حکم دانلود عکس برای استفاده شخصی و یا تجاری

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم دانلود عکس برای استفاده شخصی و یا تجاری

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام خدمت همه عزیزان و بزرگواران
تقریبا بیشتر مباحث کپی رایت رو خوندم
اما چیزی راجع به دانلود عکس وجود نداشت
همش راجع به نرم افزار و فیلم و ... بود

من مرجع تقلیدم آقای خامنه ای هستند ، یک سوال از سایتشون پرسیدم که متن رو میفرستم براتون ، جوابی که بمن دادن درونش احتیاط واجب داشت و من میخوام به آیت الله سیستانی در این زمینه رجوع کنم ، اما هر چی تو سایت آقای سیستانی گشتم متن فتوا رو پیدا نکردم
در کل مجدد سوالم رو میپرسم ، جواب سایت رهبری رو هم ارسال میکنم ، شما لطف بفرمایید پاسخ بدید ، ممنون میشم

متن سوال من :
سلام دانلود عکسهای اینترنتی از سایتهای خارجی چه به صورت رایگان و چه بصورت غیر رایگان و استفاده از اونها چه برای مصارف شخصی و چه فروش ، چه حکمی داره؟
مثلا سایتهایی که ایران رو‌ تحریم کردن میشه از طرح هاشون استفاده کرد ؟ بصورت رایگان و بدون پرداخت هزینه؟

به طور کلی حکم استفاده از عکسهای سایتهای خارجی چ رایگان و چ پولی ، برای فروش چیه؟

با این توضیح که دانلودهای پولی واسه اینه که طرح رو با کیفیت بهتون بدن ، آیا بازم دانلود طرح بی کیفیت بدون دادن پول مشکل داره؟

این توضیح رو هم بدم که من بعضی عکسها رو بدون کیفیت دانلود میکنم چون پولی نمیدم ، و بعد خودم کیفیت رو بالا میبرم با زمانی که میذارم روی طرح کار میکنم و بعد با تغییرات میفروشم به مشتری

یا مثلا خیلی از طرح های پولی رو من تو سایتهای رایگان هم دیدم

واقعا وظیفه خودم رو نمیدونم چیه ، نمیدونم چکار کنم ، کمبود طرح دارم اما دلم نمیخواد پولم مشکل داشته باشه

تو رو خدا مفصل برام توضیح بدید ممنون

اینم جواب سایت رهبری که احتیاط واجب دادن و من میخوام رجوع کنم به آیت الله سیستانی

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
اگر قرائن و شواهد و يا متعارفی وجود دارد كه در اين‌گونه امور استفاده برای عموم مجاز است، اشكال ندارد، وگرنه از استفاده و خريد و فروش و كپی‌برداری، بنابر احتياط خودداری كنيد.
موفق و مؤید باشید

خواهش میکنم این احتیاط رو برای من روشن کنید و علاوه بر این موضوع
بصورت جداگانه لطفا پاسخ سوالم رو از طرف آقای سیستانی بفرمایید

بسیار متشکرم
التماس دعا
یا علی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

asma25936;941675 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام خدمت همه عزیزان و بزرگواران
تقریبا بیشتر مباحث کپی رایت رو خوندم
اما چیزی راجع به دانلود عکس وجود نداشت
همش راجع به نرم افزار و فیلم و ... بود

من مرجع تقلیدم آقای خامنه ای هستند ، یک سوال از سایتشون پرسیدم که متن رو میفرستم براتون ، جوابی که بمن دادن درونش احتیاط واجب داشت و من میخوام به آیت الله سیستانی در این زمینه رجوع کنم ، اما هر چی تو سایت آقای سیستانی گشتم متن فتوا رو پیدا نکردم
در کل مجدد سوالم رو میپرسم ، جواب سایت رهبری رو هم ارسال میکنم ، شما لطف بفرمایید پاسخ بدید ، ممنون میشم

متن سوال من :
سلام دانلود عکسهای اینترنتی از سایتهای خارجی چه به صورت رایگان و چه بصورت غیر رایگان و استفاده از اونها چه برای مصارف شخصی و چه فروش ، چه حکمی داره؟
مثلا سایتهایی که ایران رو‌ تحریم کردن میشه از طرح هاشون استفاده کرد ؟ بصورت رایگان و بدون پرداخت هزینه؟

به طور کلی حکم استفاده از عکسهای سایتهای خارجی چ رایگان و چ پولی ، برای فروش چیه؟

با این توضیح که دانلودهای پولی واسه اینه که طرح رو با کیفیت بهتون بدن ، آیا بازم دانلود طرح بی کیفیت بدون دادن پول مشکل داره؟

این توضیح رو هم بدم که من بعضی عکسها رو بدون کیفیت دانلود میکنم چون پولی نمیدم ، و بعد خودم کیفیت رو بالا میبرم با زمانی که میذارم روی طرح کار میکنم و بعد با تغییرات میفروشم به مشتری

یا مثلا خیلی از طرح های پولی رو من تو سایتهای رایگان هم دیدم

واقعا وظیفه خودم رو نمیدونم چیه ، نمیدونم چکار کنم ، کمبود طرح دارم اما دلم نمیخواد پولم مشکل داشته باشه

تو رو خدا مفصل برام توضیح بدید ممنون

اینم جواب سایت رهبری که احتیاط واجب دادن و من میخوام رجوع کنم به آیت الله سیستانی

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
اگر قرائن و شواهد و يا متعارفی وجود دارد كه در اين‌گونه امور استفاده برای عموم مجاز است، اشكال ندارد، وگرنه از استفاده و خريد و فروش و كپی‌برداری، بنابر احتياط خودداری كنيد.
موفق و مؤید باشید

خواهش میکنم این احتیاط رو برای من روشن کنید و علاوه بر این موضوع
بصورت جداگانه لطفا پاسخ سوالم رو از طرف آقای سیستانی بفرمایید

بسیار متشکرم
التماس دعا
یا علی

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

اگر عکسها و فیلمها خارجی باشد در صورتی که با آن کشورها در این زمینه قرار دادی نداریم، استفاده کردن اشکالی ندارد.

واما اگر ایرانی باشد و خود صاحبان اثر در اختیار دیگران قرار داده است و استفاده خاصی را شرط نکرده اند، استفاده اشکالی ندارد.

اما اگر ایرانی باشد و خود صاحبان اثر در اختیار دیگران قرار داده است و استفاده خاصی را شرط کرده اند، یا شک داردی این استفاده ار اجازه می دهند یا نه، استفاده اشکالی دارد و بنا بر احتیاط واجب جایز نیست.

نظر آیت الله سیستانی:

اگر کپی کردن از نظر قانونی ممنوع باشد معظم له اجازه مخالفت چنین قانونی را نمی دهند.
تکثیر به احتیاط واجب جایز نیست ولی خرید کپی اگر خلاف قانون نباشد، مانعی ندارد .

سلام ممنون از پاسختون
من فقط از سایتهای خارجی میخوام عکس دانلود کنم

دو سه تا سایت هستند که همگی ایران رو تحریم کردن ، حتی ورود به سایتشون با فیلتر شکن امکان پذیره

اما من نمیدونم برای کدوم کشورها هستند و آیا قراردادی با ایران دارن یا نه

اما من فقط شنیدم این سه سایت ایران رو تحریم کردن

بنظر شما با این اوصاف ، سایتهایی که تحریم کردن ، از کشور دشمن حربی هستن و من میتونم از عکسهاشون استفاده کنم ؟

حتی بدون فیلتر شکن بعضی عکسهاشون توی گوگل موجوده

اینکه میگید اگر قراردادی نباشه مجاز هستید ، یعنی اگر قراردادی نباشه حتی اگر عکسها رایگان نباشن و سایت خارجی باشه میشه استفاده کرد برای موارد تجاری ؟؟؟
و اینکه از کجا بفهمم سایت برای کدوم کشوره یا اینکه قرارداد دارن با ایران یانه

ممنون از پاسخگوییتون

asma25936;942026 نوشت:
سلام ممنون از پاسختون
من فقط از سایتهای خارجی میخوام عکس دانلود کنم

دو سه تا سایت هستند که همگی ایران رو تحریم کردن ، حتی ورود به سایتشون با فیلتر شکن امکان پذیره

اما من نمیدونم برای کدوم کشورها هستند و آیا قراردادی با ایران دارن یا نه

اما من فقط شنیدم این سه سایت ایران رو تحریم کردن

بنظر شما با این اوصاف ، سایتهایی که تحریم کردن ، از کشور دشمن حربی هستن و من میتونم از عکسهاشون استفاده کنم ؟

حتی بدون فیلتر شکن بعضی عکسهاشون توی گوگل موجوده

اینکه میگید اگر قراردادی نباشه مجاز هستید ، یعنی اگر قراردادی نباشه حتی اگر عکسها رایگان نباشن و سایت خارجی باشه میشه استفاده کرد برای موارد تجاری ؟؟؟
و اینکه از کجا بفهمم سایت برای کدوم کشوره یا اینکه قرارداد دارن با ایران یانه

ممنون از پاسخگوییتون

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

در خصوص حقوق معنوی که رعایت کردن آن لازم نیست، برای کشور هایی است که با آنها قرار دادی نداریم و در این خصوص تفاوتی بین رایگان یا غیر رایگان آن نیست.

تا آنجایی که بنده اطلاع دارم، جمهوری اسلامی ایران از معدود کشور هایی است که حقوق معنوی را نپذیرفته اند، البته این مطلب را باید از پلیس فتا یا یک مشاور حقوقی سوال بفرمایید.

سلام ممنونم از پاسختون

من از کجا باید بفهمم یه سایت برای کدوم کشور هستش ، در صورای که سایت اصلا باز نمیشه
بدون فیلتر شکن

من عکسهاشون رو توی گوگل ایمیج دیدم و نتونستم وارد سایتها بشم

از سرورهای دیگه بنظرم تو گوگل ایمیج باز میشن

dreamstime.com
123RF.com
pinterest.com
shutterstuck.com

ممنون میشم اینم جواب بدین

asma25936;942206 نوشت:
سلام ممنونم از پاسختون

من از کجا باید بفهمم یه سایت برای کدوم کشور هستش ، در صورای که سایت اصلا باز نمیشه
بدون فیلتر شکن

من عکسهاشون رو توی گوگل ایمیج دیدم و نتونستم وارد سایتها بشم

از سرورهای دیگه بنظرم تو گوگل ایمیج باز میشن

www.dreamstime.com
www.123RF.com
www.pinterest.com
www.shutterstuck.com

ممنون میشم اینم جواب بدین

سلام علیکم

این مطلب را باید از پلیس فتا یا یک مشاور حقوقی سوال بفرمایید.

موضوع قفل شده است