جمع بندی گناه دیدن آزار و شکنجه دیگران

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گناه دیدن آزار و شکنجه دیگران

با سلام. من مدت ها پیش وقتی نوجوان بودم تحت تاثیر فضای دوستان ناباب و شهوات دوران نوجوانی در دام فیلم ها و تصاویر مستهجن گرفتار شدم و مدتی کار همیشگی من شده بود تا اینکه توبه کردم و مدت هاست که از این گناهان دور هستم.
سوال من این است که اگر در آن تصاویر و فیلم ها کسی به زور ناچار به روسپی گری شده باشد یا تصاویری از آزار دیگران و شکنجه انها دیده باشم هرچند که نه قلبا و نه ظاهرا راضی به آن ظلم و ستم نبودم آیا حق الناسی بر ضمه من است؟ آیا من هم در گناه آن ظلم و ستم شریک هستم؟ در صورتی که چنین است لطفا راه های مناسب توبه و استغفار را به من معرفی کنید.
پس از توبه مدت ها آرامش روانی داشتم تا اینکه این موضوع دوباره ذهن مرا درگیر کرده و ترس از شراکت در گناه حق الناس آنها آرامش را از روح و ذهن من گرفته است.
با تشکر از پاسخ شما.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حنیف

Ahmad_abdi;946479 نوشت:
با سلام. من مدت ها پیش وقتی نوجوان بودم تحت تاثیر فضای دوستان ناباب و شهوات دوران نوجوانی در دام فیلم ها و تصاویر مستهجن گرفتار شدم و مدتی کار همیشگی من شده بود تا اینکه توبه کردم و مدت هاست که از این گناهان دور هستم.
سوال من این است که اگر در آن تصاویر و فیلم ها کسی به زور ناچار به روسپی گری شده باشد یا تصاویری از آزار دیگران و شکنجه انها دیده باشم هرچند که نه قلبا و نه ظاهرا راضی به آن ظلم و ستم نبودم آیا حق الناسی بر ضمه من است؟ آیا من هم در گناه آن ظلم و ستم شریک هستم؟ در صورتی که چنین است لطفا راه های مناسب توبه و استغفار را به من معرفی کنید.
پس از توبه مدت ها آرامش روانی داشتم تا اینکه این موضوع دوباره ذهن مرا درگیر کرده و ترس از شراکت در گناه حق الناس آنها آرامش را از روح و ذهن من گرفته است.
با تشکر از پاسخ شما.

بسم الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و ادب

الحمدلله که مورد لطف و عنایت پروردگار قرار گرفته و از گناه دور شده اید.
دیدنِ تصاویر خشونت آمیز که در آن کسی مورد آزار قرار می گیرد، از نظر روحی مناسب نیست و انسان را دچار قساوت قلب می کند. اما از این نظر که در گناه آنها شریک شده باشید، خیر. خصوصا اینکه اینها اصولا صحنه های واقعی نبوده و داستان سازی ست.

به هرحال از این نظر حق الناسی بر گردن شما نیست. فقط با خواندن قرآن، نمازشب، ذکر و به طور کلی ارتباط قلبی با خدا، سعی کنید صفای باطن را به روحتان برگردانید.

موفق و موید باشید

پرسش: در برخی فیلم ها، صحنه هایی از خشونت و آزار و اذیت دیگران وجود دارد. آیا دیدن صحنه شکنجه دیگران، در حالی که قلبا راضی به این ظلم و ستم ها نیستیم، ما را درگیر حق الناس می کند؟ آیا ما هم در گناه این ظلم و ستم ها شریک هستیم؟ اگر هستیم، راه توبه و استغفار چیست؟

پاسخ: دیدنِ تصاویر خشونت آمیز که در آن کسی مورد آزار قرار می گیرد، از نظر روحی مناسب نیست و انسان را دچار قساوت قلب می کند. اما از این نظر که در گناه آنها شریک شده باشید، خیر. خصوصا اینکه اینها اصولا صحنه های واقعی نبوده و داستان سازی ست. بنابراین از این نظر حق الناسی بر گردن شما نیست؛ فقط با خواندن قرآن، نمازشب، ذکر و به طور کلی ارتباط قلبی با خدا، سعی کنید صفای باطن را به روحتان برگردانید.

موفق و موید باشید.

موضوع قفل شده است