جمع بندی شراکت در گناه غیبت و توبه از آن

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شراکت در گناه غیبت و توبه از آن

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام
با مادرم رفته بودیم بیرون، ناگهان مامانم زد زیر خنده گفت شکم مرده رو نگاه کن چقده بزرگه!
از خنده مامانم یه لبخند اومد رو لبم ولی عصبی شدم و سریع لبخنده محو شد چون میدونم گفتن عیب جسمی کسی هم غیبت محسوب میشه
بعد به مادرم گفتم به ما چه ربطی داره که چجوریه هرجوری هست به خودش مربوطه
خواهشا هروقت دیدی کسی اینجوریه به من نگو پیش خودت دوس داری بخند ولی به من نگو!
(لحنم مهربون بود چون احترام مامانمو نگه میدارم)
الان میخواستم بدونم این دفاعی که من از اون آقا کردم حسابه؟
یعنی بازم گناه شنیدن غیبت گردنمه یا دیگه گناهی گردنم نیست؟

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حنیف

مدیر ارجاع سوالات;948677 نوشت:
سلام
با مادرم رفته بودیم بیرون، ناگهان مامانم زد زیر خنده گفت شکم مرده رو نگاه کن چقده بزرگه!
از خنده مامانم یه لبخند اومد رو لبم ولی عصبی شدم و سریع لبخنده محو شد چون میدونم گفتن عیب جسمی کسی هم غیبت محسوب میشه
بعد به مادرم گفتم به ما چه ربطی داره که چجوریه هرجوری هست به خودش مربوطه
خواهشا هروقت دیدی کسی اینجوریه به من نگو پیش خودت دوس داری بخند ولی به من نگو!
(لحنم مهربون بود چون احترام مامانمو نگه میدارم)
الان میخواستم بدونم این دفاعی که من از اون آقا کردم حسابه؟
یعنی بازم گناه شنیدن غیبت گردنمه یا دیگه گناهی گردنم نیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام و عرض ادب و احترام

یکی از راه های اینکه در گناه غیبت شریک نشوید، همین است که از مُغتاب (فردی که از او غیبت شده) دفاع کنید. یا به هر طریقی جلوی ادامه غیبت را بگیرید. بنابراین در این مورد خاص شما به وظیفه تان عمل کرده و قاعدتا گناهی بر گردن شما نیست.

موفق و موید باشید

حنیف;948690 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام و عرض ادب و احترام

یکی از راه های اینکه در گناه غیبت شریک نشوید، همین است که از مُغتاب (فردی که از او غیبت شده) دفاع کنید. یا به هر طریقی جلوی ادامه غیبت را بگیرید. بنابراین در این مورد خاص شما به وظیفه تان عمل کرده و قاعدتا گناهی بر گردن شما نیست.

موفق و موید باشید

ممنون از شما دوست عزیز من این کارو کردم و رفتار خیلی بدی با من شد که چرا دفاع میکنی . به نظرم سکوت بهتره نظر شما چیه؟

fateme 88;948814 نوشت:
ممنون از شما دوست عزیز من این کارو کردم و رفتار خیلی بدی با من شد که چرا دفاع میکنی . به نظرم سکوت بهتره نظر شما چیه؟

در این مورد توجه به دو نکته ضروری ست.

اول اینکه قرار نیست همه افراد، کارهای درست را متوجه شده و از آن استقبال کنند. معمولا بدترین برخوردها و شدیدترین هجمه ها به افرادی وارد شده که عملشان دقیقا بر مبنای اسلام و فرمانبرداری از پروردگار بوده. نمونه عینی و بارز این مسئله تمام پیامبران و اولیاء الهی بوده اند که با سخت ترین برخوردها مواجه شده اند.

و دوم اینکه اگر عملی که انجام شده، حقیقتا قابل دفاع نیست، نباید طوری از مغتاب دفاع کرد که انگار کارش درست و قابل قبول بوده. اما می توان زوایای دیگری از مسئله را به روی فرد باز کرد. برای مثال وقتی از کسی غیبت می شود که فلان مدل رفتار کرده، می توان بعد از همدلی کردن با مخاطب (به این جهت که بفهمد ناراحتیش قابل درک است) به او توجه بدهیم که ممکن است این عمل از روی قصد و نیتِ بدی انجام نشده باشد، یا شاید به دلیلی مجبور به این نوع رفتار شده و سوءتفاهمی پیش آمده و امثال اینها.

این مهم است که به هر شکل اجازه ندهیم که بحث کش پیدا کرده و غیبت ادامه پیدا کند.

البته شرایط و موقعیت ها هم کاملا متفاوت هستند، به همین دلیل راهکارهای متعدد برای فرار از غیبت مطرح شده؛ که یکی از آنها "دفاع از مغتاب" است. راه های دیگری مثل عوض کردن صحبت، ترک کردن جمع و ... را هم می توان در موقعیت های مناسب به عنوان راهکار انتخاب کرد.

موفق باشید

[=Times New Roman]

مدیر ارجاع سوالات;948677 نوشت:
یکی از کاربران سایت سوالی داشتند..

با عرض سلام.

به نظرم سؤال مزبور به سه تا مسأله قابل انحلال است :

1- آيا عمل مادرشان مصداق غيبت بوده است يا نه؟

در اين مورد شايد بطور جزم نشه گفت غيبت بوده، چون به قصد شوخی انجام شده. و خود شخص هم اگر حضور داشت شايد ناراحت نميشد.

به هر حال بنده در اونجا حضور نداشتم و جای تأمّل داره.

ضمن اينکه عيب طرف اصلا مستور نبوده و اين در حاليست که معنای غيبت «کشف ما سترَه الله» است يعني بازگو کردن چيزی که خداوند آن را پوشانده.

2- آيا عمل پرسشگر، ردّ غيبت و دفاع از مغتاب محسوب ميشه يا نه؟

در اين زمينه مرحوم شيخ انصاری می‌فرمايد: الظاهر أنّ الردّ غير النهي عن الغيبة (ظاهر آن است که ردّ غيبت غير از نهي از غيبت است...)

بنابراين صرف اينکه بگوييم غيبت نکن و به ما چه... ردّ غيبت محسوب نميشه.

در چنين مواقعی ميتونيم چنين بگيم مثلا : بزرگ بودن شکم که عيب نيست، خيلی وقت‌ها هم ارثي است،....

3- در صورتی که دفاع نبوده، توبه‌اش چگونه است؟

در خصوص توبه از غيبت، ميان مراجع، اختلاف نظر وجود دارد. برخي قائلند به اينکه توبه‌اش مثل بقيه گناهان است و نياز به طلب حلاليّت از شخص را ندارد.

براي نمونه، آية الله العظمی فقيد خويي(ره) و شيخ جواد تبريزي در مسأله عدالت در منهاج الصالحين مي​نويسند:

و يجب عند وقوع الغيبة التوبة و الندم و الأحوط - استحباباً - الاستحلال من الشخص المغتاب إذا لم تترتّب علی ذلک مفسدة، أو الاستغفار

امام خميني(ره) نيز در بحث غيبت از مکاسب محرّمه، ادلّه وجوب استحلال از شخصی که مورد غیبت قرار گرفته، و استغفار براي او را، از لحاظ سند و دلالت، مخدوش دانسته‌اند،

ايشان نتيجه بحث خود را چنين بيان مي​دارند: و كيف كان فلا دليل معتمد على وجوب الاستحلال أو الاستغفار للمغتاب‌ (المکاسب المحرّمه، ج1 ص483)

بنابراين در اين خصوص پرسشگر بايد به مرجع تقليد خود رجوع کند.

التماس دعا.

سوال:
اگر کسی مثلا مادر عیب ظاهری دیگران را نشان داده و بخنند؛ بعد ما از آن فرد دفاع کنیم، آیا این دفاع کردن به معنای رد غیبت هست؟ یا باز هم در گناه غیبت شریک هستیم؟ اگر ناراحت شوند چه؟ بهتر نیست سکوت کنیم؟

پاسخ: یکی از راه های اینکه در گناه غیبت شریک نشوید، همین است که از مُغتاب (فردی که از او غیبت شده) دفاع کنید. یا به هر طریقی جلوی ادامه غیبت را بگیرید. بنابراین در این مورد خاص شما به وظیفه تان عمل کرده و قاعدتا گناهی بر گردن شما نیست.

در این مورد توجه به دو نکته ضروری ست:
اول اینکه قرار نیست همه افراد، کارهای درست را متوجه شده و از آن استقبال کنند. معمولا بدترین برخوردها و شدیدترین هجمه ها به افرادی وارد شده که عملشان دقیقا بر مبنای اسلام و فرمانبرداری از پروردگار بوده. نمونه عینی و بارز این مسئله تمام پیامبران و اولیاء الهی بوده اند که با سخت ترین برخوردها مواجه شده اند.

و دوم اینکه اگر عملی که انجام شده، حقیقتا قابل دفاع نیست، نباید طوری از مغتاب دفاع کرد که انگار کارش درست و قابل قبول بوده. اما می توان زوایای دیگری از مسئله را به روی فرد باز کرد. برای مثال وقتی از کسی غیبت می شود که فلان مدل رفتار کرده، می توان بعد از همدلی کردن با مخاطب (به این جهت که بفهمد ناراحتیش قابل درک است) به او توجه بدهیم که ممکن است این عمل از روی قصد و نیتِ بدی انجام نشده باشد، یا شاید به دلیلی مجبور به این نوع رفتار شده و سوءتفاهمی پیش آمده و امثال اینها.

این مهم است که به هر شکل اجازه ندهیم که بحث کش پیدا کرده و غیبت ادامه پیدا کند. البته شرایط و موقعیت ها هم کاملا متفاوت هستند، به همین دلیل راهکارهای متعدد برای فرار از غیبت مطرح شده؛ که یکی از آنها "دفاع از مغتاب" است. راه های دیگری مثل عوض کردن صحبت، ترک کردن جمع و ... را هم می توان در موقعیت های مناسب به عنوان راهکار انتخاب کرد.

موضوع قفل شده است