جویای هویتش نباشد، دنبال کلاس نباشد، خودش اشتغال را زمانی انتخاب می کند که یا سرپرست باشد، یا تخصص خاصی داشته باشد، یا مشاغل، مشاغل زنانه باشد، و مانند آن!

من دنبال اصلاح منشأ این اشتغال های بی رویه هستم، این مسئله باید ریشه ای حل شود، تا زمانی که زن هویتش را در اشتغال ببیند شما نمی توانید مانع اشتغال او شوید، باید نگرش افراطی و غیر صحیح به اشتغال اصلاح شود، اشتغال خود به خود حل می شود، چون زن در نهان ذات خودش جویای کار خارج از منزل نیست، این حرص بر اشتغال عارضی است.

اگر باز ابهامی بود می توانید تاپیک مستقلی تأسیس بفرمایید یا اینکه در پیام خصوصی بنده در خدمتم.

همای رحمت;949830 نوشت:
مجالس زنونه تیپ بزنید گناه نیست که.

باسلام

برام پیشنهادتون جالب بود

بله تیپ بزنید ولی مواظب باشید تیپتون طوری نباشه فکر کنند شما کلا این تیپ رو دارید Smile

به نظر بنده خودتون باشید

نه بی تفاوت به این موضوع نه دیگه کلا سیصد درجه تغییر کنید

یه خانومی بود همه دخترهاش رو این شکلی شوهر داد که اول همشون چادری هستند بعد که ازدواج کردند چادرشون رو میزارن کنار

یه بار یکی از اشنایان رو دید گفت دخترم این شکلی نگرد پسر خوب نصیبت نمیشه یکم خودت رو جمع و جور کن اونم برگشت گفتش خوب من همین تیپی هستم خب

گفتش میدونم دخترهای منم همین تیپی هستند ولی بعد از ازدواج :-/:-b

دقت کردید دیگه Smile

همای رحمت;949918 نوشت:
شدم یه الگو واسه ی

اقوامم .

باسلام خدا خیرتون بده

منظور اینا نبود که

کلی دارم عرض میکنم
والا دیدم دختره وقتی تیپ خودش بوده چهارتا خواستگار داشته تیپش عوض شده اون چهارتا رو هم از دست داده اگه خیلی رعایت میکرده اینجور مسائل رو بهش میگن بیچاره دیده کسی نمیگیردش ببین چه شکلی کرده خودش رو

اگه خیلی رعایت نمیکرده تغییر داده یکم به قول اون خانم خودش رو جمع و جور کرده گفتن اینم نمیدونم میخواد مخ کی رو بزنه

Smile

کل در هر شرایط ملت بیکار هستند برای این جور چیزها

یکی نیست بگه دختر خوب سراغ دارم برای پسرتون بفرما ایشون

یعنی اصلا این معقوله تعطیل شده رفته

یکی تو اتوبوس ازش سراغ یه دختر خوب رو گرفتن گفته آره سراغ دارم گفته میشه شماره آدرس بدید گفته بله بله بعد که خانومه رفته خواستگاری دیده آدرس خونه خودشون رو داده برای دختر خودش خواستگار پیدا کرده

یکی هم میگن خانم این دختره بنظرتون ازدواج کرده یا مجرد هستش مادر برمیگرده میگه نمیشناسمش یعنی دختر خودش رو نمیشناخته Smile

کلا مشکلات یکی دوتا نیست که

چندین موضوع دست به دست هم داده تا این مشکلات پیش بیاد

ولی در کل همیشه تو شرایطی که سخت باشه میگم مثلا دوست داشتی این مشکل رو ازت بگیرن چه مشکل دیگه بدن که برات قابل تحمل باشه میبینم هرکسی برای مشکل خودش آه و ناله میکنه برای همین میگم خدایا شکرت همین خوبه ^:)^ [-O :d

اللیل والنهار;949919 نوشت:
باسلام خدا خیرتون بده

منظور اینا نبود که

کلی دارم عرض میکنم
والا دیدم دختره وقتی تیپ خودش بوده چهارتا خواستگار داشته تیپش عوض شده اون چهارتا رو هم از دست داده اگه خیلی رعایت میکرده اینجور مسائل رو بهش میگن بیچاره دیده کسی نمیگیردش ببین چه شکلی کرده خودش رو

اگه خیلی رعایت نمیکرده تغییر داده یکم به قول اون خانم خودش رو جمع و جور کرده گفتن اینم نمیدونم میخواد مخ کی رو بزنه

Smile

کل در هر شرایط ملت بیکار هستند برای این جور چیزها

یکی نیست بگه دختر خوب سراغ دارم برای پسرتون بفرما ایشون

یعنی اصلا این معقوله تعطیل شده رفته

یکی تو اتوبوس ازش سراغ یه دختر خوب رو گرفتن گفته آره سراغ دارم گفته میشه شماره آدرس بدید گفته بله بله بعد که خانومه رفته خواستگاری دیده آدرس خونه خودشون رو داده برای دختر خودش خواستگار پیدا کرده

یکی هم میگن خانم این دختره بنظرتون ازدواج کرده یا مجرد هستش مادر برمیگرده میگه نمیشناسمش یعنی دختر خودش رو نمیشناخته Smile

کلا مشکلات یکی دوتا نیست که

چندین موضوع دست به دست هم داده تا این مشکلات پیش بیاد

ولی در کل همیشه تو شرایطی که سخت باشه میگم مثلا دوست داشتی این مشکل رو ازت بگیرن چه مشکل دیگه بدن که برات قابل تحمل باشه میبینم هرکسی برای مشکل خودش آه و ناله میکنه برای همین میگم خدایا شکرت همین خوبه ^:)^ [-O :d

خواهرم درست متوجه حرفاتون نمیشم شایدم الان محو
تماشای جومونگم .خخ

ولی در کل به نظر من هر دختر چادری مذهبی نیست

ممکنه با اصرار والذینش این انتخاب رو کرده باشه .به

نظرم موقع خواستگاری پسر ودختر باید از ا عتقادات

هم اطلاع پیدا کنن .نه به ظاهر همدیگه .البته از ظاهر فرد هم میشه فرد رو شناخت ولی نه صد در صد .

به هر حال این دختر خانم هم میشه پیش محارم خودش

یا خانمها هر آرایشی خوبی که دوست داره .داشته باشه

اینها که گناه نیست .

موضوع قفل شده است