جمع بندی آیا آسیب های رعایت نکردن احکام اخلاقی بیشتر از احکام شرعی است؟

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا آسیب های رعایت نکردن احکام اخلاقی بیشتر از احکام شرعی است؟

[="Times New Roman"][="Black"]سلام و عرض احترام خدمت کارشناس محترم.

به نظرم میاد ما مسلمانان درباره بعضی احکام شرعی و اخلاقی دچار سوء تفاهم شدیم و مرتکب اشتباهاتی میشیم.

در این تاپیک قصد دارم فقط درباره دوتا از این اشتباهات صحبت کنم.

اشتباه اول: فرصت های معنوی را تبدیل به فرصت های مادی می کنیم.

فرض کنید یک مرد متاهلی که صاحب زن و فرزند هست و وضع مالی خیلی خوبی داره و اهل نماز و روزه هم است

امروز متوجه میشه که صیغه کردن نه تنها حلال است بلکه مستحب هم هست.

خیلی خوشحال میشه و با خودش میگه

«حالا که حلاله و ثواب هم داره برم یه چند تا زن بیوه پیدا کنم صیغه شون کنم و رابطه با زنهای دیگه رو هم تجربه کنم، تمام حق و حقوقشون رو هم می پردازم.»

در حالی که اگر این شخص اثر رعایت کردن/نکردن احکام اخلاقی رو در زندگی درک میکرد. به محض اینکه متوجه میشد صیغه کردن شامل چه زنهایی می شود

با خودش میگفت:
«من که وضع مالی خوبی دارم بهتره برم چند تا زن بی سرپرست رو پیدا کنم و شرایط ازدواج دائم رو واسشون فراهم کنم.
خرج ازدواجشونو بدم. اگر همسرش بیکار هست توی دست و بالم بهش کار بدم تا زندگی شیرین تری داشته باشند.
اگر در اثر تنهایی و نداشتن سرپرست مشکل روحی پیدا کردند با خرج خودم پیش روانشناس بفرستمشون تا مشکلاتشون رو حل کنند.»

متاسفانه ما در بعضی مستحبات یا اعمالی که حرام نیستند به طرز عجیبی فرصت های معنوی را تبدیل به فرصت های مادی می کنیم که هیچ نیازی به آنها نداریم.

اشتباه دوم: اگر عملی مستحب باشد یا حرام نباشد، نمی تواند مفسده ایجاد کند.

بعضی ها فکر میکنند مثلا چون صلوات فرستادن کلی ثواب داره. پس هر مدلی ازش استفاده کنند به هیچ وجه هیچ آسیبی به انسان نمی زنه.

در حالی که اصلا اینطور نیست. مثلا طرف میشینه روزی دو هزار بار صلوات می فرسته.

یا میره در به در دنبال یه زنی می گرده که بتونه صیغه اش کنه و به خیال خودش کار مستحب انجام بده.

یا مثلا شخصی متوجه میشه که شاد کردن دل دیگران خیلی ثواب داره.

با خودش میگه «خیلی خوب. من میرم یه برنامه توی تلویزیون راه میندازم و مردم رو می خندونم.»

بهش میگن «آقا راه های بهتری هم هست که مورد تایید دین باشه ها. می خوای بهت پیشنهاد کنیم؟»

میگه «نخیر نیازی نیست. من می خوام همینجوری که خودم دوست دارم مردم رو شاد کنم و ثواب ببرم»

بهش میگن «آقا نظرت چیه مازراتی زیر پاتو بفروشی، یه ماشین مدل پایین تر بخری ، و باقی پول رو به مردمی کمک کنی که نون شب ندارن بخورن؟»

میگه «نخیر نیازی نیست. من با برنامه ای که خودم دوست دارم مردم رو شاد می کنم.
اگر حدیثی یا روایتی هم پیدا کردم که کارهای منو تایید میکرد توی برنامه ام برای مردم عزیز ایران می خونم»

یا مثلا در دین اسلام برده داری یه جاهایی تحت شرایطی ممکنه آزاد باشه.

حالا بعضی ها میان به جای اینکه به این شرایط به چشم یه فرصت معنوی نگاه کنند که برده رو آزاد کنند و برای شان و شخصیتش ارزش قائل باشند.

میان به چشم یه فرصت مادی بهش نگاه میکنند و میگن « خوبه واسه تنوع یه مدت ارباب باشیم»

این افراد به مرور زمان بخاطر آزادی عملی که به خودشون میدن تبدیل به انسان های زورگو و متکبر میشن و به خیال خودشون کارشون مشکل شرعی نداره.

ولی نمی دونن این آزادی عمل ها هرچند در برابر کارهای حلال ، روز به روز اراده شون رو ضعیف تر میکنه

و یه روز به خودشون میان می بینن و می خوان از کارهاشون دست بردارند ولی می بینند نمی تونند دل بکنند و اراده شون خیلی ضعیف شده.

به نظر من رفتن توی همچین مسیرهایی آدم رو به بیراهه های خیلی خطرناکی می بره که گاهی واقعا غیر قابل جبران هستند.

متاسفانه ما اخلاق رو اصلا جدی نمی گیریم. در حالی که به نظر من اخلاق از احکام خیلی مهم تره.

چون شما تکلیفت با حلال و حرام روشنه. می دونی چی حلاله چی حرامه و نتیجه اش چیه.

ولی از آسیب های آزادی عملی که بخاطر حلال بودن یا مستحب بودن یک عمل و حذف اخلاق به خودت میدی آگاه نیستی.

مثلا همون آقایی که گفتم وضع مالی خوبی داره و تازه فهمیده صیغه کردن مستحبه رو در نظر بگیرید.

این شخص به این حساب که کارش مستحبه بخش زیادی از وقتش رو به دنبال مورد های مناسب برای ازدواج موقت می گرده.

یه دفعه به خودش میاد می بینه ده سال گذشته. توی این ده سال با 80 تا زن مختلف ازدواج موقت کرده و رابطه داشته.

هیچ کار مفیدی هم انجام نداده. وقت و عمری که می تونست صرف کارهای مهم تر بکنه.

صرف خدمت به دین بکنه. صرف کسب علم و دانش برای کمک به اسلام بکنه.

رفته صرف رابطه هایی کرده که با رفتن به مشاوره می تونست همه اش رو با همسرش انجام بده و این همه هزینه ی الکی هم نکنه.

تازه این شخص با این آزادی عملی که به خودش داده تنوع طلب هم شده و اراده اش هم ضعیف شده

و اگر خدای نکرده همسرش رو از دست بده و دیگه کسی رو برای برطرف کردن نیاز جنسیش نداشته باشه

به شدت مستعد این هست که به فساد جنسی کشیده بشه.

اینجور کارهایی که فکر میکنیم چون حلال یا مستحب هستند دیگه توی مسیرشون هیچ آسیبی نمی بینیم قاتل خاموش دنیا و آخرت انسان هستند.

شاید به همین دلیل باشه که کارشناسان مشاوره وقتی کسی با همسرش مشکل پیدا میکنه اصلا ازدواج موقت رو توصیه نمی کنند و مدام میگن مشکلت رو با همسرت حل کن.

می خواستم نظر کارشناس محترم رو درباره مطالبی که گفتم و درستی و غلطیشون بدونم.[/][/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

Im_Masoud.Freeman;948125 نوشت:
می خواستم نظر کارشناس محترم رو درباره مطالبی که گفتم و درستی و غلطیشون بدونم.

ظاهرا کلیات مراد استارتر محترم این است که برداشت های نادرست از فهم معارف و احکام دینی می تواند زمینه ساز بروز رفتارهای پرخطر باشد. اگر منظور این باشد، آن چه در کلام استارتر تاپیک مطرح شده صحیح است، فرقی هم نمی کند در مورد ازدواج موقت باشد یا غیر آن. لذا باید در فهم معارف دینی دقت کرد. این که مثلا ازدواج موقت ثواب دارد باید در کنار اضطراری بودن آن و نیز برای چه کسانی هست نیز لحاظ شود.

[=Times New Roman]

نسیم رحمت;948254 نوشت:

اگر منظور این باشد، آن چه در کلام استارتر تاپیک مطرح شده صحیح است،

سلام استاد محترم.
نسیم رحمت;948254 نوشت:

ظاهرا کلیات مراد استارتر محترم این است که برداشت های نادرست از فهم معارف و احکام دینی می تواند زمینه ساز بروز رفتارهای پرخطر باشد.

خوب این که توی حرفهام خیلی واضحه.
[=Times New Roman]
نسیم رحمت;948254 نوشت:

فرقی هم نمی کند در مورد ازدواج موقت باشد یا غیر آن. لذا باید در فهم معارف دینی دقت کرد.

[=Times New Roman]ازدواج موقت فقط یک مثال بود.
نسیم رحمت;948254 نوشت:

این که مثلا ازدواج موقت ثواب دارد باید در کنار اضطراری بودن آن و نیز برای چه کسانی هست نیز لحاظ شود.

لطفا کل پست منو در نظر بگیرید و هرجاش که خلاف دین هست رو نقل قول کنید و توضیح بدید.

اینجوری بهتر متوجه میشم.

با سلام و احترام

حرفهای قشنگی است اما نباید از این نکته غافل شد

سوالی که در عنوان موضوع قرار داده اید دارد بین احکام و اخلاق مقایسه می کند :

آیا آسیب های رعایت نکردن احکام اخلاقی بیشتر از احکام شرعی است؟

به نظر بنده

آسیب های رعایت نکردن احکام اخلاقی کمتر از آسیب های رعایت نکردن احکام شرعی است ...

Im_Masoud.Freeman;948277 نوشت:
کل پست منو در نظر بگیرید و هرجاش که خلاف دین هست رو نقل قول کنید و توضیح بدید.

عرض بنده هم با لحاظ کل پست شما بود.

[="Times New Roman"][="Black"]

نسیم رحمت;948460 نوشت:
عرض بنده هم با لحاظ کل پست شما بود.

خیلی ممنون بابت پاسخ کامل و مفصلی که به پست من دادید:Nishkhand:

معلومه خیلی واسه پاسخگویی وقت گذاشتید.:ok:[/]

اشتباه اول: فرصت های معنوی را تبدیل به فرصت های مادی می کنیم.

فرض کنید یک مرد متاهلی که صاحب زن و فرزند هست و وضع مالی خیلی خوبی داره و اهل نماز و روزه هم است

امروز متوجه میشه که صیغه کردن نه تنها حلال است بلکه مستحب هم هست.

خیلی خوشحال میشه و با خودش میگه

«حالا که حلاله و ثواب هم داره برم یه چند تا زن بیوه پیدا کنم صیغه شون کنم و رابطه با زنهای دیگه رو هم تجربه کنم، تمام حق و حقوقشون رو هم می پردازم.»

در حالی که اگر این شخص اثر رعایت کردن/نکردن احکام اخلاقی رو در زندگی درک میکرد. به محض اینکه متوجه میشد صیغه کردن شامل چه زنهایی می شود

با خودش میگفت:
«من که وضع مالی خوبی دارم بهتره برم چند تا زن بی سرپرست رو پیدا کنم و شرایط ازدواج دائم رو واسشون فراهم کنم.
خرج ازدواجشونو بدم. اگر همسرش بیکار هست توی دست و بالم بهش کار بدم تا زندگی شیرین تری داشته باشند.
اگر در اثر تنهایی و نداشتن سرپرست مشکل روحی پیدا کردند با خرج خودم پیش روانشناس بفرستمشون تا مشکلاتشون رو حل کنند.»

می خواستم نظر کارشناس محترم رو درباره مطالبی که گفتم و درستی و غلطیشون بدونم.

[/]

با سلام
حال که کارشناس نظر کلی دادند
بگذارید منم یک نظر جزیی بدهم

بله خیلی هایمان فرصت های معنوی را از دست میدهیم و خود را مشغول فرصت های مادی میکنیم
اما از این نکته نباید غافل باشیم که
برخی ها فرصت های معنوی را تبدیل به فرصت معنوی پایین تر میکنند نه مادی...
مثلا طرف میرود چند تا زن صیغه میکند و کلی ثواب میبرد ...
برخی ها دو فرصت ندارند و مجبورن همان یکی را قبول کنند... مثلا طرف ظرفیت اخلاقی ندارد برود پولش را خرج زنهای غریبه کند لذا میرود چند تا زن میگیرد و خرج زنهای خودش میکند ... یعنی فرصت معنوی مذکور را حفظ میکند ...
لذا آنهایی که چند زن گرفتند را میتوان اینگونه تفسیر کرد که از منافع مادی خود گذشتند تا به منافع مادی کمتر و منافع معنوی بسیار برسند...
اصلا میگویند آیت الله بهجت فرمودند اگر عبادت به خاطر لذتش میخوانید اشکال ندارد و اتفاقا تشویق میکنند در این امور لذت را قربانی نکنید و از آن بهره برداری کنید...
( البته باید اصل صحبتهای ایشان را بررسی کنید و بنده نمیدانم)

الله اعلم ...

[="Times New Roman"][="Black"][="

مثلا همون آقایی که گفتم وضع مالی خوبی داره و تازه فهمیده صیغه کردن مستحبه رو در نظر بگیرید.

این شخص به این حساب که کارش مستحبه بخش زیادی از وقتش رو به دنبال مورد های مناسب برای ازدواج موقت می گرده.

یه دفعه به خودش میاد می بینه ده سال گذشته. توی این ده سال با 80 تا زن مختلف ازدواج موقت کرده و رابطه داشته.

هیچ کار مفیدی هم انجام نداده. وقت و عمری که می تونست صرف کارهای مهم تر بکنه.

صرف خدمت به دین بکنه. صرف کسب علم و دانش برای کمک به اسلام بکنه.

رفته صرف رابطه هایی کرده که با رفتن به مشاوره می تونست همه اش رو با همسرش انجام بده و این همه هزینه ی الکی هم نکنه.

تازه این شخص با این آزادی عملی که به خودش داده تنوع طلب هم شده و اراده اش هم ضعیف شده
][/][/]

من و امثال من که دیدم اصن وقتی میشنون خدا صیغه رو حلال یا مستحب کرده یه شعف و شوری توشون ایجاد میشه...
اصن اشک تو چشاشون جمع میشه میگن خدایا شکرت Smile
یکی از این مامور حفاظتای بانک میگفت فلانی ( کارخانه دار) آدم خوبی بود ولی از حیث جنسی آدم شلی بود و مدام تو این کارا...
البته برخی متفکران دینی میگویند تشویق ائمه در دوران خاصی بود که این امور مقبوح و حرام دانسته میشد و وجه خاصی داشته...
البته ناگفته نماند خیلی از این کثافت کاری ها همون رفیق بازی و زنا هست اما به اسم صیغه تموم میشه...
منم که قسمت نشده دنبال این کارا برم ولی شاید یه وقتی وقت کردم ! Smile
الله اعلم...

ظاهرا این بزرگوار می خواهند بگویند مستحباتی شرع مقدس تعیین کرده خیلی هم دقیق نیستند و من از شارع که خدای عالم حکیم است بیشتر می دانم

عزیزم فراوانی عمل مستحبی برای این است که هر کسی به فراخور ظرفیتش یکی از آنها انجام دهد همه مستحبات که بر طرف کردن مشکل مالی مردم نیست

ممکن است یکی از نماز مستحبی لذت ببرد و دیگری از روزه و سومی از انفاق و آن دیگری از ازدواج

نمی توان گفت اینها راه را اشتباه می روند

چه کسی گفته برخی از مستحبات عمر هدر دادن است و کار مفیدی نیست؟!

فرض کنید زنی نیاز به ازدواج دارد اما شرایط ازدواج دائمی برایش میسر نیست و اگر تن به ازدواج موقت ندهد منحرف شده و کار خلاف عفت انجام خواهد داد و مردها هم بگویند ما به جای برآوردن نیاز جنسی این زن به دنبال کمک به فقرا می رویم و در اثر این طرز فکر این زن عفت خود را از دست دهد گناهش به گردن کیست؟

متاسفانه امروزه برخی این طرز تفکر صد در صد غلط و انحرافی را ترویج می کنند که گاهی از مستحبات هم عبور کرده به واجبات می رسند مثلا شخصی می گفت حج واجب رفتن کار درستی نیست و به جای آن می توان پولش را در امور خیر مصرف کرد در حالی که هر عملی در جای خود مناسب است

فرج اله عباسي;948625 نوشت:
ظاهرا این بزرگوار می خواهند بگویند مستحباتی شرع مقدس تعیین کرده خیلی هم دقیق نیستند و من از شارع که خدای عالم حکیم است بیشتر می دانم

عزیزم فراوانی عمل مستحبی برای این است که هر کسی به فراخور ظرفیتش یکی از آنها انجام دهد همه مستحبات که بر طرف کردن مشکل مالی مردم نیست

ممکن است یکی از نماز مستحبی لذت ببرد و دیگری از روزه و سومی از انفاق و آن دیگری از ازدواج

نمی توان گفت اینها راه را اشتباه می روند

فرض کنید زنی نیاز به ازدواج دارد اما شرایط ازدواج دائمی برایش میسر نیست و اگر تن به ازدواج موقت ندهد منحرف شده و کار خلاف عفت انجام خواهد داد و مردها هم بگویند ما به جای برآوردن نیاز جنسی این زن به دنبال کمک به فقرا می رویم و در اثر این طرز فکر این زن عفت خود را از دست دهد گناهش به گردن کیست؟

متاسفانه امروزه برخی این طرز تفکر صد در صد غلط و انحرافی را ترویج می کنند که گاهی از مستحبات هم عبور کرده به واجبات می رسند مثلا شخصی می گفت حج واجب رفتن کار درستی نیست و به جای آن می توان پولش را در امور خیر مصرف کرد در حالی که هر عملی در جای خود مناسب است

فکر میکنم جمله ی آخر پست اولم برای پاسخ به پست شما کافی باشه.
من تاپیک زدم که از کارشناس بپرسم این طرز تفکر درست است یا غلط. اگر درست است که ادامه بدم اگر غلط است که بزارمش کنار. همین.[/]

و طاها;948595 نوشت:
آیت الله بهجت فرمودند اگر عبادت به خاطر لذتش میخوانید اشکال ندارد

فرج اله عباسي;948625 نوشت:

سلام
دوستان عزیز ، بحث عقدموقت صرفاً یک مثال بود و منظور جناب مسعود هم این نبود که کلاً باید مستحبات را کنار گذاشت
حرف ایشان این است که احکام الهی مانند ابزاری هستند در دست ما که باید به جهت رشد و شکوفایی خود و جامعه مورد استفاده قرار بدهیم
البته من نیز به بخشی از صحبت برادر عزیزم انتقاد دارم که بعداً عرض خواهم کرد
اما به نظرم آمد دوستان به خوبی متوجه منظور جناب مسعود نشدند لذا توضیحی عرض کردم

Reza-D;948832 نوشت:
سلام
دوستان عزیز ، بحث عقدموقت صرفاً یک مثال بود و منظور جناب مسعود هم این نبود که کلاً باید مستحبات را کنار گذاشت
حرف ایشان این است که احکام الهی مانند ابزاری هستند در دست ما که باید به جهت رشد و شکوفایی خود و جامعه مورد استفاده قرار بدهیم
البته من نیز به بخشی از صحبت برادر عزیزم انتقاد دارم که بعداً عرض خواهم کرد
اما به نظرم آمد دوستان به خوبی متوجه منظور جناب مسعود نشدند لذا توضیحی عرض کردم

سلام
من نیز برداشتم این نبود که باید مستحبات را کنار بگذاریم...
همینطور دیده بودم خودشان گفتند اینها مثال است و عرض بنده هم در قالب مثال بود و مختص به یک مثال نبود...
با این هم موافقم که باید در جهت رشد و شکوفایی خود و جامعه باشند...

رفته وقتش رو صرف رابطه هایی کرده که با رفتن به مشاوره می تونست همه اش رو با همسرش انجام بده و این همه هزینه ی الکی هم نکنه

اما انتقاد من به صحبت مسعود happy

مسعود عزیز ، گاهی اوقات یک سری اعمال به ظاهر ارزش کمی دارد اما تبعات آن بسیار تاثیرگذار خواهد بود
مثلاً همین عقدموقت ممکن است صرفاً برای یک ارضای جنسی (که بیشتر مردم بخصوص خانمها سعی میکنند بگویند چیز مهمی نیست!) باشد
اما اگر انجام نشود آسیب هایی به همراه داشته باشد که از آنچه شما به عنوان آسیب مطرح کردید بسیار بدتر باشد

ضمن اینگه باید تعریف ما از آسیب هم درست باشد
مثلاً میگوئیم فلان مرد نباید برود عقدموقت کند چون زنش ناراحت میشود
به نظر من این نوع نگاه اشتباه است چون ما اینجا داریم آسیبی که می تواند از راه حلال پاسخ داده شود (آسیب های عدم ارضای کامل مرد) را می پذیریم
تا آسیبی که از روی مخالفت با حلال خداست (ناراحتی زن از اینکه شوهرم نباید به هیچ کس بجز من نگاه کند) ، صورت نگیرد! و بعد هم میگوئیم این به آن می ارزد!

به عبارتی همانطور که گاهی اصرار در انجام یک مستحب می تواند آسیب زا باشد
به همان میزان هم گاهی عدم اجرای مستحب آسیب زا خواهد بود
یعنی مدیریت باید جوری باشد که نه شور شور عمل کنیم و نه بی نمک

Reza-D;948845 نوشت:
اما انتقاد من به صحبت مسعود happy

مسعود عزیز ، گاهی اوقات یک سری اعمال به ظاهر ارزش کمی دارد اما تبعات آن بسیار تاثیرگذار خواهد بود
مثلاً همین عقدموقت ممکن است صرفاً برای یک ارضای جنسی (که بیشتر مردم بخصوص خانمها سعی میکنند بگویند چیز مهمی نیست!) باشد
اما اگر انجام نشود آسیب هایی به همراه داشته باشد که از آنچه شما به عنوان آسیب مطرح کردید بسیار بدتر باشد

ضمن اینگه باید تعریف ما از آسیب هم درست باشد
مثلاً میگوئیم فلان مرد نباید برود عقدموقت کند چون زنش ناراحت میشود
به نظر من این نوع نگاه اشتباه است چون ما اینجا داریم آسیبی که می تواند از راه حلال پاسخ داده شود (آسیب های عدم ارضای کامل مرد) را می پذیریم
تا آسیبی که از روی مخالفت با حلال خداست (ناراحتی زن از اینکه شوهرم نباید به هیچ کس بجز من نگاه کند) ، صورت نگیرد! و بعد هم میگوئیم این به آن می ارزد!

به عبارتی همانطور که گاهی اصرار در انجام یک مستحب می تواند آسیب زا باشد
به همان میزان هم گاهی عدم اجرای مستحب آسیب زا خواهد بود
یعنی مدیریت باید جوری باشد که نه شور شور عمل کنیم و نه بی نمک

سلام

منظور من این نیست که مستحبی انجام نشود و به جاش اون کاری که من میگم انجام بشود.

منظور من اینه «هیچوقت فراموش نکنیم که عملی که انجام می دهیم یک مستحب بیشتر نیست»

شاید یک نفر ده سال عقد موقت انجام بده ولی همیشه یادش باشه که این عمل یک مستحب بیشتر نیست و از چهارچوب یک مستحب خارج نشود.

این فراموشی ها باعث میشه ما از چهارچوب ها خارج بشیم و کم کم مثل بعضی ها واسه مسائلی که نیاز نیست مکتب راه اندازی کنیم.

نتیجه این فراموشی ها و از چهارچوب خارج شدن ها میشه اینکه

مثلا ماه محرم سال 1403 میری سر کوچه تون می بینی پارچه زدن به هیئت «عاشقان متعه» خوش آمدید.

یه میز و صندلی هم گذاشتن برای کارشناس مسائل متعه که شبهات مردم رو درباره متعه برطرف میکنه.

وقتی هم میگی آقا خجالت بکش این همه واجبات روی دستمون مونده گیر دادی به متعه؟

بهت میگن «می خوای حلال خدارو حرام کنی؟ جوانان به فساد کشیده بشن خوبه؟»

اینجور آدم ها نمی دونم چرا ولی محاسباتشون اینجوریه که هر دو تا مستحب برابر با یک واجب هست و اینجوری به واجباتشون هم عمل میکنند.

متعه فقط یک مثال هست. درباره تمام مستحبات حرفم همین هست.[/]

[="Tahoma"]

Im_Masoud.Freeman;948851 نوشت:
مثلا ماه محرم سال 1403 میری سر کوچه تون می بینی پارچه زدن به هیئت «عاشقان متعه» خوش آمدید.

سلام
خوشا به سعادت کسانی که محرم 1403 را درک کرده اند :Nishkhand: اوایل انقلاب،هیئت ها هم انقلابی عمل می کردند :khandeh!:
آقا مسعود در پیام خصوصی آدرس هیئت را برایم بفرستید،جزاکم الله خیرا :Hedye:

نیازی به جمع بندی ندارد

موضوع قفل شده است