جمع بندی اختلاف در رفتن یا نرفتن به مجالس عروسی

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اختلاف در رفتن یا نرفتن به مجالس عروسی

سلام. گاهی پیش میاد عروسی دعوت بشیم ولی من عروسی مذهبی مثل مولودی باشه دوست دارم و میرم یا نهایتا موزیک ولی کاملا و تا آخرش جدا باشه میشه تحمل کرد
ولی شوهدم براش فرقی نمیکنه. مثلا دوستش دعوتش کرده بود و خیلی هم بهش اصرار کرده بود که عروسیش بیاد
شوهرمم ازم خواست بریم. من اولش نمیدونستم چیکار کنم
اصلا نمیخواستم برم به اون عروسی . شوهرمم گفت من میرم کادو میدم و زود میام.
ولی تو دلم گفتم شاید اینکار اشتباه باشه. اصلا این صلاحه که من شوهرمو تنها بفرستم عروسی؟...
خلاصه اون شب باهاش رفتم منم تو خانمها با چادرم نشستم و تو سالن خانمها مرد فقط خواننده و فیلمبردار اینا بودن که واسه کادو مردها رو هم راه دادن
تو دلم گفتم شوهرم نمیاد تو سالن خانمها. یا به من میگه برم کادو رو بدم
ولی اون اومد. عروسم حجابش اصلا خوب نبود. خیلی تودلم غصه خوردم.
خلاصه اون شب تمام شد و اومدیم خونه. ولی من هنوز ناراحتم.
از این ناراحتم که به اون عروسی رفتیم . و اینکه عروسی های بعدی رو چیکار کنم؟ ...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیـن

عشق یعنی...;945420 نوشت:
سلام. تو دلم گفتم شوهرم نمیاد تو سالن خانمها. یا به من میگه برم کادو رو بدم

سلام علیکم.همانطور که می دانید حکم شرعی این موضوع کاملا واضح است که همسر شما کار حرامی مرتکب شده .

عشق یعنی...;945420 نوشت:
ولی تو دلم گفتم شاید اینکار اشتباه باشه. اصلا این صلاحه که من شوهرمو تنها بفرستم عروسی؟...

بله.صلاحه.لزومی نداره شما توی عروسی دوستان همسرتون شرکت کنید مگر اینکه توقع داشته باشند و بین شما و همسر او دوستی برقرار باشد.ویا اگر شرکت نکنید موجب ناراحتی آنها گردد.دوستیها دوصورت دارند.یک نوع آن فقط محدود به خود شخص است و نوع دیگر خانوادگی است.بنابراین لزومی نداردافراد در عروسی کسانی شرکت بکند که ارتباط با آنها شخصی است و نه خانوادگی.

یک سؤال:آیا هدفتان از شرکت در عروسی، کنترل کردن همسرتان بود؟

اگر چنین است باید بدانید راه اصلاح همسرتان تقویت ابعاد دینداری و معنویت در خانواده تان است.باید برنامه های مذهبی و معنویتان را زیاد کنید تا کم کم ایشان اصلاح گردد.مثلا میتوانید سفرهای زیارتیتان را بیشتر کنید.برنامه هفتگی شرکت در هیئتهای حسینی داشته باشید.به صورت خانوادگی برای اقامه نماز به مسجد بروید.
شما نمیتوانید همیشه ناظر رفتارهای همسرتان باشید و باید خودکنترلی و تقوای ایشان را بالاببرید.

عشق یعنی...;945420 نوشت:

شما موظف هستید که مراقب رفتار خودتان باشید و اینکه همسرتان چگونه رفتار خواهد کرد شما مسئول نیستید تنها چیزی که به عهده شماست این است که به ایشان تذکر اخلاقی و شرعی بدهید.
البته شما میتوانید قبل از عروسی هماهنگیهای لازم را انجام دهید و توافق کنید که مثلا کادو عروسی را شما بدهید تا دیگر لازم نباشد همسرتان به قسمت زنانه بیاید.
این موضوع را به همسرتان اطلاع دهید که از رفتار همسرتان ناراحت شده اید.ایشان باید بداند که شما به رفتار او حساس هستید.

سلام
در چنین شرایط بعد از مراسم نکات مثبت محفل را بگویید مثلا خوشحال شدم بعد از مدت ها فلانی رو دیدم، یا چقدر والدین دوستتان متین هستند ، چقدر گرم و صمیمی با من برخورد کردند ... ( مثبت)
بعد ادامه بدهید: نمیدونستم برا هدیه میای یا نه؟! وقتی اومدی متوجه شدم برات سخت بود(القاء) و تو معذوریت وارد مجلس مختلط و بی حجابی شدی (منفی)
ولی خیلی خوب شد که زود برگشتی یا گفتی بریم یا وقتی گفتم بریم قبول کردی، ممنونم ... (مثبت)

القائات می توانند به مرور ملکه شوند و در مسیر خوبی قرار بگیرید
همیشه دقت داشته باشید در انتقاد از یک مرد فرمول مثبت منفی مثبت را استفاده کنید.

ریحــانه الــنبی;947657 نوشت:
سلام
در چنین شرایط بعد از مراسم نکات مثبت محفل را بگویید مثلا خوشحال شدم بعد از مدت ها فلانی رو دیدم، یا چقدر والدین دوستتان متین هستند ، چقدر گرم و صمیمی با من برخورد کردند ... ( مثبت)
بعد ادامه بدهید: نمیدونستم برا هدیه میای یا نه؟! وقتی اومدی متوجه شدم برات سخت بود(القاء) و تو معذوریت وارد مجلس مختلط و بی حجابی شدی (منفی)
ولی خیلی خوب شد که زود برگشتی یا گفتی بریم یا وقتی گفتم بریم قبول کردی، ممنونم ... (مثبت)

القائات می توانند به مرور ملکه شوند و در مسیر خوبی قرار بگیرید
همیشه دقت داشته باشید در انتقاد از یک مرد فرمول مثبت منفی مثبت را استفاده کنید.

با سلام

ببخشید دقیقا نمی دونم شما مشاور هستید یا رشته شما روانشناسی هست (با توجه به راهنمایی هایی که انجام می دهید) یا ... ولی به هر حال, مد نظرم این است که در چنین شرایطی که این خانم با این موضوع روبرو شده اند, اینجا جای این نیست که خانم بیاید با خوشحالی و رضایت از دیدن فردی اطلاع دهد یا اینکه از کسی تعریف کند و ... . اینجا ایشان باید موضوع را جدی بگیرند و از باب نهی از منکر, ناراحت باشند و دنبال راهکار باشند که اگر اینطور نباشد, ممکن است بعد از چند روز این موضوع کمرنگ بشود و یادشان برود و دوباره بعدا در جای دیگری بروز پیدا کند.

در رابطه با خط دوم هم به نظرم شاید یه جور پاک کردن صورت مسئله باشه, چون وقتی هدیه دست آقا هست و به خانم هم نداده است, خب احتمالا خودش می خواهد بدهد! چون می توانست به خانمش بدهد. و اینکه آدم معذوریت هم داشته باشد مجوز این ورود نمی شود و اگر خانم این موضوع را بگوید ممکن است آقا پیش خودش بگوید: پس چون معذوریت داشتم و خانمم هم گفت پس می توانم این کارها را انجام بدهم!

در رابطه با تعریف از همسر و گفتن نکات مثبت, حرف صحیحی است ولی به نظر جایش در این موضوعات و این جاها نباشد.

بنده هم نه روانشناس هستم و نه تخصص دارم ولی وقتی انسان یک مدت در سایت باشد و نظرات کارشناسان مختلف را ببیند یک اطلاعاتی کسب می کند و اینکه بعضی از موضوعات هم نیاز به مشاوره ندارد و معمولا انسان ها می توانند راه و حرف درست را تشخیص دهند.

شاید نکاتی که گفتم هم اشتباه باشد و بهتر است کارشناس هم راهنمایی کنند.

*taha*;947669 نوشت:
ببخشید دقیقا نمی دونم شما مشاور هستید یا رشته شما روانشناسی هست (با توجه به راهنمایی هایی که انجام می دهید)

سلام
روان شناسی می خوانم ولی مشاور نیستم .

*taha*;947669 نوشت:
اینجا جای این نیست که خانم بیاید با خوشحالی و رضایت از دیدن فردی اطلاع دهد یا اینکه از کسی تعریف کند و ... . اینجا ایشان باید موضوع را جدی بگیرند و از باب نهی از منکر, ناراحت باشند

با توجه به اینکه خانم می گوید شوهرم برایش فرقی نمی کند، احتمال موضع گیری منفی همسر از هرگونه انتقاد خشک و جدی و ابراز آن با ناراحتی زیاد است و می تواند هدف از نهی منکر را عقیم کند و زندگی را نیز دچار مشکلات دیگر نماید ضمنا خوشحالی خانم از اصل مهمانی نیست بلکه جزئیات آن است که مرتبط با اصل مراسم(عروسی و بزن و بکوب) نیست یعنی خانم به نوعی می گوید این مسائل اصلا توجه ام را جلب نکرد، و بیشتر مسائل حاشیه ای است که برایم جذاب بود،

چرا باید نهی از منکر حتما با قهر و غضب صورت بگیرد؟!

*taha*;947669 نوشت:
اینکه آدم معذوریت هم داشته باشد مجوز این ورود نمی شود و اگر خانم این موضوع را بگوید ممکن است آقا پیش خودش بگوید: پس چون معذوریت داشتم و خانمم هم گفت پس می توانم این کارها را انجام بدهم!

ان طور که خانم گفتند آقا معذوریتی در این رابطه ندارند، عرض کردم خانم به شوهرش القاء کند که به شما سخت گذشته است (عاقل را یک اشاره کافیست)

*taha*;947669 نوشت:
بنده هم نه روانشناس هستم و نه تخصص دارم ولی وقتی انسان یک مدت در سایت باشد و نظرات کارشناسان مختلف را ببیند یک اطلاعاتی کسب می کند و اینکه بعضی از موضوعات هم نیاز به مشاوره ندارد و معمولا انسان ها می توانند راه و حرف درست را تشخیص دهند.

حقیر هم از نظرات کارشناسان استفاده های زیادی می کنم و چیزی که در همه مشاوره ها دیده می شود یک نسخه را برای همه نمی پیچند و برای هر مسئله راه حل خاص خود را پیدا می کنند.
اگر این زوج در مرحله مشاوره پیش از ازدواج بودند و در این مورد مشاوره می خواستند مطمئنا توصیه می شد تامل بیشتری بکنند و سخت گیرانه با این مورد روبرو شوند. ولی در حال حاضر آن ها زیر یک سقف و در وارد زندگی مشترک شده اند شرایط کمی فرق خواهد کرد.

البته باید در پست قبلی ام این مورد را اضافه می کردم:
خانم در موقعیت مناسب با شوهرش مشخصا در مورد این موضوع صحبت کنند و احساسی که نسبت به این محافل و برخورد همسرشان دارند را دقیق و شفاف بیان کنند و تاکید کنند بخاطر علاقه ای که به او دارد اصرار بر عدم تکرار این مورد دارد.

*taha*;947669 نوشت:
شاید نکاتی که گفتم هم اشتباه باشد و بهتر است کارشناس هم راهنمایی کنند.

بابت نکاتی که حقیر عرض کردم هم منتظر نظر کارشناس هستم.

[="Arial Black"][="Blue"]سلام
1- نمیشه ایشون را در زمان کوتاهی اصلاح کنید. فرآیند "تغییر رفتار" ، یک فرآیند زمان بری است. انتظار نتایج کوتاه مدت نداشته باشید.
2- اگر ایشون (یا هر کسی) متوجه بشوند که قصد تغییر دادنشون را دارید ، بسیار ناراحت خواهند شد و نه تنها در جهت هدف شما گام برنمیدارند بلکه احتمالا رابطه عادی شون با شما هم آسیب می بینه. چون "تغییر دادن" کسی یعنی قبول نداشتن او. ( مگر در مورد کسی که خودش از ما تقاضای کمک برای تغییر یافتن کرده باشه).
3- کتابهای روانشناسی در مورد "تغییر رفتار" را مطالعه کنید.
4- از هر تکنیکی برای تغییر رفتارشون استفاده که بکنید، چند چیز باید حتما رعایت بشه:
الف - محبت بین شما نباید دچار آسیب بشه. وگرنه زندگی تون با مشکل مواجه میشه.
ب- احساس شخصیت و کرامت نفس و ارزشمندی و غرور طرف مقابل نباید دچار آسیب بشه.
5- روش غیر مستقیم بهتر از روش مستقیم است.

معرفی یک کتاب:
نام کتاب: مهارت تغییر رفتار دیگران در آموزه های دینی

نویسنده: حجة الاسلام دکتر سید جعفر علوی گنابادی (استادیار دانشگاه علوم اسلامی رضوی)

چاپ چهارم: تیر 1394

مرکز توزیع: مشهد مقدس ، حرم مطهر ، انتشارات دانشگاه علوم اسلامی رضوی

تلفن و دورنگار: 32236817-051

ریحــانه الــنبی;947685 نوشت:
سلام

چرا باید نهی از منکر حتما با قهر و غضب صورت بگیرد؟!

من هم نگفتم که باید با قهر و غضب باشد, مهم همان ناراحتی قلبی است که مورد تاکید است که برایش عادی نباشد گرچه در صورتش ممکن است لبخند باشد و با لبخند مطرح کند و روش هایش هم در جاهای مختلف, متفاوت است که اینجا هنرمندی می خواهد که در یک جا شاید با زبان نباید بگوید, یک جا باید با غیر زبان, عمل کند, یک جا باید با زبان بگوید, یک جا از یک موضوع دیگر وارد بشود و ... .

عشق یعنی...;945420 نوشت:
سلام. گاهی پیش میاد عروسی دعوت بشیم ولی من عروسی مذهبی مثل مولودی باشه دوست دارم و میرم یا نهایتا موزیک ولی کاملا و تا آخرش جدا باشه میشه تحمل کرد
ولی شوهدم براش فرقی نمیکنه. مثلا دوستش دعوتش کرده بود و خیلی هم بهش اصرار کرده بود که عروسیش بیاد
شوهرمم ازم خواست بریم. من اولش نمیدونستم چیکار کنم
اصلا نمیخواستم برم به اون عروسی . شوهرمم گفت من میرم کادو میدم و زود میام.
خلاصه اون شب باهاش رفتم منم تو خانمها با چادرم نشستم و تو سالن خانمها مرد فقط خواننده و فیلمبردار اینا بودن که واسه کادو مردها رو هم راه دادن
تو دلم گفتم شوهرم نمیاد تو سالن خانمها. یا به من میگه برم کادو رو بدم
خلاصه اون شب تمام شد و اومدیم خونه. ولی من هنوز ناراحتم.

بنام خداوند مهربان

در کنار نکات مفید استاد بزرگوار و دوستان گرامی

اگر از نظر فرهنگی برای همسر شما مختلط بودن عروسی و ....جا افتاده است، همانطور که می دانید فرهنگی کردن یک موضوع زمانبر هست، در نتیجه در عین اینکه با محبت زیاد و همسرداری صحیح همسرتان را جذب خود کنید، زمان های خاص و برنامه ریزی میان مدت و بلند مدت مستقیم و غیر مستقیم از زیبایی های معنوی و شهدای شناخته شده با وی صحبت کنید که دنیای انها چطور است که به چنین جایگاه معنوی رسیدند. تا ذهنشان اماده شود اگر بخواهد به زیبایی معنوی برسد چکار باید انجام دهد.

این موضوع ممکن است تکرار شود لذا سعه صدر و توکل و توسل نباید از شمت دور شود و همچنین استفاده از اصل تغافل : به فرموده حضرت علی علیه السلام ندیدن اشتباهات نیمی از عقل است،
ولی روی خنده و خوش در صورت توجه به اینکار نشان ندهید
اینکه همسرتان شما را جهت دادن هدیه انتخاب نکرده دلایل زیادی می تواند وجود داشته باشد، پس نیازی به تمرکز بر این قضیه وجود ندارد.

خوب چرا به همسرت نگفتی که چنین جاهایی اذیت میشی؟ بهترین راه اینه که بهش کامل توضیح بدی سنگ که نیست متوجه میشه

عروسیه دیگه یارو هزار ساله غصه تو دلشه میاد یکم شاد بشه قرارم نیست عروس باند پیچی بشه من خودم هیچ وقت عروسی نمیرم حوصله داری کلا هیچ جا نمیرم,شوهرت بنده خدا چیکار کنه وقتی همه مردها میان داخل کار خوبی نیست البته ممکنه خانمی لخت باشه ولی واقعا خودمم موندم چی بگم یکی بیاد توضیح بده من حالم اصلا خوب نیست برم یه آرام بخش بخورم

سوال:
در مراسم جشنی که دعوت شده بودیم رفتیم و عروس حجابش اصلا خوب نبود. ولی همسرم مثله بقیه مردها وارد مجلس زنانه شد و به عروس کادوئی هدیه داد و من خیلی تودلم غصه خوردم.

پاسخ:
سلام علیکم.همانطور که می دانید حکم شرعی این موضوع کاملا واضح است که همسر شما کار حرامی مرتکب شده .

و لزومی نداره شما توی عروسی دوستان همسرتون شرکت کنید مگر اینکه توقع داشته باشند و بین شما و همسر او دوستی برقرار باشد.ویا اگر شرکت نکنید موجب ناراحتی آنها گردد.دوستیها دوصورت دارند.یک نوع آن فقط محدود به خود شخص است و نوع دیگر خانوادگی است.بنابراین لزومی نداردافراد در عروسی کسانی شرکت بکند که ارتباط با آنها شخصی است و نه خانوادگی.

آیا هدفتان از شرکت در عروسی، کنترل کردن همسرتان بود؟

اگر چنین است باید بدانید راه اصلاح همسرتان تقویت ابعاد دینداری و معنویت در خانواده تان است.باید برنامه های مذهبی و معنویتان را زیاد کنید تا کم کم ایشان اصلاح گردد.مثلا میتوانید سفرهای زیارتیتان را بیشتر کنید.برنامه هفتگی شرکت در هیئتهای حسینی داشته باشید.به صورت خانوادگی برای اقامه نماز به مسجد بروید.
شما نمیتوانید همیشه ناظر رفتارهای همسرتان باشید و باید خودکنترلی و تقوای ایشان را بالاببرید.

شما موظف هستید که مراقب رفتار خودتان باشید و اینکه همسرتان چگونه رفتار خواهد کرد شما مسئول نیستید تنها چیزی که به عهده شماست این است که به ایشان تذکر اخلاقی و شرعی بدهید.
البته شما میتوانید قبل از عروسی هماهنگیهای لازم را انجام دهید و توافق کنید که مثلا کادو عروسی را شما بدهید تا دیگر لازم نباشد همسرتان به قسمت زنانه بیاید.
این موضوع را به همسرتان اطلاع دهید که از رفتار همسرتان ناراحت شده اید.ایشان باید بداند که شما به رفتار او حساس هستید.

موضوع قفل شده است