با بیماری اسکیزوفرنی چیکار میشه کرد؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
با بیماری اسکیزوفرنی چیکار میشه کرد؟

به نام خدا

سلام ، خیلی خلاصه و ساده میرم سر اصل مطلب .

من اسکیزوفرنی و وسواس جبری دارم و جدیدا به این فکر افتادم که باید با این بیماری بجنگم و پیروز بشم .

میخواستم هر نکته یا مساله ای که میتونه به درمان بیماریم کمک کنه اینجا بهم یاد بدید ممنون از کمکتون خدا اجرتون بده .

مهم ترین مساله ای که باعث دو دلی من میشه اینه که من هنوز نمیتونم به یقین برسم که این خیالاتی که به سر من میان واقعا بیماری و توهم هستند یا واقعیت ! لطفا منو راهنمایی کنید که چطوری میتونم فرق واقعیت با توهم رو بدونم !

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

با توجه به راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی» (dsm-iv-tr)، برای تشخیص ابتلا به اسکیزوفرنی، سه معیار مشخص باید در نظر گرفته شود:

علائم مشخصه: دو یا چند مورد زیر، که هر یک برای مدت طولانی در طول یک دوره یک ماهه وجود دارند (یا کمتر، در صورتی که علائم صرفه نظر از درمان باشند).
توهمات
وهم و خیالات
سخنان آشفته، که جلوه‌ای از اختلال در تفکر رسمی می‌باشد.
رفتار به شدت آشفته (مانند نامناسب لباس پوشیدن، اغلب گریه کردن) یا رفتار جنون جوانی
علائم منفی: تحت تأثیر کم توجهی عاطفی (فقدان یا کمبود در پاسخ عاطفی) قرار گرفتن، عجز گویایی (فقدان و یا کمبود در گفتار)، و یا نداشتن اختیار و اراده (فقدان یا کمبود انگیزه).

اگر توهم‌ها عجیب و غریب تشخیص داده شوند، یا یک صدای آمیخته با صحبت‌های بیمار همزمان با انجام گرفتن اعمال بیمار یا شنیدن دو یا چند صدا که درحال گفتگو با یکدیگر هستند را توهم شنیداری بحساب بیاوریم، تنها علائم بالا کاربرد دارند. ملاک اختلال در سخن زمانی قابل مشاهده است که به اندازه کافی بطور قابل ملاحظه اختلال در ارتباطات شدید باشد.

اختلال در عملکرد اجتماعی یا شغلی: برای مدت قابل توجهی از زمان شروع اختلال، یک یا چند منطقه عمده از عملکرد مانند کار، روابط بین فردی، یا مراقبت از خود، به طور قابل توجهی پایین تر از سطح به دست آمده قبل از شروع اختلال می‌باشند.
طول مدت قابل توجه: علائم مداوم اختلال به مدت حداقل شش ماه ماندگار می‌باشند. این دوره شش ماهه، باید حداقل یک ماه از علائم (و یا کمتر، در صورتی که علائم صرفه نظر از درمان باشند) را کاهش دهد.

اگر نشانه‌های اختلال برای بیش از یک ماه ولی کمتر از شش ماه نمایان شوند، تشخیص اختلال حالت اسکیزوفرن عملی می‌باشد. علائم روان پریشی که کمتر از یک ماه به طول می‌انجامند ممکن است به عنواناختلال روانی کوتاه تشخیص داده شود، و در شرایط مختلف ممکن است به عنوان اختلال روانی غیر قابل تشخیص دسته بندی شود. در صورتی که نشانه‌های اختلال خلقی به طور قابل ملاحظه‌ای نمایان شوند اسکیزوفرنی قابل تشخیص نمی‌باشد، یا اگر نشانه‌های تختلال پیش رونده ی فراگیر نمایان شوند مگر این که هذیان یا توهم برجسته نیز وجود داشته باشند، یا اگر علائم مستقیماً نتیجه فیزیولوژیکی شرایط یا موارد یک پزشک عمومی، مانند سوء استفاده از مواد مخدر یا داروها باشند، اسکیزوفرنی قابل تشخیص نمی‌باشد.

بزرگوار نکاتی در باب علائم و معیار تشخیصی اسکیزوفرنی بیان شد، آیا تمامی موارد ذکر شده را دارا هستید؟!
بعد وارد مراحل دیگر می شویم.

موضوع قفل شده است