جمع بندی تایید یا عدم تایید کتاب «الگوی هدایت»

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تایید یا عدم تایید کتاب «الگوی هدایت»

سلام علیکم. کتاب الگوی هدایت (تحلیل وقایع زندگی پیامبر اکرم (ص)) تالیف علی محمد الصلابی مترجم هیئت علمی انتشارات حرمین آیا یک کتاب شیعی هست؟ و برای ما تایید میشه؟ چون در بعضی تیتر ها از ابوبکر تعریف شده گفتم شاید کتاب سنی باشه. ممنون میشم اگر برای من روشن کنید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عماد

صندلی;941577 نوشت:
کتاب الگوی هدایت (تحلیل وقایع زندگی پیامبر اکرم (ص))
تالیف علی محمد الصلابی
مترجم هیئت علمی انتشارات حرمین

آیا یک کتاب شیعی هست؟ و برای ما تایید میشه؟

چون در بعضی تیتر ها از ابوبکر تعریف شده گفتم شاید کتاب سنی باشه.
ممنون میشم اگر برای من روشن کنید.

سلام علیکم
بنده کتاب را از اینترنت دانلود کرده و کمی خواندم. از فهرستش نیز می شود متوجه شد که نویسنده از اهل سنت است نه شیعه، در فهرست از ابوبکر به عنوان صدیق یاد کرده، برای صحابه نیز از عنوان رضی الله عنه اسفاده کرده است. نیز عایشه را با پسوند رضی الله عنها یاد کرده است اینها همه شهادت به سنی بودن نویسنده کتاب می دهند و مرسوم نیست که شیعه از این تعابیر استفاده کند.
باز اگر نکته ای واضح تر دیدم خدمتتان عرض می کنم

جمع بندی

پرسش:
آیا کتاب «الگوی هدایت» نوشته علی محمد الصلابی کتاب شیعی و مورد تایید است؟

پاسخ:
این اثر به بررسی سیرة پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله ) برای مسلمانان، پرداخته است؛ و به زندگی نامه پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله ) کارها، سخنان و تقریرات ایشان حاصل پرداخته است. بنابراین، مسلمانان تمامی خواسته‌های خویش را در سیرة پیامبر (صلی الله علیه و آله) می‌یابند

اما با مطالعه اجمالی که حتی از فهرستش نیز به بدست می آید، نویسنده از اهل سنت است نه شیعه، در فهرست از «ابوبکر» به عنوان «صدیق» یاد کرده، برای صحابه نیز از عنوان «رضی الله عنه» اسفاده کرده است. نیز عایشه را با پسوند رضی الله عنها یاد کرده است. اینها همه شهادت به سنی بودن نویسنده کتاب می دهند و مرسوم نیست که شیعه از این تعابیر استفاده کند.
بنابراین اگر کسی این کتاب را می خواند باید دقت کند که ممکن است برخی از گزارشها بر منبای اعتقادات اهل سنت نوشته شده باشد. لذا یا محقق تاریخی این کتاب را بخواند و یا اگر کسی که مطالعه میکند از عامه مردم با تیز بینی به گزارشها نگاه کند و اگر نکته خاصی در آن دید که با داده ای مذهبیش همخوانی ندارد به متخصص فن رجوع کرده و در باره آن نکته بپرسد.
ضمنا در مورد زندگی حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) کتاب فروغ ابدیت نوشته آیه الله سبحانی توصیه می شود.

موضوع قفل شده است