دانلود عکس های موجود در فضای مجازی

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دانلود عکس های موجود در فضای مجازی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

بنده مدتی پیش ، سوالی در زمینه ی استفاده از تصاویر اینترنتی رو مطرح کردم که کارشناسان گرامی این جواب رو فرمودند . البته سوال رو از طریق سامانه پیامکی پرسیدم نه این سایت.

پاسخ : استفاده از تصاویر اینترنتی مثل دانلود کردن آن ، به فتوای آیت الله مکارم بدون اجازه ی صاحب امتیاز آن تصویر جایز نیست مگر آنکه تصویرجزء تولیدات آمریکا و اسرائیل باشد که در اینصورت اشکال ندارد .

به نظر آیت الله خامنه ای ، اگر تصویری جزء تولیدات داخلی است به احتیاط واجب استفاده از آن بدون اجازه صاحب امتیاز آن جایز نیست و اگر جزء تولیدات خارجی باشد تابع قراردادی است که بین ایران و کشور تولید کننده آن بسته شده است.

سوال بنده الان این هست که : من از یه سایت ایرانی میخوام عکس دانلود کنم. میدونم تقریبا همه ی کاربران این سایت ، ایرانی هستند. اما نمیدونم امتیاز این عکس هایی که در سایت قرار داده شده ، به شخصی ایرانی تعلق داره یا متعلق به شخص غیرایرانی ست. در این صورت تکلیف چیه؟ چون بعضی از عکسها مثل عکس مناظری که قرارداده میشه ، معلومه که این منظره در ایران نیست که یک ایرانی بخواد صاحب امتیاز باشه.

گاهی هم میدونم شخصی که عکس رو گرفته احتمالا یک ایرانیه . مثلا یا عکسی از اماکن مذهبی هست یا طبیعت استان های ایران . اما دسترسی به صاحب عکس ندارم و نمیدونم راضیه که دانود کنم یا نه؟

دانلود در چه صورتی اشکال نداره؟ ممنون میشم به زبان ساده توضیح بفرمایید. خیلی خیلی ممنونم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

fa.97;946285 نوشت:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ بنده مدتی پیش ، سوالی در زمینه ی استفاده از تصاویر اینترنتی رو مطرح کردم که کارشناسان گرامی این جواب رو فرمودند . البته سوال رو از طریق سامانه پیامکی پرسیدم نه این سایت. پاسخ : استفاده از تصاویر اینترنتی مثل دانلود کردن آن ، به فتوای آیت الله مکارم بدون اجازه ی صاحب امتیاز آن تصویر جایز نیست مگر آنکه تصویرجزء تولیدات آمریکا و اسرائیل باشد که در اینصورت اشکال ندارد . به نظر آیت الله خامنه ای ، اگر تصویری جزء تولیدات داخلی است به احتیاط واجب استفاده از آن بدون اجازه صاحب امتیاز آن جایز نیست و اگر جزء تولیدات خارجی باشد تابع قراردادی است که بین ایران و کشور تولید کننده آن بسته شده است. سوال بنده الان این هست که : من از یه سایت ایرانی میخوام عکس دانلود کنم. میدونم تقریبا همه ی کاربران این سایت ، ایرانی هستند. اما نمیدونم امتیاز این عکس هایی که در سایت قرار داده شده ، به شخصی ایرانی تعلق داره یا متعلق به شخص غیرایرانی ست. در این صورت تکلیف چیه؟ چون بعضی از عکسها مثل عکس مناظری که قرارداده میشه ، معلومه که این منظره در ایران نیست که یک ایرانی بخواد صاحب امتیاز باشه. گاهی هم میدونم شخصی که عکس رو گرفته احتمالا یک ایرانیه . مثلا یا عکسی از اماکن مذهبی هست یا طبیعت استان های ایران . اما دسترسی به صاحب عکس ندارم و نمیدونم راضیه که دانود کنم یا نه؟ دانلود در چه صورتی اشکال نداره؟ ممنون میشم به زبان ساده توضیح بفرمایید. خیلی خیلی ممنونم.

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری و ایت الله مکارم شیرازی:

اگر قرینه هایی وجود دارد که اطمینان به رضایت مالکش پیدا می کنید،استفاده اشکالی ندارد، و اگر این اطمینان برای شما ایجاد نمی شود استفاده کردن از آن تصاویر جایز نمی باشد.(طبق نظر مقام معظم رهبری، بنا بر احتیاط واجب جایز نمی باشد)

[="Teal"]

شفا;946727 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری و ایت الله مکارم شیرازی:

اگر قرینه هایی وجود دارد که اطمینان به رضایت مالکش پیدا می کنید،استفاده اشکالی ندارد، و اگر این اطمینان برای شما ایجاد نمی شود استفاده کردن از آن تصاویر جایز نمی باشد.(طبق نظر مقام معظم رهبری، بنا بر احتیاط واجب جایز نمی باشد)

سلام و عرض ادب ...
این شامل کپی برداری هایی (متن،عکس،کلیپ)که الان توی همه کانال ها میشه هم هست؟!!
خب اون عکس هاو ... واسه همین فعالیتها درست شدن چرا باید ناراضی باشن؟!!
اگر روی عکس آدرسی زده باشه و پاک بشه و استفاده بشه مشکل داره؟!

یه سوالم از سایر کاربران و کارشناسان داشتم
خود کارشناسان و گاها کاربران این سایت چطور Smile راضی ن؟!
جملات کوتاهی یا داستانک هایی که میزارن در یه کانال مذهبی گذاشته بشه؟
(البته بیشتر کارشناسان محترم مدنظرم هستن چون کاربران که اکثرا خودشونم کپی میکنن و کپی در کپیه ) [/]

ترگل;946730 نوشت:

سلام و عرض ادب ...
این شامل کپی برداری هایی (متن،عکس،کلیپ)که الان توی همه کانال ها میشه هم هست؟!!
خب اون عکس هاو ... واسه همین فعالیتها درست شدن چرا باید ناراضی باشن؟!!
اگر روی عکس آدرسی زده باشه و پاک بشه و استفاده بشه مشکل داره؟!

یه سوالم از سایر کاربران و کارشناسان داشتم
خود کارشناسان و گاها کاربران این سایت چطور Smile راضی ن؟!
جملات کوتاهی یا داستانک هایی که میزارن در یه کانال مذهبی گذاشته بشه؟
(البته بیشتر کارشناسان محترم مدنظرم هستن چون کاربران که اکثرا خودشونم کپی میکنن و کپی در کپیه )

سلام علیکم

فرقی بین سایت و کانال در این زمینه وجود ندارد.

مطالب این سایت را با ذکر منبع استفاده کردن از آن اشکالی ندارد.

شفا;946850 نوشت:
سلام علیکم فرقی بین سایت و کانال در این زمینه وجود ندارد. مطالب این سایت را با ذکر منبع استفاده کردن از آن اشکالی ندارد.
سلام علیکم مثلا در تاپیکهای حدیث و غیره که در این سایت و سایت های دیگر هست ، روایت و متن ، نقل شده از معصومین علیهم السلام است . در این صورت هم باید از متون با ذکر منبع استفاده کنیم ؟ مثلا من قصد دارم حدیثی رو از تاپیک احادیث انتخاب کنم و در گروهی منتشر کنم ، با توجه به حدیث بودن موضوع ارسالی ، باز هم نیاز به درج منبع هست ؟ لازمه آدرس سایت درج بشه؟
موضوع قفل شده است