امانت و حق الناس

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
امانت و حق الناس

سلام و خسته نباشید
حدود چند ماه پیش یکی از بچه های کتابخونه ای که قبلا میرفتم بهم گفت که چون اکثرا زیاد میای اینجا و فلان شخص رو قیافه شو میشناسی من دیگه این کتابخونه نمیام و این کتاب مال فلان شخصه و کتابو داد به من گفت بهش بده بعد از یه مدت چند باری اون خانم اومدن کتابخونه ولی خب راستش هربار یا یادم میرفت یا چون پیاده میرفتم کتابخونه بعلت سنگینی کتابام نمیتونستم اون کتابو با خودم ببرم یا روزایی که من کتاب اون خانومو میبردم اون خانم تشریف نمیاوردن!
الان چند وقتیه دیگه اون کتابخونه نمیرم و الان کتاب اون خانم دست من مونده و خاک خورده روش! هیچ شماره ای از اون خانم ندارم و اصلا نمیشناسمش فقط قیافش رو یادمه با اسم کوچیکش
بعیدم میدونم که دوباره اون کتابخونه بیاد چون کنکوری بود...
الان دچار خیانت در امانت شدم؟کتابو چیکارش کنم تا حق الناس نیفته گردنم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

یا علے;947514 نوشت:
سلام و خسته نباشید
حدود چند ماه پیش یکی از بچه های کتابخونه ای که قبلا میرفتم بهم گفت که چون اکثرا زیاد میای اینجا و فلان شخص رو قیافه شو میشناسی من دیگه این کتابخونه نمیام و این کتاب مال فلان شخصه و کتابو داد به من گفت بهش بده بعد از یه مدت چند باری اون خانم اومدن کتابخونه ولی خب راستش هربار یا یادم میرفت یا چون پیاده میرفتم کتابخونه بعلت سنگینی کتابام نمیتونستم اون کتابو با خودم ببرم یا روزایی که من کتاب اون خانومو میبردم اون خانم تشریف نمیاوردن!
الان چند وقتیه دیگه اون کتابخونه نمیرم و الان کتاب اون خانم دست من مونده و خاک خورده روش! هیچ شماره ای از اون خانم ندارم و اصلا نمیشناسمش فقط قیافش رو یادمه با اسم کوچیکش
بعیدم میدونم که دوباره اون کتابخونه بیاد چون کنکوری بود...
الان دچار خیانت در امانت شدم؟کتابو چیکارش کنم تا حق الناس نیفته گردنم؟

باسلام و احترام

باید دنبال صاحبش بگردید تا امانت را دست ایشان برسانید یا از کتابدار کمک بخواهید اگرپیدا نکردید به دوستتان برگردانید شاید ایشان صاحبش را بشناسد درنهایت اگر از پیدا کردن صاحبش بعد از جستجو ناامید شدید با اجازه دفتر مرجع تقلیدتان کتاب یا هزینه آن را ازطرف صاحبش به فقیر صدقه دهید.

موفق و موید باشید

سلام
مرسی از پاسخ
تو یه کتابی خونده بودم باید 1 سال دنبال صاحب امانت گشته بشه و اگه پیدا نشد باید صدقه بدم اون مال رو
درسته؟
مرجعم رهبری هستن

یا علے;947650 نوشت:
سلام
مرسی از پاسخ
تو یه کتابی خونده بودم باید 1 سال دنبال صاحب امانت گشته بشه و اگه پیدا نشد باید صدقه بدم اون مال رو
درسته؟
مرجعم رهبری هستن

با سلام و احترام

در اعلان یکساله که اشاره میفرمایید در بحث لقطه یعنی شی که پیدا شده است مصداق دارد که برای اطلاع دقیق به چند مساله زیر دقت بفرمایید:

٢٥٦٦ هرگاه چيزی كه پيدا كرده نشانه ای دارد كه به واسطه آن می تواند صاحبش را پيدا كند اگر چه صاحب آن كافری باشد كه در امان مسلمانان است در صورتی كه قيمت آن چيز به ٦/١٢ نخود نقره سكه دار برسد بايد اعلان كند و چنانچه از روزی كه آن را پيدا كرده تا يك هفته هر روزی و بعد تا يك سال هفته ای يك مرتبه در محل اجتماع مردم اعلان كند كافی است.

٢٥٦٧ اگر انسان خودش نخواهد اعلان كند، می تواند به كسی كه اطمينان دارد بگويد از طرف او اعلان نمايد.

٢٥٦٨ اگر تا يك سال اعلان كند و صاحب مال پيدا نشود می تواند آن را برای خود بردارد به قصد اين كه هر وقت صاحبش پيدا شد به او بدهد ولی احتياط مستحب آن است كه از طرف صاحبش صدقه بدهد.

٢٥٦٩ اگر بعد از آن كه يك سال اعلان كرد و صاحب مال پيدا نشد، مال را برای صاحبش نگهداری كند و از بين برود، چنانچه در نگهداری آن كوتاهی نكرده و تعدی يعنی زياده روی هم ننموده، ضامن نيست، ولی اگر از طرف صاحبش صدقه داده باشد يا برای خود برداشته باشد، در هر صورت ضامن است.

٢٥٧٠ كسی كه مالی را پيدا كرده اگر عمدا به دستوری كه گفته شد اعلان نكند، گذشته از اين كه معصيت كرده، باز هم واجب است اعلان كند.

رساله امام خمینی ره مطابق با نظر مقام معظم رهبری

موضوع قفل شده است