حد متعارف ریش

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حد متعارف ریش

سلام

آیا همینکه در عرف بگویند فلانی ته ریش دارد مصداق گذاشتن ریش دارد؟ ممنون.

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

ابراهیم ا;948866 نوشت:
سلام

آیا همینکه در عرف بگویند فلانی ته ریش دارد مصداق گذاشتن ریش دارد؟ ممنون.

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

اگر این عنوان صدق می کند که فرد محاسن (ریش) دارد ولی خیلی کو تاه است، اشکالی ندارد.

تذکر: این یک امر عرفی است، و باید خود شخص احراز کند.

شفا;949199 نوشت:
این یک امر عرفی است، و باید خود شخص احراز کند.

ممنون از شما.

در جامعه اکثرا ریش نمی گذارند و اینطور به نظر می رسد که در عرف اصلا گناهی محسوب نمی شود.

حتی خیلی از متدین که در نماز جماعات هستند ریش ندارند.

سوال من اینست : آیا نداشتن ریش اظهار کردن یه گناه بصورت علنی محسوب نمی شود؟
آیا مشمول امر به معروف هست چون ما گناهی را بصورت آشکارا انجام می دهیم و بصورت پنهانی نیست.

اگر مشمول امر به معروف هست چرا روحانیون و یا امامان جماعات مساجد به این موضوع اصلا اهمیتی نمی دهند و هیچ سخنی نمی گویند در حالیکه جلو چشمشان در مساجد مامومین زیادی را می بینند که ریش ندارند.
در واقع اینطور به نظر می رسد اصلا گناهی نیست تا چه برسد این گناه علنی شده باشد.

ابراهیم ا;949216 نوشت:
ممنون از شما.

در جامعه اکثرا ریش نمی گذارند و اینطور به نظر می رسد که در عرف اصلا گناهی محسوب نمی شود.

حتی خیلی از متدین که در نماز جماعات هستند ریش ندارند.

سوال من اینست : آیا نداشتن ریش اظهار کردن یه گناه بصورت علنی محسوب نمی شود؟
آیا مشمول امر به معروف هست چون ما گناهی را بصورت آشکارا انجام می دهیم و بصورت پنهانی نیست.

اگر مشمول امر به معروف هست چرا روحانیون و یا امامان جماعات مساجد به این موضوع اصلا اهمیتی نمی دهند و هیچ سخنی نمی گویند در حالیکه جلو چشمشان در مساجد مامومین زیادی را می بینند که ریش ندارند.
در واقع اینطور به نظر می رسد اصلا گناهی نیست تا چه برسد این گناه علنی شده باشد.

نظر شخصی: سخت گیری بیش از حد کار درستی نیست و موجب بیزاری مردم میشه . اسلام دین اعتدال و میانه روی هست

fateme 88;949335 نوشت:
نظر شخصی: سخت گیری بیش از حد کار درستی نیست و موجب بیزاری مردم میشه . اسلام دین اعتدال و میانه روی هست

عملی که حرام هست و جزء گناهان محسوب میشود چطور میشود درموردش نظر شخصی داد.

سختگیری در کار نیست عرض کردم در جامعه اکثر اشخاصی که مذهبی نیستند ریش نمی گذارند .

ولی چرا متدین در یک جامعه اسلامی ریش ندارند؟

درست است ریش نداشتن گناه صغیره است ولی آیا تکرار آن جزء گناهان کبیره نمی شود؟

این سوال در ذهن من مانده راستش گیر کرده . آیا گناهانی هستند که حتی علنی یا آشکار کردن آنها اشکال آنچنانی ایجاد نمی کند و نیازی به توجه ندارد؟

اینکه اسلام دین اعتداله آیا بهانه ای برای انجام عملی خلاف اسلام در جامعه میشود؟

اصلا این چه سوالیست که من درباره ریش می پرسم

ما که دیگر به پوشش های بد خانومها در خیابان عادت کرده ایم . با بدحجابی ها با لباسهای تنگ که حجم بدنشان کاملا پیداست .

شاید اگر از روز اول سختگیری می کردند و خانومها به جای چادر مانتو نمی پوشیدند وضع حداقل بهتر از الان بود .

نمی دانم چطور چادر کنار رفت و مانتو آمد و بعد این مانتوها به این لباسهای تنگ تبدیل شد .

ریش که مهم نیست.

موضوع قفل شده است