جمع بندی از بین رفتن هرگونه وجدان درباره گناهان

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
از بین رفتن هرگونه وجدان درباره گناهان

با سلام

بنده چند روزی هست که دیگر نسبت به گناهانم هیچگونه وجدان ، پیشمانی، ترس از خدا ، ناراحتی و... ندارم!

نمی دانم چرا اینگونه شده در حالی که نماز هایم را در مسجد به جا می آورم، صدقه می دهم،قرآن می خوانم(فقط 4 قل)،استغفار زیادی دارم و... اما آخرش اینگونه میشود!

حتی در دعاهای کمیل (که دعای بسیار مهم و زیبا در بخشش گناه است) نمی توانم گریه کنم (حتی یک پر مگس هم نمی توانم اشک بریزم!)

با این حال می ترسم این گناهان مرا به جاهای بدتری بکشاند ... و از آن طرف هم حس میکنم خدا را دائما در حال گول زدن هستم!!

با این حال واقعا نمی دانم چه کنم؟ سعی کرده ام کل محیط زندگی ام را مذهبی کنم (مثلا کانال ها و چنل های مذهبی را دنبال میکم ) اما با این اوصاف باز بنده گناه می کنم

از شما دوستان عزیز خواهشمندم کمکم کنید
با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اویس

amir hosein;945063 نوشت:
با سلام

بنده چند روزی هست که دیگر نسبت به گناهانم هیچگونه وجدان ، پیشمانی، ترس از خدا ، ناراحتی و... ندارم!

نمی دانم چرا اینگونه شده در حالی که نماز هایم را در مسجد به جا می آورم، صدقه می دهم،قرآن می خوانم(فقط 4 قل)،استغفار زیادی دارم و... اما آخرش اینگونه میشود!

حتی در دعاهای کمیل (که دعای بسیار مهم و زیبا در بخشش گناه است) نمی توانم گریه کنم (حتی یک پر مگس هم نمی توانم اشک بریزم!)

با این حال می ترسم این گناهان مرا به جاهای بدتری بکشاند ... و از آن طرف هم حس میکنم خدا را دائما در حال گول زدن هستم!!

با این حال واقعا نمی دانم چه کنم؟ سعی کرده ام کل محیط زندگی ام را مذهبی کنم (مثلا کانال ها و چنل های مذهبی را دنبال میکم ) اما با این اوصاف باز بنده گناه می کنم

با تشکر

با عرض سلام خدمت شما برادر گرامی
برای اینکه ریشه دقیق این حالات واکاوی شود لازم است به این سوالات پاسخ بگویید:

آیا در این ایام به گناه خاصی اشتغال دارید؟
آیا گناهی هست که نسبت به ترک آن احساس عجز داشته باشید؟
آیا دوستان و همنشینان بدی دارید؟
آیا پدرومادرتان کاملا از شما راضی هستند؟
آیا احیانا کسی هست که حقی را از وی ضایع کرده و از شما ناراضی باشد؟
آیا در انجام مستحبات دچار افراط نشده اید؟

توجه به پاسخ دقیق این سوالات میتواند منشا حالتی که بدان دچارید را بیابد.

amir hosein;945063 نوشت:
با سلام

با تشکر

در این جور مواقع بیشتر باید حواستو جمع کنی چون ممکنه خیلی راحت بیخیال همه چی بشی

طبق درخواست پرسشگر و آغاز کننده تاپیک، پاسخ کامل به این سوال در قسمت پیامهای خصوصی پیگیری شد و پرسشگر پاسخ خود را دریافت نمود.
با تشکر از همه دوستان

[="Arial"]

اویس;946536 نوشت:
طبق درخواست پرسشگر و آغاز کننده تاپیک، پاسخ کامل به این سوال در قسمت پیامهای خصوصی پیگیری شد و پرسشگر پاسخ خود را دریافت نمود.
با تشکر از همه دوستان

سلام..

یعنی پاسخ رو اینجا نمیگین...چون ممکنه بقیه هم این مشکل رو داشته باشن..حالا شبیهش...

guest;946615 نوشت:

سلام..

یعنی پاسخ رو اینجا نمیگین...چون ممکنه بقیه هم این مشکل رو داشته باشن..حالا شبیهش...

سلام

من فقط با جواب بعضی از سوالا مشکل داشتم به همین دلیل پیام دادم

کارشناسان عزیز انجمن می تواند جواب کامل را در این پست ارسال نمایند

با تشکر

guest;946615 نوشت:
سلام..

با سلام خدمت همه شما دوستان
همچنان که در سوالات اولیه حدس زده میشد پرسشگر گرامی به گناه خاصی مبتلا بودند و یکی از عوارض تکرار گناه این است که به تدریج باعث کندی عذاب وجدان و گاه زوال کامل عذاب وجدان می شود. لذا تنها چاره حل این مشکل این است که شخص با استفاده از راهکارهای موجود آن گناه مورد اعتیاد را ترک کند تا این حالت بی تفاوتی نسبت به انجام گناه افزایش پیدا نکند.

سوال

چند وقتی است که هیچ احساس پشیمانی یا عذاب وجدان نسبت به گناهانی که انجام می دهم ندارم علت چیست؟

پاسخ:

علل گوناگونی ممکن است چنین حالتی را در انسان به وجود آورند عللی چون تکرار زیاد به گناهی خاص و یا احساس عجز از ترک گناهی مشخص و همنشینی با دوستان بد و ناراضی نگه داشتن والدین و ضایع کردن حق دیگران از جمله این امورند.

امام صادق علیه السلام در روایتی می فرماید:
« انّ الرّجل یذنب الذنب فیحرم صلاة اللیل و انّ العمل السیئ اسرع فی صاحبه من السّکین فی اللحم » (1)
تحقیقاَ فردی که گناه می کند ، پس ، از اقامه نماز شب محروم می گردد ، و همانا که سرعت اثر بد در انجام دهنده آن ، از تأثیر چاقو در گوشت بیشتر.

امام باقر علیه السّلام می فرماید:
«چیزى براى قلب فساد آورتر از گناهش نیست، قلب مرتكب گناه مى‏شود و بر آن اصرار مى‏ورزد تا بالایش را پائین مى‏گرداند (وارونه مى‏شود و معكوس مى‏فهمد و حق و باطل را بجاى هم مى‏گیرد)(2)

علاج اصرار بر گناه و دستیابى به توبه، نیاز به تحصیل اسباب آن دارد و آن عبارت است از علم و تذكر و مجاهدت با عمل. اما علم به این است كه بداند آنچه بهتر و پایدارتر است آن سراى آخرت است و گناهان موجب شقاوت و بدبختى بس بزرگ براى او در دنیا و آخرت خواهد بود و آنچه كه انسان را از این شقاوت عظمى نجات می بخشد و محبت حضرت حق تعالى را كسب می كند و آدمى را بجوار حضرت ذو الجلال و لقاء او می رساند توبه و ترک آن اعمال ناروا است.

پی نوشت:

1. کلینی،یعقوب،اصول کافی،تصحیح و تعلیق علی اکبر غفاری،دارالکتب الإسلامیه،چاپ ششم،، جلد2صفحه 272
  2. کلینی،یعقوب،اصول کافی،تصحیح و تعلیق علی اکبر غفاری،دارالکتب الإسلامیه،چاپ ششم،ج2،ص268

موضوع قفل شده است