شهید خلیل نعیمی( دبیراول سفارت ایران دربغداد)

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
شهید خلیل نعیمی( دبیراول سفارت ایران دربغداد)

شهيد حاج خليل نعيمي 2تیر ماه سال 1333 در خانواده اي متدين و مذهبي در محله تراکمه در شهر لامرد ديده به جهان گشود سال هاي کودکي را در دامان پدر و مادري عاشق اهل بيت (عليه السلام) پرورش يافت و از همان کودکي سينه اش مالامال از عشق به ائمه اطهار (ع) بود و اين مهم براي همه نزديکانش آشکار بود وي دوره تحصيلات ابتدايي خود را در شهر لامرد به پايان برد و با رنج و محنت خانواده و محروميت منطقه لامرد از نزديک آشنا بود لذاست که در عنفوان جواني تحصيلات خود را ناتمام گذاشته و براي کسب روزي حلال و گسترش دامنه فعاليت هاي خود به خارج از کشور عزيمت مي کند .
ايشان در سال هاي اقامت خود در خارج از کشور با افکار و ديدگاه هاي حضرت امام خميني(ره) رهبر عظيم الشان انقلاب اسلامي ايران بيش از پيش آشنا گشت و همگام و همراه با ملت دين مدار و انقلابي ايران فعاليت هاي خود را عليه رژيم ستم شاهي آغاز کرد و با اوج گيري نهضت انقلابي ملت مسلمان ايران نقش بارزي در نشر افکار تابناک حضرت امام (ره) داشت خليل جوان در تهيه تکثير و توزيع اعلاميه هاي امام خميني و ديگر متون انقلابي نقش مهمي بويژه در خارج از کشور ايفا مي نمود .
با پيروزي انقلاب اسلامي شهيد نعيمي به ميهن اسلامي رجعت نمود تا در پناه فضاي جديد فکري و سياسي جامعه تلاش خود را معطوف اعتلاي علمي و تحصيلاتي خود نمايد عمق اعتقاد او به انديشه ديني باعث شد تا بدون حضور در درس هاي حوزه علميه تنها براساس مطالعه کتب حوزوي و بدون حضور استاد تحصيلات حوزوي را تا شرح لمعه با پشتکار و علاقه خود به پايان رساند . شهيد نعيمي با شروع جنگ تحميلي عراق عليه ايران به صفوف رزمندگان اسلام پيوست تا در راه دين و وطن خود جانبازي کند لذاست که بارها با ديگر برادر خود بسيجي شهيد علي نعيمي ـ رهسپار جبهه هاي جنگ شد شهيد علي نعيمي برادر کوچکترش در سن 20 سالگي در منطقه گيلان غرب به شهادت رسيد و جسد مطهرش 11 ماه بعد در ارتفاعات پيدا شده و به موطنش انتقال يافت.
خليل پس از گذشت سال هاي اوليه جنگ به وزارت امور خارجه ايران پيوست و در اولين ماموريت خود راهي سفارت جمهوري اسلامي ايران در عربستان سعودي شد او سال ها عهده دار فعاليت هاي فرهنگي در جهت معرفي انقلاب اسلامي و اهداف عاليه آن بود و در جهت اشاعه تفکر شيعه و بيان مظلوميت شيعيان از هيچ کوششي دريغ نکرد.
اولين و دومين فرزندان او علي و عفيفه در همين سال ها در رياض متولد شدند با اوج گيري اختلافات ايران و عربستان سعودي بر سر نحوه فعاليت حجاج بيت الله الحرام و برگزاري مراسم اعتقادي برائت از مشرکين که به فاجعه جمعه خونين سال 1366 منجر شد شهيد خليل نعيمي به همراه ديگر ديپلمات هاي ايراني از عربستان سعودي اخراج و به ميهن اسلامي مراجعت نمودند .
به زبان هاي عربي اردو و انگليسي تسلط کامل داشت و اعتقاد عجيبي به فعاليت بيان داشت او فرصت هاي زيادي براي حضور در کشورهاي اروپايي داشت ولي حضور در کشورهاي اسلامي و خدمت به امت اسلام را ترجيح مي داد چند سال بعد به ايران مراجعت نمود و ابتدا در اداره سياسي مطبوعاتي و پس از آن در اداره خليج فارس اين وزارت خانه فعاليت هاي خود را ادامه داد.
در دي ماه هشتاد و يک دو ماه قبل از شروع جنگ آمريکا و متحدينش در کسوت کارشناس فرهنگي راهي سفارت ايران در بغداد شد پس از اشغال نقش آفريني مجدد شيعيان عراق در فضاي سياسي اين کشور نقش وي در قالب ديپلماتي با تجربه در امور شيعيان بيش از پيش اهميت يافت شهيد سعيد نعيمي روحيات اخلاقي والايي داشت و آن چنان که همسر و فرزندان شهيد تعريف کرده اند دقت ويژه اي در پرداخت خمس داشت و هيچگاه نماز شب او ترک نمي شد.
فرزندان شهيد مي گويند: او همواره ساعتي قبل از نماز صبح به راز و نياز با خالق بي نياز مشغول بود همسر شهيد خاطره اي از قول او تعريف مي کند که حدود سه سال پيش براي مأموريتي چهل روزه به قطر رفته بودم حين بازگشت قصد داشتم هديه اي براي بچه هاي عمويم که به تازگي يتيم شده بودند تا جاي خالي پدر را کمتر احساس کنند شب ، امام حسن مجتبي(ع) را در خواب مي بيند که از عده اي امتحان مي گيرد وقتي نوبت به من رسيد احساس شرمندگي به من دست داد ناگاه مرا با توجه خاصي صدا زدند و پرسيدند: مساعده يعني چه؟ ؟؟؟ عرضه داشتم يعني کمک کردن فرمودند: به چه کساني؟ گفتم به پدر و مادر ، نيازمندان ، به شيعيان هنگامي که گفتم شيعيان مرا در بغل گرفته و بوسيد از خواب بيدار شدم تمام بدنم از شوق مي لرزيد و دانستم که اين ها (ائمه) از من هم اطلاع دارند خاطراتي از اين دست بيانگر سجاياي اخلاقي آن شهيد والامقام شهيد نعيمي به جهت رفتار نيک و انساني و اخلاق الهي اش همواره مورد همسايگان و دوستان و همه کساني که او را مي شناختند بود اعتقاد عجيبي استخاره در آموزه هاي ديني داشت و همواره به آن پايبند بود به هر تقدير بزرگوار
سرانجام حاج خليل نعيمي پس از عمری مجاهدت در ساعت 14 روز پنج شنبه 27 فروردين ماه 1383 خروج از سفارت جمهوري اسلامي ايران در منطقه الصالحيه بغداد مورد هدف گروه مسلح ناشناس قرار گرفت که در اثر اصابت 13 گلوله تروريست ها به فيض شهادت نائل آمد. روحش شاد و يادش گرامي باد .