جمع بندی چرا يه خانم بهشتی در اوج كمال بايد هوو داشته باشه؟

تب‌های اولیه

211 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا يه خانم بهشتی در اوج كمال بايد هوو داشته باشه؟

با سلام

بنا به درخواست يكي از كاربران كه اين سوال را مطرح كردند تاپيك ايجاد شد :

طبق روايات هر مرد بهشتي در بهشت تعداد زيادي همسر دنيوي و بهشتي دارد
چرا يك زن بهشتي در اوج كمال و زيبايي و مطلوبيت بايد هوو داشته باشد؟
آيا نمي شد يك مرد در بهشت همراه فقط يك زن باشد، چه نيازي به تعدد زوجات و داشتن تعداد زيادي حورالعين ؟؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مسلم

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام

کهف الحصین;942334 نوشت:
آيا نمي شد يك مرد در بهشت همراه فقط يك زن باشد، چه نيازي به تعدد زوجات و داشتن تعداد زيادي حورالعين ؟؟

حوریان بهشتی از سه جهت با هوو در دنیا متفاوت هستند

جهت اول: از جهت حوریان بهشتی و هووهای دنیوی

حوریان بهشتی هرگز در مرتبه زنان بهشتی نیستند، زنان بهشتی پاداش گیرنده هستند، یعنی ورودشان به بهشت و استفاده ایشان از نعمت های بهشتی در حکم پاداش عملشان است، اما حوریان بهشتی خودشان پاداش هستند، خودشان از نعمت های بهشت هستند، بنابراین هرگز در مرتبه ایشان قرار نمی گیرند و نمی توانند هووی ایشان تلقی شوند.

جهت دوم: از جهت مردان بهشتی و مردان دنیوی

ممکن است در دنیا مردانی باشند که از سر تنوع طلبی جنسی دست به ازدواج های متعدد بزنند، یا حتی از سر هوسرانی و هوس بازی و عیاشی هر روز را با زنی بگذرانند، اما نباید چنین نگاهی نسبت به مردان بهشتی داشت! مردانی که وارد بهشت می شوند از همه رذائل اخلاقی پیراسته شده اند، مردان تصفیه شده ای هستند که ذره ای اوصاف فاسد و انحرافات اخلاقی در آنها وجود ندارد، مردان عارفی که بزرگترین نعمت خداوند را لقاء خود خداوند می دانند.

اینکه خداوند روی حوریان بهشتی برای مردان به عنوان پاداش تکیه کرده است به خاطر خصوصیات مردان در دنیاست، چون تشویق و جایزه باید برای تشویق شونده جذاب باشد، به این معنا نیست که در آخرت هم مردان مثل دنیا خواهند بود! بلکه وقتی در آخرت رشد یافته و حقائق برایشان آشکار شد و تبدیل به مردان عارف و عاشق الهی شدند بالاترین نعمت را همان رضای الهی می دانند.

به عبارت دیگر خداوند برای اهل بهشت دو پاداش قرار داده است، یکی حوریان و نعمت های مادی، و دیگری رضوان الهی، چون مردم در دنیا نسبت به اولی بیشتر گرایش داشته و از حقیقت دومی آگاهی ندارند خداوند روی اولی بیشتر تأکید کرده است، اما پس از مرگ و ورود به بهشت که از حقیقت دومی مطلع میشوند دیگر حوریان بهشتی در مقایسه با مقام رضوان و لقاء الهی اصلا به چشم نمی آیند.
همانطور که پیامبر(ص) فرمود مردم خواب هستند، وقتی مردند بیدار می شوند(مجلسی، محمدباقر، مرآة العقول، ج8، ص293)

جهت سوم: از جهت زنان بهشتی و زنان دنیوی
مطلبی که در مورد زنان می خواهم عرض کنم، ممکن است بعضی از خانم ها بگویند نه اینچنین نیست و بر سخنشان پافشاری کنند اما حقیقت این است که تعدد زوجات با روحیه ذاتی زن در تعارض نیست بلکه با روحیات عارضی زن که از جانب فرهنگ و آداب به او القاء شده است تعارض دارد.
ما به روشنی می بینیم که زنان در برخی کشورهای عربی اصلا خودشان برای شوهرشان به خواستگاری می روند، در حالی که اگر این با روحیات ذاتی زن در تعارض داشت هرگز شاهد چنین مسئله ای آن هم به صورت گسترده نبودیم.
ممکن است از سر احساسات و شدت علاقه به همسر باشد، ممکن است از سر حسادت زنانه باشد و...، در هر صورت این مسائل در آخرت معنا ندارد، زن هم مانند مرد از تمام اوصاف مذموم و رذائل اخلاقی پیراسته است.

جمع بندی و نتیجه گیری
بنابراین زنان و مردان با روحیات فطری شان در بهشت محشور خواهند شد و از آنجا که تعدد زوجات برای مرد با روحیات ذاتی زن ناسازگار نیست و او را رنج نخواهد داد خداوند آن را برای پاداش مردان قرار داده است، و از آنجا که همین تعدد همسر برای زن با روحیات ذاتی مرد و حتی روحیات ذاتی خود زن سازگار نیست آن را برای زنان به عنوان پاداش قرار نداده است.
این مسئله اگرچه ممکن است در دنیا موجبات ناراحتی و نگرانی برخی خانم ها را در پی داشته باشد، اما ابدا در بهشت خانم ها از هیچ مسئله ای احساس ناراحتی نخواهند داشت، همانطور که خداوند به صراحت آن را وعده داده است:
«وَ قَالُواْ الحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِى أَذْهَبَ عَنَّا الحَزَنَ إِنَّ رَبَّنَا لَغَفُورٌ شَكُورٌ * الَّذِى أَحَلَّنَا دَارَ الْمُقَامَةِ مِن فَضْلِهِ لَا يَمَسُّنَا فِيهَا نَصَبٌ وَ لَا يَمَسُّنَا فِيهَا لُغُوب‏»؛ آنها(اهل بهشت) مى‏گويند: «حمد (و ستايش) براى خداوندى است كه اندوه را از ما برطرف ساخت پروردگار ما آمرزنده و سپاسگزار است! همان خدایی كه از فضلش ما را در اين سراى جاودان جاى داد، كه در آن هيچ رنجى و هيچ سستى و افسردگى به ما نمى‏رسد.(فاطر:34و35)

پس اگر خانمی از ای مسئله در بهشت ناراحت باشد وعده خداوند زیر سوال میرود و چنین امری محال است، ابدا ناراحتی و غم از این بابت در بهشت وجود ندارد چرا که جایگاه زنان بهشتی جایگاه ویژه ای است که نه هیچ کدام از حوریان در بهشت در رتبه و زیبایی ایشان هستند، و نه قرار است آن حوریان، مرد بهشتی را از دلدادگی و توجه به خانم باز دارد و یا حتی این توجه را به نصف برساند تا هووی آن همسر تلقی شوند! بلکه همسر و همدم آن مرد بهشتی فقط این خانم است.
یا حق

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

سلام علیکم

مسلم;942792 نوشت:
با سلام و احترام

استاد مسلم این درباره حوریه بهشتی در برابر زن بهشتی است حالا اگر قرار باشد چند زن بهشتی همسر یک مرد بهشتی باشند آیا باز هم همین حالت وجود دارد؟؟

آیا اینکه زنان متعدد بهشتی در بهشت همسر یک مرد بهشتی باشند ممکن است؟ آیا مانند دنیا برای همسران یک مرد بهشتی از زنان بهشتی محدودیت عددی وجود دارد؟

واقعا طرح این سوالات این قدر ضرورت داره؟

برید به زندگیتون برسید.
همه چیزتونو رها کردید نگران اینید که آیا تعدد زوج توی بهشت هست یا نیست؟

Miss.Narges;942821 نوشت:

برید به زندگیتون برسید.
همه چیزتونو رها کردید نگران اینید که آیا تعدد زوج توی بهشت هست یا نیست؟

سلام نرگس خانم

خب داریم زندگیمون رو هم میکنیم خدا روشکر

انکار نمیکنم سوالهای مهمتری هم هست که میباید پرسیده بشه

ولی این سوال از دل سوال مجوز چند همسریه که

خداوند به مردا داده .

واقعا مسئله چند همسری واست جا افتاده؟

من با گوشی دارم پست میگذارم بنابر این سخته مجبورم
بریده بریده صحبت کنم به بزرگواری خودتون ببخشید.

استاد این دنیا اگه خوب نگاه کنیم میبینیم یه مردی راضی

به چند همسری میشه که از همسر اولش صد در صد راضی نیست .بنابراین به نظر من .به نوعی میشه

گفت همسرش رو طلاق داده که .....

خب اون دنیا میفرمایید زنها از لحاظ کمال وجمال هیچ
کم وکسری ندارن .
پس چطور باز یه مرد راضی به چند همسر میشه؟

با سلام وعرض ادب

آیا واقعا این تعدد همسر عقلانیه به فرض من یه ماشین مدل بالا

داشته باشم بعد بیام یه رنو هم بخرم ؟!

مسخره نیست ؟!

مسلم;942792 نوشت:
بلکه همسر و همدم آن مرد بهشتی فقط این خانم است

عرض سلام و تشكر

_يك نكته همينكه كاربر"رضا ثقلين" پرسيدند، كه به نظرم در روايات به چهار همسري بودن مردان (همسر دنيوي) اشاره شده... در اين صورت خانم هاي ديگر هوو تلقي مي شود

_ با توجه به فرمايشاتتان و با توجه به وعده هاي بهشتي كه داده شده، مرد كلا طالب چند همسري است و اين قضيه منتفيست كه برخي مي گويند: يك مرد در دنيا با داشتن يك همسر از همه نظر عالي، ديگر تمايلي به خانم ديگر پيدا نمي كند؟
بنده اينگونه برداشت كردن كه همه مردان ذاتا تمايل به چند همسري دارند... وگرنه در بهشت وعده داشتن يك همسر زيبا و با كمالات كافي بود و نيازي به تعداد بيشتر نبود ( همين چيزي كه خيلي ها الان مي گويند)

Miss.Narges;942821 نوشت:

برید زندگیتونو بکنید فعلا که توی این دنیاییم.

موضوع در ظاهر راجع به بهشت است اما در واقع در ارتباط با همين دنيا ست

همای رحمت;942823 نوشت:
سلام نرگس خانم

خب داریم زندگیمون رو هم میکنیم خدا روشکر

انکار نمیکنم سوالهای مهمتری هم هست که میباید پرسیده بشه

ولی این سوال از دل سوال مجوز چند همسریه که

خداوند به مردا داده .

واقعا مسئله چند همسری واست جا افتاده؟

سلام همای رحمت

ان شاء الله که همیشه زندگیتون پر برکت باشه و بخوبی زندگی بکنید.

در دنیا آره ولی در اخرت نهhappy

چه عرض کنم میگن مردها دلشون مثل فرودگاه هواپیماست.
ولی نیاز جنسی خاص مرد اگه نبود الان کمتر مردی حاضر میشد ازدواج کنه.اینه که اشتهای بعضی مردها بالاست.
ولی بدون شوخی عرض کنم زندگی موفقیت آمیز میتونه با چند همسری مرد هم جلو بره.ولی اکثر مواقع خودم شاهد بوده ام مردی که میره همسر دیگه ای میگیره از همسر سابقش راضی نیست. یا همسر بد اخلاق بوده یا سرد مزاج بوده یا بچه نمیتونسته بدنیا بیاره و ....
به ندرت پیش میاد مردی بخاطر نیاز جنسی بره همسر دوم و سوم و چهارم و .... بگیره.مخصوصا در این دوره که زندگی مشکلات بیشتری داره و حتی اداره یک زن و بچه هم واسه مرد سخته.مگر اینکه مرد حس کنه همسر اولش نمیتونه نیاز جنسی شوهرشو خوب ارضا کنه.ولی به هر حال چند همسری بیشتر مربوظ به مشکلاتیه که ذکر کردم.
در اخرت هم که کارشناس میفرمایند ازین مشکلات خبری نیست. از اون طرف هم زنهای بهشتی بخاظر رشد معنوی ازین مشکلات و حسادتها ندارند.

حور العین ....
پس همسر زمینی خود فرد چی می شود .

Miss.Narges;942833 نوشت:
سلام همای رحمت

ان شاء الله که همیشه زندگیتون پر برکت باشه و بخوبی زندگی بکنید.

در دنیا آره ولی در اخرت نهhappy

چه عرض کنم میگن مردها دلشون مثل فرودگاه هواپیماست.
ولی نیاز جنسی خاص مرد اگه نبود الان کمتر مردی حاضر میشد ازدواج کنه.اینه که اشتهای بعضی مردها بالاست.
ولی بدون شوخی عرض کنم زندگی موفقیت آمیز میتونه با چند همسری مرد هم جلو بره.ولی اکثر مواقع خودم شاهد بوده ام مردی که میره همسر دیگه ای میگیره از همسر سابقش راضی نیست. یا همسر بد اخلاق بوده یا سرد مزاج بوده یا بچه نمیتونسته بدنیا بیاره و ....
به ندرت پیش میاد مردی بخاطر نیاز جنسی بره همسر دوم و سوم و چهارم و .... بگیره.مخصوصا در این دوره که زندگی مشکلات بیشتری داره و حتی اداره یک زن و بچه هم واسه مرد سخته.مگر اینکه مرد حس کنه همسر اولش نمیتونه نیاز جنسی شوهرشو خوب ارضا کنه.ولی به هر حال چند همسری بیشتر مربوظ به مشکلاتیه که ذکر کردم.
در اخرت هم که کارشناس میفرمایند ازین مشکلات خبری نیست. از اون طرف هم زنهای بهشتی بخاظر رشد معنوی ازین مشکلات و حسادتها ندارند.

خب سوال اینجاست اگه مشکلی نمیمونه خب باز چرا

باید چند همسر انتخاب کنن؟تنوع طلب که نیستن

و......

خب پس دلیلی نمیمونه وعده ی اینقدر حوری وچند همسر بهشون بدن؟

رضا ثقلین;942814 نوشت:
استاد مسلم این درباره حوریه بهشتی در برابر زن بهشتی است حالا اگر قرار باشد چند زن بهشتی همسر یک مرد بهشتی باشند آیا باز هم همین حالت وجود دارد؟؟
آیا اینکه زنان متعدد بهشتی در بهشت همسر یک مرد بهشتی باشند ممکن است؟ آیا مانند دنیا برای همسران یک مرد بهشتی از زنان بهشتی محدودیت عددی وجود دارد؟

ببینید تعدد زوجات در دنیا برخواسته از یک ضرورت اجتماعی و تأمین زنان بی سرپرست است، و این ضرورت در آخرت وجود ندارد، بنابراین اگر تعدد همسر در آخرت وجود داشته باشد قطعا به خاطر این مسائل نیست.
و از باب پاداش هم نیست، یعنی اینطور نیست که خداوند بگوید پاداش مردان بهشتی چند زن بهشتی است، چون خود آن زن ها از کسانی هستند که به خاطر اعمال نیک و برای گرفتن پاداششان وارد بهشت شده اند، خودشان مثل حوریان از نعمت های بهشتی نیستند.
بنابراین قطعا ملاک همسری در آخرت فقط عشق و علاقه برای همراهی و همدمی و عشق متقابل است، و طبیعتا باید دلیلی اینچنینی برای این تعدد جستجو کرد، دلیلی مثل اینکه کسی در دنیا چند همسر مومنه داشته باشد، یا ادله دیگری مانند آن.

همای رحمت;942826 نوشت:
اگه خوب نگاه کنیم میبینیم یه مردی راضی
به چند همسری میشه که از همسر اولش صد در صد راضی نیست .بنابراین به نظر من .به نوعی میشه
گفت همسرش رو طلاق داده که .....
خب اون دنیا میفرمایید زنها از لحاظ کمال وجمال هیچ
کم وکسری ندارن.
پس چطور باز یه مرد راضی به چند همسر میشه؟

این به اختلاف بین روحیات زن و مرد برمی گردد، اولا در جنسیت و عواطف بین زن و مرد اختلاف است همانطور که در پست بعدی در پاسخ به جناب کهف الحصین توضیح داده ام، و هم اینکه مرد به زن تکیه نمی کند، بنابراین تعدد زوجات برای مرد حتی اگر همسرش در نهایت کمال باشد سازگار است، بر خلاف زن.

همای رحمت;942828 نوشت:
مسخره نیست ؟!

ببینید حوریان بهشتی هرگز قرار نیست جای همسر بهشتی را بگیرند، هر کدام وظائف خود را دارند وهمدم اصلی مرد در بهشت همسرش است.
ولی اشکالی ندارد انسان در کنار همسر بهشتی که کمالات فوق العاده ای دارد حوریان بهشتی هم داشته باشد چون بالاخره حتما این ها تفاوت هایی دارند که در جای خود حکیمانه است، ولو آنکه ما فعلا از آن بی خبر باشیم، مثلا ممکن است نقش خدمت به این زوج را بر عهده داشته باشند.
پس اگر احتمال می دهیم که بین این دو تفاوتی باشد دیگر اشکالی ندارد هم مرتبه بالاتر را داشته باشیم هم مرتبه پایین تر را، بلکه باید همه شرایط را در نظر گرفت، نه اینکه بگوییم چون آن کامل تر است دیگر نیازی به سایر مراتب نیست.

کهف الحصین;942830 نوشت:
با توجه به فرمايشاتتان و با توجه به وعده هاي بهشتي كه داده شده، مرد كلا طالب چند همسري است و اين قضيه منتفيست كه برخي مي گويند: يك مرد در دنيا با داشتن يك همسر از همه نظر عالي، ديگر تمايلي به خانم ديگر پيدا نمي كند؟
بنده اينگونه برداشت كردن كه همه مردان ذاتا تمايل به چند همسري دارند... وگرنه در بهشت وعده داشتن يك همسر زيبا و با كمالات كافي بود و نيازي به تعداد بيشتر نبود ( همين چيزي كه خيلي ها الان مي گويند)

بله درست است، متاسفانه زن ها و مردها هر کدام برای شناخت جنس مخالف، روحیات خودشان را ملاک قرار می دهند در حالی که این ملاک کاملا اشتباه است چرا که بین زن و مرد از این جهت تفاوت جدی وجود دارد.
اگرچه مرد و زن هر دو نیازهای جنسی و عاطفی دارند اما تفاوت مهم آنها این است که در مرد جنسیت مقدم بر عاطفه است، و در زن عاطفه مقدم بر جنسیت است، لذا اسلام وقتی می خواهد به مردها در مورد همسرشان سفارش کند هرگز سفارش جنسی نمی کند بلکه مرتب سفارش عاطفی می کند، که به او بگویید دوستش دارید، هدیه بخرید، محبت کنید، و... چرا که در صورتی که عاطفه زن ارضاء شود از نظر جنسی مهیا خواهد شد، وگرنه هرگز! به همین خاطر است که زن ها از رابطه با کسی که نسبت به او حسی ندارند لذت نمی برند و با تجاوز جنسی از نظر روحی به شدت آسیب می بینند.
و اسلام وقتی می خواهد به خانم ها در مورد شوهرهایشان سفارش کند سفارش هایش در مورد ارضاء جنسی شوهر است، چون در مرد جنسیت مقدم است، مرد به راحتی به محض آشنایی با هر خانمی می تواند از او لذت جنسی ببرد ولو اینکه هیچ حس محبتی نسبت به او نداشته باشد.

با سلام وعرض ادب وتشکر

استاد یعنی میفرمایید ذات مرد میل به چند همسری داره؟

به نظر من که ذات زنها هم با رقیب عاطفیشون

خیلی مشکل دارن .الان برای هر دختری که اوایل جوونیشه

براش این مسئله توجیح پذیر نیست .

انصافا اگه خودتون دختر دارید نظرش رو بپرسید .

اینها هنوز نه عاشق شدن که بگیم بخاطر علاقه به

شوهرشونه ونه بخاطر حسادت ه آخه فعلا کسی وارد

زندگیشون نشده .پس چرا اینقدر بهشون برمیخوره یا

سخته اینقدر براشون .والا دخترم میگه مامان اون بهشتی که میگن بهشته از جهنم بدتره .میگه میرم

جهنم. استاد گرامی چرا خداوند دست گذاشته رو نقطه

ضعف خانمها .به هر حال عشق واسه ی خانمها خیلی مهمه .وانتظار میره جنس مخالفش هم همینقدر

وفادار بمونه به عشقش

من هم سن وسال دخترم که بودم همین قدر ناراحت شدم

رفتم از دبیر درس قرآن همین سوال رو پرسیدم .گفتش

آخه تعداد زنهایی که میرن بهشت خیلی کمه دیگه مردا

واسه ی اینکه بدون زن نمونن میخواد بهشون حوری بده .

من هم با خیال راحت با این مسئله کنار اومدم .

تا الان .

استاد گرامی یه سوال میپرسم صادقانه جواب بدید .

همسر ودخترانتون چطور توجیح میشن .چطور با این

مسئله کنار میان .واقعا توجیح میشن ؟

[="Arial"]

کهف الحصین;942334 نوشت:
با سلام

بنا به درخواست يكي از كاربران كه اين سوال را مطرح كردند تاپيك ايجاد شد :

کم این مردا خانومارو حرص نمیدن حالا میخواین بشینیم غصه هوو رو توی اون دنیا هم بخوریم...ول کنین بابا ..

x_x

guest;942921 نوشت:
[="Arial"]

کم این مردا خانومارو حرص نمیدن حالا میخواین بشینیم غصه هوو رو توی اون دنیا هم بخوریم...ول کنین بابا ..

سلام خواهرم

تاپیک به درخواست من بود .

آیا در بهشت مجازه که یک زن دوست داشته باشه همسر دو یا سه مرد بهشتی بشه؟
یا بالعکس؟

مثلا فرض کنید یک زن بهشتی که شایستگی مقامی رو داره
میخواد هم همسر فلان عالم بزرگ باشه و هم همسر مثلا فلان صحابه ی بزرگ باشه
آیا اشکال داره؟!

با سلام و احترام

همای رحمت;942915 نوشت:
استاد یعنی میفرمایید ذات مرد میل به چند همسری داره؟

خیر، می گویم ناسازگاری ندارد.
عرض بنده این است که نعمت های بهشتی اگر با فطرت زن و مرد ناسازگار باشد که در بهشت هرگز وجود نخواهد داشت، و اگر سازگار باشد بستگی به خواست شخص دارد.
در مورد حوریه بهشتی:
با روحیات زن سازگار نیست، مطلقا وجود ندارد.
با روحیات مرد ناسازگاری ندارد، لذا اگر مرد بخواهد می تواند داشته باشد. اگر مردی حوریه نخواهد به اجبار به او نمی دهند!

همای رحمت;942915 نوشت:
والا دخترم میگه مامان اون بهشتی که میگن بهشته از جهنم بدتره .میگه میرم
جهنم. استاد گرامی چرا خداوند دست گذاشته رو نقطه
ضعف خانمها .به هر حال عشق واسه ی خانمها خیلی مهمه .وانتظار میره جنس مخالفش هم همینقدر
وفادار بمونه به عشقش

شما نباید این مسائل را برای دخترتان مطرح کنید، طرح این مسائل دغدغه ذهنی ایجاد می کند در حالی که هیچ ضرورتی ندارد!
الان این حساسیتی که خودتان هم دارید به نظرم ریشه روانشناختی دارد که باید در گذشته شما جستجو کرد، این که می فرمایید در دوران دبیرستان هم دغدغه داشته اید و از معلم قرآنتان می پرسیدید نشان می دهد که ریشه در گذشته شما دارد.
از خوبی های بهشت برای دخترتان بگویید! از خوبی هایی که انسان توان درک آن را دارد، از اینکه هیچ غم و غصه و بیماری در آن نیست! راست رفتید از چند همسری مردان پیش دخترتان درد دل کرده اید؟!:-?
ادامه این روند ممکن است دخترتان را از دین به طور کامل زده کند.
عیبی ندارد که درون خودتان روی این مسئله فکر و تحقیق کنید، اما بروز بیش از حد این مسئله به گونه ای که دخترتان حس کند دغدغه شماست و آن را بدبختی عظیمی بداند که او هم بدان مبتلا خواهد شد و... ممکن است به طور کامل ایمان را از او بگیرد.
من مشابه آن را دیده ام که عرض می کنم، مادری مومن روی یک مسئله دغدغه داشت و فرزندش که ایمانش به اندازه مادرش نبود با دغدغه مادر ایمانش را کامل باخت.

خدا یک وعده ی روشن داده: کسی در بهشت با چیزی که دوست ندارد روبرو نمی شود، وعده از این شفاف تر؟ از این دلگرم کننده تر؟ ضامن از خداوند قوی تر؟!! سند از قرآن محکم تر؟!

همای رحمت;942919 نوشت:
استاد گرامی یه سوال میپرسم صادقانه جواب بدید .
همسر ودخترانتون چطور توجیح میشن .چطور با این
مسئله کنار میان .واقعا توجیح میشن ؟

حقیقتش تا کنون این بحث بین بنده خانواده ام پیش نیامده است، اما قطعا اگر روزی از من سوال کنند همین مباحث را مطرح خواهم کرد.
در هر صورت ممکن است خانمی در دنیا زیر بار حتی پذیرش آن نرود، اما شک ندارم هیچ خانمی در بهشت نه تنها به آن اعتراض نخواهد کرد، بلکه حتی ذره ای نارضایتی نخواهد داشت.

و طاها;942941 نوشت:
آیا در بهشت مجازه که یک زن دوست داشته باشه همسر دو یا سه مرد بهشتی بشه؟
یا بالعکس؟

و طاها;942942 نوشت:
مثلا فرض کنید یک زن بهشتی که شایستگی مقامی رو داره
میخواد هم همسر فلان عالم بزرگ باشه و هم همسر مثلا فلان صحابه ی بزرگ باشه
آیا اشکال داره؟!

ببینید این مسئله اگرچه امکان ذاتی دارد اما امکان وقوعی ندارد، روحیات ذاتی و فطری زن از این مسئله ابا دارد، و غیرت مرد نیز همچنین، یعنی اولا وقتی یک خانم همسرش همان مرد ایده آلش باشد و بتواند به ا تکیه کند هرگز به تعدد همسر میلی ندارد، خانم هایی که به نبال ازدواج با مرد دیگری هستند چون از همسر اول خود ناراضی هستند وگرنه زن چون نگاهش به همسر به عنوان پیوند عاطفی و تکیه گاه است از چند همسری ابا دارد.
و ثانیا: غیرت نیز از روحیات ذاتی مرد است، مرد سالم از اینکه همسرش، همسر مرد دیگری هم باشد ابا دارد، چه برسد به مردان بهشتی، یا حتی صحابه بهشتی پیامبر(ص)
بنابراین کسی هرگز چنین درخواستی دربهشت نخواهد کرد.

[="Arial"]آقا من برم بهشت از خدا میخوام 1000 تا هوو داشته باشم ...برم بهشت اصن شوهر نمیخوام که هوو هم روش باشه.. laughingدیوانم مگه اونجا هم یکی همش حرصم بده..

مسلم;942988 نوشت:
ببینید این مسئله اگرچه امکان ذاتی دارد اما امکان وقوعی ندارد، روحیات ذاتی و فطری زن از این مسئله ابا دارد، و غیرت مرد نیز همچنین، یعنی اولا وقتی یک خانم همسرش همان مرد ایده آلش باشد و بتواند به ا تکیه کند هرگز به تعدد همسر میلی ندارد، خانم هایی که به نبال ازدواج با مرد دیگری هستند چون از همسر اول خود ناراضی هستند وگرنه زن چون نگاهش به همسر به عنوان پیوند عاطفی و تکیه گاه است از چند همسری ابا دارد.
و ثانیا: غیرت نیز از روحیات ذاتی مرد است، مرد سالم از اینکه همسرش، همسر مرد دیگری هم باشد ابا دارد، چه برسد به مردان بهشتی، یا حتی صحابه بهشتی پیامبر(ص)
بنابراین کسی هرگز چنین درخواستی دربهشت نخواهد کرد.

درست است اما به نظرم مسئله پیچیده تر است
مثلا در بهشت طلا و حریر که حرام بود حلال است
خیلی چیزها که حرام بود حلال میشود
مثلا آنجا توالد به معنای دنیا وجود ندارد....
حاملگی وجود ندارد...
نطفه و قذورات وجود ندارد...
از طرفی اگر مرد دوست ندارد زنش با دیگری باشد
ممکن است دوست داشته باشد چند زن داشته باشد
و اتفاقا این جزو کمالات مرد است که تکیه گاه چند زن باشد

عجیب تر اینکه در آیه سرر متقابلین
گفته شده چه طور ممکن است چند نفر هم زمان متقابل هم باشند؟
لذا خیلی چیزها در دنیا برای ما محال به نظر میرسد اما در بهشت یا جهنم امکان دارد و واقع میشود

گفتید
چون از همسر اول خود ناراضی هستند

اما لزوما اینطور نیست...
گاهی اوقات زنها از دو نفر راضی هستند چون هر کدام دارای امتیازات خاصی است...
مثل اینکه یک کودک هم شکلات دوست دارد و هم لواشک
میتواند از هر دو استفاده کند چون یکی مظهر یک اسم است
و دیگری مظهر اسمی دیگر!!!

یا اصلا مثل ذکر صلوات و تکبیر
که لزومی ندارد یکی از آنها ما را از دیگر ذکر ناراضی کند...

باسمه الشکور

عرض سلام و ارادت

همای رحمت;942922 نوشت:
تاپیک به درخواست من بود .

خواهر عزیز،حوریه ی بهشتی ظهورِ باطن عفاف،تقوی و پرهیز از هوس رانی

و ظهورِ غض بصر(ادب چشم در مقابل چشم چرانی)بهشتیان در دنیاست و ظاهرا اختصاصی

هم به مردان ندارند،اگر هم داشته باشند زنان بهشتی باید از وجود آن حوریه ها

لذت ببرند چرا که نشانگر پاک چشمی و پاک دلی همسرشان در دنیا بوده است

چرا که هیچ ناپاکی به بهشت راه نمی یابد.

حبیبه;943024 نوشت:
باسمه الشکور

عرض سلام و ارادت

خواهر عزیز،حوریه ی بهشتی ظهورِ باطن عفاف،تقوی و پرهیز از هوس رانی

و ظهورِ غض بصر(ادب چشم در مقابل چشم چرانی)بهشتیان در دنیاست و ظاهرا اختصاصی

هم به مردان ندارند،اگر هم داشته باشند زنان بهشتی باید از وجود آن حوریه ها

لذت ببرند چرا که نشانگر پاک چشمی و پاک دلی همسرشان در دنیا بوده است

چرا که هیچ ناپاکی به بهشت راه نمی یابد.

سلام خواهر خوبم

خوش اومدید به این تاپیک .خوشحال میشم بحث رو
پیش ببریم .

ببینید من تفسیر المیزان رو قبلا خوندیم .ایشون چی فرمودن ?!

گفته حور العین جزئ زنان دنیوی محسوب نمیشن

و به بهشت وارد نمیشن .....

خلاصه به این نتیجه رسیدن که حوریه زن هستن .

خب حالا شما بفرمایید میخوایم چکار ما که به ما

پاداش اینچنینی بدن؟بعد هم این یه بهانه بود

در اصل سوالم اینه آیا ذات مردا واسه ی چند همسری

آفریده شده .اگه نیست چرا خداوند به اونها وعده های

اینچنینی داده . چرا نگفته مردا تک همسر خوبه باشن .

اصلا چرا خداوند مجوز چند همسری به مردا داده؟

همون سوالی کهداز نرگس خانم پرسیدم از شما هم میپرسم .آیا مسئله چند همسری مرد چه این دنیا

چه اون دنیا حل شده براتون ؟

باسمه الحکیم

همای رحمت;943032 نوشت:
خوش اومدید به این تاپیک .خوشحال میشم بحث رو
پیش ببریم .

از لطف و محبت شما متشکرم.

همای رحمت;943032 نوشت:
آیا مسئله چند همسری مرد چه این دنیا

چه اون دنیا حل شده براتون ؟

جواز چند همسری حکم خداوند است ما که هستیم که بخواهیم حلّ و فصلش کنیم؟

منتهی می دانید که این جواز با شرایط بسیار سختی به لحاظ همان حکم حق همراه است

ضمن اینکه بالاتر از احکام،اخلاق است،بالاتر از آن هم هست.اگر ازدواج مجدد آقایی از سر اضطرار نبود و به خانواده اش

لطمه زد بهتر است ترک شود،اگر هم انجام شود فقط به شرط عدالت مجاز است.

جبهه گیری خانمها هم اگر فقط از سر حسادت و حس تملک باشد غیر اخلاقی است و با عبودیت منافات دارد.

یه سوال ..به هر حال شما از داشتن هوو خوشحال شدید

صادقانه جوابم رو بدید لطفا .

بعد هم از هوو های انسانی اون دنیا چی ؟راصید؟خوشحالید ؟

بی تفاوتید؟

حبیبه;943035 نوشت:
باسمه الحکیم

از لطف و محبت شما متشکرم.

جواز چند همسری حکم خداوند است ما که هستیم که بخواهیم حلّ و فصلش کنیم؟

منتهی می دانید که این جواز با شرایط بسیار سختی به لحاظ همان حکم حق همراه است

ضمن اینکه بالاتر از احکام،اخلاق است،بالاتر از آن هم هست.اگر ازدواج مجدد آقایی از سر اضطرار نبود و به خانواده اش

لطمه زد بهتر است ترک شود،اگر هم انجام شود فقط به شرط عدالت مجاز است.

جبهه گیری خانمها هم اگر فقط از سر حسادت و حس تملک باشد غیر اخلاقی است و با عبودیت منافات دارد.

نقل قول گرفتن برام سخته .خونمون آنتن نمیده

وبا گوشی دارم پست میگذارم .لطفل به پست بالایی

جواب بدین

باسمه سریع الرضا

همای رحمت;943038 نوشت:
یه سوال ..به هر حال شما از داشتن هوو خوشحال شدید

صادقانه جوابم رو بدید لطفا .

بعد هم از هوو های انسانی اون دنیا چی ؟راصید؟خوشحالید ؟

بی تفاوتید؟

سؤال اول شخصی است و شخص بنده ملاک هیچ چیز نیستم ملاک،حکم خداوند است نه رضایت و خشنودی

حقیر یا هر شخص دیگری.

امّا سؤال دوّمتان جسارتا از اساس مشکل دارد،در پست قبل هم عرض نمودم وجود پاک حوریه ها هووی زنان

پاک بهشتی نیستند نعم بهشتی همه مایه ی سرور،ابتهاج و شادی و لذتند بنابراین اگر هر کسی توفیق ورود

به بهشت را داشته باشد از رؤیت،هم نشینی و صحبت حوریه خشنود،راضی و مبتهج است حتی اگر تعلق به

زوج بهشتیش داشته باشد.

ضمن اینکه تعدد زوجات انسانی(به تعبیر شما) در بهشت را باید تحقیق کرد که آیا چنین چیزی اصلا در آیات و روایات

بیان شده است یا خیر.

حبیبه;943048 نوشت:
باسمه سریع الرضا

سؤال اول شخصی است و شخص بنده ملاک هیچ چیز نیستم ملاک،حکم خداوند است نه رضایت و خشنودی

حقیر یا هر شخص دیگری.

امّا سؤال دوّمتان جسارتا از اساس مشکل دارد،در پست قبل هم عرض نمودم وجود پاک حوریه ها هووی زنان

پاک بهشتی نیستند نعم بهشتی همه مایه ی سرور،ابتهاج و شادی و لذتند بنابراین اگر هر کسی توفیق ورود

به بهشت را داشته باشد از رؤیت،هم نشینی و صحبت حوریه خشنود،راضی و مبتهج است حتی اگر تعلق به

زوج بهشتیش داشته باشد.

ضمن اینکه تعدد زوجات انسانی(به تعبیر شما) در بهشت را باید تحقیق کرد که آیا چنین چیزی اصلا در آیات و روایات

بیان شده است یا خیر.

ببینید من نظر شخصیتون رو خواستم بپرسم وفعلا

خواهشا دین رو کنار بگذارید .

چرا که جناب استاد مسلم گرامی فرمودند لابد شما مشکل ریشه ای دارید با این چند همسری شدن مرد

به نظر من که هیچ زن سلیم نفسی راضی نیست

که از داشتن هوو خوشحال بشه اون هم توی این زمونه

چرا کع نه والدینمون اینطوری زندگی کردن ونه اونایی

که به هرشکل چند همسر اختیار کردن .موفقیتی در

زندگیشون ندیدیم .و....

پس لطفا نظر شخصیتون رو دوست دارم بگین .

بعد هم والا من نمفهمم شما چه نظریه ای راجع به حوریه

دارید یا بهتر بگم چطور واسه ی خودتون ترسیمشکردید.

اولا اگه به عنوان پاداشه خب پس چرا واسه ی مردا از جنس مخالفه .چرا مرد نیستن واگر واسه ی

ما خانمها شما اونا رو پاداش تلقی میکنید چرا اگه جنس

موافقمون هست چرا باید باشه واگر هم مخالفه باز هم چرا؟

لطفا ویدگاهتون رو شفاف بفرمایید

در مورد هووی انسانی هم به فرض که وجود داشته

به هرحال مردایی توی این دنیا هستن که چند همسر

گرفتن .خب تکلیف اونا چی میشه؟

در اصل میخوام جناب استاد مسلم بدونه که هیچ خانمی

نیست که از داشتن هوو خوشحال بشه .مگه اینکه مجبور

بشه .

جناب مسلم انصافا این حق رو ندارم به داشتن هوو

حساسیت نشون ندم؟والا به نظر من اگه حساس نباشی

یه چیزیت هست . میخوام بگم من مشکل درونی ندارم .

که باعث حساسیت شده باشه .حتی خانمهایی که شوهراشون رو که دوست ندارن باز ته دلشون راضی

نیست .

و طاها;942997 نوشت:
مثلا در بهشت طلا و حریر که حرام بود حلال است
خیلی چیزها که حرام بود حلال میشود
مثلا آنجا توالد به معنای دنیا وجود ندارد....
حاملگی وجود ندارد...
نطفه و قذورات وجود ندارد...
از طرفی اگر مرد دوست ندارد زنش با دیگری باشد
ممکن است دوست داشته باشد چند زن داشته باشد
و اتفاقا این جزو کمالات مرد است که تکیه گاه چند زن باشد

در این که جهان آخرت بسیار پیچیده تر از دنیاست تردیدی وجود ندارد، کاملا درست می فرمایید، اما تفاوت در کیفیت و قوانین است، نه کمالات!
کمالات اخلاقی همواره یکسان و غیر قابل تغییر است، بنابراین همانطور که هرگزحسادت در بهشت نیکو نخواهد شد، و سخاوت هرگز قبیح نخواهد بود، بنابراین غیرت هم که از اوصاف ستوده شده در روایات است هرگز تغییر نخواهد کرد.

به محض اینکه مجوز چند همسری به گوش یه دختر میرسه

خب اول میپرسه چرا ؟

خب به هزار ویک دلیل این دنیا راضی میشه که خداوند

نمیخواد به کسی ستم بشه و اگه وجدانی نگاه کنیم

کاملا عقلانیه .

خب حالا اون دنیا میگیم چرا دیگه ؟مرد که اون دنیا

قرار نیست بره کار کنه . زن ومرد هم که هم رتبن وعاشق

همدیگه .پس چرا باز مرد باید عشقش رو تقسیم کنه ؟

تمام روانشناسای اینور آب واونور آب عشق رو تعدد ناپذیر میدو
نن؟!
چه برای زن چه برای مرد.

همای رحمت;943055 نوشت:
در اصل میخوام جناب استاد مسلم بدونه که هیچ خانمی
نیست که از داشتن هوو خوشحال بشه .مگه اینکه مجبور
بشه .
جناب مسلم انصافا این حق رو ندارم به داشتن هوو
حساسیت نشون ندم؟والا به نظر من اگه حساس نباشی
یه چیزیت هست . میخوام بگم من مشکل درونی ندارم .
که باعث حساسیت شده باشه .حتی خانمهایی که شوهراشون رو که دوست ندارن باز ته دلشون راضی
نیست .

با سلام و احترام
من عذرخواهی می کنم، شاید مطلب را بد بیان کرده ام، هرگز منظورم این نیست که شما مشکل درونی دارید، منظورم حساسیت خاص به عنوان دغدغه ذهنی تان بوده است، نه مشکل درونی که یک بار منفی دارد.

ببینید ما وقتی از چند همسری دفاع می کنیم در حقیقت از جواز آن به طور کلی، آن هم به خاطر ضرورت های اجتماعی سخن می گوییم، نه اینکه به همه توصیه کنیم، بلکه اتفاقا برخی را از ازدواج مجدد نهی میکنیم.
من که نمی خواهم به هیچ کسی توصیه کنم ازدواج دیگری داشته باشد، تشخیص این مسئله اساسا با کارشناس مشاوره است، پس خواهش می کنم با طرح این مسئله احساس نگرانی نکنید چون ما برای کسی نسخه چند همسری نمی پیچیم.
مثل این است که پزشکان می گویند تزریقات لازم است، خب من بیام بترسم و بگویم چرا می گویید تزریقات لازم است؟ تزریقات که درد دارد، سوزش دارد، عوارض دارد! خب بله، هم درد دارد و هم سوزش اما اولا تحمل این سوزش برای جایی است که مفسده تزریق نکردن بیشتر باشد، در بحث تعدد زوجات هم به خاطر اهمیت دادن به احساسات و نیازهای زنان بی سرپرست این حکم قرار داده شده است و ثانیا این نسخه که برای من پیچیده نشده که از سوزش آن بیم دارم! به طور کلی از ضرورت آن به طور کلی سخن گفته اند نه برای شخص خاص.

در مورد آخرت هم:
اولا: هیچ مردی از روی شهوترانی و تنوع طلبی هایی که انحراف اخلاقی به شمار می روند دنبال آن نمیرود.
ثانیا: ضرورت های اجتماعی در دنیا مثل سرپرستی زنان بیوه و مانند آن هم که در آخرت نیست.
ثالثا: حوریه و تعدد همسر در بهشت هم که اجباری نیست!
رابعا: مضمون خود آیات قرآن هم این است که مردان ممکن است در دنیا به خاطر رسیدن به حوریه تلاش و عبادت کنند اما با ورود به بهشت و رسیدن به معرفت مردان بهشتی مهمترین نعمت بهشت را خود خداوند می دانند و اصلا حوریه ها و لذت های جنسی در برابر لذت لقاء الله به حساب نمی آیند.
خامسا: خدا هم که شفاف وعده داده است چیزی که انسان ها را ذره ای ناراحت کند در بهشت وجود ندارد.

پس نه در دنیا جای نگرانی دارد و نه آخرت، خواهش می کنم فکرتان را به این مسائل مشغول نکنید و از زندگی کنار همسر و دخترتان لذت ببرید.

همای رحمت;942915 نوشت:
خیلی مشکل دارن .الان برای هر دختری که اوایل جوونیشه

براش این مسئله توجیح پذیر نیست .

سلام علیکم

باعرض ادب و احترام به محضر شما خواهر خوب و بزرگوارم

اینچنین نیست و کلیت ندارد،بنده هم مجردم اما نسبت به اینکه همسرم در آینده برود همسر دیگر بگیرد هم هیچ مشکلی ندارم (مگر اینکه خدا نظر لطفش را بردارد) دقیق هم یام نیست از کی با این حکم آشنا شدم ،اما به نظرم خیلی سالها پیش بود حدودا بیست سالگی به بعد بود که داشتم در مورد حکمت های احکام های الهی فکر میکردم و مطالعه میکردم که به این حکم برخورد کردم (اگر اشتباه نکنم داشتم در مورد یک موضوع دیگری تحقیق میکردم که در یکی از کتابهای شهیدمطهری «ره »به این حکم برخوردم) و مدتی در موردش مطالعه و فکر کردم و مثل سایر احکام های الهی برای قابل قبول و پذیرفته شده بود،و چیز خیلی عجیبی برایم نبود در حالی که نه درخانواده خودمان نه اقوام دور و نزدیکمان چند همسری نداریم و حتی به شدت هم در شهر ما منفور است!اما اگر با فطرتم ناسازگار بود هرگز نمیتوانستم بپذیرم ،به همین دلیل است که الان اگر هزار نمونه بیاورند که مردی چند زن گرفته و زندگیشان تباه شده است نمیتوانم بپذیرم که مشکل از این حکم بوه یا ربطی به این دارد که این موضوع با فطرت زنها ناسازگار است ،اصلا از عدالت خدا به دور است چیزی را بر بنده اش تحمیل کند که با فطرت او در تضاد باشد!!

حوریه های بهشتی هم نعماتند،مثل سایر نعمات بهشتی،زن و مرد که وارد بهشت میشوند به آنها نعمات داده میشود ،حوریه های بهشتی هم یکی از آن نعماتند که وعده داده شده است

از طرفی انسان در آخرت به درکی متفاوت میرسد که دیگر اصلا برایش این چیزها مهم نیست!

حکایت درک ما آدمها (خودم را میگویم) از دنیا و آخرت حکایت آن دختر بچه ای است که عروسکی دارد که خیلی دوستش دارد! اگر به او بگویندعروسکت را بده عوضش به تو یک حج واجب هدیه میکنیم که در آن حج میتوانی با مولایت هم دیدار داشته باشی! میگوید نمیخواهم! عروسکم را میخواهم!!
اما اگر به یک انسان بزرگی که فرض همین عروسک را یکی برایش هدیه آورده باشد بگویند اگر عروسکت را بدهی به تو حج واجب هدیه میکنیم که در آن میتوانی با مولایت هم دیدار داشته باشی ،میگوید اینکه یک عروسک است ،اگر هزارتایش را هم داشتم حاضرم بودم بدهم

چرا؟ چونکه کودک فعلا ارزش عروسکش را درک کرده و هنوز به درک ارزش مکه و دیدار مولا نرسیده است،،اما یک انسان کاملتر، به این درک رسیده است،در آخرت نیز درک انسانها کامل میشود

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

یازهرا سلام الله علیها

مسلم;942880 نوشت:
و از باب پاداش هم نیست، یعنی اینطور نیست که خداوند بگوید پاداش مردان بهشتی چند زن بهشتی است، چون خود آن زن ها از کسانی هستند که به خاطر اعمال نیک و برای گرفتن پاداششان وارد بهشت شده اند، خودشان مثل حوریان از نعمت های بهشتی نیستند.

با عرض سلام
به هر حال در كنار اين ازدواج مطهره تمايل و آرامش وجود دارد و به نوعي پاداش محسوب مي شود

مسلم;942881 نوشت:
بنابراین تعدد زوجات برای مرد حتی اگر همسرش در نهایت کمال باشد سازگار است

ما حصل اين بحث به نظرم همين جمله بود
بنابراين نتيجه ميگيريم در دنيا هم همينگونه است
و كساني كه به سمت تعدد زوجات مي روند لزوما به اين دليل نيست كه همسر اولشان نقص و كمبودي دارد بلكه احتمالا بر حسب طبيعتشان تمايل به انجام اين مسئله دارند،
مانند كسي كه طبعش به بوي مشك و زعفران علاقه دارد و تمايل به تهيه كردن آن دارد
و خدا هم به اين تمايل بها داده و در بهشت هم وعده اش را به شخص داده

مسلم;942881 نوشت:
ببینید حوریان بهشتی هرگز قرار نیست جای همسر بهشتی را بگیرند، هر کدام وظائف خود را دارند وهمدم اصلی مرد در بهشت همسرش است.
ولی اشکالی ندارد انسان در کنار همسر بهشتی که کمالات فوق العاده ای دارد حوریان بهشتی هم داشته باشد چون بالاخره حتما این ها تفاوت هایی دارند که در جای خود حکیمانه است، ولو آنکه ما فعلا از آن بی خبر باشیم، مثلا ممکن است نقش خدمت به این زوج را بر عهده داشته باشند.

ضمن تشكر از پاسختان
جسارتا چه اصراريست تك همسري را در بهشت وجود داشته باشد در صورتي كه در رواياتي مستقيما به چند همسري در بهشت اشاره شده :

[=arial narrow]از امام صادق(ع) سؤال شد: آیا زن و شوهر مؤمن که وارد بهشت می شوند، با هم ازدواج می کنند؟ حضرت فرمود: خداوند عادل است. اگر مرد از زنش افضل باشد، اختیار با مرد است که زنش را بپذیرد یا نه. اگر پذیرفت، یکی از زنانش می‌شود. اگر زن از شوهرش افضل باشد، اختیار با اوست. اگر همسرش پذیرفت، همان شوهرش می شود. بحار الانوار، ج 8، ص 105.

رواياتي ديگري شبيه اين وجود دارد كه مثلا به جز حضرت خديجه (س) همسراني ديگر براي پيامبر(ص) هستند، مانند حضرت آسيه...

اين ها را عرض كردم چون ديدم در چند جا به عشق و محبت بين يك مرد و زن در بهشت اشاره كرديد
همچنين فرموديد همسر و همدم اصلي مرد همسرش است (يك همسر)
لذا اگر نمي توان حورالعين را هوو و هم درجه زنان بهشتي قرار داد، اما چند همسري آن هم از جنس زنان دنيوي را نمي توان كتمان كرد

باسمه الحکیم

همای رحمت;943051 نوشت:
اولا اگه به عنوان پاداشه خب پس چرا واسه ی مردا از جنس مخالفه

به این دلیل که مردان بهشتی در دنیا نسبت به جنس مخالفِ نامحرم پرهیز داشته اند و حوریه ظهورِ باطن پرهیزشان است.

همای رحمت;943051 نوشت:
در مورد هووی انسانی هم به فرض که وجود داشته

به هرحال مردایی توی این دنیا هستن که چند همسر

گرفتن .خب تکلیف اونا چی میشه؟

الآیه:"جَنَّاتُ عَدْنٍ يَدْخُلُونَها وَ مَنْ صَلَحَ مِنْ آبائِهِمْ وَ أَزْواجِهِمْ وَ ذُرِّيَّاتِهِمْ وَ الْمَلائِکَةُ يَدْخُلُونَ عَلَيْهِمْ مِنْ کُلِّ بابٍ"23/رعد
بوستان هاى دایمى بهشت که خردمندان همراه با پدران و همسران و فرزندانشان که شایسته آن هستند وارد آن مى شوند و فرشتگان از هر درى بر آنان درمى آیند.

همای رحمت;943051 نوشت:
ببینید من نظر شخصیتون رو خواستم بپرسم وفعلا

خواهشا دین رو کنار بگذارید .

این بحث دینی است چگونه می توان دین را کنار گذاشت؟

ببینید این مسئله هزار امّا و اگر دارد به این راحتی ها نمی توان پاسخ داد

یکی از جهاتش این است که راجع به چیزی که مبتلا به آن نیستم نمی توانم نظر قطعی بدهم

جهت دیگرش این است که شکل گیری احساس یک زن در این مواقع به شرایطی بستگی دارد

از جمله رفتار همسر بعد از ازدواج مجدد،شخصیت همسر دوم و نحوه ی تعاملش با همسر اول

روحیه ی فرزندان ووووو هر کدام از اینها می تواند در نوع برخورد انسان با این موضوع اثر گذار باشد

ضمن اینکه حقیر با فطری بودن چند همسری مخالفم،شاید بتوان به طبیعت یا غریزه مردان نسبتش داد

ولی نمی توان آن را یک ویژگی فطری دانست.

نقل قول:

با سلام وعرض ادب

سلام علیکم

بله منطقی نیست ، ولی عکس قضیه منطقیه happyhappy

حالا چه شباهتی بین همسر و ماشین می تواند باشد اون رو بنده نمی دانم ، خدا میداند ! happy

مسلم;943057 نوشت:
در این که جهان آخرت بسیار پیچیده تر از دنیاست تردیدی وجود ندارد، کاملا درست می فرمایید، اما تفاوت در کیفیت و قوانین است، نه کمالات!
کمالات اخلاقی همواره یکسان و غیر قابل تغییر است، بنابراین همانطور که هرگزحسادت در بهشت نیکو نخواهد شد، و سخاوت هرگز قبیح نخواهد بود، بنابراین غیرت هم که از اوصاف ستوده شده در روایات است هرگز تغییر نخواهد کرد.

مثلا در تعریف غیرت میگویند
دفاع و نگهداری از آنچه حفظش ضروری است
غیرت انواع مختلفی دارد که فعلا بحث روی غیرت زناشویی است..
این ضرورت در دنیا تابع غرایز انسان و تابع شرایط دنیا است...
مثلا حفظ نسل، تربیت فرزندان و مشخص بودن پدر و مادر و حاملکی و ...
عقد ازدواج یک بده و بستان و حقوقی به گردن دو طرف میگذارد مثلا یکی اش حفظ رحم زن از نطفه مرد اجنبی!
شاید آنچه شما میگویید بیشتر غریزه انسانی است که دوست ندارد آنچه دارد را به دیگران بدهد نه فطرت...
به همین دلیل شاید در مصداق شناسی غیرت و ریشه های آن نکات جدیدی باشد و ما غافلیم...
مثلا در تفکرات غربی، غیرت در واقع حسادت است
و حتی در اسلام غیرت زن همان حسادت دانسته شده است اما مرد نه...
شاید تفاوت نگاه غربی با اسلام توجه به همین مصالح و شرایط دنیوی است...
و لذا در آخرت زنها حسود نیستند یا غیرتی نیستند و حاضرند زن پنجاه و هفتم فلان مرد بهشتی شوند!
نمیخواهم بگویم حرفم درست است و شاید جایش هم نباشد در این مورد زیاد ورود کنیم...

یارب;943061 نوشت:

سلام علیکم

باعرض ادب و احترام به محضر شما خواهر خوب و بزرگوارم

اینچنین نیست و کلیت ندارد،بنده هم مجردم اما نسبت به اینکه همسرم در آینده برود همسر دیگر بگیرد هم هیچ مشکلی ندارم (مگر اینکه خدا نظر لطفش را بردارد) دقیق هم یام نیست از کی با این حکم آشنا شدم ،اما به نظرم خیلی سالها پیش بود حدودا بیست سالگی به بعد بود که داشتم در مورد حکمت های احکام های الهی فکر میکردم و مطالعه میکردم که به این حکم برخورد کردم (اگر اشتباه نکنم داشتم در مورد یک موضوع دیگری تحقیق میکردم که در یکی از کتابهای شهیدمطهری «ره »به این حکم برخوردم) و مدتی در موردش مطالعه و فکر کردم و مثل سایر احکام های الهی برای قابل قبول و پذیرفته شده بود،و چیز خیلی عجیبی برایم نبود در حالی که نه درخانواده خودمان نه اقوام دور و نزدیکمان چند همسری نداریم و حتی به شدت هم در شهر ما منفور است!اما اگر با فطرتم ناسازگار بود هرگز نمیتوانستم بپذیرم ،به همین دلیل است که الان اگر هزار نمونه بیاورند که مردی چند زن گرفته و زندگیشان تباه شده است نمیتوانم بپذیرم که مشکل از این حکم بوه یا ربطی به این دارد که این موضوع با فطرت زنها ناسازگار است ،اصلا از عدالت خدا به دور است چیزی را بر بنده اش تحمیل کند که با فطرت او در تضاد باشد!!

حوریه های بهشتی هم نعماتند،مثل سایر نعمات بهشتی،زن و مرد که وارد بهشت میشوند به آنها نعمات داده میشود ،حوریه های بهشتی هم یکی از آن نعماتند که وعده داده شده است

از طرفی انسان در آخرت به درکی متفاوت میرسد که دیگر اصلا برایش این چیزها مهم نیست!

حکایت درک ما آدمها (خودم را میگویم) از دنیا و آخرت حکایت آن دختر بچه ای است که عروسکی دارد که خیلی دوستش دارد! اگر به او بگویندعروسکت را بده عوضش به تو یک حج واجب هدیه میکنیم که در آن حج میتوانی با مولایت هم دیدار داشته باشی! میگوید نمیخواهم! عروسکم را میخواهم!!
اما اگر به یک انسان بزرگی که فرض همین عروسک را یکی برایش هدیه آورده باشد بگویند اگر عروسکت را بدهی به تو حج واجب هدیه میکنیم که در آن میتوانی با مولایت هم دیدار داشته باشی ،میگوید اینکه یک عروسک است ،اگر هزارتایش را هم داشتم حاضرم بودم بدهم

چرا؟ چونکه کودک فعلا ارزش عروسکش را درک کرده و هنوز به درک ارزش مکه و دیدار مولا نرسیده است،،اما یک انسان کاملتر، به این درک رسیده است،در آخرت نیز درک انسانها کامل میشود

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

یازهرا سلام الله علیها

سلام خوبی خواهرم?

من که خلاف این گفته رو دارم میبینم .(حداقل در وجود خودم

ولی دلایلش رو که شنیدم .قانع شدم .

به نظر من هیچ دختری وجود نداره که نگه چرا?

حالا نمی گم حتما بایداز شنیدمش ناراحت بشه.

دیگه لطفا ادامه ندیم .

حبیبه;943071 نوشت:
باسمه الحکیم

به این دلیل که مردان بهشتی در دنیا نسبت به جنس مخالفِ نامحرم پرهیز داشته اند و حوریه ظهورِ باطن پرهیزشان است.

الآیه:"جَنَّاتُ عَدْنٍ يَدْخُلُونَها وَ مَنْ صَلَحَ مِنْ آبائِهِمْ وَ أَزْواجِهِمْ وَ ذُرِّيَّاتِهِمْ وَ الْمَلائِکَةُ يَدْخُلُونَ عَلَيْهِمْ مِنْ کُلِّ بابٍ"23/رعد
بوستان هاى دایمى بهشت که خردمندان همراه با پدران و همسران و فرزندانشان که شایسته آن هستند وارد آن مى شوند و فرشتگان از هر درى بر آنان درمى آیند.

این بحث دینی است چگونه می توان دین را کنار گذاشت؟

ببینید این مسئله هزار امّا و اگر دارد به این راحتی ها نمی توان پاسخ داد

یکی از جهاتش این است که راجع به چیزی که مبتلا به آن نیستم نمی توانم نظر قطعی بدهم

جهت دیگرش این است که شکل گیری احساس یک زن در این مواقع به شرایطی بستگی دارد

از جمله رفتار همسر بعد از ازدواج مجدد،شخصیت همسر دوم و نحوه ی تعاملش با همسر اول

روحیه ی فرزندان ووووو هر کدام از اینها می تواند در نوع برخورد انسان با این موضوع اثر گذار باشد

ضمن اینکه حقیر با فطری بودن چند همسری مخالفم،شاید بتوان به طبیعت یا غریزه مردان نسبتش داد

ولی نمی توان آن را یک ویژگی فطری دانست.

سلام .باهاتون اگه تونستم خصوصی

صحبت می کنم .

فاتح;943074 نوشت:
سلام علیکم

بله منطقی نیست ، ولی عکس قضیه منطقیه happyhappy

حالا چه شباهتی بین همسر و ماشین می تواند باشد اون رو بنده نمی دانم ، خدا میداند ! happy

با سلام

خیلی بهم برخورد و ناراحت شدم از این

پستتون .

استاد گرامی

یکی از کاربران محترم در تاپيک دیگه ای

این ادعا رو داشت که ذات مرد برای چند

همسری آفریده شده واگر اينچنين

نميبود خداوند وعده ی تعدد همسر به ما

نميداد حتی اگر همسر نهایت جمال وکمال

رو داشته باشه .خب من واسه ی همین

این تاپيک رو زدم .نه خدا رو شکر مشکلی

با همسرم دارم ونه نگران هوو ی نه دنيويش ونه اخرويش هستم .

با سلام وعرض ادب

استاد گرامی من با سرکار حبیبه که بحث کردیم .متوجه شدم .غریزه جزئ فطرت انسانی محسوب نمیشه

بنابراین نمیشه اثبات کرد که بطور مطلق مردها میتونند

چند همسر رو انتخاب کنند یا به نوعی بشه گفت

مردها ذاتا میل به چند همسر دارن .پس به نظرم

این به صرف انجام دستور خداوند هست .

برداشتم از این موضوع درسته ؟

کهف الحصین;943063 نوشت:
جسارتا چه اصراريست تك همسري را در بهشت وجود داشته باشد در صورتي كه در رواياتي مستقيما به چند همسري در بهشت اشاره شده :

از امام صادق(ع) سؤال شد: آیا زن و شوهر مؤمن که وارد بهشت می شوند، با هم ازدواج می کنند؟ حضرت فرمود: خداوند عادل است. اگر مرد از زنش افضل باشد، اختیار با مرد است که زنش را بپذیرد یا نه. اگر پذیرفت، یکی از زنانش می‌شود. اگر زن از شوهرش افضل باشد، اختیار با اوست. اگر همسرش پذیرفت، همان شوهرش می شود. بحار الانوار، ج 8، ص 105.

رواياتي ديگري شبيه اين وجود دارد كه مثلا به جز حضرت خديجه (س) همسراني ديگر براي پيامبر(ص) هستند، مانند حضرت آسيه...

اين ها را عرض كردم چون ديدم در چند جا به عشق و محبت بين يك مرد و زن در بهشت اشاره كرديد
همچنين فرموديد همسر و همدم اصلي مرد همسرش است (يك همسر)
لذا اگر نمي توان حورالعين را هوو و هم درجه زنان بهشتي قرار داد، اما چند همسري آن هم از جنس زنان دنيوي را نمي توان كتمان كرد

با سلام و احترام
پاسخ یک کلمه است، تعدد همسر برای مرد لذت بخش است و می تواند پاداش قرار بگیرد، و این با احساسات ذاتی زن در تعارض نیست، این آداب و رسوم و فرهنگ حاکم بر جامعه ماست که این مسئله را برای زن ایرانی اینقدر سنگین نموده است، قطعا در بهشت همه شاهد خواهند بود که این تعدد همسر هرگز ناراحتی و اندوهی را برای زنان به دنبال نخواهد داشت.

لذا می فرماید پیشنهاد ازدواج و خواستگاری از سوی کسی است که در مرتبه بالاتری در بهشت هست و آن کسی که در مرتبه پایین تر است میتواند بپذیرد و می تواند نپذیرد، بنابراین ناراحتی وجود ندارد. آنجا هم که مسئله حق طلاق و مانند آن وجود ندارد! یعنی هر کسی که خواست می تواند با کسی ازدواج کند و هر کسی نخواست می تواند جدا شود.
همه چیز تابع عشق است، و مثلا اگر آسیه می پذیرد که در کنار خدیجه همسر پیامبر(ص) باشد و خدیجه نیز از این مسئله ناراحت نمی شود نشان می دهد که عشق وجود دارد، وگرنه اجباری برای این مسئله وجود ندارد.
انسان های بهشتی حتی اگر هوو باشند به خاطر اینکه همگی عصاره اخلاق و معرفت هستند واقعا از کنار هم بودن لذت می برند، زنان بهشتی برگزیدگان الهی بوده و هرگز احساس حسادت و رقابت در بینشان نیست مردان نیز مردان عارف و الهی هستند، نه مردانی عیاش و تنوع طلب!

موضوع قفل شده است