صفحه 17 از 17 نخست ... 7151617
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قرآن چه نیازی به تایید شدن توسط علم دارد؟

نوشته
    25
    حضور
    1 روز 20 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    39

نقل قول نوشته اصلی توسط عامل نمایش پست ها
    اگر به پست های قبل و تفاسیری مانند نمونه مراجعه فرمایید، مواردی رو مشاهده می کنید. لذا تکرار آنها ملال آور و تکرار مکررات خواهد شد...
    ده ها مورد رو من تا حالا دیدم. ولی هیچ موردی نبوده که خیلی قابل توجه باشه. شما در پاسخ به جناب نقطه فرمودید که
    دو دسته آیه در ارتباط با علم هست. دسته ی اول، دارای حجت هستند و به مطالب علمی اشاره می کنن. اما دسته ی دوم،
    در ظاهر مخالف یافته های علمی هستن، اما می شه توجیهشون کرد.

این ادعای شماست. ادعای یک شخص غیر مسلمان، اینه:

دسته ی اول: در ظاهر با یافته های علمی مطابقت دارن، اما این تطابق، زاییده ی ذهن مسلمانان است و احتمال دارد منظور قرآن
    چیز دیگری بوده باشد.
    دسته ی دوم: مخالف یافته های علمی هستند.

روی هوا که نمی توان ادعای به این بزرگی کرد. به عقیده ی من اگر یک مورد و تنها یک مورد اعجاز علمی محکم در قرآن باشد، با
    همان یک مورد خیلی بحث ها تمام می شود. هم خدا ثابت می شود، هم دین، هم اسلام، هم قرآن. اما بی طرفانه که نگاه کنید،
    می بینید ستون نامرئی، بیشتر به درد زیر سوال بردن می خورد تا اثبات چیزی. اینکه کوه ها شبیه میخ هستند را یک کودک هم
    ممکن است به شما بگوید. اینکه خورشید در حرکت است هم همان زمان از اعراب می پرسیدید به نظر تو خورشید ثابت است یا
    در حرکت است، جواب می داد خوب معلوم است. مگر نمی بینی خورشید صبح این طرف آسمان است و بعد می رود آن طرف!
    رشد جنین هم کاملا استعاری توضیح داده شده و اگر آن را با احادیثی که زمانبندی مراحل را 40 روزه ذکر می کنند ترکیب
    کنید، آن وقت خودتان در چالش بزرگی قرار می گیرید برای توجیه آیه. کدام مرجع علمی می گوید جنین پس از 80 روز، تا چهار ماهگی
    شبیه گوشت جویده شده است؟

در پست های قبل منظور از نحوه بیان مطالب علمی توسط قرآن با توجه به محدودیتهای آن زمان شده لطفا برای احتراز از تکرار پست های قبل را مطالعه فرمایید.
    من سوالم این نیست که چرا قرآن به این نحو بیان کرده یا از اصطلاحات علمی امروز استفاده نکرده. حرفم این است که دلیلش
    هر چه که بوده، الآن به خاطر شفاف نبودن، چیزی ثابت نمی شود. مگر آنکه شما مثال نقضی بیاورید که به اندازه ی کافی با صراحت
    صحبت شده باشد و مطلبی را بیان کند که آن زمان معلوم نبوده و امروزه کشف شده باشد.

2. صلوات ها 2

علاقه
    حب الحسین(ع)
    نوشته
    1,197
    حضور
    29 روز 19 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    4406

نقل قول نوشته اصلی توسط نقطه نمایش پست ها
    جناب عامل بقیه‌ی پست‌هایم را هم پاک کنید ... حیف وقت ..
    سلام
    بزرگوار بحث فطرت آنهم با مبانی خاص شما اگر ادنی مناسبتی با این بحث داشت حذف نمی شد.
    توصیه میکنم قبل از شروع به نوشتن یکبار موضوع را ملاحظه کنید.

قرآن چه نیازی به تایید شدن توسط علم دارد؟

4. صلوات

نوشته
    793
    حضور
    32 روز 20 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    890

سلام
    بزرگوار بحث فطرت آنهم با مبانی خاص شما اگر ادنی مناسبتی با این بحث داشت حذف نمی شد.
    سلام،
    اگر آن بحث ارتباطی با تاپیک نداشته باشد سایر مباحثمان با هم و مباحث شما با سایر بزرگواران هم مستقیماً درباره‌ی موضوع تاپیک نبوده و نیست ... مگر شاید فقط چند پست اولیه در آغاز تاپیک که مستقیماً و صریحاً پیرامون سؤال اصلی تاپیک بوده‌اند ...

بحث فطرت مستقبیماً به موضوع تاپیک مربوط نمی‌شود، ولی بحث ما سر اتمام حجت خدا بر بندگان خدا هست وقتی داریم سر چگونه اعجاز بودن قرآن بحث می‌کنیم، شما علوم بشری و درک ما از مطالب قرآن را مطرح می‌کنید و من هم رد کردم که از هر چنین راه متعارفی بشود به طور قطعی به حقانیت قرآن رسید و آن آیات و روایات را هم به مدد گرفتم ... گیرم تا کنون آن روایات را نخوانده بوده‌اید، الآن که دیدید و خواندید دیگر نباید همچنان من را دنباله‌روی راه‌های عجیب و غریب و بحث با من را دشوار بخاطر منکر حجیت عقل بودنم معرفی کنید ... دیگر نباید راه‌های ظنی را راه خدا برای رساندن بندگان خدا به حقانیت قرآن مطرح بفرمایید ... و اگر کردید همچنان آن پستی که پاک فرمودید واجب‌ترین پستی است که من می‌توانم در این تاپیک بگذارم ... و اگر همچنان آن را شایسته‌ی حذف دانستید سایر پست‌های غیرمرتبطی که ظرف این چند هفته ردّ و بدل کردیم که در واقع تمام آن‌ها را شامل می‌شود را هم انتظار دارم که پاک بفرمایید تا حامل استاندارد دوگانه نبوده باشید و کارتان بجای سلیقه‌ای بودن منصفانه باشد ...

اگر آن پست را باز نمی‌گردانید لطفاً آن را برایم خصوصی بفرستید و من دیگر در این سایت با هیچ یک از اساتید بحث نمی‌کنم ... ان شاء الله ...

ویرایش توسط نقطه : ۱۳۹۶/۰۸/۲۷ در ساعت ۲۳:۵۳
    عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ عليه السلام، قَالَ: «لَيْسَ لِلَّهِ عَلى‏ خَلْقِهِ أَنْ يَعْرِفُوا، وَ لِلْخَلْقِ عَلَى اللَّهِ أَنْ يُعَرِّفَهُمْ، وَ لِلَّهِ عَلَى الْخَلْقِ إِذَا عَرَّفَهُمْ أَنْ يَقْبَلُوا»
    معرفتی که خدا به انسان داده است نه از طریق قرآن که از طریق فطرتی است که در عالم ذر به انسان داده است، قرآن تنها یک ذکر است، اتمام حجت از طریق فطرت است ... دین خدا فطری است ولی آن را استدلالی معرفی می‌کنند ... و بیشتر ایشان نمی‌دانند ... اطلاعات بیشتر

6. صلوات ها 2

علاقه
    حب الحسین(ع)
    نوشته
    1,197
    حضور
    29 روز 19 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    4406

سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط hemmattby نمایش پست ها
    ادعای یک شخص غیر مسلمان، اینه:
    دسته ی اول: در ظاهر با یافته های علمی مطابقت دارن، اما این تطابق، زاییده ی ذهن مسلمانان است و احتمال دارد منظور قرآن
    چیز دیگری بوده باشد.
    دسته ی دوم: مخالف یافته های علمی هستند.

روی هوا که نمی توان ادعای به این بزرگی کرد.
    اتفاقا حرف ما هم همین است که کسی روی هوا ادعای بزرگی نکند!
    شما به عنوان سخنگو یا مدافع یک غیر مسلمان می فرمایید:
    بخشی از آیات با یافته های جدید مطابقت دارند. همین مقدار برای نتیجه گیری ما کافی است. اما اینکه این تطابق ممکن است تفسیر دیگری داشته باشد، خارج از بحث است. چرا که همان ظاهر قرآن برای ما حجت است و این احتمال، نافی حجیت ظاهر نیست.
    اما در مورد بخش دوم، تعارض و مخالفت اگر ماندگار باشد، مضر است ولی تعارض غیر مستقری که پاسخ منطقی داشته باشد، ضرری ندارد. این حرف صرف ادعا نیست بلکه دانشمندان مسلمان برای شبهات مد نظر شما پاسخهای متقنی ارائه کرده اند. برای نمونه دو کتاب خدمت شما معرفی می شود:
    1. پرسشهای قرآنی جوانان(شبهات جدید)، جمعی از پژوهشگران قرآنی زیر نظر دکتر رضائی اصفهانی، نشر نسیم حیات.
    2. پرسشهای قرآنی جوانان(شبهات معاصر)، جمعی از پژوهشگران قرآنی زیر نظر دکتر رضائی اصفهانی، نشر نسیم حیات.

به عقیده ی من اگر یک مورد و تنها یک مورد اعجاز علمی محکم در قرآن باشد، با همان یک مورد خیلی بحث ها تمام می شود.
    آنطور که شما می فرمایید نیست که خداوند فرموده باشد کوهها مثل میخ اند! و ... بلکه می فرماید کوهها را میخ قرار دادیم. بین این دو تعبیر تفاوت زیادی است. برای اطلاع بیشتر ر.ک:
    http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa4549
    برای اطلاع از دیگر موارد اعجاز هم ر.ک:
    http://www.quranology.com/

حرفم این است که دلیلش هر چه که بوده، الآن به خاطر شفاف نبودن، چیزی ثابت نمی شود. مگر آنکه شما مثال نقضی بیاورید که به اندازه ی کافی با صراحت
    صحبت شده باشد و مطلبی را بیان کند که آن زمان معلوم نبوده و امروزه کشف شده باشد.
    صراحت مد نظر شما، در آن زمان امکان نداشته و همانطور که قبلا عرض شد، این اشارات علمی باید در لفافه بیان می شد تا کلیدی به دست آیندگان بدهد و به همین دلیل این دست اشارت علمی را به عنوان دلیل و برهان مطرح نمی کنند بلکه نهایت کاری که می کنند، موید بودن است. به همین دلیل اگر کسی اعجاز علمی را به هر دلیلی قبول نکند، منکر اعجاز قرآن محسوب نمی شود.

قرآن چه نیازی به تایید شدن توسط علم دارد؟

8. صلوات ها 2

نوشته
    25
    حضور
    1 روز 20 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    39

اتفاقا حرف ما هم همین است که کسی روی هوا ادعای بزرگی نکند!
    شما به عنوان سخنگو یا مدافع یک غیر مسلمان می فرمایید:
    بخشی از آیات با یافته های جدید مطابقت دارند. همین مقدار برای نتیجه گیری ما کافی است. اما اینکه این تطابق ممکن است تفسیر دیگری داشته باشد، خارج از بحث است. چرا که همان ظاهر قرآن برای ما حجت است و این احتمال، نافی حجیت ظاهر نیست.
    سلام مجدد و تشکر بابت پاسخگویی.
    با بخش زیادی از پاسخ اخیرتون موافقم. فکر می کنم هر دوی ما با دو بند زیر موافق هستیم:

1. اگر در قرآن حتی فقط یک آیه وجود داشت که با صراحت، مطلبی علمی را بیان می کرد که در زمان نزول قرآن معلوم
    نبود، و این آیه، قابلیت تفسیر به غیر از این معنای علمی را نداشت، این موضوع، می توانست به تنهایی اسلام را ثابت کند.

2. اگر در قرآن آیه یا آیاتی وجود داشته باشد که با وجود امکان تفسیر، ولی ظاهر آن و معنایی ظاهری آن (و نه تفاسیر آن)
    بیانگر مطالب علمی باشد که در زمان نزول، معلوم نبوده، این موضوع می تواند گمان مثبت در جهت تقویت فرض درستی
    اسلام به وجود آورد. (با آن که یقین آور نیست.)

با توجه به مطالبی که فرمودید، دیگر ما بحثی روی بند اول نداریم. چون شما در پاسخ به من که از شما آیه ی صریح خواسته
    بودم، فرمودید که چنین آیه ای را سراغ ندارید و از طرفی ادعایی هم برای یقین آور بودن این روش ندارید.

ولی در مورد بند دوم که ادعای شماست، من درخواستم را با کمی تغییر تکرار می کنم. لطفا این بار آیه ای به ما نشان بدهید
    که دقیقا همان ظاهرش (بدون تفسیر) بیانگر مطلبی علمی باشد که امروزه ثابت شده و اعراب در آن زمان نمی دانسته اند.
    لطفا مورد بیاورید و نه منبع. چون اگر منبع معرفی کنید، من اینطور برداشت می کنم که تمام مطالب آن منبع مورد
    تایید شماست و در آن صورت با رد کردن یکی از آن مطالب، مشت نمونه ی خروار خواهد بود و هیچ نتیجه ای حاصل
    نمی شود.

لطفا با نگاه منصفانه و بی طرفانه به قضیه نگاه کنید. "کوه ها را میخ قرار دادیم"، ظاهرش و اولین معنای آن، این است که کوه ها
    شبیه میخ هستند. و اینکه شما میخ بودن کوه ها را به ریشه های کوه نسبت می دهید، تفسیر شماست، نه ظاهر آیه.
    آیه اگر می گفت: "کوه ها را دارای ریشه قرار دادیم." آن وقت حرف شما درست بود.
    (لابد اگر قرآن به جای میخ می گفت ریشه، مردم از دین بدشان می آمد و اسلام آسیب می دید؟.)

همانطور که جاذبه ی زمین، تفسیر شماست از ستون های نامرئی.

و قس علی هذا...

* اگر من در پست قبلی به عنوان نقل قول گفتم ظاهر آیات بر علم منطبق است، صرفا داشتم یک ادعا از جانب شخص غیر مسلمان
    می آوردم و منظورم این بود که هر ادعایی باید بررسی و ثابت شود. متاسفانه جمله بندی درستی نداشتم.
    به این شکل اصلاح می کنم: تفسیر مسلمانان از آیات قرآن بر علم روز منطبق است.

قصد ندارم زیاد وقت شما را بگیرم و تاپیک را طولانی کنم. همین آیه را که بیاورید، چه قانع شده باشم و چه
    نشده باشم، بحث را ادامه نخواهم داد. صرفا می خواهم ببینم شما به عنوان کارشناس چنین آیه ای
    (که بدون تفسیر منطبق بر علم جدید باشد) سراغ دارید یا خیر.

ویرایش توسط hemmattby : ۱۳۹۶/۰۸/۳۰ در ساعت ۱۸:۴۷

10. صلوات

صفحه 17 از 17 نخست ... 7151617

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)