جمع بندی ورزش بانوان در محیط عمومی

تب‌های اولیه

101 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ورزش بانوان در محیط عمومی

سلام و عرض خسته نباشید
یه خانومِ محجبه میتونه در پارکِ عمومی با محارم خودش(پدر برادر) والیبال بازی کنه؟(از جهت اینکه در پارک عمومی هست سوال میپرسم)
دوچرخه سواری یه خانوم در یک پیست عمومی(مختلط) با حضور محارم چطور؟(با فرض کامل بودن حجاب)
دویدن در پارک عمومی به عنوان ورزش صبحگاهی چطور؟
مقلد رهبری هستم.
و اینکه اگه پاسخ منفی هست و اشکال داره،چرا؟
دلیل این حکم رو بفرمایید چون بنده برام غیرقابل هضمه که انقدر محدود باشم از وقتی محجبه شدم حتی از ورزش
مگه چه آسیبی داره ورزش با محارم در محیط های عمومی مثل پارک و یا جنگل با حجاب کامل؟
پیشاپیش سپاس از پاسخ و وقتی که میذارید
یاعلی مدد

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد شفا و استاد حنیف

یا علے;943145 نوشت:
سلام و عرض خسته نباشید
یه خانومِ محجبه میتونه در پارکِ عمومی با محارم خودش(پدر برادر) والیبال بازی کنه؟(از جهت اینکه در پارک عمومی هست سوال میپرسم)
دوچرخه سواری یه خانوم در یک پیست عمومی(مختلط) با حضور محارم چطور؟(با فرض کامل بودن حجاب)
مقلد رهبری هستم.
دلیل این حکم رو بفرمایید چون بنده برام غیرقابل هضمه که انقدر محدود باشم از وقتی محجبه شدم حتی از ورزش
مگه چه آسیبی داره ورزش با محارم در محیط های عمومی مثل پارک و یا جنگل با حجاب کامل؟
یاعلی مدد

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

ورزش کردن با محارم اشکالی ندارد ،اما در فضای عمومی اگر مفسده داشته باشد جایز نیست وحرام است.

و در غالب موارد دارای مفسده است، مثلا شما در بازی والبیال تصور بفرمایید؛ اینکه خانمی در مقابل نامحرم ها در فضاهای عمومی بالاو پایین بپردو پسران یا مردان جوان اورا ببنند مفسده ندارد؟ این مساله است که در این موارد فرمودند جایز نیست چون دارای مفسده است.
بله اگر جایی باشد که کسی نیست، اشکال ندارد.

مرسی از پاسخ
شما درباره والیبال و دوچرخه گفتید
مفسده اش رو هم درک کردم! اما خب من والیبال بازی میکردم چون تور نبود تو پارک بالا پایین نمیپردم فقط برای ساعد شاید گاها خم بشم
خب اینم حتما مفسده داره دیگه!
دوچرخه هم حتما رکاب میزنم مفسده داره!
ایا دویدن هم ایراد داره؟ دویدن آروم که دیگه نه پرش داره نه چیزی
تشخیص مفسده دویدن به عهده خود مکلف هستش؟

آره این جمله کارشناس : غالب موارد دارای مفسده است. خیلی جاها مثل تایپیک بغلی که در مورد ماهواره بود صدق میکنه.

خانومها صاف صاف تو پارک یا خیابون دارن راه میرن خیلی مردان حتی پیرمردها چار چشمی دارن نگاهشون میکنن.

حالا اگه خانومها هم بیان بالا و پایین بپرن یا حرکات ورزشی بکنن دیگه چی میشه.

[="Teal"]چرا در محیط های ورزشی ای که برای استفاده خانمها ساخته شده و یا پارک های مخصوص بانوان ورزش نمیکنید؟!!
فرقی نمیکنه تند یا کند، با وسایل بازی یا بدون اونها،
در هرحالتی به هرحال جنب و جوش رو دارین و وجود محارم ممکنه جلوی مزاحمتها رو بگیره ولی قطعا جلوی نگاهها رو نمیتونه بگیره!!![/]

سلام

پيرمردش را اطلاع دارم ورزش صبحگاهي مي رود بعد مي آيد از حركات و ظاهر و تيپ خانم ها با يك ذوق و شوق خاصي تعريف مي كند... تو خود حديث مفصل بخوان...
ضمن اينكه اكثر حركات ( خم شدن ، دست بالا بردن ، دويدن و ... ) باعث مي شود لباس به شخص بچسبد و بدن نما شود، هر چند لباس گشاد باشد

مرسی از راهنمایی استاد و برادران و خواهر بزرگوار@};-
طبق نظر مرجعم برخورد میکنم
ارزش خدا بالاتر ازورزش تو عمومِ
باشگاه فعلا وقت ندارم ترگل جان بعدشم حس خفگی بهم دست میده ورزش کردن تو باشگاه
هوای آزاد دوس دارم!
از همین هواها بگذریم به جاهای خوبی میرسیم...
بعد اینکه درسته این تاپیک جاش نیست اینا رو بگم اما میگم
من محجبه ام ولی هرجا میرم نگاها هست چه با محارم چه بی محارم حتی راه رفتن ساده هم نگاه میکنن به آدم!
دیگه اونا مشکل از خودشون چشمشون هرزه
چون هیچ ایرادی به حجابم وارد نیست!
دویدن هم از خیرش گذشتم به این نمی ارزه تو قیامت بگن باعث تحریک کسی شدی
ولی دیگه پیاده روی ایراد نداره!هیچ جوره قبول نمیکنم صبح ها نرم پیاده روی
یاعلی

[="Teal"]

یا علے;943518 نوشت:
مرسی از راهنمایی استاد و برادران و خواهر بزرگوار@};-
طبق نظر مرجعم برخورد میکنم
باشگاه فعلا وقت ندارم ترگل جان بعدشم حس خفگی بهم دست میده ورزش کردن تو باشگاه
هوای آزاد دوس دارم!
از همین هواها بگذریم به جاهای خوبی میرسیم...
بعد اینکه درسته این تاپیک جاش نیست اینا رو بگم اما میگم
من محجبه ام ولی هرجا میرم نگاها هست چه با محارم چه بی محارم حتی راه رفتن ساده هم نگاه میکنن به آدم!
دیگه اونا مشکل از خودشون چشمشون هرزه
چون هیچ ایرادی به حجابم وارد نیست!
دویدن هم از خیرش گذشتم به این نمی ارزه تو قیامت بگن باعث تحریک کسی شدی
ولی دیگه پیاده روی ایراد نداره!هیچ جوره قبول نمیکنم صبح ها نرم پیاده روی
خدایا کمک کن توان بده در برابر گذشتم وایستم محکم
یاعلی

یاعلی عزیز
اصلا منظورم باشگاه و فضای بسته نبود
پارک بانوان فضای جالب و خیلی ازادیه که حتما توی شهر شمام لااقل یکیش هس
غیر از اون فضاهایی که حصار دارن و در عین حال باز هستن دقیقا نمیدونم اسمش چیه (شبیه زمین بازی ای که دورش فقط دیوار کشیدن و مخصوص بانوانه)
بله درسته نگاهها همیشه هست ولی خودمون میتونیم انتخاب کنیم کسی با نگاه کردن به گناه بیفته و ما مقصر باشیم یا خیر[/]

ترگل;943467 نوشت:
[="Teal"]چرا در محیط های ورزشی ای که برای استفاده خانمها ساخته شده و یا پارک های مخصوص بانوان ورزش نمیکنید؟!!
فرقی نمیکنه تند یا کند، با وسایل بازی یا بدون اونها،
در هرحالتی به هرحال جنب و جوش رو دارین و وجود محارم ممکنه جلوی مزاحمتها رو بگیره ولی قطعا جلوی نگاهها رو نمیتونه بگیره!!![/]
جواب رو در خصوصی ارسال کردم خانومی

سلام
خوب در هر جایی مراقبت و تقوا لارم است .

صرف با محارم بودن

مانع نگاه کردن و دید زدن نامحرم نخواهد شد .

چه ضرورتی است
یک خانمی والیبال و یا فوتبال و دو چرخه سواری در محیط ههای عمومی نماید

هم امنیت خودش را در خطر می اندازد

و هم باعث ب گناه افتادن عده ای خواهد شد

یعنی اجباری است ؟

اجباری نیست
شما شخصی رو تصور کنید که 18 سال از خردسالی با این عادات زندگی کرده
خب یه شبه ترک کردن این ورزشا برای من سخته که هروز انجامشون میدام قبلا
ولی خب حرومِ خدا حرومه ومنی که ادعای مسلمونی دارم باید ترک کنم و حتما اینکارو میکنم!
یاعلی

یا علے;943567 نوشت:
اجباری نیست
شما شخصی رو تصور کنید که 18 سال از خردسالی با این عادات زندگی کرده
خب یه شبه ترک کردن این ورزشا برای من سخته که هروز انجامشون میدام قبلا
ولی خب حرومِ خدا حرومه ومنی که ادعای مسلمونی دارم باید ترک کنم و حتما اینکارو میکنم!
یاعلی

عرض سلام و ادب خدمت شما خواهر گرامی

صرفنظر از سوال و جوابی که داشتید؛ این نوع برخورد شما با احکام الهی و روحیه تسلیم و بندگی در برابر پروردگار آنقدر زیبا بود که حیفم آمد فقط با زدن یک صلوات، بگذرم.

بسیار عالی بود.
احسنت بر شما

اصل اسلام و ایمان یعنی همین یک جمله. "تسلیم بودن در برابر پروردگار"

اگر کسی صرفا همین یک مسئله را درک کند، به اسلام و ایمان حقیقی دست پیدا کرده.
وقتی ما باور کردیم که خداوند حکیم است و اسلام شریعتی ست که این خدای حکیم برای سعادت ما نازل کرده، پس جائی برای چون و چرا باقی نمی ماند.

تکلیف ما فقط عبودیت است و تسلیم؛ چون همین تسلیم است که انسان را به کمال می رساند، و نه صرف عمل.

این یعنی اسلام حقیقی.

امیرالمومنین على عليه السلام می فرمایند:

أَلْإِسْلَامُ هُوَ التَّسْلِیمُ؛ اسلام، تسلیم بودن ]در برابر پروردگار[ است. (بحارالانوار، ج 68، ص 309، باب 35، روايت 1)

امیدوارم و دعا می کنم که خداوند همه ما را در لحظات دشوار تصمیم گیری بین رضای نفس و رضای خدا، به همین اندازه تسلیم و راضی به رضای خود گرداند.

همواره موفق و پیروز باشید.

یا علے;943429 نوشت:
مرسی از پاسخ
شما درباره والیبال و دوچرخه گفتید
مفسده اش رو هم درک کردم! اما خب من والیبال بازی میکردم چون تور نبود تو پارک بالا پایین نمیپردم فقط برای ساعد شاید گاها خم بشم
خب اینم حتما مفسده داره دیگه!
دوچرخه هم حتما رکاب میزنم مفسده داره!
ایا دویدن هم ایراد داره؟ دویدن آروم که دیگه نه پرش داره نه چیزی
تشخیص مفسده دویدن به عهده خود مکلف هستش؟

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

تشخیص مفسده بر عهده مکلفین است.

شفا;943876 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

تشخیص مفسده بر عهده مکلفین است.

سلام يه سوال از كارشناس محترم ؛ اگه تشخيص ضعيف بود تكليف چيه ؟؟

sepehr1361;943905 نوشت:
سلام يه سوال از كارشناس محترم ؛ اگه تشخيص ضعيف بود تكليف چيه ؟؟

سلام علیکم

در این خصوص می توایند به عرف متدی مراجعه کنید و از چند نفر متدین در این خصوص سوال بفرمایید.
و حتی اگر مشتبه شد، یعنی معلوم نشد مفسده دارد یا نه ؛ در این صورت اشکالی ندارد.

باسمه تعالی
سلام علیکم

خواهر گرامی؛ حقیر البته متأهل و شاید جای پدر شما باشم از لحاظ سنی؛
سوء تفاهم نشود.

اما بدانید اگر فرموده اند در محیط عمومی ورزش نکنید؛ و ....
به جهت احترام به شماست.

شما خانم هستید؛ ارزشمند هستید؛ اسلام خواسته ارزش شما را ارج نهد و ....... .

و البته در خصوص کلام خواهر گرامی که فرمودند در محیط های زنانه؛ فقط یک هشدار کلی عرض می کنم و آن این که به این گونه محیط ها زیاد اعتماد نکنید؛ چه بسا دوربین شخصی کسی در حال فیلم برداری است و شما هم در فیلم او ثبت شوید؛ (به خصوص با جوزدگی عجیب ما ایرانی ها)؛ چه بسا آقایی در محیط هست و شما او را نمی بینید اما او شما را می بیند؛ و ....... .

این مواردی که عرض شد شبیه به بعضی از این ها را خانم حقیر به همراه دخترانم شرکت کرده اند و گفته اند ....... . خیالی نیست.

و عرض آخر این که یک گام به عقب برگردیم، یک لایه ققبل تر؛ اگر درست شود خیلی از این دغدغه ها و سوالات اصلا پیش نمی آید؛
واقعا خدا از زن خوب چه خواسته؟
آیا از زن مثل مرد توقع دارد؟
آیا ورزش عمومی و قهرمانی برای زن ارزش است؟

روی این ها تأمل بفرمایید با نگاه دینی.

و البته منظورم مخالفت با تفریح حلال و سلامت بدن نیست.

سپاس از راهنمایی همه کاربرا@};-
یاعلی

سلام
خواهشاً صحبت من را سوژه نكنيد براي بحث هاي چالشي!
حكمي كه براي بانوان محترمه بيان شد مشخص است و دين هم محتاج كلام امثال من نيست

اما كاش كمي هم فرهنگ مردها را بالا مي برديم
فرض كنيد خانمي مي خواهد طبق نظر مراجع توي پارك ورزش و شادي كند. يعني نه بالا و پايين بپرد نه جيغ و داد كند ، نه......
آمده توي پارك با خانواده اش ساعتي را به خوشي سر كند. آن هم در اين روزگاري كه دل خوش براي كسي سراغ ندارم!

حالا مردها منتظرند (حتي بعضي از ديگر خانمها!) كه ببينند چه موقع يك ذره مانتوي اين خانم بالا مي رود يا كمي مي خندد
تا با به سخره گرفتن حياي او و زير سوال بردن عفتش ، انشاالله تعالي باطن پر از خورده شيشهء خود را تطهير كنند
و همين باعث ميشود كه احتمال مفسده پيش بيايد و زن هم بايد كلاً قيد همين مقدار شادي را هم بزند

واقعاً مانده ام زنها بايد ديگر چه كنند؟
حجابش كامل باشد ، حجم بدنش پيدا نباشد ، آرايش نكند ، نخندد ، كار نكند ، ورزش نكند ، شادي نكند......

حرفم اين نيست كه تمام اين محدوديت ها اشتباه است
احكام بانوان لازم است و بايد هم باشد ، من خودم مرد هستم و مي دانم بي حجابي زن چه بر سر مرد مياورد
اما به عنوان يك مرد بايد اينقدر انصاف داشته باشم كه به خودم بگويم:

آخه مرد! انتظار داري زن به نگاه تو احترام بگذارد و حجابش را كنترل كند
به مدير بودن تو احترام بگذارد و بپذيرد كه اولويت شغلي با تو باشد
بخاطر بي تربيتي برخي همجنسان تو! در چهارچوب خاصي از خانه بيرون بيايد
تو موهايت را آرايش ميكني ، خط ريش ميگيري ، ادكلن ميزني ، اما انتظار داري او بدون هيچ عطر و آرايشي بيرون بيايد كه تو تحريك نشوي
و...........

خب بي انصاف!! ديگر وقتي مي بيني خانمي دارد توي پارك با خانواده اش بازي و شادي ميكند ، خبر مرگت چند متر برو آن طرف تر پاتوق بينداز!!
اِلا و بلا بايد بيايي نزديك آن خانواده تا زن مجبور بشود باز هم در حفظ حريم اسلام پيشقدم بشود؟!
اصلاً دارد بالا و پايين ميپرد (توي پارك اما يك گوشه مناسب)
خب چشمت را كنترل كن و جاي ديگري را نگاه كن
چه اصراري داري آنجا را نگاه كني؟!
والا با اي نوناشون happy

Reza-D;944314 نوشت:
سلام

فرض كنيد خانمي مي خواهد طبق نظر مراجع توي پارك ورزش و شادي كند. يعني نه بالا و پايين بپرد نه جيغ و داد كند ، نه......
آمده توي پارك با خانواده اش ساعتي را به خوشي سر كند. آن هم در اين روزگاري كه دل خوش براي كسي سراغ ندارم!

حالا مردها منتظرند (حتي بعضي از ديگر خانمها!) كه ببينند چه موقع يك ذره مانتوي اين خانم بالا مي رود يا كمي مي خندد
تا با به سخره گرفتن حياي او و زير سوال بردن عفتش ، انشاالله تعالي باطن پر از خورده شيشهء خود را تطهير كنند
و همين باعث ميشود كه احتمال مفسده پيش بيايد و زن هم بايد كلاً قيد همين مقدار شادي را هم بزند

حجابش كامل باشد ، حجم بدنش پيدا نباشد ، آرايش نكند ، نخندد ، كار نكند ، ورزش نكند ، شادي نكند......

احكام بانوان لازم است و بايد هم باشد ، من خودم مرد هستم و مي دانم بي حجابي زن چه بر سر مرد مياورد

تو موهايت را آرايش ميكني ، خط ريش ميگيري ، ادكلن ميزني ، اما انتظار داري او بدون هيچ عطر و آرايشي بيرون بيايد كه تو تحريك نشوي
و...........

خب بي انصاف!! ديگر وقتي مي بيني خانمي دارد توي پارك با خانواده اش بازي و شادي ميكند ، خبر مرگت چند متر برو آن طرف تر پاتوق بينداز!!
اِلا و بلا بايد بيايي نزديك آن خانواده تا زن مجبور بشود باز هم در حفظ حريم اسلام پيشقدم بشود؟!
والا با اي نوناشون happy

حرفاتون کامل بود
در جواب چیزی ندارم که بگم...

Reza-D;944314 نوشت:
سلام

و...........

والا با اي نوناشون happy

سلام.
کامل حق با شماست.
وظایف اسلامی همیشه دو طرفه هست.
مثلا از یه به بچه میگه اگر پدرت بد بخورد کرد حق نداری اوف بگی. از اون طرف به پدر میگه باید با خانواده ات خوب برخورد کنی.

اینجا هم همینطور هر دو طرف باید وظیفشونو عمل نکنن منِ پسر نمیتونم بگم 4 چشمی زل میزنم بهت تو چادرتو ببند آلوده نشم! هر دو طرف باید انجام وظیفه کنند. عمل نکردن یکی از طرفین به وظیفه هم اجازه ی بی مسئولیتی به طرف قابل نیست...

خدارا خدارا;944319 نوشت:
سلام.
کامل حق با شماست.
وظایف اسلامی همیشه دو طرفه هست.
مثلا از یه به بچه میگه اگر پدرت بد بخورد کرد حق نداری اوف بگی. از اون طرف به پدر میگه باید با خانواده ات خوب برخورد کنی.

اینجا هم همینطور هر دو طرف باید وظیفشونو عمل نکنن منِ پسر نمیتونم بگم 4 چشمی زل میزنم بهت تو چادرتو ببند آلوده نشم! هر دو طرف باید انجام وظیفه کنند. عمل نکردن یکی از طرفین به وظیفه هم اجازه ی بی مسئولیتی به طرف قابل نیست...

سلام

با اين مطلب موافقم كه وظايف دو طرفه است
فقط در مورد حجاب يك نكته اي وجود دارد

اگر نگاه مرد را دزدي و جسم زن را وسيله مورد سرقت در نظر بگيريم
شخصي كه احتمال دزدي از او وجود دارد طبيعتا بايد خيلي مراقب مالش باشد
(منكر فرهنگ سازي براي حفظ نگاه آقاين نيستم)
اما اين انتظار كه هيچوقت دزدي در جامعه نباشد محال است تحقق پيدا كند، پس چاره اي نيست جز اينكه شخص مالش را سفت بچسبد
در مورد حجاب هم همينطور، غير ممكن است همه رعايت كنند، پس چاره اي نيست جز اينكه زن عفتش را بچسبد
شخصي كه مالش برايش اهميت دارد حتي اگر بداند 99 درصد افراد جامعه دزد نيستند، بخاطر آن 1 درصد باقيمانده حتما درب خانه يا اتومبيلش را چند قفل مي زند

آيا اهميت مال بيشتر از عفت و آبروي زن است ؟

[="Arial Narrow"]

Reza-D;944314 نوشت:
سلام

و...........

والا با اي نوناشون happy

عالی بود
ممنونم برادر عزیز @};-

یا علے;943145 نوشت:
سلام و عرض خسته نباشید
مقلد رهبری هستم.
یاعلی مدد

البته احترام شما برای دستورات خداوند و فتاوای نمایندگان خدا روی زمین قابل مناقشه نیست ، ولی مطالعه تاریخ معاصر می تواند پشت پرده خیلی از این « حرام ها » و « مفسده دار ها » را آشکار کند ،

روزگاری داشتن شناسنامه هم کار حرام و مفسده داری بود ، ای چه بسا برای یک «مرد» (!) ننگ هم به حساب می آمد که بگذارد اسم زن و دخترش را کسی بداند ، هیچ ، ثبت هم بشود .. وامصیبتا !

حتی مدرسه رفتن زنان هم روزی مسئله بود ، نمیدانم ولی بعید نیست آن موقع هم برای متقاعد کردن «مردان»(!) جماعتی پیدا می شدند که بگویند یعنی خواهر مادر خودت هم باشد می گذاری مدرسه برود ؟!

اگر لیست بگیریم شاید یک کتاب قطور از چیزهایی که در تاریخ معاصر ایران حرام قطعی بوده و امروزه عادی و «حلال» و بلکه «واجب» شده اند در بیاید .. از این رو بهتر است به این حرام های موقت زیاد توجه کنید ، روزی می رسد که خاطره حرام بودنشان خنده دار خواهد بود ...

dahim-darni;944428 نوشت:
البته احترام شما برای دستورات خداوند و فتاوای نمایندگان خدا روی زمین قابل مناقشه نیست ، ولی مطالعه تاریخ معاصر می تواند پشت پرده خیلی از این « حرام ها » و « مفسده دار ها » را آشکار کند ،

روزگاری داشتن شناسنامه هم کار حرام و مفسده داری بود ، ای چه بسا برای یک «مرد» (!) ننگ هم به حساب می آمد که بگذارد اسم زن و دخترش را کسی بداند ، هیچ ، ثبت هم بشود .. وامصیبتا !

حتی مدرسه رفتن زنان هم روزی مسئله بود ، نمیدانم ولی بعید نیست آن موقع هم برای متقاعد کردن «مردان»(!) جماعتی پیدا می شدند که بگویند یعنی خواهر مادر خودت هم باشد می گذاری مدرسه برود ؟!

اگر لیست بگیریم شاید یک کتاب قطور از چیزهایی که در تاریخ معاصر ایران حرام قطعی بوده و امروزه عادی و «حلال» و بلکه «واجب» شده اند در بیاید .. از این رو بهتر است به این حرام های موقت زیاد توجه کنید ، روزی می رسد که خاطره حرام بودنشان خنده دار خواهد بود ...

سلام
با کلیت حرف شما موافقم و البته موضوعی است که خیلی باید درموردش فکر کنیم (که متاسفانه فکر نمی کنیم!)
اما یک مسئله را هم در نظر بگیرید که بسیار مهم است و آن اجرای سنت ها با عنوان دین است
خیلی از مسائلی که به نام دین به قول شما حرام و حلال اعلام میشود اصلاً حرف دین نبوده و نیست

البته این خلط شدن تنها مربوط به دین اسلام یا حتی بطور کلی مربوط به دین نیست. حتماً خود شما هم نمونه هایی را می شناسید
مثلاً یک موضوعی در میان یک قوم باب میشود و بعدها به عنوان روش آن قوم شمرده میشود در حالی که چنین نبوده

بدتر آنکه همین امروز هم خیلی ها هستند که یک سری آداب و رسوم قومی و قبیله ای یا سنت های خانوادگی یا حتی عقاید شخصی دارند
اما خیال میکنند که اینها حرف دین است اما نیست. از جمله خیلی از همان حرام ها و مفسده های من درآوردی که شما اشاره کردید
و دقیقاً بیشترین آسیب را به دین همین افراد می زنند

ترگل;943467 نوشت:
چرا در محیط های ورزشی ای که برای استفاده خانمها ساخته شده و یا پارک های مخصوص بانوان ورزش نمیکنید؟!!

باسلام بنده دقیقا با این نظر شما موافق هستم

به نظر بنده میشه به اینجور موضوعات فکر کرد به جای اینکه چرا آقایون نگاه میکنند و....

تو شهر ما هم دوتا از این پارکها هست

خیلی هم استقبال میشه

خانم ها کلا مو باز هستند و میتونند ورزش کنند دوچرخه سواری بازی کنند امکانات ورزشی

داخلش سالن اجتماعات داره برای برنامه هایی که دارند سخنرانی مشاوره و... از این جور چیزا

باسلام

عنوان تایپک ورزش بانوان در محیط عمومی

یا علے;943518 نوشت:

@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-

ولی خدا سخت نگرفته تسلیم شدن که از سر اجبار باشه به نظر من درست نیست.

نمیدونم چرا از این پست همچین برداشتی کردم

منتظر;944252 نوشت:
شما خانم هستید؛ ارزشمند هستید؛ اسلام خواسته ارزش شما را ارج نهد و ....... .

و البته در خصوص کلام خواهر گرامی که فرمودند در محیط های زنانه؛ فقط یک هشدار کلی عرض می کنم و آن این که به این گونه محیط ها زیاد اعتماد نکنید؛ چه بسا دوربین شخصی کسی در حال فیلم برداری است و شما هم در فیلم او ثبت شوید؛ (به خصوص با جوزدگی عجیب ما ایرانی ها)؛ چه بسا آقایی در محیط هست و شما او را نمی بینید اما او شما را می بیند؛ و ....... .

این پارکها یله و رها نیست

انتظامات خانم دارد و اینکه اکثر خانم ها خودشون حواسشون جمع است البته اونی که براش اینجور مسائل مهمه اونی که براش مهم نیست براش فضای اختصاصی و غیر معنی نداره

اگه بخواهیم با این دید نگاه کنیم که حتی فضاهای سر پوشیده هم این احتمال هست

با این شرایطی که داریم فضاهای کوچیک در خانه تحرکی ندارند نه نورگیر هست نه چیزی 24 ساعت یه خانم بمونه تو این فضا بعد بیاد بیرون پارک که باز باید بشینه آقایون بپر بپر کنند ایشون نگاه کنه

قبلا خونه ها بزرگ بود فضای سبز تو خونه بود دار و درختی چیزی میتونستند به راحتی تفریح کنند

[="Times New Roman"][="Black"]

Reza-D;944314 نوشت:

بمیرم واسه خانم ها با این همه زجری که میکشن

چقدرم رعایت میکنن
اینایی رو هم که می بینید ساپورت به گشادی شلوار کردی می پوشن و دهنشون موقع خنده اندازه قار علیصدر بازه عمه های من هستن Fool

Reza-D;944314 نوشت:

آخه مرد! انتظار داري زن به نگاه تو احترام بگذارد

Reza-D;944314 نوشت:

حجابش را كنترل كند

Reza-D;944314 نوشت:

به مدير بودن تو احترام بگذارد

Reza-D;944314 نوشت:

بپذيرد كه اولويت شغلي با تو باشد

Reza-D;944314 نوشت:

Reza-D;944314 نوشت:

انتظار داري او بدون هيچ عطر و آرايشي بيرون بيايد كه تو تحريك نشوي

یعنی واقعا خانم ها همه ی اینها رو رعایت میکنند.

فقط مونده مرد نگاهشو برگردونه؟ :-o
[SPOILER]
فکر کنم می خوای نماینده مجلس بشی داری رای جمع میکنی :ghash:
[/SPOILER][/]

[=arial narrow]

نقل قول:
چقدرم رعایت میکنن
اینایی رو هم که می بینید ساپورت به گشادی شلوار کردی می پوشن و دهنشون موقع خنده اندازه قار علیصدر بازه عمه های من هستن

سلام مسعود
شما همه رو با یک چشم می بینی،‌ خیلی از خانمها هم هستن که رعایت میکنن این طور مسائل رو .
نقل قول:

فقط مونده مرد نگاهشو برگردونه؟

از ی بنده خدایی می پرسن، چرا کار اشتباه میکنی، میگههه چرا بقیه کار اشتباه میکنن؟!!
خودش رو توجیه میخواد بکنه.
چون یسری از خانمها مراعاات نمی کنن قرار ما آقایان هم از حدمون تجاوز کنیم و رعایت نداشته باشیم !
نقل قول:
فکر کنم می خوای نماینده مجلس بشی داری رای جمع میکنی

ی بنده خداییه که خشک و تر رو با هم نمی سوزونه و نخواسته جنس مخالفش رو تخریب کنه .

Im_Masoud.Freeman;944447 نوشت:
فکر کنم می خوای نماینده مجلس بشی داری رای جمع میکنی

:ok: :Nishkhand:
تازه مي خواهم بحث ورود خانمها به ورزشگاه ها را هم مطرح كنم
همچنين بحث اشتغال خانمها و طرح اينكه زنها مظلومند
توي راي جمع كردن خيلي تاثير دارد :Cheshmak:

یعنی واقعا خانم ها همه ی اینها رو رعایت میکنند؟

مگر مردها همه چيز را رعايت مي كنند؟
بحث روي انتظارات جامعه از افراد است. ما با نگاه ديني خود در اين سايت از زنان انتظار داريم كه مواردي كه نقل قول كرديد را رعايت كنند
بحثي كه من مطرح كردم ، عمل ما مردها در مقابل اين انتظارات است

مسعود جان ، آن دختري كه ساپورت مي پوشد و نيشش تا بناگوش باز است ، توي واليبال بازي كردنش هم جوري بالا مي پرد كه.....!
منتهي مشكل اينجاست كه ما مردها نمي گوئيم چرا آن نوع زنها به آن شكل بالا مي پرند! يعني اعتراض ما به يك عمل خاص نيست
بلكه ميگوئيم هيچ زني به هيچ شكلي حق ندارد ورزش و بازي انجام بدهد

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم

برادر گرامی

فرمایش شما تا حدی صحیح است؛ همه باید احکام اسلامی را رعایت کنند؛ هم مرد و هم زن.
اما این طور نگارش:

Reza-D;944314 نوشت:

قدری زن گرایانه با مظلوم نمایی زن است؛ خدا نه زن است و نه مرد.
شبیه به این جملات را برای مرد هم می شود نوشت:

مرد باید نگاهش را سر جایش نگه دارد؛ نه به بالا نگاته کند چون خانم ها صورتشان افتضاح است؛ نه به پایین؛ چون پایشان لخت است. .... ضمنا در راه که دارد می رود باید مرد خودش را از زن کنار بکشد؛ وگرنه برخی زن ها حیا را خورده اند و دوغ هم رویش و ...... .

بله؛ اوضاع کلی جامعه از لحاظ فرهنگی خراب است؛
اما واضح است و. گزارش های محرمانه هم تأیید می کند که به شکل کلی (نه لزوما خانم های خواننده این بحث) به شکل کلی در اوضاع خراب فرهنگی مردم، اوضاع زنان کشور کمی خراب تر از اوضاع مردان است.

ضمنا دقت بفرمایید که اسلام از زن و مرد هر کدام وظایفی خواسته است؛
مرد بنا نیست نقش زن را بازی کند و برعکس، زن بنا نیست مردواره باشد تا دائم برایش دغدغه های این چنینی پیش بیاید.

همه چیز را این جا راحت نمی شود گفت؛ اما در پرده بگویم اسلام چرا دستور به پوشش همه بدن زن داده؟ جسم زن زیباست؛ زیباتر از مرد؛ خدا این طور آفریده؛ حکمتی هم داشته؛ خب این زیبایی را باید در همان مسیری که سازنده اش خواسته خرج کرد.

فرمایش خواهر گرامی مبنی بر تغییر زندگی ها و خانه ها و ... درست است.

اما شادی زن در محیط بیرون از خانه در همین اوضاع امروزه چطور باید باشد تا خداپسندانه باشد؟
بدون حب و بغض مردانه و زنانه بلکه با نگاه اسلامی و مراجع تأمل کنید.

وظیفه اسلامی دو. طرفه است؛ هم مرد باید نگاهش را مهار کند و هم زن خودش را بپوشاند.

نکته بعد، این است که درست است که نگاه مرد باید سر جایش باشد، اما زن خوب و دختر خوب وقتی از اوضاع جامعه خبردار است، آیا دیگر می گوید به من چه؟ خب نگاهشان را مهار کنند؟!
زنی که دغدغه دین دارد این طور فکر می کند؟!

اگر من 1 میلیارد داشته باشم و بدانم متاسفانه در جامعه دزد زیاد است، آیا صرف این که یک قفل نسبتا خوب بر آن زده ام دیگر راحت و آسوده خیال می گردم؟!
گفتم قفل نسبتا خوب؛ چون حجاب گردی صورت و دو مچ دست، حداقل حجاب است؛ حجاب بیش از این مقدار، هر چه بیشتر، ارزش زن هم بیشتر؛ زن خوب طبق آموزه های دینی در بیرون از خانه (که از جمله ی فضاهای بیرون از خانه امروزه همین فضای مجازی است)، مغرور و باحیا است و در خانه برعکس.

حتی مرحوم آیت الله خویی بنا بر احتیاط واجب پوشاندن صورت بدون آرایش را هم بر زن واجب می دانسته اند.

نکته دیگر؛
بزرگواران.

دقت بفرمایید به این دو نگاه:
گاهی نگاه ما (به عنوان یک خانم) این است که حجاب گردی صورت را که داریم دیگر در همه جا مثل یک مرد باید حاضر باشیم؛ (گویا با یک نگاه متوقعانه از خدا سهم خودمان را به خدا داده ایم و حالا دیگر هیچ حرف بیشتری را قبول نمی کنیم و می خواهیم همه جا باشیم)؛ (مرد وارگی)

گاهی هم نگاه ما این است که دقت کنید لطفا : اگـــــــــــــــــــر مجبــــــــــــور شدیم به حضور در یک محیط عمومی، (و تا وظیف مان نشده مایل به چنین حضوری نباشیم)، اگر مجبور شدیم و وظیفه مان بود، با حجاب اسلامی هر چه بیشتر ظاهر می شویم. (و شاید این همان فرمایش وجود مقدس حضرت زهرا صلوات الله علیهاست که فرمودند خدا می داند چقدر خوشحال شدم که پدر امور داخل خانه را به من سپردند).

لطفا فورا مثل برخی افراد نفرمایید حضرت زهرا سلام الله علیها خطبه فدکیه خواندند؛ اولا ببینید کیفیت حضور ایشان و خروجشان از منزل چطور بوده؟ گرداگردشان زنان ایشان را نگین خود کرده بودند و در پوشش و .....
و ثانیا هر وقت ما هم اصل دین و ولایت را در خطر دیدیم، حتما زنانمان را به بیرون از خانه بیاوریم.

و نکته آخر این که واقعا الان چند درصد زنان ما (و همچنین مردان ما) البته به ویژه زنان؛ (چون اسلام از زن پوشش را بیشتر خواسته)، احکام را رعایت می کنند؟!!!
این که نوشته اید:
واقعا زنان ما این طوریند؟
این اوضاع وحشتناک که مجرد و متاهل مشغول تن نمایی در خیابان ها هستند، مال بورکینافاسو است؟!!!

البته باز عرض می کنم تفریح مسلمانی اشکالی ندارد؛ و گاهی وظیفه است.
اما خواستم نکاتی را که حوصله منظم کردنش را هم نداشتم عرض کرده باشم؛
به امید گشوده شدن افق هایی در ذهن خود حقیر و خوانندگان محترم.

البته این گونه بحث ها ریزه کاری هایی دارد و چند جانبه است که گاهی این محیط های مجازی و مکتوب جایش نیست.

ببخشید؛
با تشکر و التماس دعا

[=Arial Narrow]با لباس و‌رفتار مناسب هیچ مسئله ای نداره
مگر تمرین ژیمناستیک انجام میدن که حرکات خاص بزنن و مشکلی داشته باشه !

یه موضوعی رو بگم شاید جالب باشه برای استارتر

تو همین پارکها که گفتم، یک بار مادر بررگم رو برده بودیم هرلحظه که میگذشت میدیدم ایشون چادرش رو جلوتر میاره

و کاملا گردی صورتش داره پوشیده میشه

هوا خیلی هم گرم بود پرسیدیم گرمتون نیست

برام خیلی جالب بود گفتند منو چرا اینجا آوردید فکر میکردند که فضا عمومی هست هر چند ایشون ، انقدر رعایت میکنند که حتی در یک مهمانی تو جمع زنانه هم بدون روسری نیستند

میخوام بگم بخشی از این احساس نیازها بخاطر نوع زندگی های امروزی هست انقدر که زنها بیرون از خانه هستند آقایان نیستند Smile

و روحیه و خواسته ها نسبت به گذشته تغییر کرده یک خانم دوست دارد تمام تفریحاتی که یک آقا انجام میدهد انجام دهد و اگر نشد احساس خلاء میکنه

Reza-D;944443 نوشت:
با کلیت حرف شما موافقم و البته موضوعی است که خیلی باید درموردش فکر کنیم (که متاسفانه فکر نمی کنیم!)
اما یک مسئله را هم در نظر بگیرید که بسیار مهم است و آن اجرای سنت ها با عنوان دین است
خیلی از مسائلی که به نام دین به قول شما حرام و حلال اعلام میشود اصلاً حرف دین نبوده و نیست

البته این خلط شدن تنها مربوط به دین اسلام یا حتی بطور کلی مربوط به دین نیست. حتماً خود شما هم نمونه هایی را می شناسید
مثلاً یک موضوعی در میان یک قوم باب میشود و بعدها به عنوان روش آن قوم شمرده میشود در حالی که چنین نبوده

بدتر آنکه همین امروز هم خیلی ها هستند که یک سری آداب و رسوم قومی و قبیله ای یا سنت های خانوادگی یا حتی عقاید شخصی دارند
اما خیال میکنند که اینها حرف دین است اما نیست. از جمله خیلی از همان حرام ها و مفسده های من درآوردی که شما اشاره کردید
و دقیقاً بیشترین آسیب را به دین همین افراد می زنند

دقیقا ، همین بحث هایی که امروزه به عنوان «اسلام واقعی این نیست بلکه .. » مطرح می شوند و البته در طرف مقابل گاهی «ماله کشی» خطاب می شوند ، می توانند شروع خوبی برای کنار زدن موهومات و خرافات عقیدتی باشند ... شاید تاثیری که یک روشنفکر دینی می تواند بر عوام بگذارد خیلی بیشتر از تاثیر یک مخالف و یا ضد دین باشد .

سخن در مورد اینکه آیا اساسا اسلام به دنبال ایجاد رسم تازه ای در زندگی بوده یا نه و اینکه اکثر چیز هایی که امروز به عنوان احکام اسلامی شناخته می شوند در واقع احکام عربی هستند و ... اینجا خارج از بحث است ، منتهی می توان در مورد وضعیت جامعه و تغییر ارزش ها سخن گفت ..

این کاملا درست است که سنت های یک گروه گاها «عین دین» تلقی شده و خب عبور از آنها هم به معنای زیرپا گذاشتن دین است ، وظیفه ای که روشنفکران دین و حتی مراجع دینی دارند ، اینست که به عادی شدن وضعیت جامعه کمک کنند ..

حتی در همین دین هم مطالبی را می توان یافت که با استدلال به آنها بتوان لزوم عادی شدن وضع جامعه را برای دین دار ها توضیح داد : الانسان حریص علی ما منع منه ( انسان به آنچه که از آن منع شود حریص است) - همین جمله از امام علی می تواند کمک کند تا موانع و همان حرام های موقت به تدریج ( به تدریج نه اینکه دو قرن طول بکشد ! ) از بین بروند ...

و البته واکنش جامعه ایرانی که مدت ها از مسائلی از این دست با اجبار منع شده ، در ابتدا ممکن است هیجان زده و بدور از خرد باشد ، اما رفته رفته موضوع برای عموم عادی می شود ... همانطور که امروز دیگر معلوم بودن موی سر بازیگران خارجی برای کسی حساسیت برانگیز نیست :)

اللیل والنهار;944446 نوشت:
باسلام

عنوان تایپک ورزش بانوان در محیط عمومی

@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-

ولی خدا سخت نگرفته تسلیم شدن که از سر اجبار باشه به نظر من درست نیست.

نمیدونم چرا از این پست همچین برداشتی کردم

این پارکها یله و رها نیست

انتظامات خانم دارد و اینکه اکثر خانم ها خودشون حواسشون جمع است البته اونی که براش اینجور مسائل مهمه اونی که براش مهم نیست براش فضای اختصاصی و غیر معنی نداره

اگه بخواهیم با این دید نگاه کنیم که حتی فضاهای سر پوشیده هم این احتمال هست

با این شرایطی که داریم فضاهای کوچیک در خانه تحرکی ندارند نه نورگیر هست نه چیزی 24 ساعت یه خانم بمونه تو این فضا بعد بیاد بیرون پارک که باز باید بشینه آقایون بپر بپر کنند ایشون نگاه کنه

قبلا خونه ها بزرگ بود فضای سبز تو خونه بود دار و درختی چیزی میتونستند به راحتی تفریح کنند

خب اللیل والنهار جون وقتی میگن مفسده داره
من یه مرد نیستم که درک کنم چرا مفسده داره
خودِ مرد میاد میگه مفسده داره بازی توی خانم توی پارک
چه درک کنم چه نکنم باید رعایت کنم یا نه؟فکر میکنم باید رعایت بشه
بعدشم حکمی که از روی اجبار انجام بشه شاید سخت باشه اولش اما خدا مهربون تر از اونیه که فکرشو کنید عوضش اون چیزی که بخاطرش گذاشتم کنار با یه چیز دیگه برام پر میکنه جاشو...
بعدشم قرار نیست هرکس هرکاری دلش خواست انجام بده که
اگه این باشه که "چنان کن هرچه خواهی کن کل شریعت بود" میشه حرف آلیستر کرولی که شیطان پرسته!
بعد که میگید پارک بانوان
بنده عرض کردم پدر و برادر
اولا بنا به دلایلی از پارک بانوان بدم میاد
دوما برادرم پدرم که نمیتونه بیاد پارک بانوان!!!
سوما پارک بانوان تنهایی برم؟هیچکس خوشش نمیاد از پارک بانوان...حتی خواهرم...
یاعلی مدد

اللیل والنهار;944459 نوشت:
یه موضوعی رو بگم شاید جالب باشه برای استارتر

تو همین پارکها که گفتم، یک بار مادر بررگم رو برده بودیم هرلحظه که میگذشت میدیدم ایشون چادرش رو جلوتر میاره

و کاملا گردی صورتش داره پوشیده میشه

هوا خیلی هم گرم بود پرسیدیم گرمتون نیست

برام خیلی جالب بود گفتند منو چرا اینجا آوردید فکر میکردند که فضا عمومی هست هر چند ایشون ، انقدر رعایت میکنند که حتی در یک مهمانی تو جمع زنانه هم بدون روسری نیستند

میخوام بگم بخشی از این احساس نیازها بخاطر نوع زندگی های امروزی هست انقدر که زنها بیرون از خانه هستند آقایان نیستند Smile

و روحیه و خواسته ها نسبت به گذشته تغییر کرده یک خانم دوست دارد تمام تفریحاتی که یک آقا انجام میدهد انجام دهد و اگر نشد احساس خلاء میکنه

مرسی از داستان:)
کجای دین اسلام گفته "تمام تفریحات"مختص آقایون هستش که میگید یه خانم دوست داره "تمام تفریحاتی" که یک آقا انجام میده انجام بده؟
اگه اینجوریه که همه تفریحات مالِ آقایونِ
پس آقایون هم بازی نکنند
منه خانم میگم مفسده داره بازی شما تو پارک برای من...
اگر نشد احساس خلأ هم کنم زود پر میشه با یه چیز دیگه...

[="Times New Roman"][="Black"]
بمیرم واسه خانم ها با این همه زجری که میکشن

چقدرم رعایت میکنن
اینایی رو هم که می بینید ساپورت به گشادی شلوار کردی می پوشن و دهنشون موقع خنده اندازه قار علیصدر بازه عمه های من هستن Fool

فقط مونده مرد نگاهشو برگردونه؟ :-o
[SPOILER]
فکر کنم می خوای نماینده مجلس بشی داری رای جمع میکنی :ghash:
[/SPOILER]

[/]

سلام
پست اولمو یا نخوندید یا...
گفتم بازیِ در پارک عمومی با حجاب کامل
حجاب کامل شامل ساپورت نمیشه،شامل مانتوی روشن نمیشه،شامل مانتوی تنگ نمیشه،شامل مانتوی کوتاه نمیشه،...
جنابِ رضا هم خطاب به پست اول بنده و خطاب به خانومای با حجاب کامل گفتند جملاتشونو
بعدشم شما چیکار به وظایف دیگران دارید؟لازم نکرده بمیرید
زنده بمونید و وظایف خودتونو درست انجام بدید...
خدا از شما تکلیف نخواسته که "اگه خانوما رعایت کردن حجابو شما بیا و وظایفتو انجام بده"
خدا گفته هرکس وظیفه خودشو که بهش تکلیف کردم انجام بده
قرار نیست کسی رو تو قبر کسی دیگه بذارن...
امیدوارم از پستم ناراحت نشده باشید@};-
یاعلی

[=Times New Roman]

Amir.Ali.molaei;944453 نوشت:
[=arial narrow]
سلام مسعود

سلام
[=arial narrow]
[=arial narrow] شما همه رو با یک چشم می بینی

اصلا اینطور نیست.
[=arial narrow]
[=arial narrow] خیلی از خانمها هم هستن که رعایت میکنن این طور مسائل رو .

درسته ولی خیلی ها هم هستن که رعایت نمی کنن.
[=arial narrow]
[=arial narrow]از ی بنده خدایی می پرسن، چرا کار اشتباه میکنی، میگههه چرا بقیه کار اشتباه میکنن؟!!
خودش رو توجیه میخواد بکنه.
چون یسری از خانمها مراعاات نمی کنن قرار ما آقایان هم از حدمون تجاوز کنیم و رعایت نداشته باشیم !

[=times new roman]من از نگاه نامشروع آقایان دفاع نکردم و اینکارها رو با هیچ چیز نمیشه توجیه کرد.
این رو هم نگفتم که « چون یسری از خانمها مراعاات نمی کنن قرار ما آقایان هم از حدمون تجاوز کنیم و رعایت نداشته باشیم ! »
هرکسی باید به وظایف خودش عمل کنه.
حرف من اینه که با این مدل دفاع کردن از خانمها خدای نکرده ممکنه این تعبیر پیش بیاد که
«بله همه ی خانم ها همه چیز رو رعایت میکنن فقط مونده اشتباهات آقایان»
که چنین حرفی اصلا درست نیست.
خانم های زیادی هستن که در نگاه های حرام مردها نقش پررنگی دارند و باعث فاسد شدن ذهن و فکر مردها میشن.
برخی خانم های سایت می خواهند اون خانم های بدحجاب و... رو از لیست خانم ها حذف کنند تا فقط خوبها باقی بمونن
ولی خودشون مردها رو به دو دسته پاک و ناپاک تقسیم میکنن.

یا علے;944472 نوشت:

سلام
پست اولمو یا نخوندید یا...
گفتم بازیِ در پارک عمومی با حجاب کامل
حجاب کامل شامل ساپورت نمیشه،شامل مانتوی روشن نمیشه،شامل مانتوی تنگ نمیشه،شامل مانتوی کوتاه نمیشه،...
جنابِ رضا هم خطاب به پست اول بنده و خطاب به خانومای با حجاب کامل گفتند جملاتشونو
بعدشم شما چیکار به وظایف دیگران دارید؟لازم نکرده بمیرید
زنده بمونید و وظایف خودتونو درست انجام بدید...
خدا از شما تکلیف نخواسته که "اگه خانوما رعایت کردن حجابو شما بیا و وظایفتو انجام بده"
خدا گفته هرکس وظیفه خودشو که بهش تکلیف کردم انجام بده
قرار نیست کسی رو تو قبر کسی دیگه بذارن...
یاعلی

جواب شما هم همونه که به بالایی دادم.
Reza-D;944454 نوشت:

مگر مردها همه چيز را رعايت مي كنند؟
بحث روي انتظارات جامعه از افراد است. ما با نگاه ديني خود در اين سايت از زنان انتظار داريم كه مواردي كه نقل قول كرديد را رعايت كنند
بحثي كه من مطرح كردم ، عمل ما مردها در مقابل اين انتظارات است
مسعود جان ، آن دختري كه ساپورت مي پوشد و نيشش تا بناگوش باز است ، توي واليبال بازي كردنش هم جوري بالا مي پرد كه.....!

جواب این قسمت رو در بالا دادم.
Reza-D;944454 نوشت:

منتهي مشكل اينجاست كه ما مردها نمي گوئيم چرا آن نوع زنها به آن شكل بالا مي پرند! يعني اعتراض ما به يك عمل خاص نيست
بلكه ميگوئيم هيچ زني به هيچ شكلي حق ندارد ورزش و بازي انجام بدهد

والا من ندیدم مردی همچین حرف احمقانه ای بزنه.
اگر هم کسی زده تعدادشون اونقدر نیست که بخوایم خانم ها رو مظلوم جلوه بدیم و در برابر این ظلم تخیلی یه سری آزادی عمل های نامشروع پیدا کنند.
از فردا خانم ها میان میگن:
مردها حتی نمیزارن یه ورزش و تفریح بکنیم،
حالا با این وضعیت من حق ندارم مهریه رو تاریخ تولدم بزنم؟
حق ندارم چند همسری رو حرام اعلام کنم؟

مثلا طرف کلا از اسلام خوشش نمیاد، آدم تنبل و بی عرضه ای هست. نماز نمی خونه روزه هم نمی گیره.
یه جا یه نفر گفت: من بخاطر مسلمانان ریاکار از اسلام فراری شدم.
اون آدم تنبل و بی عرضه هم که اصلا دلیل نماز نخوندنش بی لیاقتی و گند هایی بود که به زندگیش زده بود
گفت: آره آره راست میگه ، منم بخاطر همین نماز نمی خونم. ( عجب بهانه ای گیر آوردم )

کل اعتراض من این بود که چنین شرایطی بوجود نیاد.

همین و بس.

منتظر;944455 نوشت:
این طور نگارش قدری زن گرایانه با مظلوم نمایی زن است

سلام جناب منتظر
اگر تاپيك ها و پست هاي قبلي مرا مي ديديد احتمالاً بيشتر مرا زن ستيز مي شناختيد :Nishkhand:
در مورد اينكه مگر همهء زنان رعايت مي كنند ، پست شماره 30 را مطالعه بفرمائيد برادر

اول اينكه اگر شما يك ميليارد داشته باشيد و بدانيد در جامعه دزد زياد است ، بايد از پول خود مراقبت كنيد ، اما ديگر نمي توانيد به جامعه اي كه در آن دزد زياد است بگوئيد جامعهء شيعه!!

خيلي از دوستان ميگويند زنان مي توانند به مكان هاي مخصوص زنان بروند يا وارد ورزش بانوان بشوند
اما مگر در مكان هاي مخصوص بانوان ميشود با خانواده وارد شد؟! مكان مخصوص بانوان ، مخصوص بانوان است و مردها نمي توانند وارد آن بشوند
نتيجه اين ميشود كه مرد برود يك گوشهء پارك ، زن هم برود گوشهء ديگر پارك ، بچه ها را هم بگذارند وسط پارك ، بعد واليبال بازي كنند!!

از طرفي در خانواده هاي سنتي/مذهبي ، چه تعداد از شوهرها ، پدرها و برادرها (يعني ما مردها) به زنان خانواده اجازهء چنين فعاليت هايي را مي دهند؟
هنوز در خيلي خانواده هاي سنتي و بعضاً مذهبي ، رفتن به كلاس ورزشي و امثال آن را براي دختر بد مي دانند
يا اگر هم بد ندانند ، با دلايل ديگري مثل رفت و آمد ، اينها مال پسرهاست و..... مانع دختر ميشوند

ثانياً حرف من اصلاً درمورد رعايت دو طرفهء احكام اسلامي نبود! به نظرم بيشتر دوستان اشتباه برداشت كردند (شايد هم من بد توضيح دادم)
صحبت من اين بود كه فضا را براي شادي بانوان نيز آماده كنيم. به نيازهاي آنها هم توجه كنيم ، ولو همان خانمهاي ساپورت پوش!
گفتيد كه نمي شود خيلي حرفها را در اين فضا گفت و درست هم مي فرمائيد
دقيقاً به همان دلايلي كه در ذهن شماست و قابل بيان نيست ، محدود كردن بيش از حد زن مي تواند نتيجهء عكس بدهد

به شيوهء ديگري نظرم را عرض ميكنم:

من مي دانم زن امروز با زن 40 سال پيش در روحيه و خواسته ها و اطلاعات تفاوت هاي زيادي پيدا كرده (بگذريم كه همان زن 40 سال پيش هم نيازهاي سركوب شده فراوان داشته)
اما روش زندگي هاي ما مذهبي ها اكثراً سنتي باقي مانده (روحيهء مدرن ، زندگي سنتي)
در نتيجه زنان محدوديت هايي دارند و از خيلي فعاليت ها محرومند

وقتي اينها را كنار هم مي گذارم به اين نتيجه ميرسم كه روحيهء زن نياز به شادابي دارد وگرنه يا ميشكند يا تبديل ميشود به همان ساپورت پوش
لذا وجدانم قبول نميكند به او بگويم حتي توي پارك با اقوامت ، فرزندانت و يا دوستانت بازي و شادي نكن
من ميگويم حتي همان زن ساپورت پوش هم حق دارد با خانواده اش شادي و ورزش كند
اگر پوشش او مشكل دارد بايد مشكل پوشش حل شود ، نه اينكه بگوئيم واليبال بازي نكن!!!

یا علے;944469 نوشت:
کجای دین اسلام گفته "تمام تفریحات"مختص آقایون هستش که میگید یه خانم دوست داره "تمام تفریحاتی" که یک آقا انجام میده انجام بده؟

سلام مثلا تو روایات داریم که سعادت در خانه وسیع است خب کجا معلوم که منظور از این وسعت برای اینه که این خانم بتونه با پدر و برادرش والیبال فوتبال هم بازی بکنه

وقتی میگه مکلف تشخیص بده همینه یکی مثل مادر بزرگم حتی از این فضای اختصاصی به اندازه فضای عمومی احساس رضایت نداره یکی احساس میکنه باید فضاهایی برای تفریح های اینچنی در نظر گرفته بشه

منظور کلی این بود خیلی کم کاری ها و شرایط رو نگبم که اسلام خواسته محدود کنه بعد بگیم دیگه چیکار کنیم مجبور هستیم دیگه باید رعایت کنیم

تفریح بکنید جلو دید نا محرم نباشه

حالا ممکنه فرد شرایطی داره که نمیتونه از این امکانات هم استفاده کنه دیگه اون بحثش جداست

اللیل والنهار;944459 نوشت:
میخوام بگم بخشی از این احساس نیازها بخاطر نوع زندگی های امروزی هست انقدر که زنها بیرون از خانه هستند آقایان نیستند

سلام و عرض ادب
در اين چند پست نكاتي را اشاره كرديد كه همگي قابل تامل هستند. روي تك تك آنها فكر كردم بزرگوار. تشكر گل
نكتهء بالا هم از همين جمله است. بله دقيقاً برخي نيازهاي جديد مي تواند كاذب باشد
اين نكته اي كه فرموديد پاسخ آخرين پست جناب Dahim-Darni است

اما آن طرف موضوع را هم ببينيد (بخشي از حرف جناب Dahim-Darni
كه با آن موافقم). شايد محدوديت هاي قديمي هم بعضي هايش كاذب بوده
مثلاً قديم مي گفتند دختر نبايد بگويد فلاني را دوست دارم و پدر بايد خواستگار را بپذيرد يا رد كند. اما امروز مي دانيم كه اين نظر اسلام نيست!
من زنان قديمي را مي شناسم كه جلوي شوهر آرايش نمي كردند و حتي روسري مي زدند! همه هم تعريفشان را ميكنند كه چقدر زن خوب و مومني است!
در حالي كه اين خانمها بدترين كار را انجام مي دادند و عملشان كاملاً مخالف نظر اسلام بوده كه ميگويد زن بايد مدام در حال جلوه گري براي شوهرش باشد
اصلاً نه فقط درمورد زنان ، درمورد مردها نيز تا همين دو دهه پيش هر مردي بوي عرق مي داد و پيراهنش روي شلوار بود و ريشش هم كپك زده بود ميگفتند ماشاالله چقدر مذهبي است!

لذا نه ميشود گفت مبنا بطور مطلق تفكرات جديد است و هر چيز قديمي خرافات و سنت هاي متعصبانه بوده
و نه ميشود گفت مبنا بطور مطلق تفكرات قديم است و هر چيز جديدي صرفاً نيازهاي ساختگي است

dahim-darni;944464 نوشت:
الانسان حریص علی ما منع منه ( انسان به آنچه که از آن منع شود حریص است) - همین جمله از امام علی می تواند کمک کند تا موانع و همان حرام های موقت به تدریج ( به تدریج نه اینکه دو قرن طول بکشد ! ) از بین بروند
روايت امام علي(ع) فقط جنبهء سلبي ندارد كه بايد از منع كردن مردم خودداري كنيم
بلكه جنبهء ايجابي هم دارد يعني اي انسان بدان طبيعت تو اينگونه است پس خيال نكن صرف اينكه طالب چيزي شدي حتماً به آن نياز داشته اي
چه بسا نيازي دركارنيست ، بلكه گرفتار نفس خود شده اي كه به هر چه از آن منع شود حريص است

لذا قرار نيست حرام و حلال خدا به تدريج از بين برود
بلكه سنت هاي من درآوردي كه به نام اسلام بوجود آمده اند بايد از بين بروند

Reza-D;944491 نوشت:
مثلاً قديم مي گفتند دختر نبايد بگويد فلاني را دوست دارم و پدر بايد خواستگار را بپذيرد يا رد كند. اما امروز مي دانيم كه اين نظر اسلام نيست!

باسلام
هر چند این موضوع رو به صورت کلی قبول ندارم در ازدواج رضایت دختر هم مهمه
چون در قدیم دخترها 11 ، 12 سالگی ازدواج میکردند وامکان تشخیص اشتباه بود

Reza-D;944491 نوشت:
اصلاً نه فقط درمورد زنان ، درمورد مردها نيز تا همين دو دهه پيش هر مردي بوي عرق مي داد و پيراهنش روي شلوار بود و ريشش هم كپك زده بود ميگفتند ماشاالله چقدر مذهبي است!

امام صادق (ع) نقل شده است: مرد باید قیافه و ظاهر آراسته داشته باشد که موجب تمایل بیشتر همسرش گردد.
پیامبر اکرم (ص) مى فرماید: "نظافت جزو ایمان است.
تنبلی ها و نبود امکانات برای نظافت به اندازه الان اون موقع رو به حساب اسلام نزاریم

بله در کل اینکه گاهی داریم یه سری مسائل رو به اسم اسلام به خورد مردم میدیم قبول دارم

Reza-D;944491 نوشت:
بلكه جنبهء ايجابي هم دارد يعني اي انسان بدان طبيعت تو اينگونه است پس خيال نكن صرف اينكه طالب چيزي شدي حتماً به آن نياز داشته اي
چه بسا نيازي دركارنيست ، بلكه گرفتار نفس خود شده اي كه به هر چه از آن منع شود حريص است

لذا قرار نيست حرام و حلال خدا به تدريج از بين برود
بلكه سنت هاي من درآوردي كه به نام اسلام بوجود آمده اند بايد از بين بروند

هرچند اگر همین من در آوردی ها هم کنار گذاشته بشوند کلی حرکت رو به جلو اتفاق می افتد ، ولی طرز فکر شما و همان مسئله « اسلام واقعی فلان است» همیشه پیش رو نیست . چون بعدا با این مشکل مواجه خواهید شد که اساسا حرام و حلال خدا کدام است ؟!

آنچه که در قرآن آمده ؟! آنچه که در الکافی و سایر کتب اربعه آمده ؟! آنچه از احادیث که مورد تایید عالم شماره 1 باشد یا آنچه از احادیث که به تصحیح عالم شماره 2 رسیده باشد ؟!

هر چندهمین امروزخیلی از حرام و حلال های قطعی خدا هم کنار گذاشته شده است و عملی نیستند ...

[=Times New Roman]

dahim-darni;944428 نوشت:
مطالعه تاریخ معاصر می تواند پشت پرده خیلی از این « حرام ها » و « مفسده دار ها » را آشکار کند ،

البته بين حکم و موضوع نبايد خلط کرد،

ما يه حکم داريم که در گذر زمان و مکان، هيچ وقت تغيير نميکنه (حلال محمّد(ص) حلال إلی يوم القيامة وحرام محمّد حرام إلی يوم القيامة) که با عنوان «أصل تأبيد احکام» مطرح است.

و در مقابل حکم، يه موضوع داريم. موضوعاتند که با گذر زمان و مکان، دچار تغيير و تحوّل مي​شوند.

براي مثال: رباي معاوضي: ممکن است در يک شهر، جنسي با کيل و وزن، معامله شود، و در شهر ديگر با عدد،

در اين صورت، رباي معاوضي در شهر اوّل براي آن جنس، حرام است، بر خلاف شهر دوّم.

اين يک مثال براي تأثير مکان در تغيير موضوع بود،

براي تأثير زمان هم، معامله خون را مي​توان مثال زد. خون در زمان​هاي سابق فاقد فايده عقلائي بود، لذا معامله​اش حرام بود،

ولي امروزه خون داراي فوائد حياتي شده و لذا معامله​اش جائز گشته.

يا شطرنج از نظر برخي فقيهان، در اين زمان، مصداق قمار نيست، لذا حرمتش برداشته شده، وگرنه قمار در شريعت اسلام تا روز قيامت حرام است.

در مثال شناسنامه هم که اشاره کرديد، برخي علماء در آن زمان، مخالفت با شناسنامه را مصداق مبارزه با طاغوت مي​دانستند. از اين جهت بود.

اينها را بايد ملاحظه کنيد تا خلط ميان حکم و موضوع، برايتان پيش نيايد.

[="Times New Roman"][="Navy"]

Reza-D;944491 نوشت:
dahim-darni;944464 نوشت:
الانسان حریص علی ما منع منه ( انسان به آنچه که از آن منع شود حریص است) - همین جمله از امام علی می تواند کمک کند تا موانع و همان حرام های موقت به تدریج ( به تدریج نه اینکه دو قرن طول بکشد ! ) از بین بروند ...

با عرض سلام. اين روايت، از کجا ثابت شد که از امام علي عليه السلام صادر شده؟!

اولا اين روايت، منسوب به نبيّ اکرم -صلّی الله عليه وآله- است، نه امام علي(ع)

ثانيا انتسابش به خود نبيّ اکرم(ص) هم مورد ترديد است! چون راويانش بسيار ضعيفند. اين پيج را ملاحظه کنيد: http://www.andalibonline.com/static-189.html

ثالثا اصلا بالفرض که اين عبارت را به عنوان يک اصل بپذيريم، پس ديگر نبايد از هيچ فساد و کار زشتي نهي شود، که هيچ عاقلي به اين امر ملتزم نميشه.

رابعا از قضا اين امر در مورد حجاب، به نفع جامعه است!

چون در بى‌حجابى، زن، طالب و عاشق و مرد، مطلوب و معشوق خواهد شد، به خلاف حجاب كه زن محبوب و مرغوب و مرد طالب و راغب خواهد شد.

توضيح بيشتر از اين براي عبارت فوق، خارج از حوصله تاپيک است.[/]

Hadi99g;944581 نوشت:
ما يه حکم داريم که در گذر زمان و مکان، هيچ وقت تغيير نميکنه (حلال محمّد(ص) حلال إلی يوم القيامة وحرام محمّد حرام إلی يوم القيامة) که با عنوان «أصل تأبيد احکام» مطرح است.

این حکم ها را از کجا می توان استخراج کرد ؟! مثلا چگونه می توان با یقین گفت فلان حکم ، حلال محمد و فلان حکم حرام محمد است و تا ابد هم تغییر نمی کند .

در واقع :

dahim-darni;944525 نوشت:
اساسا حرام و حلال خدا کدام است ؟!

آنچه که در قرآن آمده ؟! آنچه که در الکافی و سایر کتب اربعه آمده ؟! آنچه از احادیث که مورد تایید عالم شماره 1 باشد یا آنچه از احادیث که به تصحیح عالم شماره 2 رسیده باشد ؟!

- - - - - - - - - - - - - -

Hadi99g;944581 نوشت:
و در مقابل حکم، يه موضوع داريم. موضوعاتند که با گذر زمان و مکان، دچار تغيير و تحوّل مي​شوند.

براي مثال: رباي معاوضي: ممکن است در يک شهر، جنسي با کيل و وزن، معامله شود، و در شهر ديگر با عدد،

در اين صورت، رباي معاوضي در شهر اوّل براي آن جنس، حرام است، بر خلاف شهر دوّم.

اين يک مثال براي تأثير مکان در تغيير موضوع بود،

براي تأثير زمان هم، معامله خون را مي​توان مثال زد. خون در زمان​هاي سابق فاقد فايده عقلائي بود، لذا معامله​اش حرام بود،

ولي امروزه خون داراي فوائد حياتي شده و لذا معامله​اش جائز گشته.

يا شطرنج از نظر برخي فقيهان، در اين زمان، مصداق قمار نيست، لذا حرمتش برداشته شده، وگرنه قمار در شريعت اسلام تا روز قيامت حرام است.

در مثال شناسنامه هم که اشاره کرديد، برخي علماء در آن زمان، مخالفت با شناسنامه را مصداق مبارزه با طاغوت مي​دانستند. از اين جهت بود.

اينها را بايد ملاحظه کنيد تا خلط ميان حکم و موضوع، برايتان پيش نيايد.

اگر زیاد دور نرویم و دامنه مطالعاتمان را به همین تاریخ معاصر ایران محدود کنیم تقریبا به روشنی مشخص است که فقها در مسیر پیشرفت های اجتماعی از بزرگترین موانع به حساب می آمده اند و هنوز هم همان روال ادامه دارد .

فقها به جای کاستن از مسائل جامعه بیشتر بر حساسیت های دروغین افزوده اند .. کلیت موضوع همین بحث حضور و فعالیت بانوان در اجتماع است ، به شکل های مختلف مطرح می شود ، در برخی زمینه ها عادی شده ، در برخی زمینه ها حساسیت وجود دارد ، برخی جاها هم که کار از حساسیت گذشته ..

خب چه چیزی می تواند به عادی شدن شرایط و کاهش مسائل اجتماعی کمک کند ؟! فقها که عملا و نظرا امتحان خود را پس داده اند و متاسفانه موفق نبوده اند . نسخه هایی که آنها برای «همه» می پیچند دیگر در جامعه آینده ایران کاربردی ندارد ، چه بسا کارکرد آن همین الان هم به کمترین حد خود رسیده است ...

پس بهتر است همانطور که غرب با نگاه علمی به قضایا مسائل خودش را حل کرد ، ما هم با جامعه شناسی علمی و نه جامعه شناسی های تقلبی که بعضا تدریس هم می شوند مشکلات و حساسیت های جامعه را حل کنیم .

Hadi99g;944582 نوشت:
رابعا از قضا اين امر در مورد حجاب، به نفع جامعه است!

چون در بى‌حجابى، زن، طالب و عاشق و مرد، مطلوب و معشوق خواهد شد، به خلاف حجاب كه زن محبوب و مرغوب و مرد طالب و راغب خواهد شد.

منظور از حجاب ، حجاب اجباری است ؟! اگر اینطور باشد نه تنها به نفع جامعه نبوده که عملا به مسئله جامعه هم تبدیل شده و این خوب نیست ...

dahim-darni;944525 نوشت:
طرز فکر شما و همان مسئله « اسلام واقعی فلان است» همیشه پیش رو نیست
چون بعدا با این مشکل مواجه خواهید شد که اساسا حرام و حلال خدا کدام است ؟!

سلام ، صبح شما بخير
مي دانيد مشكل اساسي كجاست؟
اينكه گاهاً 80 درصد اعمال و رفتارها را ميگوئند اسلام واقعي نيست!

بايد به اين افراد گفت اگر مي فرمائيد "آنچه اجرا ميشود اسلام واقعي نيست" ، پس چرا جلوي اجرايش را نمي گيريد؟!

نه تنها جلويش را نمي گيريد بلكه آن را تبليغ هم مي كنيد

چطور وقتي يك خانم موي سرش بيرون ميايد فرياد وا اسلاما سر مي دهيد؟
خب وقتي هم مي بينيد كسي دارد رفتارهاي بي ارتباط با اسلام را به نام دين معرفي مي كند ، با آن برخورد كنيد
وقتي مي بينيد پدري مي خواهد دخترش را به زور شوهر بدهد با او برخورد جدي كنيد
وقتي كسي مسلمان بودن را در عدم نظافت مي بيند تردش كنيد
و........

لذا جناب dahim-darni ، اينكه من ميگويم اسلام واقعي ، منظورم متفاوت از كاربرد روزمرهء اين جمله است

منابع هم در اكثر موارد مشخص است و اختلاف ها آنچنان زياد نيست. هر چه اختلاف هست نتيجهء همان من درآوردي هاست
بحث تحقيق هم كه در ابتداي انتخاب دين بايد انجام بشود كه اصلاً بحثش با موضوع صحبت ما متفاوت است

dahim-darni;944525 نوشت:
همین امروزخیلی از حرام و حلال های قطعی خدا هم کنار گذاشته شده است و عملی نیستند

اينكه حلال يا حرامي عملي هست يا نيست ، ابتدا بايد خود "عملي بودن" را شرح بدهيم
بايد ديد عملي بودن را چگونه تعريف مي كنيم ، معيارمان براي سنجش عملي بودن يك تفكر چيست و با كدام خط كش قرار است اندازه بگيريم

Hadi99g;944582 نوشت:
در بى‌حجابى، زن، طالب و عاشق
و مرد، مطلوب و معشوق خواهد شد
به خلاف حجاب كه زن محبوب و مرغوب
و مرد طالب و راغب خواهد شد.
توضيح بيشتر از اين براي عبارت فوق، خارج از حوصله تاپيک است

سلام برادر هادي گل
من تاحد زيادي نظري مخالف با شما دارم
حرف شما (كه حرف بسياري از مذهبي هاست) درست مثل اين است كه (بلاتشبيه ، صرفاً مثال است)
اتوموبيل زيبايي توليد كنيم بعد براي آنكه مشتري ها عاشقش بشوند همه جاي آن را بپوشانيم!!

البته فرموديد بحثش خارج از حوصله تاپيك است من هم پيرو نظر شما خواهم بود
اگر مايل به صحبت در اين تاپيك نيستيد خوشحال ميشوم در تاپيك ديگري گفتگو كنيم (هر چند كم به سايت ميايم ولي اين موضوع برايم جالب است)

dahim-darni;944611 نوشت:
منظور از حجاب ، حجاب اجباری است ؟! اگر اینطور باشد نه تنها به نفع جامعه نبوده که عملا به مسئله جامعه هم تبدیل شده و این خوب نیست ...

باسلام
چیزی که از کلیت حرفهای شما تا به این لحظه متوجه شدم
بایک مثال پاسخ میدم

پزشکی به یک بچه دارو تجویز کرده و گفته از این موارد پرهیز کنید

این کودک توجهی به این تجویز نکرده و باب میل خود پیش رفته

شاید در ظاهر نفس میکشد راه میرود حرف میزند ولی از درون مشکلاتی به وجود آمده که نمود ظاهری آن دستی است که هر از گاهی به پهلو و شکم خود میگذارد و احساس ناراحتی میکند

حال اینجا واکنش والدین این کودک این است

پزشک مناسب نبوده و دارو ها نا کارآمد بوده

اگر پزشک دارو درمانگر بود این کودک الان باید خوب میشد

یا اگر پزشک پزشک بود که آگاهی از این بیماری داشت باید تجویزش خوشایند این کودک بود

و.....

با همه این اوصاف حال که این کودک مشکلات عدیده ای دارد دوباره به همان پزشک مراجعه میکنند

حال پزشک دارو دیگری تجویز میکند چون وضع کودک وخیم تر شده است

آیا تجویز این دارو دلیل بر این است که دارو اول کار ساز نبوده یا بیماری این کودک پیشترفته تر شده و دیگر این دارو پاسخگوی نیست

و این چرخه ادامه خواهد یافت اگر باز به این تجویزها بیتوجهی بشه

که در آخر به مرگ این کودک ختم خواهد شد

امیدوارم منظورم رو واضح رسونده باشم

حرفهای شما رو قبول ندارم

اللیل والنهار;944656 نوشت:
سلام

سلام
در بسياري از موارد با شما موافقم. اكثر ماها دستورات اسلام را عمل نمي كنيم بعد ميگوئيم چرا اسلام كارايي ندارد؟!
اما نكتهء ظريفي هست كه فكر ميكنم صحبت جناب dahim-darni از اين منظر بيان شده باشد

بحث بر سر كارآمدي يك رَوِش است كه شامل ويژگي هايي از جمله جذابيت ، راحتي اجرا ، ضمانت اجرايي و انعطاف پذير بودن است
البته من قبول دارم كه گاهي (شايد در اكثر موارد) مردم حكم ها و دستورات را نه از روي بهتر بودن كه از روي تطابق با منافع شخصي انتخاب مي كنند
پس طبيعي است كه از دستورات اسلام دوري كنند

با اين وجود اعتقاد دارم دليل برخي فاصله گرفتن هاي مردم از دين ، ناكارآمدي آنهاست
حال اگر نگوئيم در اصل حكم ، لااقل در روش اجراي آن اين مشكل احساس ميشود

به نوعي همين بحث هم باز برميگردد به دخالت دادن سنت هاي خودمان در دين
براي مثال ازدواج سنتي كه داريم آن را با عنوان ازدواج اسلامي اجرا مي كنيم ، ايرادات فراواني دارد
جوان ها نيز وقتي اين ايرادها را مي بينند ، دنبال راهكار بهتري مي گردند و معمولاً آن را در ازدواج به شيوهء غربي پيدا مي كنند
نكته اينكه اين جوان ها ، ايرادها را پاي اسلام مي گذارند. چرا؟ چون بزرگترها به آنها گفته اند كه اين اسلام است!

Reza-D;944667 نوشت:
حال اگر نگوئيم در اصل حكم ، لااقل در روش اجراي آن اين مشكل احساس ميشود

باسلام

بله متوجه فرمایش شما هستم

حرف بنده هم همینه

حرف ایشون سر اینه که میگن کلیت موضوع اشکال داره

و نمیدونیم این قبول نداشتن از عدم آگاهی است

مثلا مربی شنا

یک مربی از روز اول در عمق 4 متری آموزش میده

دیگری در عمق یک و نیم متری

شاید یکی ترس از آب داره روش مربی اول رو قبول نکنه

ولی دیگری دوست داره همون از اول تو عمق چهار متری شنا کنه

قبول دارم فردی که داره آموزش میده باید مخاطب رو بشناسه تا باعث زده شدنش از شنا کردن نشه ولی اصل موضوع که یاد گرفتن شنا هست زیر سوال نمیره

و خود فرد هم در این موضوع تعیین کننده هست که آیا میخواد شنا یاد بگیره یا نه

اول باید تکلیفش رو با خودش روشن کنه

موضوع قفل شده است