کدورت های من با خانواده ام بعد از ازدواج

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کدورت های من با خانواده ام بعد از ازدواج

با سلام

متاسفانه بعد از ازدواجم به خاطر مسائل جزئی کدورتهای زیادی شاید هفته ای یک بار بین من و پدر و مادرم پیش می اید مخصوصا مادرم.

با اینکه در اکثر اوقات خودم را حق به جانب میدانم اما بعد از ایجاد دلخوری بخاطر اینکه میگویم پدر و مادرم از من رنجیده شده اند هر چند خود را صاحب حق میدانم ، اما در نهایت بسیار احساس گناه به من دست میدهد و از اخر من باید عذر خواهی کنم!
این رویه باعث شده بعد از ازدواج حس کنم فاصله من با خانواده ام بیشتر شده و روابطمان انطور که دوست داشته ام گرم و گیرا نیست چون مثلا مادرم حس میکنه من و همسرم یک تیم هستیم و با ما احساس غریبگی میکند.

مثلا برخی از سوژه های ایجاد کدورت:

به من گیر میدهند که تو چرا مثلا برای همسرت چایی میریزی یا مثلا برایش صبحانه اماده میکنی؟ ( در حالیکه از هر5بار شاید یکبار من برایش چایی بریزم ) با اینکارها زنت پررو میشه و از این حرفای خاله زنکه! و همین شروع یک بحث و دلخوری میشه

یا گیر میدهند که تو چرا به همسرت گفتی فلان وسیله ( غیر ضروری ) را برای جهیزیه اش نگیرد و ...... و همین میشود شروع یک بحث و دلخوری و نهایتا عذاب وجدان من و عذر خواهی من علیرغم بی تقصیر بودنم!

بعد از این موارد به این نتیجه میرسم که مثلا جلوی خانواده خودم به همسرم محبت نکنم و یا اینکه مثلا برای مادرم دیگر از زندگی شخصی و تصمیمات زندگی مشترکم چیزی تعریف نکنم ... ولی اینها به نظر خودم پاک کردن صورت مساله هست، میخواهم مشکلم اساسی حل شود.

میخواهم دو طرف را داشته باشم ، هم همسرم را و هم روابط گرم و صمیمانه و بدون کدورت و سردی با والدینم
لطفا راهنمایی کنید.

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امـین

رزمی کار 21;946772 نوشت:
میخواهم دو طرف را داشته باشم ، هم همسرم را و هم روابط گرم و صمیمانه و بدون کدورت و سردی با والدینم

سلام علیکم.با توجه به مطالبی که فرمودید به نظر می رسد رفتار مادر شما غیر منطقی است.معمولا در خانواده هایی که تک فرزند هستند ویا تنها یک فرزند پسر دارند چنین رفتارهایی دیده می شود.مادر شوهر احساس می کند که عروسش در نزد پسرش، جایگاه بالاتری از خودش دارد. می توان نام آنرا حسادت گذاشت.وهمین احساس و تفکر اشتباه زمینه ی کج خلقی ها و ایرادگیریهای بی اساس می شود.بسیاری از خانومها ازاین رفتارها دلشان خون است.اما در مقابله با این گونه رفتارها چه باید کرد؟
اولا بایستی محبتتان را به مادرتان دوچندان کنید.به او هدیه بدهید. از زحماتش قدردانی کنید.به این شکل که بگویید مادر! با زحمات شما من به اینجا رسیدم و هرچه دارم از شما دارم و...
همسر شما هم بایستی سعی کند به او محبت کند و احترام اوراحفظ کند. به او هدیه بدهد و از او بخواهد که راهنماییش کند و تجربیات زندگیش را در اختیارش بگذارد.
در زمانهایی که ایشان ایرادی غیر منطقی می گیرد چنانچه بر نظرش پافشاری می کند دیگر بحث و جدل نکنید.
چنانچه مادرتان با همسرتان در مسأله ای نزاع کرد، خودتان را وارد منازعه نکنید و چنانچه از شما درخواست حمایت کردند بگویید من دخالت نمی کنم.
در اولین فرصت سعی کنید چنانچه در خانه پدری زندگی می کنید جدا شوید.حضور مادر، موجب دخالتهای بی جا در زندگی شما می شود.بنابراین برای دوری از این حواشی و دخالتها، محل سکونت خود را تغییر دهید.

سلام
در انتقال پیامها از طرف مادرتان به همسر (و بالعکس) حساسیت به خرج دهید، سعی کنید خبرها و پیامهایی که فاصله را کم می کند برسانید .

همانطوریکه کارشناس محترم گفتند هدیه دادن را جدی بگیرید، بی بهانه برای هر دو جداگانه هدیه بگیرید و طوری رفتار کنید گویا فقط برای او گرفته اید.

اگر همسرتان در جریان قضیه هستند و با شما برای حل این مسئله هم پا هستند، وارد حرفهای زنانه با مادرتان شوند و راهنماییهای بابت شما از ایشان بگیرند، مثلا بپرسند شما اوایل زندگی تون اگه باباجون (پدر شما) دیر می اومد خونه و اطلاع هم نمی داد، چه برخوردی داشتید(مثال است).

هرازگاهی مثلا کیکی درست کند، یا غذایی (یا هر چیز دیگه) را که از ماذرتان یاد گرفته است را درست کند با ظاهری زیبا برای مادرتان بیاورد...
الان که نذری زیاد می دهند یک ظرف نذری برای مادرتان جدا کند بگوید می ددونستم قیمه دوست دارین به نیت شما گرفتم ;;)

اگر همسرتان از مادرتان تعریف کردند با آب و تاب بیشتری به مادر منتقل کنید. و بالعکس

من عکس امام خمینی را دارم که در حال چای ریختن برای جمع کثیری هستند و لبخند به لب دارند. و مثالهای بسیار از این دست وجود داره.
اگر این رفتار یک خانم مذهبی و مقید باشد به خدا قسم اگر من عروس چنین خانواده ای بشم.

سلام
ابتدا امیدوارم مشکلتون حل بشه.
به نظر من سعی کنید خطوط قرمزتون رو کمی بیشتر مشخص تر کنید. هم برای خانوادتون هم برای همسرتون.
در مواردی که احساس می کنید موضوعی که خانوادتون در آن ورود کردند، در جهت نصیحت و انتقاد سازنده نیست و بیشتر جهت ارضای نیازهای اعضای خانوادتون هست که باعث تنش در زندگی مشترکتون میشه، به صراحت بگید که روی این موضوع حساسیت دارید. ناراحتی تون رو اعلام کنید و از این قبیل گفتگوها خودتون رو خارج کنید. عکس همین حالت هم نسبت به همسرتون صادقه.
.
کلا در مواردی اینچنینی که ایراد از شخص شما نیست، نیاز به عذاب وجدان و معذرت خواهی وجود ندارد. پیرامون این موضوعات اگر شما به اطرافیانتون احترام بگذارید، با صدای بلند یا ادبیات و لحن بد صحبت نکنید و وارد بحث بی ثمر که به جدلی تبدیل میشه نشید (البته اگر تا حالا رعایت نکردید و نمیکنید). در این صورتبه شکل خودکار هر کس جایگاه و میزان دسترسی خودش به موضوعات شخصی هر کس، دستش می آید.
تکنیک هایی مثل محبت افراطی، دروغ گفتن یا اغراق کردن در تعریفات و احیانا فریب کاری، همه و همه موقتیست و وقت گیر، انرژی و هزینه بر هستش و به نظرم نتیجه های ریسکی و دوگانه ای ازش به وجود میاد.
موفق باشید.

فکر می کنم چنین رفتارهای به سختی درست میشه شاید هم نشه. فکر نمی کنم با کادو و این مسائل رفع بشه. شاید موقتی خوب بشن. چنین افرادی در اطراف خودم می بینم. حتی در زندگی مادر خودم و مادرشوهر مادرم یعنی مادربزرگم بوده. همیشه یک جور حسادت نسبت به رابطه ی مادر و پدرم بوده. در صورتی که مادرم اصلا رفتار خاصی نداره و خیلی ساده و سنتی بودند و پدرم به شدت هوای مادرشو داشته. هیچ وقت هم عوض نشدند تا وقتی که مادربزرگم فوت کردند. انقدر این قضیه شدت داشته که مادرم تعریف می کنند که اوایل با حرف های مادربزرگم و عمه ام می خواستن زندگی شون رو خراب کنند ولی از اون جایی که پدرم اهل این مسائل نبوده، مراقبت کرده و نگذاشته کار به جای حساس برسه و از طرفی بعدها من دیدم که عمه ام در زندگی پسرهاش هم چنین برنامه ای داشت و دخالت زیاد و رفتارهای نامناسبی داشتند که هیچ وقت هم درست نشد و هم خودش رو عذاب میداد و هم تازه عروس هایی که با امید وارد خونه ی اون ها می شدند شما باید مراقب زندگی خودتون باشید که آسیب نبینید. برای خانواده ی ما این طوری بود که هم عمه ام و هم مادربزرگم زندگی ها خوبی نداشتند و رابطه ی خوبی با همسراشون نداشتند و کمبودهایی داشتند که با دیدن زندگی پسرهاشون ناراحت میشدند. من گاهی بهشون حق میدادم.

موضوع قفل شده است