حکم کبوتری که وارد خانه مان می شود؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم کبوتری که وارد خانه مان می شود؟

حکم کبوتری که وارد خانه مان می شود چیست و معلومه که کبوتر برای کسی بوده؟(آخه من که نخواستم بیاد خودش اومده و آزاده تو حیاط و من بهش آب و دون میدم
من واقعا شرایطش رو ندارم از همسایه برم بپرسم واقعا روم نمیشه...البته همسایه های اطرافمون کبوتر ندارن
میشه ببرم حرم آزادش کنم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

مشتی خاک;945033 نوشت:
حکم کبوتری که وارد خانه مان می شود چیست و معلومه که کبوتر برای کسی بوده؟(آخه من که نخواستم بیاد خودش اومده و آزاده تو حیاط و من بهش آب و دون میدم
من واقعا شرایطش رو ندارم از همسایه برم بپرسم واقعا روم نمیشه...البته همسایه های اطرافمون کبوتر ندارن
میشه ببرم حرم آزادش کنم؟

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

آنچه كه از حيوان مانند مرغ و كبوتر- از حيواناتى كه صاحبش شناخته شده نيست- داخل خانۀ انسان شود ظاهرا از لقطه خارج مى‌باشد‌
بلكه داخل در مجهول المالك است.

وظیفه شما: پس از صاحب آن جستجو مى‌شود و در وقتى كه از صاحب آن مأيوس شد، آن را صدقه مى‌دهد و جستجو از صاحب آن لازم است، به قدر متعارف اين گونه موارد ، به اين صورت كه از همسايه‌ها و خانه‌ها و آبادانيهاى نزديك سؤال كند.
و در خصوص کبوتر: جايز است كه مانند كبوتر را تملك نمايد در صورتى كه دارای دو بال خود باشد(یعنی بالش را کوتاه نکرده اند)، و معلوم نباشد كه صاحبى داشته باشد و فحص واجب نيست .

و در جايى كه مى‌داند كه مالك دارد و لو از جهت آثار دست كه بر آن است،بر احتیاط واجب بنا به آن معاملۀ مجهول المالك نمايد.

تذکر: اگر خود شما نمی توانند، به همسایه ها اعلام کنید، از شخصی که می تواند بخواهید تا از همسایه ها سوال کند.

پی نوشت:
تحریر الوسیله، کتاب لقطه، لقطه حیوان، مساله3

لقطه: مال پیدا شده.
مجهول المالک: مالی که مالکش مشخص نیست.
لقطه و مجهول المالک در بعضی احکام با هم مشترک هستند و در بعضی از احکام با هم متفاوت هستند.

ولش میکردی خودش برمیگرده جایی که تعلق داره. بیچاره رو اسیر کردین

شما آزادش میکردی .تصمیم با خودش بود اگه میخواست میرفت پیش صاحبش اگر که نه همون جا میمونه.ولی پرنده به پرواز و آزاد بودنش زیباست

fateme 88;945656 نوشت:
ولش میکردی خودش برمیگرده جایی که تعلق داره. بیچاره رو اسیر کردین

من اصلا نگرفتمش،آزاد آزاد تو حیاط خونمون هستش و من بهش آب و دون میدم و خودش برای خودش فقط تو حیاط خونمون میگرده،خب تنهاست بیچاره....گفتم برم حرم آزادش کنم

یه سوال: میشه تو مسجد فقط یه اطلاعیه بزنم؟
و اینکه تا چه مدت باید منتظر صاحبش باشم؟
و یه سوال دیگه میشه اصلا دنبال صاحبش نگردم و از دفتر مرجعم اجازه بگیرم تا آزادش کنم؟

خوب بزار زندگی کنه برای خودش. بعدا برای خودش جفت پیدا میکنه . من خیلی صدای کبوترو دوست دارم به آدم آرامش میده

[="Arial"]

fateme 88;945780 نوشت:
خوب بزار زندگی کنه برای خودش. بعدا برای خودش جفت پیدا میکنه . من خیلی صدای کبوترو دوست دارم به آدم آرامش میده

اخی ..چه رمانتیک..

این چه حرفیه اخه..بعضی از پرنده ها دسته جمعی زندگی میکنن ایشون منظورش این بود و نه جفت گیری و اینجور مسائل مسخره...

مشتی خاک;945694 نوشت:
من اصلا نگرفتمش،آزاد آزاد تو حیاط خونمون هستش و من بهش آب و دون میدم و خودش برای خودش فقط تو حیاط خونمون میگرده،خب تنهاست بیچاره....گفتم برم حرم آزادش کنم

یه سوال: میشه تو مسجد فقط یه اطلاعیه بزنم؟
و اینکه تا چه مدت باید منتظر صاحبش باشم؟
و یه سوال دیگه میشه اصلا دنبال صاحبش نگردم و از دفتر مرجعم اجازه بگیرم تا آزادش کنم؟

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

اعلام کردن در داخل مسجد به تنهایی کافی نیست، باید از همسایه ها و اهالی محل سوال بنمایید.
در مواردی که مجهول المالک محسوب می شود، تا زمانی که مایوس شوید از پیدا کردن صاحبش باید دنبال صاحبش بگردید.
حکم مرجع تقلید شما این است، فلذا بعد از اعلام کردن و مایوس شدن از پیدا کردن مالکش، با اجازه از دفتر مرجع تقلیدتان به فقیر بدهید.

دوست عزیز کبوتر جز حیوونایی هست که ولش کنی بر میگرده جایی که جفتش باشه یا بهش تعلق داشته باشه

موضوع قفل شده است