سود سپرده کوتاه مدت در بانک دولتی

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سود سپرده کوتاه مدت در بانک دولتی

[="Arial Black"][="Blue"]سلام
در یک بانک دولتی حساب کوتاه مدت دارم.
از کارمندان بانک درباره منشاء سودی که بانک به سپردها می دهد سئوال کردم که طبق چه عقودی است.
آنها گفتند ما نمیدانیم. بانک اصلی در تهران با این پولها کار می کند و ما اطلاعی از نوع کار آنها نداریم.

بانکهای دولتی قاعدتاً باید طبق قوانین نظام جمهوری اسلامی که شورای نگهبان هم ناظر بر آنهاست کار کنند.
البته من نمیخواهم با استناد به جمله فوق ، همه چیز را برای خودم حلال کنم! بالاخره در سیستم گسترده کشوری ، هر احتمالی وجود دارد. اگر همه جا و همه چیز طبق نظر شورای نگهبان بود که کشور بهشت برین بود. و چون کشور، بهشت برین نیست ، پس حتماً در پاره ای از جاها خلاف نظر شورای نگهبان کار می شود.

سئوال حقیر این است:
آیا سودی که بانک دولتی به سپرده کوتاه مدت می دهد ، حلال است؟ با توجه به اینکه از "کاری که بانک با پول انجام میدهد و اینکه آیا طبق عقود شرعی است یا خیر" اطلاعی قابل کسب نیست.

مرجع تقلید: مقام معظم رهبری (حفظه الله تعالی)[/][/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

عبد شکور;944970 نوشت:
سلام
در یک بانک دولتی حساب کوتاه مدت دارم.
از کارمندان بانک درباره منشاء سودی که بانک به سپردها می دهد سئوال کردم که طبق چه عقودی است.
آنها گفتند ما نمیدانیم. بانک اصلی در تهران با این پولها کار می کند و ما اطلاعی از نوع کار آنها نداریم.

بانکهای دولتی قاعدتاً باید طبق قوانین نظام جمهوری اسلامی که شورای نگهبان هم ناظر بر آنهاست کار کنند.
البته من نمیخواهم با استناد به جمله فوق ، همه چیز را برای خودم حلال کنم! بالاخره در سیستم گسترده کشوری ، هر احتمالی وجود دارد. اگر همه جا و همه چیز طبق نظر شورای نگهبان بود که کشور بهشت برین بود. و چون کشور، بهشت برین نیست ، پس حتماً در پاره ای از جاها خلاف نظر شورای نگهبان کار می شود.

سئوال حقیر این است:
آیا سودی که بانک دولتی به سپرده کوتاه مدت می دهد ، حلال است؟ با توجه به اینکه از "کاری که بانک با پول انجام میدهد و اینکه آیا طبق عقود شرعی است یا خیر" اطلاعی قابل کسب نیست.

مرجع تقلید: مقام معظم رهبری (حفظه الله تعالی)

با سلام و احترام

به طور کلی معاملات بانکی که بانک ها بر اساس قوانين مصوب مجلس شورای اسلامی و مورد تأييد شورای محترم نگهبان انجام می دهند، اشکال ندارد و محکوم به صحّت است و سود حاصل از به کارگيری سرمايه بر اساس يکی از عقود صحيحِ اسلامی، شرعاً حلال است

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س1922

نور;945250 نوشت:
با سلام و احترام

به طور کلی معاملات بانکی که بانک ها بر اساس قوانين مصوب مجلس شورای اسلامی و مورد تأييد شورای محترم نگهبان انجام می دهند، اشکال ندارد و محکوم به صحّت است و سود حاصل از به کارگيری سرمايه بر اساس يکی از عقود صحيحِ اسلامی، شرعاً حلال است

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س1922

به نظر شما امکان این هست که یک سرمایه گذاری هر ماه دقیقا یک درصد معینی سود دهی داشته باشه؟

به نظر شما مجلس شورای اسلامی و شورای محترم نگهبان معصوم هستند؟

hamedy12;952855 نوشت:
به نظر شما امکان این هست که یک سرمایه گذاری هر ماه دقیقا یک درصد معینی سود دهی داشته باشه؟

به نظر شما مجلس شورای اسلامی و شورای محترم نگهبان معصوم هستند؟

با سلام و احترام

1. ظاهرا سودهای بانکی به عنوان علی الحساب پرداخت میشود و در نهایت کسر و اضافه آن محاسبه میشود البته برای اطلاع دقیق در این زمینه باید از بانک سوال شود

2. قطعا معصوم نیستند اما اگر هر مكلفی طبق نظر مرجع تقلیدش عمل نماید کافی است و برایش حجت است.

موفق و مويد باشید

نور;953022 نوشت:
با سلام و احترام

1. ظاهرا سودهای بانکی به عنوان علی الحساب پرداخت میشود و در نهایت کسر و اضافه آن محاسبه میشود البته برای اطلاع دقیق در این زمینه باید از بانک سوال شود

2. قطعا معصوم نیستند اما اگر هر مكلفی طبق نظر مرجع تقلیدش عمل نماید کافی است و برایش حجت است.

موفق و مويد باشید

1. سود همون سود (( ثابت )) تعیین شده هست و حتی اگر قصد بستن حساب رو هم داشته باشید تغییری نخواهد کرد.(کوتاه مدت)
بستن حساب بلند مدت سود به میزان (( ثابت)) حساب کوتاه مدت محاسبه خواهد شد.

طبق این شرایط این سود صحیح هست؟

2. چرا اگر به این قوانین (که شخصی که احتمال ارتکاب گناه را دارد آن را وضع کرده) عمل نشود ، فرض بر عمل بر خلاف شرع گذاشته می شود؟

به طور مثال چگونه قانون بدون برگزاری دادگاه ، حکم بر گناه کار بودن شخص به دلیل ناتوانی مالی در پرداخت وام قرض الحسنه در موعد مقرر می دهد و از او جریمه دیرکرد( یا وجه التزام) می گیرد؟

آیا قوانین نظام جمهوری اسلامی با قوانین حکومت اسلامی تفاوت دارد؟

hamedy12;953415 نوشت:
1. سود همون سود (( ثابت )) تعیین شده هست و حتی اگر قصد بستن حساب رو هم داشته باشید تغییری نخواهد کرد.(کوتاه مدت)
بستن حساب بلند مدت سود به میزان (( ثابت)) حساب کوتاه مدت محاسبه خواهد شد.

طبق این شرایط این سود صحیح هست؟

2. چرا اگر به این قوانین (که شخصی که احتمال ارتکاب گناه را دارد آن را وضع کرده) عمل نشود ، فرض بر عمل بر خلاف شرع گذاشته می شود؟

به طور مثال چگونه قانون بدون برگزاری دادگاه ، حکم بر گناه کار بودن شخص به دلیل ناتوانی مالی در پرداخت وام قرض الحسنه در موعد مقرر می دهد و از او جریمه دیرکرد( یا وجه التزام) می گیرد؟

آیا قوانین نظام جمهوری اسلامی با قوانین حکومت اسلامی تفاوت دارد؟

با سلام و احترام

1. بنابر نظر مقام معظم رهبری همانطور که بیان شد گفته شده به طور کلی معاملات بانکی که بانک ها بر اساس قوانين مصوب مجلس شورای اسلامی و مورد تأييد شورای محترم نگهبان انجام می دهند، اشکال ندارد و محکوم به صحّت است و سود حاصل از به کارگيری سرمايه بر اساس يکی از عقود صحيحِ اسلامی، شرعاً حلال است.
2. قوانین نظام با قوانین حکومت اسلامی نباید متفاوت باشد البته برای راهنمایی بیشتر در این زمینه کارشناسان اعتقادی راهنمایی میکنند.

همواره به سلامت باشید

نور;955532 نوشت:
با سلام و احترام

1. بنابر نظر مقام معظم رهبری همانطور که بیان شد گفته شده به طور کلی معاملات بانکی که بانک ها بر اساس قوانين مصوب مجلس شورای اسلامی و مورد تأييد شورای محترم نگهبان انجام می دهند، اشکال ندارد و محکوم به صحّت است و سود حاصل از به کارگيری سرمايه بر اساس يکی از عقود صحيحِ اسلامی، شرعاً حلال است.

همواره به سلامت باشید

جذب سرمایه توسط بانک طبق هیچ یک از عقود اسلامی نیست و بر پایه ی میزان پول و سود آن می باشد.

طبق نظر مقام معظم رهبری این مورد چه حکمی دارد؟

hamedy12;955542 نوشت:
جذب سرمایه توسط بانک طبق هیچ یک از عقود اسلامی نیست و بر پایه ی میزان پول و سود آن می باشد.

با سلام و احترام

خصوص این سوال را جهت استفتا به دفتر مقام معظم رهبری ارسال کرده به محض دریافت پاسخ خدمتتان بیان میشود.

با تشکر از همراهی شما

hamedy12;955542 نوشت:

با سلام و احترام

شماره استفتاء: wFNO00pt8O0

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته

عملیات بانکی که بانکها بر اساس قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و مورد تأیید شورای محترم نگهبان، انجام می دهند، بی اشکال است؛ و نسبت به غیر بانکها هم اگر در قالب یکی از عقود صحیح شرعی باشد، اشکال ندارد.

موفق و مؤید باشید

نور;956592 نوشت:
با سلام و احترام

شماره استفتاء: wFNO00pt8O0
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته

عملیات بانکی که بانکها بر اساس قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و مورد تأیید شورای محترم نگهبان، انجام می دهند، بی اشکال است؛ و نسبت به غیر بانکها هم اگر در قالب یکی از عقود صحیح شرعی باشد، اشکال ندارد.

موفق و مؤید باشید

با عرض احترام

مگه قرآن مسلمون ها رو از دادن سود روی پول منع نکرده و امامان اون رو جنگ با خدا عنوان نکردن؟

یعنی قرآن در مملکت اسلامی ملاک نیست و ملاک شورای نگهبان هستند؟

یاد شورای سقیفه افتادم

hamedy12;956603 نوشت:
با عرض احترام

مگه قرآن مسلمون ها رو از دادن سود روی پول منع نکرده و امامان اون رو جنگ با خدا عنوان نکردن؟

یعنی قرآن در مملکت اسلامی ملاک نیست و ملاک شورای نگهبان هستند؟

یاد شورای سقیفه افتادم

با سلام و احترام

در این مورد بهتر است از کارشناسان عقاید راهنمایی بگیرید البته قطعا حکم مراجع تقلید خلاف آیات و روایات نمی باشد ولی جهت دقت نظر بیشتر در این زمینه بخش کلام و عقاید راهنمایی خواهند داشت.

موفق و موید باشید

موضوع قفل شده است