جمع بندی می خواهم ارتباطم را با خدا بهتر کنم

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
می خواهم ارتباطم را با خدا بهتر کنم

سلام
من تازه دیشب عضو انحمن شدم و باهاش اشنایی ندارم
نمیدونم واقعا اینجا جاش هست که من بخوام این موضوعات رو بیان کنم یا خیر چون بیشتر جنبه مشاوره ای داره.و در قسمت سرچ هم رفتم برای این موضوعات ولی خب صفحش برام باز نشد ببخشید اگر تکراری بود موضوع
من ۱۶ سالمه دختر هستم.زیاد مذهبی نیستم.درواقع قضیه اینه که دارم درسم رو میخونم و به دین و مذهب زیاد کاری ندارم.نمیدونم چرا ولی خب احساسی به این مسائل ندارم.وقتی میبینم که بعضی ها انقدر مذهبی هستن یا ارادت خاصی به ائمه دارن یا رابطه خوبی با خدا دارن یا هر چیز دیگه ای و حداقل دارن با یک مکتبی جلومیرن از خودم میپرسم که چرا من اینطوری نیستم.البته نا گفته نماند که من ارادت خاصی به حضرت ابوالفضل العباس دارم و دلیلی هم برای این موضوع ندارم و نمیدونم چرا ارادتم به بقیه مانند ایشون نیست
شاید باورتون نشه اما شده که در طول روز اصلا یاد خدا نکنم و این مسئله از همه بیشتر عذابم میده.بارها سعی کردم که نماز بخونم یک مدتی میخوندم ولی باز وقفه میفتاد و وقت هایی که نماز میخونم واقعاحالم بهتر بود
مشکل دیگم هم اینه که خیلی از مردن میترسم.این که نمیدونم چه اتفاقی برام میفته (درباره اخرت میدونم منظورم اینه که چه سرنوشتی در پیش دارم و قراره چقدر عذاب بکشم).از اون دنیا میترسم. وقتی میگن اگ کارای دین و انجام ندی تو اون دنیا عذابت میدن خیلی میترسم. اما خب من درک درستی از هیچ کدوم ندارم.نه از دین.نه از خدا.خلاصه این که کلافه کلافه ام و بلاتکلیفم. میدونم که خدا همیشه بوده و هروقت ازش چیزی خواستم کمکم کرده و این من بودم که غیبت داشتم .نمیدونم چکار کنم قبل ترها خیلی دین دارتر بودم اما مدتیه که....
حالا شما عزیزان میشه بگید چه چیز ی کمکم میکنه که وضعیتم بهتر بشه؟ که بیشتر به خدا فکر کنم؟رابطم و با خدا بهتر کنم؟بیشتر به این مسائل اهمیت بدم؟چه کتابی و پیشنهاد میدید که بخونم؟
جای دیگه ای به ذهنم نرسید که بخوام کمک بگیرم
امیدوارم جای درستی و انتخاب کرده باشم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

[=arial]با سلام و احترام
بزرگوار
گرایش به خدا و علاقه به ارتباط با او یک حس درونی و فطری است و نمیشه انکار کرد و یا بیخال شد، نیاز به خدا یک نیاز روحی است و این موضوع را نمیشه انکار کرد، همین احساسی را که در مورد خدا پیدا کردید و دوست دارید با او باشید یک حس مقدسی است.
بزرگوار هر چه شناخت خودتان را نسبت به خدا بیشتر کنید علاقه به معنویت در روح و روان شما بیشتر و عمیق تر می شود.
خواندن قرآن، مطالعه تفسیر ( نور یا نمونه کتاب خوبی است)، مطالعه کتابهای اعتقادی( آقای مصباح، مکارم شیرازی، یا آقای قرائتی) برای کسب معرفت و تقویت انگیزه خیلی موثر می باشد.
سعی کنید نسبت به منشا هستی، آخرت خوب فکر کنید.
حساب بکنید اگر در آخرت انسان توشه درست و حسابی داشته باشد چه قدر انسان بیش خدا عزیز خواهد بود، اگر دنیای انسان با غفلت و گناه و دوری از خدا تمام شود، انسان در آخرت ضرر خواهد کرد و چیوسته باید عذاب الهی را بچشد، منتها اگر از اعمال خود مواظبت کند خدای متعال بهترین توشه ها را به صورت جاویدان در اختیار انسان قرار خواهد داد. پس به جای هراس از آخرت به سوی خدا حرکت کنید او را بشناسید و سعی کنید زندگی خودتان را بر مبنای دین تنظیم کنید در این صورت بهترینها نصیب شما خواهد شد و اصلا جای نگرانی ندارد.
در هر صورت آرامش واقعی با یاد خداست. الا بذکر الله تطمئن القلوب؛ آگاه باشید که دلها با یاد خدا آرامش پیدا می کنند.

به نظرم زندگی امروزی با این همه کارو مشغله باعث این موضوع شده که ارتباط با خدا کم شده

باسمه الهادی

سلام و خیر مقدم خدمت شما

no.one;942938 نوشت:
من ۱۶ سالمه دختر هستم.

no.one;942938 نوشت:
وقتی میبینم که بعضی ها انقدر مذهبی هستن یا ارادت خاصی به ائمه دارن یا رابطه خوبی با خدا دارن یا هر چیز دیگه ای و حداقل دارن با یک مکتبی جلومیرن از خودم میپرسم که چرا من اینطوری نیستم.

no.one;942938 نوشت:
مشکل دیگم هم اینه که خیلی از مردن میترسم

no.one;942938 نوشت:
حالا شما عزیزان میشه بگید چه چیز ی کمکم میکنه که وضعیتم بهتر بشه؟ که بیشتر به خدا فکر کنم؟رابطم و با خدا بهتر کنم؟

علاوه بر مطالبی که استاد نشاط گرامی بیان فرمودند در انتخاب دوست دقت کنید.

دوستان متدین،خوش خلق،عفیف و محجب که توجه و تلاش زیادی هم نسبت به درس و تحصیل دارند

می توانند بهترین و مؤثرترین افراد در شکل گیری شخصیت مذهبی و ایمانی انسان در سن و سال شما باشند.

ترس از مرگ و تفکر راجع به آن فی نفسه خوب است و موجب ترس از ارتکاب گناه می شود به شرط اینکه راجع به مرگ و حقیقت آن تصور

درستی داشته باشید( راجع به حقیقت مرگ مطالعه کنید).

و نکته ی دیگر اینکه ترک گناهان و انجام واجبات اولین و اصلی ترین گام در جهت ایجاد ارتباط قلبی و معنوی با خداوند است.

موفق باشید.

@};-@};-@};-

[=arial]

fateme 88;944060 نوشت:
به نظرم زندگی امروزی با این همه کارو مشغله باعث این موضوع شده که ارتباط با خدا کم شده

بزرگوار
همیشه اسباب غفلت وجود داره منتها هنر در این است که انسان پیوسته در تمام لحظات به یاد خدا باشه!!!
این باعث نجات هست!!

[="Arial Black"][="Blue"]

no.one;942938 نوشت:
بگید چه چیز ی کمکم میکنه که وضعیتم بهتر بشه؟ که بیشتر به خدا فکر کنم؟رابطم و با خدا بهتر کنم؟بیشتر به این مسائل اهمیت بدم؟چه کتابی و پیشنهاد میدید که
بخونم؟

سلام
پیشنهاد بنده خدمت سرکار ، مطالعه کتابهای برنامه سمت خدا است.
فهرست این کتابها را از لینک زیر ببینید ، هر کدام که موضوعش مورد علاقه تان بود را تهیه و مطالعه نمایید.
این کتابها در زمینه های دینی و توسط روحانیون و کارشناسان دینی و به زبانی که فهم آن برای همگان راحت است نوشته شده اند:

http://samtekhoda.org/[/]

no.one;942938 نوشت:
چه کتابی و پیشنهاد میدید که بخونم؟

[h=2]کتاب صوتي در آغوش خدا (نگاهی زیبا به مرگ)[/h]

[="Arial Black"][="Blue"]

عبد شکور;944229 نوشت:

سلام
پیشنهاد بنده خدمت سرکار ، مطالعه کتابهای برنامه سمت خدا است.
فهرست این کتابها را از لینک زیر ببینید ، هر کدام که موضوعش مورد علاقه تان بود را تهیه و مطالعه نمایید.
این کتابها در زمینه های دینی و توسط روحانیون و کارشناسان دینی و به زبانی که فهم آن برای همگان راحت است نوشته شده اند:

http://samtekhoda.org/

به پیوست ، فایل pdf لیست کتب منتشره توسط برنامه سمت خدا را خدمتتان می فرستم.

با توجه به اینکه خانم هستید ، پیشنهاد می کنم کتاب "سیره پیامبر (ص) جلد 2 محبت زنان و کودکان" را مطالعه بفرمایید.

سوال:من خیلی اهل خدا نیستم و از این حالت عذاب می کشم و از مرگ هراس دارم واحساس می کنم که باید رابطه ام با خدا بهتر بشود، لطفا راهنمایی کنید که چگونه با خدا رابطه خوبی داشته باشم و از مرگ نترسم؟

پاسخ:
گرایش به خدا و علاقه به ارتباط با او یک حس درونی و فطری است و نمی شود انکار کرد و یا بیخال شد، نیاز به خدا یک نیاز روحی است و این موضوع را نمیشه انکار کرد، همین احساسی را که در مورد خدا پیدا کردید و دوست دارید با او باشید یک حس مقدسی است. هر چه شناخت خودتان را نسبت به خدا بیشتر کنید علاقه به معنویت در روح و روان شما بیشتر و عمیق تر می شود. خواندن قرآن، مطالعه تفسیر، مطالعه کتابها یا مقالات اعتقادی و حضور در محافل معنوی و اخلاقی و رفاقت با دوستان مومن برای کسب معرفت و تقویت انگیزه معنوی خیلی موثر واقع خواهد شد.

سعی کنید نسبت به منشا هستی و عالم آخرت خوب فکر کنید. در نظر بگیرید اگر در جهان آخرت، انسان توشه درست و حسابی داشته باشد چه قدر انسان بیش خدا عزیز خواهد بود، اگر دنیای انسان با غفلت و گناه و دوری از خدا تمام شود، انسان در آخرت ضرر خواهد کرد و پیوسته باید عذاب الهی را بچشد، منتها اگر از اعمال خود مواظبت کند خدای متعال بهترین توشه ها را به صورت جاویدان در اختیار انسان قرار خواهد داد.

پس به جای هراس از آخرت به سوی خدا حرکت کنید او را بشناسید و سعی کنید زندگی خودتان را بر مبنای دین تنظیم کنید در این صورت بهترینها نصیب شما خواهد شد و اصلا جای نگرانی ندارد. مرگ مساوی نیستی انسان نیست بلکه گذر از دنیای مادی به عالم دیگری است، شما به جای ترس از مرگ و نیستی به فکر اصلاح و ازیاد توشه آخرت خودتان باشید، یقیننا راه سعادت و نجات در سایه انجام وظایف الهی و انجام اعمال صالح است که خدای متعال می فرماید: «إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ كانَتْ لَهُمْ جَنَّاتُ الْفِرْدَوْسِ نُزُلًا؛ يقيناً آنان كه ايمان آوردند و كارهاى شايسته كردند، بهشت برين برايشان منزلگاه پذيرايى است»[1]

در هر صورت آرامش واقعی با یاد خداست و خطاب خدای متعال به بندگانش همین نکته است؛«الَّذينَ آمَنُوا وَ تَطمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكرِ اللَّهِ أَلا بِذِكرِ اللَّهِ تَطمَئِنُّ القُلُوبُ؛ آنها كسانى هستند كه ايمان آورده و دلهايشان به ياد خدا آرامش مى‏گيرد، آگاه باشيد كه تنها با ياد خدا دلها آرامش پيدا مى‏كند»[2]
معمولا ریشه بسیاری از ترس ها از جهل نشات می گیرد، تا زمانی که نگاه انسان به دنیا و آخرت بر اساس علم و بینش تقویت نشده و انسان از جهل و نادانی خارج نشود، موضوع ترس از مرگ و عالم آخرت مرتفع نخواهد شد و برای انسان تصور عالم آخرت ترسناک خواهد شد اما در سایه شناخت صحیح خدا از راه متون و آموزه های دینی و انجام اعمال صالح می توان بسیاری از تردیدها و ریشه ترس ها را از بین برده و به عالی ترین مقامات معنوی دست یافت و در عین حال از آرامش روحی لازم و شیرین برخوردار شد.[3]

منابع:
[1]. کهف:107
[2]. الرعد:28
[3]. سايت انجمن گفتگوي ديني، انجمن مشاوره، كارشناس: نشاط: تاريخ: 1396/09/10
[=inherit !important][=X-LocaleSpecific]

[/]

موضوع قفل شده است