صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ازدواج فامیلی از دید احادیث و روایات

علاقه
    وکالت و حقوق
    نوشته
    474
    حضور
    8 روز 5 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    25
    آپلود
    3
    گالری
    0
    صلوات
    479

اشاره ازدواج فامیلی از دید احادیث و روایات

با سلام
    آیا حدیثی در مورد آسمانی بودن عقد پسر عمو و دختر عمو در بیان بزرگان دینی داریم
    و این که
    آیا به صورت کلی حدیثی در مورد خوبی و تشویق ازدواج فامیلی داریم
    هر عملی عکس العملی داره
    همیشه قدرت نه گفتن داشته باش
    گرگ باش ولی حق کسی رو نخور
    تقلب نکن
    برای اهدافت تلاش کن
    دروغ نگو
    سبز باشیم

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,303
    حضور
    172 روز 2 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    57996

با نام و یاد دوست

ازدواج فامیلی از دید احادیث و روایات

کارشناس بحث: استاد تذکره

5. صلوات ها 5

نوشته
    749
    حضور
    21 روز 11 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2062

درمورد جمله معروف «عقد دخترعمو و پسرعمو، در آسمانْ بسته شده است»، باید گفت: به جز خداوند متعال و پیشوایان معصوم (علیهم السلام)، کسی خبر صادقی از آسمان ندارد و از طرفی اثری از این جمله در کتاب‌های حدیث مسلمانان (اعم از شیعه و سنّی) وجود ندارد.
    بلکه در مقابل سخنی از پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل شده است که فرمود: «با غریبه ازدواج نکنید تا فرزند ضعیف نیاورید».(1)
    از امام صادق(علیه السلام) نیز نقل شده است که فرمود: «با خویشان نزدیک، ازدواج نکنید؛ چرا که فرزند ضعیف، پدید می‌آید».(2)
    به هر حال باید این نکته تذکر داده شود که شاید به استناد این گونه احادیث و توصیه‌های پیشگیرانه پزشکان و متخصّصان ژنتیک است که برخی فقیهان معاصر، ازدواج فامیلی را «مکروه» شمرده اند.(3) البته از نظر شرع اسلام چنین ازدواجی از حرمت برخوردار نیست و در صورت رعایت توصیه های پزشکی زنیتیکی این کراهت هم برداشته می شود.

پی نوشت ها :
    1. النّهایة، ابن اثیر، ج3، ص106؛ المَجازات النّبویة، شریف رضی، ص92.
    2 . مسالک الأفهام، شهید ثانی، ج2، ص38؛ المَحجَّة البَیضاء، فیض کاشانی، ج3، ص94.
    3 . به عنوان نمونه، رجوع کنید: بهداشت و تنظیم خانواده، تهران: اداره کل بهداشت عمومی و پیشگیری (وزارت بهداشت)، 1373، ص121 (پاسخ ایة الله ناصر مکارم شیرازی به پرسش دانشکده علوم پزشکی ایلام).

7. صلوات ها 8

علاقه
    وکالت و حقوق
    نوشته
    474
    حضور
    8 روز 5 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    25
    آپلود
    3
    گالری
    0
    صلوات
    479

نقل قول نوشته اصلی توسط تذکره نمایش پست ها
    .
    سخنی از پیامبر نقل شده است «با غریبه ازدواج نکنید تا فرزند ضعیف نیاورید».(1)
    .
    نقل قولتان از پیامبر اسلام را اشتباه بیان کردید
    درستش
    با غریبه ازدواج کنید تا فرزند ضعیف نیاورید»
    @@
    بنده خودم مبتلا به بیماری ژنتیکی آرپی هستم
    بنده به همه توصیه می کنم قبل از ازدواج مشاوره ی ژنتیک بدهند
    هر عملی عکس العملی داره
    همیشه قدرت نه گفتن داشته باش
    گرگ باش ولی حق کسی رو نخور
    تقلب نکن
    برای اهدافت تلاش کن
    دروغ نگو
    سبز باشیم

9. صلوات ها 4

علاقه
    علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
    نوشته
    1,310
    حضور
    40 روز 12 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    10
    صلوات
    3697

با سلام

درباره ازدواج فاميلي در اسلام و متون حديثي مطالب خوبي وجود دارد.

از جمله مسئله همانندي و كفو و هم كفو بودن و همشأن بودن يك قانون كلي است.

كه ترجيح با ازدواج فاميلي را بيشتر مي كند. چون شناخت خانواده ها و آشنايي كامل با دختران خانواده هاي فاميل بيشتر است. آشنايي با خصوصيات و ويژگيهاي دختران فاميل از ديگران بيشتر است.

در مسئله ازدواج فاميلي بايد مقررات و قوانين و دستورات بهداشتي و پزشكي كاملاً رعايت شود پس از در نظر گرفتن و طي مراحل قانوني اگر مشكل ژنتيكي و خوني وجود نداشته باشد ترجيح با ازدواج فاميلي است. اما در اسلام و احاديث گفته نشده كه حتماً بايد با فاميل ازدواج كرد بلكه اسلام منع آنرا برداشته كه به غير از محارم با دختران عمو، عمه، خاله، دايي و نوه هاي آنها ازدواج ممكن شود و محدوديتي نباشد. بنابراين با رعايت اوصاف و ويژگيهاي اخلاقي ازدواج با فاميل هيچ منعي ندارد. مثلاً‌رسول خدا ـ صلي الله عليه و آله ـ روزي به اولاد جعفر و علي بن ابيطالب كه برادر بودند نگريسته و فرمود دختران ما براي پسران ما (خلق) شده اند يعني دختران علي و دختران جعفر كه عموزاده هستند مي توانند ازدواج كنند و يا از مفهوم روايت چنين برداشت مي شود كه اختصاص دارند به همديگر.

بنابراين در روايات هيچ محدوديت و منعي براي ازدواج فاميلي نشده است بلكه در صورت فراهم بودن شرايط و وجود دختر عفيف و پاك دامن در عمو و دايي و يا يكي از فاميلهاي نزديك و دور، و نبود مانع پزشكي و بهداشتي با وجود اينكه تمام شرايط در دختر فاميل وجود دارد و شناخت خانواده ها بيشتر است كه بر دوام و استحكام پيوند خانوادگي مي افزايد، ترجيح با ازدواج فاميلي است كه هم عقل بر اين رجحان دليل و راهنماست و هم شرع با بيان دستورات خاص و ويژگيها اين مسئله را تأييد مي كند. اميرمؤمنان با نوه عموي خويش يعني حضرت فاطمه ـ سلام الله عليها ـ ازدواج كرده با اينكه زهرا ـ سلام الله عليها ـ خواستگاران زيادي داشت ولي غير از علي هيچيك همكفو با زهرا نبودند. عبدالله بن جعفر با حضرت زينب كه دختر عمويش علي ـ عليه السلام ـ ازدواج كرده بود. امام حسين ـ عليه السلام ـ دخترش فاطمه را به پسر امام حسن ـ عليه السلام ـ (حسن مثني) تزويج نمود و خداوند به پيامبر خود مي فرمايد:

اي پيامبر حلال كرديم به تو تا ازدواج كني با زناني كه مهرشان را ادا كردي و با كنيزاني كه به غنيمت خدا به تو نصيب شده و ملك تو شده اند و با دختران عمو، عمه، دائي، خاله، آنهايي كه با تو به مدينه در راه خدا هجرت كردند و با هر زن مؤمنه اي كه خود را به رسول خدا به شرط مهر ببخشد و رسول خدا به ازدواج با او مايل شود...»

--------------------------------------------------

[1] . شيخ حر عاملي، وسائل الشيعه، چاپ سوم، قم، آل البيت، 1416، ج 20، ص 49.

[2] . شيخ حر عاملي، وسائل الشيعه، چاپ سوم، قم، آل البيت، 1416، ج 20، ص 27-33.

[3] . همان، ص 33 الي 36.

[4] . همان، ص 36.

[5] . همان، ص 51-50.

[6] . همان، ج 2، ص 76-77.

[7] . سوره احزاب، آيه 50.

[8] . شيخ حر عاملي، پيشين، ج 2، ص 52.

فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

11. صلوات

نوشته
    749
    حضور
    21 روز 11 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2062

نقل قول نوشته اصلی توسط علی پارساپور(a.p) نمایش پست ها
    قل قولتان از پیامبر اسلام را اشتباه بیان کردید
    درستش
    با غریبه ازدواج کنید تا فرزند ضعیف نیاورید»
    مرا ببخشید صحیحش این است :
    از پیامبر خدا نقل است که فرمود: «با غریبه ازدواج کنید تا فرزند ضعیف نیاورید».
    از امام صادق(ع) نیز نقل شده است که فرمود: «با خویشان نزدیک، ازدواج نکنید؛ چرا که فرزند ضعیف، پدید می‌آید»

13. صلوات ها 5

نوشته
    749
    حضور
    21 روز 11 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2062

نقل قول نوشته اصلی توسط yalda solimani نمایش پست ها
    از جمله مسئله همانندي و كفو و هم كفو بودن و همشأن بودن يك قانون كلي است.
    دقیقا به خاطر هم کفو بودن حضرت علی و حضرت زهرا و مطلع بودن بر غیب و نقص مانع عصمتشان است و اینها سبب و دلیل ازدواج فامیلی اینها است نه اینکه کلا ازدواج فامیلی درست باشد

15. صلوات ها 3

علاقه
    علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
    نوشته
    1,310
    حضور
    40 روز 12 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    10
    صلوات
    3697

نقل قول نوشته اصلی توسط تذکره نمایش پست ها
    دقیقا به خاطر هم کفو بودن حضرت علی و حضرت زهرا و مطلع بودن بر غیب و نقص مانع عصمتشان است و اینها سبب و دلیل ازدواج فامیلی اینها است نه اینکه کلا ازدواج فامیلی درست باشد
    با سلام وعرض ادب و احترام

خیلی ببخشید من با پسر عموی خودم ازدواج کردم و دختری دارم مثل دسته گل و هیچ مشکل خاصی هم نیست موفق باشید.
    فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

17. صلوات ها 2

نوشته
    749
    حضور
    21 روز 11 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2062

خیلی ببخشید من با پسر عموی خودم ازدواج کردم و دختری دارم مثل دسته گل و هیچ مشکل خاصی هم نیست موفق باشید.
    سلام
    این روایات نمی فرمایند که ازدواج فامیلی حرام و کاملا ممنوع است و منظورشان این نیست است که تمام ازدواج فامیلی تمام دچار مشکل می شود و بلکه منظور این است عمدتا ازدواج های فامیلی دچار مشکل می شود و بهتر این ازدواج ها انجام نشود و الا اگر رعایت امور پزشکی و زنیتیکی صورت گیرد و مانعی بر ازدواج از طرف پزشک متخصص اعلام نگردد مانعیتی ایجاد نمی شود
    و ما هم در فامیلان خود داریم دختر و پسرعمویی که ازدواج کردند خیلی خوب هستند و فرزندان خوبی تحویل جامعه دادند ، چون از جهت پزشکی امروز و گروه خونی پیگیر شدند و پزشکان این ازدواج را مجاز دانستند و بودند پسرعمو و دختر عمویی که مرکز بهداشت و پزشکان ازدواج را اجازه ندادند و ازدواج نکردند
    ویرایش توسط تذکره : ۱۳۹۶/۰۶/۱۶ در ساعت ۱۱:۲۰

19. صلوات ها 5

علاقه
    یکی دوتا نیستند :)
    نوشته
    4,103
    حضور
    136 روز 10 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    57
    گالری
    1750
    صلوات
    13902

با سلام وعرض ادب و احترام

سلام
    خدا دختر گلتونو براتون نگه داره و همواره از سلامت جسم و روان برخوردار باشند

همانطور که کارشناس محترم توضیح دادند ازدواج فامیلی حرام و ممنوع نیست ولی با پیشرفت علم دیدیم که این ازدواج موجب خیلی از معلولیت ها می باشد،

آخرین باری که برای بازدید به مرکز نگهداری معلولین رفته بودم 36% معلولیت ها بر اثر ازدواج فامیلی بود! و این خیلی زجر آوره که یک انسان زندگی نباتی داشته باشد و از خیلی چیزها محروم باشد تازه این یک طرف قضیه است آن طرف هم والدین که جگر گوشه خود را باید این گونه ببینند و خود دلیل اصلی این قضیه باشند!

پیگیریهای ژنتیک برای ازدواج های فامیلی توصیه میشه و این فقط در حد دخترعمو پسرعمو نیست حتی فامیلی های خیلی دوررر

الهی مرا آن ده که آن به ...

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 37

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری