جمع بندی چرا خداوند قابل دیدن نیست؟

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا خداوند قابل دیدن نیست؟

به نام خداوند

در دین اسلام بعضی میگویند خداوند به چشم دیده نمیشه ! سوال من اینه که چرا خداوند به چشم دیده نمیشه مگه دیده شدن و قابل مشاهده بودن نوعی کمال نیست ؟

یعنی شما بین خدایی که دیده میشه و دیده نمیشه کدوم رو انتخاب میکنی اگه بقیه چیزاشون مساوی باشه ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدیق

[=palatino linotype]

به من بیاموز;945170 نوشت:
در دین اسلام بعضی میگویند خداوند به چشم دیده نمیشه ! ؟

باسلام وعرض تسلیت ایام سوگواری آقا امام حسین(علیه السلام)

اینکه خدا دیده نمیشود به جهت آن است که

م1. دیده شدن با چشم سر، در مورد موجوداتی امکان دارد که جسمانی باشند.
(زیرا هرگونه ادراک حسی و با ابزارهای حس ظاهری، در مواردی امکان دارد که خود آن موجود، جسمانی و محسوس باشد)

م2. موجودی که جسمانی نیست، قابل مشاهده با چشم سر نیست.(عکس نقیض قضیه فوق)

م3. خداوند متعال، مجرد محض است.

بنابراین
خداوند متعال را نمیتوان با چشم سر دید.

[=palatino linotype]

وال من اینه که چرا خداوند به چشم دیده نمیشه مگه دیده شدن و قابل مشاهده بودن نوعی کمال نیست ؟

حکم دیده شدن از دو جهت قابل بررسی است:
نخست. به خودی خود و بدون توجه به هیچ امری دیگر:
در این حالت، دیده شدن نه نقص است و نه کمال.
چون یک امر اختیاری نیست.

دوم. از جهت لوازم و مقارناتی که دارد:
از این جهت، دیده شدن نقص محسوب میشود.
زیرا:
م1. دیده شدن با چشم سر، ملازم است با جسمانی بودن.(چون موجودی با چشم سر دیده میشود که محسوس باشد و موجود محسوس، موجودی جسمانی است)
م2. موجود جسمانی نسبت به موجود مجرد، از درجه کمال و شدت وجودی کمتری برخوردار است.
بنابراین
دیده شدن، چون ملازم است با جسمانی بودن و جسمانی بودن مستلزم نقص است، بنابراین دیده شدن از این جهت، خودش نقص محسوب میشود.

[=palatino linotype]

یعنی شما بین خدایی که دیده میشه و دیده نمیشه کدوم رو انتخاب میکنی اگه بقیه چیزاشون مساوی باشه ؟

باتوجه به نکته ای که در مطلب قبل گفته شد، مشخص میشود که موجودی که با چشم سر دیده نمیشود، موجود برتر و کاملتری است.
بنابراین
اگر برفرض محال، امر دایر بود بین دو خدایی که یکی با چشم سر دیده میشود و دیگری قابل مشاهده باچشم نیست، قاعدتا باید خدای غیر قابل مشاهده را انتخاب کرد.

[="Tahoma"][="Navy"]

ه نام خداوند

در دین اسلام بعضی میگویند خداوند به چشم دیده نمیشه ! سوال من اینه که چرا خداوند به چشم دیده نمیشه مگه دیده شدن و قابل مشاهده بودن نوعی کمال نیست ؟

سلام
منظور از دیده نشدن دیده نشدن با چشم بدن است وگرنه به حسب آموزه های دین اورا با چشم دل می توان دید.
یا علیم[/]

صدیق;947304 نوشت:

سلام
وقتی میگوییم خداوند و فرشتگان مجرد محض هستند در این صورت چه فرقی بین خدا و فرشته وجود دارد؟ ایا فرشتگان به خدا شبیهتر هستند تا ما؟

معمولا اشیای جسمانی هستند که می تونن نور رو بازتاب بدن و دیده شن و خدا جسمانی نیست.
در عین حال تعبیر ما از شی دیدنی، شیی هست که خط دور داره. همچنان که وقتی شیی رو نقاشی می کنیم، خطوط دورشو می کشتیم تا محدودش کنیم. ولی خدا محدود به مکان و زمان نیست.
هدف خدا از امتحان زمینی انسان، این هست که انسان حتی در ندیدن کسی مثل خدا، پرورش پیدا کنه و از بعد اختیارش در جهت کارهای خوب و منطقی و اخلاقی استفاده کنه و بعد به درک و دیدن خدا با چشم دل برسه.
پس اگر خدا همواره همه جا دیده می شد، انسان جرأت به تخلف از اوامر الهی و گناه نمی کرد و امتحان اون به درستی انجام نمی شد!

آیا میشه گفت خداوند دیده میشه ولی نه به صورت کامل ؟ یعنی میشه از قرآن اینطور برداشت کرد که وقتی میگه خداوند دیده نمیشه ولی همه ی چشم هارو میبینه منظورش اینه که خداوند به صورت کامل دیده نمیشه ولی برخی از وجود خداوند دیده میشه ؟

در ضمن این بحث مجرد و غیر مجرد و جسمانی رو من درک نمیکنم ، مگه انسان که دیده میشه مجرد نیست؟ خب چه اشکالی داره خدا هم دیده میشد ولی نه همش ، یعنی هم بخش مجرد داشت هم بخش جسمانی این مگه واقعی تر نمیشد ؟

[=microsoft sans serif]

Miss.Narges;947434 نوشت:
وقتی میگوییم خداوند و فرشتگان مجرد محض هستند در این صورت چه فرقی بین خدا و فرشته وجود دارد؟

باسلام
نکته اول اینکه خداوند مجرد محض است ولی معلوم نیست همه فرشتگان این خصوصیت را داشته باشند.
چه بسا برخی از فرشتگان حیثیت مادی و جسمانی(ولو جسم لطیف) را دارا باشند.

نکته دوم اینکه
وقتی در فلسفه گفته میشود که خداوند و عقول، مجرد محض هستند، این بدان معنا نیست که همگی در یک رتبه قرار دارند. بلکه در دسته بندی موجودات، خداوند در بین موجوداتی قرار میگیرد که نه مادی هستند و نه هیچگونه تعلقی به مادیات دارند.
هرچند خود موجودات حاضر در این دسته، از نظر شدت و ضعف وجودی در یک مرتبه نیستند.
همانطور که مجردات ناقص و مادیات نیز در یک رتبه نیستند.

Miss.Narges;947434 نوشت:
ایا فرشتگان به خدا شبیهتر هستند تا ما؟

تعبیر شباهت فنی نیست چرا که "لیس کمثله شیء"
اما موجودی قرب بیشتری به خداوند دارد که از نظر وجودی قرابیت بیشتری با او داشته باشد.
این امر به صورت کلی، در مورد فرشتگان صدق میکند. چرا که آنها فی الجمله، درجه وجودی بیشتری نسبت با سایر موجودات دارند.
ولی نفس انسان به واسطه کارهای اختیاری میتواند به مراحلی برسد که از ملک نیز برتر شود.

[=palatino linotype]

به من بیاموز;947645 نوشت:
آیا میشه گفت خداوند دیده میشه ولی نه به صورت کامل ؟ یعنی میشه از قرآن اینطور برداشت کرد که وقتی میگه خداوند دیده نمیشه ولی همه ی چشم هارو میبینه منظورش اینه که خداوند به صورت کامل دیده نمیشه ولی برخی از وجود خداوند دیده میشه ؟

باسلام
خیر زیرا
اینکه برخی از خدا دیده شود، یعنی آن قسمتها، محسوس و جسمانی است.
جسمانی بودن مستلزم نیازمندی است.
نیازمندی نیز با وجوب وجود سازگار نیست.

بعلاوه
وقتی برخی از خدا دیده شود، یعنی خداوند مرکب است از بخشهایی که دیده میشود و بخشهایی که دیده نمیشود.
این یعنی، خداوند مرکب است از بخشهای جسمانی و مجرد.
ترکیب مستلزم نیازمندی است.
نیازمندی با وجوب وجود سازگار نیست.

[=palatino linotype]

به من بیاموز;947646 نوشت:
در ضمن این بحث مجرد و غیر مجرد و جسمانی رو من درک نمیکنم ، مگه انسان که دیده میشه مجرد نیست؟

انسان دو بعد دارد.
بدن او که مادی و جسمانی است و مرئی.
نفس او که مجرد است و غیر مرئی.

[=palatino linotype]
به من بیاموز;947646 نوشت:
خب چه اشکالی داره خدا هم دیده میشد ولی نه همش ، یعنی هم بخش مجرد داشت هم بخش جسمانی این مگه واقعی تر نمیشد ؟

حداقل دو ایراد دارد که در پست قبلی گفته شد.

[=microsoft sans serif]پرسش: در دین اسلام بعضی میگویند خداوند به چشم دیده نمیشه ! سوال من اینه که چرا خداوند به چشم دیده نمیشه مگه دیده شدن و قابل مشاهده بودن نوعی کمال نیست ؟

پاسخ:
باسلام وعرض ادب

اینکه خدا دیده نمیشود به جهت آن است که
م1. دیده شدن با چشم سر، در مورد موجوداتی امکان دارد که جسمانی باشند.
(زیرا هرگونه ادراک حسی و با ابزارهای حس ظاهری، در مواردی امکان دارد که خود آن موجود، جسمانی و محسوس باشد)
بنابراین: خداوند متعال را نمیتوان با چشم سر دید.)
چنانکه گفته شده است:
« دلائل عقلى گواهى مى‏دهد كه خداوند هرگز با چشم ديده نخواهد شد، زيرا چشم تنها اجسام يا صحيحتر بعضى از كيفيات آنها را مى‏بيند و چيزى كه جسم نيست و كيفيت جسم هم نمى‏باشد، هرگز با چشم مشاهده نخواهد شد و به تعبير ديگر، اگر چيزى با چشم ديده شود، حتما بايد داراى مكان و جهت و ماده باشد، در حالى كه او برتر از همه اينها است، او وجودى است نامحدود و به همين دليل بالاتر از جهان ماده است، زيرا در جهان ماده همه چيز محدود است.»(1)

حکم دیده شدن از دو جهت قابل بررسی است:
نخست. به خودی خود و بدون توجه به هیچ امری دیگر:
در این حالت، دیده شدن نه نقص است و نه کمال.
چون یک امر اختیاری نیست.

دوم. از جهت لوازم و مقارناتی که دارد:
از این جهت، دیده شدن نقص محسوب میشود.
زیرا:
م1. دیده شدن با چشم سر، ملازم است با جسمانی بودن.(چون موجودی با چشم سر دیده میشود که محسوس باشد و موجود محسوس، موجودی جسمانی است)
م2. موجود جسمانی نسبت به موجود مجرد، از درجه کمال و شدت وجودی کمتری برخوردار است.
بنابراین
دیده شدن، چون ملازم است با جسمانی بودن و جسمانی بودن مستلزم نقص است، بنابراین دیده شدن از این جهت، خودش نقص محسوب میشود.

باتوجه به نکته ای که در مطلب قبل گفته شد، مشخص میشود که موجودی که با چشم سر دیده نمیشود، موجود برتر و کاملتری است.
بنابراین
اگر برفرض محال، امر دایر بود بین دو خدایی که یکی با چشم سر دیده میشود و دیگری قابل مشاهده باچشم نیست، قاعدتا باید خدای غیر قابل مشاهده را انتخاب کرد.

ـــــــ
1. تفسیر نمونه، ج5، ص381(ن.ا. جامع التفاسیر)

موضوع قفل شده است