جمع بندی فطرت و چند همسری

تب‌های اولیه

34 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فطرت و چند همسری

با سلام وعرض ادب

استاد یه سوال میپرسم امیدوارم که تاپیک به انحراف کشیده نشه واگر به این تاپیک مرتبط هست لطفا

پاسخش رو بفرمایید .

اگر غریزه جزئ فطرت محسوب نمیشه پس میشه

گفت مرد ذاتا یا فطرتا میل به چند همسری نداره ,

میشه واقعا این نتیجه رو گرفت ؟

همای رحمت;943107 نوشت:
با سلام وعرض ادب

استاد یه سوال میپرسم امیدوارم که تاپیک به انحراف کشیده نشه واگر به این تاپیک مرتبط هست لطفا

پاسخش رو بفرمایید .

صدیق;943094 نوشت:
برخی دیگر، با توجه به ویژگی روحانی بودن و مختص انسان بودن، تنها مصادیقی از آن فطری خواهد بود که ناظر به امور روحانی باشد نه جسمانی.

باسلام

ایا در مورد سوال ایشون این مورد میتونه باشه ؟

یعنی چند همسری نه برای امور جسمانی باشه و گفت که چند همسر از این دید فطری میتونه باشه؟

[=palatino linotype]

همای رحمت;943107 نوشت:

باسلام و عرض ادب
باتوجه به اینکه انتخاب همسر، امری است ناظر به ارضای میل جنسی، بنابراین، چند همسری یا تک همسری ربطی به فطرت و ذات انسان ندارد بلکه امری غریزی است.
پس هیچ یک امری فطری نیست.

[=palatino linotype]

اللیل والنهار;943109 نوشت:
عنی چند همسری نه برای امور جسمانی باشه و گفت که چند همسر از این دید فطری میتونه باشه؟

سلام
چند همسری، نه امری روحانی است و نه امری مختص به انسان.
پس امری فطری نیست.
بلکه امری غریزی است.

البته این بدان معنا نیست که چند همسری امری حیوانی است یا انسانی.
به خودی خود، نه تک همسری مطلوب است و نه چند همسری ، مذموم.
بر عکسش نیز همین وضعیت برقرار است.

از سوی دیگر، یک امر غریزی میتواند وضعیت مطلوب یا مذموم پیدا کند.
چنانکه چند همسری به خودی خود، امری است خنثی.
ولی بالعرض، در موقعیت خاصی میتواند حالت مطلوب پیدا کند و در موقعیت خاص دیگر، مذموم شود.

صدیق;943866 نوشت:
[=palatino linotype]
سلام
چند همسری، نه امری روحانی است و نه امری مختص به انسان.
پس امری فطری نیست.
بلکه امری غریزی است.

البته این بدان معنا نیست که چند همسری امری حیوانی است یا انسانی.

ولی بالعرض، در موقعیت خاصی میتواند حالت مطلوب پیدا کند و در موقعیت خاص دیگر، مذموم شود.

باسلام
تبریک عرض میکنم عید غدیر خم رو خدمت شما

پس میتوان گفت ازدواج دوم به هر قصد و نیتی باشه فقط پاسخی هست به غریزه جنسی ولاغیر

جایی یه متنی رو داشتم میخوندم

که به این جمله رسیدم

اگر ادعا شود كه همه زنان با اين مسئله مخالفند،[چند همسری] گفته مى‏شود: پس چرا زنانى كه خود زن دوم مى‏شوند، با اين مسئله موافق هستند؟ لابد گفته مى‏شود كه شرايط و مصالح خود را در اين امر مى‏بينند؛ يعنى عقل آنها كه ابزار روح و فطرت و سرشت انسان است، اين گونه حكم مى‏كند كه چنين ازدواجى به نفع اوست و اين، همان تعريف فطرت بود (نه مخالف فطرت).

برای همین سوال برام پیش اومد

احساس میکنم درست متوجه این موضوع نشدم

با سلام وعرض ادب وتشکر از شما استاد بزرگوار

پس چرا جناب مطهری چند شوهری زن رو خلاف فطرت زن میدونه ؟

خب من نتیجه ای که از مطلب شما میگیرم اینه که یه زن هم میتونه چند شوهر رو اختیار کنه .

همچنانکه یه زن یائسه عده نداره .

پس چند شوهری هم خلاف طبیعت زن نیست .و فقط برای دلیل معین شدن فرزند هست .

هرچند یه زن نمیتونه همزمان با دو مرد ازدواج کنه .

آیااین مطلب درسته؟

با سلام

در قرآن، مرد قوام و زن قانت دانسته شده است

میتوان از این تعبیر چنین استفاده کرد که مرد تکیه گاه است
و زن تکیه کننده
زن فطرتا دوست دارد به یک نفر تکیه کند
اما مرد فطرتا دوست دارد تکیه گاه چند نفر باشد
یا
این را قبول نکنیم و بگوییم زن میتواند به چند نفر تکیه کند
و مرد هم میتواند تکیه گاه چند نفر باشد...
یا این دو را قبول نکنیم و بگوییم
مرد ذاتا تکیه گاه یک نفر است
و زن ذاتا تکیه کننده به یک نفر
که با احکام اسلام مبنی بر تعدد همسر جور در نمی اید

به عبارت دیگر
اقتضا و ذات مرد قوام بودن برای چند زن است مگر مانعی پیش آید
و اقتضا و ذات زن تکیه به یک تکیه گاه است و همزمان به دو نفر تکیه نمیکند مگر اینکه خلاف فطرتش باشد

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدیق

همای رحمت;943884 نوشت:

به نام خدا
سلام بر همه خوبان

البته با عذرخواهی از جناب استاد صدیق مطلبی رو عرض می کنم

خواهر خوبم نسبت به این مطلب شما من فکر می کنم حکمت خدا بی دلیل نیست

ممکنه یک دلیلش این باشه که چون زن حامل قرار می گیره پس همزمان حامل شدن از چند نفر جز اینکه خلاف عقل و فطرت پاک انسان است که خدا انسان را از یک زن و مرد آفرید، امری واقعا کریه هم هست اگر درست به آن برخورد کرد ولی مرد حامل نیست و این مشکل نسبت به او صدقی ندارد.
عذرخواهی می کنم قصد جسارت ندارم اما برای خودم سوال شده (که چرا این سوال؟) چون همه جا این تفکر رو که چرا زن چند شوهر نمی تواند همزمان داشته باشد غالب خانمها درست به عمق مطلب نگاه نمی کنند تا حکمت خدا را متوجه شوند و در اصل خدای مهربون اینجا هم عزت زن و هم عزت انسان ها رو حفظ کرده.

متشکرم

الانجم الزاهرة;945111 نوشت:

به نام خدا
سلام بر همه خوبان

البته با عذرخواهی از جناب استاد صدیق مطلبی رو عرض می کنم

خواهر خوبم نسبت به این مطلب شما من فکر می کنم حکمت خدا بی دلیل نیست

ممکنه یک دلیلش این باشه که چون زن حامل قرار می گیره پس همزمان حامل شدن از چند نفر جز اینکه خلاف عقل و فطرت پاک انسان است که خدا انسان را از یک زن و مرد آفرید، امری واقعا کریه هم هست اگر درست به آن برخورد کرد ولی مرد حامل نیست و این مشکل نسبت به او صدقی ندارد.
عذرخواهی می کنم قصد جسارت ندارم اما برای خودم سوال شده (که چرا این سوال؟) چون همه جا این تفکر رو که چرا زن چند شوهر نمی تواند همزمان داشته باشد غالب خانمها درست به عمق مطلب نگاه نمی کنند تا حکمت خدا را متوجه شوند و در اصل خدای مهربون اینجا هم عزت زن و هم عزت انسان ها رو حفظ کرده.

متشکرم

سلام خواهر بزرگوار

ممنون از مشارکتتون در این تاپیک

قصدم از این سوال اینه .جناب استاد صدیق

فرمودن که غریزه ی جنسی فطری نیست من هم

به این دلیل فرمایش جناب مطهری رو پیش کشیدم

که ربطش داده بود به فطرت زن .

[="Tahoma"][="Navy"]

همای رحمت;943107 نوشت:
با سلام وعرض ادب

پاسخش رو بفرمایید .

سلام
مفهوم فطرت گاهی صرفا به ویژگی های مرتبط به روح اطلاق میشه
و گاهی به مجموعه ویژگی های مشترک انسانها که شامل غرایز او هم میشه یعنی روح همراه با اقتضائات مادی و غریزی
روح چون امر فرامادی است نه مذکر است نه مونث اما در جلوه اینسویی در چهره مرد یا زن جلوه می کند. لذا روح مرد از آن جهت که مرد است و بعد مادی یافته میل به تعدد و تنوع دارد نه از آن جهت که روح است.
ببینید یک عنوان در قرآن هست که خیلی جالبه و اون عنوان جعله. جعل لکم الارض فراشایا جعلکم خلائف. به نظر بنده این جعل یعنی اقتضای اینجایی یک حقیقت آنسویی. مثل پوشیدن لباس در زمستان برای ما یا خشن شدن در جنگ و مهربان شدن در نقش مادری. اینها همه جعل است . جعل یعنی چیزی را با توجه به نقش اینسویی آن طراحی کردن که به نوعی مفهوم خلق را می رساند.
پس جعل مرد تنوع طلبی در این زمینه است یعنی به حسب جایگاهش اورا تنوع طلب آفریده اند.
شاید این تنوع طلبی از آنجا ناشی شده که انسان در آفرینش اولیه اش به تکثیر نسل زیاد نیاز داشته. لذا مرد باید نقش باروری را انجام می داده است. زنها محدودیتی داشته اند چون حداقل برای هر بار حاملگی حدود یکسال از مشارکت مجدد در تکثیر نسل محروم می شده اند اما مردان این محدودیت را نداشته اند و می توانسته اند این نقش را با مشارکت زن دیگری انجام دهند. این تنوع عملی می تواند به مرور زمان در وراثت رفتار و فرهنگ گسترش یافته باشد تا بصورت یک خصلت مجهول المبدا برای ما به ارث برسد.
تنها چیزی که می ماند این است که آیا مردان در این زمانه که جمعیت در برخی کشورها به حد انفجار رسیده هم باید از این غریزه تبعیت کنند؟ پاسخ مثبت به آن با توجه به آنچه گفته شد مشکل است.
یا علیم[/]

[=palatino linotype]

اللیل والنهار;943877 نوشت:
باسلام
تبریک عرض میکنم عید غدیر خم رو خدمت شما

باسلام و عرض ادب

پس میتوان گفت ازدواج دوم به هر قصد و نیتی باشه فقط پاسخی هست به غریزه جنسی ولاغیر

گرفتار مغالطه وجه و کنه نشوید.
عرضم این بود که این میل، میلی فطری نیست بلکه میلی غریزی است.
اما اینکه در تمام موارد، قصد فرد از انجام این کار، براورده کردن میل غریزی اش باشد یا خیر، مسئله ای دیگر است.
درست مانند اینکه
رفع عطش میلی غریزی است و هر جانداری به دنبال رفع عطش خودش است.
اما گاهی اوقات، انسان از نوشیدن آب، مقاصد دیگری غیر از اینکه این میل دارد. مانند اینکه میخواهد مسابقه بدهد، میخواهد برای روز گرمی که می آید ذخیره داشته باشد، میخواهد با کسی لج کند و ....

اگر ادعا شود كه همه زنان با اين مسئله مخالفند،[چند همسری] گفته مى‏شود: پس چرا زنانى كه خود زن دوم مى‏شوند، با اين مسئله موافق هستند؟ لابد گفته مى‏شود كه شرايط و مصالح خود را در اين امر مى‏بينند؛ يعنى عقل آنها كه ابزار روح و فطرت و سرشت انسان است، اين گونه حكم مى‏كند كه چنين ازدواجى به نفع اوست و اين، همان تعريف فطرت بود (نه مخالف فطرت).

د راین جمله، ازدواج دوم و میل به آن امری فطری دانسته نشده است بلکه اینکه انسان به دنبال منافع خودش است و به دنبال براورده کردن حاجات خود است امری فطری دانسته شده است که البته با توجه به ویژگی هایی که برای امور فطری ذکر کردم، به نظرم اشتباه است. این میل هم میلی غریزی است و هر حیوانی چنین خصوصیتی دارد و حب به بقا دارد.

[=palatino linotype]

همای رحمت;943884 نوشت:

باسلام
چند همسری چون مخالف به میل حیا و عفاف زن است
و
میل به حیا و عفتت، امری فطری میان زن و مرد است.
به همین جهت، چند شوهری امری است مخالف با این میل فطری و در نتیجه خودش مخالف فطرت شمرده میشود.(البته با این واسطه)

همای رحمت;943884 نوشت:
خب من نتیجه ای که از مطلب شما میگیرم اینه که یه زن هم میتونه چند شوهر رو اختیار کنه .

دقت نکردید، بحث من در مورد انتخاب چند همسری(یعنی اختیار کردن چند زن) است نه چند شوهر.
همسر در اینجا به معنای زن است نه به معنای عرفی اش که شامل زن و مرد میشود.

همای رحمت;943884 نوشت:
همچنانکه یه زن یائسه عده نداره .

اشتباه دیگر
زن یائسه عده ندارد ولی نه میتواند هم زمان چند شوهر موقت داشته باشد و نه چند شوهر دائم.
دقت کنید.
یائسه نیازی ندارد که بعد از طلاق، عده نگهدارد نه اینکه میتواند هم زمان چند شوهر داشته باشد.

صدیق;945229 نوشت:
[=palatino linotype]
باسلام
چند همسری چون مخالف به میل حیا و عفاف زن است
و
میل به حیا و عفتت، امری فطری میان زن و مرد است.
به همین جهت، چند شوهری امری است مخالف با این میل فطری و در نتیجه خودش مخالف فطرت شمرده میشود.(البته با این واسطه)

دقت نکردید، بحث من در مورد انتخاب چند همسری(یعنی اختیار کردن چند زن) است نه چند شوهر.
همسر در اینجا به معنای زن است نه به معنای عرفی اش که شامل زن و مرد میشود.

اشتباه دیگر
زن یائسه عده ندارد ولی نه میتواند هم زمان چند شوهر موقت داشته باشد و نه چند شوهر دائم.
دقت کنید.
یائسه نیازی ندارد که بعد از طلاق، عده نگهدارد نه اینکه میتواند هم زمان چند شوهر داشته باشد.

با سلام وعرض ادب وتشکر

خب استاد گرامی اگه میشه لطفا در مورد حیا وغیرت

واینکه چطور جزء فطرت محسوب میشن

توضیح بفرمایید .خب چرا زن بواسطه حیا نمیتونه به

چند مرد ازدواج کنه اما مرد میتونه ؟مگه مرد هم حیا

نداره ؟

خلاصه بگم اگه حیا وغیرت فطرین چرا در زن ومرد

نسبتهاش فرق میکنه .مگه هر دو بالقوه در وجود انسان

به یه میزان نیست وباید اونها رو پرورش داد؟

تا به بالفعل تبدیل بشن؟

صدیق;945227 نوشت:
این میل هم میلی غریزی است و هر حیوانی چنین خصوصیتی دارد و حب به بقا دارد.

باسلام نمیدونم همچنان در مغالطه کنه و وجه دارم پیش میرم یا نه Smile

اگر این میل میلی غریزی و حیوانی هست خب مخالفت خانم ممکنه به این خاطر باشه که نمیخواهد پرداختن به این موضوع رو در همسرش ببینه اگر واقعا ضروری نیست

پس مخالفت خانمها میشه در این مورد توجیه بشه

میخواهد مرد رو از این میل دور کنه و به نظرم اگه این باشه که خوبه که چرا آقایان از نارضایتی همسرشون باید ناراحت بشند

صدیق;945227 نوشت:
اما اینکه در تمام موارد، قصد فرد از انجام این کار، براورده کردن میل غریزی اش باشد یا خیر، مسئله ای دیگر است.

مگر اینکه در این میان موضوع دیگری باشد که مهم تر از این میل باشه که در این صورت مخالفت خانم مورد قبول نیست

آیا این یا خیر که فرمودید میتونه پاسخ دادن به یک میل ذاتی باشه؟

[=palatino linotype]

همای رحمت;945231 نوشت:
واینکه چطور جزء فطرت محسوب میشن

توضیح بفرمایید .خب چرا زن بواسطه حیا نمیتونه به

چند مرد ازدواج کنه اما مرد میتونه ؟مگه مرد هم حیا

نداره ؟

باسلام
چرا مرد هم حیا دارد ولی حیا داشتن هر یک با دیگری فرق میکند.
یک مرد نرمال، هیچگاه در حضور شخص دیگر(ولو همسر دیگرش) رابطه برقرار نمیکند.
یک پدر نرمال، هیچگاه در حضور فرزندش حاضر نمیشود با لباس کوتاه یا لباس زیر بچرخد
یک مرد نرمال، هیچگاه در بیرون از منزل حاضر نمیشود با زیر پیراهن حاضر شود.
و....

مسئله حیا یک چیز است و مصادیق آن، چیزی دیگر.

البته این نکته ای که بنده در مورد فرمایش استاد مطهری بیان کردم، صرفا برای توجیه کلام ایشان بود وگرنه همانطور که میدانید در مورد فلسفه ممنوعیت چند شوهری، نکات دیگری نیز گفته شده است. مثل اینکه یک زن نمیتواند به چند مرد به صورت همزمان تکیه داشته باشد و رابطه عاطفی واقعی برقرار کند.

همای رحمت;945231 نوشت:
خلاصه بگم اگه حیا وغیرت فطرین چرا در زن ومرد

نسبتهاش فرق میکنه .مگه هر دو بالقوه در وجود انسان

به یه میزان نیست وباید اونها رو پرورش داد؟

تا به بالفعل تبدیل بشن؟

حیا هم امری روحانی است و هم امری مختص به انسان که در حیوانات دیگر نیز نیست.
اما اینکه مصادیق و ظهور و بروزش نیز یکسان باشد، خیر اینطور نیست. برخی موارد مصادیقش یکسان است و برخی مواقع نیست.

[=palatino linotype]

اللیل والنهار;945236 نوشت:
اگر این میل میلی غریزی و حیوانی هست خب مخالفت خانم ممکنه به این خاطر باشه که نمیخواهد پرداختن به این موضوع رو در همسرش ببینه اگر واقعا ضروری نیست

پس مخالفت خانمها میشه در این مورد توجیه بشه

کسی مدعی نیست که زن نباید در این مورد ناراحت بشه.
خب طبیعیه که زن در هر دوره و زمانی، حتی در صدر اسلام نیز نسبت به این مسئله جبهه گیری داشته است.
این مسئله حتی در بین برخی زنان پیامبر نیز وجود داشته است که در آیات قران کریم نیز منعکس شده است.
بحث در این است که این جبهه گرفتن نباید موجب انکار این حکم و ظالمانه دانستن آن بشود.
اینکه من از روزه در گرمای 50 درجه اهواز گلایه داشته باشم و سختم باشد، که نه نشانه بی ایمانی من است و نه نشانه عدم محبت به خدا.
اگر من روزه گرفتن برایم سخت نباشد که تکلیف من اصلا فایده ای ندارد.
مثل این می ماند که یک نفر را از اهواز بیاورند و بگویند بیا در تبریز روزه بگیر.
خب این برایش روزه گرفتن سخت نیست.
مهم این است که در عین اینکه شخص ناراحت میشود ولی به خاطر خواست و اراده خداوند، رضایت داشته باشد.

در این مسئله هم، زن طبیعی است که حتی از فکر کردن شوهرش به این مسئله هم ناراحت میشه.
ولی این ربطی به این نداره که این میل، فطری است یا غریزی.

میخواهد مرد رو از این میل دور کنه و به نظرم اگه این باشه که خوبه که چرا آقایان از نارضایتی همسرشون باید ناراحت بشند

آقایان بر دو دسته اند.
یا به خاطر این ناراحت میشوند که ناراحتی همسر خود را به منزله انکار حکم خدا و تکفیر فرد مبینند.
یا به خاطر این است که میخواهند هرگونه اعتراضی را از خود دور کنند و در این کار راحت باشند.

آیا این یا خیر که فرمودید میتونه پاسخ دادن به یک میل ذاتی باشه؟

در ادامه توضیح دادم. شخص گاهی به خاطر خیرخواهی و حمایت از یک زن بی سرپرست این کار را میکند. گاهی اوقات به خاطر غیرت خودش که مثلا فامیلش به ازدواج دیگر در نیاید، گاهی به خاطر اینکه به ثوابی رسیده باشد و ....
فقط خدا میداند که انگیزه افراد از کارهایی که انجام میدهند چیست.

صدیق;945238 نوشت:
[=palatino linotype]
باسلام
چرا مرد هم حیا دارد ولی حیا داشتن هر یک با دیگری فرق میکند.
یک مرد نرمال، هیچگاه در حضور شخص دیگر(ولو همسر دیگرش) رابطه برقرار نمیکند.
یک پدر نرمال، هیچگاه در حضور فرزندش حاضر نمیشود با لباس کوتاه یا لباس زیر بچرخد
یک مرد نرمال، هیچگاه در بیرون از منزل حاضر نمیشود با زیر پیراهن حاضر شود.
و....

مسئله حیا یک چیز است و مصادیق آن، چیزی دیگر.

البته این نکته ای که بنده در مورد فرمایش استاد مطهری بیان کردم، صرفا برای توجیه کلام ایشان بود وگرنه همانطور که میدانید در مورد فلسفه ممنوعیت چند شوهری، نکات دیگری نیز گفته شده است. مثل اینکه یک زن نمیتواند به چند مرد به صورت همزمان تکیه داشته باشد و رابطه عاطفی واقعی برقرار کند.

حیا هم امری روحانی است و هم امری مختص به انسان که در حیوانات دیگر نیز نیست.
اما اینکه مصادیق و ظهور و بروزش نیز یکسان باشد، خیر اینطور نیست. برخی موارد مصادیقش یکسان است و برخی مواقع نیست.

بسیار ممنونم

خب استاد گرامی

اگه یه مرد وزن هر دو به یه میزان حیا رو در

وجودشون پرورش داده باشن چی ؟باز میزان حیا

در وجودشون فرق داره یا نه ؟

صدیق;945239 نوشت:
مهم این است که در عین اینکه شخص ناراحت میشود ولی به خاطر خواست و اراده خداوند، رضایت داشته باشد.

خب حرف بنده هم سر اینه اگه سختی هست چرا از مرد خواسته نشده که از پاسخ ندادن به این غریزه ناراحت نشود

ولی از زن خواسته شده که با این موضوع در مواردی که ضروری است کنار بیاید

حتی اگر برای هر دو رضایت خدا باشد

صدیق;945239 نوشت:
اگر من روزه گرفتن برایم سخت نباشد که تکلیف من اصلا فایده ای ندارد.

ایا اینجا پاسخ دادن به این نیاز غریزی سختی فقط برای زن است یا برای مرد هم سختی دارد

چون اگر برای مرد رسیدن به خواسته و رضایت مندی باشد

برای زن فقط سختی خواهد داشت حتی اگر برای رضایت خدا باشه

همان طور که در روزه این گرسنه و تشنه ... ماندن مطمئنا برای فرد منافع مادی و معنوی هم داره

آیا در این مورد هم میشه برای زن این گونه باشه؟

[=palatino linotype]

همای رحمت;945240 نوشت:
اگه یه مرد وزن هر دو به یه میزان حیا رو در

باسلام
نوع نشان دادن حیا در اینها با هم فرق دارد.
ربطی هم به دین ندارد.
شما در نقاشی های عصر حجر و غار نشینی هم میبینید که حیا زن و مرد به یک صورت نقاشی نشده است.
حتی در قبایل وحشی نیز اصل وجود حیا در بین زن و مرد و تفاوت بین مصداق اینها را مبینید.

همای رحمت;945240 نوشت:
وجودشون پرورش داده باشن چی ؟باز میزان حیا

مشخصه که یک میل فطری تحت شرایط مختلفی میتواند دچار شدت و ضعفهایی بشود و حتی گاهی کاملا کنار گذاشته بشه.

[=palatino linotype]

اللیل والنهار;945241 نوشت:
خب حرف بنده هم سر اینه اگه سختی هست چرا از مرد خواسته نشده که از پاسخ ندادن به این غریزه ناراحت نشود

ولی از زن خواسته شده که با این موضوع در مواردی که ضروری است کنار بیاید

حتی اگر برای هر دو رضایت خدا باشد

تکلیف یعنی همین.
اگر برای انسان سخت نبود که بهش تکلیف نمیگفتن.
زنگ تفریح بود.

اللیل والنهار;945241 نوشت:
همان طور که در روزه این گرسنه و تشنه ... ماندن مطمئنا برای فرد منافع مادی و معنوی هم داره

آیا در این مورد هم میشه برای زن این گونه باشه؟

منفعت معنوی که قطعا داره(البته به شرط اینکه قصدش از صبر، اطاعت از خداوند باشه نه قصد دیگری)
منفعت دنیوی و مادی هم برای نوع زنان دارد. چون اگر زمانی همین زن بدون سرپرست شد، وجود چنین قانونی و مذموم نبودنش، باعث میشه خودش هم سرپرست پیدا کنه.

صدیق;945249 نوشت:
تکلیف یعنی همین.

با سلام

از نظر شما نياز به چند همسري براي مرد غريزي است مانند نياز به آب براي رفع تشنگي؟
آيا تمام مردان به خوديه خود و بدون در نظر گرفتن شرايط فعلي جامعه، به چند هسري تمايل دارند؟

صدیق;945248 نوشت:
[=palatino linotype]
باسلام
نوع نشان دادن حیا در اینها با هم فرق دارد.
ربطی هم به دین ندارد.
شما در نقاشی های عصر حجر و غار نشینی هم میبینید که حیا زن و مرد به یک صورت نقاشی نشده است.
حتی در قبایل وحشی نیز اصل وجود حیا در بین زن و مرد و تفاوت بین مصداق اینها را مبینید.

مشخصه که یک میل فطری تحت شرایط مختلفی میتواند دچار شدت و ضعفهایی بشود و حتی گاهی کاملا کنار گذاشته بشه.

با سلام وعرض ادب وتشکر

استاد گرامی نتیجه ای که گرفتم از این مبحث

اینه که وجود حیاء در زن و مرد متفاوته ولی نمیدونم

این فقط برمیگرده به نوع فیزیک وجسممون یا به

روح وروانمون هم ؟

اگه شامل روح وروان هم میشه (البته طبق فرمایش شما اگه به جسم

برگرده خب مبشه همون غریزه )لطفا با مثال توجیح

بفرمایید وچرا یا چگونه؟

ممنون میشم .

[=microsoft sans serif]

کهف الحصین;945274 نوشت:
از نظر شما نياز به چند همسري براي مرد غريزي است مانند نياز به آب براي رفع تشنگي؟

باسلام
میل به ارضای نیازهای روحی و جسمی از جمله نیاز جنسی و محبت کردن و محبوب شدن نیازی غریزی است.
نه میل به چند همسری.

یک مرتبه دیگر تکرار میکنم
میل به ارضای نیاز جنسی یک میل غریزی است.
این میل هم به خودی خود، هیچ حد یقفی ندارد.
اتفاقا سفارشها و تاکیدات ادیان به خودمراقبتی و خود کنترلی به همین جهت است که انسان برای ارضای نیازهای خود، میخواهد ازاد آزاد باشد. نمیخواهد هیچ محدودیتی داشته باشد.
حال اگر با یک همسر این میل ارضا شد که هیچ وگرنه به همسران دائم و موقت دیگر یا به موارد حرام دیگر روی می آورد.

[=palatino linotype]

همای رحمت;945301 نوشت:
این فقط برمیگرده به نوع فیزیک وجسممون یا به

روح وروانمون هم ؟

حداقل میدانیم که به خاطر تفاوتهای جسمی که هست.
مثلا از همان ابتدا مردان و زنان خودشان متوجه شده اند که چه قسمتهایی از بدنشان را باید بپوشانند.
به همین جهت از همان ابتدا سعی داشته اند با استفاده از مواد طبیعی در طبیعت مانند برگ این کار را انجام بدهند و کم کم با اختراع لباس این کار را سامان بیشتری دادند.

تفاوتهای روانی نیز ممکن است تاثیر داشته باشد. هرچند نمیتوان این مسئله را به عنوان یک امر موثر در یک امر غریزی اثبات یا ابطال کرد.

صدیق;945370 نوشت:
[=microsoft sans serif]
باسلام
میل به ارضای نیازهای روحی و جسمی از جمله نیاز جنسی و محبت کردن و محبوب شدن نیازی غریزی است.
نه میل به چند همسری.

یک مرتبه دیگر تکرار میکنم
میل به ارضای نیاز جنسی یک میل غریزی است.
این میل هم به خودی خود، هیچ حد یقفی ندارد.
اتفاقا سفارشها و تاکیدات ادیان به خودمراقبتی و خود کنترلی به همین جهت است که انسان برای ارضای نیازهای خود، میخواهد ازاد آزاد باشد. نمیخواهد هیچ محدودیتی داشته باشد.
حال اگر با یک همسر این میل ارضا شد که هیچ وگرنه به همسران دائم و موقت دیگر یا به موارد حرام دیگر روی می آورد.

با سلام و عرض ادب

استاد گرامی چرا یه مرد هم در این صورت

نباید به فکر طلاق نباشه ?!

چرا باید به فکر ازدواج موقت یا مجد بيفته?

به نظرم یه یه عامل ناشناخته دیگه ميبايد

وجود داشته باشه یا مردا دارن در حق

خانمها ظلم میکنن .خانمها اصلا به فکر چند همسری در هیچ شرایطی نميفتن .

دیگه نهایت طلاق .

حیا هم عامل اصلی نمیتونه باشه چون در

نهاد هردو جنس وجود داره .

صرف غریزه جنسی هم فکر نمیکنم حد یقفی نداشته باشه

چرا که خانمها اینطور ی نیستن .

همای رحمت;945385 نوشت:
استاد گرامی چرا یه مرد هم در این صورت

نباید به فکر طلاق نباشه ?!

با سلام
شما بفرماييد چرا بايد به فكر طلاق باشند؟

کهف الحصین;945723 نوشت:
با سلام
شما بفرماييد چرا بايد به فكر طلاق باشند؟

با سلام وعرض ادب

خب معلومه .واسه اینکه حتما یه عیب وایرادی در این

خانم دیده یا (ممکنه ایراد از خود آقا باشه .فرقی نمیکنه

در هر صورت )این خانم زن اید ه آل این آقا نیست

که به فکر ازدواج مجدد افتاده .

لطفا نگید که اینطور نیست مطمئن باشید نود ونه در صد

مردا به این به فکر ازدواج مجدد میفتن .

که به نظر من همون طلاق بهترین راه هست .

همای رحمت;946354 نوشت:

خب معلومه .واسه اینکه حتما یه عیب وایرادی در این

خانم دیده یا (ممکنه ایراد از خود آقا باشه .فرقی نمیکنه

در هر صورت )این خانم زن اید ه آل این آقا نیست

که به فکر ازدواج مجدد افتاده .

لطفا نگید که اینطور نیست مطمئن باشید نود ونه در صد

مردا به این به فکر ازدواج مجدد میفتن .

که به نظر من همون طلاق بهترین راه هست .

تاپيك قبلي كه در مورد در مورد زنان بهشتي بود به همين ايجاد شد كه ثابت شود اين قضيه منتفيست
و ثابت شد كه يك زن بهشتي هم در اوج كمال، باز ممكن است هووهاي ديگري داشته باشد
پس لزوما اينگونه نيست كه هر كس ازدواج دوم كرد به اين معنا باشد كه همسر اول ايرادي دارد يا از چشمش افتاده...
اينجا هم مي توانيد نظر استاد صديق را جويا شويد شايد كمكي به حل اين مسئله كنند
موفق باشيد

کهف الحصین;946390 نوشت:
تاپيك قبلي كه در مورد در مورد زنان بهشتي بود به همين ايجاد شد كه ثابت شود اين قضيه منتفيست
و ثابت شد كه يك زن بهشتي هم در اوج كمال، باز ممكن است هووهاي ديگري داشته باشد
پس لزوما اينگونه نيست كه هر كس ازدواج دوم كرد به اين معنا باشد كه همسر اول ايرادي دارد يا از چشمش افتاده...
اينجا هم مي توانيد نظر استاد صديق را جويا شويد شايد كمكي به حل اين مسئله كنند
موفق باشيد

باسلام وعرض ادب

کارشناس محترم اون تاپیک .قاطعانه همچین نظری ندادند .فرمود احتمالا ......

ممکنه ِِِ...

نه نفی ش کرد ونه تایید

بنا براین واسه ی من که اثبات نشد .نمونش هم همین دنیای خودمون .

تو این دنیا که من همچین موردی ندیدم .

با سلام
كارشناس آن تاپيك استاد مسلم بودند

متن زير را هم از ايشان مطالعه بفرماييد :

[SPOILER]زن و مرد از نظر روحیات و روان با هم تفاوت جدی دارند، همان نکته ای که در پست اول هم به آن اشاره کردم، خانم ها حتی نمی توانند به تعدد همسر فکر کند، چون سنخ خواسته هایشان از همسر متفاوت است، شوهر را به درستی تکیه گاه خود در زندگی می بینند، تکیه گاه تعدد بردار نیست، زنانی که به فکر جدایی از همسر و ازدواج با مرد دیگری هستند چون مردشان مرد ایده الشان نیست، وگرنه اگر شوهرشان همان مرد مورد علاقه شان باشد قطعا خودشان از تعدد همسر ابا دارند.
اما نوع نگاه مرد تفاوت می کند، به همسرش به عنوان تکیه گاه نگاه نمی کند، که البته این تفاوت نگاه زن و شوهر حکیمانه است؛ لذا مرد در عین حال می تواند به چند همسر عشق بورزد، اما زن خیر.
این تفاوت نگرش و روان زن و مرد هست که موجب می شود شما از عشق یک مرد به چندین همسر تعجب کنید، و حق هم دارید چون برخی از حالات روحی روانی زن و مرد قابل تصور و تجسم برای طرف مقابل نیست.
[/SPOILER]

مطالب ديگري در آنجا وجود داشت كه احتمالابه آنها دقت نشده
اينكه كارشناس گفتند تمايل غالب آقايان به اين مسئله است و به همين دليل در بهشت به اين وعده داده شده است
قطعا اين مطالب نشان دهنده اين است كه چند همسري به معني كمبود داشتن همسر اول يا نارضايتي مرد از او نيست، بلكه يك ميل طبيعي است كه براي زن قابل درك نيست
اگر اشتباه نكنم كارشناس ديگري گفتند خانم ها براي درك اين مطلب مسئله چند فرزند داشتن را تصور كنند كه طبيعتا با آمدن فرزند دوم و سوم، محبت والدين به فرزند اول كم نمي شود

کهف الحصین;946453 نوشت:
با سلام
كارشناس آن تاپيك استاد مسلم بودند

متن زير را هم از ايشان مطالعه بفرماييد :

[SPOILER]زن و مرد از نظر روحیات و روان با هم تفاوت جدی دارند، همان نکته ای که در پست اول هم به آن اشاره کردم، خانم ها حتی نمی توانند به تعدد همسر فکر کند، چون سنخ خواسته هایشان از همسر متفاوت است، شوهر را به درستی تکیه گاه خود در زندگی می بینند، تکیه گاه تعدد بردار نیست، زنانی که به فکر جدایی از همسر و ازدواج با مرد دیگری هستند چون مردشان مرد ایده الشان نیست، وگرنه اگر شوهرشان همان مرد مورد علاقه شان باشد قطعا خودشان از تعدد همسر ابا دارند.
اما نوع نگاه مرد تفاوت می کند، به همسرش به عنوان تکیه گاه نگاه نمی کند، که البته این تفاوت نگاه زن و شوهر حکیمانه است؛ لذا مرد در عین حال می تواند به چند همسر عشق بورزد، اما زن خیر.
این تفاوت نگرش و روان زن و مرد هست که موجب می شود شما از عشق یک مرد به چندین همسر تعجب کنید، و حق هم دارید چون برخی از حالات روحی روانی زن و مرد قابل تصور و تجسم برای طرف مقابل نیست.
[/SPOILER]

مطالب ديگري در آنجا وجود داشت كه احتمالابه آنها دقت نشده
اينكه كارشناس گفتند تمايل غالب آقايان به اين مسئله است و به همين دليل در بهشت به اين وعده داده شده است
قطعا اين مطالب نشان دهنده اين است كه چند همسري به معني كمبود داشتن همسر اول يا نارضايتي مرد از او نيست، بلكه يك ميل طبيعي است كه براي زن قابل درك نيست
اگر اشتباه نكنم كارشناس ديگري گفتند خانم ها براي درك اين مطلب مسئله چند فرزند داشتن را تصور كنند كه طبيعتا با آمدن فرزند دوم و سوم، محبت والدين به فرزند اول كم نمي شود

این رو دیگه اگه استاد صدیق گرامی پاسخگو باشن

ممنون میشم .

استاد گرامی مگه غریزه با فطرت فرق نداره ؟

مگه فطرت زن ومرد یکی نیست؟

پس چطور هرموقع که بحث تعدد زوجات مرد پیش میاد

بیشتر علما(طباطبایی ره) این نظر شونه که تضادی با روحیه ی زن نداره

مگه زن ومرد روح وروانشون با هم فرق داره ؟

به نظرم فقط از لحاظ جسمی با هم فرق داریم .

لطفا اگه فرقی هست چطور میشه اثباتش کرد ؟

ضمنا چرا مخالفت زن میشه حسادت .مخالفت مرد میشه غیرت؟

شما فرمودید غیرت جزء فطرت محسوب نمیشه .پس

چطور علما ربطش میدن به ذات وفطرت ؟

به فرض میگن چند شوهری زن با ذاتشون ناسازگاره

ولی با ذات مرد تعدد زوجه سازگاره ؟!

والا من که گیج شدم .

[=palatino linotype]پرسش: اگر غریزه جزیی از فطرت محسوب نمیشه پس میشه گفت مرد ذاتا یا فطرتا میل به چند همسری نداره. و ازدواج متعدد صرفا برای ارضای غریزه جنسی است.

پاسخ:
[=palatino linotype]باتوجه به اینکه انتخاب همسر، امری است ناظر به ارضای میل جنسی، بنابراین، چند همسری یا تک همسری ربطی به فطرت و ذات انسان ندارد بلکه امری غریزی است.
پس هیچ یک امری فطری نیست.
[=palatino linotype]چند همسری، نه امری روحانی است و نه امری مختص به انسان.
پس امری فطری نیست.
بلکه امری غریزی است.
[=palatino linotype]اما اینکه در تمام موارد، قصد فرد از انجام این کار، براورده کردن میل غریزی اش باشد یا خیر، مسئله ای دیگر است.
درست مانند اینکه
رفع عطش میلی غریزی است و هر جانداری به دنبال رفع عطش خودش است.
اما گاهی اوقات، انسان از نوشیدن آب، مقاصد دیگری غیر از اینکه این میل دارد. مانند اینکه میخواهد مسابقه بدهد، میخواهد برای روز گرمی که می آید ذخیره داشته باشد، میخواهد با کسی لج کند و ....

از سوی دیگر، این بدان معنا نیست که چند همسری امری حیوانی است یا انسانی.

ولی به صورت موردی و در موقعیتهایی میتواند حالت مطلوب پیدا کند و در موقعیت خاص دیگر، مذموم شود.

موفق باشید.

موضوع قفل شده است