جمع بندی زیاد کردن صبر با دعا و ذکر

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
زیاد کردن صبر با دعا و ذکر

هوالنور

باسلام و عرض ادب

دنبال دعایی یا ذکری یا دستوری قوی میگردم که صبرم زیاد بشه لطفا بنده رو راهنمایی کنید

به شخصی علاقه مند هستم و اون شخص چنان کاری کرد که هرکسی بود متنفر میشد ازش

ولی بنده خودم رو تو منجلاب بزرگی میبینم ....مدتهاست دارم با عقل و منطقم احساساتم رو شدیدا سرکوب میکنم و سعی دارم فراموشش کنم

ولی هیچ تاثیری نداشت جز اینکه باعث شد بیمار بشم(زخم معده)........

واقعا نگران وضع جسمی خودم هستم حالا روح که هیچی

متشکرم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

طارق اللیل;948032 نوشت:
هوالنور

باسلام و عرض ادب

با عرض سلام و ادب خدمت شما خواهر گرامی و همه اسک دینی های عزیز

از حسن اعتماد شما به این انجمن بسیار سپاسگذارم و از مسئله ای که برای شما رخ داده است متاسفم عمل و رعایت نکاتی که خدمتتون عرض می کنم بسیار راهگشا می باشد
خواهر بزرگوار سوالتون خیلی کلی بود لذا خواهشمندم در مورد نوع رابطه با دوستتون و میزان آن و حالات خودتون بیشتر توضیح دهید.

طارق اللیل;948032 نوشت:
دنبال دعایی یا ذکری یا دستوری قوی میگردم که صبرم زیاد بشه لطفا بنده رو راهنمایی کنید

ولی بنده خودم رو تو منجلاب بزرگی میبینم ....مدتهاست دارم با عقل و منطقم احساساتم رو شدیدا سرکوب میکنم و سعی دارم فراموشش کنم

واقعا نگران وضع جسمی خودم هستم حالا روح که هیچی

متشکرم

خواهر بزرگوار مشکلاتی که برای ما پیش می آید همانند چوبی است که به قالی یا فرش می زنیم تا گرد و خاک را از آن دور نماییم و لذا درست است که درد و ناراحتی دارد و سبب خلوص و پاکی و موفقیت بیشتر ما می شود. و همچنین نشان از این دارد که خدا ما رو رها نکرده و به ما توجه دارد چرا که :
اگر با من نبودش هیچ میلی چرا ظرف مرا بشکست لیلی؟
به من آن با وفا را کار باشد گدایی(گناه) من او را عار باشد
همی دانم که با من مهربان است که یاد او مرا آرام جان است.

یا

هر که در این بزم مقرب تر است جام بلا بیشترش می دهند

1. و لذا درباره فلسفه گرفتاری ها و مشکلات مطالعات بیشتری داشته باشید و آگاهی خود را بالا ببرید تا صبرتون نیز بیشتر شود
راهکارهای دیگه افزایش صبر عبارتند از :

1. شناخت دنیا و ناچیز و نابود شدنی بودن آن و اصل و بقاء آخرت و لذا به مصائب و مشکلات دنیا چون زودگذری و تمام شدنی هستندبی اهمیت باشیم و هم و غم خود را آخرت قرار دهیم.
  2. درمان زودرنجی
  3. مقایسه نکردن خود با افرادی که بالاتر از ما می باشند
  4. ملاحظه افرادی که پایین تر از ما (از جهات مختلف دنیوی) هستند.
  5. افزایش آگاهی در باب فواید و فضایل صبر و معایب و عواقب عدم صبر
  6. خود را به صبوری زدن و ادای انسانهای صبور را در آوردن (امام علی (ع) می فرمایند :

إن لَم تَکن حَلیما فَتَحَلَّم فَإِنَّهُ قَلَّ مَن تَشَبَّهَ بِقَومٍ إِلاّ أَوشَک أَن یکونَ مِنهُم؛

اگر بردبار نیستی خود را بردبار جلوه ده، زیرا کمتر کسی است که خود را شبیه گروهی کند و به زودی یکی از آنان نشود.نهج البلاغه(صبحی صالح) ص 506، حکمت 207

7. تقویت اراده
  8. استغفار: استغفار از گناهان زمينه‌ساز صبر و شكيبايى است.(توبه، آیه 55)
  9. اعتقاد به معاد: باور به رستاخیز و اعتقاد به معاد و روز جزا از موجبات پايمردى در برابر سختي هاست.(بقره، آیات 45 و 46 و 249)
  10. امید به امداد خدا
  11. امید به بهشت
  12. ایما ن به خداون:
  13. تدبر در سرگذشت‌ها:
  14. ترس از عذاب و کیفر
  15. توجه به اسوه‌های صبر

عوامل بی صبری:

1. حرص و آز:
  2. خردناباوری: عدم تعقل
  3. گناه
  4. و..

در پناه قرآن و عترت موفق باشید

یا علی

در ضمن جهت مقابله با افکار آزار دهنده در مورد رفتار دوستتون ضمن توجه به نکات پست قبلی از راهکارهای زیر نیز استفاده نمایید.

راهکارهای مقابله با زودرنجی :

1. پایین آوردن انتظارات
  2. در نظر گرفتن شرایط طرف مقابل
  3. خود را جای طرف مقابل قرار دادن
  4. اهمیت ندادن و بی خیال بودن
  5. در نظر گرفتن راهکارهای مواجهه ای مناسب
  6. ورزش کردن
  7. استفاده از راهکارهای کنترل فکر
  8. تقویت اراده
  9. توجه به معنویت و تقویت ایمان

فکر و خیال سبب بسیاری از مشکلات و گرفتاریها ،ضعیف شدن روحیه،زودرنجی،پرخاشگری،وسواس فکری، افسردگی، وابستگی و ...می شوند و لذا مدیریت آن بسیار کمک کننده می باشد

مهارتهای کنترل فکر:

الف: از فکر کردن ارادی به موضوع آزار دهنده به شدت پرهیز نمایید.
ب . اگر خود بخود به ذهن شما آمدند سعی کنید از ذهن خود بیرون ببرید و اگر نتوانستید از راهکارهای زیر استفاده نمایید:
-اهمیت ندادن و بی خیال بودن
۱ . پر کردن اوقات روزانه
۲ . در نظر گرفتن افکار و رفتارهای جایگزین مناسب
۳ . نوشتن افکار
۴ . نوشتن افکار و پاره کردن کاغذ
۵ . بستن کش به دست و کشیدن آن
۶ . حواله دادن افکار به زمان خاصی در روز یا هفته (اگر زیاد به ذهن شما می آید روزانه یک ربع تا نیم ساعت و اگر کمتر زمان کمتری را روزانه یا یک روز درمیان و ...به این فکر اختصاص دهید و هر موقع این فکر به ذهن شما آمد به آن زمانی که معین کرده اید حواله دهید )
۷ . توجه به معنویت را فراموش ننمایید( نماز اول وقت توسل به اهل بیت مناجات و طلب از خداوند اذکار صلوات استغفار لاحول و لا قوه الا بالله و خواندن سورهای معوذتین )
8 . تلقین مثبت
9. ورزش کردن
10. مهارتهای تقویت اراده را یاد گرفته و به آنها عمل نمایید.

یا علی

راهنما;950199 نوشت:
خواهر بزرگوار سوالتون خیلی کلی بود لذا خواهشمندم در مورد نوع رابطه با دوستتون و میزان آن و حالات خودتون بیشتر توضیح دهید.

هوالنور
سلام خیلی ممنونم از راهنماییتون
ما دوست که نبودیم ! من شخصا به عنوان گزینه برای ازدواج به ایشون نگاه میکردم
ولی ایشون بی جنبه بازی دراورد و ابروریزی راه انداخت..
این مشکل رو با جناب امین در خصوصی مطرح کردم و شکر خدا حل شد
متشکرم@};-

سوال :

پاسخ :
با عرض سلام و ادب

از حسن اعتماد شما به این انجمن بسیار سپاسگذارم و از مسئله ای که برای شما رخ داده است متاسفم عمل و رعایت نکاتی که خدمتتون عرض می کنم بسیار راهگشا می باشد
خواهر بزرگوار مشکلاتی که برای ما پیش می آید همانند چوبی است که به قالی یا فرش می زنیم تا گرد و خاک را از آن دور نماییم و لذا درست است که درد و ناراحتی دارد و سبب خلوص و پاکی و موفقیت بیشتر ما می شود. و همچنین نشان از این دارد که خدا ما رو رها نکرده و به ما توجه دارد چرا که :

اگر با من نبودش هیچ میلی چرا ظرف مرا بشکست لیلی؟
به من آن با وفا را کار باشد گدایی(گناه) من او را عار باشد
همی دانم که با من مهربان است که یاد او مرا آرام جان است.

یا هر که در این بزم مقرب تر است جام بلا بیشترش می دهند

1. و لذا درباره فلسفه گرفتاری ها و مشکلات مطالعات بیشتری داشته باشید و آگاهی خود را بالا ببرید تا صبرتون نیز بیشتر شود

راهکارهای دیگه افزایش صبر عبارتند از :

1. شناخت دنیا و ناچیز و نابود شدنی بودن آن و اصل و بقاء آخرت و لذا به مصائب و مشکلات دنیا چون زودگذری و تمام شدنی هستندبی اهمیت باشیم و هم و غم خود را آخرت قرار دهیم.
  2. درمان زودرنجی
  3. مقایسه نکردن خود با افرادی که بالاتر از ما می باشند
  4. ملاحظه افرادی که پایین تر از ما (از جهات مختلف دنیوی) هستند.
  5. افزایش آگاهی در باب فواید و فضایل صبر و معایب و عواقب عدم صبر
  6. خود را به صبوری زدن و ادای انسانهای صبور را در آوردن (امام علی (ع) می فرمایند :

إن لَم تَکن حَلیما فَتَحَلَّم فَإِنَّهُ قَلَّ مَن تَشَبَّهَ بِقَومٍ إِلاّ أَوشَک أَن یکونَ مِنهُم؛

اگر بردبار نیستی خود را بردبار جلوه ده، زیرا کمتر کسی است که خود را شبیه گروهی کند و به زودی یکی از آنان نشود.نهج البلاغه(صبحی صالح) ص 506، حکمت 207

7. تقویت اراده
  8. استغفار: استغفار از گناهان زمينه‌ساز صبر و شكيبايى است.(توبه، آیه 55)
  9. اعتقاد به معاد: باور به رستاخیز و اعتقاد به معاد و روز جزا از موجبات پايمردى در برابر سختي هاست.(بقره، آیات 45 و 46 و 249)
  10. امید به امداد خدا
  11. امید به بهشت
  12. ایما ن به خداوند:
  13. تدبر در سرگذشت‌ها:
  14. ترس از عذاب و کیفر
  15. توجه به اسوه‌های صبر

عوامل بی صبری:

1. حرص و آز:
  2. خردناباوری: عدم تعقل
  3. گناه
  4. و..

در ضمن جهت مقابله با افکار آزار دهنده در مورد رفتار دوستتون ضمن توجه به نکات پست قبلی از راهکارهای زیر نیز استفاده نمایید.

راهکارهای مقابله با زودرنجی :

1. پایین آوردن انتظارات
    2. در نظر گرفتن شرایط طرف مقابل
    3. خود را جای طرف مقابل قرار دادن
    4. اهمیت ندادن و بی خیال بودن
    5. در نظر گرفتن راهکارهای مواجهه ای مناسب
    6. ورزش کردن
    7. استفاده از راهکارهای کنترل فکر
    8. تقویت اراده
    9. توجه به معنویت و تقویت ایمان

5. فکر و خیال سبب بسیاری از مشکلات و گرفتاریها ،ضعیف شدن روحیه،زودرنجی،پرخاشگری،وس واس فکری، افسردگی، وابستگی و ...می شوند و لذا مدیریت آن بسیار کمک کننده می باشد

مهارتهای کنترل فکر:

الف: از فکر کردن ارادی به موضوع آزار دهنده به شدت پرهیز نمایید.
    ب . اگر خود بخود به ذهن شما آمدند سعی کنید از ذهن خود بیرون ببرید و اگر نتوانستید از راهکارهای زیر استفاده نمایید:
    -اهمیت ندادن و بی خیال بودن
    ۱ . پر کردن اوقات روزانه
    ۲ . در نظر گرفتن افکار و رفتارهای جایگزین مناسب
    ۳ . نوشتن افکار
    ۴ . نوشتن افکار و پاره کردن کاغذ
    ۵ . بستن کش به دست و کشیدن آن
    ۶ . حواله دادن افکار به زمان خاصی در روز یا هفته (اگر زیاد به ذهن شما می آید روزانه یک ربع تا نیم ساعت و اگر کمتر زمان کمتری را روزانه یا یک روز درمیان و ...به این فکر اختصاص دهید و هر موقع این فکر به ذهن شما آمد به آن زمانی که معین کرده اید حواله دهید )
    ۷ . توجه به معنویت را فراموش ننمایید( نماز اول وقت توسل به اهل بیت مناجات و طلب از خداوند اذکار صلوات استغفار لاحول و لا قوه الا بالله و خواندن سورهای معوذتین )
    8 . تلقین مثبت
    9. ورزش کردن
    10. مهارتهای تقویت اراده را یاد گرفته و به آنها عمل نمایید.

یا علی

1.سايت انجمن گفتگوي ديني، انجمن مشاوره، كارشناس: راهنما: تاريخ:21/ 7/ 1396
موضوع قفل شده است