شستن داخل بینی هنگام وضو

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شستن داخل بینی هنگام وضو

با سلام من مقلد مقام معظم رهبری هستم .با توجه به این که می دانستم در وضو شستن ظاهر صورت واجباست شستن داخل بینی را در وضو لازم نمی دانستم الان که دقت می کنم مقداری از داخل بینی من از بیرون مشخص است البته برای خیلی ها این طور نیست و من نمی دانم آن راجز ظاهرصورت بدانم یا باطن .در وضو های قبلی هم نمی دانم آیا آب وضو به این قسمت ها می رسیده یاخیر .من به عمره رفته ام و بعد از آن ازدواج کرده ام لطفا راهنمایی کنید.ضمن آن که الان کسی را ندارم نیابتی برایم طواف ها و نمازآ آن ها را در مکه برایم انجام دهد.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

سمیرا91;940457 نوشت:
با سلام من مقلد مقام معظم رهبری هستم .با توجه به این که می دانستم در وضو شستن ظاهر صورت واجباست شستن داخل بینی را در وضو لازم نمی دانستم الان که دقت می کنم مقداری از داخل بینی من از بیرون مشخص است البته برای خیلی ها این طور نیست و من نمی دانم آن راجز ظاهرصورت بدانم یا باطن .در وضو های قبلی هم نمی دانم آیا آب وضو به این قسمت ها می رسیده یاخیر .من به عمره رفته ام و بعد از آن ازدواج کرده ام لطفا راهنمایی کنید.ضمن آن که الان کسی را ندارم نیابتی برایم طواف ها و نمازآ آن ها را در مکه برایم انجام دهد.

با سلام و عرض ادب

نسبت به وضو ونمازهای قبلی که خوانده شده و همچنین طواف و ازدواج بنا بر صحت اعمال است وباید از وسوسه شیطان اجتناب کرد از این به بعد قسمتهایی که از ظاهر محسوب میشود شسته شود.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم به شماره 02537746666

با سلام خیلی ممنون استرس وحشتناکی پیدا کرده بودم .نجاتم دادین

نور;940636 نوشت:
با سلام و عرض ادب

نسبت به وضو ونمازهای قبلی که خوانده شده و همچنین طواف و ازدواج بنا بر صحت اعمال است وباید از وسوسه شیطان اجتناب کرد از این به بعد قسمتهایی که از ظاهر محسوب میشود شسته شود.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم به شماره

02537746666

سلام
یعنی بینی هم جزء ظاهر حساب می شود؟ تا کجای آن جزء ظاهر است؟ چون بسته به زاویه ای که سرمان را بگیریم مقادیر متفاوتی دیده می شود

آیت الله سیستانی و فاضل لنکرانی

الرحیل;940648 نوشت:
سلام
یعنی بینی هم جزء ظاهر حساب می شود؟ تا کجای آن جزء ظاهر است؟ چون بسته به زاویه ای که سرمان را بگیریم مقادیر متفاوتی دیده می شود

آیت الله سیستانی و فاضل لنکرانی

با سلام و احترام مجدد

شستن داخل بينی و مقداری از لب و چشم كه در وقت بستن ديده نمی شود واجب نيست، ولی برای آنكه يقين كند از جاهايی كه بايد شسته شود چيزی باقی نمانده، واجب است مقداری از آنها را هم بشويد. و كسی كه نمی دانسته بايد اين مقدار را بشويد اگر نداند در وضوهايی كه گرفته اين مقدار را شسته يا نه، نمازهايی كه خوانده صحيح است. اما تشخیص اینکه چه مقدار از ظاهر است برعهده مکلف میباشد و می توانید در این زمینه از عرف کمک بگیرید.

رساله مراجع،م242
موفق و موید باشید

موضوع قفل شده است