مراحل رسیدن به سعادت و خوشبختي از ديدگاه قرآن کريم

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
مراحل رسیدن به سعادت و خوشبختي از ديدگاه قرآن کريم

1. يادآوري نعمتهاي الهي :
خداوند در سوره اعراف آيه 69 مي فرمايد ً فَاذْكُرُوا آلاءَ اللَّهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ( نعمتهاى خدا را بياد آوريد شايد كه رستگار شويد )
صبح که از خواب بيدار شديد، يکي يکي نعمتهاي خدا را تا جائي که مي توانيد بشماريد و خدارا شکر کنيد و به خودتان يادآوري کنيد که اگر خدا مي خواست اينها را از من گرفته بود و من حاضر بودم تمام اموالم را بدهم تا يکي از اينهارا پس بگيرم. پس خدا ثروت بي حد و حسابي به من داده و من بايد شکر گذار نعمتهايش باشم هرچند نمي توانم ولو اندکي از آنها را شکر گويم.
خداوند در سوره بقره آيه 265 مي فرمايد الشَّيْطانُ يَعِدُكُمُ الْفَقْر يعني کار شيطان اين است که نداشته هاي شما را يادآوري کند و افکار منفي را در ذهن شما ايجاد نمايد تا از رحمت خدا مايوس شويد و به بدکاري و فحشا رو آوريد.

کتاب راز از قول انديشمندان و روانشناسان چنين بيان کرده که اگر مي خواهيد تا شب اتفاقات مثبت و خوشحال کننده داشته باشيد بايد روزتان را با افکار مثبت آغاز کنيد تا مغناطيس ذهن شما امور مثبت را به خود جلب کند و پيشنهاد کرده است که بعد از بيدار شدن از خواب اول بگوئيد خدا را شکر سپس فکر کنيد که چرا خدا را شکر کرده ام و نعمتهاي الهي را بشماريد. با تذکر اين نعمتها ذهن شما همچون مغناطيس امثال اين نعمتها را به سوي خود جذب خواهند کرد و از پيش آمدهائي که دلخواه شما نيست برحذر خواهيد بود. بالعکس اين مطلب هم تصريح شده است به اين صورت که اگر صبح با افکار منفي و يادآوري اتفاقات ناگوار زندگي روزتان را آغاز کنيد آنچه برايتان اتفاق مي افتد انعکاس افکار منفي شما خواهد بود و سبب اتفاقات منفي در زندگيتان مي­شود.

2- قرآن کريم در 3مورد شامل آل عمران آيات30 و 200 و بقره آيه 189 مي فرمايد وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُون‏ يعني حدود الهي را رعايت کنيد تا بتوانيد به سعادت و خوشبختي برسيد.
براي رعايت حدود الهي 2 چيز لازم است اول ترک گناه (زیراخداوند به حضرت عیسی می­فرماید: اى عيسى، در حال گناه بیداری مجوی و در حال غفلت آگاهی مخواه) و دوم کسب آگاهي و دانستن حدود الهي. جهت ترک گناه تسلط بر نفس لازم است. شناختن وسوسه هاي شيطاني لازم است که در وهله اول بسيار مشکل و تا حدودي غير ممکن است. لذا تنها با ياري خدا مي توان به اين مهم دست يافت. در کتاب ثواب الاعمال آمده است: عبد اللَّه بن حىّ مى‏گويد: از امير مؤمنان (ع) شنيدم كه مى‏فرمود: هر كس سوره «قل هو اللَّه احد» را يازده مرتبه پس از نماز صبح بخواند، در آن روز دچار گناهى نمى‏شود. لذا قدم اول براي دوري از گناه يازده بار خواندن سوره توحيد بعد از نماز صبح مي باشد که تاثير بسياري دارد.

حضرت رضا (عليه السلام) نيز طي حديث سلسله الذهب فرمودند کلمه لا اله الاالله دژ محکم خداست که هر کس در آن داخل شود و به سيره ائمه عمل نمايد از عذاب مصون خواهد بود. سوره توحيد در حقيقت شناسنامه خدا و توصيف لا اله الا الله مي باشد. کسب آگاهي از طريق مطالعه احاديث و استفاده از سخنان علماي اهل عمل ميسر است. آنقدر اين مساله مهم است که امام صادق مي فرمايد هر کس يا بايد دانشجو باشد و يا دانش آموخته و ساير مردم همچون مگسان گله به دنبال جماعت روانند و اهل آتشند.