جمع بندی آیا در آخرت امکان ملاقات همسر و فرزندان وجود دارد؟

تب‌های اولیه

33 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا در آخرت امکان ملاقات همسر و فرزندان وجود دارد؟

بسم الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام و خسته نباشد
ببخشید بنده سوالی داشتم در این مورد که ایا امکان ملاقات همسر و فرزندان و حتی نوادگان در اخرت و تشکیل و ادامه دادن زندگی با انان در اخرت هست؟

البته من فرد کوته نظری نیستم و تا حدودی در مورد ویژگی های بهشت و جهنم با توجه به ایات قران اگاهی دارم اما برخی دوستان و هم کلاسی های دانشگاه با اشاره به ایه 25 سوره بقره(و لهم فیها ازواج مطهره؛(1) برای بهشتیان در آن جا همسرانی پاک و پاکیزه است».
ضمیر «هم» در آیه به همه بهشتیان اعم از زن و مرد برمی‌گردد، نه فقط به مردان بهشتی.)

این ایه (و البته برخی دیگر ایات که هم اکنون حضور ذهن ندارم) را بهانه و دستاویزی برای اشکال تراشی پیرامون قران و دین مبین اسلام قرار میدادند و بیان میکردند که:(یک مرد چقدر باید بی غیرت باشد که اجازه دهد همسرش به دست مردان زیباروی بهشتی(حوریان بهشتی) بیفتد !!!!)
به همین دلیل بنده به برخی از فصول کتاب معاد ایت الله شهید دستغیب را که فکر میکردم به این موضوع مرتبط باشد را به صورت روزنامه وار(نه به صورت دقیق)مطالعه کردم که متاسفانه پاسخی نیافتم
به همین دلیل این سوال را اینجا مطرح نمودم بلکه پاسخ قانع کننده ای برای برخی از هم کلاسی ها پیدا کنم و ممنون میشوم اگر در پاسختان منابع معتبر و علی الخصوص از ایات قران استفاده کنید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مسلم

seyyed.p.mousavi;941587 نوشت:
ایا امکان ملاقات همسر و فرزندان و حتی نوادگان در اخرت و تشکیل و ادامه دادن زندگی با انان در اخرت هست؟

البته من فرد کوته نظری نیستم و تا حدودی در مورد ویژگی های بهشت و جهنم با توجه به ایات قران اگاهی دارم اما برخی دوستان و هم کلاسی های دانشگاه با اشاره به ایه 25 سوره بقره(و لهم فیها ازواج مطهره؛(1) برای بهشتیان در آن جا همسرانی پاک و پاکیزه است».
ضمیر «هم» در آیه به همه بهشتیان اعم از زن و مرد برمی‌گردد، نه فقط به مردان بهشتی.)

این ایه (و البته برخی دیگر ایات که هم اکنون حضور ذهن ندارم) را بهانه و دستاویزی برای اشکال تراشی پیرامون قران و دین مبین اسلام قرار میدادند و بیان میکردند کهیک مرد چقدر باید بی غیرت باشد که اجازه دهد همسرش به دست مردان زیباروی بهشتی(حوریان بهشتی) بیفتد !!!!)
به همین دلیل بنده به برخی از فصول کتاب معاد ایت الله شهید دستغیب را که فکر میکردم به این موضوع مرتبط باشد را به صورت روزنامه وار(نه به صورت دقیق)مطالعه کردم که متاسفانه پاسخی نیافتم
به همین دلیل این سوال را اینجا مطرح نمودم بلکه پاسخ قانع کننده ای برای برخی از هم کلاسی ها پیدا کنم و ممنون میشوم اگر در پاسختان منابع معتبر و علی الخصوص از ایات قران استفاده کنید

با سلام و احترام
برای پاسخ به این سوال توجه به چند نکته لازم است:

نکته اول:

ملاقات با همسر و فرزندان و نوادگان در آخرت طبق آیات و روایات قطعی است، و همچنین زن و شوهر می توانند با یکدیگر زن و شوهر بمانند، البته زاد و ولد در بهشت نیست.
قرآن کریم میفرماید:
«وَ الَّذينَ آمَنُوا وَ اتَّبَعَتْهُمْ ذُرِّيَّتُهُمْ بِإيمانٍ أَلْحَقْنا بِهِمْ ذُرِّيَّتَهُمْ»؛ كسانى كه ايمان آوردند و فرزندانشان به پيروى از آنان ايمان اختيار كردند، فرزندانشان را (در بهشت) به آنان ملحق مى‏ كنيم‏.(طور:21)

در روایات نیز از این ملاقات ها زیاد وارد شده است، به عنوان نمونه از امام صادق(ع) نقل شده است که:
«وقتی یك شخص از دنیابرود، ارواح دیگران نزد او آمده و از آنان در باره كسانی كه از دنیا رفته اند یا هنوز زنده اند سؤال می‌كنند، پس اگر گفت: زنده است، به او امیدوار شوند، ولی اگر گفت :مرده است می‌گویند سقوط كرده است (زیرا اگر سقوط نكرده بود و به عذاب الهی وارد نشده بود هم اكنون نزد ما بود) سپس به یكدیگر می‌گویند: او را ترك كنید و بگذارید تا از مرارت‌ها و سختی‌های مرگ آرامش یابد»(الکافی، ج3، ص244و 245)
برای اطلاع بیشتر به همان آدرس ذکر شده مراجعه بفرمایید.

نکته دوم:
اینکه قرآن فرموده است: «لَهُمْ فيها أَزْواجٌ مُطَهَّرَةٌ»؛ «برای اهل بهشت همسرانی پاک است» دلالت بر تعدّد همسر برای زنان بهشتی ندارد، مثل این است که ما بگوییم مردان و زنان در دنیا همسرانی دارند، خب چون زنان و مردان جمع هستند، همسران هم در قالب جمع می آید اما هیچ دلالتی بر اینکه هر کدام چند همسر دارند یا یک همسر ندارد.

نکته سوم:
زن و مرد در روحیات متفاوتند، در نگاه زن عاطفه مقدم بر جنسیت است، زن به دنبال تکیه گاه عاطفی و امنیتی است، طبیعتا نیازی به تعدد احساس نمی کند! اما در نگاه مرد جنسیت مقدم است، مرد از نظر عاطفی وابستگی به همسر ندارد.

آنچه زن را در دنیا از بودن در کنار مردش دلسرد می کند هرگز یکی بودن او نیست، بلکه این است که مردش، تکیه گاهش، نقص دارد، یعنی آن مردی نیست که او می خواهد؛ وگرنه اگر مردی باشد که هیچ خللی در او نیست، همسرش هرگز فکر جدایی یا تعدد همسر را در ذهنش نمی پروراند؛ و در بهشت قطعا همسران زنان بهشتی مردانی هستند که از هر نظر کامل بوده و مطابق میل و خواسته زنانشان خواهند بود.

این تفاوت نگاه موجب پذیرش تعدد همسر در نگاه مرد، و ابای آن در نگاه زن می شود، یعنی زن سالم خودش از تعدد همسر پرهیز دارد، خصوصا وقتی که ویژگی های همسرش کاملا مطابق میل او باشد، کسی که دنبال تکیه گاه است از تعدد آن پرهیز دارد، مگر آنکه فطرتش تغییر کرده و منحرف شده باشد، که در بهشت چنین زنانی وجود ندارند.

نکته چهارم:
اگرچه برخی گفته اند همسران متعدد بهشتی علاوه بر مردان، برای زنان هم هست، اما به نظر میرسد این حرف، حرف درستی نباشد. این که هیچ مردی به خاطر غیرتی که دارد نمی تواند همسرش را با شخص دیگری ببیند حرف درستی است، و از آنجا که غیرت بر خلاف حسادت از صفات نیکو و پسندیده انسانی است که در روایات ستوده شده است طبیعتا امری مغایر با آن در بهشت اتفاق نمی افتد.
خصوصا با توجه به وعده الهی که هیچ اندوه و غم و ناراحتی در بهشت نیست(فاطر:34 و35) پس نه زنان توقع چنین امری را دارند تا نبود آن مایه ناراحتی ایشان شود؛ و نه وقوع آن که مغایر با غیرت مردان، و آزار دهنده است وجود خواهد داشت.

مگر آنکه این حوریان بهشتی برای زنان را (اگر امکان دارد) به معنای دیگری برداشت کنیم. چرا که حقیقت بهشت و جهنم را نباید با دنیا مقایسه کرد، خیلی پیچیده تر از این حرفهاست، به گونه ای که در قالب الفاظ نمی گنجد، و آنچه که گفته شده متناسب با کشش و ظرفیت این الفاظ بوده است.
این که ما آیات قرآن را در سطح همین زندگی دنیوی معنا کنیم خیلی نگاه عوامانه ای است، قطعا عالم آخرت جهانی با قوانین خاص خود و حقائقی بسیار یچیده تر از این جهان خواهد بود.
بنابراین در یک کلام قطعا چند همسری در بهشت برای زنان یا منتفی است یا حقیقتی ورای این الفاظ مدّ نظر است، حقیقتی که مغایر با غیرت نیست.

با سلام وعرض ادب

استاد گرامی لطفا صادقانه جواب من رو هم بفرمایید

مردا چی ؟اونا تعدد همسر دنیایی دارن .فعلا با حوریه ها کاری ندارم .چرا که می فرمایید نمی بینیمشون ؟

ممنونم

همای رحمت;942056 نوشت:
با سلام وعرض ادب
استاد گرامی لطفا صادقانه جواب من رو هم بفرمایید
مردا چی ؟اونا تعدد همسر دنیایی دارن .فعلا با حوریه ها کاری ندارم .چرا که می فرمایید نمی بینیمشون ؟
ممنونم

با سلام و احترام
در اینکه آیا مردان با بیش از یک خانم بهشتی(نه حوریه) ازدواج خواهند داشت یا خیر باید عرض کنم که این مسئله منع عقلی ندارد، ممکن است باشد و ممکن است نباشد.

اما به دو نکته باید توجه بفرمایید:

اول اینکه ازدواج با خانم دیگری از سر تنوع طلبی، یا برای سرپرستی از زنان فقیر، و یا عواملی مانند آن مطلقا در بهشت جریان ندارد، اینها در دنیا از عوامل تعدد زوجات است که در بهشت جریان ندارد.
هرگز اینطور نیست که مردان بهشتی از سر تنوع طلبی جنسی به دنبال این و آن بروند! انسان های بهشتی انسان های پالایش شده اند، صفت مذمومی در آنها نیست! انسان ها در دنیا ممکن است برای ورود به بهشت و رسید به حوریان و زنان بهشتی تلاش و عبادت کنند، اما قطعا زمانی که از صفات رذیله پیراسته و به صفات انسانی متصف شده و وارد بهشت شدند بالاترین نعمت بهشت برای ایشان رضوان الهی خواهد بود. سایر نعمت ها برای آنها در اولویت نخواهند بود، اصالت نخواهند داشت، همه نعمت ها از آن جهت جذابیت دارند که عنوان «کرامت الهی» را با خود دارند و انسان خود را سر سفره خداوند می بیند(مجموعه آثار، ج3، ص522)

دوم اینکه در بهشت هیچ غم و اندوه و ناراحتی نیست(فاطر:34 و 35) پس هرگز مسئله ای که خانم ها را ناراحت کند وجود نخواهد داشت، به وعده الهی اعتماد داشته باشید.
انسان ها اگرچه ممکن است در دنیا با اموری که واقعا جای ناراحتی ندارد، ناراحت شوند، اما در آخرت همه انسان ها از صفات رذیله پاک شده، و با صفات کمال و انسانی وارد بهشت می شوند و هرگز در بهشت با رفتار یا مسئله ناخوشایندی روبرو نخواهند شد.
اگر غیر از این باشد خداوند به وعده خویش عمل نکرده و این در مورد خداوند محال است.

[="Tahoma"][="Navy"]

seyyed.p.mousavi;941587 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام و خسته نباشد
ببخشید بنده سوالی داشتم در این مورد که ایا امکان ملاقات همسر و فرزندان و حتی نوادگان در اخرت و تشکیل و ادامه دادن زندگی با انان در اخرت هست؟

سلام
نظام حاکم بر آخرت بسیار متفاوت و فراتر از تصور عادی دنیوی ماست
فی الجمله می توان گفت لذتهای مادی مثل لذت جنسی در آخرت موضوعیت ندارد
میل به لذت جنسی که ما می شناسیم برای اهل آخرت مثل آنستکه با وجود یک غذای شاهانه به غذایی پوسیده و گندیده فکر کنند.
زوجیت و ازدواج و لذت از آن چیزی بسیار فراتر از مفاهیم اینسویی ماست
انسان در آخرت با یک گل هم می تواند زوج باشد و از بهجت و زیبایی و لطافت و حقیقت شگرف او لذت ببرد همچنانکه گل از شکوه و عظمت و محبت و لطافت وجود انسان لذت می برد
یا علیم[/]

مسلم;942110 نوشت:
با سلام و احترام
در اینکه آیا مردان با بیش از یک خانم بهشتی(نه حوریه) ازدواج خواهند داشت یا خیر باید عرض کنم که این مسئله منع عقلی ندارد، ممکن است باشد و ممکن است نباشد.

اما به دو نکته باید توجه بفرمایید:

اول اینکه ازدواج با خانم دیگری از سر تنوع طلبی، یا برای سرپرستی از زنان فقیر، و یا عواملی مانند آن مطلقا در بهشت جریان ندارد، اینها در دنیا از عوامل تعدد زوجات است که در بهشت جریان ندارد.
هرگز اینطور نیست که مردان بهشتی از سر تنوع طلبی جنسی به دنبال این و آن بروند! انسان های بهشتی انسان های پالایش شده اند، صفت مذمومی در آنها نیست! انسان ها در دنیا ممکن است برای ورود به بهشت و رسید به حوریان و زنان بهشتی تلاش و عبادت کنند، اما قطعا زمانی که از صفات رذیله پیراسته و به صفات انسانی متصف شده و وارد بهشت شدند بالاترین نعمت بهشت برای ایشان رضوان الهی خواهد بود. سایر نعمت ها برای آنها در اولویت نخواهند بود، اصالت نخواهند داشت، همه نعمت ها از آن جهت جذابیت دارند که عنوان «کرامت الهی» را با خود دارند و انسان خود را سر سفره خداوند می بیند(مجموعه آثار، ج3، ص522)

دوم اینکه در بهشت هیچ غم و اندوه و ناراحتی نیست(فاطر:34 و 35) پس هرگز مسئله ای که خانم ها را ناراحت کند وجود نخواهد داشت، به وعده الهی اعتماد داشته باشید.
انسان ها اگرچه ممکن است در دنیا با اموری که واقعا جای ناراحتی ندارد، ناراحت شوند، اما در آخرت همه انسان ها از صفات رذیله پاک شده، و با صفات کمال و انسانی وارد بهشت می شوند و هرگز در بهشت با رفتار یا مسئله ناخوشایندی روبرو نخواهند شد.
اگر غیر از این باشد خداوند به وعده خویش عمل نکرده و این در مورد خداوند محال است.

با سلام و عرض ادب

استاد گرامی بسیار ممنونم از پستتون

حقیقتا این بار قانع شدم .

ولی یه سوال دیگه برام پیش اومد

شما می‌فرمایید تعدد همسر منع عقلی نداره ولی

از نظر من منع عقلی داره .مگه عشق تعددپذیره؟

بعد چطور یه مرد می‌تونه همزمان عاشق چند زن بشه ؟

همای رحمت;942121 نوشت:
حقیقتا این بار قانع شدم

خب الحمدلله، از این بابت خیلی خوشحالم

همای رحمت;942122 نوشت:
ولی یه سوال دیگه برام پیش اومد
شما می‌فرمایید تعدد همسر منع عقلی نداره ولی
از نظر من منع عقلی داره .مگه عشق تعددپذیره؟
بعد چطور یه مرد می‌تونه همزمان عاشق چند زن بشه ؟

این موضوع را در این تاپیک خیلی نمی توانیم دنبال کنیم، لذا سعی می کم در این پست به صورت کامل توضیح بدهم که مسئله روشن شود، و اگر باز ابهامی ماند می توانید آن را در تاپیک مستقلی پی بگیرید.
دو نکته در پاسخ شما عرض می کنم:

نکته اول: ببینید زن و مرد از نظر روحیات و روان با هم تفاوت جدی دارند، همان نکته ای که در پست اول هم به آن اشاره کردم، خانم ها حتی نمی توانند به تعدد همسر فکر کند، چون سنخ خواسته هایشان از همسر متفاوت است، شوهر را به درستی تکیه گاه خود در زندگی می بینند، تکیه گاه تعدد بردار نیست، زنانی که به فکر جدایی از همسر و ازدواج با مرد دیگری هستند چون مردشان مرد ایده الشان نیست، وگرنه اگر شوهرشان همان مرد مورد علاقه شان باشد قطعا خودشان از تعدد همسر ابا دارند.
اما نوع نگاه مرد تفاوت می کند، به همسرش به عنوان تکیه گاه نگاه نمی کند، که البته این تفاوت نگاه زن و شوهر حکیمانه است؛ لذا مرد در عین حال می تواند به چند همسر عشق بورزد، اما زن خیر.
این تفاوت نگرش و روان زن و مرد هست که موجب می شود شما از عشق یک مرد به چندین همسر تعجب کنید، و حق هم دارید چون برخی از حالات روحی روانی زن و مرد قابل تصور و تجسم برای طرف مقابل نیست.

نکته دوم: البته در این شکی وجود ندارد که صد در صد عشق در تک همسری شدید تر از چند همسری است، و اسلام هم به دنبال این نیست که حتما همه چند همسر داشته باشند، آنچه که در دنیا تعدد زوجات را برای مرد حکیمانه و لازم می نماید ضرورت های اجتماعی است، گاهی ضرورت های اجتماعی درجامعه اتاق می افتد که بر تک همسری ارجحیت دارد، وگرنه اگر برای همه زنان امکان ازدواج تک همسری وجود داشته باشد و زن بیوه و بی سرپرستی نماند اسلام تأکیدی بر تعدد همسر ندارد.
اما این ضرورت های اجتماعی در بهشت وجود ندارد، بنابراین ملاک ازدواج در بهشت فقط عشق است، اگر مردی در دنیا چند همسر داشته باشد با هر کدام که علاقه دارد در آخرت می تواند همسر بماند و با هر کدام که علاقه ندارد می تواند همسر نباشد، ملاک عشق است، برخلاف دنیا، در بهشت هیچ ضرورت دیگری وجود ندارد که انسان بر خلاف عشقش رفتار کند.

مسلم;942123 نوشت:
خب الحمدلله، از این بابت خیلی خوشحالم

این موضوع را در این تاپیک خیلی نمی توانیم دنبال کنیم، لذا سعی می کم در این پست به صورت کامل توضیح بدهم که مسئله روشن شود، و اگر باز ابهامی ماند می توانید آن را در تاپیک مستقلی پی بگیرید.
دو نکته در پاسخ شما عرض می کنم:

نکته اول: ببینید زن و مرد از نظر روحیات و روان با هم تفاوت جدی دارند، همان نکته ای که در پست اول هم به آن اشاره کردم، خانم ها حتی نمی توانند به تعدد همسر فکر کند، چون سنخ خواسته هایشان از همسر متفاوت است، شوهر را به درستی تکیه گاه خود در زندگی می بینند، تکیه گاه تعدد بردار نیست، زنانی که به فکر جدایی از همسر و ازدواج با مرد دیگری هستند چون مردشان مرد ایده الشان نیست، وگرنه اگر شوهرشان همان مرد مورد علاقه شان باشد قطعا خودشان از تعدد همسر ابا دارند.
اما نوع نگاه مرد تفاوت می کند، به همسرش به عنوان تکیه گاه نگاه نمی کند، که البته این تفاوت نگاه زن و شوهر حکیمانه است؛ لذا مرد در عین حال می تواند به چند همسر عشق بورزد، اما زن خیر.
این تفاوت نگرش و روان زن و مرد هست که موجب می شود شما از عشق یک مرد به چندین همسر تعجب کنید، و حق هم دارید چون برخی از حالات روحی روانی زن و مرد قابل تصور و تجسم برای طرف مقابل نیست.

نکته دوم: البته در این شکی وجود ندارد که صد در صد عشق در تک همسری شدید تر از چند همسری است، و اسلام هم به دنبال این نیست که حتما همه چند همسر داشته باشند، آنچه که در دنیا تعدد زوجات را برای مرد حکیمانه و لازم می نماید ضرورت های اجتماعی است، گاهی ضرورت های اجتماعی درجامعه اتاق می افتد که بر تک همسری ارجحیت دارد، وگرنه اگر برای همه زنان امکان ازدواج تک همسری وجود داشته باشد و زن بیوه و بی سرپرستی نماند اسلام تأکیدی بر تعدد همسر ندارد.
اما این ضرورت های اجتماعی در بهشت وجود ندارد، بنابراین ملاک ازدواج در بهشت فقط عشق است، اگر مردی در دنیا چند همسر داشته باشد با هر کدام که علاقه دارد در آخرت می تواند همسر بماند و با هر کدام که علاقه ندارد می تواند همسر نباشد، ملاک عشق است، برخلاف دنیا، در بهشت هیچ ضرورت دیگری وجود ندارد که انسان بر خلاف عشقش رفتار کند.

خب استاد گرامی من قبلاً هم چند همسری این دنیا رو بر

اساس گفته های شما و همینطور بزرگان دین قبول کردم
با نکته ی اولتون هم کاملا موافقم .و ممنونم.
اما اون دنیا شما می‌فرمایید اون دنیا بر اساس عشقه

خب این که یه مردی در این دنیا با دو همسر ازدواج کرده

ولی همزمان نبوده ولی از شانس بد زن اولی که فوت شده

زن دومش هم باز عاشق همین مرد باشه ،آیا اون دنیا این

مرد با دو تاشون میخواد ازدواج کنه .

نخندید به من .واقعا این مورد رو دیدم

بسیار ممنونم

شرمنده نمیتونم ویرایش کنم یا صلوات
زیر پستاتون بزنم .

بر فرض که پاداش اعمالشون هم در یه سطح

باشه .میدونم اعمال فرد هم نقش مهمی

در انتخاب همنشيناش داره .

مسلم;942055 نوشت:
با سلام و احترام

عرض سلام و خسته نباشيد خدمت شما

سوالي ديگر در اين مورد به ذهنم آمد كه به نظرم با غيرت مرد در تعارض است
فرض كنيد زن و شوهري همديگر را دوست دارند و زندگي معمولي خود را دارند و تا پايان عمر با هم هستند
طبق روايت در بهشت آنكه مقام بالاتري داشته باشد تصميم مي گيرد كه همسر او در بهشت همسرش بماند يا خير
نظر شما چيست؟
مردي كه همسرش را در دنيا دوست داشته تا آخر عمر از هم جدا نشده اند و زندگي خوبي داشته اند حالا بايد شاهد مسائلي مغاير با غيرتش باشد!؟

یه سوال دیگه

پس چرا روانشناسها وروانکاوها اون هم جنس وهم نوع

شما چند همسری مرد رو قبول ندارن . حتی مردای مسلمون

من جمله دکتر حسین ابراهیمی مقدم .دکتر فرهنگ هلاکویی و....

اینها چند همسری مرد رو خیانت به عشق وخانواده

میدونن

همای رحمت;942128 نوشت:
خب این که یه مردی در این دنیا با دو همسر ازدواج کرده
ولی همزمان نبوده ولی از شانس بد زن اولی که فوت شده
زن دومش هم باز عاشق همین مرد باشه ،آیا اون دنیا این
مرد با دو تاشون میخواد ازدواج کنه .
نخندید به من .واقعا این مورد رو دیدم

همه چیز در گرو عشق متقابل است، اگر هر دو خانم مشتاق زندگی با او بوده و مرد هم مشتاق زندگی با آنهاست می شود، مثلا طبیعتا حضرت ام البنین(س) در کنار حضرت فاطمه(س) در بهشت همسر امیرالمومنین(ع) خواهند بود.

همای رحمت;942169 نوشت:
یه سوال دیگه
پس چرا روانشناسها وروانکاوها اون هم جنس وهم نوع
شما چند همسری مرد رو قبول ندارن . حتی مردای مسلمون
من جمله دکتر حسین ابراهیمی مقدم .دکتر فرهنگ هلاکویی و....
اینها چند همسری مرد رو خیانت به عشق وخانواده
میدونن

اگر اشکالی ندارد اجازه بدهید سوالات مربوط به تعدد زوجات در دنیا در تاپیک مستقلی پی گرفته شود، چون اگر وارد آن شویم با توجه به جذابیت موضوع و بحث برانگیز بودن آن دیگر تاپیک قابل کنترل نخواهد بود.

کهف الحصین;942157 نوشت:
سوالي ديگر در اين مورد به ذهنم آمد كه به نظرم با غيرت مرد در تعارض است
فرض كنيد زن و شوهري همديگر را دوست دارند و زندگي معمولي خود را دارند و تا پايان عمر با هم هستند
طبق روايت در بهشت آنكه مقام بالاتري داشته باشد تصميم مي گيرد كه همسر او در بهشت همسرش بماند يا خير
نظر شما چيست؟
مردي كه همسرش را در دنيا دوست داشته تا آخر عمر از هم جدا نشده اند و زندگي خوبي داشته اند حالا بايد شاهد مسائلي مغاير با غيرتش باشد!؟

دو نکته باید عرض کنم:

اولا: صرف اینکه همسر انسان طلاق گرفته و با شخص دیگری ازدواج کده باشد مغایر با غیرت نیست، چون دیگر ارتباطی با انسان ندارد و ناموس انسان محسوب نمیشود، بر خلاف تعدد شوهر که مورد سوال در این تاپیک بود که قطعا مغایر با غیرت است.

ثانیا: بر فرض که بپذیریم این مسئله موجب ناراحتی همسر می شود باید توجه کرد که طبق برخی نقل ها که روایتش را ندیده ام اما در آثار آیت الله دستغیب، و گفتار و سخنان آیت الله جوادی آملی نقل شده است هر چه که موجب ناراحتی انسان در بهشت شود، مثل گناهانش در دنیا، مثل اعضاء خانواده اش که گرفتار عذاب جهنم هستند، و موارد مانند آن از یاد بهشتیان خواهد رفت تا هیچ غم و اندوهی نداشته باشند.
لذا در صوتی که جدایی از همسر دنیوی واقعا برای انسان غم و اندوه بوده، و مغایر با غیرتش باشد، از یاد او خواهد رفت.

مسلم;942188 نوشت:
همه چیز در گرو عشق متقابل است، اگر هر دو خانم مشتاق زندگی با او بوده و مرد هم مشتاق زندگی با آنهاست می شود، مثلا طبیعتا حضرت ام البنین(س) در کنار حضرت فاطمه(س) در بهشت همسر امیرالمومنین(ع) خواهند بود.

اگر اشکالی ندارد اجازه بدهید سوالات مربوط به تعدد زوجات در دنیا در تاپیک مستقلی پی گرفته شود، چون اگر وارد آن شویم با توجه به جذابیت موضوع و بحث برانگیز بودن آن دیگر تاپیک قابل کنترل نخواهد بود.

با سلام وعرض ادب وتشکر

استاد گرامی من تا جایی که اطلاع دارم زنهای حضرت علی ع بعد از شهادت ایشون با مردای دیگه ازدواج کردن

البته قبول دارم اشتباه بزرگی کردن که با اشخاص دیگه ای ازدواج کردن ولی خب .

یعنی ام البنین ع بعد از حضرت علی ع ازدواج نکرده ؟

با سلام وعرض ادب

پست13 وپست 16 مربوط به این تاپیک نمیشن

من با گوشیم نمیتونم تاپیک جدید بزنم .لطفا از مدیر

ارجاع سوالات میخوام هر کدوم رو در بخشهای مربوط

به خودشون ارجاع بده .خیلی ممنون .

همای رحمت;942207 نوشت:
یعنی ام البنین ع بعد از حضرت علی ع ازدواج نکرده ؟

خیر، ازدواج نکردند.

سلام ...
جناب مسلم ... رابطه خانوادگی که آدم ها در درون دنیا داشتن ؛ در آخرت هم پابرجاست ؟؟؟

منظورم محرمیت و نامحرمیت هست ...

مسلم;942422 نوشت:
خیر، ازدواج نکردند.

با سلام وعرض ادب

خب خدا رو شکر .

خیلی ممنون بابت پاسختون گل

حالا اگه یه زن جوونی شوهرش شهید شده باشه

یا فوت کرده باشه حالا به هر دلیلی با مرد دیگه ای

ازداج کنه .آیا میتونه با شوهر قبلیش ازدواج کنه .

هر چند فرمودید که بر اساس هم درجه بودن وعشق

متقابله . ولی خب ... .همون روایت ام سلمه در مورد ش
صدق میکنه ؟درسته؟

آخه یه روایتی تو کتاب شهید دستغیب خوندم گفته بود

اگه زنی دو بار ازدواج کنه اون دنیا زن مرد دومه واگر سه

بار ازدواج کنه زن مرد سومه واسه همین میپرسم .

مینوی خرد;942425 نوشت:
سلام ...
جناب مسلم ... رابطه خانوادگی که آدم ها در درون دنیا داشتن ؛ در آخرت هم پابرجاست ؟؟؟

سلااااام

من شنیدم اونجا هم همینطوره .محارممون بهمون محرمن.

نامحرم هم نامحرمن بهمون .

[="Arial Black"][="Blue"]سلام

برخی افراد میخواهند همه مسایل مربوط به خلقت ، هم دنیا و هم آخرت را با تمام جزییاتش بفهمند و آنگاه اگر از نظر آنها همه مسایل درست بود، دین را بپذیرند!

در حالیکه اولا امکان فهم تمام مسایل خلقت برای ما وجود ندارد ،

ثانیا ملاک درست یا نادرست بودن آن مسایل ، فهم کوتاه ما نیست ، چون ما اشراف بر همه آنها نداریم و ما اوتیتم من العلم الا قلیلا.

ثالثا این راه پذیرش دین نیست! در بحث دین ، پس از دیدن معجزه یا اثبات اصول ، بر پایه آنها به " غیب" ایمان آورده می شود و هر چه خداوند و فرستاده او فرمودند پذیرفته می شود. نه اینکه بخواهیم اول بر تمام غیب احاطه پیدا کنیم وآن را بسنجیم و اگر آنرا درست یافتیم آنگاه بگوییم این دین درست است.[/]

عبد شکور;942447 نوشت:

برخی افراد میخواهند همه مسایل مربوط به خلقت ، هم دنیا و هم آخرت را با تمام جزییاتش بفهمند و آنگاه اگر از نظر آنها همه مسایل درست بود، دین را بپذیرند!

در حالیکه اولا امکان فهم تمام مسایل خلقت برای ما وجود ندارد ،

ثانیا ملاک درست یا نادرست بودن آن مسایل ، فهم کوتاه ما نیست ، چون ما اشراف بر همه آنها نداریم و ما اوتیتم من العلم الا قلیلا.

ثالثا این راه پذیرش دین نیست! در بحث دین ، پس از دیدن معجزه یا اثبات اصول ، بر پایه آنها به " غیب" ایمان آورده می شود و هر چه خداوند و فرستاده او فرمودند پذیرفته می شود. نه اینکه بخواهیم اول بر تمام غیب احاطه پیدا کنیم وآن را بسنجیم و اگر آنرا درست یافتیم آنگاه بگوییم این دین درست است.

[/]

باسلام وعرض ادب

بزرگوار چرا اینقدر زود قضاوت میکنید .

اولا من کتاب زیاد میخونم شاید بهترین تفریح من

کتاب خوندنه .

اینها هم هیچکدوم سوالهام نبوده واسه اینکه این مطالب

رو قبلا خوندم و در تخصص من نبوده ونیست واسه ی

همین از کارشناس دارم میپرسم واصلا این مطالب هیچ

ربطی به پذیرش دین نداره .

[="Arial Black"][="Blue"]لذا اگر کسی در یک مساله جزیی دین اشکال کرد ، بهترین راه ، تحویل آن به اصول کلی است. یعنی اینکه او را متذکر کنیم که خداوند وجود دارد و رسول می فرستد و رسول هم صادق و معصوم است لذا دین (منظور اسلام است) با تمام جزییاتش درست است چه ما حکمت و کیفیت آن را درک بکنیم چه نکنیم.

زیرا لازمه نادرست بودن یکی از جزییات دین ، عدم صدق یا عدم عصمت پیامبر است.

البته راه برای رفع شبهات و بحث علمی باز است اما این دو راه با هم یک تفاوت اصلی دارند:

در راه اول ، فرد دین را پذیرفته است و حقانیت تمام جزییات از جمله مساله مورد بحث مورد اقرار اوست فقط میخواهد حکمت یا کیفیت آن را در حد فهم خودش درک کند. ولی اگر هم پاسخی نیابد ، باز حقانیت دین برای او زیر سوال نمی رود. چون او دین را بر پایه اصول و کلیات آن پذیرفته است.

در راه دوم ، حقانیت دین در نزد فرد ، منوط به پاسخ سوال مورد بحث است و ملاک داوری هم فهم خود اوست و چنانکه پاسخ مناسبی دریافت نکند ، از نظر او به معنی حق نبودن دین است.[/]

من منظورم شما نبودید خدا شاهد است.

من به طور کلی صحبت کردم. به هیچ وجه منظورم فرد خاصی نبود و هیچکس را در نظر نداشتم.

صحبت من درباره افرادی بود که استارتر محترم در پست اولشان گفته بودند درباره این مساله استشکال کرده اند.[/]

من اصلا پستهای شما یا کاربران دیگر را نخواندم. فقط پست اول استارتر محترم را خواندم و به آن جواب دادم و چون با گوشی جواب میدم امکان نقل قول زدن را ندارم.

من هم دارم با گوشی مینویسم ومیدونم چقدر سخته تایپ

خب این دست مطالب قبلا نوشته شده و اگر کسی مثل خودم که تخصصی ندارم وبیام بخونم مطمئنا خیلی

از مطالب رو نادرست برداشت میکنم .قبول دارید؟

خب دیگه اینسوالات برای فرد پیش میاد .

اگه دانش آموزی که خودت باید بدونی چقدر تصورات

اشتباهی از دین ومذهبشون دارن ؟!

واقعا اینها باید همینطور بی پاسخ بمونن .

جناب عبد شکورمن که کاملا درک میکنم استارتر این تاپیک

چه رنجی کشیده بخاط اینکه این چیزی که شنیده مغایر

با فطرتش بوده .

لی لی ت;942425 نوشت:
سلام ...

با سلام و احترام
از برخی روایات، چون روایت بیان کیفیت ورود حضرت فاطمه(س) به محشر(بحارالانوار، ج43، ص62) شاید بتوان برداشت کرد مسئله محرمیت و نامحرمیت در آخرت هم وجود دارد اما قطعا به عنوان یک تکلیف مطرح نیست، بلکه از باب اینکه یک امر متناسب با فطرت بشر است و این پوشش نعمتی برای بهشتیان محسوب می شود مطرح باشد

همای رحمت;942445 نوشت:
حالا اگه یه زن جوونی شوهرش شهید شده باشه

یا فوت کرده باشه حالا به هر دلیلی با مرد دیگه ای

ازداج کنه .آیا میتونه با شوهر قبلیش ازدواج کنه .

هر چند فرمودید که بر اساس هم درجه بودن وعشق

متقابله . ولی خب ... .همون روایت ام سلمه در مورد ش
صدق میکنه ؟درسته؟

آخه یه روایتی تو کتاب شهید دستغیب خوندم گفته بود

اگه زنی دو بار ازدواج کنه اون دنیا زن مرد دومه واگر سه

بار ازدواج کنه زن مرد سومه واسه همین میپرسم .

زن و شوهری در دنیا از مسائل اعتباری در دنیاست، وگرنه هرگز زنی را مجبور نمی کنند با شوهر دنیوی اش زندگی کند! هیچ سختی و ملالتی در آخرت وجود نخواهد داشت، البته از آنجا که تمام مردان بهشتی همچون زنان، انسان های ایده آل و بدون رذائل اخلاقی هستند، اگر آخرین شوهر این خانم وارد بهشت شده باشد طبیعتا شاید زندگی را با او ادامه بدهد، اما در هر صورت اجباری برای زندگی در کنار همسر دنیوی در کار نیست. اصلا احکام زن و شوهری در دنیا با آخرت متفاوت است، همانطور که حق نفقه و خروج از منزل و حق تمکین و... اینها اصلا در آخرت معنا ندارد!

مسلم;942476 نوشت:
زن و شوهری در دنیا از مسائل اعتباری در دنیاست، وگرنه هرگز زنی را مجبور نمی کنند با شوهر دنیوی اش زندگی کند! هیچ سختی و ملالتی در آخرت وجود نخواهد داشت، البته از آنجا که تمام مردان بهشتی همچون زنان، انسان های ایده آل و بدون رذائل اخلاقی هستند، اگر آخرین شوهر این خانم وارد بهشت شده باشد طبیعتا شاید زندگی را با او ادامه بدهد، اما در هر صورت اجباری برای زندگی در کنار همسر دنیوی در کار نیست. اصلا احکام زن و شوهری در دنیا با آخرت متفاوت است، همانطور که حق نفقه و خروج از منزل و حق تمکین و... اینها اصلا در آخرت معنا ندارد!

سلام ...
جناب مسلم ... من خیلی پیشترها یک حدیثی رو شنیدم که مضمونش این بود ...

که وقتی بهشتیان دارند در درون بهش قدم میزنند ناگهان یک نوری رعد مانند در آسمان پخش میشه ... آسمان نمناک میشه و هوا خوشبو میشه ...
و وقتی بهشتیان میپرسند که این چی هست ...
عنوان میشه که یکی از حورالعین های یک امام معصوم هست ...
حدیث ... اسم امام معصوم رو هم برده ... ولی گفتم شاید درست نباشه من این مساله رو اینجوری مطرح کنم ...

با این تفاسیری که شما از بهشت و محارم کردین ... مساله حجاب و ... چجوری میشه ...

و میخواستم ببینم در درون جهنم هم روسری و چادر هست ... یعنی جهنمی ها هم باید چادر سرشون کنن ... بعدش با چادر برن تویه دیگهای مذاب ...

لی لی ت;942523 نوشت:
جناب مسلم ... من خیلی پیشترها یک حدیثی رو شنیدم که مضمونش این بود ...

که وقتی بهشتیان دارند در درون بهش قدم میزنند ناگهان یک نوری رعد مانند در آسمان پخش میشه ... آسمان نمناک میشه و هوا خوشبو میشه ...
و وقتی بهشتیان میپرسند که این چی هست ...
عنوان میشه که یکی از حورالعین های یک امام معصوم هست ...
حدیث ... اسم امام معصوم رو هم برده ... ولی گفتم شاید درست نباشه من این مساله رو اینجوری مطرح کنم ...

با این تفاسیری که شما از بهشت و محارم کردین ... مساله حجاب و ... چجوری میشه ...
و میخواستم ببینم در درون جهنم هم روسری و چادر هست ... یعنی جهنمی ها هم باید چادر سرشون کنن ... بعدش با چادر برن تویه دیگهای مذاب ...

با سلام و احترام
در مورد آن روایتی که فرمودید دقیق اطلاع ندارم، باید روایت را دید، گاهی ممکن است تمثیل باشد، مثلا روایاتی داریم اگر آتش جهنم را به دنیا بیاورند چنان می شد، یا اگر عطر بهشت را در دنیا کسی استشمام کند چنان می شود، اینها همه برای بیان عظمت است، روایتی که فرمودید هم ممکن است از این سنخ باشد که مثلا اگر یک حوری گذر کند عطر آن را همه استشمام می کنند.

اما در هر صورت در پاسخ شما باید عرض کنم حجاب در دنیا و آخرت فرق می کند، حجاب در دنیا، از سنخ تکلیف است، اما در آخرت از سنخ پاداش است! یعنی این که انسان برهنه باشد یا خیر دست خودش نیست. بسیاری از انسان ها برهنه از قبرها محشور میشوند و برخی خیر! اینکه قرآن می فرماید اهل بهشت لباس هایی با لباسهای حریر سبز و دستبندهایی از طلا دارند از سنخ پاداش آنهاست.
اما اصل حجاب چون فطری انسان است طبیعتا اهل بهشت خودشان خواهان آن هستند و این برایشان مایه راحتی و آرامش، و زینت خواهد بود، و در مقابل جهنمیان ممکن است برهنه باشند اما قوانین دنیا و آخرت فرق می کند، آثار اعمالشان که به صورت چرک و خون و بوی تعفن در جسمشان ظهور کرده مانع این می شود که کوچکترین لذتی از برهنگی یکدیگر داشته باشند، بلکه خود این برهنگی مایه عذاب است.

پرسش
آیا امکان ملاقات همسر و فرزندان و حتی نوادگان در اخرت و تشکیل و ادامه دادن زندگی با انان در اخرت هست؟
قرآن کریم فرموده: «برای بهشتیان در آن جا همسرانی پاک و پاکیزه است» آیا ضمیر «هم» در آیه به همه بهشتیان اعم از زن و مرد برمی‌گردد؟ در این صورت چطور غیرت یک مرد اجازه میدهد همسرش به دست مردان زیباروی بهشتی(حوریان بهشتی) بیفتد؟

پاسخ

نکته اول:
ملاقات با همسر و فرزندان و نوادگان در آخرت طبق آیات و روایات قطعی است، و همچنین زن و شوهر می توانند با یکدیگر زن و شوهر بمانند، البته زاد و ولد در بهشت نیست.
قرآن کریم میفرماید:
«وَ الَّذينَ آمَنُوا وَ اتَّبَعَتْهُمْ ذُرِّيَّتُهُمْ بِإيمانٍ أَلْحَقْنا بِهِمْ ذُرِّيَّتَهُمْ»؛ كسانى كه ايمان آوردند و فرزندانشان به پيروى از آنان ايمان اختيار كردند، فرزندانشان را (در بهشت) به آنان ملحق مى‏ كنيم‏.(1)

در روایات نیز از این ملاقات ها زیاد وارد شده است، به عنوان نمونه از امام صادق(سلام الله علیه) نقل شده است که:
«وقتی یك شخص از دنیابرود، ارواح دیگران نزد او آمده و از آنان در باره كسانی كه از دنیا رفته اند یا هنوز زنده اند سؤال می‌كنند، پس اگر گفت: زنده است، به او امیدوار شوند، ولی اگر گفت :مرده است می‌گویند سقوط كرده است (زیرا اگر سقوط نكرده بود و به عذاب الهی وارد نشده بود هم اكنون نزد ما بود) سپس به یكدیگر می‌گویند: او را ترك كنید و بگذارید تا از مرارت‌ها و سختی‌های مرگ آرامش یابد»(2)
برای اطلاع بیشتر به همان آدرس ذکر شده مراجعه بفرمایید.

نکته دوم:
اینکه قرآن فرموده است: «لَهُمْ فيها أَزْواجٌ مُطَهَّرَةٌ»؛ «برای اهل بهشت همسرانی پاک است»(3) دلالت بر تعدّد همسر برای زنان بهشتی ندارد، مثل این است که ما بگوییم مردان و زنان در دنیا همسرانی دارند، خب چون زنان و مردان جمع هستند، همسران هم در قالب جمع می آید اما هیچ دلالتی بر اینکه هر کدام چند همسر دارند یا یک همسر ندارد.

نکته سوم:
زن و مرد در روحیات متفاوتند، در نگاه زن عاطفه مقدم بر جنسیت است، زن به دنبال تکیه گاه عاطفی و امنیتی است، طبیعتا نیازی به تعدد احساس نمی کند! اما در نگاه مرد جنسیت مقدم است، مرد از نظر عاطفی وابستگی به همسر ندارد.

آنچه زن را در دنیا از بودن در کنار مردش دلسرد می کند هرگز یکی بودن او نیست، بلکه این است که مردش، تکیه گاهش، نقص دارد، یعنی آن مردی نیست که او می خواهد؛ وگرنه اگر مردی باشد که هیچ خللی در او نیست، همسرش هرگز فکر جدایی یا تعدد همسر را در ذهنش نمی پروراند؛ و در بهشت قطعا همسران زنان بهشتی مردانی هستند که از هر نظر کامل بوده و مطابق میل و خواسته زنانشان خواهند بود.

این تفاوت نگاه موجب پذیرش تعدد همسر در نگاه مرد، و ابای آن در نگاه زن می شود، یعنی زن سالم خودش از تعدد همسر پرهیز دارد، خصوصا وقتی که ویژگی های همسرش کاملا مطابق میل او باشد، کسی که دنبال تکیه گاه است از تعدد آن پرهیز دارد، مگر آنکه فطرتش تغییر کرده و منحرف شده باشد، که در بهشت چنین زنانی وجود ندارند.

نکته چهارم:
اگرچه برخی گفته اند همسران متعدد بهشتی علاوه بر مردان، برای زنان هم هست، اما به نظر میرسد این حرف، حرف درستی نباشد. این که هیچ مردی به خاطر غیرتی که دارد نمی تواند همسرش را با شخص دیگری ببیند حرف درستی است، و از آنجا که غیرت بر خلاف حسادت از صفات نیکو و پسندیده انسانی است که در روایات ستوده شده است طبیعتا امری مغایر با آن در بهشت اتفاق نمی افتد.
خصوصا با توجه به وعده الهی که هیچ اندوه و غم و ناراحتی در بهشت نیست(4) پس نه زنان توقع چنین امری را دارند تا نبود آن مایه ناراحتی ایشان شود؛ و نه وقوع آن که مغایر با غیرت مردان، و آزار دهنده است وجود خواهد داشت.

مگر آنکه این حوریان بهشتی برای زنان را (اگر امکان دارد) به معنای دیگری برداشت کنیم. چرا که حقیقت بهشت و جهنم را نباید با دنیا مقایسه کرد، خیلی پیچیده تر از این حرفهاست، به گونه ای که در قالب الفاظ نمی گنجد، و آنچه که گفته شده متناسب با کشش و ظرفیت این الفاظ بوده است.
این که ما آیات قرآن را در سطح همین زندگی دنیوی معنا کنیم خیلی نگاه عوامانه ای است، قطعا عالم آخرت جهانی با قوانین خاص خود و حقائقی بسیار یچیده تر از این جهان خواهد بود.
بنابراین در یک کلام قطعا چند همسری در بهشت برای زنان یا منتفی است یا حقیقتی ورای این الفاظ مدّ نظر است، حقیقتی که مغایر با غیرت نیست.
4. فاطر:35/ 34 و35.

موضوع قفل شده است