جمع بندی شیوه صحیح برای تذکر درباره ماهواره در خانواده

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شیوه صحیح برای تذکر درباره ماهواره در خانواده

سلام. در خانه ماهواره داریم و خانواده بعضی سریالهای ماهواره ای رو نگاه میکنند. من دوست ندارم و به انها بارها گفته ام که با عقاید من سازگار نیست و در این مورد بحث هم کرده ایم. چون می بینم در این چند سال تاثیرات منفی رو من داشته. حالا من چطوری می توانم کاری کنم که خانواده مخصوصا مادرم ماهواره را جمع کند؟ با اینکه ما دستگاه دیجیتال هم داریم.این رو هم فرض کنید که از طریق گفت و گو امکان حل قضیه نیست.پس من چیکار کنم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

[=arial]با سلام و احترام
اینکه شما بزرگوار نسبت به دیدن برخی از برنامه های ماهواره حساس هستید! معلومه که فردی معتقد و آگاه هستید و از مضرات آن احساس بیم می کنید!! این روحیه خوبی است!
برای تاثیر گذاری بر روی خانواده!
1. می توانید با رفتار منطقی با خانواده در مورد برخی از برنامه ها صحبت کنید و از مضرات و اسیب های آن نکاتی را بیان کنید! البته با دلیل و بدون عصبانیت و همراه با آرامش و با حفظ ادب و احترام
2. در رفتار خودتان به طور عملی اظهار ناراحتی بکنید!
3. برای پر کردن اوقات فراغت خانواده می توانید برنامه هایی را از قبل بچنید تا آنها فرصت و علاقه نگاه کردن را نداشته باشند، رفتن به پارک، مهمانی، نماز جماعت، خرید و...
4. خودتان با هماهنگی خانواده فیلم هایی را از کلوپ تهیه و به صورت خانوادگی استفاده کنید!
5. اگر باز اثری نگذاشت، شما سعی کنید مواظب رفتارهای خودتان باشید و خیلی به رفتار آنها در این مورد اهمیت ندهید تا بتدریج رفتار عملی شما در آنها اثر بگذارد.

amina15;942725 نوشت:
سلام. در خانه ماهواره داریم و خانواده بعضی سریالهای ماهواره ای رو نگاه میکنند. من دوست ندارم و به انها بارها گفته ام که با عقاید من سازگار نیست و در این مورد بحث هم کرده ایم. چون می بینم در این چند سال تاثیرات منفی رو من داشته. حالا من چطوری می توانم کاری کنم که خانواده مخصوصا مادرم ماهواره را جمع کند؟ با اینکه ما دستگاه دیجیتال هم داریم.این رو هم فرض کنید که از طریق گفت و گو امکان حل قضیه نیست.پس من چیکار کنم؟

سلام ...
ماهواره رو من خیلی خیلی مشگل دار میدونم ....

نه تنها از این جهت که همش داره روابط آزاد میان خانومها و آقایون رو نشون میده ...

ماهواره مهمترین مشگلش از نظره من این هستش که دارای ایدیولوژی ضد انسانی رو گسترش میده ... مثلا آدمهای زرنگ و موفق رو کسانی نشون میده که دزد و مال مردم خور هستند .

مثلا انواع خیانتها رو به تصویر میکشه ... نه خیانت زناشوئی ... هر نوع خیانتی رو ...
مثلا انواع کلاه برداری ها رو به شیوه ای نشون میده که شخص کلاه بردار خوب و جذاب به نظر میاد ...
و ...

و باز هم مشگل رو من از صدا و سیمای خودمون میدونم ...
یک زمانی یک آقایی رو در درون تلویزیون آورده بودند که در مورد ایدز و راههای پیشگیری از اون صحبت کنه ...

بنده خدا میخواست بگه ... اگر میخواهید رابطه نامشروع داشته باشید ... اگر میخواهید روابط پر خطر داشته باشید ... حتما از وسایل محافظ کنه و پیشگیری کننده استفاده کنید ... ولی خوب مگه میشه در مورد داشتن رابطه غیر مشروع در درون تلویزیون صحبت کرد ...

مسئله تلویزیون و ماهوراه هم به نظرم همینجوری هست ...
ماهوراه هر چیزی رو نشون میده ..
تلویزیون خودمون هم نمیتونه خیلی از حرف ها رو بزنه ...

و بنابراین بیننده ماهوراه با دنیایی تخیلی روبرو میشه ... دنیایی حفاظت نشده ...

به شخصه پس از سالها زندگی کردن فهمیدم که راه موفق شدن و پولدار شدن ... راستی و درستکاری هست ... چون راستی و درستی ایجاد فرصت میکنه و موفقیت در درون زندگی همش به این بستگی داره که چقدر فرصت بدست میاری ...

ولی ماهواره همش در تبلیغ این نظریه هست که خیانتو کلاه برداری هستش که عامل موفقیت انسانها میشه ...

البته قبلا ها فیلمهای ماهواره کره ای بود ... و به نظرم خیلی خوب و قشنگ بود ...
ولی فیلم هایی که الان داره در درونش پخش میشه ...

همشون تطهیر کردن کارهای کثیف و ضد اخلاقی هست ...

سلام.
در این باره من چند سال پیش یه کاری کردم.
البته کار درستی نبود ولی جواب داد!

خیلی ماهواره دیده میشد و تلویزیون معمولی کلا خاموش بود حتی وقتی دیجیتال خریدیم بعضی وقتا نگاش میکردن ولی اکثرا ماهواره بود.

منم برای مقابله. بعد از کلی امر و نهی رفتاری و زبانی که موفق نشدم.
یه روز رفتم کنترل ماهواره رو برداشتم قایم کردم. یه بار که میرفتم مسجد بردمش انداختمش تو سطل آشغال جلوی مسجد!

یک ماه ماهواره کنترل نداشت مجبور شدن نبینن. تو این یه ماه فقط دیجیتال دیدن کم کم بهش عادت کردن منم میپختمشون. بعدش کنترل خریدن ولی از اثرات اون یک ماه ، دیگه بعدش از ترس من فقط بابام بعضی وقتا یواشکی نگاه میکرد تا من وارد میشدم خاموش میکرد(شبکه های معمولی بودا فکرتون جایی نره). خیلی جالب بود.

هر وقت نگاه میکردن و تموم میکردن. میرفتم دو شاخشو در میاوردم. تا باعث تقبیح این ماهواره دیدن بشه! بعد از یه مدت هم دو شاخشو فشار دادم فک کنم اون باعثش شد که کلا خراب شد ماهواره. الان فک کنم بیش از یک ساله ماهواره تعطیله. خراب شده خلاص.

کارم درست نبود ولی جواب داد.

سلام
من همه راهی رفتم تا خانوادم از دیدن ماهواره منصرف بشن اما نشد که نشد
دوستِ من، اینو یادت باشه که نمیتونی عقاید هیچ کسی جز خودتو تغییر بدی
فکر تغییردادن دیگران نباش فکر این باش که چجوری خودتو وفق بدی با این وضعیتی که داری و تو گناه نیفتی
کاری که من میکنم اینه اکثرا برای اینکه ماهواره نبینم یا خونه نیستم(دانشگاه/سرکار/کتابخونه/کلاس/...) یا تو اتاقمم
اینم بگه سخته که ادم زیاد نتونه با خانوادش باشه
اما کاری نمیشه کرد!
اگه خانوادت پیش زمینه مذهبی دارند خب شاید امیدی باشه که از راهی بشه ماهواره نگاه نکنند اما اگه خانوادت هیچ پیش زمینه ای تو مذهب ندارن قید تغییر دادنشونو بزن...
اون راهی که "جناب خدا را" گفتند برای هر خانواده ای جواب نمیده
خانواده ما که تا یه مدت دعوا بود سر قایم کردن کنترل و این بحثا
البته اگه پسر باشید شاید مقابله با ماهواره نگاه نکردن خانوادتون آسون تر باشه همون طور که جناب خدا را فرمودند
اما خب اگه دختر باشید من راهی نبود که نرفته باشم ولی نشد
تهشم دیگه ول کردم امر به معروفو چسبیدم به خودم که گناه نکنم
یاعلی مدد

[="Times New Roman"][="Black"]کار سختی پیش رو دارید.

به نظر من صدا و سیمای خودمون از ماهواره خطرناک تره چون مهر جمهوری اسلامی روش خورده و خیلی کارهای خلاف شرع و اخلاق رو سالم جلوه میده.

اصلا جایگزین مناسبی برای ماهواره نیست.

بهتره شما روی آسیب های شخصی که ماهواره به آدم میزنه مانور بدید.

یکی از آسیب های ماهواره اینه که آدم رو اسکول میکنه.

دیگه مغزت کار نمی کنه.

تبدیل به یه آدمی میشی که فکر میکنی عقل کل هستی و همه چیزو می دونی.

ولی دیگران به وضوح متوجه اسکول بودنت میشن.

دیگه متوجه شان و منزلت و توانمندی های خودت نمیشی و هر آدم بی سروپایی رو به عنوان الگو می پذیری.

و .....

سعی کنید اینهارو واسشون جا بندازید و بهشون یاد بدید که می تونن بسیار مفید تر از این باشن.[/]

سلام
دوستان نظرات و پیشنهادات و تجربیات خوبی در اختیار گذاشتند،

از جمع هنگام تماشای ماهواره جدا شوید و احساس و نظر خود را خیلی قاطع به افراد خانواده بگویید،

در عین حال با رفتار مناسب مثل احترام به بزرگترها، کنترل خشم، کمک به اعضای خانواده،و...

عملکرد صحیح اخلاقی مثل گذشت، داشتن روی خوش و حفظ حیا و ...

داشتن تفریح سالم و روحیه با نشاط به تمایز یافتگی در آن جمع برسید.

با سلام

الان یعنی استفاده صحیح کردن از ماهواره بد است ؟
مگر می شود
تکنولوژی روز را از زندگی حدف کرد !

اگر با ابن پیش فرض بخواهیم

بر خورد کنیم

خطرات

استفاده از فضای مجازی بیش از ماهواره است ؟

ب افراد با ید تمرین استفاده صحیح از ماهواره و فضای مجازی و امثالهم را آموخت!

ودر آخر

وفتی صدا وسیما برنامه ههای جذاب و سرگرمی خوبی ندارد

مسلم است

اقبال مردم ب سمت و سوی شبکه ههای ماهواره ای زاویه پیدا می کند

ای کاش صدا و سیما

اینقدری که تضاد ف مثلا اتوبوسی در بنگال یا رواندا برایش مهم بود

تهیه بر نامه ههای مردم پسند را در دستور کار خودش قرار میداد

دکترسید آرمین;943237 نوشت:
الان یعنی استفاده صحیح کردن از ماهواره بد است ؟
مگر می شود
تکنولوژی روز را از زندگی حدف کرد !

سلام
استفاده از تکنولوژی و انواع رسانه ها اجباری هم نیست، فرهنگ مصرف ماهواره هم درست شود در محاسبه سود و زیانش کدام بیشتر است؟!
خواندن مطلب زیر خالی از لطف نیست:

گناه

هزار مرتبه بدتر ز دشمن است آن دوست
كه ترك دوست به هنگام بينوايي كرد (1)

شیطان گولش زد
مرد با ایمانمی گفت: من به اخبار ایران اعتماد ندارم رفتم ماهواره خریدم و کسی گفت:
رحم الله من یقرءالفاتحه مع الصلوات (اوشکارشد)

قرآن زیبا گفته که سیاست و عملیات روانی شیطان زیبا جلوه دادن گناه و گام به گام است .(2)
أَفَمَن زُيِّنَ لَهُ سُوءُ عَمَلِه ِفَرَآهُ حَسَنًا فَإِنَّ اللَّه َيُضِلُّ مَن يَشَاءُ و َيَهْدِي مَن يَشَاءُ فَلَاتَذْهَبْ نَفْسُكَ عَلَيْهِمْ حَسَرَاتٍ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ بِمَايَصْنَعُونَ

آيا آن كس كه زشتى كردارش براى اوآراسته شده و آن را زيبا می ‏بيند[مانند مؤمن نيكوكار است] خداست كه هركه را بخواهد بی‏ راه می ‏گذارد و هر كه را بخواهد هدايت می ‏كند پس مبادا به سبب حسرتها[ى گوناگون] بر آنان جانت[ازكف] برود قطعا خدا به آن چه می ‏كنند داناست

گربه غریزه و ماهواره
به جواني گفتم: کاری به شما ندارم که میگی ماهواره را روی شبکه‌های ایرانی تنظیم کرده ام اما یک سئوال کلی می‌پرسم وقتی که کسی خونه نیست افرادی که ماهواره دارند هوس نمی کنند بشقاب را یه نیمه چرخی بدهند تا.... گفت: اگر انسان نجیب باشه نه. خندیدم گفتم اگر..... ولی این مثل اینه که موشی را جلو گربه ای گرسنه رها کنی و بعد بگوییم موش رو می گیره؟ بگویید اگر گربه نجیب باشه نه؟بابا غریزه اکثرقریب به اتفاق انسان ها،گربه موش گیره. موش در دسترس باش خب میگردش دیگه. درسته؟ خندید و گفت: خب خیلی‌ها اینجا کم میارن.

شعار این هشدار
قل اعوذ بالرب الناس
بگو پناه می‌برم به پروردگار مردم

(1)بینوایی دو نوع است بینوایی مادی و معنوی.
(2) فاطر /8

منبع

میتونید یه روز که کسی خونه نبود و مامان اینهاتون رفته بودند بیرون ...

ماهواره رو روشن کنین و برین و فیلمهای خاک تو سریش رو نگاه کنین ... بعدش مامانتون یهو درب رو باز میکنه و میاد در درون خونه و میبینه که بله !!!

پسره دانمشندش نشسته داره فیلمهای ناجور و خلاف میبینه ... بعدش هم تصمیم میگیره ماهواره رو تعطیل کنه ... البته شاید یه کتک مفصل هم نوش جان کنین ...

روش دوم این هستش که یه روز که مامان باباتون خونه نیستند ... دوست دخترتون رو بیارین خونتون ...
بعدش یهو مامانتون درب رو باز میکنه و میاد تو خونه ...
شما هم بگین که از ماهواره یاد گرفتین ... و ...

فکر میکنم اینجوری دیگه ماهواره رو تعطیلش کنن ...

لی لی ت;943242 نوشت:
میتونید یه روز که کسی خونه نبود و مامان اینهاتون رفته بودند بیرون ...

ماهواره رو روشن کنین و برین و فیلمهای خاک تو سریش رو نگاه کنین ... بعدش مامانتون یهو درب رو باز میکنه و میاد در درون خونه و میبینه که بله !!!

پسره دانمشندش نشسته داره فیلمهای ناجور و خلاف میبینه ... بعدش هم تصمیم میگیره ماهواره رو تعطیل کنه ... البته شاید یه کتک مفصل هم نوش جان کنین ...

روش دوم این هستش که یه روز که مامان باباتون خونه نیستند ... دوست دخترتون رو بیارین خونتون ...
بعدش یهو مامانتون درب رو باز میکنه و میاد تو خونه ...
شما هم بگین که از ماهواره یاد گرفتین ... و ...

فکر میکنم اینجوری دیگه ماهواره رو تعطیلش کنن ...

جسارتا مگر هر کسی ماهواره داشته باشد

فیلم ههای خاک بر سری
نگآه می کند

مصادیق سرکار مثل این می ماند

که بگوئید

هرکسی چاقو در خانه دارد.مثلا قاتل یا اعمال مجرمانه مرتکب می شود

بستگی ب ظرفیت افراد دارد

پ.ن

بجای منع کردن !

فرهنگ سازی شود

الان در منزل اکثریت مردم ماهواره وجود دارد .
چه شهری و حتی روستاهها

الان کسی بگه ماهواره ندارم
درو غ می گوید

سلام.
آرمین جان. ببینید. اینکه میگید فرهنگ سازی برای چیزایی هست که استفاده دوگانه داره. فرهنگ سازی میکنید که طرف خوبشو استفاده کنید.
ولی ماهواره چیز دوگانه ای نیست. یک رو بیشتر نداره اونم روی بدشه.

شبکه های ماهواره ای یا فارسی زبان هستند یا بیگانه. بیگانه ها که تکلیفشون معلومه و مروج فرهنگ منحط خودشونن.
فارسی ها هم که یا ضد ایران و فرهنگ ایرانن یا طرف ایران.

به جز شبکه های استانی و یکی دو تا شبکه دیگه کلا کانالی تو ماهواره نیست که طرف ایران باشه. (که بعضیاشو میگه با دیجیتال گرفت بعضیاشم با اینترنت)
بقیه ی فارسی ها (جم، فارسی وان،من و تو، صدای آمریکا، بی بی سی و غیره و غیره) همه بر علیه ایرانن. و فرهنگ های پلید رو تبلیغ میکنن.

من یادمه اون اوایل من و تو تی وی میگفت ما از یه حدی فراتر نمیریم و فرهنگ جامعه رو در نظر میگیریم. اول واقعا همینجور بود ولی بعدش آسه آسه حتی تصاویر مستهجن هم نشون دادن!

خب از این شبکه ها چه استفاده ی خوبی میشه کرد؟ اصلا وجه خوب هم دارن؟ جز گمراهی چیزی دارن؟

یه شبکه ضد شیعه هست (یه کلیپ دیدم یارو زنگ زده شبکه گفته ما باورمون نشد این چیزا که شما گفتید دیگه اصلا از شیعه متنفر شدیم! آدم ساده لوح) یه شبکه رادیویی که من خودم شنیدم قرآن رو آیه آیه میخوند و بر علیه قرآن و خدا صحبت میکرد! و ده ها شبکه ی کثیف دیگه.

نه تنها استفاده ی خوب نداره بلکه وسیله ی شیطان هست برای گمراهی.

نامردا به عمد هم همه ی این کارارو میکنن. یه برنامه هایی میزارن که هم مبتذله هم جالب! آدم هی میخواد نگاه نکنه اما چون جالبه نگاه میکنه. اینا اتاق فکر دارن بلدن چجوری مارو گمراه کنن. نریم سمتش برای خودمون بهتره.

خدارا خدارا;943257 نوشت:
سلام.
آرمین جان. ببینید. اینکه میگید فرهنگ سازی برای چیزایی هست که استفاده دوگانه داره. فرهنگ سازی میکنید که طرف خوبشو استفاده کنید.
ولی ماهواره چیز دوگانه ای نیست. یک رو بیشتر نداره اونم روی بدشه.

شبکه های ماهواره ای یا فارسی زبان هستند یا بیگانه. بیگانه ها که تکلیفشون معلومه و مروج فرهنگ منحط خودشونن.
فارسی ها هم که یا ضد ایران و فرهنگ ایرانن یا طرف ایران.

به جز شبکه های استانی و یکی دو تا شبکه دیگه کلا کانالی تو ماهواره نیست که طرف ایران باشه. (که بعضیاشو میگه با دیجیتال گرفت بعضیاشم با اینترنت)
بقیه ی فارسی ها (جم، فارسی وان،من و تو، صدای آمریکا، بی بی سی و غیره و غیره) همه بر علیه ایرانن. و فرهنگ های پلید رو تبلیغ میکنن.

من یادمه اون اوایل من و تو تی وی میگفت ما از یه حدی فراتر نمیریم و فرهنگ جامعه رو در نظر میگیریم. اول واقعا همینجور بود ولی بعدش آسه آسه حتی تصاویر مستهجن هم نشون دادن!

خب از این شبکه ها چه استفاده ی خوبی میشه کرد؟ اصلا وجه خوب هم دارن؟ جز گمراهی چیزی دارن؟

یه شبکه ضد شیعه هست (یه کلیپ دیدم یارو زنگ زده شبکه گفته ما باورمون نشد این چیزا که شما گفتید دیگه اصلا از شیعه متنفر شدیم! آدم ساده لوح) یه شبکه رادیویی که من خودم شنیدم قرآن رو آیه آیه میخوند و بر علیه قرآن و خدا صحبت میکرد! و ده ها شبکه ی کثیف دیگه.

نه تنها استفاده ی خوب نداره بلکه وسیله ی شیطان هست برای گمراهی.

نامردا به عمد هم همه ی این کارارو میکنن. یه برنامه هایی میزارن که هم مبتذله هم جالب! آدم هی میخواد نگاه نکنه اما چون جالبه نگاه میکنه. اینا اتاق فکر دارن بلدن چجوری مارو گمراه کنن. نریم سمتش برای خودمون بهتره.

با سلام و احترام
جناب خدارا خدارا عزیز

شما اگر در کشورهای اروپایی و یا آمریکا زندگی کرده باشید .
متوجه خواهید شد

فرسنگها آموزهها و اخلاقیات و رفتار و نوع زندگی ووووووووو آنها با ما تفاوت بسیاری دارد

اصلا همین موارد تمایز بین افراد زا مشخص می کند
و

بالطبع بر نامه سازان و تهیه کنند گان و کار گردانان شبکه ههای ماهواره ای نیز بر اساس چنین بینش برنامه ههایی

تولید و پخش می کنند

که مغایر فرهنگ و اعتقادات و اخلاقیات ما است .
و اصولا سازگاری و انطباقی با آموزههای ما ندارد

اما

آیا بر نامه ههای ماهواره ای همه خلاصه شده در فیلم ههای ترکی و یا پورنو یا همان خاک بر سری و موسیقی

الان شبکه های ماهواره ای وجود دارد

خاصا

خبری و یا علمی و فرهنگی و اقتصادی هستن
و ب زبان خارجی پخش می شود
و محققین اطلاعات ب روز شده خودرا دریافت می کنند

دکترسید آرمین;943245 نوشت:
جسارتا مگر هر کسی ماهواره داشته باشد

فیلم ههای خاک بر سری
نگآه می کند ن

مصادیق سرکار مثل این می ماند

که بگوئید

هرکسی چاقو در خانه دارد.مثلا قاتل یا اعمال مجرمانه مرتکب می شود

بستگی ب ظرفیت افراد دارد

پ.ن

بجای منع کردن !

فرهنگ سازی شود

الان در منزل اکثریت مردم ماهواره وجود دارد .
چه شهری و حتی روستاهها

الان کسی بگه ماهواره ندارم
درو غ می گوید

ما ماهواره نداریم در کلان شهر هم زندگی می کنیم و البته که دروغ می گوییم!

nobelist;943265 نوشت:
ما ماهواره نداریم در کلان شهر هم زندگی می کنیم و البته که دروغ می گوییم!

خوب پس سرکار هم جز اقلیتی هستید !

که ماهواره ندارند .
و استفاده نمی کنند !

جسارتا

بابت چه چیزی دروغ می گوئید؟

دکترسید آرمین;943261 نوشت:
با سلام و احترام
جناب خدارا خدارا عزیز

شما اگر در کشورهای اروپایی و یا آمریکا زندگی کرده باشید .
متوجه خواهید شد

فرسنگها آموزهها و اخلاقیات و رفتار و نوع زندگی ووووووووو آنها با ما تفاوت بسیاری دارد

اصلا همین موارد تمایز بین افراد زا مشخص می کند
و

بالطبع بر نامه سازان و تهیه کنند گان و کار گردانان شبکه ههای ماهواره ای نیز بر اساس چنین بینش برنامه ههایی

تولید و پخش می کنند

که مغایر فرهنگ و اعتقادات و اخلاقیات ما است .
و اصولا سازگاری و انطباقی با آموزههای ما ندارد

اما

آیا بر نامه ههای ماهواره ای همه خلاصه شده در فیلم ههای ترکی و یا پورنو یا همان خاک بر سری و موسیقی

الان شبکه های ماهواره ای وجود دارد

خاصا

خبری و یا علمی و فرهنگی و اقتصادی هستن
و ب زبان خارجی پخش می شود
و محققین اطلاعات ب روز شده خودرا دریافت می کنند

سلام.
من حرفامو پس میگیرم. حق با شماست. یعنی ممکنه ازش استفاده درست هم کرد و مونده به خود آدم. (البته درباره من و خانوادم درصد احتمال گناه بالاست هیچ وقت دنبالش نمیرم.)
ولی ظاهرا کسی که 100 درصد میدونی هیچگونه کار خلافی باهاش نمیکنه عیب نداره.

حکم رهبر:

س 1213: آیا خرید و نگهداری و استفاده از دستگاه گیرنده برنامه‏های تلویزیونی از ماهواره جایز است؟ و اگر دستگاه گیرنده مجانی به دست انسان برسد چه حکمی دارد؟
ج: دستگاه آنتن ماهواره‏اى از اين جهت که صرفاً وسيله‏اى براى دريافت برنامه‏هاى تلويزيونى است که هم برنامه‏هاى حلال دارد و هم برنامه‏هاى حرام، حکم آلات مشترک را دارد. لذا خريد و فروش و نگهدارى آن براى استفاده در امور حرام، حرام است و براى استفاده‏هاى حلال جايز است. ولى چون اين وسيله براى کسى که آن را در اختيار دارد زمينه دريافت برنامه‏هاى حرام را کاملاً فراهم مى‏کند و گاهى نگهدارى آن مفاسد ديگرى را نيز در بر دارد، خريد و نگهدارى آن جايز نيست مگر براى کسى که به خودش مطمئن است که استفاده حرام از آن نمى‏کند و بر تهيه و نگهدارى آن در خانه‏اش مفسده‏اى هم مترتّب نمى‏شود. لکن اگر قانونى در اين مورد وجود داشته باشد بايد مراعات گردد.

از همه عذرت میخوام به دلیل اینکه ندونسته حرفی رو زدم(بیشتر به دلیل شرایط خودم بودم.) پوزش میطلبم

خدارا خدارا;943288 نوشت:
سلام.
من حرفامو پس میگیرم. حق با شماست. یعنی ممکنه ازش استفاده درست هم کرد و مونده به خود آدم. (البته درباره من و خانوادم درصد احتمال گناه بالاست هیچ وقت دنبالش نمیرم.)

حکم رهبر:
استفتائاتاحکام سفرمناسک حجاحکام خمس
جــستجــو
ارسال استفتاء
آنتن‌های ماهواره‏ ای

اجوبه الاستفتائات
س 1213: آیا خرید و نگهداری و استفاده از دستگاه گیرنده برنامه‏های تلویزیونی از ماهواره جایز است؟ و اگر دستگاه گیرنده مجانی به دست انسان برسد چه حکمی دارد؟
ج: دستگاه آنتن ماهواره‏اى از اين جهت که صرفاً وسيله‏اى براى دريافت برنامه‏هاى تلويزيونى است که هم برنامه‏هاى حلال دارد و هم برنامه‏هاى حرام، حکم آلات مشترک را دارد. لذا خريد و فروش و نگهدارى آن براى استفاده در امور حرام، حرام است و براى استفاده‏هاى حلال جايز است. ولى چون اين وسيله براى کسى که آن را در اختيار دارد زمينه دريافت برنامه‏هاى حرام را کاملاً فراهم مى‏کند و گاهى نگهدارى آن مفاسد ديگرى را نيز در بر دارد، خريد و نگهدارى آن جايز نيست مگر براى کسى که به خودش مطمئن است که استفاده حرام از آن نمى‏کند و بر تهيه و نگهدارى آن در خانه‏اش مفسده‏اى هم مترتّب نمى‏شود. لکن اگر قانونى در اين مورد وجود داشته باشد بايد مراعات گردد.

از همه عذرت میخوام به دلیل اینکه ندونسته حرفی رو زدم(بیشتر به دلیل شرایط خودم بودم.) پوزش میطلبم

با سلام و احترام

من شخصا خودم این اعتقاد را دارم .
حالا ب جز شبکه های خبری و علمی و فن آوری وووووو
یک سری کانل هها و بر نامهایی و جود دارن . که مضر هستن

اما

باید

قبول کرد

وقتی ما جایگزینی بهتر برای ماهواره ب مردم نداشته باشیم .

که بتوانیم ارائه بدهیم

توجه و علاقه آنها ب سمت دیدن چنبن شبکه ههایی کشش پیدا خواهد کرد

و شکی هم ندارد

که بدآموزیها و تقلید و الگوههای کاذبی را در بین مردم و خصوصا قشر جوان تا آگاه در پی خواهد د اشت

یه سوال داشتم
شبکه مفید تو ماهواره غیر از شبکه ولایت داریم؟از نظر من که نداریم
من چند سال پیش مطالب علمی اش رو هم نگاه میکردم
تو مطالب علمی که میگفت یه تضادی با دین اسلام وجود داشت که میخواست دین ما رو نقض کنه،میتونم بگم همه ی برنامه های فارسی و یا زیر نویس فارسی توی ماهواره
طوری برنامه ریزی شدن که یک فساد اخلاقی رو ترویج بدن.
حتی ببینید چقدر کثیف هستن که میخوان مخ بچه ها رو هم شستشو بدن
تو کارتون هاشون روابط ازاد دختر و پسر در سنین کم در مدارس خارج از کشور رو رواج میدن
یعنی حتی کارتون هاشون هم سالم نیست!
یاعلی

یا علے;943314 نوشت:
یه سوال داشتم
تو مطالب علمی که میگفت یه تضادی با دین اسلام وجود داشت که میخواست دین ما رو نقض کنه،میتونم بگم همه ی برنامه های فارسی و یا زیر نویس فارسی توی ماهواره
تو کارتون هاشون روابط ازاد دختر و پسر در سنین کم در مدارس خارج از کشور رو رواج میدن
یاعلی

سلام ...
اروپائی ها فرهنگشون رو به نمایش میزارند ... شما میتونید بگید که این فرهنگ خوب هست و ازش الگو برداری کنید و یا اینکه میتونید بگید بد هست و دور بندازینش هیچ اکراهی در قبول کردنش ندارین ...
ولی خوب ایدیولوژی هایی هستند که برای جا انداختن خودشون دست به تهدید ؛ ارغاب ؛ خشونت ؛ میزنند .

به عنوان یک مثال قابل لمس ... چندین سال پیش شنیدم که یکی از کشورهای اسکاندیناوی در تلویزیون نمایش تام و جری رو ممنوع عنوان کرده ...
چون ادعا میشد که تام و جری عموما مخاطبش بچه ها هستند ... و این کشور دوست نداشت که بچه ها از کوچیکی .. مثله تام و جری تو سره هم بزنن و هم دیگه رو تمسخر کنند و از این کارهاشون لذت هم ببرند ...

و در کنار چنین مساله ای میاد و روابط میان دختر و پسرها رو عادی سازی میکنه ... و صد البته آموزشهایی در درون مدارسشون دارند که براشون توضیح میده چنین روابطی چه خطرهایی رو داره و حواسشون باید به چه چیزهایی باید باشه ...

اینجوری دخترها و پسرها راحت با هم آشنا میشن ... راحت از روحیات هم با خبر میشن و ...

اون زمانها که من 15 ... 16 سالم بود ... بسیج حزب الله اگر دختر و پسری رو در درون پارک میدید ... هر بلایی که دوست داشت سره آبرو حیثیت اون دو نفر میاورد ... حتی در تاریخ بسیج داریم کسایی رو که گرفتن و بردن و تو مقرشون اونها رو کشتن ...

بنابراین ...
شما ببینید و اون چیزی که درست تر و عقلانی تر هستش انتخاب کنید .. و من اطمینان دارم به تمدن ... تمدن به مرور زمان کاره خودش رو میکنه ... آنچنانچه این میلیاردها سال کاره خودش رو انجام داده و نظر و رفتار و فکر درست در نهایت پیروز میشه ...

ب نظر من افرادی که ب خودشان اطمینان دارن
و ب اطلاعات ب روز شده نیاز دارن

دیدن شبکه های مفید مشکلی ایجاد نمی کند

اما

کسانی که ب خودشان اطمینان ندارن

تقواشان
با یک تقی وا میره

و سراغ فیلم ههای خاک بر سری و رقص و آواز و فیلم ههای شبکه هها ترکی می روند

فقط بچسبند

ب شبکه ههای استانی

اصلا قید ماهواره رو بزنند

والله
برخی جنبه ندارن

مشکل از خودشان است

یا علے;943314 نوشت:
یه سوال داشتم
یاعلی

والله در کشور ما یا یک چیزی خیلی خیلی خوب است

یا

خیلی خیلی بد

یعنی حد متوسطی وجود ندارد

مشکل ما در چگونگی نگاه ب هر مسئله است

تا نوع نگاه خودرا عوض نکنیم .مشکلی حل نمی شود

ربطی به جنبه و تقوا نداره
مثل اینه که بگید من خودمو تو شرایط گناه قرار میدم و چون تقوا دارم اصلا هیچ اتفاقی برای من نمیفته
برای مثال آقایی میگن من با یه خانم هم خونه میشم خب من تقوا دارم دیگه جنبم بالاست مرتکب هیچ گناهی هم نمیشم!!
ادم باید خودشو هرچی میتونه از احتمال گناه کردن هم دور کنه چه برسه یه قدمی گناه رفتن!
اعوذ بالله معصوم نیستیم که
حتی علما و مراجع بزرگ هم تاکید میکنند که خودمونو تو شرایط گناه قرار ندیم ولو احتمال 1 درصدی گناه هم باشه بازهم به خطر کردنش نمی ارزه!
ماهواره و تلویزیون چیزخیلی مهمی نیست تو زندگی
نباشه هم مهم نیست!

یا علے;943341 نوشت:
ربطی به جنبه و تقوا نداره
مثل اینه که بگید من خودمو تو شرایط گناه قرار میدم و چون تقوا دارم اصلا هیچ اتفاقی برای من نمیفته
برای مثال آقایی میگن من با یه خانم هم خونه میشم خب من تقوا دارم دیگه جنبم بالاست مرتکب هیچ گناهی هم نمیشم!!
ادم باید خودشو هرچی میتونه از احتمال گناه کردن هم دور کنه چه برسه یه قدمی گناه رفتن!
اعوذ بالله معصوم نیستیم که
حتی علما و مراجع بزرگ هم تاکید میکنند که خودمونو تو شرایط گناه قرار ندیم ولو احتمال 1 درصدی گناه هم باشه بازهم به خطر کردنش نمی ارزه!
ماهواره و تلویزیون چیزخیلی مهمی نیست تو زندگی
نباشه هم مهم نیست!

خوب من با این قسمت حرف سرکار که انسان خودش را نباید تو شرائط و موقعیت گناه قرار ندهد . 100 درصد موافقم . و حرفتان کاملا متین و منطقی است .

که خیلی هها مث ماست خودشان را در شرائط گناه متاسفانه قرار میدهند !

ولی قبول کنید .

برای خیلی افراد دیدن صور و فیلم ههای قبیح بی ارزش ترین مسئله است .

اصولا

ذهن شان حتی برای ب فکر کردن . ب آنها جایی و جایگاهی ندارد .

جالب تر اینکه چنین بر نامه ههای مستهجن و غیر اخلاقی هم بصورت کارتی هستن

یعنی صرف داشتن ماهواره دسترسی ب چنبن بر نامه هها امکان پذیر نیست !

الان از هر چیزی می شود . استفاده دو منظوره کرد

یک جنبه مثبت

جنبه دیگر آن خطر ساز و کشنده خواهد بود

مثل چاقو و کارد در آشپزخانه

مثل داروههای اعصاب و پایین آورنده و یا با لا آورنده فشار خون وووو
که اگر درست استفاده بشوند .
و طبق دستور پز شک نجات دهنده جان انسان خواهنده بود ،
واگر سر از خود و ..... موجب مرگ شخص

ماهواره هم چنین حکمی دارد

هر چند

باز هم عرض می کنم

بر نامه هها و فیلم هها و سرگرمی ها ووو

شبکه ههای ماهواره ی
در شکل کلیت آن

با فرهنگ و اخلاق و اعتقادات و باورههای ما 100 در صد در تعارض است

من دوست دارم . بکلی ماهواره را جمع آوری کنند
ببینم
مشکلات اخلاقی و فرهنگی و اعتقادی مردم
و خانوادهها

چگونه می شود

وضعیت جوانان چطور ی می شود Blum 3

خدارا خدارا;943288 نوشت:

سلام. دوست عزیز کی میتونه 100 درصد بشین پای ماهواره و فقط استفاده علمی بکنه؟ چند نفر اینطورین ؟

حالا گیرم بر فرض من تونستم فقط استفاده درست بکنم . پس اطرافیان من چی میشن؟ اگه زمانی که من نیستم یکی از اعضای خانواده اتفاقی زد و یک کانال چرندی رو دید و

علاقه مند شد اونوقت چی ! بعد می رسیم به این نکات رهبری نسبت به این مسئله :که اینکار مفاسد دیگری در بر دارد و مفسده ای هم نباید بر آن مرتب باشد.

ولى چون اين وسيله براى کسى که آن را در اختيار دارد زمينه دريافت برنامه‏ هاى حرام را کاملاً فراهم مى‏کند و گاهى نگهدارى آن مفاسد ديگرى را نيز در بر دارد، خريد و نگهدارى آن جايز نيست.
کسى که به خودش مطمئن است که استفاده حرام از آن نمى‏کند و بر تهيه و نگهدارى آن در خانه‏اش مفسده‏اى هم مترتّب نمى‏شود.

ابراهیم ا;943424 نوشت:
سلام. دوست عزیز کی میتونه 100 درصد بشین پای ماهواره و فقط استفاده علمی بکنه؟ چند نفر اینطورین ؟

حالا گیرم بر فرض من تونستم فقط استفاده درست بکنم . پس اطرافیان من چی میشن؟ اگه زمانی که من نیستم یکی از اعضای خانواده اتفاقی زد و یک کانال چرندی رو دید و

علاقه مند شد اونوقت چی ! بعد می رسیم به این نکات رهبری نسبت به این مسئله :که اینکار مفاسد دیگری در بر دارد و مفسده ای هم نباید بر آن مرتب باشد.

ولى چون اين وسيله براى کسى که آن را در اختيار دارد زمينه دريافت برنامه‏ هاى حرام را کاملاً فراهم مى‏کند و گاهى نگهدارى آن مفاسد ديگرى را نيز در بر دارد، خريد و نگهدارى آن جايز نيست.
کسى که به خودش مطمئن است که استفاده حرام از آن نمى‏کند و بر تهيه و نگهدارى آن در خانه‏اش مفسده‏اى هم مترتّب نمى‏شود.

سلام.
من با شما موافقم. یعنی خود من عمرا نمیتونم تصور کنم که ماهواره بخرم فقط برم تو علمی هاش. کسیو هم تو عمرم ندیدم برای برنامه های علمی بره تو ماهواره. اصلا ملت ما مگه چقدر به علم اهمیت میده سرانه مطالعه ما حدود 2 دقیقه در روزه!
منتها آرمین جان یه استثنایی رو مطرح کردن که یکی باشه که 100 در 100 به خودش مطمئن باشه و دیگه آخر اطمینان باشه اون چی؟ طبق نظر رهبر برای اون آدم عیبی نداره. هرچند همچین آدمی تو عمرم ندیدم!

(چیزی که بابتش معذرت خواهی کردم این بود که. گفتم ماهواره یه وسیله ی تک منظوره هست و فقط برای کار های بده که طبق نظر رهبر اینجوری نبود یعنی از وسایل مشترک بود. این اشتباه من بود که ندونسته گفتم. ضمن اینکه استثناء (هر چند استثناء یک در 80 میلیون!) رو در در نظر نگرفتم)

وگرنه مفاسد ماهواره سر جاش.

دکترسید آرمین;943378 نوشت:
من دوست دارم . بکلی ماهواره را جمع آوری کنند
ببینم
مشکلات اخلاقی و فرهنگی و اعتقادی مردم
و خانوادهها

چگونه می شود

وضعیت جوانان چطور ی می شود

در صورت تحقق همیچن چیزی
در حال حاضر که درصد بالایی قبح خیلی از گناهان توسط ماهواره شکسته شده، اتفاق مثبتی نخواهد افتاد یا جوانان (بعضی) در وضعیت فعلی تثبیت خواهند شد یا با خلاقیت و ابتکار خودشان ادامه دهنده راه خواهند بود .

این که فرهنگ مصرف باید آموخته شود موافقم و حرف بجایی است، صورت مسئله را پاک نکنیم بلکه با آگاهی از معایب و مزایا انتخاب و استفاده کنیم،

ولی این که گفتید هر که به تقوایش شک دارد پای ماهواره نشیند، به قول یکی از دوستان، چه کسی می تواند مطمئن باشد که صد در صد خودش و اطرافیانش دچار خطا نخواهند شد!
احتیاط در حفظ تقوا لازم است، واقعا نباید مطمئن بود چرا که اینجا فقط صحبت اطمینان به خود مطرح نیست همراه همیشگی شیطان چی! به او هم اعتماد هست؟!

نه تنها در مقابل ماهواره در مقابل مسائل دیگر هم همینطور است مثلا مسئولی که با پول سروکار دارد و نسبت به تاب آوری خود در قبال امانت داری این قسمت مطمئن نیست نباید مسئولیتی را در این حوزه بپذیرد، و از این طریق باید تقوایش را حفظ کند . و یا ...

ریحــانه الــنبی;943631 نوشت:
در صورت تحقق همیچن چیزی
در حال حاضر که درصد بالایی قبح خیلی از گناهان توسط ماهواره شکسته شده، اتفاق مثبتی نخواهد افتاد یا جوانان (بعضی) در وضعیت فعلی تثبیت خواهند شد یا با خلاقیت و ابتکار خودشان ادامه دهنده راه خواهند بود .

این که فرهنگ مصرف باید آموخته شود موافقم و حرف بجایی است، صورت مسئله را پاک نکنیم بلکه با آگاهی از معایب و مزایا انتخاب و استفاده کنیم،

ولی این که گفتید هر که به تقوایش شک دارد پای ماهواره نشیند، به قول یکی از دوستان، چه کسی می تواند مطمئن باشد که صد در صد خودش و اطرافیانش دچار خطا نخواهند شد!
احتیاط در حفظ تقوا لازم است، واقعا نباید مطمئن بود چرا که اینجا فقط صحبت اطمینان به خود مطرح نیست همراه همیشگی شیطان چی! به او هم اعتماد هست؟!

نه تنها در مقابل ماهواره در مقابل مسائل دیگر هم همینطور است مثلا مسئولی که با پول سروکار دارد و نسبت به تاب آوری خود در قبال امانت داری این قسمت مطمئن نیست نباید مسئولیتی را در این حوزه بپذیرد، و از این طریق باید تقوایش را حفظ کند . و یا ...

به نظر من بهترین کار تمرین درست استفاده کردن از هر تکنولوژی جدید است .
که باید برای مردم فرهنگ سازی و تبین نمود

وگرنه با ممنوعبت و ترس از دیدن و ، گریز زدن مشکلی حل نخواهد شد

باید هر کسی خودش را با باورهها و اعتقادات و اخلاقیات خودش را واکسینه نماید

و گرنه

ماهواره نباشد

چقدر کلیپ ههای مستهجن و پورنو و خاک بر سری در همین گوشی ههای همراه و یا توسط چنل ههای تلگرامی وجود دارد و رد بدل می شود

جسارتا بصورت زنده

چقدر خانم های بد حجاب با پوشش ههای وحشتناکی را هر لحظه ما شاهده هستیم

تنها مشکل ماهواره نیست
اگر ما ماهواره را بد می دانیم

چه جایگزینی برای معرفی ب مردم داریم ؟

دکترسید آرمین;943642 نوشت:
به نظر من بهترین کار تمرین درست استفاده کردن از هر تکنولوژی جدید است .
که باید برای مردم فرهنگ سازی و تبین نمود

وگرنه با ممنوعبت و ترس از دیدن و ، گریز زدن مشکلی حل نخواهد شد

باید هر کسی خودش را با باورهها و اعتقادات و اخلاقیات خودش را واکسینه نماید

و گرنه

ماهواره نباشد

چقدر کلیپ ههای مستهجن و پورنو و خاک بر سری در همین گوشی ههای همراه و یا توسط چنل ههای تلگرامی وجود دارد و رد بدل می شود

جسارتا بصورت زنده

چقدر خانم های بد حجاب با پوشش ههای وحشتناکی را هر لحظه ما شاهده هستیم

تنها مشکل ماهواره نیست
اگر ما ماهواره را بد می دانیم

چه جایگزینی برای معرفی ب مردم داریم ؟

ببینید باز هم حرف روی حقیقت و واقعیت است،
حقیقت آن چیزی است که شما می گویید،
واقعیت رفتارهای جاریست،
در این شرایط که حقیقت به درستی اعمال نشد و بطور یکطرفه با زور مانع شدند و از آن طرف کار اساسی برای درونی کردن تقیدات و انگیزه های دینی انجام نشد،
حداقل بطور فردی باید محافظت از خود را بعهده داشت.

و برای انجام یک کار احسن می توان برای نسل آینده مثلا فرزند خود مربی خوبی بود، مشکلات و محاسن و معایب موجود در جامعه را فراخور سن و حال فرزند به او اموزش و آگاهی داد.

نشاط;943174 نوشت:
شما سعی کنید مواظب رفتارهای خودتان باشید و خیلی به رفتار آنها در این مورد اهمیت ندهید

این از بقیه راهکار هایی که دادید بهتر و منطقی تر بود .

این یک انتظار بیجاست که بقیه مطابق عقیده و میل من رفتار کنند !

سوال:
ما ماهواره داریم و احساس می کنم که برنامه های آن روی من تاثیر خیلی منفی می گذارد، منتها خانواده ام اهمیت نمی دهند، لطفا راهنمایی کنید که من باید چه کار کنم؟

پاسخ:
اینکه شما بزرگوار نسبت به دیدن برخی از برنامه های ماهواره حساسیت نشان می دهید! نشانگر این است که شما فردی معتقد و آگاه هستید و از مضرات آن احساس بیم می کنید!! این روحیه خیلی خوبی است و در حل این مشکل می تواند مفید واقع شود! واقعیت امر این است که برخی از برنامه های ماهواره ضد اخلاقی بوده و می تواند زمینه گرایش به فساد را ایجاد کند خصوصا برای یک جوان که باید به فکر تلاش و کوشش باشد و در مسیر تقویت ایمان همتی داشته باشد، سست تر می کند و نتیجه اش بدبختی و اتلاف عمر خواهد شد.
قبل از ورود به هماهنگی خانواده در حذف دیدن برنامه های ماهواره، بهتر است روی تصمیم و افکار خودتان خیلی تلاش کنید و در این ایده محکم و استوار باشید. یعنی رفتار آنها در دیدن برنامه ها روی شما تاثیری نداشته باشد.

منتها در جهت تاثیر گذاری روی خانواده نباید عجول باشید، ولی بتدریج و با حوصله بیشتر می توانید آنها را هماهنگ با نظر خودتان بکنید.
راهکارهایی که به شما توصیه می شود:
1. در کنار ترک دیدن این برنامه ها، رفتار محترمانه و دلسوزانه خودتان را در قبال خانواده بیشتر کنید، به طوری که خانواده تحول و تغییر رفتاری شما را ببینند، در این صورت امکان اینکه شما را درک کنند و هم صدا با تفکر شما باشند بیشتر است.
2. می توانید با رفتار منطقی با خانواده در مورد برخی از برنامه ها صحبت کنید و از مضرات و آسیب های آن نکاتی را بیان کنید! البته با دلیل و بدون عصبانیت و همراه با آرامش و با حفظ ادب و احترام

3. اگر نسبت به ناراحتی شما حساس هستند می توانید در رفتار خودتان به طور عملی اظهار ناراحتی بکنید!
4. برای پر کردن اوقات فراغت خانواده می توانید برنامه هایی را از قبل بچنید تا آنها فرصت و علاقه نگاه کردن را نداشته باشند، رفتن به پارک، مهمانی، نماز جماعت، خرید و... را می توانید به خانواده پیشنهاد دهید.
5. خودتان با هماهنگی خانواده فیلم هایی را از کلوپ تهیه و به صورت خانوادگی استفاده کنید! تا بتدریج از میل و گرایش به فیلم های دیگر منصرف شوند.
6. اگر باز اثری نگذاشت، شما سعی کنید مواظب رفتارهای خودتان باشید و خیلی به رفتار آنها در این مورد اهمیت ندهید تا بتدریج رفتار عملی شما در آنها اثر بگذارد.

7. برای اینکه انگیزه و میل شما نسبت به دیدن این برنامه ها تقویت نشود، در جهت انگیزه های معنوی و اخلاقی خیلی تلاش کنید:
1. نسبت به خواندن نماز اهتمام قوی داشته باشید که خواندن نماز باعث خواهد شد که انسان از گرایش و فساد مصون بماند.
طبق فرموده قرآن کریم: «اُتْلُ مَآ أُوْحِىَ إِلَیْکَ مِنَ الْکِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهَى‏ عَنِ الْفَحْشَآءِ وَالْمُنکَرِ وَلَذِکْرُ اللَّهِ أَکْبَرُ وَاللَّهُ یَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ؛ آنچه را از کتاب (آسمانى قرآن) به تو وحى شده تلاوت کن و نماز را به ‏پادار، که همانا نماز (انسان را) از فحشا و منکر باز مى‏ دارد و البتّه یاد خدا بزرگ‏تر است و خداوند آنچه را انجام مى ‏دهید مى‏ داند.»[1]
2. برنامه تلاوت قرآن داشته باشید.
«
قَدْ جاءَكُمْ مِنَ اللَّهِ نُورٌ وَ كِتابٌ مُبِينٌ؛ از طرف خدا، نور و كتاب آشكاري به سوي شما آمد»[2]
چون آیات قرآن نور هستند فلذا با تلاوت آن دل انسان نورانی خواهد شد و همین نور می تواند یک نوع تقوای از گناه و فساد در روح و روان انسان ایجاد کند.
3. سعی کنید در برنامه های معنوی مساجد شرکت کنید.
4. ادعیه هایی را انتخاب کرده و با آن مانوس شوید.
5. در مورد کسب فضایل اخلاقی و ارزش های معنوی مطالعه ای مفید داشته باشید.
6. در مورد مضرات و آسیب های تصاویر و برنامه های ضد اخلاقی حتما مطالعه جامعی داشته باشید.[3]

منابع:
[1]. عنکبوت:45
[2]. مائده:15
[3]. سايت انجمن گفتگوي ديني، انجمن مشاوره، كارشناس: نشاط: تاريخ:10/ 09/ 1396

موضوع قفل شده است