انتقال نجاست در روزهای برفی

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
انتقال نجاست در روزهای برفی

سلام. مدت‌ها پیش و در فصل زمستان مادر بزرگم دستشون که نجس بود رو با آب قلیل می‌شستن و غساله هم داخل حیاط می‌ریخت، بعد از اون چند بار برف و باران در شهر ما اومد و من نمی‌دونم اول برف اومده یا باران هر چند به یاد دارم یک بار که باران اومد به خودم گفتم حیاط پاک شد ولی اون موقع توجهی به برف و انتقال نجاست با برف نداشتم. حالا سوال بنده اینه اگر روی زمینی که به شکلی که گفتم نجس شده، برف بباره ولی از روی برف اون قسمت نجس زمین رد نشویم آیا بعد از آب شدن برف‌ها همه زمین نجس میشه؟ با توجه به اینکه نمی‌دونیم آیا بعد از آب شدن برف‌ها، آبی روی زمین جاری شده یا نه؟
الان وظیفه من بعد از این همه مدت چیه؟ با توجه به اینکه بعد از اون روزهای برفی چندین بار باران اومده اما اگر کف حیاط با همون برف نجس شده باشه، کف کفش‌ها، راه‌پله‌ها، کف و پدال ماشین و زیرزمین و خیلی جاهای دیگر نجس شده که این حجم از آبکشی برای من مقدور نیست. خواهش می‌کنم وظیفه من رو بفرمایین.
پ.ن. بنده سابقه وسواس دارم و به تازگی به دلیل بحران‌ها و فشارهای روحی، وسواسم دوباره شدت پیدا کرده و به همین دلیل مثلا یاد اتفاقی میفتم که ۸ ماه پیش اتفاق افتاده! خواهش می‌کنم وظیفه من رو بفرمایین.

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

Mmad;940520 نوشت:
سلام. مدت‌ها پیش و در فصل زمستان مادر بزرگم دستشون که نجس بود رو با آب قلیل می‌شستن و غساله هم داخل حیاط می‌ریخت، بعد از اون چند بار برف و باران در شهر ما اومد و من نمی‌دونم اول برف اومده یا باران هر چند به یاد دارم یک بار که باران اومد به خودم گفتم حیاط پاک شد ولی اون موقع توجهی به برف و انتقال نجاست با برف نداشتم. حالا سوال بنده اینه اگر روی زمینی که به شکلی که گفتم نجس شده، برف بباره ولی از روی برف اون قسمت نجس زمین رد نشویم آیا بعد از آب شدن برف‌ها همه زمین نجس میشه؟ با توجه به اینکه نمی‌دونیم آیا بعد از آب شدن برف‌ها، آبی روی زمین جاری شده یا نه؟
الان وظیفه من بعد از این همه مدت چیه؟ با توجه به اینکه بعد از اون روزهای برفی چندین بار باران اومده اما اگر کف حیاط با همون برف نجس شده باشه، کف کفش‌ها، راه‌پله‌ها، کف و پدال ماشین و زیرزمین و خیلی جاهای دیگر نجس شده که این حجم از آبکشی برای من مقدور نیست. خواهش می‌کنم وظیفه من رو بفرمایین.
پ.ن. بنده سابقه وسواس دارم و به تازگی به دلیل بحران‌ها و فشارهای روحی، وسواسم دوباره شدت پیدا کرده و به همین دلیل مثلا یاد اتفاقی میفتم که ۸ ماه پیش اتفاق افتاده! خواهش می‌کنم وظیفه من رو بفرمایین.

با سلام و احترام

درمورد سوال با توجه به اینکه یقین به انتقال نجاست به هیچ یک از زمین و وسایلی که اشاره کردید، ندارید نیاز به تحقیق و تفحص نیست و باید تمام موارد را بنا بر پاکی بگذارید.برای درمان وسواس می توانید از مشاورین سایت هم راهنمایی بگیرید.

موفق و موید باشید

نور;941410 نوشت:
با سلام و احترام

درمورد سوال با توجه به اینکه یقین به انتقال نجاست به هیچ یک از زمین و وسایلی که اشاره کردید، ندارید نیاز به تحقیق و تفحص نیست و باید تمام موارد را بنا بر پاکی بگذارید.برای درمان وسواس می توانید از مشاورین سایت هم راهنمایی بگیرید.

موفق و موید باشید

سلام.
اگه میشه کلیت سوال ایشون رو هم جواب بدید.
اگر کاری به کاری شک و یقین نداشته باشیم...آیا نجس هست یا نه

صندلی;941420 نوشت:
سلام.
اگه میشه کلیت سوال ایشون رو هم جواب بدید.
اگر کاری به کاری شک و یقین نداشته باشیم...آیا نجس هست یا نه

با سلام و احترام

اگر منظورتان از کلیت سوال، نجاست محل باشد پاسخ این است که غساله آب قلیل نجس است و درصورتی که یقین دارند بعد از شستشوی محل نجس، غساله به جایی رسیده است همان قسمت نجس شده است و تا زمانی که یقین به پاکی نداشته باشند بنابر نجاست است و برف پاک کننده نیست باران هم با شرایطی پاک کننده زمین است. در صورتی که منظور از کلیت سوال غیر از این باشد بفرمایید درخدمت هستیم

رساله مراجع، احکام نجاست، طبق نظر امام و مقام معظم رهبری

نور;941522 نوشت:
با سلام و احترام

اگر منظورتان از کلیت سوال، نجاست محل باشد پاسخ این است که غساله آب قلیل نجس است و درصورتی که یقین دارند بعد از شستشوی محل نجس، غساله به جایی رسیده است همان قسمت نجس شده است و تا زمانی که یقین به پاکی نداشته باشند بنابر نجاست است و برف پاک کننده نیست باران هم با شرایطی پاک کننده زمین است. در صورتی که منظور از کلیت سوال غیر از این باشد بفرمایید درخدمت هستیم

موفق و مويد باشید

سلام. با عرض پوزش مجدد برای من سوال پیش اومد شرط پاک‌کنندگی باران چیست؟ الان آیا من باید زمین(همون محلی که نجس بوده) رو آب بکشم یا با آب باران پاک شده؟ با توجه به اینکه مطمئن نیستم آیا در آب غساله‌ای که بر روی زمین ریخته شده، عین نجاست بوده یا خیر و بارها در شهر ما باران‌های شدیدی باریده و محل مورد نظر هم زیر سقف قرار نداره.

Mmad;941524 نوشت:
سلام. با عرض پوزش مجدد برای من سوال پیش اومد شرط پاک‌کنندگی باران چیست؟ الان آیا من باید زمین(همون محلی که نجس بوده) رو آب بکشم یا با آب باران پاک شده؟ با توجه به اینکه مطمئن نیستم آیا در آب غساله‌ای که بر روی زمین ریخته شده، عین نجاست بوده یا خیر و بارها در شهر ما باران‌های شدیدی باریده و محل مورد نظر هم زیر سقف قرار نداره.

با سلام و احترام

شرایط پاک کنندگی باران این است که اگر به چيز نجسی كه عين نجاست در آن نيست يك مرتبه باران ببارد جايی كه باران به آن برسد پاك می شود . و در فرش و لباس و مانند اينها فشار لازم نيست ولی باريدن دو سه قطره فايده ندارد، بلكه بايد طوری باشد كه بگويند باران می آيد اگر یقین به باریدن باران با توجه به شرایطی که عرض شد داشته باشید پاک شده است و درصورتی که شک بین بارش باران و برف باشد بنابر عدم پاکی است.

رساله مراجع،م37

نور;941853 نوشت:
با سلام و احترام

شرایط پاک کنندگی باران این است که اگر به چيز نجسی كه عين نجاست در آن نيست يك مرتبه باران ببارد جايی كه باران به آن برسد پاك می شود . و در فرش و لباس و مانند اينها فشار لازم نيست ولی باريدن دو سه قطره فايده ندارد، بلكه بايد طوری باشد كه بگويند باران می آيد اگر یقین به باریدن باران با توجه به شرایطی که عرض شد داشته باشید پاک شده است و درصورتی که شک بین بارش باران و برف باشد بنابر عدم پاکی است.

رساله مراجع،م37

سلام مجدد و متشکر از پاسخ‌گویی شما. بنده مطمئن نیستم دقیق جواب سوالم رو گرفته باشم. ببینین فرض کنیم ابتدا و قبل از آبکشی زمین، برف باریده باشه، من برداشتم از اولین پاسخ شما این بود که حتی اگر ابتدا برف باریده باشه، خود محل پاک نمیشه اما به دلیل عدم یقین از انتقال رطوبت و خیسی به بقیه زمین و وسایل دیگه( چون مثلا نمی‌دونیم آبی بر روی زمین جاری شده یا نه؟) همه جا پاکه، به جز خود اون محل، این برداشت من صحیحه؟
دوم اینکه اگر ندونیم عین نجاست بر روی زمین بوده یا نه، تکلیف چیه و با گذشت این همه مدت امکان تجسس هم وجود نداره که مثلا ببینیم عین نجاست هست یا نه؟
وگرنه که میزان بارانی که بعد باریده شدید بوده و چند قطره نبوده.
Mmad;941858 نوشت:
سلام مجدد و متشکر از پاسخ‌گویی شما. بنده مطمئن نیستم دقیق جواب سوالم رو گرفته باشم. ببینین فرض کنیم ابتدا و قبل از آبکشی زمین، برف باریده باشه، من برداشتم از اولین پاسخ شما این بود که حتی اگر ابتدا برف باریده باشه، خود محل پاک نمیشه اما به دلیل عدم یقین از انتقال رطوبت و خیسی به بقیه زمین و وسایل دیگه( چون مثلا نمی‌دونیم آبی بر روی زمین جاری شده یا نه؟) همه جا پاکه، به جز خود اون محل، این برداشت من صحیحه؟
دوم اینکه اگر ندونیم عین نجاست بر روی زمین بوده یا نه، تکلیف چیه و با گذشت این همه مدت امکان تجسس هم وجود نداره که مثلا ببینیم عین نجاست هست یا نه؟
وگرنه که میزان بارانی که بعد باریده شدید بوده و چند قطره نبوده.
با سلام و احترام

1. برداشت صحیحی داشتید.
2. بنابر عدم وجود عین نجاست و طهارت محل است.

موفق و موید باشید

سلام بر شما
با اجازه كارشناس محترم
در اسلام يك قاعده و قانون بسيار زيبا داريم بنام اصل عدم حرج. به پير به پيغمبر دين براي راحتي ما آمده است و اگر جايي قرار باشد لذت زندگي با دين داري اين قدر مخدوش شود دين مانع مي شود.
نبايد به برخي مسائل دامن بزنيم كاتوليك تر پاپ نشويم و كاسه از آش داغ تر. آيت الله گلپايگاني در همين گل و شل قم وقتي باران شده بود مي رفتند و تجسس نمي كردند كه مثلا ديروز روز عاشورا اينجا قرباني كردند كسي خون ها را شست يا نه. قديم هم موقع برف و باران سگ تو كوچه پس كوچه ها مي رفت.

آيت الله العظمي آسيد ابوالحسن اصفهاني عظمتش تجديد نشده. فحول علما شاگردش بودند. در زمان ايشان آب لوله كشي نبود. يك سطل گذاشته بودند در آن وضو مي گرفتند. طلبه اعلام كرد كه من دستم خوني بود. بين دو نماز ولوله شد.
به سيد گفتند: ايشان گفتند رها كنيد. شايد ديدند عسر و حرج دارد درست مي شود گفتند رها كنيد.
سيد يزدي در عروةالوثقي گفته و همه مراجع هم قبول دارد: «لا أعتبارَ بعلمِ الوسواسي في الطهارةِ و النجاسةِ؛ علم و يقين وسواسي در طهارت و نجاست به هيچ وجه اعتباري ندارد» زيرا يقين وسواسي، يقين نيست؛ تخيّل و توهّم است.
اگر در نجاست مي گويد دستم نجس شد اعتنا نكند. در طهارت هم لازم نيست براي او علم حاصل شود به گمانش عمل كند. در كتاب عروه آمده است الوسواسي يَرجِعُ الي المتعارفِ؛ وسواسي بايد به آدم متعارف رجوع كند. مادر يا پدر يا همسر متعارف است هر چه گفت قبول كنيد.
.....................
محمدحسين قديري، نرم افزار بي خيال درماني بخش قصه و حكايت درماني؛ به نقل از آيت الله فاطمي نيا، وسواس، نرم افزاري صافات، مشهد.

[="Tahoma"][="DarkGreen"]تطهير قلب
آيت‌الله جوادي آملي
اگر دستت آلوده ‌شود باید زیر شیر بگیری بشوی، این درست است؛
امّا اگر غیبت کردی یا نگاه حرام کردی یا مال حرام گرفتی یا عقیده ناصواب داشتی، روحت آلوده شد، این را تطهیر کن
...........
آیت الله جوادی آملی: اخلاق بالاتر از فقه و عرفان بالاتر از اخلاق است
..............
جهاد اصغر: جهاد فقهي
جهاد اوسط: اخلاق
جهاد اكبر: عرفان
http://ethichouse.ir/fa/node/661
[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

حامی;942152 نوشت:
جهاد اصغر: جهاد فقهي
جهاد اوسط: اخلاق
جهاد اكبر: عرفان

روي سخنم به پرسشگر نيست و كلي است
بايد در دينداري خود خيلي تجديد نظر كنيم
فقه متورم شده است و مردم به پوسته مي چسبند در حالي كه ما از لذت عرفان و شهود و كشف مرحوم و محروميم. امثال آقاي دولابي چه لذتي از دينداري چشيده اند؟ چه حال خوشي دارند
دين بايد با ما اين كار را بكند اگر نكرد
نسخه ايرادي ندارد
خودمان و شيوه مصرف را بررسي كنيم[/]

موضوع قفل شده است